Christelijk Dagblad voor Zeeland ARBEID. DAGKALENDER. Binnenland V R IJ D A G 21 NOV. 1941 5 6 e JAARGANG - No. 45 Bureaux Lange Vorststraai 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes v Kust van Zwarte Zee en gebied van midden» Don gebombardeerd - Generaal Weygand gaat met pensioen - De besprekingen te Washington. Met Duitschland tegen het kapitalisme. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN, Het kapitalisme, Abonnemeritspn|s 2.73 per kwarrao Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is eangeste'd 0/21 losse nummers cent Familieberichten 33 cent oer reoel Overige adverieniiên 30 cent per reqel Ingezonden mededeelingen 60 cent per reoel Kleine advertentie" f0.55 b«i vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motte 10 cf, extra Bij contract belangrijke korting Arbeid is een zegen. Toen God in den beginne den mensch schiep, gaf Hij hem den arbeid. De mensch moest den hof bewaren en on derhouden. Arbeid behoort dan ook tot den adel der menschelyke natuur. Wel komt er door den zondeval de straf b^jMet s m a r t zal de arbeid zijn en in het zweet des aanschijn^ zal het brood gegeten* borden, maar de arbeid blijft. In het gansche Oude Testament zijn voorbeelden te over om te zien hoe hoog de arbeid werd aangeslagen. God onder richt soms Zelf hoe de arbeid moet ge schieden. De arbeid en de volbrachte ar- beid schonken arbeidsvreugde. In Pred. 517 en 18 staat, dat men genieten en zich verheugen mag over zyn arbeid; het is een gave Gods. In het N. Testament spreekt aller meest tot ons de daad van Jezus zelf, die door eigen persoonlijke arbeid ons een voorbeeld heeft gegeven en de ar beid geheiligd. Heel anders was het bij de Grieken en Romeinen. Die sloegen den handen arbeid niet hoog aan. Die was goed voor slaven. Bij de Romeinen hadden vrije mannen als arbeid alleen de krijgsdienst; soms nog de landbouw, maar koophandel byv. beschouwde men dikwijls als minder waardig. Voor arbeid achtte de vrij geborene zich te goed. De groote kerkhervormers hebben den arbeid in zijn luister hersteld. En ons huwelijksformulier spreekt zelfs van een „goddelijk beroep": Later is weer de arbeid naar den ach tergrond geschoven. In de vorige en ook wel in deze eeuw is de arbeid van zekere zijde zelfs ver vloekt en verwenscht en als een straf voorgesteld. Rationalisatie en mechanisatie hebben den arbeid soms geestdoodend gemaakt. De arbeider zag zijn werk niet meer af. Hij deed dag aan dag hetzelfde een tonige werk, een onderdeeltje van het groote geheel. Het handwerk werd op zij gedrongen. Voor den Christen blijft echter zijn arbeid een „goddelijk beroep". Wij juichen 'ttoe, dat over de waarde van den arbeid weer meer wordt gespro ken. Hoe meer innerlijke vreugde de ar beider heeft in zijn arbeid zelf, hoe be ter de arbeid gelukt en hoe beter de verhoudingen worden tusschen arbei ders onderling en tusschen arbeider en patroon. Nog gróoter is de zegen als God in den arbeid wordt geëerd. Als wij leven naar den Schriftuurlijken regel, dat wij alles willen doen ter eere Gods. MAXIMUMPRIJZEN IN RESTAURANTS. Het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf verzoekt de aandacht er op te vestigen, dat de be kendgemaakte regeling betreffende de maximumprijzen voor maaltijden in de restaurants eerst op 4 December a.s. zal ingaan. DE PENSION PRIJZEN. Van verschillende zijden werden ons aldus de „Telegr.", vragen gesteld, in verband met het feit, dat verscheidene pensionhouders en pensionhoudsters hun prijzen verhoogd hebben. Is dit toegestaan? Het antwoord hierop kan aan de hand van het Huurprijsbesluit-1940 kort en bondig „neen" zijn. Het Huurprijsbesluit schrijft voor, dat de „9 Mei-prijs", de pensionprijs dus, Welke op 9Mei 1940 gold, niet ver hoogd mag worden. Ook de prijzen, die I extra berekend worden, zooals verwar ming gedurende de wintermaanden, moe ten gelijk blijven aan die, welke op 9 Mei 1940 of in eenzelfde periode vóór dien datum golden. Voor eventueele andere extra-toesla gen, zooals bijvoorbeeld eleetriciteit, gelden dezelfde voorschriften. Slechts op één punt is het den ver huurder toegestaan, den pensionprijs te verhoogen en dat is ter zake van de Omzetbelasting. Sedert 1 Juli 1941 is een nieuw be sluit op de Omzetbelasting in werking getreden, dat den verhuurder den plicht oplegt, deze belasting in den huurprijs op te nemen. Te dien einde mogen ver huurders, die gewoon waren de Omzet belasting afzonderlijk te berekenen, den huurprijs met 5 pet. verhoogen, terwijl verhuurders, die op langen termijn verhuren en de Omzetbelasting vroeger n den huurprijs opnamen, de huur thans met 2 y2 pet. mogen verhoogen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel dér Duitsche weermacht maakt bekend: De aanvalsoperaties aan het oostelijke front verloopen ook verder met succes. De luchtmacht bombardeerde Sowjetvliegtuigbases aan de N.-O.- kust van de Zwarte Zee en in het gebied van den middenloop van de Don. Formaties gevechts vliegtuigen vielen spoorwegtrans porten en spoorwegverbindingen in den centralen sector en ten Oosten van de Wolchov aan. Mo s k o u werd overdag door sterke formaties gevechtsvliegtui gen met brisant- en brandbommen gebombardeerd. Bij Leningrad schoten twee jachtvliegtuiggroe- pen by een dapperen aanval acht vijandelijke vliegtuigen uit een vry groote vluchtende transportforma tie neer. In den strijd tegen Groot- Brittannië werd bij de Faer 0er een handelsschip van middel bare grootte door het werpen van bommen beschadigd. Verdere lucht aanvallen waren gericht tegen mi litaire doelen aan de Engelsche Zuidwestkust. Het leggen van mij nen uit de lucht in Britsche ha vens werd voortgezet. Aan de Vlaamsche kust weerden convooidienst verrichten de patrouillevaartuigen een aanval van Britsche torpedomotorbooten zonder eigen verliezen met succes af. Een vijandelijke torpodomotor- boot werd in brand geschoten; aangenomen kan worden, dat zij verloren is gegaan. In Noord-Afrika zijn de sedert dagen, naar werd waarge nomen, gereed staande Britsche strijdkrachten ten Z. en ten Z.W. van Sidi Omar op 18 November tot een opmarsch in de richting van Tobroek overgegaan. Door on middellijke tegenaanvallen van Duitsch-Italiaansche afdeelingen werden de ten W. van Omar in den strijd gebrachte sterke Brit sche krachten onder zware ver liezen teruggeworpen. Er werden talrijke vijandelijke vechtwagens vernietigd. DUITSCHE SUCCESSEN IN HET OOSTEN. (D.N.B.) In den centralen sector van het Oostelijke front hebben de troepen van een Duitsche divisie op 19 Novem ber na hevige gevechten een plaats inge nomen. Bij de zuivering van deze plaats werden 500 gevangenen gemaakt en vier pantserwagens, negen stukken geschut, veertig mitrailleurs en zeventig vlam menwerpers buitgemaakt. Op een ander punt drongen Duitsche infanteristen op denzelfden dag een krachtig versterkte stelling der bolsje wieken binnen en rolden deze van den kant af op. Hierbij werden talrijke be tonnen en houten1' kazematten veroverd. Alle pogingen der bolsjewieken om door het in den strijd werpen van nieuwe op gestelde en versch aangevoerde forma ties den verderen opmarsch der Duitsche troepen tot staan te brengen, misluk ten. De Duitsche luchtmacht heeft over dag en 's nachts de ravitailleeringsliniès achter de bolsjewistische stellingen ge bombardeerd. Volgens tot dusver ontvangen berich ten hebben de bolsjewieken op 19 No vember in totaal 17 vliegtuigen verloren. SOWJET-BATALJON VERNIETIGD Van militaire zijde verneemt het D.N.B.dat gisteren aan het Noord-Ka- relische front een Sowjetbataljon door Duitsche en Finsche troepen is ingeslo ten en vernietigd. Het gevangenental en de omvang van den buit zijn nog niet bekend. In den afgeloopen nacht hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen wederom met succes Leningrad aangevallen. SLAG IN NOORD-AFRIKA OVER EEN FRONT VAN 150 KILOMETER. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt In den nacht van 18 op 19 en van 19 op 20 November hebben onze lucht strijdkrachten lucht- en vlootbases op Malta gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben En gelsche vliegtuigen bommen op de ste den Brindisi en Napels en in de omgeving van Messina laten vallen, zonder dat dit ernstige gevolgen had. Te Brindisi is een vliegtuig neergeschoten. Te Napels zijn drie personen gewond, van wie één ernstig. Te Brindisi een doode en drie gewonden. In eenige sectoren bij G o n d a r in Oost-Afrika werden nieuwe vijandelijke pogingen om onze verdedigingslinies te omsingelen, verijdeld. In de woestijn van Marmarica hebben vijandelijke gemotoriseerde strijdkrach ten Woensdag bij het aanbreken van den dag de tegenover haar liggende Italiaan sche gemotoriseerde strijdkrachten aan gevallen. De pantserdivisie Ariete, die een vastberaden tegenmanoeuvre uit voerde, had aan het ende van den dag deelen der vijandelijke vechtwagens om singeld en vernietigd, terwijl andere Britsche vechtwagens terugtrokken. Over een front van 150 kilometer duurt de slag voort. VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. (D.N.B.) De Britsche luchtmacht verloor tusschen 12 en 18 Nov., naar van militaire zijde wordt medegedeeld, 42 vliegtuigen, terwijl aan Duitsche zijde slechts zes toestellen in den strijd tegen Groot-Brittannië verloren gingen. Ondanks haar veelvuldige aanvallen op Groot-Brittannië bedroeg het verlies van de Duitsche luchtmacht slechts een ze vende deel van dat der Britsche lucht macht. Tusschen 10 en 20 November is de Britsche luchtmacht slechts tweemaal Duitschland binnen gevlogen en eenmaal aan het Kanaal verschenen. GENERAAL WEYGAND GAAT MET PENSIOEN. .3: (D. N. B.) NaarDonderdag- avond officieelis mede gedeeld, is de algemeen ge delegeerde der Fransche regeering in Afrika, ge neraal Weygand, met pen- s i e o n ge g-a a n. De functie van algemeen gedelegeer de der Fransche regeering in Afrika wordt opgeheven en wordt omgezet in een permanent secretariaat-generaal, dat direct staat onder den vice-president en gevestigd is te Algiers. De voormalige medewerker van generaal Weygand, vice-admiraal Fenard, wordt tot secre taris-generaal benoemd. In Fransch-Afrika wordt een opperbe vel voor Noord-Afrika ingesteld, waar mede generaal Juin, die tot nu toe het opperbevel heeft gevoerd over de land strijdkrachten in Marokko, wordt be last. Ook wordt een opperbevel voor Fransch West-Afrika ingesteld, dat zal worden opgedragen aan generaal Bar- raud, die tot nu toe opperbevelhebber is geweest van de landstrijdkrachten in Fransch West-Afrika. Naar van bevoegde Fransche zijde wordt medegedeeld, heeft generaal Wey gand Vichy verlaten om zich naar een stad in Zuid-Frankrijk te begeven, waar hij rust zal nemen. Het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Retain, heeft generaal Wey gand voordat deze zich in het particu liere leven terugtrok, bedankt voor de eminente diensten, die hij het leger en het vaderland tijdens zijn lange carrière heeft bewezen. Maarschalk Pétain heeft in een dagorder aan de natie waardee- rende woorden aan generaal Weygand gewijds JAPANSCH PARLEMENT OP RECES. (D.N.B.) In de buitengewone zitting van het Japansehe parlement, dat in een tijd van zeer hevige internationale span ning bijeengeroepen is, zijn alle kwes ties, die op de agenda stonden, behan deld. Volgens Domei werden verschillende maatregelen genomen om de positie van Japan in geval van oorlog tegen iedere eventualiteit te waarborgen. DE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. (D.N.B.). De Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, heeft gisteren de besprekingen met den Japan- schen specialen ambassadeur, Koeroesoe, die Woensdag onderbroken waren, her vat. De gezant van de uitgeweken Neder- landsche regeering, Loudon, heeft 23 Nov, tot en met 29 Nov. 1941. 45-4 brood 45 brood 45 vleesch 45 vl.waren 45 melk I 45-A aardapp. 45-B aardapp. 4 rants, brood of gebak. rants, brood of gebak. rants, vleesch of vl.w. 1 rants, vleesch of vl.w. 1% liter melk. 1% kg. aardappelen. kg. aardappelen. 2 Nov. tot en met 29 Nov. 1941. 136 algem. 1 kg. suiker. Ie periode cacao50 gr. cacao. 137 algem. 250 gr. koffie-surrogaat. 138 algem. 500 gr. jam. 139, 140, 141, 142 algem. 1 rantsoen bloem, brood D en E of gebak, havermout 250 gr. rijst. 143 algem. 250 gr. havermout. 144 algem. 250 gr. gort. 149 algem. 100 gr. vermicelli of 145, 146, 147, maizena. 148 algem. 100 gr. kaas. 21 Nov. tot en met 9 Dec. 1941. 53-54 boteb 125 gr. boter. 53-54 vet 125 gr. boter m. reductie. Handel in bonnen is misdadig, De straf is zwaar eri ongenadig! BONAANWIJZING BOTER EN VET. De Secretaris-Generaal van het Depar tement ftvan Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 November tot en met 9 December a.s., elke der met „53" en „54" genum merde bonnen van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram bot». In bovengenoemd tijdvak geven de met „53"en „54" genummerde bonnen van de vetkaart elk recht op het koopen van 125 gram boter met reductie. Degenen, die destijds de met „53" genummerde bon nen van de vetkaart bij hun slager heb ben ingeleverd, ter verkrijging van ge smolten rundvet, kunnen thans dit rundvet betrekken. Woensdag een bespreking gehad met mi nister Huil en onderminister Welles. Naar de „Associated Press" meldt, ver luidt, dat Loudon inlichtingen heeft ge kregen over den aard van de besprekin gen tusschen den Japansehen ambassa deur, Nomoera, den specialen Japan sehen ambassadeur Koeroesoe en Huil. De Australische gezant Caseyy, heeft eveneens een bezoek gebracht aan het departement van buitenlandsche zaken. IRAK WILLIGT BRITSCHE EISCHEN IN. (D.N.B.). De Iraksche regeering heeft verschillende eischen van de Britsche militaire autoriteiten ingewilligd: De controle op de vliegvelden, verster- kingswerken en verkeerswegen zal door de Britsche autoriteiten worden uitge oefend. De munitie en al het materieel van het Iraksche leger zullen al naar gelang van de behoefte ter beschikking worden gesteld van het Britsche leger. De Britsche troepen in Irak zullen naar believen worden versterkt, zonder dat de Iraksche regeering zich daarover zal mo gen uitspreken. Volgens een officieele mededeeling heeft de regeering van Irak de diploma tieke betrekkingen met Frankrijk ver broken. MUSSERT OVER NEDERLANDS POSITIE, In het Concertgebouw te Amsterdam heeft dje N.S.B. Woensdagavond een groote openbare vergadering gehouden. De heer Mussert constateerde, dat ach ter alle oorlogsstokerijen en vernieti gingspogingen het jodendom, het kapita- listendom en het communisme stonden. Hij stipte aan hoe R.K. en Protestant- sche overheid eertijds waarschuwden te gen de joden. „Hitier is tenslotte gezonden om de christenvolkefen te redden van de slaver nij. Reeds heeft Duitschland het bolsje wistisch gevaar den kop ingedrukt. Ook wij hebben in dit verschrikkelijk gevaar verkeerd. Wij zullen den bond der Germaansche staten zien vormen, gebaseerd op ons ras, op onze gezamenlijke overtuiging en op onze zelfde économische ordening. Er zal een Germaansche weermacht komen, die ons zal behoeden en onze vrijheid zal waarborgen. De nieuwe ordening zal tol grenzen doen vervallen: Goederenruil zal een echten vrijhandel brengen en een waarlijken bloei mogelijk maken. Het Nederlandsche volk zal herleven, het zal door een crisis heen, naar een nieuwe toekomst worden gevoerd. De volgende tien jaren zullen jaren van l opbouw zijn voor ons land, zoo besloot de heer Mussert zijn rede. (A.N.P.) VRIJDAG 21 NOV. 1941. Maar de rechtvaardigen zullen zich verblijden, zij zullen van vreugde op springen voor Gods aangezicht, en van blijdschap vroolyk zyn. Ps. 68 4. Zon op onder 9.11 17.40 Maan op onder 11.38 20.30 25 Nov. Eerste kwartier. 3 Dec. Volle maan. In zijn rede bij de opening van het Chr. Sociaal Congres in 1891 schetst Dr A. Kuyper den socialen nood, als gevolg van de Fransche revolutie ontstaan. Het feit, dat geldbezit als hoogste goed werd voorgesteld leidde, volgens het Bijbel-' woord, dat geldzucht de wortel is van alle kwaad, tot een wegzuiging van alle verrekenbare waarden naar den kant der grootere en kleinere kapitalisten, om voor de breede onderlagen der maat schappij slechts zooveel over te laten, als strikt noodig bleek, om deze instrumen ten der kapitaalvoeding (want als zoo danig alleen golden in dit systeem de ar beiders) in stand te houden. En zoo is dan aldus Dr Kuyper in 1891 aan het eene uiteinde der sociale linie bezit ters van milliarden en aan het andere uiteinde mier-arme tobbers, allengs de sociale toestand van heel Europa ge worden. Scherp heeft Dr Kuyper alzoo den toe stand van die dagen geteekend. „Van den Christus raakt onze maatschappij los zoo vervolgde hij voor den Mammon ligt ze in het stof gebogen". Verder toonde hij aan, dat verbetering alleen dan te wachten was, ais wy onze vader- landsche maatschappij zouden zien als een gemeenschap, als een levend organisme. Nu de strijd tegen het kapita lisme, tegen de oppermacht van het geld kapitaal in deze dagen sterk op den voor grond wordt gesteld, krijgen deze woor den van Dr Kuyper thans opnieuw ac tualiteit. 'Ongetwijfeld waren de tegen stellingen in 1891 schriller dan nu met dankbaarheid wijzen wij b.v. op de sociale wetgeving hier te lande en zijn de verhoudingen in sommige landen scherper dan in ons land, maar toch gaat ook nu van ons, Christenen, nog altyd ons protest uit tegen het con trast van overvloed aan den eenen kant en tekort aan den 'arideren kant. Onze sociale roeping blijft. Men wil er nu toe komen, dat het ka pitaal zal worden ingezet in het belang van het g e h e e 1 e volk en dat tegen over het kapitalisme de arbeid wordt geplaatst. De arbeid moet weer adel worden. De arbeider mag geen slaaf van het kapitalisme zijn. Ook de politiek der groote mogend heden mag niet door de belangen van het kapitaal beheerscht worden. Ook daar wil men de heerschende rol van het kapitaal tot een dienende maken. VERTREK VAN JAPANNERS UIT NEDERLANDSCH-INDIë. (D.N.B.). De in Nederlandsch-Indië woonachtige Japanners zyn door den Ja pansehen consul-generaal in Batavia uit- genoodigd met het eind November ver trekkende schip „Foezi Maroe" naar Ja pan terug te keeren, aangezien dit de laatste groote gelegenheid voor vertrek is. De meeste kleine Japansehe zaken in Batavia beginnen te sluiten. Slechts een kleine groep Japansehe zakenlieden wil vooreerst blijven om de ontwikkeling van den toestand af te wachten. HAAKSBERGENS BURGEMEESTER ONTSLAGEN. De Staatscourant bevat een beslüit van den commissaris-generaal voor Be stuur en Justitie van 15 November 1941 waarbij aan jhr. H. J. W. J. v o n Hey- d e n onmiddellijk ingaand ontslag is ver leend als burgemeester der gemeente Haaksbergen. OVERLEDEN. Te Utrecht is op 77-jarigen leeftijd overleden de oud-inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestichten, d r J. H. Schuurmans Stekhoven. Na van 1891 af achtereenvolgens als geneesheer aan de stichting „Veldwijk", te Ermelo, en als geneesheer-directeur van de stichting „Dennenoord", te Zuid- laren, werkzaam te zijn geweest, werd dr Schuurmans Stekhoven in 1901 be noemd tot inspecteur voor het Staats- i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1