Christelijk Dagblad voor Zeeland Middenstandsvragen. DAGKALENDER. DONDERDAG 20 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 44 Bureaux Lange Vorsfsfraaf 70, Goes Postrekening 4M55 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Bóekhandel J. J. FANOY lange Gistsireat 34 en Noordweg 155 i Directeu r-H oofdredacteu r s A. DE LANGE te Goes Abonnementspriis f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 losse nummers 6 cent Nieuwe aanvalsoperaties - Opnieuw oorlogs verklaring van Engeland aan Finland} Roemenië en Hongarije geëischt - De besprekingen tusschen Amerika en Japan. Met Duitschland tegen het kapitalisme. Booze geruchten. Vaste brandstoffen voor kamerverhuurders en pensionhouders. Verdere versobering in hotels en café's. Familieberichten 33 cent oer repel Overige adverteniiên 30 cent per reqel Ingezonden mededeelingen 60 cent per reoel Kleine advertentién f 0.55 b'i vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motte 10 cl. extra Bij' contract belangrijke korting V. i In ons nummer van Zaterdag wezen wij op de moeilijke tijden, die een groot deel van den middenstand thans door maakt. Bij het zoeken naar de oorzaken daarvan en naar de middelen, die tot verbetering-kunnen leiden, komt als van zelf ook het vraagstuk van de over-be- zetting in den detailhandel weer ter sprake. De vraag rijst: kan vermindering van het aantal winkeliers de oplossing bren gen? Deze vraag is allerminst nieuw. Ze is de laatste jaren, ook Voor de invoering van de vestigingswet, herhaaldelijk aan de orde geweest. Onder hen, die hun meening over dit onderwerp gaven, speciaal in land- bouwkringen, waren er, die positief/ zonder eenige reserve, beweerden, dat er veel te veel bakkers, kruideniers, groen teboeren, enz. waren. Men ging zelfs in bepaalde straten op bepaalde uren tel ling houden van het aantal bakkersfiet- sen, groentekarren, enz. Men vergat echter wel eens, dat het uiterst moeilijk is, om te b e w ij z e n, dat het aantal winkels in een bepaalde branche voldoende, te klein of te groot is. Welke normen moeten daarbij gel den? Eenigen tijd geleden heeft de directeur van het Economisch Instituut voor den Middenstand, Dr F. L. van Muiswinkel, het volgende vergelijkende overzicht over het aantal inwoners per winkel in ver schillende Europeesche landen gegeven. Land aantal inwoners Jaar per winkel Nederland 52 1930 Italië 50 1934 Duitschland 41 1933 Frankrijk 41 1926 Zwitserland 40 1929 Uit deze cijfers blijkt, dat de „winkel dichtheid1 hier te lande kleiner is dan in de meeste der overige genoemde lan den. Intusschen wil dit niet zeggen, dat er in het geheel geen sprake is van over bezetting. Integendeel, ook in midden standskringen zelf is men al ettelijke jaren de meening toegedaan, dat er in derdaad te veel winkels zijn, zeer zeker in bepaalde branches. In dit verband mag wel worden ge wezen op den invloed van de vestigings wet-kleinbedrijf, die in 1937 is ingevoerd. Zooals bekend, moej. ieder, die 4n de branches, waarvoor deze wet is afgekon digd, een zaak wil vestigen of overne men, aan bepaalde eischen van vakbe kwaamheid, handelskennis en crediet- waardigheid voldoen. Hierin zit een ze kere rem op de ongebreideldè* vestiging van zaken. Het Alg. Handelsblad gaf dezer dagen enkele cijfers over de gevolgen van deze wet voor het slagersbedrijf te Amster dam. Daar wa,ren in de jaren omstreeks 1935 ruim 930 slagerijen gevestigd. Hier van werden er per jaar gemiddeld 115 opgeheven en gingen er gemiddeld 101 in andere handen over. In totaal dus op een aantal van 930 slagerijen 216 muta ties per jaar of ruim 23 pet. Na het invoeren der Vestigingswet was het wel iets anders. In de jaren 1938 en 1939 werdert per jaar gemiddeld slechts 37 slagerijen opgeheven en verwisselden maar 43 zaken van eigenaar. In totaal dus 80 mutaties op een aantal gevestig de slagerijen van 880 of slechts 9 pet. Verder nam de invoering der vesti- gingseischen ook het aantal nieuwe vestigingen sterk af'. Over de jaren 1938 en 1939 bedroeg het maar één derde van dat over 1936. Het resultaat van twee jareris Vestigingswet is dan ook, dat het aantal slagerszaken te Amsterdam van gemiddeld 930 daalde tot gemiddeld 880, dus met 50 stuks, ruim 5 pet. Hier zal door de vestigingswet het te veel aan slagerswinkels wel geleidelijk verdwijnen. Over het slagersbedrijf in het geheele land en over de andere branches, waar voor de wet geldt, staan ons geen gege vens ten dienste. Maar het is toch te ver wachten, dat deze wet op den duur tot een inkrimping van het aantal zaken zal leiden en zeker het „op hoop van zegen11 oprichten van nieuwe zaken zal tegen gaan. Daarmede zijn natuurlijk de moeilijk heden waarmede verschillende midden standers thans te kampen hebben, niet opgelost. Wij leven nu in abnormale tijden en vestigingswet, borgstellingswet, enz., zijn niet ingevoerd voor problemen, die verband houden met rantsoeneerings- maatregelen, tekort aan sommige artike len, e.d. Voor de hulpverleetiing aan midden- standsbedihjven als gevolg van de distri butievraagstukken zal naar andere mid delen moeten worden omgezien. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het oppërbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front zijn nieuwe met succes verloopende aanvallen aan den gang. Bij de gevechten der laatste drie dagen zijn meer dan 10.000 gevangenen gemaakt en 171 vechtwagens ver nield. I Door luchtaanvallen op de ves ting Sebastopol ontstonden op de werven en in opslagplaatsen van dynamiet hevige ontploffin gen. In de haven werd een groot vrachtschip door bommen bescha digd. Gevechtsvliegtuigen hebben mi litaire installaties te Moskou en Leningrad, alsmede de ach- terwaartsche verbindingslijnen van den vijand in den centralen sector van het front gebombardeerd. Op het Britsche eiland wierp de luchtmacht in den nacht van 18 op 19 November bommen van zwaar kaliber op havens en voorzieningsbedrijven. In den tijd van 9 tot 15 Novem ber verloor de bolsjewistische luchtmacht 232 vliegtuigen. In denzelfden tijd gingen aan het oos telijke front 24 eigen vliegtuigen verloren. VERGEEFSCHE TEGENAANVAL LEN DER BOLSJEWISTEN. (D.N.B.) De succesvolle aanval der Duitsche troepen in het Donetzbekken kon ook gisteren niet door den hardnek- kingen tegenstand der bolsjewiki ge remd worden, zoo verneemt het D.N.B. van militaire zijde. De wanhopige pogin gen der bolsjewiki om met 'steun van pantserwagens en vliegtuigen meer weer stand te bieden aan de Duitsche strijd krachten stortten ineen door het hevige vuur der Duitsche artillerie en pantser wagens. De Duitsche pantserwagens drongen de bolsjewistische linies binnen, kwamen in de flank der bolsjewiki en verijdelden de tegenaanvallen. ACTIE VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. De Duitsche luchtmacht is aan het ge heele Oostelijke front wederom ononder broken in den aanval. Eenige bolsjewis tische vliegvelden waren blootgesteld aan den Duitschen bommenhagel. Vele bols jewistische vliegtuigen werden vernield of onbruikbaar gemaakt. In het gebied rondom Moskou werden spoorwegen aan gevallen. Verder waren de aanvallen der Duit sche gevechtsvliegtuigen gericht op de haven van Sebastopól, waarbij een trans portschip van middelbare grootte zware beschadigingen werden toegebracht. Ook in dit gebied werden spoorlijnen verbro ken en vijf transporttreinen beschadigd en tot staan gebracht. OPNIEUW OORLOGSVERKLA RING VAN ENGELAND AAN FINLAND, ROEMENIË EN HONGARIJE VERLANGD. (D.N.B.) Naar de Londensche corres pondent van „Dagens Nyheter" uit wel ingelichte kringen meldt, heeft de Sow- j et-ambassadeur te Londen, Maisky, in de afgeloopen week tweemaal een bezoek gebracht aan den minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, waarbij hij hem opnieuw in kennis stelde van den eisch der Sowjet-Unie in zake een Engelsche oorlogsverklaring aan Finland, Roemenië en Hongarije. ITALIAANSCH WEER- M ACHTSBERICHT. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt De Britsche luchtmacht heeft aanval len gedaan op Napels en Brindi- s i. Er vielen geen slachtoffers. De aan gerichte schade was onbeteekenend. In den sector van G o n d a r hernieuw de de vijand zijn hevige aanvallen op en kele van ohze stellingen na een lucht bombardement, dat den geheelen dag had geduurd. Na een verbitterd gevecht van man tegen man sloegen onze dappere troepen overal den vijand terug, die zwa re verliezen leed en wapens en gewon den op het slachtveld achterliet. FINSCH WEERMACHTBERICHT. Het Finsche legerbericht van 19 No vember luidt: Front van Hangö: nog steeds levendig vijandelijk artillerievuur, waaraan ook werd deelgenomen noar de zware artille rie en de spoorwegartillerie. De Finsche artillerie beantwoordde het vuur. Karelische landengte en front van de Swir: artillerievuur van beide zijden en actie van verkenners. Onder den buit die op de veroverde schepen op het Onega- meer werd gemaakt, bevond zich onder andere de installatie van den radiozen der van Sortevala. AMERIKAANSCH-JAPANSGHE BESPREKINGEN. (D.N.B.) De Japansche ambassadeur Nomoera en de speciale Japansche ge zant Koeroesoe hebben Dinsdag een con ferentie gehad met den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Huil. Deze conferentie duurde twee uur en drie kwartier. Na afloop verklaarde Nomoera aan vertegenwoordigers van de pers, aldus Associated Press, dat hij nog steeds hoopte, dat een vergelijk zal kun nen worden bereikt. Roosevelt heeft op de persconferentie alle vragen over de onderhandelingen met Japan van de hand gewezen. Huil verklaarde, dat alles wat hij op het oogenblik zeggen kan, is, dat men algemeene kwesties heeft besproken en niet is ingegaan op speciale problemen. Huil voegde hieraan toe, dat hij van daag, Woensdag, waarschijnlijk een nieu we conferentie met de Japanners ver wachtte, doch dat zulks afhing van een mededeeling van de Japansche ambas sade, of de beide diplomaten en wanneer zij verder onderhandelen. Tenslotte verklaarde Huil, dat hij in het huidige stadium der onderhandelin gen niet kon zeggen of zij bevredigend verloopen. JAPANS VOEDSELVOORZIENING GUNSTIG. (D.N.B.) De minister van landbouw, Ino, heeft in de rijstcommissie van het parlement verklaard, dat Japans graan schuren welgevuld zijn met rijst. Zelfs in 1942 zal men goed kunnen uit komen, ook als de invoer van buiten landsche rijst volkomen gestaakt zou worden. Terwijl de rijstpositie van het eigenlijke Japan goed is, is de rijstoogst in Korea en op Formosa dit" jaar onge veer normaal. Het is van groot belang, dat de be perkingen op het gebied der levensmid delen getrouw worden nageleefd. Natuurlijk hebt U de nieuwe geruch ten over de distributie al gehoord. Gis teren vertelde Uw buurman iets over het vetrantsoen en vandaag wist men op kantoop, dat ër met Januari heelemaal geen brood meer zou zijn. Het is met dergelijke geruchten eigen aardig gesteld. Telkens duiken er nieu we op, de een al onwaarschijnlijker dan de andere en telkens weer. wordt er weer grif geloof aan geschonken. Alle geruchten, die over onze voedsel positie circuleeren, bleken op den duur of zeer overdreven óf geheel onjuist te zijn. De groenten zouden op de bon ko men, maar ze worden nog altijd vrij ver kocht. Om het inmaken van groenten te verhinderen, zou het zout blauw gekleurd worden, ipaar het is nog altijd wit en duizenden huisvrouwen weten met de haastig ingeslagen voorraden geen raad. Zoo wordt elk gerucht na eenigen tijd tot zjjn ware proporties teruggebracht, maar terstond is er weer een nieuw, dat dan weer geloofd wordt en zoo gaat het voort. De geruchten scheppen verwar ring en onrust onder het publiek en wer ken als sluipend gif, dat langzaam, maar zeker de menschen in een uiterst geprik- kelden toestand brengt. Voor het Ne- derlandsche volk, dat terecht den naam heeft een nuchter volk te zijn, is een dergelijke gang van zaken eigenlijk be schamend. Den laatsten tijd deden allerlei vreem de verhalen de ronde. Vooral met het brood zou het al heel slecht gesteld zijn. Het is echter een verzinsel, verzekerde ons de directeur van het Centraal Dis tributiekantoor, een man dus, die bij uit stek op de hoogte is van alle distributie zaken. Hy sprak zelfs van „belachelijke praatjes1'. Zoo blijkt ook dit gerucht weer zinloos te zijn. Doet daarom niet mee aan de fluistercampagne over de distributie en houdt Uw hoofd koel, zooals het een goed Nederlander betaamt! De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat kamer verhuurders en pensionhouders, die hun huis met haarden en kachels ver warmen, dezer dagen op nader door den plaatselijken distributiedienst te bepalen tijdstippèn bij dezen dienst een aanvrage kunnen indienen ter verkrijging van vaste brandstoffen voor het verwarmen van de door hen verhuurde vertrekken, gedurende de maanden December 1941 en Januari 1942. In den loop van Januari zal voorts dë gelegenheid worden opengesteld, vaste brandstoffen voor verwarming van ver huurde kamers gedurende de maanden Februari en Maart aan te vragen. Voor het stodkseizoen 1941/42 zullen daarna geen brand stoffen voor dit doel meer worden beschikbaar gesteld. Personen, die kamers verhuren of een pension houden en hun huizen door mid del van centrale verwarming verwarmen, hebben reeds het hun toegewezen aan tal bonnen voor verwarming voor het geheele stookseizoen ontvangen en kun nen derhalve geen nieuwe aanvrage in dienen, behalve indien bij hen personen komen inwonen op kamers, waarvoor zij in het geheel nog geen extra rantsoen hebben ontvangen. Alle aanvragen moeten worden inge diend door een kamerverhuurder, resp. pensionhouder op formulieren MD 121, welke bij de plaatselijke distributiediens ten eveneens verkrijgbaar zullen zijn. De bonnen zullen worden uitgereikt aan den kamerverhuurder of pensionhouder, uiteraard echter slechts voor' verwarming van de verhuurde vertrekken, dus ten behoeve van den' kamerbewoner of pen siongast. De aanvragen mogen uitsluitend wor den ingediend voor vertrekken, die wor den verwarmd door middel van haarden en kachels, welke met vaste brandstoffen worden gestookt. Het extra-rantsoen zal wederom drie bonnen, elk voor een eenheid vaste brandstoffen bedragen. Met deze drie een heden dient men derhalve gedurende de maanden December en Januari toe te komen. Per kamerbewoner of per gast zal in geen geval voor meer dan één kamer een extra rantsoen worden verstrekt Bovendien zal, indien verschillende per sonen samenwonen op één of meer ge huurde kamers slechts ten behoeve van één van hen een extra-rantsoen worden verstrekt. Voor inwonende ouders, kinderen, klein-, ple'eg- en stiefkinderen en overi gen en overige familieleden zullen geen extra brandstoffen beschikbaar worden gesteld, behalve indien het daarbij een volkomen normale verhuur van kamers betreft en derhalve de betrokkenen uit eigen inkomsten een normalen huur- of pension prijs betalen. Dit zal uiteraard slechts bij hooge uitzondering het geval zijn. Voor ingekwartierde Duitsche militai ren mogen geen extra brandstoffen wor den aangevraagd, daar zij reedsde be scheiden daarvoor ontvangen hebben. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, dat na 1 December a.s. geen aan vragen meer in behandeling zullen wor- DONDERDAG 20 NOV. 1941. De volken zullen U, o God! loven, de volken ,al te maal, zullen U loven. Ps. 67 4. Zon op onder 5.10 17.41 Maan op onder 10.31 19.30 25 Nov. Eerste kwartier. 3 Dec. Volle maan. den genomen. Ook met eventueele muta ties in de maanden December en Janu ari kan geen rekening^ worden gehouden. De toestand op 1 December 1941 is dus beslissend voor de vraag, of voor Decerm ber en Januari een extra-rantsoen kan worden verstrekt. MAXIMUMPRIJZEN VASTGESTELD. Een verdere versobering van de maalt ij den in hotels, restaurant en c 9 fè's, gepaard gaande aan een strikte prijs- regeling, zal vandaag ingaan. De voornaamste bepalingen^zijn: Een maaltijd mag ten hoogste bestaan uit een voorgerecht (of zes kleine voor gerechten), soep, één gang (vleësch, visch of wild met toebehooren), toespijs of kaas en fruit. Op vleeschlooze dagen- (Dinsdag en Vrijdag) mag ook geen wild of gevogel te meer worden verstrekt. Maximumprijzen voor logies, maaltij den, dranken en kleine eetwaren (cro- quetten, slaatjes, enz.) worden vastge steld. Gedurende bepaalde uren moeten er twee vaste beperkte menu's zijn, een bonloos en een voor spijzen tegen afgifte van consumentenbonnen. In de prijzenbeschikking wordt onder scheid gemaakt tusschen vier prijsklas sen, in het algemeen zullen deze als volgt kunnen worden onderscheiden: Prijsklasse a: Eenvoudige restaurants en hotels, logementen en herbergen, café- taria's, eethuizen en eenvoudige lunch rooms. Prijsklasse b: Restaurant zonder bepaal de luxe, doch met behoorlijke service, stationsrestaurants 3e klas, stations lunchrooms niet onder a genoemd, res taurants van café's, buffetten aan boord van binnenschepen. Prijsklasse c: Restaurants van eerste klas zaken, stationsrestaurants le en 2e klas, met verzorgde keukei], Prijsklasse d: Luxe restaurants en res taurants (eetzalen) van hotels van den eersten rang. Prijsklasse a of b: Ondernemingen, die zich bezighouden met uitzending van diners of schotels, naar gelang van de door haar op 9 Mei 1940 berekende prij zen. In de Staatscourant wordt allereerst de z.g. Versoheringsbeschikking gepubli ceerd, waarin 't aantal consumentenbon nen is vastgesteld, dat in het algemeen per maaltijd als voor bepaalde met name genoemde gerechten mag worden ge vraagd. Tevens is voorgeschreven, dat de bonnenwaarde steeds gelijk met de prij zen der gerechten bekendgemaakt moet worden. Behalve de hier in den aanhef ge noemde verplichtingen wordt daarnevens V De inrichting van de barnsteen-tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam is in vollen gang. -In de vitrine op den achtergrond onder scheidt men het kostbare koggeschip, dat geheel uit dezen merkwaardigen steen is vervaardigd, Pax-Holland-De Haan m)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1