NEEM! Land- en Tuinbouw Hoofdpijn-Kiespijn TTXijnllazdtlep Wanneer verduisteren? Uit de Provincie FEUILLETON MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Nieuwe Raad van den! polder Walcheren. „Och neen, hoe zou zy het weten. Zij, die kwamen en gingen. Goes. Ingekomen: Ph. van Gorsel, on- derw., van Oud Vossemeer, M. DL Tromp straat 13; P. M. Gebuis geb. v. Nieuwen- huijzen, zonder beroep, van Ginneken naar Grenadierstraat 19; A. de Geest, zon der beroep, van Leiden naar Oostsingel 154; A. Ziegerink, zonder beroep, van Oldenzaal, Wijngaardstraat 49; Ma. Rool- ker geb. van Os, zonder beroep, van Rot terdam, Oostsingel 20; J. C. v. d. Weele, kantoorbediende, van Kortgene, Zuidvliet- straat 60; J. Goedvolk, kantoorbediende, van Rotterdam, Vogelenzangsweg 11; P. Brouwer, verpleegster, van Vlissingen, Zonnebloemstraat 18; Ma. Uiterlinden, 1.1. verpleegster, van Vlissingen, Oostwal 31; xvm. „Ons brood is belangrijk beter dan in den vorigen oorlog/' de overschrijving der ruilverkavelings akte. Soepeler kan het nauwelijks. OPROEP VAN NEDERLANDERS OP MALAKKA EN IN HET VERRE OOSTEN. Nederlanders, die verblijf houden op Malakka en in het Verre Oosten, hebben, naar het D.N.B. uit Singapore - meldt, de uitnoodiging ontvangen om zich aan te melden voor den militairen dienst bij het Nederlandsche legioen in Engeland. Men vermoedt, dat een aantal der dienst plichtigen naar Canada wordt ver scheept. Het bereiden van rolpens verboden. He rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt thans mede, dat, in verband met verschillende om standigheden, van de soorten vleesch- waren waarvan de bereiding is toege staan, rolpens moet vervallen. Het bereiden van rolpens is in het vervolg dus niet toegestaan. Overleden. In den ouderdom van 66 jaar is te Nijmegen overleden gep. generaal-ma- joor der artillerie J. G. T i n b e r g e n. Te Heemstede is op 68-jarigen leef tijd overleden de heer P. Bon, directeur van de N. V. Oliefactorij Pieter Bon Cz. te Zaandam. In den ouderdom van 83 jaar is te Arnhem overleden de heer M. de Wit, oud-kapitein der administratie van het Ned.-Ind. leger. Helpen veilig en vlug. Doos Wen 50ct DONDERDAG 20 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 9.10 uur. 's Avonds van 17.41 uur. AANMELDINGSPLICHT VOOR HANDEL EN AMBACHT. Reeds eenige malen hebben wij in ons blad het een en ander medegedeeld over den aanmeldingsplicht voor Handel en Ambacht. Nu de aanmeldingstijd officieel is af- geloopen, hebben wij ons eens om inlich tingen gewend tot den Secretaris der Kamer van Koophandel. Deze deelde ons mede, dab in het al gemeen binnen het gebied dier Kamer zeker wel aan dezen plicht is voldaan. Bepaalde getallen, die zouden kunnen aantoonen, dat allen, die verplicht zijn, zich ook hebben aangemeld, zijn natuur lek niet te geven, doch de op de ver schillende gemeente-secretariën afgege ven formulieren komen vrijwel overeen met het geschatte aantal af te geven formulieren. Alleen voor Vlissingen moet hiervoor een uitzondering worden ge maakt. Daar is maar even ruim 50 pet. van de formulieren afgehaald, zoodat zeker in die gemeente nog vele nalati- gen zijn. Er kan niet met genoeg nadruk op worden gewezen, dat dit belangheb benden, afgezien van het strafbare feit, groote moeilijkheden zal kunnen berokkenen. De Secretaris der Kamer wees er ook nog op, dat meerdere personen, die in het Handelsregister zijn ingeschreven, van de meening uitgaan, dat deze in schrijving hen ontheft van de verplich ting om thans de benoodigde formulie ren af te halen, in te vullen, te teeke nen en op te zenden. Niets is minder waar. Allen, die handel of ambacht uit oefenen vallen onder de aanmeldings plicht. In twijfelgevallen doet men ver standig de formulieren toch maar in te vullen en op te zenden. De Commissie voor de Organisatie van het Bedrijfsle ven te Den Haag legt ze, als ze meent dat de aanmelding niet noodig is, wel ter zijde. Al is de officieele termijn verstreken, toch zijn voorloopig- nog formulieren verkrijgbaar, doch thans alleen op het Secretariaat van de Kamer. 22) o— „Neen, we verloren elkaar uit het oog. 'k Vernam, dat hij naar Indië was ge gaan. Zijn ouders, die mij niet meer wil den zien, hoewel ik nog getracht het zyn moeder het redelijke van mijn standpunt te doen inzien, zijn later, naar ik hoorde, naar een andere kust plaats verhuisd. En zoo is de historie wel niet vergeten, dat kan niet, maar op den achtergrond geraakt. Ik heb nu, naar ik stellig meen, hier mijn levens roeping gevonden." Het was'een oogenblik stil in het par ticuliere vertrek van zuster Vermaas. De toehoorster moest het gehoorde nog eens verwerken: de vertelster moest bj zulk een liefde Jezus toch wel oprecht liefhebben 'twas toch geen kleinigheid, zulk een verbintenis te verbreken. Min of meer bewonderend zag zij zus ter Vermaas aan, wat deze scheen op te merken, want zij zeide; Het Abattoir. Dezer dagen mochten wij mot den hoer L. W. do Waardt, hooïd van den vee- en vleeschkeuriugsdienst, een wandeling maken over de terreinen en in de gebouwen van het abattoir aan den Seisweg. Wij konden waarnemen, dat alles gedaan wordt om de rayon- markt, die Woensdag 3 December voor het eerst aldaar zal worden gehouden, goede ruimte te geven. Daarvoor wordt dan ook een flink deel van het open ter rein alsnog bestraat. Ook wordt stalgele- genheid geschapen voor de dieren, die allen levend'moeten overnachten, omdat zij eerst den volgenden ochtend worden gewogen om den prijs te bepalen. In de rechts staande bijgebouwen tref fen wij o.a. aan een blijvende stalling, een quarantaine verblijf en een bergplaats voor kadavers totdat de Gekro uit Hans- weert ze komt weghalen. In het hoofdgebouw naderen de eigen lijke slachtlokalen voor runderen en var- l kens hun voltooiing om ze begin Januari in gebruik te kunnen nemen. Boven in die lokalen loopt een rail, waaraan de geslachte dieren worden opgehangen om gemakkelijk naar den grooten gang of van daar uit verder naar het voorkoelhuis of het feitelijke koelhuis te worden getransporteerd. Ten opzichte van de af deeling varkens slachterij wjjzen wij nog op de installatie voor het door stroom afbranden der die- "ren na de afmaking. Ook de plaatsing der ketels en machines werd deze week verwacht. Links van het voorplein bezochten wij de kantoren voor den directeur, de be ambten, de commiezen der belasting en het groote vertrek voor het laboratori um. Aan dit gebouw bevindt zich ook de garage voor de dienstauto. Ook hier moeten nog verschillende werkzaamhe den plaats hebben. Bij de machinisten woning aan de andere zijde van den hoofdingang, bevindt zich o.a. ook de keurige winkel, waar het voorwaardelijk goedgekeurd vleesch oder toezicht wordt verkocht. Hier is ook een vertrekje, waar bijv. koopers en verkoopers zich kunnen te rugtrekken voor het voeren van bespre kingen. Wij zijn overtuigd, dat het abattoir voor Middelburg en omgeving van groote beteekenis zal zijn. De gemeente koopt visch. De aan voer van schardijn bedroeg Maandag zelfs 67.000 k.g. en hiervoor werden hoo - ge prijzen betaald. De rookerijen koopen de schardijn in groote partijen voor de binnenlandsche consumptie. Het gemeentebestuur heeft echter be sloten schardijn voor de burgerij aan te koopen, welke vandaag op de Vischmijn wordt verkocht tegen f50 per kg. Jaarvergadering Geref. J.V. Gister avond heeft de J. V. op G. G. „Openb. 3lib" in de Prins van Oranje haar 47e jaarvergadering gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De vergade ring, welke werd gepresideerd door den voorzitter, den heer H. J. C o 1 ij n, werd ook bijgewoond door den eere-voorzitter, Ds W. H. v a n der V e g t. Na het openingswoord van den voor zitter, heeft de secretaris, den heer A. van der Wiele, het jaarverslag uitgebracht, dat getuigde van een opge wekt vereenigingsleven. Het voornaamste punt van het pro gramma vormde de inleiding van der, heer C. T h e u n e over: „Christendom en wereld". In een keurig opgebouwd be toog schetste spr. de taak van de chris tenen in deze wereld. Naar dit met be zieling voorgedragen onderwerp werd met aandacht geluisterd. Afgevaardigden van kerkeraad, jeugd verband en ring hebben in hartelijke be woordingen hun gelukwenschen aange boden. Spanning bracht de titelwedstrijd, waarbij het erom ging de titels van 23 boeken te raden, welke door middel van platen werden uitgebeeld. De uitslag was, dat aan drie dames en een heer de be schikbaar gestelde prijzen, bestaande uit boeken, konden worden toegekend. Het programma werd voorts afgewis seld door declamaties, zang van het zang koor „Jubilate Deo", dat onder leiding van den heer H. Wolzak op verdien- stelijke wijze eenige liederen ten gehoore bracht en samenzang. De goed geslèagde samenkómst werd „Kijk me niet zoo aan, alsof ik een heldin ben, Mierasje. Het heeft my strijd gekost. Niet gemakkelijk deed ik afstand van hem. „Neen" zeggen is veel moeilijker dan „ja". De overwinning werd behaald na veel vallen en opstaan. „Goed, maar de overwinning werd toch behaald", merkte Mieras op. „Zeker. Ik werd voor de keus geplaatst Zoo is het doorloopend in het leven. Van twee wallen eten gaat nu eenmaal niet. Wie den Heere wil dienen, kan onmoge lijk iets doen, wat Hem niet behaagt." Hebt u later nog wel eens iets van hem vernomen?" „Dat heb ik daareven al gezegd. Wa verloren elkaar uit het oog." „Jawel, maar ik bedoel eigenlijk: ol u weet, dat hy later met een ander ge trouwd is?" „Neen, hy is niet getrouwd. Geheel ongezocht werd ik dat juist dezer dagen gewaar", was het antwoord. „Ooo", zei zuster Mieras langgerekt. „Wat bedoel je met die vraag?" „Stel nu eens, dat hij u nog eens ont moette, u kunt nooit weten en „Ik begryp, wat je bedoelt, Maar ga door Ds v. d. Vegt met dankgebed ge sloten. Paardenkeuring. Op Donderdag 27 November a.s. zal op de Markt te Goes een centrale keuring worden gehouden van anderhalf-jarige hengsten en mer ries, welke is uitgeschreven door den Bond van Zuid-Bevelandsche paarden fokkers „Hippos", den Bond van Noord- Bevelandsche paardenfokkers en de Ver- eeniging van Walchersche paardenfok kers. P. T. S. heeft by de politie aangif te gedaan van mishandeling door B. v. d. V. te Goes. Deze had hem met een riem in het gezicht geslagen, waardoor hy verwondingen opliep en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Yerseke. Sluitingsmiddag kapperszaken. De secretaris generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart heeft het besluit van den burgemeester tot slui ting van alle kappers- en barbiersonder nemingen op Dinsdag na 1 uur des mid dags, met uitzopdeding van de Dinsda gen vóór de algemeen erkende Christe lijke feestdagen en den bid- en dankdag, goedgekeurd; met ingang van 20 Nov. a.s. treedt het besluit in werking. De burgemeester heeft besloten, on der intrekking van het desbetreffende raadsbeslliit van 12 Sept. 1938, van het waterschap „De breede watering bewes ten Yerseke" met ingang van 1 Jan. 1942 tot en met 31 Dec. 1971 het z.g. indu strieterrein in den Burenpolder in erf pacht te nemen tegen betaling van een jaarlijkschen canon van f 50. Het complex aan de Verlengde Dreef is thans zoo ver gevorderd, dat het vermoedelijk het eerste complex zal zijn dat geheel gereed komt in den loop dezer maand. Bij het halen van een zak graan van den graanzolder, viel de heer B. S. tegen een ijzeren vat, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd verwond en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Biezelinge. Tot dirigent der Chr. Zang- vereeniging „De Lofstem" alhier is be noemd de heer Jan Kousemaker, te Goes. Rilland-Batb. Door zuster P. Blok is in hartelijken dank voor de wijkverple ging ontvangen 2 giften elk van f 2.50. (Belangeloos bericht.) Tot Raad van den Polder Walcheren is benoemd de heer C. Franse te Klevers- kerke, die reeds sedert 1922 zitting heeft in het polderbestuur als commissaris en die nu in het dagelijksch bestuur de plaats zal innemen van den heer J. de Visser Sz. te Domburg, die in de verga dering van 27 Sept. afscheid nam we gens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Serooskerke W.)Chr. Land- bouwhuishoudcursus. Dins dagmiddag werd in het vergaderlokaal de landbouwhuishoudcursus geopend, uit gaande van den C.B.T.B. De voorzitter van de provinciale afdeeling, de heer C. de Putter, deelde mede, dat bericht van verhindering ingekomen was van mej. G. G. Smit, inspectrice van 'tHuis- houdonderwijs en van Mr W- Rip. Daar na heette spr. de aanwezigen welkom, in het bijzonder den burgemeester, den heer P. Dregmans. Er zijn heel wat bezwaren overwon nen, aldus spr., voor deze cursus tot stand kwam. Doch de pogingen, sinds 1939 gedaan, mochten eindelijk slagen. Deze cursus is wel een unicum, daar deze de eenige is, die zonder rijkssubsi die werkt. Toch is de inrichting volledig, zoodat het onderwijs ten volle aan zijn doel zal beantwoorden. Er is gegronde hoop, dat de subsidie alsnog verleend zal Worden. De algemeene leiding berust bij mej. H. Moulijn, die les geeft in koken, enz.; mej. M. Ragut neemt de naaldvakken voor haar rekening, terwijl de heer W. Bosschaart de land- en tuinbouwvakken zal onderwijzen. Om een goed resultaat te bereiken is het gewenscht, dat er een goede geest heerscht tusschen het personeel en de leerlingen. Spr. is er van overtuigd, dat beiden zich ten volle zullen geven. Het vinden van een geschikt leslokaal bracht veel stagnatie. Tenslotte is men maar niet verder. Ik hoop, dat de Heere mij voor die beproeving bewaart. Wel zou, als hij niet veranderd was, mijn antwoord hetzelfde zijn, als jaren gele den, dat staat vast, maar het zou niet onmogelijk zijn, zelfs vrij zeker, dat de oude strijd nog even terugkwam. En daarvoor hoop ik bewaard te blijven." ,,'tWas slechts een veronderstelling", zei zuster "Mieras. „De kans, dat u hem ooit zult ontmoeten, is gering, vooral nu hij in Indië is. Hoewel, hij kan natuur lijk in het land terugkeeren, zooals de broer van Gretha." Zuster Vermaas kleurde heftig, tot groote verbazing van de ander. „Wat is er? Wat is er? O, maar haar broer heet ook Herman en hij is van uw leeftijd. En hij is ook in Indië. En Gretha heeft mij verteld, dat hij, toen zij klein was, verloofd was, maar „Stil maar, Mierasje, hij is het juist geweest", zei zuster Vermaas. „O maar......" „Juist. Gretha weet het nog niet, ver moed ik." „Neen, vast niet", dacht ook de ander. bevredigend geslaagd met het vergader lokaal. De leden van de Commissie van Toe zicht, de dames Dregmans, Bosselaar, Bouwman, de Vos en Ton namen allen haar benoeming aan. Spr. hoopt, dat zy het hare zullen doen om het onderwys tot zyn recht te doen komen. Ook mej. Moulijn was verheugd, dat de cursus geopend kon worden. Na de oprichtingsmoeilykheden volgen die met de grondstoffen voor koken en naai en. Spr. riep de medewerking der leerlin gen in om met de distributietoewyzingen zoodanig te woekeren, dat het onderwys ook voldoende geeft voor normale tijden. In zijn functie van bestuurslid der plaatselijke afdeeling sprak de heer C. Ton zijn voldoening uit over de tot standkoming, by welke woorden de heer J. Bosselaar, voorzitter der gewes telijke afdeeling Walcheren, zich aan sloot. Daarna vingen de lessen aan met een volledige bezetting van 30 leerlingen. Er is alle hoop, dat er na dit jaar behoefte zal blijken aan vervolgcursussen. B. J. Schreuder en gezin, bankdirecteur, van Terneuzen, 'Groote Markt 40; Wed. A. N. van der Velden geb. van Nunen, zonder beroep, F. W. Geldof, zonder be roep, van Serooskerke, naar Kleine Kade 15; H. Schipper, zonder beroep, van We- meldinge, J. A. v. d. Goeskade 27; W. Waardenburg en echtgen., zonder beroep, van Vlissingen, Ganzepoortstraat 1; F. Lantermans, districtsleider N.V.V., van Bergen op Zoom, Wijngaardstraat 7. Vertrokken: G. Renckens, controleur CCCD, naar Merkelbeek; L. J. Paauwe geb. Reijerse, zonder beroep, naaf We- meldinge; C. Weezepoel, werkster, naar Kloetinge; J. C. van der Sluis, zonder be roep, naar Dordrecht; P. A. Seghers en gezin, districtsleider NW, naar Vlissin gen; A. M. Bakker geb. van Gorp, zonder beroep, naar Wissenkerke; C. C. Liene- man, zonder beroep, naar Bloemendaal; F. P. van Bers, zonder beroep, naar .Eind hoven; J. de Vries, koopman in galan terieën, en gezin, naar Veendam; W. F, Wessels, ass.manager, naar Roermond; T. Briefjes, chauffeur, naar Kruiningen; C. J. Luijk, hulp in de huishouding, naar Terneuzen; L.M. Gering, dienstbode, naar Hulst; L. H. N. Boudeling, zonder beroep, naar Nijmegen; D. C. Adriaanse dienstbode, naar Hillegersberg. DE TUINBOUW GAAT DE PRODUCTIE OPVOEREN. De kassen op de kweekerijen zijn vrij wel leeg, de open grond begint kaal te worden, want geleidelijk verdwijnen de producten van het teeltjaar 1941. Maar de tuinder begint alweer aan de uitvoering van zijn teeltplannen voor 1942. En, bijzonder ook voor het Westland, zullen hierin wel ingrijpende verande ringen worden toegepast, en moet wor den gebroken met een streven, dat in de laatste jaren steeds meer toepassing vond. Het streven, om vooral vroeg aan de markt te komen, om daardoor althans eenigermate zeker te zijn een loonenden prijs voor het product te ontvangen. De primeurs waren voor het Westland van veel beteekenis. Die zullen nu ver vallen. De jongste tuinbouwteeltregeling voor 1942 bepaalt o.m., dat met het sto ken der kassen uitgezonderd dan voor planten niet voor 1 Maart mag wor den begonnen. Dit zal dus ongeveer een maand later zijn dan men in het West land gewoon was. Maar bovendien is bepaald, dat in de serres, kassen en warenhuizen een voor- Maar zij komt het nu te weten, dat kan niet anders meer. Daarom heb ik je ze ker mijn geschiedenis moeten vertellen. Je bent zoo intiem met haar. Je weet nu in ieder geval, hoe de vork aan den steel zit. En ik hoop maar, dat je er mij niet om veroordeelen zult." „Om veroordeelen!" riep Mieras uit. „Hoe komt u daarbij?" U is nog veel meer in mijn achting gestegen. En ik zal u, als dat noodig mocht blijken, met warmte bij Gretha verdedigen." „Laat ons dezelfde wandeling van toen maken", stelde Gretha Vandervelde voor. „Het was zoo rustig en wy kunnen dan een heerlijk praten." „Heb je behoefte aan praten?" vroeg zuster Vermaas. Deze laatste had het meisje weer eens meegetroond. Zij zag er zoo bleek uit en ze was de laatste dagen weer zoo neer slachtig. „Heb je behoefte om te praten?" werd de vraag herhaald, toen geen antwoord kwam. Het Alg. Hbld. had een onderhoud met den heer J. G. F. Dombach, directeur van de stoom-meelfabriek „Holland". Wat de soort van grondstoffen voor de bloembereiding betreft, deelde de heer Dombach mede, dat deze sinds den oor log geleidelijk zijn veranderd. De oude oogst tarwe is thans op, terwijl nu de nieuwe oogst wordt verwerkt. De voor raden buitenlandsche tarwe zyn niet groot meer. Het is jammer, dat de weers gesteldheid gedurende den afgeloopen zomer zoo ongunstig is geweest, waar door de graanoogst te lijden heeft ge had. Er is hierdoor veel „schot" ont staan en de kwaliteit is er slechter door geworden. „In den vorigen oorlog was het brood veel slechter dan thans. Er moesten toen gedroogde aardappelen, die dikwijls.wa ren verbrand, worden vermalen, hetgeen de kwaliteit van het brood niet ten goe de kwam. Tegenwoordig hoort men veelal bewe ren, dat in de bloem bloembollen worden vermalen, doch dit is absoluut onjuist. De grondstoffen welke thans voor de bloembereiding worden gebruikt, zyn be halve tarwe, ook rogge en gerst, terwijl er voorts nu ook aardappelmeel wordt bijgemengd. Het aardappelmeel mag misschien de smaak van het brood niet ten goede komen, de voedingswaarde wordt er niet minder om. Het brood dat gebakken wordt van bloem, die is gemalen uit de zoo juist ge noemde grondstoffen, kan geen enkelen nadeeligen invloed hebben op de gezond heid van de bevolking. Maar de bakker dient geen gebruik te maken van alle mo gelijke hulpmiddelen of minderwaardige grondstoffen, die voor de goede hoeda nigheden van het brood niet bevorderlijk zijn. Het normale uitmalingspercentage was 72 pet., doch thans bedraagt dit 85 pet. Er blijft dus een gedeelte van den zemel in de bloem aanwezig. De 15 pet., welke daarna overblijft, wordt als vee voeder gebruikt." „Bij het experimenteeren hebben wij een nieuw soort van brood, het z.g. vol- korstbrood gefabriceerd, dat bij het pu bliek zeer in den smaak valt." De heer Dombach achtte het een ge luk, dat de aardappeloogst dit jaar groo- ter is uitgevallen dan het vorige jaar het geval was. „Straks zal waarschijnlijk ook haver in het brood worden verwerkt." teelt moet plaats vinden van sla, spina zie, koolrabi, bloemkool, peen, andijvie, snijsla, peterselie, radijs of bosselderij. Voor het beoefenen van deze voorcultuur mag in deze kassen enz. wèl worden ge stookt, doch hiervoor is niet zulk een sterke verwarming noodig. De bedoeling van dezen maatregel is duidelijk, er moet thans meer gewerkt worden op de volks voeding, dan op het brengen van fijne primeurs in het fruit. En hiervoor kan de teelt onder glas in het vroege voor jaar heel goed worden benut. Uiteraard zal het hierdoor wel iets later worden alvorens de druiven en tomaten aan bod komen, doch de algemeene voedselvoor ziening zal door dezen maaregel worden gebaat. Meer buiten het Westland is van be teekenis, dat de uitbreiding van koude gronds cultuur kan plaats vinden., door het aanvragen van een bijzondere teelt vergunning zoowel voor warmoezierderij- gewassen als vroege aardappelen. Ongetwijfeld zal van de gelegenheid die hier geboden wordt een ruim gebruik worden gemaakt. Waar, ook in het afgeloopen jaar, de mogelijkheid gelaten was voor z.g. con tact-teelt, voornamelijk voor de fabrie ken, zal dit voor 1942 niet mogelijk zyn. Bietenbladeren en -koppen als veevoeder De Landstandpersdienst meldt: Suikerbieten hebben een belangrijk aandeel in onze voedselvoorziening. Maar ook de suikerbietenkoppen en -bladeren zijn van groote waarde en wel als vee voer. Daarom moeten thans alle bieten bladeren en koppen worden geoogst. De oogst van 1 ha aan blad en koppen be draagt vlot 30.000 kg. Deze massa heeft dezelfde voederwaarde als 55Ö0 kg. goed hooi (meer dan de oogst van 1 ha. best grasland). Bietenbladeren en -koppen zijn dus een zeer waarderijk veevoeder. „Ja, ik zou wel honderd vragen kun nen stellen", zei Gretha. „Ho, ho", lachte de ander. Ik ben geen encyclopaedic, die men maar heeft op te slaan, om iets te weten te komen." Maar Gretha lachte niet. „U moet mij op die vragen kunnen antwoorden, anders weet ik het, niet meer." „Tob je ergens over? Vertel alles maar gerust. Misschien valt het mee", drong zuster Vermaas aan. „Ik kan dat sterfbed van mijnheer Janson maar niet vergeten", klaagde Gretha. „En nu heb ik hem nog niet eens zien sterven." „Ik dacht wel, dat je daarmee tobde. En ik geef toe: het was aangrijpend voor de omstanders." Het was verschrikkelijk. En ik begryp er niets van." In deze opmerking hoorde zuster Ver maas de klacht van een hongerende ziel. „Dat kan ik me levendig indenken. Het was ook zoo nieuw voor je. Vertel me eens: wat zou je graag willen we ten? Misschien kan ik je gerust stellen of inlichten." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2