L? Christelijk Dagblad voor Zeeland Sociale gezindheid. Binnenland DAGKALENDER. e koop: keukenkachel :bruikte emmer- e koop: skoe, kalfvaars (jaarling vaars. hofstede |ten gevraagd, fva a rs, iwland, Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Weer deelen van het Donetzbekken bezet ^Sebastopol gebombardeerd - Generaal- vlieger Udet omgekomen - Bommen op Napels Met Duitschland tegen het kapitalisme. De schoenenbeurzen. v. d. BERGE, Sme- i'dorp. Koudekerke. TE KOOP: iERKEN EN MEN- WAGEN, goeden staat. I, Nagelenburg, Veere. 30 H.A. 18, Bureau „De Zeeuw" tE koop: de rekening. Serooskerke (W.) oor één jaar of langer. |28, Middelburg. fE KOOP: )IE BIGGEN. |E, Veersche Weg 195, LEERJONGEN, a 15 jaar, tjwielhandel SCHOUT, |3 Middelburg. pr. ;00 st. kg Detaillistenpr. ƒ0.12 p. st. 0.07 ,0.13 ,0.10 ,0.08 ,0.05 ,0.07 ,0.39 kg *1 0.27 0.19 0 ,0.47 ,1.28 1.21 „1.06 0.99 „0.78 „0.55 0.33 „0.55 „0.40 0.25 0.47 „0.36 „0.21 0.33 0.21 0.28 „0.18 „0.20 0.17 0.14 0.10 0.71 0.47 0-25 0.56 0.40 0.18 0.36 0.18 0.25 0.18 0-10 kg berekend wor- jden gewogen wordt, per kg. of per bos wortelen "vóór het en fruit mag door worden boven den IS STRAFBAAR.. JIK HAAR. geldig" maken. Le Cointre N.V., ,Goe5. WOENSDAG 19 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 43 Abonnemenisorqs f 2.73 per kwartae Weekabortrtementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangeste'd f 0/21 losse nummers cent Fomiliebericnien 33 cent oer reoel Overiqe adverie*ii'ên 30 ceni per reqel Inqezonden mededeeliigen 60 cent oer reoel Kleine advertentie" f 0.55 b;i voo-uifbetaling Advertentiën onder lette' of motte lOcf. extra Bij contract belangrijke korting Het is stellig in strijd mét de waarheid en de werkelijkheid-om alle werkgevers voor te stellen als uitzuigers en uitbui ters, wien het alleen om de winst van het bedrijf gaat en die geen oog hebben voor de stoffelijke en geestelijke belan gen van hun arbeiders. Ruim een jaar geleden stonden wij aan het graf van een Christen-werkge ver, die een lange reeks van jaren een groot aantal werklieden in zijn dienst had, van wien een lid van het perso neel verklaarde, dat er steeds een bij zondere verhouding had bestaan tus- schen den overledene en zijn arbeiders. H\j was niet in de eerste plaats werk gever, maar patroon, die meeleefde met zijn personeel, die deelde in hun blijd schap en die troost bracht in de arbei dersgezinnen, waar droefheid heerschte. Dit laatste deed hij nog op den middag van zijn sterfdag. Het is ons bekend, dat deze werkge ver reeds ongeveer 25 jaar geleden zijn arbeiders deed meedeelen in de winsten in zijn zaak gemaakt. Aan zijn graf werd door een anderen spreker getuigd: hij was iemand, die het in z\jn leven heeft bewezen, dat men Christen èn zakenman kan. zijn. Op een tweede voorbeeld willen wij wijzen. Dezer dagen overleed een siga renfabrikant, die onder Gods zegen zijn bedrijf wist op te voeren tot een, waarin 1400 arbeiders werkzaam zijn. Een all round zakenman dus. Het siert ook dezen man, dat zijn per soneel van hem getuigt: hij was een pa troon, die zijn Christelijke levensover tuiging ook op maatschappelijk gebied wist uit te dragen. Bij deze beide mannen dus geen strijd tusschen het beleden beginsel .en de praktijk van allen dag, maar een harmo nisch samengaan. Zulke werkgevers zien hun arbeiders niet als nummers, als loonslaven, maar 'zien in hen menschen, beelddragers Gods, die zij niet mogen afschepen met een fooi, maar wier prestaties zij hebben te waardeeren door een behoorlijk loon, waardoor de arbeider met zijn gezin een menschwaardig bestaan kan leiden. Dat de arbeid koopwaar is, is een theorie, die niet aan het Christelijk brein is ontsproten. Dat ze in de practijk, ,ook door sommige Christen-werkgevers bleek te worden gedeeld, valt helaas niet te ontkennen. k Er zullen ongetwijfeld werkgevers zijn, die zich van vele tekortkomingen tegen over hun personeel hebben te beschuldi gen. Ook in Zeeland moest lang en krach tig tegen de economiseh-liberalistische beginselen en daden van sommige groe pen werkgevers worden gestreden. Het is maar al te waar, wat prof. Romme onlangs schreef: „Wanneer ten aanzien van de sociale voorzieningen ons land zou worden on derworpen aan een vergelijkend examen met de ons omringende en de verder af gelegen landen, dan zouden we Ons over den uitslag allerminst ongerust behoe ven te maken; een schamel figuur zou den we ten opzichte van geen enkel an der land slaan, en op de ranglijst zoudén we aardig hoog genoteerd komen te staan. Dat dit evenwel zou beteekenen, dat we vergelijkenderwijs ook boven've len verheven zijn te achten ten aanzien van onze sociale gezindheid, zou ik niet gaarne beweren." Daarom doet het temeer weldadig aan als van Christen-werkgevers openlijk kan worden getuigd, dat ze ook als pa troon leesbare brieven van Christus wa^en. SANEERING VAN ONS ORKESTWEZEN. In het saneeringsplan, -dat doof de overheid voor het Nederlandsche orkest- wezen is opgesteld, is de noodzakelijk heid van het bestaan van acht sympho- nie-orkesten voor ons land thans offi cieel erkend. Er is een schema ontwor pen voor de bezetting en salarieering van de orkesten. De bestaande orkesten zijn verdeeld in drie salarisklassen, n.l. eerste klasseHet Residentie-orkest, tweede klasse: Rotterdamsch Philh. Or kest en Utrechtsch Stedelijk Orkest, der de klasse: Groningsche Orkestvereeni ging, Haar.emsche Orkestvereeniging, Arnhemsche Orkestvereeniging en Maas- trichtsche Stedelijk Orkest. Ais laagste salarisgrenzen worden aangenomen voor de eerste klasse f 183, voor de tweede klasse f 166, voor de derde klasse f 150 per maand. De salarisregeling bij het Concertgebouworkest ligt reeds grooten- deeis boven de thans gestelde normen, zoodat dit orkest buiten deze regeling valt. den van Moscou door Duitsche troepen gevangen genomen werd, heeft verklaard dat ieder, die het zich veroorloven kan, Moscou den rug toekeert en naar het platteland gaat. LUCHTAANVAL OP NAPELS. I DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op De Krim hebben gevechts vliegtuigen en Stuka's vernietigen de slagen toegebracht aan de ves ting- en de havenwerken van S e- bastopol. Hierbij werd een groote vrachtboot tot zinken ge bracht en weiden een torpedojager een een koopvaardijschip bescha digd. De operaties in het Donets bekken werden na verbetering van het weer en van de wegen voortgezet. De vijand werd uit zijn hier en daar taai verdedigde veld- stellingen geworpen. Er werden nieuwe deelen van het industrie gebied bezet. Verscheidene onder stoom staande goederentreinen vielen hierbij door verrassend op treden in onze handen. ïn het hooge Noorden vernietig den gevechtsvliegtuigen barakken kampen der bolsjewisten ten Wes ten van de baai van Kanda- 1 a k s j a (aan de Witte Zee). Nachtaanvallen van de lucht macht waren gericht op Moskou en Leningrad, benevens op vliegvelden in het gebied van W o- 1 o g d a. Onderzeebooten hebben in den Noordel ij ken Atlanti- schen Oceaan en in de Noordel ij ke IJszee vier be wapende vijandelijke koopvaardij schepen van samen 21.000 brt. en een bewakingsvaartuig in den grond geboord. In de wateren rondom Enge land hebben gevechtsvliegtuigen vijandelijke convooien aangevallen ten Oosten van Lowestoft. Drie vrij groote koopvaarders wer den door bommen zwaar bescha digd. Andere gevechtsvliegtuigen hébben havenwerken aan de Zuid- Oostkust en de Zuid-Westkust van Engeland aangevallen. GENERALOBERST UDET OMGEKOMEN, (D. N. B.). De Generalluftzeugmeister Generaloberst Udet, heeft bij proefne mingen met een nieuw wapen zulk een ernstig ongeluk gehad, dat hij tijdens zijn vervoer aan zijn verwondingen is overleden. Als blijk van erkentelijkheid voor de bijzondere prestaties van den jachtvlie- ger, die tijdens den Wereldoorlog in 62 luchtgevechten de overwinning behaal de, en uit erkentelijkheid voor de groote verdiensten, die hij heeft verworven bij den opbouw van de luchtmacht, heeft Hitier Generaloberst Udet'onderscheiden door diens naam te geven aan het derde jachteskader. Wijlen Ernst Udet werd op 26 April 1896 geboren en hij is dus 45 jaar oud geworden. DE STRIJD IN HET OOSTEN. (D. N. B.). Het bombardement op de voor de oorlogvoering belangrijke instal laties, de wapenfabrieken en de ravitail- leeringscentra te Leningrad heeft de omsingelde Bolsjewiki genoodzaakt het Zuidelijke deel van de stad geheel te ontruimen. Onder den druk van de catastrophale toestanden zijn in de laatste dagen we derom talrijke inwoners naar de Duit sche troepen overgeloopen. Zij hebben o.a. verteld, dat de wijk Kir of tot aan de Narwa-poort wegens het gevaar voor instorting van de zwaar gehavende fa brieksgebouwen ontruimd moest worden. De geheele omgeving is met kraters als doorzeefd. Het grootste deel der bevol king uit deze wijk is naar elders over gebracht. Duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn in de scholen onderge bracht. De voorhoede van een Duitsche divisie heeft gisteren in den ceiitralen sector van het Oostelijk front een vrij groote plaats veroverd. De tegenaanval der terug geslagen Bolsjewieken bezweek in het vuur der Duitsche artillerie en machinegeweren. Een professor in de wis- en natuur kunde te Moscou, P. Iming, die enkele dagen geleden in een plaatsje ten Zui- Het Italiaansche weermachtbericht meldt Gisternacht hebben vijandelijke vlieg tuigen Napels aangevallen in opeenvol gende golven: de materieele schade is niet ernstig. 28 personen, die zich niet tijdig naar een schuilkelder hadden be geven, werden gedood in een gebouw, dat door een bom werd verwoest, 40 an dere burgers werden gewond. Het aantal slachtoffers van den laatsten aanval op Catania bedraagt in totaal 30 personen. In Cyrenaïca heeft het Duitsche af weergeschut twee vijandelijke toestellen neergeschoten. IRAK BREEKT MET FRANKRIJK EN JAPAN. (D. N. B.). De Amerikaansche pers publiceert een bericht van United Press, volgens hetwelk de Irakeesche regeering bekend heeft gemaakt, dat de diploma tieke betrekkingen met Frankrijk en Ja pan zijn verbroken. De gezantschappen van Frankrijk en Japan in Bagdad zijn terstond gesloten. De gezant van Irak te Vichy is terug geroepen. VOORZORGSMAATREGELEN IN AUSTRALIË. De „New York Journal American" schrijft, dat Australië zich koortsachtig voorbereidt op een, oorlog tegen Japan. Reeds een half millioen van de in totaal 1.2*millioen man op dienstplichtigen leef tijd draagt een uniform. Óm meer man nen voor het Australische leger vrij te krijgen, heeft de Australische regeering wetten uitgevaardigd, die neerkomen op het oproepen van vrouwen voor hulpdien sten. ROOSEVELT VRAAGT NIEUWE CREDIETEN. (D. N. B.). President Roosevelt heeft het Congres nieuwe credieten voor het leger gevraagd ten bedrage van 6.687 milliard. Meer dan de heeft van dit be drag is bestemd voor geschut. Voorts heeft Roosevelt nog 308 mil lioen dollar gevraagd voor de marine. Van dit bedrag zal 120 millioen wor den besteed voor de bewapening van de koopvaarders. TENTOONSTELLING VAN BARNSTEEN, De barnsteententoonstelling, die Dins dag 25 November a.s. in het Rijksmu seum te Amsterdam geopend zal worden, toont de herkomst van het barnsteen, zijn geschiedenis, zijn waarde, zijn ge bruik in de kunst enz. Het centrum der tentoonstelling is het barnsteenkog, dat dezer dagen te Am sterdam voor anker is gegaan. Dit is geen gewoon zeilschip, doch een zorg vuldige nabootsing van een oude oor- logskog, gelijk ze in de 16e en 17e eeuw de zeeën doorkruisten. Sprookjesachtig is het materiaal, By de verdeeling van de sehoenen- bonnen, welke iedere maand beschikbaar zijn, wordt in de eerste plaats gezorgd voor diegenen, die op doktersadvies, wegens voetgebreken, bijzonder schoei sel moeten hebben, daarna komt in aanmerking de categorie die werk schoenen noodig heeft en vervolgens de jeugd. Beter dan kritiek op de toekenning van schoenenbonnen, is het initiatief van hen, die in schoenenruil de oplossing zien, en daarom schoenenbeurzen stich ten. Het Centraal Distibutie Kantoor heeft tegen schoenenbeurzen niet het minste bezwaar. Integendeel, het juicht alles toe, wat er toe bijdraagt, in de meest dringende behoefte aan schoeisel te voorzien. Er moet wel voor gewaakt worden, dat deze schoenenbeurzen geen gelegen heden worden, waar onder het mom van ruilhandel, clandestiene practijken worden uitgeoefend. Daarom is het wel voorgeschreven, dat het C.D.K. in de oprichting gekend moet worden. Ook reeds bestaande schoenenbeurzen moeten, indien zij dit nog niet hebben gedaan, schriftelijk goedkeuring aanvragen. Overigens houdt het C.D.K. zich af zijdig, evenals de plaatselijke distributie diensten. Het is immers onmogelijk, vaste normen te stellen ten aanzien van waarde en bruikbaarheid. Mep kan bij voorbeeld bezwaarlijk voorschrijven, dat een paar stevige jongensschoenen, in prima staat, zonder dat bijbetaling wordt gevergd, moet worden afgestaan in ruil voor een paar kinderschoentjes', die eerst eens grondig moeten worden opgeknapt. Schoenenruil kan alleen op bevredi gende wijze geschieden, als deze het karakter draagt van onderling hulpbe toon. Daarom is het heter, dat de schoenenbeurzen geen overheidsinstel ling worden. s De regeling kan het beste ter hand ge nomen door plaatselijke vereenigingen of instellingen, die zich op maatschap pelijk terrein bewegen. Haar medewer king bij de oplossing van het schoenen probleem wordt door de distributie- autoriteiten ten zeerste op prijs gesteld.» Doch het C.D.K. is er van overtuigd, dat om de verschillende hierboven ge noemde redenen, de ruilhandel in schoe nen dient te worden overgelaten aan het particuliere initiatief. waarmede het gebouwd werd, n.l. glan zende barnsteen, het goud der zee. Bij de opening der tentoonstelling op Dinsdag 25 dezer zullen senator Dr Böhmker en de burgemeester van Am sterdam, de heer Voute, het woord voe ren. DE MAASTUNNEL KOMT IN GEBRUIK. Binnen afzienbaren tijd kan de openstelling van den Maastunnel te Rot terdam voor het publiek worden tegemoet gezien. Een der eerste vereischten voor de verzekering van een vrij en veilig ver keer is, dat het publiek zich stipt ge draagt, naar de verkeersaanduidingen en seinen en dat men alleen gebruik- maakt van die tunnels, welke bestemd zijn voor de categorie van weggebruikers tot wel- Barnsteen, het goud van de zee". Onder dezen titel wordt Vrijdag in het Rijksmuseum te Amsterdam een tentoonstelling vart barnsteen geopend. Hierboven het model van een oud Danziger Hanse-schip, dateerend uit 1600. De lengte van dit barnsteenen kunstwerk is 120 cM. Het werd te Königsberg in den tijd van drie jaar vervaardigd en zijn wparde bedraagt ongeveer 30.000 R.M. (Pax-Holl.-Rijkscommissariaat) WOENSDAG 19 NOV. 1941. God zp ons genadig en zegene ons; Hp doe zjjn aanschijn aan ons lichten. Ps. 67 2. Zon op onder 9.08 17.42 Maan op onder 9.16 18.38 Vandaag Nieuwe maan. 25 Nov. Eerste kwartier. ke men behoort. Voetgangers bijvoor beeld zullen zich alleen in de voetgan gerstunnels mogen bevinden. De reeds algemeen ingevoerde ver plichting om zooveel mogelijk rechts te houden, zal in de Maastunnels in vollen omvang gelden. Voor den Maastunnel wordt een mi nimum snelheid ingevoerd, welke, gedif ferentieerd kan zijn naar de verschillen de soorten van motorrijtuigen. Kan een motorrijtuig wegens den toestand, waar in het verkeert, of wegens den aard of opivang der belading niet met de voor geschreven minimum-snelheid rijden, dan mag het niet van den tunnel ge bruik maken, doch zal het eventueel zijn weg moeten nemen over de Maasbrug gen. In den Maastunnel zal voorts voor de motorrijtuigen een stopverbod gel den; wordt de bestuurder van een mo torrijtuig echter door welke oorzaak dan ook genoopt dit verbod te over treden, dan zal hij verplicht zijn den motor van het rijtuig in rust te brengen. VERHOOGING VAN HUREN IN UITZONDERINGSGEVALLEN. Eenigen tijd geleden is een officieele maatregel, die in sommige gevallen ver hooging vaij den huurprijs van woningen mogelijk zou maken, aangekondigd. Het Volk meldt thans, van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat een ver hooging van het alge- meene huurpeil uitgeslo ten moet worden geacht. Het huurprijsbesluit van December 1940 bepaalt, dat huren niet mogen worden verhoogd boven het peil van 9 Mei 1940, behoudens twee uitzonderingen. De eer ste uitzondering heeft betrekking op een verbetering van de huizen. Wanneer de verhuurder dusdanige verbeteringen of vernieuwingen aan het huis heeft aange bracht, dat de huurwaarde is gestegen, dan is hij gerechtigd per jaar 10 van de betreffende kosten op de huur te leg gen. De tweede uitzondering betreft het bestaan van een persoonlijke verhouding tusschen huurder en verhuurder. Het komt n.l. voor, dat bijv. de huiseigenaar aan een familielid een huis tegen een ab normaal lagen prijs heeft verhuurd. Wanneer het familielid uit het huis trekt, dan mag de huiseigenaar het huis aan een nieuwen huurder verhuren tegen de normale huur, die voor een dergelijk pand op 9 Mei 1940 gold. Bljjkens de voorgenomen aanvulling van het Huurprijsbesluit zal in bepaalde gevallen huurverhooging mogelijk zijn. In dergelijke uitzonderingsgevallen kan een verzoek tot huurverhooging worden ingediend. RUILVERKAVELING. In een vraaggesprek van het A.N.P. met den heer J. A. Eshuis van de Ned. Heide-Mij. is nog eens het groote belang van ruilverkaveling voor ons land be klemtoond. Er zijn groote ruilverkavelin gen onder handen zooals die in den pol der Kruiningen. Nog veel meer zou ech ter in dit opzicht gedaan kunnen worden, als de al te sterke hang aan de tra ditie hier niet vertra gend werkte. Juist in dezen tijd echter is de ruilverkaveling piet het oog op den productieslag zoo belangrijk, want zij werkt bedrijfseconomisch, d.w.z. bevordert, dat met een minimum aan ar beid een zoo hoog mogelijke productie verkregen wordt. Veel noodeloos arbeids- en transportverlies wordt immers door aaneenvoeging van perceelen uitgescha keld. Zoodoende schenkt ruilverkaveling een nieuwe basis voor een gezond bedrijf. Aangezien men vaak ook terugschrikt voor de kosten, aan ruilverkaveling ver bonden, heeft de heer Eshuis nog eens er op gewezen, dat het rijk subsidie ver leent in de in werkverruiming uitbetaal de loonen. Zoodoende komen slechts een klein deel van de loonen en de kosten van toezicht met bijkomende kosten voor re kening van de landeigenaren en deze kos ten worden ook nog door het rijk voor geschoten. Zij moeten worden terugbe taald met 3 pet. rente in 30 jaarlijksche termijnen, waarvan de eerste aanvangt met/ het jaar, dat volgt op het jaar van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1