Wanneer verduisteren? Uit de Provincie HEEM l Gemengd Nieuws MIDDELBURG. FEUILLETON xvn. volgt: kosten veroorzaakt door den tot 1914 nam het aantal hiervan lang zaam, en daarna in versneld tempo af. De jongste omstandigheden hebben dat weer versneld, en thans is zelfs de ge heele eigen boterproductie verboden. Verwacht mag worden, dat althans een deel van de 265 landbouwbedrijven, die tot voor kort boter produceerden, daar toe weer zullen willen overgaan, doch op een onbeperkt voortbestaan konden zelfs de meest optimistische onder de deskun digen niet bouwen. Een periode van 20 25 jaar, die deze nog meenden te mogen aannemen, werd echter door andere des kundigen rijkelijk optimistisch geacht. Voor de eieren, thans aan andere rege ling gebonden, achtte men na den oor log grooter kans op herstel der oude verhoudingen mogelijk. Hiervan uitgaan de, achtte ook deze subcommissie de bouw van een afzonderlijk bouwwerk kwalijk verantwoord. Aan den anderen kant achtten deze deskundigen de bruik baarheid der voor boterbeurs eventueel in aanmerking komenden ouden Vleesch hal en Vischmarkt niet heel groot. De Vleeschhal zal eerst na jaren ter be schikking komen; met de Vischmarkt zou de subcommissie zich tijdelijk kun nen verzoenen, als de Graanbeurs aan den Dam niet meer ter beschikking stond. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Vragenbus. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. NOORD-BEVELAND. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1941, 's Morgens tot 9.08 uur. 's Avonds van 17,42 uur. DE SCHOOLTANDVERZORGING. IN ZEELAND. In de raadzaal het het Souburgsche raadhuis had Maandagmorgen de offi- cieele opening plaats van de schooltand- verzorging in Zeeland, uitgaande van den Nederlandschen Volksdienst. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a. de heeren C. Piek, landelijk leider van den N.V.D., mr W. K H. Dieleman, provinciaal leider van den N.V.D., W. Miinzer, Beauftragte van den rijkscom missaris, de burgemeesters van Middel burg en Vlissingen, verschillende andere Nederlandsche en Duitsche autoriteiten en de tandartsen G. Wijker en V. d. Drift De heer Wijker zal den dienst in Zeeland inwerken, waarna de heer V. d. Drift het werk regelmatig zal voort zetten. De bijeenkomst werd door den heer A. H. S. Stemerding, burgemeester van Souburg geopend, met een woord van welkom, waarin hij naar voren bracht, dat het doel dezer opening was de aan dacht der Zeeuwsche bevolking op de volkstandverzorging te vestigen. Spr. kende het nuttige werk van den school- tandarts reeds lang in Rotterdam en juicht het dus toe, dat het nu ook in Zeeland aangevat wordt. De heer G. Goossens sprak als be stuursraad der provincie en ook namens den wnd. Commissaris, die verhinderd was. Spr. betuigde zijn groote voldoening met de instelling van dezen dienst. Het verheugde spr. dat Zeeland de tweede provincie is, waar zoo'n dienst wordt in gesteld. De secr.-generaal van het departement van Opvoeding enz., Prof. Van Dam, was verhinderd, zooals de heer C. Wit, inspecteur van het L.O. mededeelde. Waarschijnlijk is deze dienst voor de ouders en kinderen eerst wat onwennig, aldus de heer Wit, evenals dit eerst met den gewonen schoolarts het geval was. Doch ongetwijfeld zal deze dienst op den duur in den smaak der ouders vallen. Hierna gaf de heer G. W ij k e r een uitvoerige uiteenzetting van het nut en de noodzakelijkheid van het werk van den schooltandarts. Door onvoldoende toezicht en verzorging en door voedings- fouten is de toestand van het gebit vaak onvoldoende, wat nadeelig op de alge- meene gezondheidstoestand kan werken. Er wordt op 6-jarigen leeftijd begon nen met de controle en behandeling, omdat dan het blijvend gebit gaat door breken. Tevens hoopt men de kinderen voor hun geheele leven aan tandheel kundige hulp te gewennen. Einddoel is alle kinderen van Neder land in de behandeling te betrekken. De medewerking der ouders in Souburg is aanvankelijk niet onbevredigend. De laatste spreker was de heer C. Piek, die uiteenzette, dat het doel van den Ned. Volksdienst is, het volk licha melijk sterk te maken, zonder te letten op godsdienstige, politieke of maat schappelijke verschillen. Van groot belang is de opvoedkundige arbeid die te verrichten is, door de voor lichting van het gezin over de juiste ver zorging van het gebit. Het vertrek naast de raadzaal wordt voor de behandeling der kinderen ge bruikt. Hier stonden de instrumenten op gesteld, die door de aanwezigen bekeken werden. Het ligt in de bedoeling alle plaatsen van Zeeland in den dienst te betrekken. Dus zyn de instrumenten en werktuigen gemakkelijk in te pakken en te vervoe ren. Na de toestemming van het schoolbe stuur en de ouders wordt het kinderge bit niet alleen gecontroleerd, maar, an ders dan bij den schoolarts, ook behan deld. GEMEENTEREKENING OVER 1940. Zooals te verwachten was heeft de re kening der gemeente over het moeilijke jaar 1940 een groot nadeelig saldo opge leverd. Het bedraagt f203.257,36. Totaal werd meer uitgegeven dan ge raamd f120.250, o.a. te verdeelen als 21) o „Wat moet u geleden hebben", zei zuster Mieras op warmen toon. „Ik be grijp nu wel, wat er verder gebeurde." „Ja, het was voor mij een bittere strijd, Mierasje. Maar gelouterd kwam ik er uit te voorschijn." Zij sprak er niet eens haar verwonde ring over uit, dat de toehoorster begre pen had, dat zfl een stuk van haar eigen levensgeschiedenis had verteld, hoewel zij het deed voorkomen, over een kennis te spreken. „Ja, 'twerd een bittere strijd. Aan vankelijk meende ik nog, dat de verbin tenis bestendigd kon blijven. Maar al spoedig kwam het andere inzicht baan breken. Toen kwam bij mij de overtuiging vast te staan, dat het niet langer kon. Ik sprak er met mjjn vader en moeder over, stadsbrand f 37.200bureaukosten 3750 guld; kosten brandweer f1400; echool- behoeften ULO f 2550jaarwedde amb tenaren enz. f5150; uitbreiding politie personeel f 6600luchtbeschermings dienst f 14.200teruggaaf pachtsom ker mis f 2000teruggaaf te veel genoten hoofdsom en opcenten directe belastin gen f23.100; teruggaaf belasting en rechten f 2450rente kasgeld f 3500. Aan mindere ontvangsten werd f 69.000 tekort geboekt, en wel o.a.sec retarie leges f 3250marktgeld f 4400 opbrengst standplaats kermis f 2450 straatbelasting f 2300huur van huizen f 1000belasting op vermakelijkheden f 20.300batig saldo electriciteisbedrijf f 28300 en idem waterleidingbedrijf f 17000. DE BOTERBEURS. Geen herbouw in ouden trant. Verschenen is thans het rapport uit gebracht door de Commissie, die op 18 Juni is geïnstalleerd door den burge meester in verband met den uit de bur gerij geopperden wensch, dat de Boter markt op de oude of ongeveer de oude plaats aan de Korte Burg zou worden hersteld. De commissie heeft zich destijds ver deeld in drie subcommissies. De Burger ij- commissie herin nerde er aan, dat op het terrein der Bo termarkt in 1592 de Koopmansbeurs werd gebouwd, die in 1766 den vorm kreeg,, die tot verleden jaar bestond. Na het midden der 19e eeuw werd hier de Donderdagsche botermarkt gehouden. De subcommissie achtte in meerderheid en op zichzelve herbouw ter plaatse wenschelijk. Mocht vaststaan, dat de bo termarkt economisch gezien geen toe komst meer heeft, dan zou zij haar lief de niet zoover willen drijven, ook dan dezen herbouw te wenschen. Mocht ech ter van zekere herleving dezer markt sprake kunnen zijn, dan zou de subcom missie een beseheiden botermarkt, des noods als onderdeel van een grooter complex van marktgebouwen ter plaatse, toejuichen. Ook vestigde zij de aandacht op de Vischmarkt, waar met een waar schijnlijk weinig kostbare aanvullende bijbouw in een typische afgeslotenheid en onder fraai oud geboomte een waar dige botermarkt ware te scheppen. Ook de v.n. vleeschhal annex het stadhuis zou hiervoor misschien in aanmerking kunnen worden gebracht. De stedebouwkundige subcommissie was over de prea labele vraag, of herbouw der Boterbeurs uit dit oogpunt wenschelijk en verant woord is, eenstemmig van oordeel, dat zulks niet het geval is. De open ruimte tusschen Balans en Groenmarkt was h.i. onduidelijk en storend en nu de Abdij- v wand aanmerkelijk korter wordt, kan naar haar meening een gesloten straat- wand aan de Noordzijde van de Korte Burg minder dan ooit worden gemist. Ook de grondbeginselen van restauratie van monumenten verzetten zich tegen een eventueelen herbouw; immers, de Boterbeurs is geheel verdwenen en her bouw van een gebouw in ouden stijl is niet meer van onzen tijd. Waar ook de graanbeurs volgens mededeelingen niet aan redelijke eischen voldoet, achtte de subcommissie een combinatie der be hoeften in één gebouw, waarin of annex waaraan ook voor de Kamer van Koop handel desgewenscht de noodige ruimte zou kunnen worden gereserveerd, een op lossing. Aanknoopend aan het verlorene, ware in verband met de bestemming van het middenstuk voor graanbeurs een arkade te projecteeren, die door haar ligging recht tegenover de S.P.Q.M. poort een bijzonder geslaagd effect kan maken. Ook ware op korten termijn en met ge-, ringe middelen, de Vischmarkt voor bo termarkt geschikt te maken. In het uiterste geval zou een apart gebouwtje te stichten z\jn links achter het stad huis, hoewel dit zakelijk weinig verant woord schijnt, gezien den vermoedelijk betrekkelijk korten duur van een her leefde botermarkt. Maar in ieder geval meende de subcommissie het onderbren gen ook van de boterbeurs in het gepro jecteerde complex aan de Korte Burg ernstig te moeten ontraden. De Subcommissie-land- b o u w wijst er op, dat sinds ongeveer i 1900 de toen opgelichte zuivelfabrieken i in toenemende mate de boterbereiding van de boerderij hebben overgenomen; En het slot was, dat ik mijn hart uit stortte bij hem, dien ik werkelijk liefhad. Ik vertelde hem alles. Maar hij lachte mij uit. Natuurlijk was dat de angst ge weest op dien weg bij dien boom. Ik was toch al wat zenuwachtig door al die her rie thuis. Dat kwam vanzelf weer wel bij. En dan hamerde hij weer op het zelfde aambeeld: ik kon immers mijn gang gaan Hij zou mij niet hinderen. 'kWil eerlijk bekennen, dat ik even weer naar zijn woorden luisterde en in ging op zijn raad, er nog eens een paar dagen over te denken, 't Werden dagen van spanning en strijd, die 'op mijn ge zicht te lezen waren, naar mijn moe mij later vertelde, 't Waren ook dagen van worstelen met God om licht. En dat licht kwam. Ik kon niet an ders en verbrak de verbintenis, die bijna een verloving was geweest, die dat al ge weest zou zijn, als de tegenkanting er niet was geweest. Het tooneel, dat toen ontstond, toen ik hem m\jn vast besluit meedeelde, bespaar ik je. Ik kende hem, die de goedheid en zachtheid in persoon was, op dat oogenblik niet. Woest smaalde h\j op den godsdienst, die, zoo De Subcommissie achtte het een aan trekkelijke gedachte, op het terrein der voorm. Boterbeurs een gebouw te stich ten, waarin zoowel voor deze beurs als voor de slecht behuisde graanbeurs en de commissie voor taxatie der granen ruimte zou worden gevonden en waarin tevens instellingen op landbouwgebied: kantoren en lokalen der Melkfederatie, vergaderlokalen van landbouworganisa ties, zouden kunnen worden onderge bracht. Conclusie. Na grondige overweging en bespreking in pleno van het voorgaande kwam de Commissie tot het volgende resultaat: 1. De Commissie acht het niet verant woord de Botermarkt te herbouwen in den ouden trant, zoowel omdat naar het inzicht der landbouwdeskundigen ook na een eventueele herleving der botermarkt na den oorlog aan deze toch geen lang leven beschoren zal zijn, als omdat naar het inzicht der stedebouwkundigen een open terrein ter plaatse, temeer nog na de voorgenomen wijziging van den zui delijken wand der Korte Burg, onge- wenscht te achten is. 2. Zij meent in verband met het laatste en gezien de beteekenis, die de landbouw belangen en hun behartiging voor Mid delburg en Walcheren hebben, voor het Botermarkt-terrein een geschikte be stemming te hebben gevonden in het stichten van een niet te hoog gebouw, waarin aan de te Middelburg gevestigde landbouworganisaties en eventueel aan de. Kamer van Koophandel on derdak ware te verleenen, en waarin een nieuwe graanbeurs ware op te nemen. Over de vraag, of in dit complex ru'mte voor een botermarkt kan worden inge schakeld is de commissie verdeeld. Ove rigens is zij zich bewust, dat het geheele vraagstuk nog nader overleg vordert; met name de financiering van den bouw zoowel als de wijze en de mogelijkheid van exploitatie zullen nog nader met de daarvoor in aanmerking komende licha men door het gemeentebestuur onder de oogen dienen te worden gezien. 3. Mocht de herleefde boter- en eieren- markt niet in genoemd complex kunnen worden opgenomen, dau zou de Commis sie voor een meer permanent onderdak dan de laatstelijk gebezigde graanbeurs bieden kan (daar de voor het doel op zich zelf mogelijk niet geheel onge schikte gerestaureerde voorm. vleesch hal in het stadhuis eerst na geruimen tijd in gebruik zal kunnen worden geno men en het wenschelijk te achten is, dat zoo spoedig mogelijk na de herleving der markt dit onderdak gei eed zijn), de aan dacht willen vestigen op de Vischmarkt. De Commissie ontveinst zich niet, dat deze keuze bij de landbevolking wellicht bezwaren zal ontmoc'en. Indien het fi nancieel verantwoord is te achten, zou de Commissie stichting van een nieuw eenvoudig en m pass mden stijl opgetioh- ken bouwwerk van bescheiden omvang in de omgeving der Markt achter het stad huis toejuichen, een gebouwtje waar voor, wanneer het eenmaal in de toe komst de functie van botermarkt niet meer zal heoben te vervullen, wel een andere bestemming zou kunnen worden gevonden. als hij zei, van den mensch een slaaf maakte en die hier twee levens ver woestte. Mijn besluit stond vast. God gaf mij kracht, om los te laten die mij dierbaar was. Nog zie ik dien verwijtenden blik in zijn oogen. Maar ik kon en mocht niet anders. Denk nu niet, dat mijn strijd in eens uit was. Zoo gemakkelijk valt het ons niet altijd, om wat het zwaarste weegt den doorslag te geven. Een heftige strijd werd een paar dagen later nog gestrei- den. Ik liep hier in Rotterdam, op een avond, toen ik hem plotseling ontmoette in gezelschap van één dier beklagens waardige vrouwen, je weet wel. Hij zag mij en liep, klaarblijkelijk met opzet, vlak langs mij. Hij waggelde wat. Tot mijn ontzetting bespeurde ik, dat hij min of meer dronken was, in elk geval bene veld. Toen kwam weer die stem van den verleider: zie je wel, dat is nu jouw schuld; jij hebt hem zoo gemaakt door hem te verstooten; nu gaat hij van ba- loorigheid aan den zwier en is op weg, Hervormde Jongeren, Het was de zer dagen 10 jaar geleden, dat de afdee- ling Vlissingen der Federatie van Her vormde Jongeren door Ds H. A. Blaau- wendraad, destijds predikant alhier, werd opgericht. Dit feit is Zondagmor gen herdacht in de godsdienstoefening in de Groote Kerk, waarin voorging Ds J. S. Hartjes, die het Woord bediende naar aanleiding van Lukas 12 32, ter wijl het koor „Hoop op Zegen" eenige liederen heeft gezongen. De dienst werd bijgewoond door burgemeester C. A. van Woelderen. Ellewoutsdijk. De burgemeester heeft het navolgende ter kennis van de inge zetenen gebracht: „Het winterhulpwerk, het sociale werk bij uitnemendheid, stuit bij vele ingeze tenen, in 't bijzonder bij neringdoenden en notabelen, nog steeds op achterbak- sche tegenwerking. Zij blijven hun eer sten plicht jegens nooddruftige volksge- nooten verzaken tengevolge van valsche geruchten door onverantwoordelijke ele menten mij wel bekend rondge strooid. Ten einde de burgers die hun plicht doen tegenover de gemeenschap een be voorrechte positie te doen innemen, heb ik besloten, dat met ingang van 1 De cember alle gemeentelijke arbeid en -leveringen slechts zullen worden ver richt door personen die naar draag kracht steun verleenen aan „Winter hulp". Wie zijn steun aan de Winterhulp ont houdt, sluit zich derhalve zélf buiten de gemeenschap. De eerstvolgende lijstcollecte zal mijn maatstaf zijn bij de uitvoering van mijn besluit." Ter uitkeering in de maand No vember is door Winterhulp Nederland een bedrag van f280 voor deze gemeente beschikbaar gesteld. Oudeilarïde, Op 60-jarigen leeftijd is hedennacht overleden de heer J. Bot tenberg, oud-hoofd der Chr. school alhier. De heer Bottenberg is 29 jaar, van 19091938, hoofd der Chr. school alhier geweest. Ook was hij bekend als land- en tuinbouwonderwijzer. Vele cursussen heeft hij gegeven. Zaterdag j.l. is hij nog per fiets naar Goes geweest om een onderwijzers-ver gadering »bij te wonen. Daar hij zich wat onwel gevoelde, maakte hij de terugreis per autobus. Gisteravond verergerde zijn toestand en vannacht is hij reeds over leden. De begrafenis zal Vrijdag a.s. plaats hebben. CHR. ZIEKENHUIS „BETHESDA" TE VLISSINGEN. Gistermiddag had te Vlissingen de jaarlijksche vergadering plaats van het bestuur van het Chr. Ziekenhuis „Be- thesda" met de afdeelingsbesturen der Vereeniging op Walcheren. De voorzitter, Ds J. J. Hietkamp wees er op, dat het onmogelijk was, het vorige jaar de gebruikelijke samenkomst te houden. Thans kan het wel. Een bij eenkomst als deze doet het bestuur zoo goed, wijl hieruit blijkt de warme belang stelling en het medeleven van het plat teland van Walcheren met „Bethesda". Spr. dankt voor de groote medewerking. Vooral 1940 was voor het Huis een fel bewogen jaar en ook thans zijn er nog moeilijkheden. Doch Gód heeft de stich ting tot hiertoe kennelijk gezegend en in groote gevaren bewaard. Groote dank is het bestuur verschuldigd aan direc trice, verplegend en overig personeel, die allen met groote trouw in de gevaarlijke oorlogsmaanden van 1940 zonder uitzon dering hun plicht deden. Zeer groote me dewerking werd ook ondervonden van B. en W. van Vlissingen, medici en ver dere autoriteiten. Er zijn thans 15 plaatselijke afdeelin- gen, welke „Bethesda" steunen. Het aantal verpleegdagen in 1940 was zeer groot en bedroeg 24.128. Tenslotte herinnerde Ds Hietkamp aan het feit, dat „Bethesda" 26 Aug. ^.1. tien jaar bestond. De 2de penningmeester, de heer C. Ka mermans, gaf een financieel overzicht over 1940, waaruit bleek, dat niettegen staande de vele moeilijkheden, het jaar niet ongunstig was in financieel opzicht. Na een uitvoerige rondvraag ging Ds lichaam en ziel naar den ondergang te voeren. O, Mierasje, het schreide in mij van nameloos wee. Ik voelde opkomen een neiging, terug te loopen, hem mee te troonen en te kussen het gelaat, dat ik zoo liefhad. Het was verschrikkelijk. Doelloos en willoos liep ik door de stad en ging naar den trein voor Hoek van Holland. Was ik er nu werkelijk de schuld van, dat hij het verkeerde pad opging? Reeds den volgenden dag ontving ik een kort briefje van hem. Hij wist heel goed, wat er voorgevallen was en was niet dronken, al had hij wel 'alcohol ge bruikt. Hij vroeg excuus voor wat ik had gezien. Die vrouw had hij even daarna vol spijt laten loopen. Hij was rein ge bleven als vóórdien. En hij wilde, zoo schreef hij, rein blijven, om mij, als ik nog eens van gedachten veranderen mocht, weer rein onder de oogen te komen." ,,'tWas dus wel een heel sterke lief de", merkte zuster Mieras op. „Ja, Mierasje, 'twas geen kinderspel met ons beiden, 'tWas een oprechte Over het ziekenfondsenbesluit ontvin gen wij, zooals te begrijpen is, vele vra gen. We zullen trachten ze te beant woorden. 1. Men vraagt ons en de ziekenfond sen herhaaldelijk: val ik ook onder de ziektewet? Deze vraag moet men echter aan zijn werkgever stellen. Die weet wel, of hij voor de(n) betrokkene pre mie volgens de Ziektewet betaalt. Doet hij dit, dan valt de betrokken persoon ook onder het ziekenfondsenbesluit en moet hij de bekende kaart invullen. 2. Valt iemand, die meer dan f3000 inkomen heeft, maar wiens overeenge komen vast loon in geld per jaar niet meer dan f 3000 bedraagt (de rest ver dient hij met losse karweitjes) onder de Ziektewet Ja. De losse karweitjes vallen niet on der het overeengekomen vast loon in geld. 3. Valt mijn zoon, die 17 jaar oud is, maar nog niet verdient, omdat hij nog school gaat, ook onder de Ziektewet? Neen. Zoodra een kind 16 jaar wordt, valt het niet meer onder de ziektewet en dus ook niet onder het ziekenfondsen besluit, tenzij het zelf in loondienst werkt. Het verdient daarom aanbeveling zoo'n 16-jarige, die buiten de Ziektewet komt, v r ij w i 11 i g lid te doen worden van Ziekenfonds en Vereen, voor Zieken- huisverpleging. 4. Hoe staat het met de arbeidscon tractanten Arbeiders in dienst van Rijk, Provin cie, gemeente, polder of waterschap vallen buiten ziektewet en ziekenfond senbesluit a. wanneer zij ambtenaar zijn in den zin van art. 1 der ambtenarenwet 1929 en b. indien te hunnen aanzien een regeling bij ziekte is getroffen, die door de Kroon (thans secretaris-generaal) is vastgesteld of goedgekeurd. Personen, die al geruimen tijd op arbeidscontract voor publieke lichamen werkzaam zijn, zullen waarschijnlijk wel onder a of b vallen. Mocht dat niet het geval zijn, dan vallen ze w 1 onder de ziektewet en 't ziekenfondsenbesluit. Daarbij moet echter weer worden opgemerkt, dat als deze personen een publiekrechtelijke functie vervullen, zooals secretarie- en distributie - personeel, ze weer buiten ziektewet en ziekenfond senbesluit vallen. Ook personeel bij de luchtbescherming valt niet onder deze wet en dit besluit. 5. Ik werk in de zaak van mijn vader. Moet ik nu ook een kaart invullen? Inwonende kinderen werkzaam in de zaak van hun vader, zijn niet ver zekerd. Uitwonende kinderen zijn slechts verzekerd, wanneer zij werken onder dezelfde voorwaarden als gewone arbeiders en wanneer zij in elk op zicht met gewone arbeiders op één lijn worden gesteld. 6. Moet ik mijn dienstbode ook verze keren? Neen. Huispersoneel valt niet onder de ziektewet. De verplichtingen van den werkgever bij ziekte zijn hiervoor elders vastgelegd. A. C. Heij van Koudekerke in dankgebed voor. Domburg. Gevonden voorwerpen: as trakan handschoen bij J. Coomans, Schuitvlotstraat C 28kroon van een gouden slot, bij J. Warners, Brouwerij- weg D 39. Colijnsplaat. Met ingang van 17 Nov. is de avond-postbestelling aanmerkelijk vervroegd. Was de aankomst voorheen 18.30, thans is dit 16.30 u. De ochtend bestelling, benevens beide verzendingen zijn ongewijzigd. DE STRIJD TEGEN DEN CLANDESTIENEN HANDEL. De centrale crisis-controle dienst heeft thans een onderzoek beëindigd tegen een firma in Terschuur, waarvan 105 ver dachten frauduleus mengvoeders hebben betrokken. In de eerste plaats is gebleken, dat er regelmatig yf err ijst werd afgeleverd, waarvoor door de firma geen distributie bons in ontvangst werden genomen. Bo vendien is uit de onderzochte bescheiden liefde. Vandaar, dat het mij zoo ontzag gelijk veel heeft gekost, om hem los te laten. Maar 'k was er van overtuigd, dat het moest. In een huwelijk met hem, hoe goed hij ook was, kon ik Jezus, Dien ik zoo volkomen gevonden had, niet die nen, zooals het behoort. Er moest ge kozen worden tusschen Jezus en Her...", plotseling aarzelde zij even en zei dan, met een flauwe glimlach„och, je moogt zijn naam wel weten, er steekt niets achter, hij heette Hermaner moest gekozen worden tusschen Jezus en Her man, tusschen God en een mensch. En dan is, al kost het strijd, de keuze voor wie gelooft voor de hand liggend. Ik heb hem teruggeschreven, een hartelijk briefje, waarin ik mijn standpunt nog eens duidelijk uiteenzette. Ik zou niet meer veranderen. Hij moest veranderen. Hij moest den godsdienst niet alleen geen haarbreed in den weg leggen, neen, hij moest God aanvaarden en met zijn gansche hart dienen." „En u hebt zeker niets meer verno men?" vroeg de ander. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2