Christelijk Dagblad voor Zeeland De Gezondheidstoestand in Nederland. Binnenland DAGKALENDER. DINSDAG 18 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 42 Bureaux Lange Vorstslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange @iststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes De positie van den ambtenaar in dezen tijd. Kertsj door Duitsche en Roemeensche troepen bezet - De beteekenis van dit succes - Mislukte Bolsjewistische tegenaanvallen. Met Duitschland tegen het kapitalisme. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Abonnemenisp''|s f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 losse nummers cent Familieberichten 33 cent per repel Overige odverlentiên 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentién f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentién onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract beiengrijke korting In een dezer dagen gehouden bijeen komst van het Nederl&ndsche Congres voor Openbare gezondheidsregeling gaf dr. L. C. Kersbergen (Haarlem) een be knopt overzicht van den gezondheids toestand van ons land. De febris typhoïdea is niet in sterke mate voorgekomen. Ook de pok ken hebben geen slachtoffers gemaakt. Er kwamen dertig gevallen van ence phalitis postvaccinal! s* voor, waaronder verscheidene kinderen boven twee jaar. Spr. beval met klem aan, de kinderen toch alleen op den leeftijd be neden de twee jaar te doen in enten. De diphterie nam toe, zoodat aan gestuurd moet worden op wettelijke voor schriften, die de immuniseering bevor deren. Roodvonk, mazelen, scabies en dysenterie geven geen aanleiding tot ongerustheid. De malaria neemt toe. De aangifte van lijders aan deze ziekte is thans ver plicht. Spr. wees op de beteekenis van het bloedonderzoek. De tuberculose geeft aanleiding tot de volgende opmerkingen. In het eer ste kwartaal van 1941 steeg de sterfte aan deze ziekte boven de 5 per 10.000 inwoners (in 1940 4,4, in 1939 4,1). Over de geheel e linie stijgt 't aantal 1 ij d e r s. Voeding en huis vesting eischen dus steeds met meer klem de aandacht. Naast het machtige strijdmiddel, de consultstiebureaux, be schikt men over een tweede: de stichting „Centraal Bureau voor Keuring op Me- disch-Hygiënisch Gebied". Deze stichting beoogt Röntgendoorlichtingen op groote schaal van het personeel van bedrijven en fabrieken. Onder de ongeveer 23500 'doorgelichte personen werden 82 lijders aan actieve t.b.c. en 131 dubieuse geval len gevonden. Velen daarvan zijn door de op grond van dit onderzoek ingestel de behandeling genezen. Spr. verlangde dat de aldus ontdekte lijders aan open t.b.c. worden afgezon derd, dat behandeling ook voor onver mogende lijders verzekerd zij en dat zij bij genezing hun plaats weer in het be drijf zullen aantreffen. Hoewel een ernstige influenza-epide- mie achterwege bleef, werd het algemeen sterftecijfer hooger. Vooral wat Dr Kersbergen over de tuberculose meedeelde, zal ongetwijfeld de aandacht trekken. Ook in Zeeland neemt, blijken een mededeeling,die de districts t.b.c.-arts onlangs deed, het aan tal t.b.c.-patiënten toe, zoodat ongetwij feld alle instanties, bij de bestrijding de zer ziekte betrokken, diligent zullen zijn. Helaas schijnt er over 't algemeen te wei- 'nig gelegenheid tot opneming in een sa natorium te zijn. Wellicht kan hiervoor, nu per 1 November het ziekenfondsen- besluit in werking trad, dat ook sana- toriumverpleging inhoudt, een oplossing worden gevonden. Voor het comité 's-Gravenhage van de Centrale van vereenigingen van perso neel in 's Rijks dienst heeft vorige week de heer F. Perdok Hzn, voorzitter der Cèntrale, gesproken over de positie van den ambtenaar in dezen tijd. Het rijks ambtenarencorps moet een voorbeeld geven, bestaande uit loyaal werken aan de taak welke de overheid oplegt. De ambtenaar mag zich niet laten verleiden tot tegenwerking van het gezag. Twintig jaar is er beknibbeld aan de materiëele positie der ambtenaren. Met prijsstop en loonstop is de vicieuse spiraal 'toch in werking getreden, nie mand zal het meer durven betwisten; het duurtepeil is ontzettend gestegen en de ambtenaarsstand verkeert in groote moeilijkheden, grooter dan hij ooit heeft gekend. Van de aanvangssalarissen kan men niet bestaan; de fout zit in 't Sala ris-besluit. Doorstrooming blijft uit ten gevolge van degeringe bevorderings kansen. Te veel wordt gebruik gemaakt van het instituut arbeidscontractanten. In 1938 was het gemiddelde salaris ad f 1848 f 20Ö lager dan in 1935; meer dan een kwart van het aantal ambtenaren waren arbeidscontractanten. De mini- mumloonen zijn het kwaad van dezen tijd. Trouwens over de geheele linie lig gen de loonen van het Rijkspersoneel ver onder die van van het personeel in het particuliere bedrijf. Door de Loonbe lasting en de ongehuwdenaftrek is de ongehuwde in een zeer ongunstige po sitie gebracht en wordt dubbel getroffen. Er zal iets gedaan moeten wor den. En er is kans, dat er iets gedaan zal worden, maar of de laagst bezoldigden daar wat aan zullen hebben valt te betwijfelen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Duitsche en Roemeensche troe pen hebben na hevigen strijd de belangrijke havenstad Kertsj ge nomen. Het Oostelijke deel van het schiereiland De Krim bevindt zich thans geheel in onze handen. 't Aantal gevangenen, gemaakt bij de doorbraak- en achtervol gingsgevechten op De Krim is in- tusschen gestegen tot 101.600. Sterke afdeelingen gevechts- en jachtvliegers hebben geslaagde aanvallen ondernomen op bolsje wistische troepenconcentraties en transportcolonnes, alsmede op vliegvelden en spoorwegen in het gebied om Moskou en Wolog- da. Moskou en Leningrad zijn in den afgeloopen nacht ge bombardeerd. In de wateren om Engeland heb ben gevechtsvliegtuigen overdag een klein koopvaardijschip tot zin ken gebracht; een vrachtschip van middelmatige grootte werd door bomtreffers beschadigd. BELANGRIJK STRATEGISCH SUCCES BEHAALD. (D.N.B.) Door de inneming van Kertsj is het Oostelijke deel van het schier eiland De Krim van vijanden bevrijd en een belangrijk strategisch succes be haald. De Duitsche en de Roemeensche troe pen sluiten de straat van Kertsj defini tief voor elk bolsjewistisch verkeer af, d.w.z. de zee van Azov met haar aan de Oostkust gelegen havens, van Rostov aan de Don, via Jeisk tot aan Temrjoek op het schiereiland Tanjan zijn van elke verbinding te water naar het Zuiden af gesloten. Deze havens beschikken alleen nog over verbinding te land en per spoorweg naar het Oosten. De Duitsche en de Roemeensche troe pen staan tegenover het voorterrein van den Kaukasus. De bolsjewisten hadden op het schier eiland reusachtige versterkingsgebieden aangelegd. Door een massalen inzet dachten de bolsjewisten den opmarsch der Duitsche en Roemeensche troepen tot staan te kunnen brengen. Toen zij zagen,, dat dit niet gelukte» poogden zij zich op schepen in veiligheid te brengen. De Duitsche luchtmacht heeft echter met talrijke bomtreffers ingegrepen en thans opnieuw negen oorlogsschepen tot zinken gebracht en 24 oorlogsschepen zwaar beschadigd. Zij heeft ook de bolsjewistische koopvaardijvloot in de Zwarte Zee zwaar getroffen. Zestig koopvaardijschepen met tezamen 235.500 brt. en negen andere, waarvan de ton nage niet bekend is, zijn tot zinken ge bracht, 69 schepen zwaar beschadigd. Deze groote vernietiging van oorlogs- en handelsvloot der bolsjewisten in de Zwarte Zee heeft tevens tot gevolg ge had, dat de door hen op De Krim bijeen gebrachte massa's menschen en mate rieel niet kunnen worden weggevoerd. MISLUKTE SOWJET-TEGEN- AANVAL BIJ MOSCOU. (D.N.B.) Op 16 November hebben bolsjewistische strijdkrachten in een frontsector rondom Moskou getracht door een tegenaanval, welke gesteund werd door talrijke pantserwagens, den Duitschen druk te verminderen. Evenals den vorigen dag stortten deze pogingen met zware, bloedige verliezen ineen. MOSCOU RUST OP DYNAMIET. (D. N. B.). Uit Moscou wordt bericht, dat men daar eenige dagen geleden be gonnen is, de groote openbare gebouwen te 'camoufleeren en in staat van verdedi ging te brengen. De stad moet, zoo heeft Stalin opnieuw bevolen, tot het uiterste worden verdedigd. Speciale afdeelingen hebben opdracht gekregen in versneld tempo dynamietladingen aan te brengen. In de hoofdstraten en bij de bruggen zijn tallooze zakken zand opgestapeld. Alle voorname bruggen en hoofdstraten zijn eveneens voorzien van ontplofbare ladin gen. Men kan van Moscou zeggen, dat de stad rust op dynamiet. CIVIEL BESTUUR IN HET BEZETTE OOSTEN. (D. N. B.). De Führer heeft bepaald, dat in de gebiedsdeelen in het Oosten, waarin de gevechtshandelingen zjjn ge ëindigd, een civiel bestuur wordt inge steld. Hij heeft Rijksleider Alfred Rosenberg tot Rijksminister voor de bezette gebie den in het Oosten benoemd. Als zijn permanenten plaatsvervanger heeft de Führer gouwleider en Rijks stadhouder Dr Alfred Meyer aangewe zen. Het eerst is het civiele bestuur in gesteld in het gebied van de vroegere vrijstaten Litauen en Letland en in de deelen van Wit-Roethenië. Deze gebie den vormen tezamen het rijkscommissari aat Oostland. Tot Rijkscommissaris voor Oostland heeft de Führer benoemd: gouwleider en opperpresident Hinricht Lohse. Ook in deelen van de Oekraine is het civiele bestuur reeds ingesteld. JAPANS LAGERHUIS VOTEERT 3.8 MILLIARD. (D. N. B.). Het Japansche Lagerhuis heeft het regeeringsvoorstel inzake het aanvullende begrootingsontwerp voor buitengewone militaire uitgaven ten be drage van 3.8 millioen yen, met algemee- ne stemmen goedgekeurd. Verwacht wordt, dat het Hoogerhuis de begrooting vandaag ongewijzigd zal aannemen. Korte berichten. De voormalige Fransche generalissi mus, Gamelin, die voor eenige dagen op bevel van maarschalk Pétain naar de vesting Portalet is overgebracht, heeft plotseling last gekregen van een ernstige huidaandoening in het gelaat en is naar een ziekenhuis in de nabijheid van de vesting Portalet overgebracht. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag op verscheidene plaatsen in Denemarken bommen neergeworpen. Naar Ritzau ver neemt werd materieele schade aange richt aan eenige landbouwbezittingen. Krachtens de onlangs door de Fran sche regeering uitgevaardigde verorde ning, dat bronzen monumenten zonder kunst of patriotische waarde in geheel Frankrijk aan de metaalverwerking moe ten worden geleverd, zullen de komende weken 90 Parijsche standbeelden van de zen aard worden versmolten. De1 Turksche minister-president Saidam gaat voor vier weken met ziekte verlof. Naar het radio-station Mackay ver meldt, zijn vijf employé's van een niet- genoemde fabriek door den krijgsraad te Moscou ter dood veroordeeld wegens het verspreiden van contra-revolutionnaire vlugschriften onder de arbeiders. BURGEMEESTERS. Aan mr J. A. S. Holland is op verzoek met 15 November 1941 als burgemeester der gemeente Benthuizen en Moerka- pelle ontslag verleend. Gewichten van zink. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wordt bepaald, dat tot een nader vast te stellen tijdstip de gewichten van 25, 20, 10, 5, 2 en 1 ki logram, 500, 200 en 100 gram in plaats van geelkoper, vervaardigd moger zijn van zinklegeeringen van voldoende vast heid en hardheid. De, aldus vervaardigde gewichten moé ten overigens overeenstemmen met ko peren gewichten van dezelfde zwaarte, behoudens, dat de hoogte van den romp een andere afmeting mag hebben. Deze beschikking treedt 18 November in werking. Aanmelden leerkrachten lichamelijke opvoeding en sport. Allen, die beroepshalve of tegen be looning leidinggevend werkzaam zijn, of willen zijn, jop het gebied van de licha melijke opvoeding en de sport, of dat krachtens hun bevoegdheden kunnen zijn, dienen zich vóór 29 November 1941 schriftelijk aan te melden bij de afdee- ling lichamelijke opvoeding en sport van het departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming Jan van Nassaustraat 50 te 's Gravenhage, onder opgave van naam en voornamen, ge boortedatum, adres en de werkzaamhe den, die op het gebied van de lichame lijke opvoeding en de sport door de(n) betrokkene worden verricht. 16 Nov. tot an met 22 Nov. 1941. 44-4 brood 4 rants, brood of gebak, 44 brood rants, brood of gebak. 44 Vleesch rants, vleesch of vl.w, 44 vl.waren 1 rants, vleesch of vl.w. 44 melk I 1% liter melk. 44-A aardapp. 1% kg. aardappelen. 44-B aardapp. kg. aardappelen. 2 Nov. tot en met 29 Nov. 1941. 136 algem. 1 kg. suiker. x le periode cacao50 gr. cacao. 137 algem. 250 gr. koffie-surrogaat. 138 algem. 500 gr. jam. 139, 140, 141, 142 algem. 1 rantsoen bloem, brood D en E of gebak, havermout 250 gr. rijst. 143 algem. 250 gr. havermout. 144 algem. 250 gr. gort. 149 algem. 100 gr. vermicelli of 145, 146, 147, maizena. 148 algem. 100 gr. kaas. 2 Nov. tot en met 29 Nov. 1941. 51-52 boter 125 gr. boter. 51-52 vet125 gr. boter m. reductie. Geldige bonnen voor diverse artikelen. 6 Oct. tot en met 27 Dec. 1941. 14 petroleum 2 liter petroleum. 12 Oct. tot en met 22 Nov. 1941. 21 petroleum 2 liter petroleum. Tot 30 Nov. 1941 06 KF brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec, 1941. 01—04 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 05—07 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec .1941. 08 HK brand stoffen 2) 1 eenheid brandstoffen. 61—11 CV brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 12—20 CV brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. le4e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 5e6e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 1 Nov. tot en met 30 Nov. 1941. 135 algem. 1 rantsoen zeep. D zeep 1 rantsoen zeep. D toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1941. J textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. DINSDAG 18 NOV. 1941, Geloofd zij God, die mijn gebed niet heeft afgewend, noch zfln goedertieren heid van mij. Ps. 66:20. Zon op onder 9.06 17.44 Maan op onder 7.55 17.54 J) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. Vaderlandsliefde en bongeknoel zijn niet met elkaar1 te rijmen:, Tracht niet door lafhartig zelfbedrog Uw schuldig geweten te lijmen. 19 Nov. Nieuwe maan. 25 Nov. Eerste kwartier. COMMISSARIS DER PROVINCIE UTRECHT GEÏNSTALLEERD. In het Provinciehuis is gisteren, in aanwezigheid van tal van autoriteiten en genoodigden, op plechtige wijze de nieuwe commissaris der provincie Utrecht, de heer W. B. Engelbrecht, ge ïnstalleerd. De nieuwe commissaris heeft hierbij een rede uitgesproken. Nadat hij dank had gebracht voor het vertrouwen, dat blijkens zijn benoeming in hem is ge steld, herinnerde hij aan zijn laatste bui- tenlandsche zending naar Polen, waar aan in 1933 een einde is gekomen, toen in verband met de crisis en de noodzake lijke bezuiniging op de begrooting van Buitenlandsche Zaken o.m. zijn post als Gezant te Warschau werd opgeheven. Spreker gaf de verzekering, dat hij zich bewust is van de zware taak, die hij thans op zich gaat nemen) Hij acht het een groot voorrecht op deze plaats tot opvolger te zijn benoemd van ir Mul ler, wiens nationaal-socialistische le vensbeschouwing ook de zijne is. De uitvoering van sprekers taak moet er op gericht zijn leiding te geven om 1 alle bronnen van energie aan te boren en tot krachtige ontplooiing te brengen. Van alle burgemeesters en Provinciale ambtenaren verwacht spr. een uiterst correcte houding tegenover de bezetten de overheid. Een dergelijke houding is noodig om ons allen in deze tijdsomstan digheden leed en teleurstellingen te be sparen. Spr. koestert cje vaste overtuiging, dat na afloop van dezen oorlog de tijd zal komen, waarin alle volken van goeden wille zullen kunnen samenwerken ter be reiking van een nieuwe Europeesche or dening. Dat wij daarbij onze eigen cultuur en onze eigen zeden zullen mogen behou den, acht spr. niet aan twijfel onder hevig. Mochten er onder u 'zijn, zei spr., die den nieuwen tijd niet kunnen of willen hegrijpen of die uit politieke overtuiging niet bereid zijn tot medewerking om het algemeen belang, met achterstelling van het persoonlijk en het groepsbelang te dienen, dan is het beter, dat zij het hun toevertrouwde ambt opgeven. Giftert vani Winterhulp, Voor Winterhulp-Nederland is aan giften van f 100 en hooger een bedrag van f 125.010,50 binnengekomen, aan giften beneden f 100 een bedrag van f26.568,74. Totaal werd op het hoofdkantoor en op de provinciale kantoren ontvangen f 151.579,24. Rijkscommissaris Dr Seyss Inquart heeft in het Mauritshuis te Den Haag de tentoonstelling ,,Het Duitsche Boek" officieel geopend. V.l.n.r.: Dr Seyss Inquart; Prof. Dr T. Goedewagen, secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten: Oberregierungsrat Dr Hövel en commissaris-generaal Schmidt tijdens de rondgang. Polygoon-Zeij lemaker

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1