irn jiji'i NEEN! Gemengd Nieuws Nederlandschen Bond, die een overkoe peling zal zijn van de tot nog toe be staande landelijke organisaties, die op zichzelf als autonome groepeeringen ge handhaafd zullen blijven. de oeverval van den leen- dert-abraham-polder. Omdat U geen kattenoogen hebt FEUILLETON Het angstzweet parelde den patiënt op zeewering ernstig bedreigde en het ge vaar voor een verloren gaan van den pol der zeer nabjj bracht. MIDDELBURG. de Nederlandsche Maatschappij van Nij verheid en Handel voerde de heer Mr J. A. Dumon Tak 't woord en overhandig de een oorkonde, terwijl de heer Maar; tense van de Coöperatieve Vereeniging van gieterijen een verguld zilveren me daille ontving. Ook waren bloemen toe gezonden. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. naar G. Blommaert. Het scheepje, het welk met mosselen was geladen, werd midscheeps getroffen en zonk. De schip per en zijn zoon wisten behouden aan wal te komen. NOORD-BEVELAND. xstriJd tegen den clande- stienen handel. Nat.-socialistisch studentenfront. om uic voor te bereiden zijn door het departement enkele personen uit de we- re.d der harmonie- en fanfare-orkesten m^uiioucnga om onder leiding van den heer E. Elsenaar uit Arnhem, de ver schillende mogelijkheden onder de oogen te zien. Het voornemen bestaat een Nederland- sche Bond van dilettanten-orkesten te stichten als verbindings-organisatie met het muziekgilde. Het land zal verdeeld worden in provinciale gewesten, die elk vier vertegenwoordigers in den Bonds raad zullen aanwijzen. Eisch wordt, dat iedere muziekvereeniging zich bij één der vier landelijke organisaties aansluit. Voor het geheele land wordt een uni form concours-systeem vastgesteld. De eenige mogelijkheid voor den Zeeuwschen Bond om zich te handhaven is, dat alle aangesloten korpsen en bloc overgaan naar de neutrale federatie en dat men probeert de andere Zeeuwsche vereeni- gingen te bewegen eveneens hiertoe over te gaan. Daarom wil het Bestuur over 14 dagen een nieuwe vergadering uitschrijven voor alle muziekvereenigingen in Zeeland, waarop de heer Harmsen van de federa tie wil komen spreken. Hierna volgde een breedvoerige be spreking. Op de vele vragen werd o.a. geantwoord, dat de contributie per lid 40 of 50 cent zal worden (nu is dit iets lager), dat de concoursen op Tweeden Pinksterdag zullen worden gehouden, dat aan de federatie-concoursen alleen, de eigen leden mogen deelnemen, en dat de Zeeuwsche belangen het bést behar tigd kunnen worden, wanneer één lijn wordt getrokken. Besloten werd, dat de afgevaardigden in hun vereeniging aansluiting bij de fe deratie zullen bepleiten, om dan over 14 dagen met een volmacht terug te keeren. Besloten werd in Februari of Maart weer een solisten-wedstrijd te organisee- ren. De keuze viel daarvoor op Goes. Goes kreeg 15, Middelburg 11 stemmen. Mochten twee dagen noodig zijn, dan zullen Goes en Middelburg elk een dag krijgen. Aangezien hiervoor nog geen aanvraag was binnengekomen en gelet op de on zekerheid in verband met de reorgani satie, werd besloten de beslissing over de vraag, of in 1942 de jaarlijksche Bondswedstrijd moest worden uitge schreven, aan het Bestuur over te laten. Een voorstel-Souburg om het z.g.n. mobilisatie-concours af te schaffen, wérd aangenomen. Hierna volgde sluiting. In den nacht van 2 op 3 Jan. van dit jaar werd de calamiteuze Leendert- Abrahampolder op Noord-Beveland, door een zwaren oeverval tusschen de dijkpalen 9 en 10 getroffen, welke de is het moeilijk 's avonds in het donker 'n apotheek of drogisterij te vinden. Bespaar U zoo'n tocht en zorg dat er ASPIRIN in huis is. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 c& 20) „Zie, mijnheer Janson, het mankeert er niet aan, dat de Heere ons niet roept. Als wij maar willen luisteren! Wij be hoeven niet bang te zijn, dat Hij ons niet hooren wil. Hij zegt: „Zoekt en gij zult vinden; klopt en u zal worden openge daan. Ónze zonden zgn geen beletsel, om tot God te naderen, als wij weten, dat zjj om Jezus' wil vergeven zijn. Jezus Christus heeft aan het kruis voor zon daren geleden. H(j heeft onze schuld op zich genomen. Geloof dat toch en bid tot God om vergeving van uw zonden. Dan kunt ge rustig sterven." „Maar dat alles is niet voor mij, zus ter", klaagde de zieke, die ingespannen had liggen luisteren. „Zeker, mijnheer Janson, dat geldt voor alle menschen, dus ook voor u. Als de menschen slechts willen gelooven. Als u ook wilt gelooven." „Maar ik heb God vergeten. Ik heb de lessen van mijn moeder vergeten en zonder God geleefd." Vrjjdag 3 Januari zag het er voor den polder allersomberst uit. Met helden moed is er in de barre winterkou met den waterwolf strijd geleverd. Ook op Zondag 5 Januari is met man en macht doorgewerkt. Met machtiging van Gedep. Staten werd terstond een leening gesloten van f 100.000 om de voorloopige kosten van het herstel te dekken. Aanvankelijk had men hoop dat half- zomer van dit jaar dit herstelwerk ge heel gereed zou zijn. Van het begin af aan was er echter tegenslag. Er was ook wisseling van aannemers, totdat de fa. v. d. Klippe uit Zierikzee de taak op zich nam. Nu is men zoover gekomen, dat eind de zer maand de laatste hand aan het reu zenwerk gelegd zal kunnen worden. De dijk, beschermd door een steenen glooi ing, ligt er weer sterker dan ooit. In totaal is er zesduizend kubieke me ters grond moeten worden verzet. Van begin af aan heeft de Leendert- Abrahampolder met de zee moeten wor stelen. Hij was een der eerste polders die ca- lamiteus werd verklaard. Dat was in 1882. (D. v. Z.) OP WAGON KOOLRAPEN BESLAG GELEGD. Ambtenaren van den crisis-controle dienst hebben beslag gelegd op een wa gon met 15.000 kg. koolrapen, die aoor twee kweekers en een handelaar uit Walcheren naar elders was verkocht. Dit is in strijd met de bepaling, dat ook dit product alleen over de veiling mag worden verkocht. De Officier van Justitie heeft de kool rapen ter beschikking gesteld van de coöp. Veilings ver een. Walcheren, om ze op de gewone wijze onder het publiek te brengen. Geen scheurdwang op Schouwen-Duiveland. Volgens ontvangen inlichtingen zal op Schouwen-Duiveland geen scheurdwang worden toegepast, daar er voldoende vrijwillig zal worden gescheurd. Groene Kruis. In de algemeen© ver gadering van de Groene Kruisvereeni- ging heeft de secretaresse mej. M. Cal- fenfels het jaarverslag 1 Juli 194030 Juni 1941 uitgebracht en daarin herin nerd aan het 35-jarig bestaan op 8 Juni j.l. en op de vele sympathie, die de ver eeniging voor haar werk mocht onder vinden. Zij heeft niet met finajncieele moeilijkheden te kampen en had geen subsidie noodig. Met groot leedwezen werd kennis ge nomen van het overlijden op 17 Maart van den oprichter, oud-voorzitter en daarna eerelid der vereeniging, dr J. C. Gieben. Het gebouw en ook de inventaris be vinden zich in goeden staat. Aanschaf fing van de nog niet voorhanden zijnde artikelen, alsmede vervanging van afge keurde door nieuwe gaan ondanks de tijdsomstandigheden zooveel mogelijk door. Het bestuur roept de leden op, om alleen de artikelen aan te vragen, die men beslist noodig heeft en ze vooral direct terug te brengen als ze niet meer gebruikt worden. De rekening van den penningmeester, mr J. F. van Deinse, wees aan f 4292.30 in ontvang en f 1994.29 in uitgaaf of een goed slot van f 2298.01. Tot bestuurslid werd gekozen mej. J. C. P. Tazelaar, schoolarts, zulks in plaats van dr J. Erelman, die wegens vertrek bedankte. Een jubileum. Gisteren was het 40 jaar geleden, dat de heer J. P. Maarten- se, gietersbaas bij de ijzergieterij van de firma Boddaert Co. alhier als 14-jarige jongen in dienst trad. Zaterdag is dit jubileum feestelijk ten kantore van de firma herdacht. De tegenwoordige eigenaar, de heer Jhr A. E. Boddaert, heeft met woorden van waardeering den jubilaris een enve loppe met inhoud en een stoel aangebo den. Namens het personeel werd daar aan ook een geschenk toegevoegd. Namens de afdeeling Middelburg van het voorhoofd. Met een zakdoek streek zuster Vermaas het weg. „Ook dat wil God vergeven en verge ten. Hij is genadig en lankmoedig. Maar Hij vraagt van u, in Hem te gelooven." „Het is niet meer voor mijniet meerstamelde de zieke. En sloot vermoeid de oogen. XVI. „We hebben nu weer eens een rustig oogenblikje, om te gezelsen", zeide zus ter Vermaas hartelijk, Mieras een kop thee inschenkend. „Je hebt nog altijd te goed het slot van het verhaal over die kennis van me." „Inderdaad, door al de wederwaardig heden van de laatste dagen zou dat in het vergeetboek geraken. En u hebt me nogal zoo nieuwsgierig gemaakt." „Waar waren we ook gebleven? O ja, dat de verloving niet doorging." „Neen, Mierasje, die ging werkelijk niet doorEr kwam in het leven van dat meisje opeens een geweldige veran dering. Zij werd door God gegrepen. En toen zag zij in, dat die verbintenis niet tot stand mocht komen. „Het meisje werd gegrepen. Niet door een preek. Want die hoorde zjj eiken De Ulo-school. Thans kan worden gemeld, dat de bouw van een nieuwe ulo-school voor meisjes aan de Dwars- kade is gegund aan de N. V. Ingenieurs bureau voor Bouwnijverheid te Oegst- geest, die bij de gehouden besteding had ingeschreven voor f 99.300. Jaarvergadering C. J. V. Gister avond hield de C. J. V. in haar gebouw de 49ste jaarvergadering. Voorzitter dhr P. Nonnekes, die een welkomstwoord sprak. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. In het bijzonder werd dank gebracht aan den aftredenden secretaris, N. van Da len. In de pauze werd onder opluistering van muziek thee aangeboden. Na de pau ze volgde een voordrachtenwedstrijd met prijzen. Het hierbij gebodene was wer kelijk de moeite waard en de jury had dan ook geen gemakkelijke taak. De heer M. Verhage sprak de vergadering toe, waarbij hij enkele dingen vertelde uit den tijd, dat hij ook lid der vereeni ging was. De Odé las en besprak een ge deelte uit Gods Woord, waarna hij de vergadering met dankzegging sloot. Wegens niet rechtshouden ontving de wielrijdster C. A. V. te Kloetinge een proces-verbaal. Hoedekenskerke. Tot directeur van de muziekvereeniging „Con Amore" is be noemd de heer M. Geus uit Kwaden- damme. Tot koster in de Ned. Herv. Kerk alhier in in de vacature van J. Thomson is benoemd de heer C. Lagrand. Kloetinge. De gemeente heeft thans haar eigendommen tegen molest verze kerd bij de Verzekerings-Maatschappij: „Molest-risico voor gemeenten en andere Publiekrechtelijke lichamen". De verze kerde gebouwen hebben een waarde van f 271.800. Vervolgens de inventarissen van di verse gebouwen tezamen voor f 29.400. Samen alzoo f 301.200. Jaarlijks moet een premie van f 77 betaald worden. Aangezien het een onderlinge verzeke ring betreft, bestaat de kans, dat een omslag betaald moet worden. Alhier is een verordening in het leven geroepen tot heffing en invorde ring der afkoopsom voor het onderhoud van eigen graven. Zij, die het uitsluitend recht bezitten om op de algemeen© begraafplaats dezer gemeente lijken in een bepaald graf te begraven, hetzij voor bepaalden of on- bepaalden tijd, kunnen door betaling van een bedrag in eens aan de gemeente het onderhoud van deze graven met grafzer ken, andere gedenkteekenen en beplan ting af koopen. Bedoelde afkoopsom is op f 30 gesteld per grafruimte be stemd voor één lgk. Ritthem. Alhier is met aanvankelijk 17 leden opgericht een meisjesvereeniging „Het Mosterdzaadje" voor meisjes vein den leeftijd van 1215 jaar. Tholen. Vrijdag is in een drankwinkel alhier voor eenige duizenden guldens aan allerlei dranken in beslag genomen, we gens prijsopdrijving. De verzending van mosselen was vorige week weer groot, daar ruim 7600 ton werd verzonden, wat aan eenige honderden menschen werk verschafte. De aanvoer van bliek voor den inmaak in het zuur was ook best. De prijzen waren zeer hoog, evenals die der oesters, doch het kwantum consumptieoesters, dat ter beschikking staat is dit jaar niet hoog. De botvangsten zijn van geen beteekenis meer. Zierikzee. Aanvaring. Donder dagmiddag heeft de Prov. boot bij den ingang van de haven een aanvaring ge had met het mosselscheepje ZZ 18, eige- Zondag, zonder dat haar hart werd ge raakt. Maar op een ongedachte wijze. Hg was van zee teruggekomen en voor zijn reederij moest hij naar Den Haag. Het was zomer, en zij besloten op de fiets er heen te gaan. Maar op het laatst kwam er bij haar verhindering, zoodat afgesproken werd, dat zij hem tegemoet zou komen. Dat geschiedde dan ook. Het was een drukkende dag. Men rekende op onweer. De onweerskoppen waren ook werkelijk aan den hemel. Maar het meisje stoorde er zich niet aan, doch peddelde vroolijk verder, allicht vol gedachten aan hem, dien zij liefhad en tegemoet reed. De weg was aan weerszijden met boomen be plant. Al drukkender werd het. En heel in de verte rommelde het in het luchtruim. En snel, verbazend snel, kwam het on weer opzetten. Het werd duister. De lucht was inktzwart. Plotseling flitste een bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door een ratelenden slag. Hevig beangst was het meisje van de fiets gesprongen en zocht ergens te schuilen. Maar nergens was een huis of schuur te bekennen. Eenzaam stond zij daar, bevend over al haar leden. En al maar door, bjjna zonder ophouden, flitste Nieuwerkerk. De Landstand. Woensdagavond j.l. werd een spoed- eischende vergadering van de Landbouw- vereen. „Eendracht Bindt" gehouden. De voorzitter, de heer C. J. v. Westen, deed mededeeling over den Landstand en van een te Goes gehouden vergadering der Z. L. L., waarbij de heer Roskam tegenwoordig was. Het resultaat dezer vergadering was, dat de Z. L. M. met al zijn kringen en dorpsvereenigingen vrijwillig kan overgaan in den Land stand. Gebeurt dit niet vrijwillig, dan zal de 98 jaren oude Maatschappij ge liquideerd worden. Voorgesteld wordt thans vrijwillig tot den Landstand toe te treden. De voorzit ter, de heer Mr Dieleman, heeft zich be reid verklaard als leider daarvan te wil- ln optreden. Het voorstel om vrijwillig toe te treden wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 44 tegen 6 st. (Z. Nsb.) De landbouwvereeniging te Burgh be sloot wel tot vrijwillige toetreding. Kamperland. De verduistering der wo ningen laat hier nog wel eens wat te wenschen over. De politie en het perso neel van den luchtwachtdienst moeten nog wel eens hier en daar aankloppen om te waarschuwen. Een ieder doe in dezen zijn plicht! Korfbalcompetietie afd. 3 b. Het ziet er in deze afdeeling nu wel naar uit, dat om de bovenste plaats nog een felle strijd gestreden zal worden, daar D. S. V. uit Rilland een veer liet tegen Togo HL uit Goes (11), een mooie prestatie van Togo en S. D. O. van Kapelle opnieuw een overwinning wist te behalen, nu tegen Volharding IH uit Yerseke (3—0). S. D. O. staat nu nog maar één punt op de leiders achter. Aan vankelijk heeft het er naar uitgezien, dat D. S. V. zonder slag of stoot kampioen zou worden, daar in het begin der com petitie wedstrijd na wedstrijd gewonnen werd. Gelukkig is door toedoen van S. D. O. de spanning terug gekeerd en heeft deze club nog 'n behoorlijke kans op het kampioenschap, daar de wedstrijd S.D.O. D.S.V. nog op het programma staat. Unitas uit Kloetinge ging bij Vios n in Krabbendijke op bezoek met als resul taat een 30 overwinning voor Unitas. De stand is nu: -rf .j a <u o <a tu o a) bfl biO M ft x! M D. S. V. 10 7 2 1 16 23—12 S. D. O. 10 7 1 2 15 35—15 Unitas 11 5 2 4 12 26—18 'S. V., Waarde 10 5 1 4 11 27—24 Togo HL 10 3 3 4 9 21—25 Volhard. IH 11 3 2 6 8 19—27 Vios H 10 0 1 9 0 9—40 Vios n had nog 2 punten in mindering wegens een keer niet opkomen. Ten huize van een familie, die zich dezer dagen aan de Westenburgstraat te Voorburg heeft gevestigd, heeft de poli tie op vermoeden van overtreding van de hamsterwet een inval gedaan. Een enorme hoeveelheid levensmidde len, o.m. 100 pond boter, 1 vat zuurkool, 17 blikken bisquit, alsmede een groote partij vet, hammen, meel, rijst, worst, kazen, enz., zijn in beslag genomen, voor welk vervoer een vrachtauto gerequireerd moest worden. Doodelijke ongelukken. In een kleiwarenfabriek te Tegelen is Don derdagavond de 14-jarige J. v. F. uit Reuver onder de wielen van een klei- tram geraakt. De jongen werd ernstig aan het linkerbeen gewond en is eenige uren later in het r.k. ziekenhuis over leden. Donderdagmiddag is de 62-jarige zwerver J. te Herten, door een vracht auto overreden en gedood. In de zand- en kiezelgroeve van den heer B. te Spaubeek is Donderdagmid- de bliksem en ratelden de slagen. Toen begon het te stortregenen." Ingespannen luisterde zuster Mieras toe. De oogen van de vertelster staarden door het raam naar buiten in den tuin. Maar de toehoorster was er zeker van, dat zij daar niets zagen. Want die oogen blikten in het verleden. Die waren op den weg, waar dat meisje eenzaam te beven stond van verschrikkelijken angst. Dat meisje, zuster Mieras voelde het, dat meisje en de vertelster van nu w a - ren één persoon! Daarom alleen kon zij het zoo schilderen. Zij her leefde die angstwekkende oogenblik- ken! Maar dan luisterde zij weer. „Bang werd het haar om het hart. En zij da/iht aan haar ouders en aan hem en aan haar verkeerden omgang tegen den wil van haar ouders in. Het zullen wel duizenden gedachten geweest zijn, die in haar omsprongen. En toen gebeurde er iets ontzettends. Met een geweldige schreeuw sprong z\j op zij. Nog net bijtijds. Want met een oorverdoovend geluid kraakte een oude eik als een riethalm in tweeën, getrof fen door.den bliksem. De zware stam stortte met donderend geraas op den weg, waar de regen neergutste. Het Zaterdag is te Utrecht een landdag gehouden van het nat.-socialistisch stu dentenfront. De leider, de heer F. Hou- dijk, wekte de aanwezige studenten op toe te treden tot de W.A., den Nationalen Jeugdstorm, de S.S., de weermacht en den Arbeidsdienst. Spr. hoopt, dat de algemeene arbeidsdienst, in het bijzonder voor de studeerende jeugd, niet lang meer op zich zal laten wachten en dat men, althans den eerste jaarsstudenten, deze openluchtschool niet zal onthouden. Gepoogd zal worden, de roeisport voor de studentenwereld te behouden en daarnaast zullen andere takken van sport niet worden verwaarloosd. Ook zullen de studenten moeten leeren mar- cheeren in groepsverband. DrR. vanGenechten betoogde, dat de universiteiten fabrieken van diplo ma's zijn geworden. De eens zoo roemrijke universiteit te Leiden is thans gesloten. Zij heeft haar ondergang aan haar negativisme te wij ten. De hoogleeraren dier universiteit loopen nu als verstoorde oude mannen door de straten van Leiden en houden zich bezig met verspreiding van gehei me pamfletten. Scherp laakte dr Van Genechten, dat de laatste weken voor de sluiting vaij dè universiteit te Leiden examens geforceerd werden, waar tien tallen doorgesleept zyn. Dr Van Genechten sprak vervolgens over de rechtzaak tegen de Woerdensche vroed vrouw voor den vrederech ter te Rotterdam. De Officier van Justi tie zeide in strijd met zijn geweten te komen, indien hij tegen deze verdachte, hoewel zij schandelijke woonden gebe zigd had, .gevangenisstraf zou ejschen. En dat op het motief, dat een besloten gezelschap van vier personen niet open baar genoemd mag worden. Er kan, al dus spr., in deze zaak sprake zijn van een juridisch meeningsvèrschil. Doch ook hier is de politiek misbfuikt. In werkelijkheid maakte deze officier van Justitie politieke propaganda. Het is hem, aldus spr., slecht bekomen.. Wij willen, zoo besloot spr., in Leiden een academie stichten, die zich in dienst stelt van ons volk. Hierna volgden redevoeringen van de heeren C .van Geelkerken en Ir Wussert. dag de 21-jarige P. P. uit Maastricht onder een plotseling 'instortende zand laag bedolven. Ofschoon onmiddellijk werd begonnen met het verwijderen van de zandmassa, duurde het drie volle uren alvorens P. kon worden bevrijd. Hij was toen reeds overleden. Zware aardbeving te Los Angeles. (D.N.B.). Naar Associated Press meldt, zijn Los Angeles en omge ving door een aardbeving getroffen, wel ke de zwaarste genoemd wordt van de laatste acht jaar. De voorstad Torance waar de mate- rieele schade ruim een millioen dollar bedraagt werd bijzonder zwaar ge troffen. Hier zijn honderden huizen in gestort. In de stad zelf werd een olietank van 55.000 gallons inhoud de lucht ingeslin- gerd. „Brandstofbespaarders" die niets besparen. De huidige schaarschte aan brandstoffen is aanlei ding, dat er op het oogenblik verschil lende middelen in den handel worden gebracht, met behulp waarvan een be sparing op het brandstofverbruik ver kregen zou kunnen worden. Deze mid delen bestaan uit poeders, welke in wa ter opgelost of opgeslibt aan de brand stof moeten worden toegevoegd. Dergelijke middelen zijn reeds meer malen van bevoegde zijde onderzocht. Zooals te verwachten was, is gebleken, dat met deze middelen in het geheel geen besparing op het verbruik van brandstoffen wordt bereikt. Op grond hiervan wordt aangeraden geen geld aan deze brandstofbespaarders" uit te geven. Sigarenfabrieken ge straft. Een inspecteur voor de prijs- beheersching in algefneenen dienst te 's-Gravenhage heeft dezer dagen vijf sigaren- en sigarettenfabrikanten wegens scheelde geen haar, of zij had er onder gelegen. De zijsprong, onbewust gedaan, had haar gered. Je begrijpt nu wel, hoe bang het haar te moede was. Als zij daar nu eens on der gekomen was! Dat bad haar dood beteekend. En wat dan? In al hun naaktheid stonden haar zon den haar voor de oogen. Zij had geen Verzoener, geen Zaligmaker! Wel beleed zij hem steeds met den mond, doch haar hart was verre van Hem. De gedachte, dat zij onder dien eik had kunnen liggen en voor dood zou zijn opgenomen, maakte haar zoo ontzettend angstig, dat zij haar toevlucht tot Jezus ging zoeken, toen op datzelfde moment. Van dat oogenblik af is het meisje ge heel gaan veranderen. Dat moet ook. Wie zich een kind van Jezus weet, moet zijn leven wijzigen of'twas een schijnbekeering, voortkomend uit een angstig oogenblik, uit vrees voor den dood. Maar dat was hier niet het geval. God had haar gegrepen en Hij liet haar niet los. Deze gebeurtenis had groote gevol gen, moest die hebben." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2