Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Onze Middenstand. Binnenland DAGKALENDER. Wanneer verduisteren Duitsche successen in de Krim - De Ark Royal gezonken - De wijziging der Amerikaansche neutraliteitswet. Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. De „Ark Royal" gezonken. bankpersoneel: Rede van den Rijkscommissaris te Keulen. ZATERDAG 15 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 40 Bureaux Lange Vorststreat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY lenge Giststraat 34 en Noordweg 15S Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnemenispri|s 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Familieberichten 33 cent oer <eoel Overige advehemiën 30 cent per repel Ingezonden mededeelingen 60 cent per reoel Kleine advertentièn f 0.55 b'i vooruitbetaling Advertenlién onder lette' of motte 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vrijwel ieder zal het er over eens zijn, dat de handeldrijvende middenstand op het oogenblik een zeer moeilijken tijd doormaakt. Door de rantsoeneerings- maatregelen is de omzet in verschillen de branches belangrijn omlaag gegaan. Wy noemen alleen maar slagers, schoen- handelaren, schoenmakers, sigarenwin keliers, manufactui'iera, enz. Het is begrijpelijk, dat ook nu weer, evenals vroeger wel het geval was, de klacht uit middenstandskringen wordt gehoord, dat er zoo weinig belangstel ling wordt gevonden voor de moeiiykhe- den en problemen, waarmede de zaken man heeft te worstelen. De middenstand verdient, dat aan hem aandacht wordt geschonken. Het is in aantal een betee- kenende groep in de samenleving, maar er schuilt bovendien een belangryk stuk volkskracht in. Met dien middenstand is het eenigs- zins eigenaardig gesteld. Marx zag hem in de toekomst doodgedrukt. Hy zou het slachtoffer worden van de onweerstaan bare wetten, waaraan het maatschappe- ïyk leven onderworpen was. Luther bezigde de uitdrukking, dat de groote kooplieden de kleintjes opvreten, zooals de snoeken de vorentjes. Maar ten spyt van deze profetieën is de midden stand niet gestorven. De snoeken ten spyt, zq'n er nog vele vorentjes, volgens sommigen zelfs te veel. De middenstand is niet van het maat- schappeiyk tooneel verdwenen. Wel moet hy voortdurend strqden, soms tegen het grootbedrijf, dan weer tegen de coöpera tie, soms ook tegen verkeerde elementen in eigen kring. Maar hy is er nog. Hy ontving zelfs de laatste jaren steun door ingevoerde vestigingseischen, vakonder- wys, borgstelüngsfonds en andere maat regelen. Ook nu mag worden geëischt, dat de bona fide middenstand by de distributie zooveel mogelijk wordt ingeschakeld, en dat hij in dezen tijd de aandacht ont vangt, die hy verdient. Iemand heeft eens gezegd: „Een natie, die haar middenstand, waardoor dan ook, laat verkommeren of dooddrukt, bereidt zichzelf snel ten doode. Maar evenzeer: Een middenstand, die zijn plaats niet kent en waardig inneemt, die zijn taak niet met kracht vervult, die tot den bloei niet alleen van eigen leven, maar ook in verband daarmede van het geheele na tionale leven, niet met allen ernst wil arbeiden, knaagt aan eigen levenswortel en verkankert het nationaal bestaan ten doode". Ook is bekend het woord van Dr Kuy- per: „In de kringen van den middenstand worden de beste traditiën gevonden van het huiselijk leven. Het behoud van dat ethisch religieus element in onze samen leving is dus mede van het behoud van den middenstand afhankelijk". Het gaat by middenstandsaangelegen heden om zeer belangrijke bevolkings groepen. Heerscht hier nood, dan zal de geheele volkshuishouding daarvan den terugslag ondervinden. Daarom is de vraag van belang, of en hoe hier eventueele hulp verleend dient te worden. GEBRUIK VAN GROND KAN WORDEN ONTZEGD. In de Staatscourant is verschenen een wijziging van de Bodemproductiewet 1939, waardoor het thans mogelijk is doeltreffender maatregelen, te treffen te gen degenen, die een hun krachtens deze wet gegeven voorschrift overtreden. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij kan in dat geval n.i. den overtreder het ge bruik van gronden en bedrijfsgebouwen ontzeggen en dit aan andere personen of instellingen toekennen, doch voor niet langer dan een jaar, of in byzondere ge vallen voor niet langer dan drie jaren, telkenmale tegen een door of vanwege den voornoemden secretaris-generaal met die personen of instellingen overeen te komen vergoeding. Deze vergoeding komt ten bate van hem, aan wien het gebruik is ontzegd. Laatstbedoelde blijft dan echter aanspra kelijk voor alle verbintenissen, die hg heeft aangegaan. Verhooging van de lage loonen te wachten. Het „Agrarisch Nieuwsblad" kondigt aan, dat binnenkort een verhooging van de lage loonen te verwachten is. Deze zal dan echter betaald moeten worden door den consument en niet door den on dernemer. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Op. de Krim staan onze troepen dicht voor K e r t s j. Stad en ha ven liggen onder het waar te nemen vuur der Duitsche artille rie. Het luchtwapen stelde kust- batterijen bij Sevastopol door bomtreffers buiten gevecht, ver nielde belangryke militaire instaP laties in de haven en beschadigde twee vrij groote vrachtschepen. Andere luchtaanvallen waren ge richt tegen de uit Kertjs vluchten de troepen. Gevechtsvliegtuigen brachten hierbij twee transport schepen met in totaal 5.500 B.R.T. tot zinken. Ook in de overige sectoren van het Oostelijke front werden in ge vechten plaatselijke successen be haald. In het zeegebied om Enge land beschadigden gevechtsvlieg tuigen ten Zuiden van Lowestoft een vrij groot koopvaardijschip en bombardeerden met goed resul taat werven alsmede ravitaillee- ringsbedryven van de haven zelf. Afzonderlijke vijandelijke vlieg tuigen wierpen in het Ooste lijke deel van het Rijksgebied een gering aantal brisantbommen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. stemming over de wijziging van de neu traliteitswet hadden probeeren te beïn vloeden, heeft het huis het voorstel met 212 tegen 194 stemmen aangenomen. Daarmede is de bepaling uit de neu traliteitswet geschrapt, welke aan Ame rikaansche schepen het varen in oorlogs zones verbiedt. De bewapening van koop vaardijschepen was, zooals bekend, reeds eerder door het congres goedgekeurd. De reactie in politieke kringen der Vereenigde Staten op de stemming oyer de neutraliteitswet is verdeeld. Sommige voorstanders echter spreken hun spyt uit over de geringe meerderheid. Het besluit wordt, volgens het A.N.P., in Berlijnsche diplomatieke kringen al dus geïnterpreteerd, dat tegen den ken- nelijken wil van het Amerikaansche volk onder voorspiegeling van valsche feiten, ternauwernood de helft der leden van het Huis er toe gebracht kon worden voor de wet te stemmen. Japan acht den toestand verscherpt. (D.N.B.) Volgens Domei verklaart men in politieke kringen te Tokio, dat de wqziging der Amerikaansche neutra liteitswet zal bijdragen tot verscherping van den toestand, niet alleen op den At- lantischen, maar ook op den Stillen Oce aan. Voor Roosevelt is een hindernis op den weg naar deelneming aan den oorlog weggenomen. Vliegtuig van Litwinof terecht. (D.N.B.) Naar de Britsche berichten dienst meldt, is te Londen het bericht ontvangen, dat 't vliegtuig waarin zich Litwinof, Steinhardt, Monckton en Rey nolds bevonden, niet verongelukt is. Het vliegtuig heeff by Pahlevi, aan de Kaspische Zee ten Noordwesten van Teheran, een noodlanding moeten ma ten. DE STRIJD TEGEN DE BOLSJEWISTEN. (D.N.B.) Een Duitsche infanteriedivi sie heeft Donderdag in den centralen sector opnieuw terrein gewonnen. Hoe wel de wegen slecht waren, bedwongen de Duitsche infanteristen de veldverster- kingeri der Sowjet-troepen. In een strijd van man tegen man wer den 58 kazematten genomen. De bolsje wieken leden zware verliezen. Uit den zuidelijken sector wordt ge- melcrf"-dat het gevechtsgebied van de Duitsche luchtmacht zich thans reeds uitstrekt tot het voorterrein van den Kaukasus. Anapa en Toeapse werden gebombar deerd. Anapa is een herstellingsoord en havenstad. Toeapse is eveneens een ha venstad en badplaats. De industrie vindt haar grondslag in de petroleumbronnen in het achterland, waarmede Toeapse door een petroleumbuisleiding van 85 kilometer lengte is verbonden. Op 12 November is een groot Sow- jettransportschip, dat op weg was naar Kroonstad, in de Finsche Golf op een mijn geloopen en uiteen gereten. Het zonk in enkele minuten. (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst uit Londen meldt, isofficiëelmeegedeeld dathetvliegtuigmoedersGhip, „Ark Royal" «g e z 0 n k e n is. De „Ark Royal" werd Donderdag avond laat getorpedeerd en het zag er eerst naar uit, alsof het vaartuig naar een haven kon worden gesleept. Het schip maakte echter slagzij en Vrydag- ochtend zonk het. Het werd gebruikt als escorte voor sterke convooien in de Middellandsche Zee. Het aantal dooden en/of gewonden is nog niet bekend, zoo meldt Un Press, maar men kan aannemen, dat dit niet zeer groot is, daar er in de berichten over werd gesproken, dat de bemanning door andere schepen aan boord is ge nomen. In het Britsche bericht wordt er aan herinnerd, dat vóór de „Ark Royal" reeds de vliegtuigmoederschepen „Cou rageous" en „Glorious" door optreden van den vijand verloren zijn gegaan. (De „Ark Royal" was in 193.7 van stapel geloopen en had een waterver plaatsing van 22.600 ton. Het schip had 70 vliegtuigen aan boord.) DE AMERIKAANSCHE NEUTRA LITEITSWET GEWIJZIGD. (D.N.B.) Nadat president Roose velt en de minister van buitenlandsche zaken, Hull, in brieven aan de democra tische leiders van het huis van afge vaardigden nog in de laatste minuut de ANDERE ZAKELIJKE BEDRIJFS BELASTING PER 1 JANUARI A.S. Een nieuwe belasting, naar haar aard overeenkomend met de reeds bekende zakelijke bedryfsbelasting, zal, naar de Telegr. meldt, per 1 Jan. 1942 haar in trede doen indien althans de voorberei dingen hiertoe tijdig gereed zqn. Zij zal. echter niet worden geheven in den vorm van een heffing per arbeider, doch zal gegrond worden op de bedrijfsuitkom- sten en het geïnvesteerde kapitaal. De zakelijke bedrijfsbelasting zal veel over eenkomst vertoonen met de „Gewerbe- Steuer" zooals die in Duitschland wordt geheven, al zullen er punten van verschil blijven bestaan. PRIJSBEHEERSCHING STRAFT. In de maand October zijn door de in specteurs voor de prijsbeheersching 2068 prijsovertredingen berecht. Hierbij wer den boeten opgelegd tot een totaalbe drag van f 381.667,59. In zes zeer ern stige gevallen werd tevens sluiting en stillegging van de zaak bevolen, meeren- deels voor den tij(ï van een jaar. Een verbod tot uitoefening van het beroep is in twee zaken uitgesproken eveneens voor een tijdsduur van een jaar. Bij 207 vonnissen werden in beslag ge nomen goederen verbeurdverklaard. De opbrengst hiervan bedroeg f 50.115,57. Bij 57 van de 2068 veroordeelingen werd er een boete opgelegd van f 1000 of meer. DE ORGANISATIE VAN ONS BANKWEZEN. De Nederlandsche Staatscourant be vat de beschikking van de, Organisatie- Commissie betreffende de organisatie van het Bankwezen in ons land. Als uit sluitend vertegenwoordigster van de nieuwe vakorganisatie is ingesteld de Hoofdgroep Banken die onderverdeeld is in een vijftal bedryfsgroepen. Twee van deze bedrijfsgroepen zijn dan nog weer onderverdeeld in vakgroepen. De organisatie wordt dan als volgt: HOOFDGROEP BANKEN: Vakgroepen Handelsbanken; Spaarbanken; Hypo theekbanken Landbouwcredietbanken Effectenhandel. De bedrijfsgroep Hypotheekbanken omvat dan: a. de hypotheekbanken en b. de scheepshypotheekbanken. De bedrijfsgroep Effectenhandel is verdeeld in: a. administratiekantoren,b. effectendepots en c. trustkantoren. Ten aanzien van deze laatstgenoemde bedrijfsgroep (de Ver. v. d. Effecten handel) zijn reeds een aantal bepalingen verschenen. Tot voorzitter van de Hoofdgroep „Banken" is benoemd mr H. Li. Wolter- som, totvice-voorzitters de heeren Carel F. Óverhoff en H. C. v. Maasdijk; tot secretaris mr W. Ónoop Koopmans. Als voorzitter van de bedrijfsgroep handelszaken treedt op mr H. L. Wol- tersom tot' vice-voorzitters zijn benoemd de heeren Tj. Greidanus en C. J. Baron Collot d'Escury. Als voorzitter van de bedrijfsgroep Spaarbanken treedt op mr Jac. Dutilh; tot vice-voorzitters zqn benoemd dr G. W. M. Huysmans en mr A. G. Tydeman. Voorzitter van de bedryfsgroep hypo theekbanken is mr C. A. Kingma, als vice-voorzitters treden op mr K. A. Ne- derlof en mr J. G. de Hoop Scheffer. By de bedryfsgroep scheepshypo theekbanken is mr W. C. Mees benoemd tot voorzitter en ir W. E. R. v. Herwij nen tot vice-voorzitter. Als voorzitter van de bedrijfsgroep Landbouwcredietbanken treedt op dr G. W. M. Huysmans en als vice-voorzit ter mr W. C. Hooft Graafland. Bij de bedryfsgroep Effectenhandel wordt het bestuur gevormd door de hee ren Carel F. Óverhoff .voorzitter, L. Proos Hoogendijk en J. C. van Essen, vice-voorzitters. Mr W. Cnoop Koop- mans is benoemd tot secretaris van het bestuur. ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR Het college van Ryksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld van sala rissen en andere arbeidsvoorwaarden voor administratief personeel voor bank kantoren te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam. De regeling zal worden gevolgd door een dergelijke regeling voor de kleinere kantoren. Voor iedere leeftydsklasse is zoowel een minimum gemiddeld jaarsalaris als een absoluut minimuin jaarsalaris vast gelegd. De vacantie bedraagt in het algemeen 12 werkdagen per jaar. Voor hen, die lan ger dan 15 jaar in dienst zijn, geldt een vacantie van 15 werkdagen; is de dienst tijd langer dan 25 jaar dan bedraagt de vacantie 18 werkdagen. Verder treft men nog aan regelingen betreffende uitkeeringen bij ziekte of 1 ongeval en betreffende schorsing van werknemers. De regeling treedt in werking op 1 Jan. 1942, met dien verstande, dat in den loop van Januari 1942 alsnog, by wijze van gratificatie, over de maand December het verhoogde salaris zal worden bybetaald. De arbeidsvoorwaarden in de metaal- Nijverheid. De C. A. O. voor de metaalnijverheid loopt 15 November 1941 ten einde. Het college van rijksbemiddelaars heeft thans voor het tijdvak van 15 No vember 1941 tot en met 31 Dec. 1942 een regeling van arbeidsvoorwaarden bindend vastgesteld. Deze regeling komt in hoofdzaak over een met, de tot 15 November bestaande regeling van arbeidsvoorwaarden. De leeftijden waarop de werknemers het volle loon ontvangen, zijn echter verlaagd, voor de geschoolden met 2 jaar en voor de geoefenden en onge schoolden met 1 jaar. Tevens zijn de minimumloonen, ge noemd in artikel 8 van de regeling, ver hoogd. Bijdrage en opslag Kinderbijslagwet. De premie ingevolge de Kinderbyslag- wet, bestaande uit een by'drage tot dek king van de kinderbyslagen en een om slag, bestemd tot dekking van de admi nistratiekosten, wordt telken jare op nieuw vastgesteld. Voor 1942 is de evenbedoelde bijdrage, evenals voor 1941, bepaald op 0.94 pet. van het loon, dat voor premiebetaling in aanmerking komt. Nieuw is echter de be paling, dat deze bijdrage voor instellin gen van weldadigheid, voorkomende op de ïyst bedoeld in art. 3 van de Armen wet, slechts 0.44 pet. van bedoeld loon zal bijdragen. Voor de werkgevers, die bij het rijks- kinderbijslagfonds zijn aangesloten, heeft de secretaris-generaal den opslag weder om op 0.06 pet. van het loon bepaald, zoodat de totaal-premie, zijnde bijdrage plus opslag, voor deze werkgevers ook in het jaar 1942 1 pet.- van het loon zal beloopen, behoudens wanneer zij behoo- ren tot de evengenoemde instellingen van weldadigheid, in welk geval de pre mie 4/2 pet. zal bedragen. Ten aanzien van de werkgevers, die zijn aangesloten bij het kinderbyslag- fonds van een erkende bedrijfsvereeni- ging, geschiedt de bepaling van den om slag door de betrokken bedryfsvereeni- ging. ZATERDAG 15 NOVEMBER. Want Gy hebt ons beproeft, 0 God! Gy hebt ons gelouterd, geiyk men het zil ver loutert. Ps. 66 10. Zon Maan op onder op onder 9.01 17.48 3.54 16.19 ZONDAG 16 NOVEMBER. Ik zal met brandofferen in Uw huis gaan; ik zal U myne geloften betalen. Ps. 66 13. Maan Zon op 9.03 onder 17.46 op 5.11 onder 16.48 19 Nov. Nieuwe maan. 25 Nov. Eerste kwartier. (A.N.P.). Donderdag heeft de rijks commissaris dr fcjeys-inquart, in Keuitii een groote rede gehouden over 't onder werp „Nederland in de ken tering der tyde n". Voor de beoordeeling van den politie- ken en militairen toestand is 't van be lang, aldus spr., dat met Nederland geen wapenstilstandsverdrag is gesioLeii. Groote beteekenis moet verder gehecht worden aan de omstandigheid, dat de regeeringsbevoegdheden in het bezette Nederlandsche gebied, evenais in Noor wegen, zqn overgedragen aan een rijks commissaris in tegenstelling tot au si tuatie in andere bezette gebieden die de Duitsche Weermacht onder haar hoede heeft genomen. Nederland en Noorwegen behooren tot de Germaansche volkerenfamme eü daarom is het ook de wensch en de wil van den Führer in deze beide landen in Zoo snel mogeiyk tempo1 normale toe standen te herstellen en ze er toe te brengen, dat zij krachtdadig, uit eigen, gewonnen inzicht medewerken aan den nieuwen opbouw van Europa. Wat het openbare leven in Nederland in den huidigen tyd betreft kan wor den gezegd, dat rust en orde "verze kerd zijn. De handhaving daarvan is echter slechts een onderdeel van de taak van den Rijkscommissaris. Een even groote beteekenis komt toe aan de e c 0 - nomische aanpassing van Neder land aan Midden-Europa. In het bestek van deze economische aanpassing zijn speciaal de douanegrens en de deviezen- grens tusschen Duitschland en Neder land opgeheven. Indien het gelukt de Nederlanders voor de gedachte van het nieuwe Euro pa te winnen, zouden wij niet alleen ne- gen millioen buitengewoon waardevolle medewerkers aan onze zijde hebben, maar ook een der beslissende geo-poli- tieke stellingen van het vasteland be trekken in het groote Europeesche ge bied. Noodzakelijk is, dat rekening wordt gehouden met de belangen van alle deelnemers en derhalve zal het komende Europa een gemeenschappelijk gebied zijn waar voor niemand vol strekte onafhankelijkheid bestaat en kan bestaan. Anders is het gesteld met de zelfstandigheid, die in wezen bestaat uit het bereiken van de grootst moge lijke ontwikkeling op geestelijk en cul tureel gebiecï van het eigen volk. In wezen gaat het echter om de ge- ïykgerechtigheid. Dat is het grootste dat het Duitsche volk heeft te vergeven en ook het schoonste, dat aan een volk gegeven kan worden. Zoo is het ook de ernstige wil van den Führer de N e d e r- landers als geiykgerechtigde kame raden in het Germaansche gebied op te nemen. Bq de mannen, die thans de verant woordelijkheid in Nederland dragen, treedt steeds meer het streven aan den dag in de toekomst samen met 't Duit sche volk op te trekken, een gemeen- schappelijke vertegenwoordiging van alle belangen naar buiten te vormen, maar daarenboven ook zoo noodig door een gemeenschappelijk bloedoffer het gemeenschappelijk bestaan te beveili gen. Veel Nederlanders, die 4e toekomst met helderen blik beschouwen zien in den Führer van het Duitsche volk de groote persoonlijkheid, die het lot van Europa en vooral van de Germaansche volken beheerscht en vormt. ZONDAG 16 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 9.03 uur. 's Avonds van 17.46 uur. MAANDAG 17 NOVEMBER' 1941. 's Morgens tot 9.04 uur. 's Avonds van 17.45 uur.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5