NUTSSPAARBANK TENTOONSTELLING Drukken uit de 15e en 16e eeuw. MP" Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, tijdelijk Korte Delft 20 MIDDELBURG 1 AflHKOMEHD yHTOflRBEDIEHDE H.V. „STOOMTRAM WALCHEREN" SAND Het trefpu Zeeuwse PRIMA Voor de Jeugd. Adverteert in dit blad EERST Onze M Bogardstraat 19 - Middelburg. de w; MEENT'108 Tel. 37t Geref, Kerk - Goes UITLOTING OBLIGATION. Dirk en Kreeltje uit de Karsteeg. ZATERE 56e JAAK Bijkante Firma Boekï lenge Gislstra Dft nummer b N In de Provinciale Bibliotheek van Zeeland, Dam 71, Middelburg. Geopend van 15 tot en met 22 NOVEMBER, lederen werkdag van 10—13 en van 14—18 uur. TOEGANG VRIJ. HET ALGEMEEN ZIEKEN- FONDS „ZUID- EN NOORD- BEVELAND", Vosmaeratraat 2, Goes, vraagt voor spoedige indiensttre ding een Geopend: Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag van 101 u.; Donderdag van 1012 en 12 u.; Zaterdag van 101 en 2.303.30 uur. Rente 2,7 Rentevergoe ding per dag. Gelegenheid tot storten van sa larissen en pensioenen per giro en tot betalen van belastingen en schoolgelden. Inlichtingen hieromtrent wor den gaarnè verstrekt. AUTOBU: Ter kennis w het op de dien. de tijdvak „1 16 Februari 19f van onder A diensten, vanaf zijn gewijzigd 1941—16 Febru Koudekerke, 13 „blixolon" bleekt afdoende. IS VOLKOMEN ONSCHADELIJK. BEVAT GEEN CHLOOR FABRIKAAT: „Echfa" N.V. - ENSCHEDE PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Huisslachting. De Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat fn de regeling huisslachting eenige wij zigingen zijn gekomen. De regeling kan thans in 't kort als volgt wor den samengevat: Als algemeene regel geldt, dat men: a. een rantsoen van 750 gram per week en per gezinslid krijgt toegewezen; b. de oude vleeschbonnenschuld bij den Distributiedienst wordt kwijtgescholden; c. geslacht moet hebben voor 1 Februari 1942; d. in voorraad mag slachten tot 1 Februari 1943, behoudens het hierna vermelde; e. alleen varkens mag slachten met een gewicht van ten hoog ste 150 K.G. levend. Alleen houders van oude fokzeugen mogen-deze, op verzoek aan den bureauhouder, slachten ook al is het gewicht hooger dan 150 K.G. echter nooit meer dan waarop men recht heeft tot 1 Februari 1943. Hoe men moet handelen om het eerste varken te Slachten? 1. Men moet 10 dagen voor het slachten een kennisgeving huis slachting ter gemeente-secreta rie doen. 2. Eveneens 10 dagen vóór het slachten de vleeschkaarten bij den Distributiedienst inleveren, waartegen een ontvangstbewijs MD 204 wordt verstrekt. Indien men nog geen vleeschkaarten bezit, wordt een desbetreffend bewijs verstrekt. 3. Men moet zelf in het bezit zijn van een varken zwaarder dan den Distributi blauwe hiiist dient men zich den Bureauhou aanvrage tot sl. den ingevuld. Indien men kri kenstoewijzing van een toewi meer varkens ei reeds blauwe ve> huisslachting ir den varkenshou die varkens nu 1 Februari 194; den, indien men van die varkens Heeft men slecl in voorraad dan of meerdere v: worden onder g, den districtssec onder uitdrukke dat die aangekc varkens vóór 1 worden geslacht ber 1941 kunnen die bij een ander der op contrac worden aangeko paling geldt ah kenshouders, die toewijzing van v: dus varkens, wa. voeder wordt ve Bezitters van t op ruwvoeder wore mogen alleen de va: welke zij zelf hebb waarvoor thans ree- vergunning is uitgei organiseerden kunr. stemming krijgen or- huisslachtvarkens a- Tenslotte zij nog indien men een hui bezit beneden 150 E vleesch zal oplevere- men recht heeft, di geruild worden met l varken van een and 40 K.G. waarvoor door den.bu- houder, die wel r< reauhouder reeds een (in Zee land) blauwe vergunning tot het aanhouden van een varken bestemd voor huisslachting is uitgereikt. Er wordt nadrukkelijk op ge wezen, dat georganiseerden, die meer vleesch, doch z varken bezit. Hiervi stemming te worden den Districtssecreta? Wenscht men lieve te waarop men geei De Commissie van Beheer deelt mede, dat een extra aflossing van schuld kan plaats hebben door uit loting van ƒ5000,— 3y2 Obli- gatiën. Uitgeloot zfln 7 Obligatiën ad 500,—, no.'s 15, 25, 31, 37, 48, 52 en 71; en 15 Obligatiën ad 100,—, no.'s 103, 104, 117, 125. 135. 149. zonden, en onze copie ook tijdig ter redactie aanwezig moet zijn, was dat met moge lijk. Volgende week worden dus de oplos sers bekend gemaakt en het is voor ons wel buitengewoon verrassend geweest, een zoo groot aantal oplossingen te mogen ont vangen, en wat meer nog, zooveel toezeg gingen voor medewerking. Allen hartelijk dank. Correspondentie. M. F. de J. te Kloetinge. Dank voor toe zending; komt te zijner tijd in aanmerking voor plaatsing. J. K. te Kapelle. Dank voor het ingezon den materiaal. A. R. te 'Ovezande. In dank ontvangener wordt voor gezorgd. C. K. K. te Koudekerke. Uw schrijven ontvangen. Het gevraagde is reeds aan u verzonden. Brief volgt. M. C. D. te Zierikzee. Voor alles vrien delijk dank. Er zijn vele bekenden onder de oplossers. De belangstelling is zeer groot. A. C. M. te Goes. Zeer gaarne zien wij het van U tegemoet. Notatie alleen is vol doende. Aan allen. Dinsdag is de laatste dag om te posten, zoodat 's Woensdags alles dan in ons bezit is. Het is vanzelfsprekend, dat automatisch een punt wordt toegekend, indien een pro bleem van één der oplossers wordt ge plaatst. Denkt er vooral om, onder de oplossing uw naam en adres te vermelden. Aan de Nichtjes en Neefjes! Deze keer kan ik jullie een nieuwtje ver tellen, dat jullie wel prettig zult vinden om te hooren. De verhalen: „Roode Papavers" en „Een moeilijke daad", die indertijd in het Zon dagsblad hebben gestaan, zijn als boek uit gekomen. Ze zien er allebei even mooi uit. Op de omslag van „Roode Papavers" zie je Klazientje in haar roode jurk bij de pa pavers, en op die van „Een moeilijke daad" zie je Bert met Juup in zijn armen. En dan staan er in het boek zelf nog tal van leuke plaatjes. Als jullie je verlanglijstje voor St Nico- laas moet maken, heb je hiér alvast iets om er op te zetten. De ingeplakte verhalen hoef je dan meteen niet meer te bewaren. Deze week hebben we weer de laatste prijsraadsels, dus denkt er om, dat jullie allemaal alle oplossingen inzendt. Vóór a.s. Zaterdag. Maar nu gaan we eerst aan de briefjes beginnen. Oostkapelle. „Colporteurtje". Al was het weer niet zoo mooi, ik vind dat de vacantie toch wel goed begon. Bevalt het je nu beter, nu je weer naar school kunt gaan? Nu, als de cijfers zoo blijven, wordt het een goed rapport. St Laurens. „Vaders Oudste". Ik hoef niet te vragen of jij hard gewerkt hebt maar als je in de vacantie weer mag hel pen, moet je het toch maar wat kalmer aan doen. Het schetsboek komt dus goed van pas. Kleur je met verf of met krijt? Goes. „Zonnebloem". Ik heb je brief met plezier gelezen en zoodoende echt mee kunnen leven met je tocht. Nu, dat is wel een onvergetelijke geworden. Als een ech te zonnebloem zie je natuurlijk alles van de zonzijde. Hoe is het met je broertje0 Wil je hem beterschap van me wenschen? Middelburg. „Josephine-Charlotte". Je naam is heel goed gekozen hoor en je bent hartelijk welkom in ons clubje. Willem de Zwijger zal het wel prettig vinden, dat er nu nog meer Middelburgers zijn. Gezel lig he, zoo'n klein broertje. Je verwent hem zeker wel flink. „Boudewijn". En jij hebt ook al zoo'n flinke brief geschreven. Het was zeker nog een heel werkje. Heb je geen moeite gehad met het raadsel? En jij hebt ook al zoo'n mooie naam gekozen. Het is vaak een heele toer, maar ik denk dat jullie er wel gauw mee klaar waren. „Willem de Zwijger". Ik kan begrijpen, dat het eerst vreemd was om op klompen te loopen. Maar wacht maar, over een poosje kun je er even hard op draven als op schoenen. Je hebt gevaarlijke plannen als je ruzie met de jon gens krijgt. Pas maar op, want een klomp is gauw kapot en dan zal moeder wel brom men. Wemeldinge. „Irene". Je had het niet geschreven van het vestje, maar ik geloof, dat het wel mooi zal worden. Komen er bloemetjes in allerlei kleuren op? Wat een feesten heb jij weer gehad, want de komst van Adri was toch zeker ook wel een feest voor je. Je gaat er zeker wel vaak naar toe om even in de wieg te neuzen. Vrouwenpolder. „Bloemen- m e i s j e". Nog een prijsraadsel en dan maar goed opletten, wie weet of er dan niet een prijsje voor je bij is. Als het even kan, moet je moeder maar flink helpen. Boodschappen doen is nog niet zoo'n naar werkje. Kattend ij ke. „Gijsbert Karei van Hogendorp". Ik heb echt gelachen toen ik je brief las. Jij bent nog slimmer dan je vriend, maar ik laat me zoo maar niet vangen hoor! Als ik het goed begrijp, heb je een heel stelletje vrienden. „Naerebout". Ik merk wel dat je je Fransche lessen aar dig goed geleerd hebt, maar een paar foutjes zaten er toch nog in. Hoe zit het, maak je nog wel eens raadsels? Bijvoor beeld De aanhouder wint, maar dat is wat kort he. Kattend ij ke. „Dolfijn". Maar flink je best doen, dan zal het best meevallen, en komen er ook geen onvoldoende's. Ja de da gen worden nu wel heel kort, maar het wordt toch ook te koud om nog veel buiten te zijn. Behalve als er ijs komt natuurlijk! En nu de laatste prijsraad sels. 1. voor de grooteren. Het geheel bestaat uit 53 letters. 1. 51. 33. 28. 48. 27. 32. 25. 12. is een an der woord voor onhandig. In een 39. 9. 7. 44. 53. 34. 49. 1. 51. is alles goed achter slot. Een 14. 46. 12. 22. 16. 4. 42. 29. 31. is een ouderwetsch rijtuig. 10. 27. 20. 23. 13. 32. 10. 43. 38. is een marineplaats. De 30. 15. 24. 50. is een riviertje in Limburg. Een apotheker gebruikt een 18. 52. 26. 47. 16. Het 17. 5. 9. 37. 20. 35. is langs een ge deelte, van onze kust. 21. 36. 4. 6. is een jongensnaam. 17. 2. 3. 33. 25. 41. is niet recht. Een 34. 8. 45. 19. 38. 40. 41. is een vogel die je overal in gevangenschap ziet. 2. Voor de kleintjes. Het geheel gestaat uit 37 letters. Een 4. 32. 17. 24. 9. 15. 30. is een insect. De 16. 27. 3. maakt iederen dag maar een korte reis. 's Morgens is 't pas laat 11. 6. 18. 36. 20. Een 13. 8. 27. 32. is een deel van een plant dat onder den grond zit. 32. 1. 24. 37. 7. is een jaargetijde. De modder uit een sloot noemt men ook wel 21. 31. 14. 25. 10. 5. Op school moet je altijd 12. 28. 2. 22. 34. 25. zijn. 5. 23. 35. 19. 26. is niet krom. 37. 29. 7. 22. is zwart. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE. 9) o Eerst zoekt Dirk onder in de kast naar zijn Zondagsche schoenen- Hij vergeet zijn trui af te trekken, maar z'n handen wascht hij wel en goed ook. De gootsteen ligt vol groote witte schuim- klodders. „Laat eens kijken?" Da is al kant en klaar. Ze heeft haar blauwe mantel aan en een taschje in haar hand. „Die trui naar beneden heb ik toch ge zegd?" Ze trekt hem aan alle kanten af, zoodat hij strak over Dirk's buik komt te zitten. En Dirk weet zeker, als hij zoo meteen zijn schouders maar een klein beetje op haalt, dat de trui weer naar boven gaat. Maar als ze weggaan heeft ze zelf ook nog iets vergeten, waar ze nu niet aan denkt. De zon is al heelemaal uit de steeg ver dwenen als Dirk achter Da de deur uit gaat. Het is zoo vreemd, hij samen met Da, dat mag wel aan de balk. Buurvrouw tikt tegen het raam, als ze hen voorbij ziet gaan. „Wacht eens even!" „Ja, daar hebben we nu geen tijd voor", moppert Da, maar ze wacht toch tot buur- vruow naar buiten komt. „Nee, ze kan nu nog niets vertellen, buur vrouw moet maar wachten tot ze straks te rugkomen. Dan stappen ze samen weer verder en Dirk moet telkens een paar sprongetjes te gelijk doen, om Da bij te houden. Hij hoeft nu niet als vanmiddag bij het hek te büjven staan, maar met Da gaat hij het hek binnen en de stoep op. „Dag portier", zegt Da en stapt meteen naar binnen. De deur zwaait vlak achter hen dicht. Dirk moet even omkijken. Ja, hij is toch dicht en je hoort er niets van. „Gaat u maar mee", zegt de portier. Samen met Da gaat Dirk achter hem aan en hij kan nog juist even in een heele lange gang kijken. Daar aan het eind loo pen een paar zusters, verder ziet Dirk niets. Ze hoeven maar een paar stappen te loopen en dan doet de portier een deur open. O, is Kreeltje zóó dichtbij! Dirk hoort zijn voetstappen hol opklin ken tegen de hooge muren. Hij probeert op z'n teenen te loopen, maar je hoort het toch nog. In spanning, hoe Kreeltje er wel uit zal zien, stapt hij naar binnen. En dandaar staan ze in een groote kamer. In het midden staat een tafel en verderniets dan leege stoelen. Alle maal leege stoelen en Kreeltje is er niet. „Gaat u daar maar even zitten", zegt de portier nog om het hoekje en trekt de deur achter zich dicht. Maar Dirk is nog niet van zijn schrik be komen. O Da, er zijn toch bedden in een zieken huis en waar is Kreeltje nu?" „Och jongen!" Da haar gezicht is heel den middag strak geweest. Ze heeft eigenlijk heelemaal nog niet naar Dirk gekeken. Maar nu ze zijn ver bijsterd gezicht ziet en zijn vraag hoort, schieten haar de tranen in de oogen en ze moet lachen tegelijk. Ze trekt Dirk naar zich toe. „Jij bent natuurlijk ook geschrokken van middag. Al is 't jouw schuld, het is toch je broertje. Maar dit is de wachtkamer hoor, de zalen zijn verderop, en daar is Kreeltje". Dan hooren ze gerucht bij de deur. Da laat Dirk meteen los en Dirk staat opeens rechtop naast haar. Hij stopt zijn handen in zijn zakken. O, daar heeft hij het roode potlood ook nog. Er komt een zuster binnen. „U bent vrouw Keulings?" „Ja zuster". „Goed, gaat u dan maar mee". En dan, als Dirk achter Da aan ook mee gaat, zegt ze: „Nee, dat kan niet. Ga hier maar even op een stoel zitten, je moeder komt zóó terug". Dirk wordt vuurrood en gloeiend heet. Het potlood kleeft in zijn warme hand. Hij is al alleen ook, want de zuster ia even vlug als de portier. Net of ze het weet van het potlood en hij daarom niet mee mag, maar dat kan toch niet? Nee, dat bestaat niet. Maar waarom moet hij dan hier blijven Als je nog niet eens naar je eigen broer tje toe mag. Je moeder, zei de zuster, die weet dus niet eens, dat Da zijn moeder niet is. Dirk gaat nu toch op de punt van een stoel zit ten. over te dragen aan na 1 November nog een toewijzing zingscommissie voor vleesch", dan C09ere 0 a9®r® Pr,Jzen te bedin- van een ruwvoedervarken hebtten dient men zich eerst in verbinding aan bieden, te ontvangen aangevraagd, aan die bepaling te stellen met die commissie en niet kunnen voldoen en derhalve met den Districtssecretaris. Wij niet voor huisslachting in aanmer- wijzen er echter uitdrukkelijk op, king komen. In dit verband wordt dat het te slachten varken vóór het slachten gekeurd moet worden en dat men dus den keuringsdie renarts dient te raadplegen. Het slachten van één varken met 2 gezinnen is verboden. ongemerkt, dat het verboden is m een varken boven 25 K.G. te vervoeren. 4. Met het bewijs van de Gemeen te-Secretarie èn het bewijs van or te betalen dan in bovenstaand tarief aangegeven. Dit verbod heeft geen betrekking op het geven en ontvangen van fooien, mits deze niet van zoodanige hoogte zijn, dat daarin een poging tot ontduiking van dit tarief voorschrift kan wor den gezien. Dit tarief moet steeds voor de passagiers duidelijk leesbaar in de huurauto zijn aangebracht.^ Groep V. Magneto, Geelblom, Belle de Fontenay, Komeet, Koop- mans Blauwe, Deva, Duivelan der, Induna, Hellena, Robusta en Wilpo, 70 m.m. Uitschrijven Aankoopbriefjes. Tenslotte maakt de Pica voor noemd bekend, dat het uitschrijven van aankoopbriefjes door hande- gevraagd. J. GESCHIERE, Zoute- lande. TE KOOP: EEN KALFVAARS. „Waayenburg" Kleverskerke. TE KOOP: ingeschreven KALF VAARS, a. d. rek., of in ruil laren tot nadere aankondiging niet leveringsbeest V.C. en te koop ge- meer moet geschieden. Het opzen- vraagd: den van deze briefjes aan ons kan- DRACHTIGE ZEUG, toor komt hiermede dus automa- of in ruil slachtvarken. tisch te vervallen. P. LANGEBEEKE Gapinge. Lageweg E 257, 't Zandt, Middel burg. TE KOOP GEVRAAGD: EEN SPEKSTANDAARD. C. ZACHARIASSE Kz. Bigge- kerke. Gevraagd] met Mei: EEN MEID OF AAN KOMENDE. K. BESUIJEN, Lepelstraat, Se- rooskerke (W.) Druk Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Bureaux Leng Postrekening Direcfei A. DE Vrijwel ieder zs dat de handeldrij het oogenblik ee doormaakt. Door maatregelen is d< de branches bela Wjj noemen alleer handelaren, scha keiiers, manufact Het is begrype evenals vroeger klacht uit midd< gehoord, dat er ling wordt gevonc den en problemen man heeft te won verdient, dat aan geschonken. Het kenende groep in er schuilt bovendi volkskracht in. Met dien middi zins eigenaardig j in de toekomst do slachtoffer wordei bare wetten, waar lijk leven onderwo Luther bezigde groote kooplieden zooals de snoeken spijt van deze pr< stand niet gestor spijt, zijn er nog i sommigen zelfs te De middenstand schappelijk toonee hij voortdurend st grootbedrijf, dan v tie, soms ook tege in eigen kring. M ontving zelfs de la ingevoerde vestigi wijs, borgsteliings: regelen. Ook nu mag wc bona fide middens zooveel mogelijk dat hij in dezen vangt, die hij verd Iemand heeft eer die haar middensta laat verkommeren zichzelf snel ten o' Een middenstand, kent en waardig i niet met kracht ve: niet alleen van eig verband daarmede tionale leven, niet arbeiden, knaagt a en verkankert het doode". Ook is bekend he per: „In de kringen worden de beste tr het huiselijk leven, ethisch religieus el leving is dus mede" den middenstand af Het gaat bij mie heden om zeer be groepen. Heerscht geheele volkshuis! terugslag ondervini Daarom is de vra hoe hier eventueel] te worden. GEBRUIK V/ WORDEr In de Staatscour wijziging van de. 1939, waardoor h< doeltreffender maa| gen degenen, die ee wet gegeven voord De secretaris-gei tement van Landbc in dat geval n.l. di bruik van gronden! ontzeggen en dit ai instellingen toeken langer dan een jaa: vallen voor niet ls telkenmale tegen den voornoemden! met die personen o te komen vergoedii Deze vergoeding hem, aan wien hel Laatstbedoelde blijf kelijk voor alle vei heeft aangegaan. Verhooging va te w| Het „Agrarisch aan, dat binnenkor de lage loonen te zal dan echter bel door den consumen dernemer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 4