Onze Provinciale Bibliotheek. Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. Binnenland Wanneer verduisteren Uit de Provincie V R IJ D A G 14 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 39 Duitsche aanval op Kertsj - Luchtaanvallen op Leningrad en Moscou - Offensief aan den Kau- kasus? - De dood van generaal Huntzfger. Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noord weg 155 Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Abonnemeritson|s 2.73 per kwariae Weekabonnementen voor Middelburg Goes en pleaisen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent oer reael Overige adverientiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per rfegel Kleine advertentién f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bi) contract belangrijke korting Onze Provinciale Bibliotheek. Zoo mogen we haar wel noemen, gezien de financieele band tusschen haar en het Provinciaal Bestuur. Ze is en zoo voe len de velen, die geregeld of incidenteel van haar gebruik maken ons gemeen schappelijk bezit. De slag, die haar in de oorlogsdagen van Mei 1940 trof, was zwaar, leek zelfs onoverkomenlijk. Het greep ons aan, zoo vele kostbare werken verloren te weten. Het verlies wordt geschat op 120.000 werken! Maar de heer Pieters en zijn personeel verlorén den moed niet. Zij togen al spoe dig aan den arbeid, hebben geploeterd en gezwoegd om eerst wat er gëred was (ongeveer 25.000 werken) en dat enorme waterschade had bekomen, te drogen en aldus te behouden. Een Comité tot steun van de Biblio theek werd opgericht, dat giften en boe ken inzamelde. Een pand op den Dam werd door de Provincie aangekocht en de commissie van toezicht deed wat zij kom om de Provinciale weer op te bou wen. Zij liet o.a. voor het bewaren der Zelandica en der kostbaarheden een kluis bouwen. Ongeveer 14.000 boeken werden ten geschenke ontvangen en uit de door vrienden gezonden gelden werden nog een aantal aangekocht, zoodat het totaal bezit thans ongeveer 40.000 werken be draagt. Van een oud-Zeeuw uit Den Haag kwa men niet minder dan 17 kisten vol prach tige werken; uit Groningen en Friesland kwamen kisten vol begeerde boeken, Arnhem en Haarlem bleven niet achter. Vele oud-inwoners van Middelburg ble ken de hulp, welke de Provinciale Biblio theek hun eens bood, niet vergeten. En Zeeland toonde in daden: de Provinciale Bibliotheek kan niet gemist worden. Dank zij de steun, welke de biblio theek van zoovele zyden mocht ontvan gen, kon in het eerste halfjaar na de vestiging op den Dam reeds aan 1500 bezoekers hulp worden geboden, 1700 boeken konden in dien tijd aan studee renden worden uitgeleerd. Het blijkt dus wel, dat de bibliotheek in een behoefte voorziet. Aan een alphabetischen schrijvers-ca talogus wordt gewerkt. N Met het samenstellen van een syste- matischen catalogus is een aanvang ge maakt, waarbij natuurlijk de literatuur over Zeeland en de Zeeuwen het eerst aan de beurt komt. Deze catalogus zal zonder veel zoe ken antwoord geven op vele vragen, waarop de oude catalogus het antwoord schuldig bleef. Er komt dus meer orde in de werk zaamheden. Men krijgt steeds meer over zicht van wat er nu is. Natuurlijk is de boekenschat nog niet op peil. Er zijn nog tal van wenschen en verlangens. Dus, lezers, geschenken (boeken en giften) zijn nog hoogst wel kom! Over de zeer interessante tentoonstel ling van drukken uit de 15e en 16e eeuw, die morgen tot volgende week Zaterdag wordt gehouden, hopen wij morgen iets te vertellen. VERPLICHTE OPENSTELLING VAN WINKELS. Het is gebleken, dat de naleving van de verplichting tot openstelling van win kels in sommige gevallen moeilijkheden meebrengt. Ter tegemoetkoming daarvan werd het gewenscht geacht enkele wij zigingen te brengen in het Winkelslui- tingsbesluit. De burgemeester krijgt thans, behal ve voor bijzondere gevallen van kort- stondigen aard ook voor die gevallen, waarin de naleving van bedoelde ver plichting tot openstelling bijzondere be zwaren voor eqn winkelier zou medebren gen, de bevoegdheid ontheffing van de verplichting te verleenen. Voorts is ontheffing, die in verband met de naleving van de verduisterings voorschriften voor afzonderlijke winkels werd verleend, iets gewijzigd. Tot nog toe kon slechts ontheffing worden verleend van 5.30 uur tot 6 uur des namiddags op de dagen, dat de zon vóór 6 uur ondergaat. Nu gaat de ont heffing een kwartier, onmiddellijk voor afgaande aan het tijdstip van zonson dergang, in op de dagen, waarop de zon vóór 6.15 uur des namiddags ondergaat. Tenslotte zal 's Maandags van 10 uur vm. tot 1 uur nm. de openstelling niet meer verplicht zijn. Intusschen wordt er op aangedrongen, dat de winkeliers, voor wie deze verplichting thans is vervallen, zooveel mogelijk hun zaken ook 's Maan dagmorgens Voor het publiek open zullen houden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: Op de K r i m vallen de Duit sche troepen de versterkingswer- ken van K e r t s j aan. Verschei dene kustversterkingen vlak ten Zuiden van de stad, zijn genomen. Sterke gevechtsvliegtuigformaties vielen Sowjetschepen in de haven van Sebastopol, de straat van K e r t s j en de Noordoostkust van de Zwarte Zee aan. H i e r- werden drie kruisers, een torpedojager en vijf groo- te koopvaardijschepen zwaar getroffen. Bomvol- treffers richtten ook in de haven gebieden groote schade aan. Zware legerbatterijen beschoten voor den oorlog van belang zijn de doelen te Leningrad en haven- en werfinstallaties van Kroonstad. Krachtige luchtaanvallen waren op Leningrad en Moskou gericht. OPERATIES TEGEN DEN KAU- KASUS TE VERWACHTEN? Het zwaartepunt van den oorlog tegen de Sowjetunie is nu weer bij den zuide lijken sector komen te liggen, meldt de N. R. C. Leningrad zal, naar Duitsche opvatting, zooals bekend, door uitput ting in de handen der Duitschers vallen. In het midden van het front by Mos kou lijden de operaties onder de buiten gewoon slechte weersomstandigheden. Niettemin gaan de gevechten voort en in weerwil van den onverwacht taaien tegenstand der Sowjets zijn volgens Duitsche militaire gegevens ook hier geregeld vorderingen aan te teekenen. De operaties in den Zuidelijken sector schrijden echter in nauwelijks onvermin derde mate voort. Het offensief tegen Rostow is tot in de directe nabijheid van deze belangrijke haven gevorderd. De Duitsche troepen zijn tot het sterk verdedigde Kertsj doorgedrongen. Men wacht nu met spanning af, of de Duit sche troepen, nadat Kertsj ingenomen zal zijn, pogingen zullen ondernemen de straat van Kertsj over te steken om op den anderen oever bruggehoofden op te richten. De strategische voorwaarden acht men niet ongunstig. Indien dit gelukt, acht men het offen sief naar den Kaukasus ingeleid. Wanneer er toe zal worden overge gaan, dit 5 km breede water over te trekken, kan men aannemen, dat alle wapens, ook de valschermjagers, en de zich in de Zwarte Zee bevindende Duit sche marine-eenheden, hieraan zullen medewerken. DE VERLIEZEN VAN DE BRITSCHE LUCHTMACHT. D.N.B. De Britsche luchtmacht heeft in het luchtruim boven Broot-Bri- tannië, de bezette gebieden, in het Wes ten en boven Noorwegen, alsmede bij vluchten boven het Duitsche rijk van 1 Januari 1941 tot 31 October 1941 in to taal 2501 vliegtuigen verloren en wel 1192 jachtvliegtuigen en 1309 bommen werpers. Tegenover dit verlies van 2501 Britsche vliegtuigen staat een verlies van 602 Duitsche vliegtuigen. DE SOWJET-VLOOT. D.N.B. De havens Sebastopol en Kroonstad, welke opnieuw zijn bestookt, zijn de twee Sowjet-vlootbases, waarop het streven naar macht ter zee steunde. De oorlogsschepen die in deze twee havens zijn gevlucht, zijn niet in staat, ergens aanvallend in den strijd in te grijr pen. De Sowjets hebben weliswaar een betrekkelijk groote vloot, maar deze was noch in het Zuiden, noch in het Noorden in staat haar gevechtskracht in de schaal te werpen, Zij dient thans alleen nog tot dekking van het wegvoeren der verslagen Sowjet- troepen van De Krim en zij lijdt daarbij zware verliezen door het optreden van do Duitsche. luchtmacht en van de Duit sche artillerie. DE DOOD VAN GENE RAAL HUNTZIGER. (D.N.B.) Omtrent het vliegtuigon- geluk, waarbij de Fransche minister van oorlog, generaal Huntziger, om het le ven kwam, wordt nog gemeld: Terwijl op het vliegveld van Vichy alle voorbereidingen voor de ontvangst van "den minister van oorlog getroffen wer den, kwam van de machine het radiobe richt, dat zij wegens den heerschenden storm en het gevaar voor ijsafzetting ge dwongen was in zuidelijke richting te rug te keeren. De bestuurder heeft toen kennelijk weer geprobeerd Marignane te bereiken, doch schijnt in het laaghan gende wolkendek den koers volkomen te zijn kwijtgeraakt. In het Fransche ministerie van lucht vaart neemt men aan, dat het vliegtuig, dat wegens het gevaar voor ijsafzetting genoodzaakt was laag te vliegen, daarbij tegen het gebergte is gestooten. Het vliegtuig werd door de bewoners van een arbeidskamp volkomen uitge brand gevonden. De lijken, waarvan er slechts zes ontdekt werden, waren ver koold en konden niet geïdentificeerd worden. Aan boord bevonden zich de volgende passagiers: de minister van oorlog, ge neraal Huntziger, de chef van zijn ci viele kabinet, Labusquière, zijn ordon nans-officier, de bestuurder, een marco nist, een mecanicien, een fotograaf en een kamerdienaar. De. Fransche regeering heeft besloten, dat het stoffelijk overschot van de slachtoffers van het vliegtuigongeluk bij Vigan op staatskosten zal worden be graven. Generaal Huntziger was lid van het beperkte kabinet, aan welks zittingen de andere staatssecretarissen niet deel nemen. In welingelichte kringen verze kert men, dat in de kwestie van het be noemen van een nieuwen minister van oorlog geen beslissing zal worden ge nomen voor de begrafenis. De geruch ten, die in dit verband de ronde doen over een mogelijken opvolger, zyn van allen grond o»tbloot. Hitier heeft den chef van den Fran- schen Staat, maarschalk Pétain, bij den dood van generaal Huntziger telegrafisch zijn leedwezen tot uitdrukking gebracht. De dood van generaal Huntziger wordt te Berlijn in politieke en in militaire kringen zeer betreurd. Generaal Huntziger is naast Pétain en Laval een der leidende personen in Frankrijk geweest, die de politiek van Montoire onvoorwaardelijk hebben be groet en het was vooral generaal Hunt ziger, die veel heeft gedaan om deze politiek te doen verwezenlijken. Korte berichten. Het vliegtuig, dat Litwinow, den Amerikaanschen ambassadeur Stein- hardt en den directeur van het Engel- sche bureau van voorlichting, Monck- ton, aan boord had, is over tijd. tIn het Noorden van het Maleisehe schiereiland zijn uitgebreide manoeuvres van inheemsche en Britsche troepen be gonnen. Dergelijke manoeuvres begin nen volgende week in Birma. (D.N.B.) Duitsche en Italiaansche afdeelingen hebben den llden Novem ber in den Zuidelijken sector van het front van Tobroek afzonderlijke Brit sche aanvallen met groote verliezen voor de Britten afgeslagen. Dank zij de Fransche winterhulp kan aan 400.000 schoolkinderen te Pa rijs dagelijks een warme maaltijd wor den verstrekt. Bij een aardbeving in het district Ersindsjan (Turkije) zijn 15 personen gedood en 64 gewond. Blijkens een nieuwe beschikking mogen in Frankrijk motorrijtuigen die niet op benzine of alcohol loopen het betreft hier dus vooral voertuigen, wel ke voornamelijk door middel van gas of electriciteit voortbewogen worden per maand ten hoogste 500 km afleggen. (D.N.B.) Eenige, Britsche vlieg tuigen, die op den ochtend van 12 No vember een aanvalspoging ondernamen op de burgerbevolking van Zuid-Ttalië ontmoetten hevigen Italiaanschen af weer en verloren acht toestellen. BURGEMEESTERS. H. J. Vennekens is op zijn verzoek met ingang van 1 Jan. 1942 als burge meester van de gemeente Neer eer vol ontslagen. De voorloopige verlenging van de ambtsperiode van den burgemeester van de gemeente O 1 d e n z a a 1, G. H. P. Bloemen, is met ingang van 12 Nov. 1.1. geëindigd. 16 Nov. tot en met 22 Nov. 1641. 44-4 brood 4 rants, brood of gebak. 44 brood rants, brood of gebak. 44 vleesch rants, vleesch of vl.w. 44 vl.waren 1 rants, vleesch of vl.w. 44 melk I 1% liter melk. 44-A aardapp. 1% kg. aardappelen. 44-B aardapp. kg. vaardappelen. 2 Nov. tot en met 29 Nov. 1941. 136 algem. 1 kg. suiker. Ie periode cacao50 gr. cacao. 137 algem. 250 gr. koffie-surrogaat. 138 algem. 500 gr. jairi. 139, 140, 141, 142 algem. 1 rantsoen bloem, brood D en E of gebak, havermout 250 gr. rijst. 143 algem. 250 gr. havermout. 144 algem. 250 gr. gort. 149 algem. 100 gr. vermicelli of 145, 146, 147, maizena. 148 algem. 100 gr. kaas. 2 Nov. tot en met 20 Nov. 1941. 51-52 boter 125 gr. boter. 51-52 vet125 gr. boter m. reductie. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 15 Nov.: 43 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappelen. Na Donderdag 20 Nov.: 51-52 boter en vet. Zonder geld nog wel crediet, Zonder bonden zeker niet! VRIJDAG 14 NOVEMBER. Looft, gij volken! onzen God; en laat hooren de stem zijns roems. Ps. 66 8. Zon op onder 8.59 17.49 Maan op onder 2.37 15.52 TARIEFSVERHOOGING VOOR HUURAUTO'S. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat de steeds terugloopende ben- zine-toewijzingen een herziening van de prijzenregeling voor huurauto's onver mijdelijk hebben gemaakt. Inde Staatscourant is een tarief gepubliceerd, dat met ingang van 17 No vember van kracht wordt. De toeslag van 10%, die t ij del ij k werd geheven, wordt ingetrokken. De verhooging zal behalve voor eleetrisch aangedreven B-auto's voor alle huurauto's gelden, dus ook indien er benzine wordt gebruikt. De nieuwe prij zen zullen op de gebruikelijke wijze in de wagens moeten worden aangebracht. Het gratis voorrijden is thans verval len en de regeling wordt zoodanig, dat de eerste aanslag jreeds wordt gerekend van de plaats van vertrek. Indien de huurauto voorkomt, zal de taxameter dus reeds een zeker bedrag aanwijzen. De tarieven, die niet over den taxa meter worden berekend, hebben even eens een verhooging ondergaan. STRENG OPTREDEN WEGENS DE HOOGE GROENTENPRIJZEN. De Gemachtigde voor de Prijzen ha mert reeds geruimen tijd met groote hardnekkigheid op het aambeeld der groente- en fruitprijzen. Met kracht is opgetreden tegen vele overtreders van de op dit gebied gege ven voorschriften. Bij de inspecteurs voor de prijsbeheer- sching zijn dan ook zeer veel processen- verbaal binnen gekomen. Uiteraard wer den de meeste overtredingen geconsta teerd bij de detaillisten, waarvan er bijna 800 zijn veroordeeld tot boeten, die dik wijls f 50 tot f 75 beliepen. Echter hebben zich ook reeds ruim 125 grossiers in groenten en fruit te ver antwoorden gehad. De zwaarste der hun opgelegde straffen bedroeg f 1000. Ver der zijn 75 telèrs, die hun producten te duur hadden verkocht, beboet met be dragen tot ten hoogste f 250. Vijftien veilingen die zich niet aan de voor haar geldende bepalingen op prijzengebied ge stoord hadden, werden eveneens veroor deeld. Een ernstige overtreding bezorg de een van hen f 2000 boete. Ook wegens onvolledige of in sommi ge gevallen zelfs geheel ontbrekende prijsaanduiding werden viele groenten- en fruithandelaren geverbaliseerd. LOONEN KLEINBEDRIJF METAAL- EN BAKSTEENINDUSTRIE. Het college van rijksbemiddelaars heeft de collectieve arbeidsovereenkomst voor het kleinbedrijf metaalindustrie met ingang van 15 November a.s. goedge keurd. - Aangezien het college van rijksbemid- delaars van oordeel is, dat de loonen, welke aan de arbeiders in de baksteen industrie worden betaald voor de werk zaamheden, welke gedurende de winter maanden maanden worden verricht, laag 19 Nov. Nieuwe maan. 25 Nov. Eerste kwartier. -1 zijn te achten, heeft het college voor deze werkzaamheden een Uurloon van 48 cent vastgesteld. Voorschotten op uit'keeringen aan arbeiders bij ongeluk. De rijksverzekeringsbank besloot om op veel ruimer schaal dan tot dusverre een voorschot toe te kennen in alle ge vallen, waarin vaststaat, dat een verze kerde arbeider b.v. als gevolg van een ongeluk ongeschikt tot werken is. Blijkt aohteraf, dat het dagloon niet juist was berekend of dat de arbeids ongeschiktheid een gevolg was van ziek te en dus niet ten laste van de rijksver zekeringsbank komt, dan zal het reeds verstrekte voorschot verrekend worden met volgende uitkeeringen of in het tweede geval verrekend worden met de betreffende bedrijfsvereniging of met den raad van arbeid. Inkomstenbelasting en Ongevallenwet. De secretaris-generaal van financiën heeft bepaald, dat, te rekenen van 1 September j.l/, de blijvende renten en de renten aan de nagelaten betrek kingen, welke in gevolge de Ongevallen wet, de Land- en Tuinbouw-ongevallen- wet en de Zee-ongevallenwet worden genoten, aan een voorheffing bij wijze van inhouding zijn onderworpen. Op deze voorheffing vinden de be palingen nopens de inhouding van loon ingevolge de loonbelasting overeenkom stige toepassing. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 9.01 uur. 's Avonds van 17.48 uur. WINTERHULP NEDERLAND. Wat voor Zeeland beschikbaar is. Men meldt ons: Dat Winterhulp Nederland onze pro vincie niet vergeet, moge blijken uit het feit, dat de directeur-generaal voor No vember een bedrag van f 66.000 ter be schikking heeft gesteld van degenen in Zeeland, die voor ondersteuning in aan merking komen. Hiervan zullen o.a. aan de volgende gemeenten 4e daarachter vermelde be dragen ten goede komen. Aardenburg f 1200Axel f 1400Brui- nisse f 530Clinge f 2000, Goes f 2030 Graauw en Langendam f 1000's Gra venpolder f500; Groede f480; 'sHeer Arendskerke f 1000's Heerenhoek f 650 Hoek f 600Hontenisse f 1600Hoofd plaat f450; Hulst f730; St. Jansteen f600; Kapelle f600; Kloetinge f500; Koewacht f 900Kortgene f 1200Krab- bendijke f 300Kruiningen f 1200St. Maartensdijk f 1500Middelburg f 4590 Neuzen f 4500; N. en St. Joosland f 600; Nieuwerkerk f840; Oostburg f600; O. en W. Souburg f800; Oosterland f700; Oostkapelle f 500-; Oud-Vossemeer f 640; St. Philipsland f 500Poortvliet f 800 Rilland-Bath f 600Sas van Gent f 800 Schoondijke f 400Sluis f 600Stavenis- se f 600Tholen f 660Veere f 550Vlis- singen f2500; Vogelwaarde f2100; Wis- sekerke f 1500Wolphaartsdijk f 500 Yerseke f1000; Zierikzee f2100. Moge dit nieuwe bewijs van de werk zaamheid van Winterhulp voor de Zeeu wen, die het kunnen missen, een aan sporing vormen de Winterhulpcollecten ruimer te gaan gedenken, dan zij tot nu toe deden. De Winterhulp-bonnen. Men verzoekt ons van de zijde van W.H.N. er de aandacht van de winkeliers op te vestigen, dat op de waardebonnen van de Winterhulp alleen kleeding, dek king, schoeisel, brandstoffen en levens middelen worden verstrekt. AFD. ZEELAND VAN DEN BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS. Deze afd. hield Donderdaggen flink, zochte vergadering te Middelburg, die onder leiding stond van den heer C. Douw te Oudelande. De voorzitter deed verscheidene mede- deelingen van het bondsbestuur, welke grootendeels in verband stonden met da saneering, met de distributie en met pas

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1