AKKERTJES ,]Uhd JTlijn/ia/idfi maaMiS goed" De Neder/andsche Pijnstil lef Hoofdlijn Kïespijn Zenuwpijn Kerk en School aea, dat wij in een tijd leven, waardoor wij niet heenkomen, indien wij ons niet steeds bezinnen of de fundamenteele kernwaarheid van het Evangelie. Gemengd Nieuws Kartelbeslnit verschenen. onder bijvoeging van voorwaarden, alge meen verbindend worden verklaard, ter wijl ook algemeen verbindende regelin gen kunnen worden vastgesteld; voorts kan worden bepaald, dat personen of groepen niet of ten deele aan deze rege lingen zijn gebonden, of dat deze aan andere voorschriften zullen moeten vol doen. Tevens kunnen bedrijfsregelingen geheel of gedeeltelijk onverbindend wor den verklaard dan wel worden gewijzigd. De opsporingsambtenaren zijn te allen tijde bevoegd om in beslag te nemen, zoomede ter Inbeslagneming, uitlevering te vorderen. Een zuinigheidscampagne. Laatste Berichten. KLETSPRAATJE-AD^ fUNLSTL GEVOLGEN f Burgerlijke Stand Marktberichten Ned, Herv, Kerk* Bedankt: .voor Norg (Dr.), J. Oosterhuia te Wirdum (Fr.), Gerief, Kerken, Tweetal: te Scheveningen (3epred. pi.), J. A. v. Arkel te Diever en H. Hol- trop te Beverwijk. Doopsgezinde Broederschap. Drietal: te Apeldoorn (vac. M. v. d. Meulen), S. M. A. Daalder te Heerlen S. I. v. d. Meulen te Akkrum en A. P. v. d. Water te Zwolle. Rem. Geref. Gemeenten. Bedankt: voor Leiden (vacv M. J. Mispelblom Meyer), N. van Gelder te Eindhoven. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds P. de Jong van Bunschoten-Spa kenburg heeft Zondag cand. A. J. Krij- tenburg bevestigd als predikant der on langs geïnstitueerde Geref. Kerk te Eem- djjk. Bij zijn intrede bediende Ds Kroten- burg het Woord naar aanleiding van Ezech. 3: 4. Na bevestigd te zijn door Ds H. Hazenberg van Zwagerveen, deed cand. Joh. de Wal zijn intrede bij de Geref. Kerk van Noord-Bergum, met een preek over Openb/11: 713. ALGEMEENE SYNODALE COMMIS SIE DER NED. HERV. KERK, Najaarszitting, Gisteren is te 's-Gravenhage de na jaarszitting aangevangen van de Alge- meene Synodale commissie der Nederl. Herv. Kerk, onder presidium van Ds J. W. J. Addink van Heeze, die de verga dering op gebruikelijke wijze opende en een openingswoord sprak naar aanlei ding van Jac. 5. Hierna werd de verga dering geconstitueerd. De secr., Ds K. H. E. Gravemeijer, bracht rapport uit van de bereids afgedane zaken. Het ter tafel zijnd concept-reglement van de commissie ter behartiging der kerkelijke archieven werd goedgekeurd, j Ds Gravemeijer rapporteerde vervol gens over de besprekingen in verband miet de stichting van een tweede predi kantsplaats in de Wieringermeer. Na behandeling van eenige interne za ken verdaagde de president de zitting. Tweede zitting. In de tweede zitting werden verschil lende Commissies benoemd. Met groote belangstelling werd ken nis genomen van het verslag van de com missie voor de geestelijke en kerkelijke belangen in het Zuiderzeegebied (Noord- Oostpolder). Een belangrijk gedeelte van de morgenvergadering was aan de be spreking hiervan gewijd. Aan het einde hiervan werd door de synodale commis sie de commissie gemachtigd naar de richtlijnen van genoemd rapport te han delen. Behandeld werd een brief van het co mité voor gemeentestichting in Z.-O. Drenthe (Barger, Oosterveen enz.). De beslissing hierover werd aangehouden tot de Meivergadering der synodale com missie. Een brief van een kerkeraad om art. 14 van het reglement voor de kerkera den aldus te wijzigen, dat alleen dan de Heilige Doop bediend zou worden, wan neer ten minste één der ouders lidmaat der Herv. Kerk was, werd met afwijzend adres doorgezonden aan de Synode, v Kennis werd genomen van een verslag van de heeren Sanders en Koos over huiv arbeid onder de Hollanders in Duitsch- land. Een brief betreffende de opvoeding der jeugd werd doorgegeven aan den Hervormden jeugdraad. Hierna werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen. Hulppredikers. Geref. Ker ke n: aangenomen naar Oegstgeest, cand. J. Blokland te Kampen, die bedankte voor eer. gelijke benoeming te Gorichem. „DE DIACONIE IN DEN KOMENDEN TIJD". Rede van Prof. Dr. H. Kraemer. Voor de classis Leiden van de Federa tie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk heeft Prof. Dr H. Kraemer, hoogleeraar aan de R.U. te Leiden, gis termiddag een rede gehouden over: „De Diaconie in den komenden t ij d". Spr. ving aan met er op te wij- De Kerk moet laten zien wat zjj van God gekregen heeft en haar trouw ten opzichte van Zijn opdracht toonen. Ver volgens legde spr. er de nadruk op, dat de kerk door haar diaconie iets staande houdt, dat noodig is voor haar wezen en welwezen. In de diaconie is aan de Kerk geschonken de dienst der barm hartigheid. Nadat Prof. Kraemer nog opgemerkt had, dat er ook een gericht door de Kerk gaat en wel of de christenen het nu waarlijk meenen met het Evangelie, ging hij over tot de ontvouwing van de volgende stellingen I. Het wezen der diaconie is goed uit te drukken in den bekenden term dienst der barmhartigheid, waarin de gerechtigheid is opgenomen en in haar ware verband is geplaatst. Dienst en barmhartigheid hebben een gansch eigen inhoud en beteekenis in het licht van het Evangelie. Beide zijn in haar eigendommelijkheid alleen te verstaan als afschijnsels en voortzettingen van Gods dienst aan en barmhartigheid voor de wereld in de openbaring in Jezus Christus. H. De vraag naar het wezen der dia conie werpt ons terug op die naar het wezen der kerk en op den eisch een levende, in woord en daad belijdende kerk te zijn. De kerk leeft uit de daad van de grondelooze barmhartigheid Gods en uit de opdracht Gods de Be diening der verzoening aan de wereld te Voltrekken. Al de uitingen der kerk, veraondiging, sacramentsbediening, dienst der barmhartigheid, etc., zijn te stellen onder het gezichtspunt van dienst en aanbidding, dienst aan God, den naas te, de wereld en daardoor aanbidding van Hem, die het heil in Jezus Chris tus geeft. HL Het wezen der diaconie is even min te verstaan zonder het staan in de liefderijke gehoorzaamheid aan Hem die onder ons was als één die dient. IV. Alleen wanneer de kerk haar „diakonia" door deze gegevens werke lijkheden Iaat inspireeren, kan zij staande houden dat het haar onontkoom bare plicht, haar onvervreemdbaar recht en haar niet te waardeeren voorrecht is om uit eigen beginsel en in eigen geest haar „dienst der barmhartigheid" te vervullen, ook in dezen tijd. Zij moet dit staande houden terwille van zichzelf en van de wereld. Kerkelijke verkiezingen. De aftredende leden van het kiescolle ge der Ned. Herv. Gemeente te Goes, de heeren J .A. Flink, W. C. Jeremiasse, W. de Klerk, A. M. C. J. Thomassen) Iz. Gunst, Ds J. de Vries, P. Wessel en A. de Kok, zijn allen herkozen. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Kloetinge werden herkozen de h.h. C. Zweedijk, P. Staal en A. C. Lankester, terwijl herstemming zal plaats vinden tusschen ae h.h. C. de Ruiter en Joh. Oele. Benoemingen. Benoemd tot onderwijzer(es) aan de Chr. school (C. V. O.), Karton- weg, te Apeldoorn," J. Buunk te Zelhem (tijd.) en W. de Grip te Apeldoorn (tijd.) aan de Aenenas Mackayschool te Am sterdam, mej. W. Boelhouwer, aldaar; aan de Geref. school te Emmen, mej. A. v. Dijk te Ridderkerk; aan de Prof. Gunningschool (C. V. O.) te 's-Gravenhage, B. v. Leeuwen te Sche veningen (kw. m. a. vak-ond.), C. de Boer te Krommenie (kw. m. a.) en mej. P. E. Berghuijs te 's-Gravenhage (lich. oef.) aan de Kooiperkschool te Leiden, W. Kramer te 's-Heerhugowaard; aan de Chr. school te Nieuw-Niebert, mej. W. A. Lacrooy te Zevenhuizen; aan de 2e A. S. Talmascbool te Rot terdam, mej. E. v. Es, aldaar (voor handwerken). Examens. Te Breda slaagden deze week voor het baJkkers-vakdiploma de heeren J. Cor- stanje en H. Schot, beiden te Middelburg; P. Herman te Vlissingen; P. Breel, Rit- them; J. K. Pouwer en M. v. d. Berge, beiden te K o r t g e n e;1 M. Noordhoek en J. de Schip- p e r, beiden te Kamperland en W. Bout ens te Goes, allen leer lingen van de fiursussen, uitgaande van den Prov. Zeeuwschen Bakkersbond. Af gewezen zijn 7 candidaten. DE STRIJD TEGEN DEN CLAN DESTIENEN HANDEL. Uitgesloten slagers. Het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom eenige slagers wegens frau duleuze slachtingen of het voorhanden heböen van vleesch, afkomstig van frau duleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederland- sehe veehouderijcentrale zijn uitgesloten. -Het zijn de slagers A. F. Mertens, Doedijnstr. 1, 'sGra- venhage; D. van Dongen, A 62, Sprang- Capelle;C. van Frayenhove, Plein Oost A 81, Zaamslag; H. Zwerver, Scheemda; J. H. Sonnen- berg, Riele 3, Schalkhaar (gem. Diepen- veen), J. J. v. Neerven, Kerkstr. 23, Mierlo; D. Molleman, Eerste Nassau- sehestraat 11, Amsterdam; Chr. G. van Dongen, B nr 25, Sprang-Capelle; H. Smit, Koesteeg 1 b, AmsterdamLamb. Lemmens, Theresiaplein 11, Tilburg; A. J. C. de Wijs, Bredascheweg 155, Til burg; I. Cohen, Weesperstraat 76, Am sterdam; I. G. Bax, Pompstraat 2, Baarn; W. v. d. Bosch, Abcoude; M. Griffioen, Haardemmermeerstraat 23, Halfweg en H. Eshuis, le Escheweg 24, Wierden, VERBINDEND- EN ONVERBINDEND VERKLAREN VAN BEDRIJFSREGE LINGEN MOGELIJK In het verordeningenblad is opgeno men een besluit van den secretaris-gene raal van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van dien van Landbouw en Visscherij betreffende het kartelwezen en dat genoemd wordt kartelbesluit. In dit besluit wordt bepaald, dat be drijfsregelingen, tot stand gebracht na bet van kracht worden van het besluit, schriftelijk moeten worden opgemaakt. (Onder bedrijfsregelingen moeten hier worden verstaan: bepalingen ter regeling van de mededinging, financieele ver plichtingen daaronder begrepen, tusschen personen, die een bedrijf uitoefenen in eenigen tak van handel of nijverheid in den ruimsten zin.) De secretaris-generaal (bedoeld wordt in het besluit der secr.-gen. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart) kan t.a.v. be drijfsregelingen, tot stand gekomen vóór dit besluit, bepalen, dat zij alsnog schrif telijk moeten worden opgemaakt. Tevens moet van bestaan en beëindiging van alle bedrijfsregelingen worden kennis gegeven aan een aan te wijzen instantie. Bedrijfsregelingen kunnen, al dan niet Hetgeen in strijd met eenigen krach tens dit besluit getroffen maatregel is of wordt verricht of is nagelaten, kan, des noods met behulp van den sterken arm, worden te niet gedaan, belet of verricht op kosten van den overtreder en zoo noodig met gebruikmaking van alle den overtreder ten dienste staande arbeids krachten of goederen. Bij dwangbevel kunnen deze kosten en andere gelden worden ingevorderd, ter wijl dwangbevel tevens het recht om goederen van den schuldenaar aan te tasten zonder vonnis, met zich brengt. Over alle misdrijven en overtredingen, waartegen in dit besluit straf is bedreigd, oordeelt iri eersten aanleg bij uitsluiting de economische rechter. Goederen kun nen hierbij met hun verpakking, onge acht of zij den veroordeelde toebehooren, worden verbeurd verklaard. Zij kunnen te allen tijde Inzage vor deren van alle bescheiden, waarvan zij voor de goede vervulling van hun taak inzage noodig oordeelen. Zij hebben te allen tijde vrijen toegang tot alle plaatsen, voor zoover zij betre ding daarvan voor een goede vervulling van hun taak redelijkerwijze noodig oor deelen. Zoo noodig verschaffen zij zich den toegang met behulp van den ster ken arm. Zij treden echter tegen den wil van den bewoner geen huizen bin nen dan met machtiging of vergezeld van een commissaris van politie of burge meester. ■Zij, die uit hoofde van hun stand, hun beroep of hun ambt tot geheimhouding verplicht zijn, kunnen zich van het ver strekken van inlichtingen, van het doen van opgaven en van mededeelingen van het gedoogen van onderzoek en van het verleenen van inzage in dé boeken, be scheiden en geschriften verschoonen, doch uitsluitend met betrekking tot dat gene, waarvan de wetenschap hun in hun hoedanigheid is toevertrouwd. De ondernemersovereenkomstenwet van 1935 treedt buiten werking. Tegen deze slagers is proces-verbaal opgemaakt. 't. Was de politie te Heerlen bekend geworden, dat er den laatsten tijd een clandestiene handel in'schoenen werd ge dreven. Teneinde daaraan een einde te maken, stelde een politieman in burger zich, via een handelaar in verbinding met een tusscheppersoon, zekeren v. d. V. uit Sittard, wiens vertrouwen hij wist te winnen door een bedrag van f 1700 dat hij bij zich had te toonen. Van der V. bracht den politieman in contact met zekeren C. te Born, een schoenmaker van beroep. Deze haalde V. uit Tilburg er bij die voor de schoenen zou zorgen. V. wilde te Tilburg met van B. een fa brikant bezoeken, doch inmiddels had de politieman ingegrepen en werden C. en v. V. gearresteerd. Het was de politie gebleken, dat de schoenmaker uit Born den laatsten tijd 150 paar schoenen van zekeren v. d. L. uit Kaatsheuvel had betrokken. Hoewel deze schoenen niet meer dan een. gulden waard waren, had hij ze voor 1516 gul den verkocht. Na een uitgebreid onderzoek kon ook v. d. L. worden gearresteerd. Dood'el ij ke ongeluk ken. Toen arbeidsters, die te Emme rich werken, zich gisternamiddag naar haar huis wilden begeven, sprong de 18-jarige R. W. uit Doetinchem, bij een halte op de rijdende tram. Zij miste de treeplank, viel en kwam onder het voer tuig. Ernstig gewond werd het slacht offer opgenomen. Kort daarop overleed het meisje. Dinsdagmiddag wilde het 7-jarig meisje M. M. op de Zuiderparklaan te 'sGravénhage de tramrails oversteken. Zij is daarbij door een motorwagen van lijn 14 gegrepen. Met inwendige kneu zingen is het kind naar het R.K. zieken huis vervoerd, waar het is overleden. Dinsdagmiddag speelden eenige kin deren op het spoorwegemplacement van het voormalig station te Dokkum bij eenige goederenwagens. Een van de wa gens is daarbij in beweging gebracht met het gevolg, dat de 11-jarige J. M. be kneld is geraakt tusschen de buffers van twee wagens. Spoedig daarna is bet kind overleden. Dinsdagmiddag waren eenige man nen van de gemeentereiniging in de Van Ravesteinstraat te 's-Gravenhage by het Jacob van Campenplein bezig met het ledigen van aschemmers. Zy werden daarbij lastig gevallen door een aantal jongens van 12 en 13 jaar, die telkens aan den vuilnis-wagen morrelden. Op een geven moment hoorde de chauf feur van den wagen, die bij de werk zaamheden bëhulpzaam was, dat de motor sneller liep en zag h(j de jongens wegloopen. Hij plaatste zich in de cabine, doch kreeg toen een voorwerp tegen het hoofd, waarmede de jongens naar hem hadden gegooid. De chauffeur wond zich daardoor zoo op, dat hij een ijzeren staaf greep en de belhamels achterna rende. Hy wierp de staaf in de rich ting van hun beenen. De staaf kwam op de straat neer, kaatste weer op en trof een juist passeerend 11-jarig meisje tegen het achterhoofd. Het meisje, M. E. K. uit de Rembrandtstraat, kreeg een ernstige hoofdwond en moest naar het ziekenhuis aan den Zuidwal worden overgebracht, waar het in den loop van den avond is overleden. (N. R. C.) Vlasfabriek afgebrand. Maandagavond is brand uitgebroken in de vlasfabriek de Zwartenberg onder de gemeente Etten en Leur. Over de oor zaak van den, brand, waarbij groote ge bouwencomplexen, benevens vlasvoor- raden een prooi van de vlammen werden, tast men in het duister. De machinekamer, het ketelhuis en de naast de fabriek gelegen arbeiderswo ningen konden worden behouden. De schade wordt op f 400.000 geraamd, wel ke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Een 50-tal arbeiders is door de zen brand werkloos geworden. (A. N. P.) 36 man op zoek naar twee vermiste jongetjes. Dinsdagmorgen waren twee jongetjes van 3 jaar aan de Fazantenlaan te IJ- muiden met elkaar aan het spelen. Na eenigen tijd misten de ouders de kinde ren. Toen men de kinderen niet vond, werd des middags ook in de duinen ge zocht, echter zonder resultaat, 's Nachts toog toen aan aantal politiemannen er met vier honden op uit, maar ook zjj keerden gistermorgen terug zonder de jongens te hebben gevonden. Daarna is men gaan zoeken met 36 man en later werd dat aantal nog uitgebreid, waarbij een aantal mannen van den luchtbescher mingsdienst. Gistermiddag werd bekend, dat de jongens dicht bij de zee in de duinen waren gevonden door twee arbei ders. De kinderen waren bewusteloos en een hunner was-met één zijner voetjes in een strik verward. Overboord geslagen. Het 12-jarig meisje D. C. is van 't schip Cornelia Hendrik overboord geslagen en verdronken. De door den oeconomischen voorlich tingsdienst opgezette campagne, om de Nederlandsche bevolking van de nood zakelijkheid te overtuigen, de uiterste zuinigheid te betrachten, is voor het A. N. P. aanleiding geweest, zich met het hoofd van dezen dienst, Mr J. J. Ooie vaar, in verbinding te stellen, teneinde iets te vernemen, omtrent de actie, die onder het motto „wees zuinig" wordt ge voerd. De zuinigheidscampagne die het pu bliek op korten termijn wil winnen voor het „wees zuinig"-idee heeft de ge dachte ten grondslag, dat het een drin gende noodzaak is, dat de bevolking in ons land de uiterste zuinigheid in acht neemt, vooral ten aanzien van het ver pakkingsmateriaal. De practijk heeft reeds aangetoond, dat een „vingerwijzing" aan het Neder landsche publiek voldoende is om een ge vraagde medewerking te verkrjjgen. In dit verband zij herinnerd aan het succes, dat de inlevering van oude batterijen heeft gehad; de gekoesterde verwachtin gen werden toen overtroffen. Men tracht zooveel mogelijk den win kelier, die in de zuinigheidsactie een zeer belangrijke rol speelt, in te schake len. De winkelier moet thans terdege er van overtuigd zijn, dat met de zuinig heidsactie niet alleen een maatschappe lijk belang is gemoeid, maar tevens zijn eigen, persoonlijke belangen zijn gebaat. De winkelier zal dan ook adviezen over de materie zuinigheid voortaan als een nieuw element van zijn service dienen te beschouwen. Omtrent de thans te voeren campagne deelde de heer Ooievaar mede, dat op het oogenblik een bijzondere actie gaan de is ten opzichte van de inzameling van oude tuben. Tegenwoordig is de situatie hier te lande van dien aard, dat de grondstoffen lood en tin voor de vervaardiging van tuben zoo goed als volkomen ontbreken. Aan den anderen bant is de behoefte aan tuben even groot gebleven. Tandpasta, scheerzeep, cre- mes en dergelijke zal men gaarne ook in de toekomst in tubevorm blijven ontvan gen. Het is derhalve haast overbodig er op te wijzen, hoe nuttig het is dat verbrui kers, die aan oude tuben niets hebben, deze bewaren en by den winkelier inle veren. Want de leege tuben kunnen na bewerking opnieuw worden gebruikt. Alle tuben zijn welkom. Op grootte of soort komt het niet aan. Daarbij dienen vooral ook de doppen te worden ingele verd, want ook deze kunnen niet meer in voldoende hoeveelheden worden vervaar digd. De winkeliers dienen de oude tuben bij hun grossiers in te leveren. Deze be zorgen ze aan de fabrikanten. Nisse. Eén persoon heeft alhier twee stuks kleeren ingeleverd ter verkrijging van een vergunning voor het aanschaf fen van een nieuw kleedingstuk. (Polygocm-Seyrn.) MIDDELBURG. GeborenLourence d. v. L. van Eenennaam en C. Overweel; Leonora Maria d. v. L. O. Smolders en C. C. J. Niesthoven; Jakob z. v. H. Kie vit en L. Maljers; Anje Dieuwke d. v. C. van Boven en G. A. lest. Overleden: S. de Kam, 80 j., wed. van J. Cense. Ondertrouwd: A. Blok, 26 j. en K. C. Schutte 24 j.; A. Wolf 31 j. en M. H. Freekenhorst 26 j.W. P. Louwerse 30 j. en S. M. Hoencamp 27 j.; A. Poort vliet 23 j. en T. F. Kuijs 23 j.; M. Ba- rentse 23 j. en C. J. P. La Brujeere 21 j. Getrouwd: H. Hozee 25 j. en P. C. A. van der Hoek 23 j. (P. Z. C.) GOES. Gehuwd: W. C. Louisse 35 j. en C. J. van de Reepe 29 j. Geboren: Jeanetty Beatrix Irene d. v.' F. Koolwijk en C. W. Fros. Overleden: Maatje Hendrika West- veer, 5 mn. te Wolphaartsdijk. Van 18 November. OOSTKAPELLE. Geboren: jannie d. v. J. Jobse en M. Boone. Ondertrouwd: L. Koole 33 j. en E. Schoe 27 j. Over de maand October. GRIJPSKERKE. Gehuwd! J. A. Boo gaard 26 j. en A. K. Boijenk 24 j. te Se- rooskerkeW. J. Kievit 24 j. en E. Looi- se 19 j. Geboren: Jacoba d. v. W. Coppoolse en M. de Visser. NISSE. Geboren: Cornelis Marinus z. v. A. Bos en E. de Wilde; Lein Pieter z.v. P. Huysoon en E. Oreïl. Overleden: A. Meeuwse wed. v. J. Eek- hardt te Nisse. Gehuwd: P. de Jager te 'sH. Arends- kerke en J. Otte te Nisse. MIDDELBURG. Veiling van 12 Nov. Veldsla 1015, spruiten 1226, witlof 2025, echorseneeren 816, koolrapen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3