Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. DONDERDAG 13 NOV. 1941 56c JAARGANG - No. 38 „Hoe is de wereld er gekomen V Duitsche en Roemeensche troepen bereiken Krim-kust - Het Finsche antwoord aan de Vereen. Staten - Fransche minister van oorlog omgekomen - Weer steden gebombardeerd. Italiaansche Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. Weest zuinig met de textielpunten Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j. J. FANOY Lange Gislslraar 34 en Noordweg 155 AbonnemeriisDn|s Z7o per kwanao Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is eanoeste'd 0.21 Losse nummers cent Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Fb miliebe'tchten 33 een' oer reoel Overige advenenilèn 30 ceni per repel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per reaei Kleine adverfentiën f 0.55 b'j vooruitbetaling Adverlentiën onder letter of morfc 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Wat hebben velen zich moe gepeinsd over deze vraag. Boeken zijn er over ge schreven, lezingen gehouden, colleges ge geven, hypothesen opgebouwd. Resul taat: veel vermoeiing des geestes. Onlangs- stelde een kleine Appinge- dammer aan de redactie van het Nieuws blad van het Noorden ook deze vraag. En hij kreeg prompt ten antwoord: „Wil je wel gelooven, vriend, dat we leelyk stonden te kijken, toen we je vraag lazen Gelukkig was het niet zoo erg als we eerst dachten. Je vroeg ons tenmin ste niet hoe het heelal is ontstaan en dat is maar goed ook, want dan was je met een vraag gekomen, waarop we het ant woord hadden moeten schuldig blijven. Maar ook nu de vraag bleek te slaan op het ontstaan van de aarde kun je toch van ons geen volledig antwoord verwach ten. Zelfs de groote geleerden zijn het hierover niet in elk opzicht eens. Toch schijnt wel te kunnen worden aangeno men, dat de aarde eens een deel van de zon is geweest, toen deze nog heel „jong" was en uit een nevelachtige, gloeiende massa bestond. Bij de afkoeling van die massa kromp de zon in, de omwente lingssnelheid nam. toe met als gevolg het platter worden van de polen en een ver dikking van den evenaar, waarvan ten slotte stukken loslieten, die in dezelfde richting van West naar Oost ble ven meedraaien. Een van die stukken (planeten worden ze genoemd en ze zijn ook bij andere sterren als de zon waar te nemen) was de aarde. Zoo'n klein stuk koelt natuurlijk vlugger af dan een groot stuk en zoo is de aarde nu niet meer een gloeiende bol van buiten, maar gelukkig wel van binnen, want anders zouden we hier niet kunnen leven. Ook van de aarde is weer een stuk los geraakt, dat wij maan noemen en dat om de aarde heen draait, zooals deze om de zon. Dit is eveneens het geval bij andere planeten, waaronder er zijn met meer dan één maan". Niet onmogelijk, dat de jeugdige vra gensteller „draaierig" van dit antwoord werd. Wat een zekerheid en rust gaat er dan uit van het Scheppingsverhaal, dat Genesis 1 ons geeft: „In den beginne schiep God den he melen de aarde. God maakte scheiding tusschen het licht en de duisternis. God dan maakte de twee groote lich ten, het groote licht tot heerschappij des daags en het kleine licht tot heerschap pij des nachts; ook de sterren". VERLENGING VERPLICHTE RUNDVEELEVERING. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt mede, dat de verplichte rundveelevering zal worden verlengd tot 1 December 1942. Het aan tal te leveren runderen voor de verplich te levering na 1 December 1941 zal zóó danig worden vastgesteld, dat de melk veestapel practisch niet verder behoeft te worden ingekrompen. Onder beschermheerschap van den Rijkscommissaris Dr Seyss Inquart wordt op 15 Nov. a.s. in het Mau- ritshuis te 's-Gravenhage de ten- toonstellnig „Het Duitsche Boek van heden" geopend. Deze tentoonstelling zal tot 25 Nov. worden gehouden. De toegang is vrij. Hierboven het affiche, dat voor deze expositie is vervaardigd. (Stapf-Mol) DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het oppercommando der Duit sche Weermacht deelt mede: Op de Krim bereikten Duitsche en Roemeensche troepen in scher pe achtervolgingsgevechten, de kust ten Zuiden van Kertsj. Het luchtwapen zette het bom bardeeren van de havens Sebas- topol, Kertsj en Anapa met goed resultaat voort. In. het gebied ten Zuiden van Tula versloegen infanterie- en pantserformaties in een grooten aanval een Sovjet cavalerie-divisie. Een door bijeenverzamelde krachten ondernomen uitbraak- poging uit Leningrad, misluk te door den afweer der Duitsche .troepen onder de zwaarste, bloe dige verliezen voor den tegen stander. Formaties gevechts- en jacht vliegtuigen vielen over het gehee- le front achterwaartsche verbin dingslinies en vliegvelden van den vijand met succes aan. Zij ver nielden een groot aantal spoor treinen en brachten den Sovjet luchtstrijdkrachten aanzienlijke verliezen toe. Moskou werd zoowel overdag als 's nachts met brisant- en brandbommen bestookt. Voltref fers in spoorweginstallaties ver oorzaakten zware schade. Andere nachtelijke aanvallen van het lucht wapen waren gericht tegen bewa- peningsfabrieken in Gorki. In het zeegebied om Enge land plaatsten in den afgeloopen nacht gevechtsvliegtuigen bom- treffers op een groot koopvaardij schip ten Oosten van Lowestoft. DE ZEESTRAAT VAN KERTSJ. De Duitsche en Roemeensche troepen staan thans aan de zeestraat van Kertsj, de verbinding tusschen de Zee van Azow en de Zwarte Zee. Op haar smalste plaats is de straat van Kertsj slechts enkele kilometers breed. Hier hebben de Sowjets, 10 km ten Oosten van Kertsj bij Jenikale, ver sterkingen aangelegd; met het geschut hiervan bestrijken zij de zeestraat. De tegenoverliggende kust is zeer vlak; zij heet naar de daar liggende kleine plaats, het schiereiland van Ta- man. Over dit schiereiland loopt slechts één weg, die zich later in tweeën splitst. Om de bolsjewisten den terugtocht te belemmeren heeft de Duitsche lucht macht deze haven, evenals die van Se- bastopol en Kertsj gebombardeerd. NIEUWE LUCHTAANVALLEN OP ZUID-lTALIë EN SICILIë. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt De vijandelijke luchtmacht heeft nieu we aanvallen gedaan op Z u i d-I t a 1 i en S i c i 1 i Vijandelijke vliegtuigen lieten des nachts in opeenvolgende golven brand en brisantbommen op Napels vallen. Schade aan woonhuizen en hier en daar een begin van brand, hetgeen men spoe dig meester was. Zes dooden en om streeks 30 gewonden. Houding der be volking steeds kalm en gedisciplineerd. Verschillende Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten. Een luchtaanval op Bengazi richtte geen schade aan. FRANSCHE MINISTER HUNTZI- GER VERONGELUKT. D.N.B. De Fransche minister van oorlog, generaal Huntziger, is Woens dagmiddag bij een vliegtuigongeluk doo- delijk verongelukt. Nog zeven andere in zittenden van het vliegtuig, onder wie de chef van het civiele kabinet van den mi nister, Labusquière, kwamen eveneens om het leven. Het vliegtuig is by Le Vignan in het departement Gard omlaag gestort. De minister had een inspectiereis naar Af- 1 rika ondernomen, welke twee weken had geduurd. Hij zal vooral in herinnering blijven als de man, die zich in Juni van het vorig jaar op weg begaf naar het Bosch van Compiègne. Hier zette hij op 22 Juni zijn handtee- kening onder het wapenstilstandsver drag met Duitschland. FINSCH ANTWOORD AAN DE VEREEN. STATEN OVER HANDIGD. (D.N.B.) Het antwoord der Fin sche regeering op de memoranda der Vereenigde Staten is Dinsdagavond over handigd. Zooals bekend, had de regeering der Vereen. Staten geëischt, dat Finland, wanneer het de vriendschap der Vereen. Staten thans, evenals in de toekomst wilde behouden, de verzekering moest geven, dat het terstond alle aanvals- operaties tegen Sowjet-gebied zou sta ken en de Finsche troepen zonder ver wijl terugtrekken achter de grenslijn van 1939. Zelfs werd gedreigd met het ver lies der vriendschappelijke betrekkingen ingeval Finland zyn tot dusver aange nomen houding niet opgaf. In het Finsche antwoord wordt ge zegd: In de memoranda wordt niets ver meld omtrent een stopzetting der vij andelijkheden aan den kant van de Sow- jet-Unie. Evenmin wordt vermeld, of met de uitnoodiging aan Finland ook een terugtrekken der Sowjet-troepen verbonden is uit de binnen de grenzen van Finland van 1939 liggende en nog steeds door de Sowjet-Unie bezette ge bieden. Het betreft het Finsche deel van het visschersschiereiland, waar de artil lerie de eenige Oceaanhaven van Fin land, Petsamo, bedreigt, voorts de eilanden in de Finsche Golf en het schiereiland Hangö, dat de overzeesche verbindingen in de Golf van Finland beheerscht. Finland moest als nabuur van de Sow jet-Unie zich voortdurend verdedigen tegen de veroveringslusten der Sowjet- Unie. Ook na den vrede van Moskou heeft de Sowjet-Unie nieuwe, ongerecht vaardigde eischen gesteld. De Sowjet-Unie heeft zich ook ver der meedoogenloos gemengd in de bin- nenlandsche aangelegenheden van Fin land en zelfs getracht straatrelletjes te organiseeren. De vrede van Moskou was voor de Sowjet-Unie slechts een wapenstilstand ter voorbereiding van de definitieve ver overing van Finland. Finland moest ge dwongen zijn zelfverdediging met geweld van wapens voortzetten. Het Moskousche dagblad „Prawda" van 23 Juni 1941 schreef: „De Finnen moeten van den aardbodem verdelgd worden". De Finsche nota wijst verder op de pauperiseering in de gebieden, die reeds voor 1939 aan de overzijde van de grens lagen zoowel als in de gewesten, die bij den vrede van Moskou warden afgestaan. Verwaarloosde landerijen, vervallen en verwoeste gebouwen, geschonden ker ken en kerkhoven en een bevolking, die in matelooze ellende leeft en aan moor den en masale verbanning ten offer is gevallen, bewijzen in welk een trooste- looze positie het Finsche volk onder Sowjet-heerschappij geraakt zou zijn. Het is begrijpelijk, dat de Ver. Staten zich slechts met moeite een beeld kun nen vormen van de situatie, waarin Fin land zich bevindt. Vooral daar zij nim mer hebben ohdervonden, welk een ge vaar het bolsjewisme voor de staten in het Avondland vormt. Amerika's houding. Na gewezen te hebben op de aanzien lijke materiëele hulp, die Finland in den winteroorlog van Amerika heeft ontvan gen, benevens op den dank van de Fin sche volk voor de vriendschap en mo- reelen steun van de zijde van het Ame- rikaansche volk, moet Finland consta- teeren, dat het nu door de Amerikaan- sche regeering aanbevolen optreden noodlottig zou zijn voor de beveiliging van het land en derhalve niet zou zijn te rijmen met de Finsche levensbelan gen. De houding der Finsche re geering in den door de Sow jet-Unie begonnen oorlog was en is den strijd te beëin digen, zoodra het dreigende gevaar is afgewend en garan ties z y n geleverd voor voort durende veiligheid. Verder weerlegt de Finsche antwoord nota de lezing, volgens welke de Fin sche operaties verklaard werden tot direct gevaar voor de veiligheid van de Ver. Staten. „De door twee wereldzeeën Van bevoegde zjjde wordt het volgen- ed medegedeeld: Het publiek heeft reeds enkele dagen geleden nieuwe textielkaarten ontvangen en reeds nu is gebleken, dat sommigen meenen, verstandig te doen direct alles te koopen wat op de punten van die kaart te krijgen is. Tegen deze handel wijze moet een ernstig woord van waar schuwing uitgaan, omdat hieruit een te kort aan inzicht in de werkelijke positie blijkt. Wanneer men alle geldige punten van de textielkaart direct gebruikt, kan men over eenige maanden niets meer aan schaffen. Later kan blijken, dat men toch een bepaald artikel noodig heeft, dat aanvankelijk werd vergeten, verloren raakte of intusschen versleet. Dan zijn evenwel de punten op en dit kan tot groote moeilijkheden leiden. De veronderstelling, dat er straks in de winkels niets meer te krijgen zal zijn, is volkomen onjuist. Evenals bij andere distributieartike len is er voor gezorgd, dat ook de tex tielproducten elke maand voor een be paald doel worden afgeleverd aan de winkeliers. Er zijn dus bij den groothan del reservevoorraden, en éénmaal per maand mag een bepaald percentage daar van worden afgeleverd, zoodat de zeker heid bestaat, dat gedurende de geheele distributieperiode steeds nieuwe partij en voor het publiek verkrijgbaar worden gesteld. De onrust is dus geheel misplaatst. Er is voor gezorgd, dat alle punten van alle textielkaarten inderdaad inwisselbaar zullen zjjn voor alle soorten textielgoede- ren. Het publiek is van meening dat de oude kwaliteiten binnenkort niet meer te verkrijgen zijn. Ook deze opvatting is onjuist. Tegeljjk met de inventarisatie van 1 November is een deel van den voorraad oude kwaliteiten textielproducten ge blokkeerd voor den verkoop. Deze voor raad ligt opgeslagen bij den groot- en kleinhandel en zal op een lateren datum in distributie worden gebracht. Er wor den nu dus nieuwe en oude kwaliteiten door elkaar verkocht en deze spreiding zal ook in de toekomst kunnen worden toegepast. Geadviseerd wordt dus om al leen datgene te koopen, wat men drin gend noodig heeft en niet langer kan missen. Voorts dient men zuinig te zijn met het besteden van'zijn textielpunten. De bovenkleeding, die alleen wordt ge leverd op speciale vergunning, wordt nog dagelijks gemaakt. Over eenige maanden komt dus nog regelmatig bo venkleeding ter beschikking van dat deel der bevolking, dat er recht op heeft. en door talrijke steunpunten beschermde Ver. Staten kunnen door de Finsche weermacht niet bedreigd worden", zoo wordt in de nota verder gezegd. Finland heeft den wil zijn leven te beschermen, zijn veiligheid te vergroo- ten en zijn oude democratische vrijheid te verdedigen, vooral daar het in een tijd van nog geen twee jaar tweemaal door het machtige bolsjewistische re giem is gemaakt tot voorwerp van een ongerechtvaardigden gewapenden aan val, zonder dat Amerika of eenig ander land dit kon verhinderen of wel garan ties er voor kon geven, dat deze aan val niet meer zou worden herhaald. Fin land hoopt op begrip van het groote Amerikaansche volk voor het feit, dat ook een klein land recht heeft op leven en verdediging. VERKLARING VAN DEN BRITSCHEN KONING. De Britsche koning heeft gisteren, volgens den Britschen berichtendienst, bij de opening van de nieuwe parlements- zitting verklakrd, dat hij van ganscher harte hoopte, dat het Engelsche volk zal beantwoorden aan de groote eischen, welke het gesteld worden en dat het vastbesloten zal zijn de behoefte van de Sowjet-Unie in haar heldhaftigen strijd tot aan de grens van het mogelijke te bevredigen. Over den toestand in het Verre Oosten zeide de koning o.a. De ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten heeft de nauwkeurig ste, permanente aandacht van de regee ring. Wij moesten de troepen versterken, die mijn landen in 'deze gebieden ver dedigen. Ten aanzien van de betrekkingen met Turkije zei hij: met Turkije heb ik een waardevol verdrag gesloten.De betrek kingen met dit land blijven gevestigd op den grondslag van vertrouwen en vriendschap. MINISTER KNOX ACHT UUR DER BESLISSING GEKOMEN. (D.N.B.) Het uur der beslis-' DONDERDAG 13 NOVEMBER. God heerscht eeuwigljjk met Zjjn macht. Ps. 66 7 a. Zon op onder 8.57 17.51 Maan op onder 1.25 15.26 19 Nov. Nieuwe maan. 25 Nov. Eerste kwartier. NEDERLAND EN HET BOLSJEWISME. Het Bolsjewisme heeft in ons land nooit veel sympathie genoten. Het was en bleef een kleine minderheid, maar die soms deed, alsof ze over een overweldi gende meerderheid beschikte. Vooral in Zeeland had het weinig aan hang en van onverkwikkelijke tooneelen, zooals men in de groote steden, in Staten, Raden en vergaderzalen soms wel mee maakte, bleven wy in ons gewest geluk kig verschoond. De Nederlanders, en zeker de Zeeu wen, gevoelden over het algemeen niets voor een stelsel van godsdienstvervol ging, terreur en wanorde. Toch daöhten sommigen wel wat licht over het Bolsjewistisch gevaar. Men maakte zich geen zorg over wat er in Sowjet-Rusland gebéurde. Dat was zoo ver weg! Bovendien kwamen er nu en dan personen bitter ontgoocheld uit het Sowjet-paradijs terug, die er enthousi ast heen gereisd waren. De overgroote meerderheid van ons volk wees immers pertinent het Bolsje wisme af Er was geen schijn van kans, dat het hier ooit iets te zeggen zou krij gen! Zoo onderschatte men het gevaar van de ondergrondsche actie, die van Mos- cou uit geleid, in tal van landen werd ge voerd en in sommige landen wel eenig resultaat had. Wat in Spanje en met het ons zoo sympathieke Finland ge beurde, wees er wel op, dat dit gevaar lang niet denkbeeldig wais. Toen eenige maanden geleden de oor log tusschen Duitschland en Rusland ontbrandde, hebben wij ons onwillekeu rig afgevraagd: zouden de Bolsjewisten dezen reusachtigen strijd winnen en in dien ja, wat zal dan de verdere ontwik keling zijn? Wij voelden het allen, dat hier een strijd was losgebroken, die van enorme beteekenis was en de gevolgen van een Sowjet-overwinning durfden wij ons niet indenken. De legers der Bolsjewisten moesten echter geweldige verliezen boeken. Zij werden terug gedreven. Aan het Sow- jet-regime is een ongekend zware ne derlaag toegebracht. Daardoor is een gevaar afgewend, dat in de eerste plaats de aan Sowjet-Rusland grenzende sta ten, maar daarna ook ons land bedreig de. Immers een bordje „Verboden toe gang" aar onze grenzen zou de Bolsje wisten niei terughouden! sing is gekomen, zoo heeft de Amerikaansche minister van marine, Knox, volgens Asso ciated Press verklaard in een rede op den Wapenstilstands dag in Providence (Rhode Is land!). Knox beweerde, dat de Amerikaan sche regeering in den loop der laatste jaren in het belang van vriendschappe lijke betrekkingen met Japan weerga loos geduld aan den dag heeft gelegd en thans de „tegen de Amerikaansche rechten indruisehende Japansche han delingen" niet langer over het hoofd kon zien. Knox eischte, dat de Ver. Sta ten bij het sluiten van een toekomstigen vrede de wereldleiding op zich zouden nemen. Nadat Knox had gesproken over den Vrijen goederenruil en den vrijen toegang tot de grondstoffen als „hoeksteenen der nieuwe wereld", noemde hij als der de hoeksteen van iedere nieuwe orde „de positie van leider der wereldheer schappij", waartoe Amerika op grond van zjjn materiëele hulpbronnen geroe pen is. Korte Berichten. Churchill heeft volgens den En- gelschen berichtendienst, in het Lager huis verklaard, dat geenerlei verande ring in de Engelsche regeering of in de oorlogvoering is overwogen. De tweede straatcollecte voor de Winterhulp, die in geheel Duitsch land den 25sten en 26sten Octo ber is gehouden, heeft meer dan 21 millioen mark opgebracht. Dit is ruim vijf millioen mark meer dan bij de overeenkomstige collecte verleden jaar. De volksstemming in Roemenië is verlengd tot en met 15 November. (D. N. B.) Ten Oosten van Wjas- ma hebben een sergeant-majoor en een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1