Christelijk Dagblad voor Zeeland De stadsmenschendeboer. Binnenland DAGKALENDER. WOENSDAG 12 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 37 Bureaux Lange Vorststreat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Sistslraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnemenison|s 'Z7j per kwartea Weekabonnementen voor Middelburg- Goes en plaatsen waar een agent is aangeste'd f 0.21 losse nummers cent Duitsche opmarsch tegen Sebastopol en Kertsj voortgezet - Geen Duitsch vredesoffensief - Duitschland en Turkije. Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. JDe rede van Hitier. Familieberichten 33 cent oer reoel Overige advehenliën 30 cent per reqel Ingezonden mededeelingen 60 cent oer reoel Kleine advertentièn f 0.55 b'i vooruitbetaling Adverlentiën onder letter of moflo 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting In Hervormd Nederland" schreef mr Koel Houwink over de verhouding tus- schen deze beiden een lezenswaardig ar tikel, waaruit wjj overnemen: Wat is het, wat voor den modernen grootestadsmensch den omgang met den boer zoo moeilijk maakt? Waar komt het kennelijk en klaarblijkelijk wantrou wen vandaan, dat er wederkeerig tus- schen groote-stadsmensch bestaat en boer? Laat ons om te beginnen mogen vast stellen, dat driekwart van onze bevol king of moeten we zeggen negentig procent? uit groote-stadsmenschen bestaat, ook al wonen zij in een klein °Y*ncieplaatsje of in een landhuis midden op de Veluwe. Dit feit alleen al is voldoende om voor een aanzienlijk deel de gespannen ver-' houding te verklaren, die men overal waarneemt daar, waar de groote-stads mensch in aanraking komt met 'n boer; me nog niet in zijn denken is ver-indus- trialiseerd en zijn bedrijf nog ziet als een werk, dat den zegen Gods niet ont beren kan. Want dit feit zegt, dat hier „vreemde lingen tegenover elkaar staan en wel m een verhouding van meerderheid tot minderheid. En het is nu eenmaal zóó in het leven, dat de meerderheid als meerderheid meent „dé wijsheid in pacht te hebben", en dat de minderheid zich m haar zekerheden voelt bedreigd. Het gevolg van een en ander is, dat er tusschen den groote-stadsmensch en den boer een muur staat opgericht, die zich met gemakkelijk slechten laat. En toch zullen wij als Christen geen vrede mo gen hebben met deze situatie. Wij zul len al onze best moeten doen, bij onszelf wanbegrip en den hoogmoed te over winnen, die kenmerkend -zijn voor de houding van den stedeling tegenover den boer, en by den laatsten het natuur lijk wantrouwen weg te nemen, dat hij koestert jegens ons. Wjj zullen den boer in Christus en om Christus' wil moeten vinden; maar cut kan alleen, wanneer wij hem in de hem eigen levenswerkelijkheid beter Iee- ren verstaan en indien wij af weten te zien van onzen grootsteedschen hoog moed. 6 Wie dus den boer wil verstaan, zal moeten beginnen met deze beperktheid van het menschelijk bestaan te erkennen en zn zijn levenshouding uitdrukking te geven hiervan. Daarmee valt reeds een goed deel van den groot-steedschen hoogmoed weg, die ons blind maakt de eigen orde van het boerenbestaan, waar in in veel grooter mate dan in het groote stadsleven mogelijk is, het per soonlijk element in de ontplooiing van het zieleleven naar voren komt. - daarom als groote-stadsmensch n boer naderen wil, bezinne zich op deze duigen. Hij wete, dat hij den boer m diens eigen levenswerkelijkheid te aanvaarden heeft en dat hij van zijn valsch superioriteitsgevoel afstand dient te doen. Dan zal hjj op den duur ook het ingeroest wantrouwen van den boer tegenover den stedeling vermogen te overwinnen en zoo 't fundament kunnen leggen voor een beteren omgang tus schen beiden, die in het belang van onze gansche volksgemeenschap ongetwijfeld dringend noodzakelijk is. Welke is deze, den boer in het bijzon der eigene levenswerkelijkheid De boer leeft in een niet-gemechaniseerd bestaan, ook al heeft de machine een veel groo- tere plaats veroverd in zijn bedrijf dan vroeger het geval was. Het blijkt, en dat blijkt metterdaad steeds duidelijker, dat zijn bestaan gebonden is aan een inner lijke wetmatigheid, die niet straffeloos kan worden geforceerd. De natuur, die bij zijn arbeid zoo'n groote rol speelt, wordt beheerscht door wetten, die in laatste instantie door vindingrijkheid met kunnen worden overschreden. De boer heeft van oudsher en van jongsaf geleerd zich hier in te schikken. De groo te-stadsmensch bestormt nog in titani sche overmoed den hemel, al begint ook hij gaandeweg tot het inzicht te komen, aat er onwrikbare grenzen zijn getrok ken rond het menschelijk bestaan en dat overschrijding daarvan de diepste ellen de en den grootsten rampspoed met zich meebrengt. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenland- sche Zaken van 10 November 1941 is J. W. Zigeler, met ingang van 24 Novem ber 1941, tot burgemeester van de ge- meente Bloemendaal benoemd, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Oostzaan. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermafcht maakt bekend: Op De Krim rukken de Duit sche en Roemeensche troepen ver der op naar Sebastopol en Kertsj. Beide havens werden met goede uitwerking door het luchtwapen gebombardeerd. In het gebied rond Moskou leed de vijand door luchtaanvallen aanzienlijke verliezen aan zware wapens en rollend materiëel. Mili taire inrichtingen in de bolsjewis tische hoofdstad werden met bom men bestookt. In Noord-Kareiië hebben Duitsche en Finsche troepen, on der moeilijke gevechts- en terrein omstandigheden, sterke deelen van een vijandelijke divisie vernietigd. Hierbij werden zevenhonderd bun kers in gevechten genomen, 1200 gevangenen gemaakt, benevens tal rijk oorlogsmateriaal buitgemaakt of vernietigd. Aan de Zuidoostkust van E n- geland hebben gevechtsvlieg tuigen overdag bomtreffers ge plaatst op drie vrij groote vracht booten. Deze schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kunnen worden. Ten Oos ten van E a s t o n werd een hoog oven door bommen van zwaar kaliber getroffen. De vijand heeft geen vliegtoch ten naar Duitsch gebied onder nomen. WEER BOMMEN OP BRIN- DISI EN NAPELS. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt Gisternacht hebben Britsche vliegtui gen opnieuw bommen op Brindisi en Napels laten vallen. Er is eenige schade aangericht, geen slachtoffers on der de bevolking. Te Napels zoowel als te Brindisi heeft de afweer een vlieg tuig neergeschoten. Het aantal dooden, gevallen bij den vorigen aanval op Brin disi, is gestegen van 40 tot 96, het aan tal gewonden tot 102. Geen enkel mili tair object is getroffen. DUITSCHE LUCHTACTIE IN HET OOSTEN. (D. N. B.) Voor de kust van de Krim zijn gisteren drie Sowjetschepen door Duitsche gevechtsvliegtuigen bescha digd. Bij het stelselmatig bombardeeren van de spoorwegen aan het geheele Ooste lijke front hebben Duitsche gevechts vliegers Maandagnacht treinen en zeven locomotieven volkomen vernietigd en vier-en-veertig treinen en vier locomo tieven beschadigd. Het Duitsche succes bij Tichwin betee- kent, dat Leningrad definitief van het bolsjewistische achterland is afgekne pen, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde aan het D. N. B. medegedeeld. GENERAAL GEFUSILLEERD. Een van de moeilijkste opdrachten had de Sovjet-maarschalk Worosjilof aan het 34ste Sowjet-leger toegedacht. Het moest in September de Duitschers achter het Ilmenmeer terugslaan. De commandant van dit leger, generaal Pro- nin, bezat het bijzondere vertrouwen van de opperste Sowjlt-leiding. Ofschoon generaal Proniir alle krachten inspande, moest hij voor den Duitschen aanval terugtrekken. Enkele dagen later werd, naar gevangen genomen bolsjewisten hebben verklaard, generaal Pronin met zijn divisie- en regimentscommandanten wegens lafheid gefusilleerd. FINLANDS ANTWOORD AAN DE VER. STATEN. (D.N.B.) Naar van welingelichte zijde verluidt, heeft de Finsche minister-pre sident, Rangell, 'den Rijksdag gister avond bijeengeroepen, waarin het ant woord van de Finsche regeering op het memorandum van de Vereenigde Staten voorgelezen zou worden. ER BESTAAT GEEN DUITSCH VREDESOFFENSIEF. (S.P.T.) De officieele woordvoerder in de Wilhelmstrasse te Berlijn heeft ge zegd, dat hij niet veel lust heeft berich ten over Duitsche vredesoffensieven te behandelen. Ook Churchill, zoo zeide hij, heeft in ztfn laatste rede de wereld ge probeerd wijs te maken, dat Duitschlgnd alle moeite doet om tot een vrede te komen. Dit doet Churchill opnieuw, omdat hij weet, dat het Engelsche volk den oorlog allang moe is. Op den duur is het onmogelijk, dergelijke berichten te blijven logenstraffen. Er bestaat geen Duitsch vredesoffensief en er zal ook geen bestaan. De Duitsche overwinning, zoo werd verder verklaard, is het Duitsche doel in dezen oorlog. De eenige vraag, die nog kan worden gesteld, zal zijn of Engeland volkomen moet worden ver nietigd, of dat het van te voren om vrede zal smeeken. De Duitsche poli tiek, zooals die op het oogenblik be staat, sluit iedere onderhandeling, op welke wijze dan ook, met de regeering van Churchill uit. DE REDE VAN CHURCHILL. United Press meldt uit Berlijn, dat de rede van Churchill in bevoegde Duitsche kringen een „openlijke poging om de Ver eenigde Staten in een oorlog met Japan te lokken" werd genoemd. „Géén enkele verantwoordelijke per soonlijkheid in de Vereenigde Staten heeft over een oorlog tegen Japan ge sproken. Dan staat plotseling Churchill op en tracht de Vereenigde Staten tot een oorlog met Japan op te hitsen. Indien dat geen provocatie is, zoo zegt men te Berlijn, dan is het moeilijk te zeggen wat het wel is." (Un. Press.) De woordvoerder der Ja- pansche regeering, Ishii, heeft naar aan leiding van Churchills waarschuwing aan Japan gezegd„Wij zouden verbaasd geweest zijn, als Churchill zoo iets niet had gezegd." De luitenant-kolonel Akiama heeft als woordvoerder van het Japansche leger de rede van Churchill een spiegelgevecht en een bedreiging van Japan genoemd. Churchill moet toch weten, zoo zeide hy volgens het D.N.B., dat tegen Japan met dreigementen niets valt te beginnen. De Japansche regeering zoowel als het volk hopen weliswaar, den vrede in den Stil len Oceaan te bewaren, doch deze vrede mag geen vernedering voor Japan zijn. DUITSCHLAND EN TURKIJE. In'een artikel in de Berliner Börsen- zeitung schrijft de diplomatieke mede werker van dit blad, Megerle: De factoren die verleden jaar in de rede van Inönü werden opgesomd als be letsel voor de Duitsch-Turksche betrek kingen, zijn intusschen geheel verdwe nen. Alle pogingen om Turkije den indruk te doen krijgen, dat het onmiddellijk aan een Duitschen aanval zou bloot staan, hebben schipbreuk geleden, op den nuch- teren kijk op de feiten van de Turksche staatslieden en op de loyaliteit van Duitschland. De betrekkingen zijn gezonder gewor den. Korte berichten. D.N.B. - Een gedeeltelijke uitslag der Roemeensche volksstemming ver meldt van 178.473 stemmen 34 „neen", de rest „ja". Het totale aantal uitge brachte stemmen wordt reeds op ruim twee millioen geschat. In de periode van 1 Mei tot 31 October heeft de Britsche luchtmacht 1744 vliegtuigen verloren, terwijl de Duitsche luchtmacht in dezelfde periode slechts 376 vliegtuigen verloren heeft. Roosevelt noodigt de staalindustri- eelen uit, hun persoonlijke belangen op zij te schuiven en samen te werken met de arbeiders. Hij verwacht hetzelfde van de arbeiders. ORGANISATIE DER NED. VLAS- INDUSTRIE. De heer A. L. A. de Jong, onderdirec teur van de Coöp. Vlasfabriek te Din- teloord, is door de Commissie Woltersom belast met de organisatie van de Neder - landsche vlasindustrie. De heer De Jong zal als voorzitter van de vakgroep optre den en in zijn taak worden terzijde ge staan door een raad van bijstand, aldus meldt de „Vlasbode". Bureaux op Zaterdag gesloten. Met ingang van 15 November 1941 zullen de bureaux van de Arbeidsinspec tie en de Havenarbeidsinspectie tot na der aankondiging des Zaterdags geslo ten zijn. AARDAPPELEN VOOR DEN WINTERVOORRAAD. De strooken aardappelbonnen genum merd 05 tot en met 14, die men bij do distributiediensten laat afstempelen om te zijner tyd wintervoorraad op te doen, mogen ook worden bewaard om later stuk voor stuk gebruikt te kunnen wor den. Dit geval kan zich namelijk voor doen, wanneer de kooper meent, dat de kwaliteit van de aardappelen, welke tot dit doel worden aangeboden, hem niet gpheel bevalt. Zooals eerder medege deeld, worden de best houdbare soorten immers het laatst in omloop gebracht. Overigens kan men er van overtuigd zijn dat bij de bevoorrading van de winkeliers (op grond van het aantal ter afstempe ling aangeboden strooken) rekening zal worden gehouden met de omstandigheid, dat een deel van deze aardappelen voor opslag is bestemd. Het is de bedoeling, dat deze wintervoorraad in de tweede helft van Januari en in de maanden Fe bruari en Maart wordt geconsumeerd. BRANDSTOFVOORZIENING BIJ VERHUIZING. Bij verhuizing van een woning, waar,- in met "haarden en kachels wordt ge stookt, naar een woning, die door mid del van centrale verwarming wordt ver warmd, kan de uitgereikte J- of K-kaart (voor haarden en kachels) in het alge meen niet tegen een kaart L (voor cen trale verwarming) worden ingeruild. In het bovenstaande geval beschikken de verbruikers over een haard of een kachel,, die zij ook in de nieuwe woning kunnen plaatsen en is 't dus niet noodza kelijk, dat hun het grootere rantsoen voor centrale verwarming wordt ver strekt. Het plaatsen van den haard of kachel in de nieuwe woning is uiteraard niet mogelijk, indien hiertoe in deze wo ning geen gelegenheid bestaat, b.v. doordat geen schoorsteen aanwezig is. Slechts in dit geval wordt dan ook de uitgereikte J- of K-kaart tegen een L- kaart ingeruild. Hierbij wordt evenwel het aantal bonnen, dat aan de J- of K- kaart blijkt te ontbreken, van de uit te reiken L-kaart verwijderd. VERTREK VAN JAPANNERS UIT NED.-INDIE. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Ba tavia zijn Maandag wéér 1600 Japanners uit Nederlandsch-Indië naar Japan ver trokken. IR J. HIDDE NIJLAND OVERLEDEN. Op 49-jarigen leeftijd is te Overveen overleden ir J. Hidde Nijland, lid van de directie van den Rijksdienst voor Werk verruiming in Den Haag. UITGIFTE VAN HULPGELD VERBODEN. Het is verboden zonder toestemming van den secretaris-generaal van het de partement van Financiën hulpgeld aan te maken, uit te geven, aan te nemen of door te geven. Onder hulpgeld wordt alles verstaan, wat bestemd of geschikt is in een min of meer beperkten kring van personen als betaalmiddel te worden gebezigd, in het bijzonder penningen, bonnen, betaalzegels, spaarzegels en an dere voorwerpen met geldelijke functie. Ten aanzien van hulpgeld, hetwelk op het tijdstip van inwerking treding van dit besluit in omloop is, wordt bepaald, dat dit binnen een maand na dit tijdstip aan de uitgevers ter inwisseling kan worden aangeboden. De uitgevers zijn verplicht uiterlijk drie maanden na de aanbieding tot inwisseling over te gaan. Van bevoegde zijde deelt men hier omtrent mede: Ondanks de zeer ruime omschrijving blijkt uit de woordkeuze „in min of meer beperkten kring" dat het besluit niet treft de uitgifte en het gebruik van penningen, etc. welke bestemd zijn om uitsluitend en onmiddellijk tegenover den uitgever als bètaalmiddel te worden gebezigd, in welk geval zelfs van een be perkten kring geen sprake is. Te denken is in dit verband bijv. aan de zgn. „gaspenningen" en de pennin gen, zooals deze wel in het restau- rantbedrijf worden gebezigd. Wel heeft het besluit blijkens de ge kozen redactie betrekking op de zegels en bonnen van de zgn. betaalzegelkas- sen. Te dien aanzien zullen zeer bin nenkort nadere mededeelingen worden gedaan. In afwachting daarvan kan het betaalzegelkasbedrijf voorshands nog op den bestaanden voet worden voort gezet. DE CONCENTRATIE IN DE SCHAATSENSPORT. In Januari van dit jaar werd te Am sterdam een nieuwe organisatie gesticht, welke alle bestaande bonden op ijssport- gebied zal omvatten. Gebleken is, dat de nieuwe koepelor ganisatie niet aan de eischen, welke het Departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming aan haar stelde, voldeed. WOENSDAG 12 NOVEMBER. Komt en ziet Gods dadenHy is vree- seiyk van werking aan de nüenschenkin- deren. Ps. 66 5. Zon op onder 8.56 17.52 Maan op onder 0.17 14.58 Vandaag Laatste kwartier. 19 Nov. Nieuwe maan. Naar „De IJsbode", het officieele or gaan van den Nederlandschen Schaat- senrydersbond, meldt, heeft het Departe ment het standpunt ingenomen, dat de yssport voor amateurs in eén organisa tie moet worden ondergebracht. Voor de beroepssport zal een aparte organisatie als leidend lichaam worden aangewezen, die op een nader vast te stellen wijze het wedstrijd wezen voor de korte baan om geldprijzen zal moeten organiseeren. Het wedstrijdwezen en het toerisme voor amateurs zullen dus in één hand worden ondergebracht. Van dit beginsel uitgaande, zullen dus de bestaande bonden voor het toerisme moeten worden gereorganiseerd in ijs- vereenigingen voor het toerisme op de schaats en wel in elke provin cie één. Deze provinciale vereenigm- gen zullen lid moeten worden van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond. De rede, welke Hitier op 9 Nov. j.l. te München heeft gehouden, vangt aan met de krachtige verzekering, dat de strijd voortgezet zal worden totdat de laatste gevaren, niet alleen voor Duitsch land, maar ook voor geheel Europa uit den weg geruimd zullen zijn. Deze strijd is niet alleen Voor Duitsch land, maar voor geheel Europa van groote beteekenis. Daarom strijden naast de Duitsche troepen in het Oosten schouder aan schouder tal van volkeren van Europa. „Achter ons front staat nog een tweede front" heeft Hitler in zijn rede gezegd: ,Het Duitsche Vaderland". En achter dit Duitsche vaderland staat een derde front en dat heet Europa. In dezen tijd wordt het lot van Europa voor de ko mende duizend jaar beslist". Hitier wees vervolgens op de gewel dige verliezen van de Sowjet-troepen. Acht a tien millioen dooden, gewonden, vermisten en gevangenen. Dat is zooveel als de geheele bevolking van Neder land! Van dergeiyke verliezen her stelt zich geen leger ter wereld meer, aldus Hitier. Aan materiaal ver loor de vijand 15.000 vliegtuigen, meer dan 22.000 tanks en ruim 27.000 stuk ken geschut. Een gebied van 1.670.000 vierk. M., bijna 4 maal zoo groot als Frankrijk en 50 maal zoo groot als Ne derland is bezet. Men kan er zich moeiiyk een voorstelling van maken, welke afstanden afgelegd moesten wor den en welk 'n reorganisatie-arbeid hier verricht moest worden. In het verover de gebied ligt driekwart van alle in dustrie en alle grondstoffen, waarover de Sowjet-Unie beschikt. Van belang was ook de verklaring dat de bezetting van vijandelijke voe- dings- en wapenbases de eerste doelen zjjn geweest van den Duitschen op- marsch. Het gaat niet om steden, zoo is meer malen van Duitsche zijde opgemerkt, het gaat er in de eerste plaats om Leningrad en omstreken als hulpbron nen voor de Sowjet-Unie uit te scha kelen. Welnu, aldus Hitler, Leningrad valt in Duitsche handen. Niemand zal haar meer bevrijden. Ook over de Vereenigde Staten spray Hitier. Het was Roosevelt, die het bevel heeft gegeven het vuur te openen, wan neer Duitsche oorlogsbodems zich ver- toonen, hoewel de Vereen. Staten en Duitschland niet met elkaar in oorlog zijn. Hitier beantwoordde de verklaring van Roosevelt hiermede, dat de Duit sche schepen bevel hadden eerst dan te schieten, als ze aangevallen! werden. Duitschland wil niet leer om leer han delen. De Duitsche schepen zullen zich echter wel verdedigen, als ze aangeval len worden. Van belang is ook de aankondiging van Hitler over de verdere Duitsche bewapening. Men zal zich zoo zei jjjj verwonderen over datgene, wat hierbij vertoond zal worden. Hitier heeft de dingen niet gemakke lijker voorgesteld dan ze zijn. Hij heet tegenover zijn volk erkend, dat de oor log zwaar is, maar hij heeft het zonder aarzelen uitgesproken: wij zijn bereid en in staat den strijd voort te zetten, to het'gestelde doel is bereikt. Wij kunnen, aldus Hitier, aan het einde van dit jaar zeggen, dat het groot-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1