NEEN! Rechtszaken Gemengd Nieuws Posterijen Kerk en VLISSINGEN. GOES. FEUILLETON ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. ZEE.UWSCH-VLAANDEREN. Het ei van Columbus op bandengebied nog niet gevonden Herordening der vakopleiding. Samertwerking tus: V i Haringplaats er de laatste jaren niet mooier op was geworden, maar toch is het wel jammer, dat ook dit typisch plek je tot het verleden gaat behooren. De Bleek zal als straat doorloopen tot de Spanjaardstraat en vermoedelijk zal de voor enkele jaren nieuw gebouwde Bleekpoort ook verdwenen. Het is te hopen, dat men de pomp hier of op een andere geschikte plaats zal kunnen be houden, Bewoners van 't Zand, wacht rustig af! Het is te begrijpen dat de bewoners van 't Zand en omgeving zich afvragen wat zij op verschillend gebied in de toe komst zullen, hebben te doen nu zij tot Middelburg zijn gaan behooren. De korte termijn van voorbereiding maakt, dat verschillende administratieve maatregelen moeten worden getroffen en het is daarom over het algemeen het beste rustig te wachten op publicaties van gemeentewege. Er is geen sprake van, dat de bedoel de personen als verhuisd worden be schouwd en dus met hun persoonsbewijs naar de secretarie moeten komen. Zij zijn niet verhuisd en moeten wachten tot zij worden opgeroepen om verandering in het bewijs te doen aanbrengen, waar voor zitting zal worden gehouden op het Zand. Dit kan echter niet gebeuren voor enkele straten andere namen hebben 'ge kregen en de huisnummering in overeen stemming is gebracht met de regeling, die de laatste jaren in Middelburg is toe gepast, dus zonder -wijkver deeling. Inzake de distributie wachte men in het algemeen ook rustig af, doch bij ur gente zaken ga men naar het distri butiekantoor op den Zuidsingel. Een nacht op het politiebureau. Twee jonge meisjes uit de omgeving van Goes, die Zaterdagmiddag hier ter stede gezellig waren uit geweest, konden des avonds niet meer naar huis terug kee- ren. De politie trof een der meisjes zwer vende op straat aan en nam haar mede naar het bureau, waar zij den nacht door bracht. Zondagmorgen heeft een van de ouders, die inmiddels gewaarschuwd wa ren ,haar afgehaald. Duitsche heldenherdenking. In Ho tel Britannia is op 9 Nov. door den kring Zeeland van de N.S.D.A.P. een bijeen komst gehouden ter herdenking van de Duitsche gevallenen. Deze bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door Duitsche mili taire en burgerlijke autoriteiten. De ge volmachtigde van den rijkscommissaris voor Zeeland, de heer W. Münzer, heeft gewezen op de beteekenis van de offers, die de gesneuvelden voor het Duitsche vaderland hebben gebracht en gezegd, dat op degenen, wien het niet gegeven is aan den strijd voor de bevrijding van Europa metterdaad deel te nemen, de plicht rust alle werkkracht in te zetten. Ned. Organistem-vereeniiging. Van wege het dagelijksch bestuur van de Ned. Organisten-vereeniging was Zater dag in de zaal van dhr Bustraan een ver gadering belegd met het doel te komen tot districtvorming ook in Zeeland. Dhr A. Kousemaker, die deze vergadering leidde, zette in het kort uiteen wat de N. O. V. wil, daarbij wijzende op de nood zakelijkheid de muziek en zang bij den openbaren eeredienst op hooger peil te brengen ook door samenwerking. In be ginsel had niemand bezwaar tegen dis trictsvorming. Een werkplan werd sa mengesteld. Als voorloopig bestuur wer den benoemdA. Kousemaker, GoesW. P. L. Bakker, Zierikzee en Westenbrugge te Oudenbosch. Daarna gaf dhr Kouse maker een drietal nummers ten gehoore op het schoone orgel in de Groote kerk. Voor de vergadering was veel belang stelling. Winterhulp. Voor de maand No vember is door den directeur-generaal van Winterhulp voor deze gemeente f 2030 beschikbaar gesteld. Collecte Ned. Bijbelgenootschap. De gehouden lijstencollecte ten bate van het Ned. Bijbelgenootschap heeft hier de som van f 463,23Yz opgebracht. Wegens het fietsen zonder licht heeft de politie bekeurd mej. A. A. W. te Wilhelmmadorp. Uitreiking Vitamine D,-tabletten. De uitreiking van de vitamine D-tablet- ten aan kinderen van 3 maanden tot 3 jaar en aan aanstaande moeders gedu- 16) o— De waarschuv/ingen, de smeekbeden, werden in den wind geslagen. Ze was oud en wijs genoeg, om te weten, wat zij wilde. Het slot van deze droeve histo rie, die onvrede in het gezin bracht, was, dat de omgang tusschen beide jongelie den door haar ouders verboden werd. Dat lykt een verbazend harde maatre gel, hé? Maar later, laat ik dat nu maar onmiddellijk hier inlasschen, zag het meisje in, hoe verstandig die ouders handelden. En ook, dat het niet hun opzet was, hun kind tegen te werken, maar alleen, hoe hun doel was, te waken voor haar zieleheil. Het meisje stoorde zich niet aan het verbod, maar ontmoette den jongen man bij zijn ouders thuis geregeld. Ze vertel de 'Van de verhoudingen thuis. Tot eer van zijn ouders, die overigens het standpunt van haar ouders niet konden rende de laatste drie maanden van haar zwangerschap, zal in deze gemeente ge schieden in het Beursgebouw op de Groote Markt. Iedere keer zal voor een tijdvak van 4 weken een viertal tabletten worden verstrekt. Alle belanghebbenden zullen daarom" om de 4 weken een oproeping thuis gezonden krijgen. Het is aan te raden steeds op den daarvoor aangewezen dag en plaats de tabletten af te halen daar op een ander tijdstip of plaats geen uitreiking zal plaats vinden. De eerste uitreiking zal a.s. Donderdag geschieden. Jubileum Dr J. J. van den Berg. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. J. van den Berg, arts te Goes, aan de Gem. Universiteit van Amsterdam het artsexamen aflegde. Alhoewel er van een officiëele viering geen sprake is geweest, is dit zilveren jubileum toch niet onopgemerkt voorbijgegaan. De ju bilaris ontving van vele zijden schrifte lijke en telegrafische gelukwenschen, terwijl tal van bloemstukken aan zijn woning werden bezorgd. Dr v. d. Berg, die als geneesheer aan de Mij. Wilhelminapolder verbonden is, ontving van het hoofdbestuur dezer Mij. de zilveren legpenning „uit waardeering voor bewezen diensten", terwijl het zie kenfonds der Mij. hem een fraaie kalen- derklok heeft aangeboden, welke thans aan den wand in zijn spreekkamer prijkt. Ook kwamen vele particulieren den sympathieken en zeer gezienen arts per soonlijk gelukwenschen. Kapelle. Voor het Nutsdepartement trad in het lokaal Obadja op Dr J. F. O. Huese uit Goes om te spreken over zijn reis naar Afrika. Op onderhoudende wijze wist de spre ker zijn gehoor te boeien. Het gesprokene werd met lichtbeelden toegelicht. De op komst was zeer goed. Kapelle-Biezelinge. De lijstencollecte voor het Ned. Bijbelgenootschap heeft alhier f 90 opgebracht. 's H. Abtskerke. De collecte voor het Ned. Bijbelgenootschap bracht in deze gemeente f 31,90 op. Yerseke. De gemeente groeit. Ondanks de beperkte woongelegenheid stijgt het zielenaantal der gemeente voortdurend. Het heeft thans weer het hoogtepunt van de laatste tien jaren, n.l. 4329, dat in Januari 1935 werd geno teerd, bereikt. Dit" is niet te verwonderen, indien men bedenkt dat de mosselindustrie op volle capaciteit werkt. Niet alleen is de-werk loosheid hier volledig verdwenen, maar uit allerlei plaatsen tracht men alhier een woning of kosthuis te vinden. Vanuit Brabant, Walcheren, Tholen en de zak van Zuid-Beveland komt men hier werken. Ook de wederopbouw brengt vele menschen naar Yerseke. De burgemeester heeft besloten om uit de gemeentekas een bedrag van maxi maal f 1160 beschikbaar te stellen voor het herstel van het door oorlogsgeweld getroffen schoolgebouw van de Ned. Herv. Schoolvereeniging. Het laat zich aanzien, dat vóór het einde dezer maand het eerste complex woningen, in de Irenestraat, gereed zal komen. Naar wij vernemen zal dit niet onopgemerkt voorbijgaan. Stichting Volkshuis vesting. In de laatst gehouden vol tallige vergadering van het bestuur van de stichting volkshuisvesting Yerseke bracht de heer A> J.' Koppe verslag uit van de gehouden controle op de kas en de administratie. Alles werd in orde be vonden. Opgemerkt wordt dat zoowel' aan ontvangsten als aan uitgaven reeds een bedrag van meer dan f 170.000 is verwerkt, terwijl de toename in steeds stijgend tempo gaat. Besloten werd de 23 woningen ook te gen molest en het complex in de Stenge zoowel tegen brand als tegen molest te verzekeren. De woningen in het complex Irene straat zullen zooveel mogelijk worden verkocht, waarbij direct of indirect ge dupeerden zullen voorgaan. Omtrent verkoop èn verhuur kon nog geen definitieve beslissing worden geno men. B St. Laurens. De burgemeester heeft op verzoek aan den heer J. G. Wollen- begrijpen en ook niet wilden billijken, omdat het naar hun meening een klad legde op hun jongen, op wiens leven niets aan te merken viel, tot hun eer- moet gezegd worden, dat zij terwille van den vrede de jongelui aanraadden el kaar te mijden en van elkaar af te zien. Doch dat wilde hij niet. En dat wilde zij niet. Haar ouders hadden er ontzettend veel verdriet van. En het was voor hen een verademing, toen hij een paar maanden van het tooneel verdween. Je moet na melijk weten, dat hij officier was op de koopvaardijvloot, derde stuurman. Hij was toen een en twintig jaar, het meisje ook. Ik behoef je wel niet te vertellen, dat er geregeld briefwisseling werd gehou den. De brieven kwamen bij zijn ouders, waar zij die ophaalde. En het was al zomer, Mierasje, toen besloten werdals hij weer in het land is, wordt de verlo ving publiek, met of zonder den wil van haar ouders. Het meisje had zich voor genomen, dat haar wil zou zegevieren, dwars tegen dien van haar ouders in. Ook familieleden konden niets uitrichten, berg eervol ontslag verleend als hoofd van den luchtbeschermingsdienst en als zoodanig met ingang van heden benoemd de heer M. J. te Hoekhorst. Tot plaats vervangend hoofd van den luchtbescher mingsdienst is benoemd' A. S. Roth. Sluis. By de politie is aangifte gedaan dat alhier valsche boterbonnen in om loop zyn. De politie stelt een onderzoek naar de herkomst ervan in. VOLKSGROEP BELEEDIGD. Voor den Haagschen vrederechter, zit ting houdende te Rotterdam, heeft te recht gestaan de 51-jarige kraamver pleegster C. H. te Woerden, die bij een bezoek aan een patiënte op 13 April een politiek gesprek heeft gevoerd met de moeder van de patiënte. Daarbij zou zij zich in beleedigenden zin hebben uitgela ten over de leden van de N.S.B., door te zeggen„Alle N.S.B.'ers zijn landver raders." Verdachte merkte op, dat het gesprek door de vrouw zelf was uitgelokt. Zij ontkende het voornemen te hebben gehad om te beleedigen en ook verklaarde zij het woord landverrader niet te hebben gebezigd. Ter zitting beklaagde zij zich er over, dat de moeder van haar patiën-' te haar had aangebracht. „Heel de stad spreekt daar schande van", aldus de vrouw. „Ik heb vele N.S.B.-ers en Duit- schers onder mijn patiënten, ze zijn allen vol lof over mij."- De officier van justitie, mr Meischke, begon zijn requisitoir met de mededee- ling, dat de procureur-generaal te 's Gra- venhage hem had opgedragen, een ge vangenisstraf van drie weken tegen deze verdachte te eischen. „Ik ben het niet eens met dezen eisch, ik vraag mij af, of het mijn geweten niet zal schaden, wanneer ik tegen deze ver dachte straf eisch, want m.i. moet zij worden ontslagen van rechtsvervolging. Beleediging van een volksgroep gaat hier niet op, want dat levert slechts een strafbaar feit op, wanneer het in het openbaar geschiedt. Maar daarvan is hier geen sprake, want het heele gesprek is in een particuliere woning aan een kraam bed tusschen drie menschen gevoerd. Het is natuurlijk zeer af te keuren, wat verdachte gedaan heeft, maar ik zie geen mogelijkheid, straf tegen haar te eischen en de opdracht van den procu reur-generaal uit te voeren. Daarom eisch ik, dat verdachte van rechtsver volging zal worden ontslagen. De vrederechter, Mr v. d. Grijp, deelde deze meening niet. „Volgens de geschie denis van de wet is dit feit misschien niet strafbaar, maar de volksgedachte eischt in dit geval, dat verdachte wordt ge straft. Sinds ik vrederechter ben, heb ik nog niet zoo'n ergerlijk geval meege maakt. Deze vrouw heeft zich op schan delijke wijze uitgelaten over menschen, die mijlen ver boven haar verheven zijn. In het algemeen houd ik niet van ver- klikkerij, maar in het onderhavige geval vind ik het uitstekend, dat de zaak is aangegevgn. De straf, die de procureur- generaal opgelegd wenscht te zien, is m. i. nog veel te laag en ik veroordeel ver dachte tot zes weken gevangenisstraf." Wegens mishandeling en vernieling heeft terecht gestaan de 28-jarige G. R. te Gouda, lid van de N.S.B. Op een avond in Juni waren enkele leden van de N.S.B. aan het verspreiden van lectuur in de slrqat waar de meubelmaker Th. v. d. P. woonde. Deze had een biljet yan de Nederlandsche Unie voor het raam hangen en R. sommeerde hem dit biljet weg te nemen. V. d. P. weigerde dit te doen. Daarop greep R. een riem met een gesp en sloeg v. d. P. er mee op het hoofd. Daarna sloeg hij met den riem de ruit in, waarachter het Unie-biljet hing. Het O.M. eischte f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. De vrederechter ver oordeelde verdachte, die reeds eenige malen is veroordeeld wegens dergelijke feiten, tot f 20 boete subs. 15 d. h. De 33-jarige Th. J. M.v. d. K. te Woerden stbnd terecht wegens beleedi ging van een buurtgenoote, Duitsche van geboorte. Zij had deze vrouw het scheldwoord „rotmof" toegevoegd. De eisch was 3 weken gevangenisstraf, het vonnis 1 week. terwijl ook de predikant, die tenslotte in den arm genomen werd, zijn pogingen had opgegeven. Tot een verloving is het evenwel niet gekomen, want Buiten h£fr vertrek, waar de twee ver pleegsters zaten, werden haastige stap pen vernomen. Op de deur klonk een korte, heftige tik, waarna die onmiddel lijk werd geopend en een verpleegster met ontsteld gelaat binnentrad. „Och, zuster Vermaas", hijgde zij, „wilt u onmiddellijk komen? Mijnheer Janson heeft weer zoo'n aanval. Er is niets met hem aan te vangen." De hoofdverpleegster stond bedaard op. „Ik kom al", zeide zy. XIII. Toen, haastig, als drong het pas goed tot haar door, welke boodschap gebracht was door de reeds weggesnelde ver pleegster, spoedde zuster Vermaas zich naar de ziekenzaal. Het geval Sanson was een van die onbegrijpelijke gevallen, die de medici als een raadsel voorkomen. Aan den De „Dorus Rijkers" redt 19 schipbreukelingen. Vrijdagoch tend werden in Den Helder noodsignalen waargenomen uit de richting van de Haaksche gronden. Onmiddellijk voer de Dorus Rijkers van de Noord- en Zuid- Hollandsche Redding Maatschappij uit. Het zou een moeilijke tocht worden. Er stond een stormachtige Noordwesten wind en de zee was zeer ruw. Maar schipper Coen Bot had succes; in twee zware tochten bracht hij de negentien leden van het in nood verkeerende Zweedsche, ruim 1800 ton groote s.s. „Magdalena", dat op weg was van Rot terdam naar Stockholm, behouden thuis. De Magdalena had te kampen met een zwaren tegenwind en hoogloopende zee. Tegen half vier in den ochtend raakte het schip te dicht onder de Haaksche gronden. Het roer stootte en de stuurin richting werd onklaar, zoodat het schip stuurloos werd op één der gevaarlijkste punten van onze kust. De kapitein besloot te ankeren op de Westelijke punt van het Westgat, om een stranding op de Haak te voorkpmen. Te gelijkertijd flitsten de noodsignalen den donkeren nocht in, die onmiddellijk be antwoord werden^ door het uitloopen van de Dorus Rijkers. Het was buitengewoon moeilijk om verbinding te maken met "het schip, daar de Magdalena met den boeg in den wind lag, zoodat er geen lijzijde was om langszij te komen en het gevaar bestond, dat de reddingboot te pletter zou worden geslagen tegen het Zweedsche schip. Het gelukte echter veertien leden der bemanning over te nemen. De gezagvoerder wenschte zijn schip nog niet te verlaten en bleef met vier man aan boord, doch deze zijn later eveneens van boord gehaald. (Vad.) Schuimblusscher ontploft. In een fabriek te IJmuiden is een ar beider bij het ontploffen van een schuim- bluschapparaat om het leven gekomen. De man, de 26-jarige T. Zw„ wilde een begin van brand blusschen, doch door onbekende oorzaak sprong de schuim blusscher uiteen. Een der wegvliegende deelen wondde den man zoo ernstig, dat hij even later overleed. (A.N.P.) D o o d e 1 ij k ongeluk. De 53- jarige monteur H. W.®G. uit Enschede, werkzaam bij een electrotechnisch bureau te Hengelo, is bij werkzaamheden in een fabriek met een hoogspanningskabel in aanraking gekomen. Hij viel-van een lad der en was op slag dood. Een flinke buit. Onbekenden hebben zich aan de achterzijde toegang verschaft tot de woning van den melk handelaar H. M. in de Hasebroekstraat te Den Haag, waar zij een bedrag van f 4000 en een groot aantal boterrantsoe- nen hebben weggehaald. „Of wij het publiek binnenkort een volkomen geslaagde oplossing kunnen aanbieden? Waarschijnlijk niet, ik zie geen mogelijkheid voor een volledig ge lijkwaardig vervangingsmiddel van den luchtband en zeker niet in de naaste toe komst, maar wel geloof is, dat er een oplossing uit de bus kan komen waar mee men zich kan behelpen. Maar ook daarmee is waarschijnlijk nog wel eeni ge tijd gemoeid; de uitspraak der jury bijvoorbeeld, kan men op zijn vroegst in het begin van het volgend jaar tegemoet zien Het was Ir. Stades, de plaatsvervan gende directeur van het Centraal Insti tuut voor Industrialisatie, die deze woor den sprak. Hij is- een der juryleden, die de waarde der oplossingen, die op de bandenprijsvraag zijn binnengekomen, moet beoordeelen. Het ei van Columbus is nog niet ge vonden en veel hoop, dat een dergelijk ei zich nog onder de oplossingen, die nog niet bekeken zijn, bevindt, heeft men niet. Onder de inzenders zijn veel leeken op technisch gebied. Aan de oplossingen is dat duidelijk te merken. Met de ontwerpen, die tenSfotte de jury het meest bevredigden, zullen bin nenkort proeven worden genomen. Er zullen dan waarschijnlijk bepaalde tra jecten moeten worden uitgezet en een duurproef onder behoorlijke contróle moeten plaats vinden. De trajecten moe ten natuurlijk van een flinke lengte zijn, anders kan men niet vaststellen of het weerstandsvermogen van het gebruikte materiaal voldoende is. Houten banden bijvoorbeeld, gaan over het algemeen spoedig splijten door het steenslag, dat in de nerven dringt en ijzer heeft weer het nadeel, dat het groote kans op slip pen geeft, vooral natuurlijk in tramrails. Men zal daarom de banden beproeven op verschillende soorten wegen. Dr Ir G. de Gelder is door den com missaris van niet-commercieele vereeni- gingen en stichtingen als diens gemach tigde in de Nederlandsche centrale voor. de vakopleiding aangewezen. Bij deze centrale zijn 28 vereenigingen aangesloten, die zich allen op haar wijze met de vakopleiding bemoeien. De richtlijnen voor de herordening met het A.N.P. besprekende, was Dr de Gel der van oordeel, dat het technisch on derwijs hierop gebaseerd ifioet zijn, dat de door het technisch onderwijs gevorm- den hun aangeboren gaven en verworven kennis en vaardigheid in dienst kunnen stellen van de gemeenschap van hun volk en land. Het technisch onderwijs moet in al zijn geledingen, vanaf de technische hooge- school tot de ambachtsschool herzien worden, en alle beroeps- en vakscholen, dus ook de ambachtsscholen en ingeni eursscholen, moeten in het algemeen staatsscholen blijven, zoodat alle leer- krachten^rijksambtenaren zijn en het vol ledig toezicht door den staat wordt uit geoefend. De vakopleiding moet als regel ge schieden, eerst op een 3-jarige am bachtsschool, gevolgd door een 2-jarige opleiding in het bedrijf als leerling met i aanvulling van practisch en theoretisch onderwijs op speciale cursussen, verbon den aan avondambachtsscholen, geduren de het winterhalfjaar. In die periode wordt de graad van leerling toegekend. Aan de werkgevers wordt de verplich ting opgelegd een nader te bepalen aan tal leerlingen in hun bedrijf op te nemen en voor hun vakopleiding zorg te dragen. Een verder voortgezette opleiding in de bedrijfswerkplaatsen voert bij gebleken geschiktheid tot den graad van gezel. Voor gezellen is het mogelijk, na een 3- jarigen arbeid in het bedrijfsleven den graad van meester te verwerven. Werk meester worden in de toekomst zij, die kunnen beschikken over leiderseigen schappen. De oude strijd tusschen een technicus en een ingenieur moet beëindigd worden. Twee richtingen kunnen gevolgd worden a. de opleiding tot leider of leidend inge nieur, b. de vakspecialist. In het alge meen zal de leidende ingenieur zijn op leiding verkrijgen aan de technische hoo- geschool, de vakspecialist aan wat men vroeger een middelbaar technische school noemde, die nu een ingenieurs school zal zijn. Voor beide opleidingen moet geruimen tijd in de practijk gewerkt worden. De mogelijkheid moet blijven bestaan, dat een leerling van de ambachtsschool over gaat naar de ingenieursschool om even tueel na een bijzondere voorbereiding naar de hoogeschool te gaan. De Nederlandsche centrale bemoeit zich alleen met het technische onderwijs en weinig of niet met de andere vakoplei dingen, zooal3 die voor het kleinbedrijf of de middenstandsberoepen. Het is de bedoeling de heele vakopleiding in één hand te brengen. rand van het graf had hij gelegen. Maar tot aller verbazing knapte hij op en was hem reeds aangezegd, dat hij over en kele weken het ziekenhuis hersteld ver laten kon. Hij had zich verheugd over thuis, waar men „de bloemetjes eens buiten zou zetten", als hij kwam en... de inzinking was gekomen. Het ging met hem een snelle afloop als der wa teren, al maar bergafwaarts. Kunstma tig hield men hem nog in het leven, maar het einde was in het zicht Diep medelijden had züster Vermaas mét zijn arme vrouw, die als het ware driekwart van den dag en den nacht in het ziekenhuis vertoefde. Dan keken haar groote oogen, die geen tranen meer hadden, de verpleegster vragend aan, maar zij kón, zij mócht geen hoop meer gevende levenslamp werd uitge- bluscht..r... Aan het eind der zaal, voor de overige bedden onzichtbaar gemaakt door een groot scherm morgen zou de patiënt naar een zaaltje worden gedragen, waar hij alleen lag klonk een rauwe kreet. Met-groote moeite, gesteund door drie kussens zat de patiënt in het bed. Hy Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Middelburg. In den loop der maand October 1941 werd aan bovenge noemd kantoor ingelegd f 71.296,39 en terugbetaald f 70.165,32. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 1131,07. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Goes. In den loop der maand October 1941 werd aan bovenge noemd kantoor ingelegd f55.710,91 en terugbetaald f49.364,94. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f6345,97. was in die enkele weken brandmager geworden. De dood had zijn stempel reeds gezet op het gelaat, dat niets dan angst uitdrukte. De oogen, hol in hun kassen, draaiden wild van de een naar den ander. Op een stoel naast het bed, vlakbij het vlakbij het hoofdkussen, zat zijn vrouw,, de handen wringende van smart. Aan het voeteinde stond, zenuw achtig, meer dood dan levend, Gretha Vandervelde, die juist dienst had. Aan de andere zijde van het ledikant tracht te de verpleegster, die zuster Vermaas was gaan halen, de patiënt tot kalmte te brengen. Zoo was de situatie, toen zuster Ver maas ijlings aankwam. Met één oogop slag zag zij, wat er aan de hand was. „Ga maar een uurtje naar je kamer, Gretha", zeide zij vriendelijk. „Ik blijf hier wel." Zij zag niet eens meer den dankbaren blik, die haar beloonde, maar richtte zich tot den patiënt. „Maar, mijnheer Janson, hoe heb ik het nu met u? U weet toch wel, dat dat streng verboden is?" v (Wordt vervolgd.) Ned. Her Beroepen: te D D. Veldkamp te Vall Aangenomen: Dr A. R. HulBt te IIc Bedankt: voor Vroegindewey te Loc Geref. I< Bedankt: voor J. W. de Jager te Zut Ds B. v. Morgen is het 30 j B. v. d. Berg, em.-p de Chr. Geref. Kerk 1 vaardde. Hij werd in gen bevestigd. Na naar Sneek, „om var Den Helder en zich meente van Maasslui ernstige keelziekte r eervol emeritaat aan Berg was meermalei de Part. Synode in enkele malen lid va node. Ds Tj. Pe In den ouderdom Heemstede overlede em.-pred. der Geref. die met ingang van 1 gezondheidsredenen gegaan. Tjepke Petersen 1878 te Monnikendai de aan de Vrije Uni April 1906 zijn intrei meente Oosterzee (F Voorts diende hij Winsum, Purmerend, vanaf 2 Oct. 1927 di Ds Petersen was 1 Synoden van Assen ningen (1927). Ds F. J. In den ouderdom 's-Gravenhage overle em. pred. van de Eva Ds Plaat werd 15 en in 1882 proponem bij de Evang. Luth. Briel-Hellevoetsluis tigd te worden. Van 1886 naar Purmereni zaam geweest tot aar hem 1 Maart 1923 e( In den kring der meenten heeft Ds Pli een vooraanstaande Ds W. Vroe Ds Wouter Vroegir die het beroep naar meente te P o o r t v nomen, werd 3 Mei nis geboren. Zijn va< oefenaar, die vaak i Arnemuiden, z e 1 i n g e, enz. is op Tot zijn 26ste jaar derij van zijn vader w legde hij met gunstig examen A af, waarna logie studeerde aan In Mei 1935 werd Kerkbestuur van Uti de Evangeliebedienir Juni van dat jaar do< Ds L. Vroegindeweij Reeuwijk in het am Als bijzonderheid kur den, dat de vader va vier zoons heeft, die Kerk als predikant c Hulppre Ned. Herv. 'K Schiermonnikoog, ca kaay te Amsterdam. COMITE-KE IN DE NED. H In de Ned. Herv. I comité gevormd ond mité tot verbetering den Eeredienst der vormde Kerk" (Comi van het doel is om r de Synode en in een samenwerking met ha ZUINIG ME „Zuinig met grond raad, die in dezen ti worden herhaald, mi zich «nog hebben inge onze volkshuishoudi berokkenen. Ook ten aanzien v rijke grondstof „hou zorg noodig. Iedereer weten, dat het verboi brandhout te verwerl dit verbod liggen voo er menschen, die do brandhout is. Voor mijnhout, da mijnen dient, moet, den aanvoer uit het woordig vrijwel uit hout worden gebruikl geschikt hout vernii brandhout te gebru aan onze kolenprodm onze gas- en electrici Dat de werkgelegc nijverheid al even zc door het misbruiken geschikt hout, is wel delijk, dat het overl °P in te gaan. Maar dan ook, dat opzettel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2