Christelijk Dagblad voor Zeeland De moed onzer vaderen. Binnenland •S4 DAGKALENDER. Wanneer verduisteren Uit de Provincie Burèaux Lange Vorsfstraat 70, Goes Postrekening 44455- - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislstraaf 34 en Noordweg 155 Di recteu r-H oofd redacteur A. DE LANGE te Goes VerkeersknooppuntTickwin genomen - Britsche aanval op Italiaansch convooi - De pers over Hitiers rede - De toestand in het verre Oosten. nog steeds te hooge prijzen voor groenten en fruit. waardebons winterhulp. engelsche luchtaanvallen. duitschland strijdt voor europa. Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. britsche Aanval op italiaansch konvooi. hitlers rede in de internationale pers. litwinof naar amerika vertrokken. churchill over het verre oosten. engeland en amerika in het verre oosten. de distributie van brand stoffen. ned. jongelingsverbond. (Stapf-Mol) dinsdag^ november. geheele veestapel in beslag genomen. de arbeidsdienst binnenkort gedeeltelijk verplicht. ontslag verleend aan burgemeesters. P I N S D A G 11 NOV. 1941 5 6 e JAARGANG - No. 36 AbonnemenisDn|s '4-73 per kwartaal Weekabonnementen «voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangeste'd f 0.21 losse nummers cent Familieberichten 33 cent oer rectel Overige adveneni'ën 30 cent per regel Ingezonden mededeel "-.oen 60 cent oer reael Kleine advertemiën f 0.55 b;i voo'uubetaling Advertentiën onder lette- of mortc 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Wie zich in de historie van Nederland verdiept, staat dikwijls verbluft over den moed door onze voorvaderen aan den dag gelegd. In 1572 hebben de Enkhuizers en de burgers van nog andere steden het be staan den stryd voor vrijheid van gewe ten op te nemen tegen het machtige Spanje. In 1573 bonden de Alkmaarders den strijd aan tegen Don Frederik van Tole do. Zij waren slechts eenvoudige burgers. En Don Frederik was een bekwaam be velhebber, aan het hoofd van een leger beroemde veteranen. Maar Alkmaar zegevierde. Datzelfde jaar hebben op de Zuider zee visschers en zeelui de Spaansche vloot verslagen. In 1672 weerde het kleine Neder land den vereenigden aanval van Enge land, Frankrijk en twee Duitsehe staten af. Wij zouden meer kunnen noemen. Te gen het veel sterkere Engeland voerden wij vier oorlogen en onze zeehelden ver richtten daden van dapperheid, die in alle landen bewondering wekten. Men staat i versteld, hoe onze vaderen telkens een zoo hachelijk pleit aandurf den. En men vraagt zich verwonderd af, hoe zij in strijdvaardigheid, in moed, in doodsverachting en volharding zoo groot konden zijn. Het geheim van hun moed lag zeker voor een deel aan den tijd waarin zij leef den. Zij waren gewóón aan leed en verdruk king, ontbering en gevaar, aan oorlog én vervolging. Zij waren niet verweekt. Maai' dit verklaart lang niet alles. Groen van Prinsterer, de groote ken ner van onze historie, schreef Laat ons de bron hunner voortreffe lijkheid zoeken in hun ongeveinsde gods vrucht. Laat ons het steunsel hunner zielskracht erkennen in het doorvoed zijn met de zielespijs van Gods Woord. In 't bijzonder bij een man als Coen wordt men getroffen door zijn onwankel- baren geloofsmoed. Omringd door dui zend gevaren, in den steek gelaten door de bewindhebbers der Compagnie, in om standigheden zóó hachelijk, dat er geen ontkomen aan scheen, ontbrak hem de courage nooit, omdat hij leefde in het onwankelbare vertrouwen,, dat hij een werk Gods wrocht. En zooals Coen zijn ér velen geweest in de Republiek. Een in het zuiden van ons land inge steld onderzoek naar de groenten en f ruitprflzen heeft uitgewezen, dat ook daar vooral aan de fruitprijzen nog zeer veel hapert. Verschillende grossiers en nog veel meer kleinhandelaren zijn niet tevreden met de hun toegestane winstmarges en probeeren van hun klanten te halen, wat er van te halen valt. De koopers worden steeds met hetzelf de kluitje in het riet gestuurd en krijgen altijd te hooren, dat er „buiten de vei ling om" moet worden gekocht, omdat men op de veiling niet voldoende kan krijgen. Er is alle reden, hier tegen te waar schuwen. De kooper, die meer betaalt dan noodig is, benadeelt zichzelf, nu én in de toekomst. De controle op de prijzen zal door deskundige ambtenaren met kracht wor den voortgezet. f Winterhulp zal dezer dagen met de verzorging der behoeftige landgenooten beginnen. Evenals vorig jaar zullen weer waardebons worden uitgereikt, die als wettig betaalmiddel kunnen worden aan genomen. De winkeliers kunnen deze bons bij iedere bank verzilveren. m (A. N. P.) In het afgeloopen week einde vlogen verscheidene Engelsche vliegtuigen boven ons land en' wierpen hier en daar bommen neer. Hun aanval len konden echter, dank zij den krachti- gen afweer, niet tot ontplooiing komen. Bijna alle bommen vielen op weiden, in het water, soms op boschgebied, voorts op het open veld en deden geen noemens waardige schade. Eenige bomscherven beschadigden een paar woonhuizen licht, andere huizen kregen glasschade, in een plaats moesten zes woonhuizen ontruimd worden, in een andere plaats liep een boerderij schade op. Elders werd een vrouw door den luchtdruk eener ontplof fing van haar rijwiel geslingerd en licht gekwetst. Het opperbevel van de Duit sehe weermacht maakt bekend: Op de Krim werden ten Oosten van Sebastopol en ten Wes ten van K e r t s j taaien tegen stand biedende vijandelijke achter hoeden verder teruggedrongen. Krachtige luchtaanvallen waren overdag en 's nachts gericht op Sebastopol,. In olietanks en opslagplaatsen ontstonden groote branden. In de haven der zee vesting werden een bolsjewistische kruiser en een groot koopvaardij schip door bomtreffeós zwaar be schadigd. Tusschen de D o n e t z en de W 1 g a en in het gebied rond Moskou vernietigde het lucht- wapen een groot aantal transport treinen van de bolsjewisten. Vrij sterke formaties gevechts vliegtuigen bestookten Moskou met brisant- en brandbommen. Informaties infanterie en tanks hebben in den nacht van 8 op 9 November door een verrassenden aanval het belangrijke verkeers knooppunt Tickwin ingenomen. Talrijke gevangenen en een groote buit werden hierbij binnenge bracht. In de gevechten aan dezen front sector werden 16 October ca. 20.000 gevangenen binnengebracht. Het totale aantal tijdens den veldtocht in het Oosten binnen gebrachte bolsjewistische krijgs gevangenen is thans gestegen tot 3.632.000. Voor de Oostkust van Schot land bracht het luchtwapeneen vrachtschip van 2.000 B.R.T. tot zinken. Een ander koopvaardij schip werd door bommen bescha digd. Duikbommenwerpers bombar deerden aan de Britsche Zuidoost kust het havengebied van Mar gate. Uitgestrekte branden en zware explosies toonden het suc ces van den aanval. De vijand wierp des nachts met vrij zwakke krachten bommen op eenige plaatsen in Noordwest- Duitschland, vooral op woon wijken te Hamburg. De burger bevolking leed verliezen aan doo- den en gewonden. Twee Britsche bommenwerpers werden neerge schoten. De stad Tichwin is een belangrijk ver keersknooppunt, waar de eenige nog bruikbare groote wegen van het Ladoga- meer naar het Oosten tezamen kwa men. Den bolsjewieken tusschen de Duit sehe stellingen bij Tichwin en de Finsche stellingen en bruggehoofden aan de Swir blijf# thans als verbinding met het Ladogameer nog slechts een smal gebied zonder 'wegen over, dat door zijn moe rassigheid moeilijk toegankelijk is. Het Italiaansche weermachtsberieht luidt Een onzer in de Middellandsche Zee varende konvooien is in den nacht van 8 op 9 November aangevallen door een Britsch vlooteskader. De getroffen koopvaardijschepen zijn na elkander ge zonken. Van onze torpedojagers, die konvooi begeleidden en tot torpedoaanvallen overgingen, zijn er twee tot zinken ge bracht. Een derde werd getroffen en keerde zonder ernstige' schade in een ha ven terug. Een groot deel der schipbreu kelingen is gered. Bij het aanbreken van dén dag vielen Italiaansche torpedovliegtuigen de vijan delijke schepen aan. Zij troffen met twee torpedo's een kruiser en meteen een tor pedojager.' Voorts schoten zij twee- vlieg tuigen neer. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Campania en S i 1 i c i Te Na pels zijn 10 menschen om het leven ge komen en 25 gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd door den afweer getrof fen en stortte in zee. Te Messina zijn verscheidene personen gewond. Een Italiaansche duikboot heeft op den Atfantischen Oceaan drie vijandelij ke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 25.000 ton tot zinken ge bracht. Daarmede hebben onze duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan meer dan 500.000 ton vijandelijke koopvaardy- scheepsruimte tot zinken gebracht. (D. N. B.) Bij den Engelschen aan val op een Italiaansch convooi, zyn, naar van welingelichte zijde verluidt, in totaal zeven koopvaardijschepen tot zinken ge bracht. De verklaring van de Engelsche Admiraliteit, volgens welke twee con- vooien zouden zijn aangevallen en in to taal tien koopvaarders tot zinken zouden zijn gebracht, wordt door dezelfde wel ingelichte zijde als onjuist van de hand gewezen. Ook de bewering der Britsche Admiraliteit, dat een Italiaansche krui ser tot zinken is gebracht, is, naar men te Rome verklaart, onjuist. Stefani schrijft: In de rede van Hitier hebben drie punten een bijzonderen weer klank gehad in het hart van het Itali aansche volk, t.w.: 1. Hitiers lofspraak op de gemeenschap der beide revoluties. 2. De persoonlijke vriendschap tus schen de beide leiders van de spil. 3. De samensmelting van de lotsbe schikking der beide volkeren. Het innerlijke gevoelselement van ver bondenheid geeft aan het Italiaansch- Duitsche blok een absolute hechtheid, waarop de manoeuvres van den tegenr stander geen vat zullen hebben. De Völkischer Beobachter schrijftHet werk van Adolf Hitler groeit in het ru moer van den strijd der groote beslissin gen tot de grootste daad der wereldhis torie, tot een waren ommekeer der tij den. De ijdele betweters te Londen, Was hington en Moscou hebben zich doof ge houden voor de ernstige waarschuwin gen van Hitier. Zij hebben hun grootsten troef, den Bolsjewistischen bewapenings reus, uitgespeeld en hem verloren. De Amerikaansehe bladen laten het licht vallen op de waarschuwing, die Hit- Ier gericht heeft tot de Amerikaansehe schepen. Voorts haalt de pers de verze kering van Hitier naar voren, dat Euro pa zal worden verdedigd en behouden te gen iedere combinatie van vijanden. De New York Times legt in het bij zonder den nadruk op de passage, waar in Hitier verklaart, dat hij den Duitschen duikbooten opgedragen heeft alleen dan op Amerikaansehe schepen te vuren, wanneer zjj door hen worden aangeval len. (D. N. B.). Litwinof is per vliegtuig via Teheran naar Amerika vertrokken. De voornaamste taak van Litwinof is te zorgen voor een versneld^ levering van Amerikaansch oorlogsmateriaal naar de Sowjet-Unie. Behalve het probleem der oorlogsleveranties heeft Litwinof tot taak onderhandelingen te voeren over den toestand in het Verre Oosten en over de mogelijkheid van een afzonderlijken vrede tusschen Finland en de Sowjet- Unie. (D. N. B.). De Britsche minister-pre sident heeft by de installatie van den nieuwen Londenschen lord mayor een rede gehouden, waarin hjj in het bijzon der sprak over de vraagstukken betref fende het Verre Oosten. Churchill sprak van „pogingen van de Vereenigde Staten om den vrede in den Stillen Oceaan te bewaren". Zouden deze pogingen mislukken, zoo meende Chur chill, dan maak ik van deze gelegenheid gebruik om te verklaren, dat, voor het geval de Vereenigde Staten in een oorlog met Japan gewikkeld zouden raken, de Britsche oorlogsverklaring binnen een uur zal volgen. Alle voorbereidingen voor de verdedi ging van de Britsche belangen in het Verre Oosten, zoo meende Churchill, zijn getroffen en zullen in de toekomst wor den getroffen. De Washingtonsche correspondent van Associated Press schrijft van de meest bevoegde zijde te hebben vernomen, dat de plannen voor ëen gemeenschappelijk optreden van Engeland -en de Vereen. Staten ter versterking van hun positie in het Verre Oosten reeds gevorderd zijn. Naar het schijnt zou he.t program met de aankomst van den Japansche specialen afgezant, Koeroesoe, verwezenlijkt wor den. Naar Ass. Press wil weten, zal Koe roesoe een reeks voorstellen van zijn re geering met een ultimatief karakter overhandigen. (Vervolg Binnenland.) Zooals wij reeds meldden, is nu voor de brandstoffenhandel de inschrijving der verbruikers bij de leveranciers ver plicht gesteld. De klanten worden ge bonden, ieder aan één vasten leveran cier. Verbruikers met een bonkaart j, k of 1 moeten op hun met „hoofd" ge merkte distributiestamkaart het code- of registratienummer van hun leveran cier door dezen laten aanteekenen, even tueel aangevuld met de vermelding van een brandstoffencommissie, als de leve rancier een slijter is, of ook nog met de vermelding „turf". De grootverbruikers met een identiteitskaart moeten boven bedoelde aanteekening op deze kaart la ten plaatsen. Alle overige gebruikers moeten een inschrijvingskaart van hun leverancier in hun bezit hebben, die daarvan een afschrift aan de brandstof fencommissie in zijn rayon moet zenden. Deze regeling gaat 10 November in, dat wil zeggen, dat vanaf dien datum nie mand meer brandstoffen kan krijgen zonder ingeschreven te ztfn. Men wende zich dus tydig tot zijn vas ten leverancier. De geheele regeling is getroffen om het verkrijgen van brandstof op onwet tig verkregen bonnen onmogelijk te maken. De jaarlijksche leidersconferentie van het Ned. Jongelingsverbond zal van Za terdag 22 tot Maandag 24 Nov. a.s. op „Landszegen" te Doorn worden gehou den. Zaterdagavond zal de heer K. Hoe ve, secr. van het jongenswerk, referee- ren over: „Hoe activeeren wij onze jon gens?", waarna de heer H. Verhaar de f <t ém In den Haagschen Dierentuin vond op 9 Nov. een plechtige herdenking plaats van de gevallen soldaten van den wereldoorlog, van den tegen- woordigen oorlog en de 16 slachtoffers der N.S.D.A.P. op 9 Nov. 1923 te München. Een overzicht- van de zaal tijdens de plechtigheid. De gansche aarde aanbidde U, en psalmzinge U, zij psalmzinge Uwen naam. Ps. 664. Ps. 66 4. Zon Maan op onder op onder 8.54 17.54 14.26 12 Nov. Laatste kwartier. 19 Nov. Nieuwe maan. dagsluiting leiden za|l. Zondagmorgen vindt een gemeenschappelijken kerkgang plaats, waarna de heer H. Verhaar des middags spreken zal over: „Wij en onze mede-leiders". Een vragenuur en een ge zellig samenzijn zullen den dag besluiten, 's Maandagsmorgens gaat de conferentie uiteen. Ambtenaren van den Centralen Crisis Controledienst vonden op 400 m afstand van een veehoudersbedrijf in N.-Brabant vijf varkens, die waren verstopt in een ondergrondsch hok en niet waren gere gistreerd. De man ontkende iets met deze var kens uit te staan te hebben, doch de Of ficier van Justitie tvond in dit geval aan leiding om op grond van het Economisch Sanctiebesluit 1941 tot inbeslagneming van den geheelen veestapel over te gaan. In een gistermiddag te Leiden gehou den persconferentie ter gelegenheid van de tentoonstelling van den Duitschen Reichsarbeitsdienst en den Nederland- schen arbeidsdienst, is medegedeeld, dat óver eenige maanden de deelneming aan den arbeidsdienst voor de mannelijke jeugd in Nederland gedeeltelijk verplicht zal worden gesteld. Bij besluiten van den Rijkscommissa ris voor het bezette Nederlandsche ge bied van 29 October 1941 is ontslag ver leend aan: Jhr R. O. van Holthe tot Echten, als burgemeester van Vledder, A. H. Vermeer als burgemeester van Wouw en G. H. J. Steemers, als burge meester van Heusden. WOENSDAG 12 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 8.56 uur. 's Avonds van 17.52 uur. .CONTROLE OP DE SCHOENEN- PRIJZEN. (A. N. P.) In October en het begin van November zijn in Zeeland de schoenenzaken gecontroleerd op de nale ving van de prijs- en distributievoor- voorschriften. Meer dan 25 plaatsen wer den door deskundige controleurs van de Zeeuwsche pïijsbeheersching be zocht en in vrijwel alle schoenwinkels zijn zoowel de inkoopprijzen als de ver koopprijzen en winstmarges nagegaan. Verschillende gevallen van slordige-na leving der voorschriften, vooral op het gebied der prijzen, werden vastgesteld. Gebleken is echter, dat slechts een gering aantal winkeliers zich met werkelijke knoeierijen had ingelaten. Wel zullen nog velen in de toekomst meer aandacht moeten schenken aan de prijs- en bonaanduiding.in de étalages en en winkels. Want dit liet nog veel te wenschen over. Deze slordigheid heeft hun nu een proces-verbaal bezorgd. Her haling zal zeker zwaarder worden aan gerekend. Vereen, voor Ziekenhuisverpleging Z.-j en N.-Beveland. Op verzoek verwijzen wij de leden de zer vereeniging naar de advertentie in dit nummer, waarin zij worden verzocht het hun toegezonden formulier spoed'g in te vullen en voor den bode gereed te leggen. MIDDELBURG. Ir» het belang der huwenden. Het kwam vaak voor, dat bij trouwerijen op het tijdelijk raadhuis de trouwenden en de hen vergezellende personen van uit het rijtuig eerst in den modder moeten stappen, alvorens zij de stoep hadden bereikt. Bij het verlaten van het stadhuis had men weer hetzelfde. Hierin is ver andering gebracht door het aanbrengen van een tegeltrottoirtje voor de stoep, Stukje oud-Middelburg gaat ver- dwijneri, W(j geven gaarne toe, dat de -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1