'AKKERTJES Kerk en School Razende Kiespijn? Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Telegrammen Burgerlijke Stand KOERSEN Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Zevenhoven (vas. C. A. van Harten, toez., cand. J. G. de Stoppelaar te Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Maassluis, Joh. van Doorn te Ouderkerk a. d. Amstel. Bedankt: voor Amsterdam-Oost (vac.-Prof. G. Wisse), J. G. v. Minnen te Huizen. Oud-Geref. Gemeenten. Aangenomen: naar Kampen, G. J. Zwoverink.te Ederveen. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Bodegraven, J. H. Smit Duyzendtkunst te Wildervank. GEREF. KERK TE GEERSDIJK. Bevestiging en Intrede cand. L. Dorst. Het was voor de Geref. Kerk te Geersdijk gisteren een blijde dag. Zij ontving in cand. L. Dorst haar eer sten predikant. 's Morgens werd cand. Dorst beves tigd door Ds F. J. v. d. E n d e van Kam perland, die tot tekst had gekozen 1 Pred. 5: 14 en Zijn gehoor bepaalde bijI aansporing tot het herderlijk werk, H den aard van' het herderlijk werk, III de uitvoering van het herderlijk werk, IV het loon van het herderlijk werk. In den middagdienst deed Ds L. Dorst zijn intrede, waarbij het kerkgebouw meer dan vol was. Ds Dorst hield een predicatie naar aanleiding van Ps. 130 vs. 34, uitgaande van het thema: de vergiffenis des Heeren is de grondslag van het bestaan voof het heden en voor de toekomst. Spr. besloot met een per soonlijk woord tot zijn bevestiger, tot den kerkeraad, de aanwezige collega's uit de classis Zierikzee, tot den burgemeester der gemeente Wissenkerke en tenslotte tot de gemeente. Ouderling J. Dingemanse sprak Ds Dorst toe namens den kerkeraad en sprak den wensch uit, dat er een goede samenwerking tusschen Leeraar en Ker keraad moge zijn. Spr. Wékte ouderen en jongeren op om getrouw op te komen tot den dienst des Woords, en Ds Dorst en zijn echtgenoote steeds op te dragen in het gebed. Ds F. J. v. d. Ende voerde het woord als consulent en. sprak zijn blijdschap uit, dat het consulentschap nu is opgehe ven. Burgemeester J. Geuze wenschte den nieuwen herder en leeraar des Heeren zegen toe op al zijn arbeid. Vervolgens sprak Ds H. Veenstra van Kolijnsplaat namens de Classis en ten slotte Ds A. A. Oostenbrink van Wissen kerke, die de kerk van Geersdijk met haar eigen predikant gelukwenschte na mens de gemeente van Wissenkerke. Nadat Ds Dorst woorden van dank han gesproken, werd de dienst gesloten met, dankgebed en het zingen van Ps. 84:1. Afscheid, Bevestiging en Intrede, Zondag 16 Nov. hoopt cand. F. Strik- v/erda zijn intrede te doen als predikant der Geref. Kerk te Munnikeburen, welke hij voorheen als hulpprediker diende. Be vestiger is Ds N. Streefkerk van Wol- vega. Ds A. Drost Azn. Naar wij vernemen is Ds A. Drost Azn., em.-pred. van de Ned. Herv. Gem. van Arnhem in de ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam opge nomen, teneinde aldaar een operatie te ondergaan. Beroepbaar verklaard. Het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten dehee ren A. P. v. d. Kooy te Delft, cand. aan de R. U. te Utrecht en J. Ewoldt te Bergambacht, eveneens cand. aan deze universiteit; daj; van Noord-Brabant en Limburg de hèeren H. de Nie, cand. aan de R. U. te Leiden, H. Bardeloos en J. de Bruyn, beiden cand. aan de R. U. te Utrecht. Hulppredikers. Ned. Herv. Kerk: aangenomen naar Lunteren, cand. A. L. v. d. Smit te Veenendaal. Geref. Kerken: benoemd te Arn hem, cand. J. L. Schouten, aldaar. Nieuwe predikantsplaatseni in de Ned. Herv. Kerk. Indien men de combinatie voor één gemeente telt, omvat de Ned. Herv. Kerk 1335 gemeenten met tonaal 1673 predikantsplaatsen. Van deze 1335 ge meenten hebben er 378 minder dan 500 zielen, waarvan Friesland met 86 boven aan staat en Drenthe met 1 de laagste plaats inneemt. Worden nu de nieuwe reglementen van kracht, dan zullen er 1 Jan. a.s. vermoedelijk 200 terstond en ambtshalve wat het tractement betreft in de zesde klasse of hooger gebracht worden, wat beteekent een aanvangs- tractement van f 2250 of meer, plus 10 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, benevens een aanzienlijk verhoogd kin dergeld. De resteerende 178 gemeenten zullen dan aangewezen zijn óf op combi natie óf door hun predikanten hulppre diker te laten wórden in een naburige groote gemeente, waardoor /zij dan ook vanzelf komen in klasse zes of hooger. De commissie, die de nieuwe reglemen ten ontworpen heeft, neemt in haar eind rapport aan, dat ongeveer 100 gemeen ten zuiver als kleine gemeenten zullen overblijven en dus in geen enkele, klassi- ticatie vallen. Deze commissie heeft ook becijferd dat 363 predikanten aan hun zorgen zullen zien toevertrouwd gemeen ten met 10002000 zielen, die dus, zul len zij hij werk behoorlek kunnen doen, het zonder hulpprediker wel niet zullen kunnen stellen. Herv, Zondagsschool te Goes. De collecte in de Ned. Herv. Kerk te Goes tèn bate van de Kerstfeestviering der Ned. Herv. Zondagsschool heeft op gebracht f312,25. Giften en legaten. De penningmeester van de Doopsge zinde Gemeente te 'sGravenhage ont ving onder het motto „als gift ineens voor den moeilijken tijd" onder letters S. D.C. 'n bedrag van duizend gulden. In de brievenbus van het Ned. Bij belgenootschap te Amsterdam werd een enveloppe gevonden, waarin een bedrag van f 100 voor het tekort. Kerkelijke verkiezingen. Voor het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente teBiezelinge werden her kozen de heeren J. Goud, A. Lepoeter en Iz. Smallegange, terwijl als notabelen herkozen werden de heeren M. Bruin- ooge en J. Goud. Tot lid van het college van nota belen der Ned. Herv. Kerk te Brui- nis s e is gekozen de heer J. C. de Rijke. Voor de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W.Haak, moet herstemming plaats hebben tus schen de heeren C. Nederhand en S. C> de Graaff. Prof. Mr H. Hellema. Mr H. Hellema benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, is voornemené Vrij dag 14 Nov. a.s. zijn inauguratie te hou den in het gebouw van de Mij. voor den Werkenden Stand. L. van der Lugt f In den ouderdom van 61 jaar is te Rot terdam overleden de heer L. v. d. Lugt, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het Marnix-gymnasium aldaar. De over ledene maakte eenige jaren deel uit van den gemeenteraad in zijn woonplaats. Ver. van Onderwijzeressen bij het Chr. Voorber. Onderwijs, Zaterdag vergaderde te Goes de afdpe- ling Zeeland van de Ver. van Onderwij zeressen bij het Chr. Voorber. Onderwijs onder leiding van Mej. J. v. Wuyckhuijse van Yerseke. Mej. Chr. Roelse te Vlissingen sprak over: „Het zingen op onze school", waar op een practische bespreking volgde. In de pauze heeft de heer C. v. Gelde ren te GoeS enkele mooie declamaties gegeven. Mej. P. Wisse van Souburg bracht ver slag uit der vereenigingsjaarvergadering te Haarlem. Uit het op deze vergadering door den heer S. Stemerding gehouden referaat: „Gekrookte rietjes en rooken,- de vlaswiekjes" werden ook nog verschil lende punten behandeld. Stichting van Joodsche scholen. De secretaris-generaal van het depar tement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft aan de burge meesters van Groningen, Onstwedde, Winschoten, Leeuwarden, Assen, Hooge- veen, Almelo, Deventer, Enschedé, Zwol le, Apelcfoorn, Arnhem, Nijmegen, Win terswijk, Zutphen, Amersfoort, Utrecht, Amsterdam, Bussum, Haarlem, Hilver sum, Laren (N.-H.), Zaandam, Zand- voort, 's-Gravenhage, Leiden, Rotterdam, Wassenaar, Eindhoven, 's-Hertogenbosch Oss en Maastricht bericht, dat hij van oordeel is, dat genoemde gemeenten voor vestiging van één of meer scholen voor gewoon Jager onderwijs voor leerlingen van Joodschen bloede in aanmerking ko men. Deze burgemeesters zijn, voor zoo ver zulks nog niet heeft plaats gevonden, uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk de stichting van een dergelijke school (of scholen) tot stand te brengen. De door den secretaris-generaal ont worpen regeling gaat aanvankelijk uit van het standpunt, dat deze scholen uit eindelijk onder het bestuur zullen staan en onderhouden zullen worden door den in te stellen Joodschen Raad en als zoo danig dus zullen moeten worden be schouwd als ongesubsidieerde inrichtin gen van bijzonder onderwijs, ook al zal aanvankelijk de financiering uit open bare kassen plaats hebben. Scholenbouw. - De Secretaris-Generaal van het De partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming heeft zich per circulaire tot de burgemeesters gewend waarkan het volgende is ontleend. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw heeft genoemden Secreta ris-Generaal medegedeeld, dat de ter definitieve goedkeuring in te zenden plannen voor scholenbouw en bijbehoo- rende gebouwen als gymnastieklokalen enz. slechts in behandeling kunnen wor den genomen, indien zij vergezeld gaan o.m. van een verklaring van het Depar tement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, dat de voorgeno men bouw als een bijzonder geval is aan te merken als bedoeld in diet besluit in zake het stopzetten scholenbouw-. De algemeen gemachtigde heeft medegedeeld, dat uit een oogpunt van materiaalvoorziening alleen wanneer van de strikte urgentie van het werk blijkt, tot bouwen zal kunnen worden overgegaan. Voor zoover het besluit stopzetten scholenbouw de beslissing in eerste in stantie legt in handen van de gemeente zelf, zooals met name met voorzieningen voor het onderwas in lichamelijke oefe ning het geval is, dient een verzoek tot het verkrijgen van een verklaring van „bijzonder geval" aan het Departement te worden ingezonden, met overlegging van alle stukken, welke voor een juiste beoordeeling daarvan van belang zijn. Het bovenstaande is niet alleen van toepassing ten aanzien van openbare la gere scholen, doch ook ten aanzien van gebouwen van bijzondere lagere scholen, zoodat ook de schoolbesturen zich in voorkomende gevallen hiernaar zullen hebben te richten. Benoemingen. Benoemd tot leeraar in vasten dienst aan de Rijksleerschooj, te Middel burg, Jac. Adriaanse te Domburg. Benoemd tot leerhar-Nederlandsch aan het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn, J. Allon te Heemstede; Benoemd tot hoofd der Waalsche school te Rotterdam, A. F. den Boeft aldaar benoemd tot onderwijzer (es) aan de Jul. v. Stolbergschool te Gel- selaar (C.V.O.), mej. R. W. Zwiers te Zutphen, kw. m. a. aan deze school; aan de Da Costaschool te 'sGraven hage (C.V.O.), mej. D. C. Pronk, aldaar; aan de Geref. school, Mauritsstraat, Groningen, J. M. Ver burg, te Loenen a. d. Vecht; aan de Chr. school te Groote Lindt, mej. N. Kruge te Dordrecht; aan de Chr. ULO-school te Heeren veen, S. Akkerman te Veendam; aan de Waalsche school te Rotterdam, D. v. d. Hoven v. Genderen, aldaar (kw. m. a.) aan de Elout v. Soeterwoudeschool te Rotterdam (C.V.O.), B. A. Hoogstadt, aldaar aan de Dr H. Bavinekschool te Spa kenburg, mej. A. Hoormeyer te Nieyw- Vennep (8e leerkracht)'; aan de Herv. school te Voorschoten, (mej.) J. E. Quak, aldaar, thans kw. m. a. aan deze school; aan de Chr ULO-school te Zutphen, P. Roos, aldaar; aan de O. L. school te Terneuzen mej. S. J. C. Versprille te Nieu we T on g e; Examens. Theol. Hoogeschool te Kampen: Cand.-ex. J. Rijneveld te De Biltprop. ex. B. v. Riet en H. J. Zwarts. R. U. te Groningen: Voorberei dend kerk. ex. A. de Jonge te Haren. Geslaagd te Amsterdam voor het exa men apthekersassistente, mej. S. J. W i s- kerke te Goes. Geslaagd voor het diploma huishoud- kundige voor inrichtingen aan de Huis houdschool te Dordrecht, mej. N. H. de Dreu te Goes. Doe dan twéé dingen. Neem n "AKKERTJE" om rustig zon- der pijn Ie kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. helpen direct DE STRIJD TEGEN DEN CLANDESTIENEN HANDEL. In samenwerking met de Feldgendar- merie van de Ortskommandantur-Hilver- sum hebben leden van de afdeeling bij zondere wetten van de Hilversumsche politie bij een inval in een particuliere j garage te Blaricum een volledige clan- j destiene slachtplaats ontdekt. De ambte naren vonden er een pas geslachte koe aan Men takel. Een groote hoeveelheid slachtersgereedschap kon in beslag wor den genomen. In een woning_te Blaricum zijn drie inwoners van die gemeente als verdacht van deze clandestiene slachtin gen aangehouden. Acht inwoners van Hilversum zijn door de politie aangehouden in verband met clahdestienen handel in-en fraudu leus slachten van schapen. Ambtenaren van den centralen Crisis Controledienst waren dezen handel op het spoor geko men, waarbij bleek, dat vijf schapen per bakfiets uit Vreeland naar Hilversum waren overgebracht. Een reeks -van huis zoekingen volgde, waarbij-- de schapen, waarvan er reeds enkele waren geslacht, in beslag konden worden genomen. In een kelder werd een uitgebreide slacht plaats aangetroffen. Dezer dagen heeft de politie te Naarden een inwoner van Hilversum, die tien pond thee bij zich had, gearresteerd. De Hilversumsche politie heeft een on derzoek ingesteld, waarbij is gebleken, dat bij de^zen clandestienen handel een ketting van acht personen, allen te Hil versum, betrokken was. Tegen allen is proces-verbaal opgemaakt. De thee zou te Naarden worden afgeleverd voor f21.50 per pond. De oorspronkelijke be zitter had de thee voor f 1.20 per pond gekócht. Gevaarlijk spel. Zaterdagmid dag waren eenige jongens aan het spelen op een spoorwegterrein te Amsterdam. Daarbij hebben zij een kastje, waarin zich mistpatronen bevonden, welke bij de spoorwegen tijdens zwaren mist als sig naal worden gebruikt, opengebroken. Eenige van deze patronen kregen de jon gens in handen en zij gooiden er zoo lang mede, tot tenslotte een van deze patro nen ontplofte. De gevolgen waren vrij ernstig: een van de jongens kreeg groote vleeschwonden aan een arm en aan de beenen en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. DE LANDSTAND. De Landstandpersdienst meldt: Alhoewel de verordening van den Rijkscomissaris betreffende de oprich ting van den Nederlandschen Landstand en de daarop gegeven toelichtingen zeer duidelijk zijn geweest, blijkt bij sommi gen toch nog geen recht begrip omtrent het karakter van den Nederlandschen Landstand aanwezig te zijn. Hier en daar heerscht blijkbaar de meening, dat de Landstand een nieuwe boerenorganisatie is in den geest van de tot nog toe be staande, dus geboren uit het particulier initiatief van de een of andere groep van de boerenbevolking waarvan men al dan niet, naar persoonlijk gevoelen, lid kan worden. Artikel I van de Verordening 196/41 zegt in het eerste lid, dat de Nederland- sche Landstand is een openbaar lichaam in den zin van artikel 152 van de Grond wet. En lid 2 Verklaart, dat de Neder- sche Landstand verordenende bevoegd heid heeft in den zin van artikel 153 van de Grondwet. Dit artikel 152 is destijds in de Grondwet opgenomen als de ont sluiting van de mogelijVneid in Neder land tot de zoo lang bepleitte en ver hoopte "publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie te komen. Jarenlang is daarover ge schreven en gesproken, totdat eindelijk de Volksvertegenwoordiging in meerder heid ervoor gewonnen was. Bij democra- tischen gang van zaken zou de uitvoering zeker ook in dit geval langen tijd, zoo niet jaren op zich hebben laten wachten, doch bij de snelle werkwijze, welke wij mogen vaststellen, komt thans de orde ning van onze geheele sociaal-economi sche samenleving in een vlot tempo tot stand. Tot heil van de bedrijfsgroepen, die nu zelf voor een goed deel hun wel en wee in handen kunnen*, nemen. Wie zijn nu lid van den Nederland schen Landstand Artikel 3, lid I van de Verordening zegtAllen, die deel hebben aan het pro ductief maken van den Nederlandschen bodem, met inbegrip van binnen- en kust wateren. Een volgend lid betrekt tevens alle familieleden van voornoemden daar in. Dit zijn dus alle boeren met hun ge zinnen, alle visschers met hun gezinnen, al degenen, die in min of meer verwij derd verband met boeren en visschers te maken hebben. Het enkelvoudige feit dus, dat men boer is, dat men visseher is, doet iemand van nature tot den land stand behooren. Hij is Nederlander en daarnaast lid van den Landstand. Van zich al of niet aanmelden is dus geen sprake. Aan het boer-zijn zit onafschei delijk de plicht lid van 'den Landstand te zijn. Op ander terrein geschiedt hetzelfde: men is thans eveneens reeds een heel eind gevorderd in de publiekrechtelijke orde ning van het bedrijfsleven. Elk, die een bedrijf uitoefent, zal straks als uitvoer der van een bepaald bedrijf van nature lid van zijn bedrijfsgroep zijn. Zo komen wij dan eindelijk tot. die or dening van de maatschappelijke wereld, welke onze knapste sociologen tientallen van jaren hebben bepleit, en welke voor zooveel betreft de Roomsch-Katho- lieke boeren en visschers in Pauselijke Encyclieken als de eenig juiste ordening van het chaotische maatschappelijke le ven is aangegeven en welke ook door het Nederlandsche Episcopaat in zijn Man dement van 1933 is aanbevolen. Duitsche luchtaanvallen op Engeland. (BERLIJN, D.N.B.). Het Duitsche lucht- wapen heeft in den afgeloopen nacht een voor den oorlog belangrijke ravitaillee- ringshaven aan de Engelsche oostkust in verscheidene golven aangevallen. Bij goed zicht op den grond konden uitgebreide brandeh met daarqp volgende ontploffin gen worden waargenomen. Engelsche luchtaanvallen op Duitsch- land. (BERLIJN, D.N.B.). In den afge loopen nacht hebben Britsche vliègtuigen bommen geworpen in Noordwest-Duitsch- land. Zonder militaire of militair-econo mische schade aan te richten, brachten zij de burgerbevolking eenige" verliezen aan dooden en gewonden toe. Bolsjewistische vliegtuigverliezen, (Ber lijn, D.N.B.). De Bolsjewisten hebben, op 8 November in totaal 53 vliegtuigen ver loren, zoo méldt men van militaire zijde aan het D.N.B. Leningrad gebombardeerd. (BERLIJN, D.N.B.Gisteravond hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen doelen in Leningrad aangevallen. In verscheidene deelen der stad werden talrijke treffers waargeno men. Getrouwd: J. den Boer 30 j. en J. van Soelen 29 j.; J. Wielemaker 28 j. en P. Joziasse 25 j.P. Jobse 23 j. en W. Kes- teloo 23 j.C. van der Leek 31 j. en C. Brasser 25 j.H. F. B. Dissen 23 j. en W. Verhage 22 j. GeborenAbraham z. v. A. C. van der Welle en E. Pieterse van Wijck; Daniël z. v. C. den Engelsen en D. Sijtema; Ma ria d. v. E. M. Bakker en J. Geluk; Ja cobus Frans z. v. I. Pattenier en C. J. Joosse. Overleden: W. Aarnoutse 83 j., wednr. van C. Schout; N. Daane 69 j., weduwe van A. Sinke; J. Leijnse 18 j. jm.A. Glerum 65 j., echtgenoote van A. Harpe P. Jacobse, 86 j„ wednr. van W. de Kam; C. Huijsman, 63 j., echtgenoote van J. Brasser. (P. Z. C.) Van 18 November. YERSEKE. Ondertrouwd: C. J. Kuijper, 26 j. jm. te Ouwerkerk en J. S. Filius, 20 j. jd.; H. A. Kok, 27 j. jm. te Krabben- dijke en L. P. Verbeke, 28 j. jd. Geboren: Johanna Willemina, d. v. A. Kosten en T. v. d. Berge; Dingena Saar- tje, d. v. L. P. W. Bom en M. M. v. d. Jagt. (Y.C.) Van 31 Oct.6 Nov. KRUININGEN. Ondertrouwd: F. Bauer, 34 j. en M. F. Ogier, 25 j. Getrouwd: H. van de Velde, 26 j. en E. Gerritse, 25 j. Overleden: J. Griep, 75 j., ongehuwd; J. C. van der Bel, weduwe van J. van Dijke, 75 j. (Y.C.) SCHERPENISSE. Geboren: Helena Catharina, d. v. J. Rijstenbil en L. Gauze. Gehuwd: C. Carol, 25 j. en M. J. v. d. Velde, 20 j.; J. G. v. d. Weele, 30 j. en T. As, 26 j.; A. K. Kievit, 25 j. en M. M. Muller, 26 j. Overleden: H. M. Vroegop, 16 j.; J. A. van Houdt, 51 j., echtgenoot van A. v. d. Jagt. ZAAMSLAG. Huw.-aang.: 23 Oct., C. P. Haak, 48 jm. en M. M. de Jonge, 49 j. jd. Gehuwd: 23 Oct., S. Scheele, 25 j. jm. en H. Witte, 21 j. jd. D. de.Visser, 29 j. jm. en M. de Feijter, 25 j. jd. 30 Oct., P. de Putter, 24 j. jm. en M. C. Herre- bout, 21 j. jd. Geboren: 10 Oct., Pleuntje Janneke, dv. J. de Vos en A. E. de Bruijne. 11 Oct., Pieter, zv. L. de Putter en W. de Jonge. 18 Oct., Magdalena Cornelia, dv. M. Elenbaas en S. M. C. Schippers. Overleden: 17 OcTT, F. C. van Fraeij- enhove, 74 j. echtg. van B. van Fraeijen- hove. 21 Oct., M. C. Elenbaas, 3 dagen, dv. M. Elenbaas en C. Schippers. Van 25 Oct.1 Nov. OOSTKAPELLE. OndertrouwdJ. Smit 34 j. en G. van der Schee 25 j. Getrouwd: P. van de Woestijne 27 j. en M. J. Simonse 26 j. KOUDEKERKE. Ondertrouwd: H. J. Schlüter 30 j. en S. W. Castel 25 j. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Zaterdag 8 November. V.K. Heden 4 Nederl. 1940 I 1013/ia 101 4 Nederl. 1940 II ioo3/ia lOOVe 4 Nederl. 1940 m.b. 1003/1B 101 4 Nederl. 1941 100% 100% 31/2 Nederl. 1941 965/s 9613/ia 3 Nederl. 1937 8811/ia 891B/ia 3—31/2 Nederl. 1938 93 937/s 3 Ned.-Indië 1937 I 96 96/s Koloniale Bank 221 223 Ned. Ind. Handelsbank 160 159V2 Cert. Ned. Handel Mij. 178 178V2 A. K. U. 153 152/2 Van Berkel's Patent 113 112% Cert. Calvé Delft 122 122 Fokker 215 215 Cert. Leverbros 163Va 162/2 Philips Lampen 279V2 278/2 Pref. idem 172 174% Kon. Olie 324% 324% Amsterdam Rubber 311 315 Bandar Rubber 263 262% Deli Batavia Rubber 268 Serbadjadi 164% 164 V. I. C. O. 219 224% Holl. Amerika'Lijn 149/2 150 Kon. Boot 203Va 206 Ned. Scheepv. Unie 218 221 Rotterd. Lloyd 174% 176 Mij. Nederland 17.7 177 H. V. A. 491 492 Javasche Cultuur 292 291 N. I. S. U. 271 270 Verg. Cultuur 138 138 Deli Maatschappij 319 321 Senembah 1 272 272 4% Bataaische Olie 101% lOltya 3% idem 933/ia 93% Amsterd. Bank 131/2 131% Incasso-Bank 1287/s 129 Rotterd. Bankverg. 143 143% Twentsche Bank 148% 148 6 pref. Leverbros 141 142 Nat. Bez. De Schelde 130 132/2 Ned. Gist en Spir. 510 515 Van Gelder's Papier 150V2 152 Wilton Feijenoord 227 228/2 Hessa Rubber 170 173/8 Amsterdam Ballast Blaauwh. Vriesseveem 105% 106 In de eerste negen dagen, waarin de nieuwe Staatsleening werd verhandeld, hebben de omzetten te zamen ruim f24.1 millioen bedragen. In de eerste dagen bewogen de omzetten zich boven de f 4.5 millioen, doch spoedig daalde deze tot niet veel meer dan ruim f 1 millioen, om de laatste dagen weder eenigszins toe te nemen. Het koersverloop doet echter zien, dat de belangstelling voor het fonds over het algemeen stijgende is. Hier mede in verband zijn onze andere staats fondsen eveneens in koers aangetrok ken. De nieuwe leening kon het heden tot 96% pet., brengen. De staffelleening na-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3