Tegen knoeierijen met textielproducten wordt gewaakt. Binnenland Wanneer verduisteren Uit de Provincie VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. THOLEN EN ST.-PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. NOORD-BEVELAND. Zij, die kwamen en gingen. voor de komende 1000 jaar wordt be slist. Tot slot herdacht de Fiihrer de ge sneuvelden. Korte berichten. Malta is door het Italiaansche luchtwapen herhaaldelijk gebombar deerd. Britsche vliegtuigep hebben Zuid- Italië en Sicilië gebombardeerd. Brindisi had een langdurigen aanval te verduren. De woonwijken leden zware schade. Er waren 40 dooden en 80 gewonden. Naar V. P. B. meldt, heeft de com munistische propaganda in Engeland zulk een omvang aangenomen, dat de politie scherpe maatregelen heeft moe ten nemen. De leiders der vijf Amerikaansche vakvereenigingen van spoorwegperso neel hebben een spoorwegstaking vast gesteld tegen 5 December. De oorzaak is de afwijzing van 7V2 pet. loonsverhoo- ging. De Amerikaansche Senaat heeft met 50 tegen 37 stemmen het voorstel tot bewapening van koopvaardijschepen en tot opheffing van het verbod voor deze schepen om de oorlogszones te be varen, aangenomen, aldus meldt Asso ciated Press. Naar verluidt, is de opperbevel hebber van het Siberische leger, gene raal Stern, door- Stalin naar het Weste lijk front geroepen, teneinde na een eventueelen val van Moskou een belang rijk verdedigingscommando op zich te nemen. -Begin November zijn in den cen- tralen sector van het Oostelijk front bij zuiveringsacties vier hooge Sowjetoffi- cieren gevangen genomen. De textiel-bepalingen vormen te zamen een ingewikkeld geheel, dat uiteraard eenige kennis van zaken vereischt, om er geheel in thuis te zijn. Aanvankelijk ia daarom het Rijksbureau voor textielpro ducten in vele gevallen alleen he.peud, adviseerend en waarschuwend opgetre den. Natuurlijk kan dit alleen in het be ginstadium geschieden en nu de textiel distributie reeds meer dan een jaar oud is, is direct ingrijpen regel geworden en wordt slechts in uitzonderingsgevallen nog met een waarschuwing volstaan. Zoo werd onlangs te Nijmegen een groote detailzaak gesloten met inbeslag neming van een belangrijke partij goed. die in den textielhandel gekocht was van marktkooplieden tegen sterk opgedreven prijzen, natuurlijk zonder dat textielpun ten, resp. coupures waren afgegeven. Ook dit geval breidde zich uit als een olievlek, zoodat o.a. te Amsterdam, Rot terdam en 's-Hertogenbosch een achttal daarbij betrokken firma's kon worden opgespoord. De inspectie voert den strijd tegen de overtreders met deskundigheid. Haar in specteurs komen uit de textielbranche voort, kennen 't vak en.zijn „knepen" en beschikken daardoor over een goeden neus en over de noodige feeling om de bronnen van fraude op te sporen en den „ketting" van schakel tot schakel te volgen en dien in te palmen van laat- sten kooper tot fabrikant. Er vallen dan ook zware straffen. De achterhaalde goederen worden verbeurd verklaard, maar bovendien wordt ook de geheele voorraad in beslag genomen. Dat de fraudeerende vergunninghouders ge schorst blyven is niet meer dan natuur lijk. De administraties der handelaren la ten nogal eens te wenschen over en daar door wordt dan 't onderzoek bemoeilijkt. Het is het welbegrepen eigenbelang van den handel om te zorgén, dat de admini stratie voortaan in orde is, wil de be trokkene niet het gevaar loopen zich na- deelen op den hals te halen. Tenslotte nog een ander punt. Met het weigeren van een vergunning als strafmaatregel wordt thans niet meer volstaan. Daaraan wordt nu voortaan meermalen het stopzetten van de quotee ring verbonden; de leveranciers van den overtreder krijgen in dergelijke gevallen opdracht niets meer af te leveren gedu rende de termijnen, waarvoor de vergun ning is ingetrokken, terwijl dan het ach terstallige niet mag worden ingehaald. Bovendien kan de geheele voorraad op een wijze worden gedistribueerd, die min der in het belang van den overtreder is. JHR MR DR VAN KARNEBEEK ONGESTELD. Jhr Mr Dr Van Karnebeek, de commis saris van de provincie Zuid-Holland, zal eenigen tijd zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Hij is wegens een maagkwaal opgenomen in een zieken huis, waar hij ongeveer vier weken ver pleegd zal worden. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN HET BUITENLAND WERKZAAM. Volgens de „Deutsche Bergwerks-Zei- tung" is het aantal van de in Duitsch- land werkzame Nederlanders in de laat ste maanden weer toegenomen. In 't be gin van Augustus waren er 128.000 Ne- derlandsche arbeiders in Duitschland aan het werk, terwijl omstreeks half Oc tober dit aantal reeds tot 140.000 was gestegen. Het aantal in Frankrijk werkzame Ne derlanders bedroeg omstreeks half Oc tober 30.000 tegen 22.000 in het begin van Augustus. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied. Je meeste door hen neergeworpen brisantbommen ge deeltelijk ook brandbommen vielen op het open veld en deden zoodoende geen schade. In de nabijheid van een dorp op Zuid-Holland werd het kerkhof getroffen Voorts werd een boerderij in brand ge worpen; daarbij verbrandden 29 koeien en 10 paarden. CHR. GEREF. MANNENVEREENIGINGEN. Nu de voorzitter van bovengenoemde organisatie, Ds C. v. d. Zaal te 's-Graven-' hage verhinderd is om het presidium waar te nemen en de vice-voorzitter, de heer W. Poppe te Vlissingen met den predikant aldaar is overgegaan tot de Geref. Kerken, zoodat momenteel de voorzitters- en vice-voorzittersplaats on vervuld zijn, heeft het bondsbestuur tot j vice-voorzitter benoemd den heer L. Bij- leveld te Leeuwarden. WINTERHULP NEDERLAND. Bij de Winterhulp Nederland is een groot aantal giften ontvangen, zoowel van particulieren als van handelsfirma's grootendeels varieerend van f 100 tot f 1000. In totaal werd een bedrag van f 30.406 ingezameld. KERSTPAKKETTEN VOOR HET OOSTFRONT. Voor de Nederlandsche vrijwilligers, die met de Duitsche en de met hen ver bonden legers tegen het Bolsjewisme strijden worden thans twaalfduizend Kerstpakketten gereedgemaakt op het Hoofdkwartier van het Legioen aan de Koninginnegracht te Den Haag. Een standaardpakket is ontworpen, een ste vige kartonnen doos, afmeting 30 X 20 X 20 cm., waarin een kleinere doos past, die op aanvrage naar de ouders of verwanten wordt gezonden, zoodat ook zij hun Kerstgave zullen kunnen sturen. In deze binnendoos kunnen de ouders, vrouwen of verloofden hun gaven ver pakken en de doos daarna gevuld terug sturen naar het Hoofdkwartier van het Legioen. Voor eiken soldaat komt slehts één doos in aanmerking. Er wordt echter op gewezen, dat het sturen 'van aan bederf onderhevige levensmiddelen minder gewenscht is. Maar er zijn ook Nederlanders aan het Oostfront, die geen bloedverwanten meer hebben of door hun vertrek naar het front de banden met hun familie moesten verbreken. De N.S.V.O. heeft op zich genomen voor hen de pakketten te vullen. Het standaardpakket zelf bevat nut tige gebruiksartikelen, een fraai geïllus treerd gedenkboek over den inzet van de Nederlanders in den strijd, briefpa pier, schrijfgerij, sigaretten en versnape ringen. HET GOUD VAN DE ZEE: BARNSTEEN. Op 21 dezer zal in het Concertgebouw te Aihsterdam een tentoonstelling wor den geopend onder den titel „Barn steen, het goud van de zee". Zij zal onder bescherming van den Rijkscom missaris staan en een artistiek over zicht geven van de geschiedenis, de winning en verwerking van barnsteen. burg, Goes, Middelburg Terneusen en Vlissingen; 4 gevallen van diphtherie in Hulst en 1 geval van malaria in Middel burg. HOLLAND OP ZIJN SMALST. In een deftige straat van Amsterdam maakt een collectant van Winterhulp zijn tocht lang de huizen. Het is een voorna me buurt. De huizen hebben er centrale verwarming, een ruime hal, zonnige, groote kamers en een monumentale voor deur met indrukwekkende marmeren naamborden. De collectant kent den nood in de groote stad, in de smalle ste gen en belt vol goeden moed bij het eer ste huis in de deftige straat aan. Maar naarmate hij zijn tocht van huis tot huis vervolgt, wordt zijn gezicht minder op gewekt en als hij het laatste huis ver laat, weegt hq verslagen en teleurgesteld de collectebus in zijn hand. Op het bu reau van de Winterhulp wordt de op brengst van de collecte in deze deftige straat geteld: precies drie kwartjes Er zijn nog veel meer van deze straten in ons land. Maar er zijn ook straten b.v. in volks buurten en in middenstandswijken, waar een andere geest heerscht en waar wer kelijk geofferd wordt. Zij, die weten wat nood is, staan niet onverschillig tegen over den nood van anderen. De winter nadert, de nood wordt groo- ter. Op 't .werkelijke Nederlandsche volk doet Winterhulp een beroep, op ons volk dat door alle eeuwen heen met milde hand schonk en steeds bereid was den pood te lenigen. DINSDAG 11 NOVEMBER 1941. 's Morgens tot 8.54 uur. 's Avonds van 17.54 uur. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 26 ■October tot en met 1 1 November 1941 kwamen er in ons land 398 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 10 in Zeeland, n.l. 1 geval van roodvonk in elk der gemeenten Dora- OFFICIEELE BEKENDMAKING VAN DEN ALGEMEEN GEMACHTIGDE VOOR DEN WEDEROPBOUWpEN VOOR DE BOUWNIJVERHEID. De Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnijverheid deelt mede, dat alle „machtigingen" door of namens hem uitgereikt, betreffende den aankoop en de aflevering van hout, met ingang van 1 November 1941 voor het geheele land hun geldigheid hebben verloren. Voor geheel Nederland zal een bonnensysteem met vaste coupures met ingarfg van 1 November 1941 voor alle bouwwerken worden toegepast. Met ingang van 1 November 1941 mag derhalve voor bouwwerken, waarvoor reeds een gele machtiging tot aankoop van hout in ontvangst werd genomen, geen hout meer worden afgeleverd dan tegen afgifte' van de nieuwe houtcoupures. Ter verkrijging van houtcoupures vanaf 8 November 1941 dienen de opdracht gevers van bouwwerken zich te wenden tot de Hoofden der Bureaux Goedkeuring Werken in de provincies, waar het bouwwerk is gelegen. Buisje a 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 ct. Polders eni Waterschappen. Benoemd: tot gezworene van het cala- miteuze waterschap Walzoorden de heer P. J. Hiel te Ossenisse (Vogelwaarde) tot lid van den Dijkraad van de water- keering van het calamiteuze waterschap Walzoorden de heer J. Vinke te Honte- nissetot voorzitter van het waterschap De Prins Hendrikpolder, de heer W. C. van Nieuwenhuijzen te St Philipsland; tot dijkgraaf van den Al-te-Kleinpolder (Schouwen en Duiveland) de heer C. van Oeveren te Nieuwerkerk. Aan den heer I. de Wilde te 's-Gra- venpolder is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als dijkgraaf van het wa terschap Oosterzwake. MIDDELBURG. Niet vergeten!! Zij, die moeilijkhe den hebben met hun aanmeldingspapie ren voor Handel en Ambacht kunnen al hier op Dinsdag, Woensdag en Donder dag op de dan te houden zittingen inlich tingen bekomen. Het verkeer. Ook op het nieuwe terrein, waarover Middelburg thans haar zorgen uitstrekt, komen verkeersover tredingen voor. Zoo is thans een persoon geverbaliseerd, die zonder licht fietste op den Nieuwen Vlissingschen weg. Het Winferhulpwerk. In hotel „Brit- tannia" is een bijeenkomst gehouden van W. H. N., waar de prov. directeur, van de Winterhulp, Mr W. K. H. Diele- man, een uiteenzetting heeft gegeven van de beteekenis van W. H. N. Na een inleidend woord van burge meester C. A. van Woelderen, pl.v. dir. van Winterhulp, hield de heer Dieleman zijn rede, waarin hij .organisatie, doel en werkwijze van de W. H. N. toelichtte. Het komt aan op gedecentraliseerden ar beid, teneinde het volk zooveel mogelijk te benaderen. Ook besprak de prov. directeur de doelstelling van den N. V. D. Men zal zooveel mogelijk met plaatselijke toestan den rekening dienen te houden bij het werk. In de bespreking, welke volgde, heeft de heer Dieleman tal van vragen beant woord en bezwaren weerlegd. Federatie van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen. Gistermiddag heeft de ring Goes van de Federatie van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereeni gingen in de zaal-Krijger alhier een li turgische samenkomst gehouden, zulks mede ter gelegenheid van de Wereld gebedsweek, van 915 November, en als programma werd dan ook de door de Federatie voor deze week aangegeven li turgie gevolgd. Deze bijeenkomst stond onder leiding van Ds G. W. K o r e v a a r, die na een korte inleiding uit de nieuwe vertaling van het N.B.G. voorlas gedeelten van Hebr. 12, Lukas 12, Matth. 5 en 6, 2 Cor. 12, Gal. 5, Rom. 12, 1 Petr. 2 en 1 Petr. 4, hetwelk werd afgewisseld door het zingen van Gez. 105 4; Gez. 34 1 en 6, Ps 86: 6, Gez. 158: 3 en Gez. 300 a. Vervolgens ging hij voor in gebed en hield hij een toespraak naar aanleiding van Lucas 12 5tr Ds Korevaar wees er op, dat in dit tekstwoord Jezus op de vraag waartoe Hij in de wereld is gezonden, zelf het ant woord geeft. Hij verstoort de vredever- wachting van zijn tijdgenooten, zooals Hij ook de valsche vredesverwachting verwerpt, waarom ons dwaze hart vraagt. Toch is Jezus d e Vredevorst. Allen, die Hem liefhebben zeggen het met Paulus„wantHij is onze vrede". Hij brengt de werkelijke vrede in het zoeken van het koninkrijk Gods én Zijn gerechtigheid. Waar Christus aangeno men wordt en beslag legt op het hart, daar zal de verdeeldheid komen, want Hij ondervindt tegenstand en vijandschap in de wereld en wie de valsche vrede wil, komt tegenover den Christus te staan.Wij, jongeren, aldus spr., moeten in deze we- wereld staan als soldaten van Jezus Christus, onzen Heere, want temidden Drenthe Bureaux te Groningen— Friesland Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland (met uitzon dering van Amsterdam) Adres: Groningen, Martinikerkhof 18; Hoofd: Ir H. L. B. Dénis. Leeuwarden, Korfmakerstraat 13; Hoofd: Ir J. Ypes. Deventer, Kapjeswelle 5; Hoofd: Ir J. van Noppen. Arnhem, Eusebiusplein 28; HoofdIr H. H. Rieuwerts de Vries. Amersfoort, Utrechtscheweg 106; Hoofd: Ir A. Bos P.Az. Velsen, Kanaalkade 61; Hoofd: Ir R. Dufour Zuid-Holland (met uitzonde 's Gravenhage, Koninginnegr. 59; ring van Rotterdam) Hoofd: Ir J. Halm. Zeeland Middelburg, p./a. Tijdelijke Gemeente- Secretarie, Molenwater 4 a Hoofd: j. E. van Tijen. Noord-Brabant 's Hertogenbosch, Oranje Nassaul. 10 Hoofd: Ir J. P. Willeumier. Limburg Maastricht, Bouillanstraat 1 a Hoofd: Ir P. W. J. Kallenbach. Amsterdam p./a. Raadhuis, Kamer 153. Telefoon: 73Ö9 5960 3818 25021 5862 Beverwijk 3841 182664 Rotterdam p./a. DIWERO, Veemarkt 2. 31 en 100 2703 2232 43130 en 43321 45988 Voor de aanvrage van houtcoupures bij bovenvermelde instanties dient gebruik gemaakt'1 te worden van de daartoe vastgestelde en bij den houthandel beschikbare aanvraagformulieren in duplo. Bij de inzending dezer aanvraagformulieren in duplo is overlegging van de gele machtiging verplicht. Aan de verkoopkantoren, importeurs en handelaren is opdracht gegeven de in hun bezit zijnde gele machtigingen onverwijld aan de opdrachtgevers der diverse bouwwerken toe te zenden. Dit houdt dus ook in, dat de houtmachtigingen voor bouwwerken van den Rijksgebouwendienst en- de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van dien datum vervallen zijn. Voor verkrijging van houtcoupures voor bouwwerken van den Rijksgebou wendienst en de Nederlandsche Spoorwegen dienen deze diensten zich te wenden tot hun hoofdbureaux, respectievelijk in 's-Gravenhage en Utrecht. van onzen strijd in dit leven hebben wij •vrede bij God, van Wien onze verwach ting is. Nadat gezonden was Gez. 112 „Een naam is onze hope", sloot Ds Korevaar de indrukwekkende bijeenkomst met het „Onze Vader". Hij heeft ze weer terug. Een inwo ner van Heinkenszand verloor in Febru ari j.l. een paar lederen winterhand schoenen op het postkantoor. Toen hij dezer dagen weer in de stad kwam, zag hij een zekeren W. uit Goes in het bezit van zijn handschoenen. De politie werd higyvan in kennis gesteld en W. bekende de handschoenen destijds te hebben weggenomen. Voetbalwedstrijd. Zaterdagmorgen speelde het Pol. L. B. D.-elftal een voet balwedstrijd tegen de U. L. O. (Dussel- dorpschool).' Ruststand 00. Eindstand 1—1. Wegens Jiet niet bij zich hebben van een persoonsbewijs is p. v. opge maakt tegen Mej. M. O. te Goes. J. N. te Goes, E. P. te 's-Heer Abts- kerke, M. H. v. d. D. te Kattendijke, P. T. te Goes en J. P. de W. te Goes, zijn geverbasiseerd wegens het zich verboden ophouden in een portiek van een winkel. Kloetinge. De collecte ten bate vanJiet Ned. Bijbelgenootschap bracht ruim 80.op. Bij den burgemeester is bericht bin nen gekomen dat voor de maand Novem ber een bedrag van 500.van Win terhulp is toegezegd. Ritthem. De gemeenterekening over het dienstjaar ^1940 is ter vaststelling toe gezonden aan den commissaris der pro vincie. Zij wijst aan in ontvangsten f 9832,40 en in uitgaven f 8280,96. Alzoo een batig slot van f 1551,44. Terneuzen. Woensdagavond passeer de een agent van politie twee wielrijders, die elk een zak vervoerden. Toen de agent hen wilde aanhouden, wierpen zij de zakken weg. De agent slaagde er ech ter in één hunner te arresteeren. Bij on derzoek bleken de zakken tarwe te be vatten, welke gestolen was uit het pak huis van den heer v. d. G. De daders waren L. en V. uit Terneuzen en C. uit Axel, die allen een volledige bekentenis hebben afgelegd. In de woning van V. werd nog 300 kg tarwe aangetroffen, welke vermoedelijk eveneens van dief stal afkomstig is. Tholen. De verzending van mosselen, meest voor den export en inmaak, be droeg deze week ruim 7800 ton van 100 kg. De kwaliteit van de meeste soorten is best. Thans is de bouw van de installatie voor electrische bemaling een feit ge worden. Het plaatsen van de motoren, twee stuks, een van 80 en een van 55 p.k. benevens de pomp-installatie, is gegund. De kosten zullen plm. f37.000 bedra gen, welke geheel door het waterschap „De vrije polders onder Tholen" zullen worden gedragen. Het woningbedrijf dezer gemeente staat op het punt te gaan verdwijnen, daar alle woningen van dit bedrijf door notaris van de Velde publiek zullen wor den verkocht. Zierikzee. In de Chr. school alhier is de landbouwwintercursus, welke is geor ganiseerd door den C. B. T. B., geopend. De voorzitter der al'deeling, de heer A. M. den Boer Wzn, opende het samen zijn met een woord van welkom tot de leerlingen en overige belangstellenden en sprak zijn vreugde uit over het tot stand komen van den cursus. Spr. dankte het schoolbestuur voor het afstaan van het lokaal en den heer W. P. L. Bakker voor zijn bereidwilligheid den cursus te wil len leiden en wekte tenslotte de leerlin gen op tot trouw en ijver bij de studie. Namens het schoolbestuur voerde de heer Uijl het woord, waarna de heer Bak ker de openingsles hield. Benoemd tot ambtenaressen aan het Distiibutiekantoor mej. P. J. Rotte te Kerkwerve en mej. L. A. M. C. Lunen- berg, alhier. Mej. W. L. E. M. Guinée is overge plaatst van het bureau der Brandstoffen- commissie naar het Distributiekantoor, terwijl mej. Verhoek te Oosterland is aangesteld bij de Brandstoffencommissie. Kamperland. Het onderzoek, dat door de politie werd ingesteld naar het rijwiel van den heer v. d. M., dat de vorige week gestolen welrl, heeft tot resultaat ge leid, dat het gelukt is de fiets op te spo ren en den dader te arresteeren. KORFBALCOMPETITIE AFD 3 B. De spanning in deze afdeeling is nu zeer toegenomen, daar S.D.O. uit Kapelle Unitas op eigen veld met 62 klopte, zoodat S.D.O. nu nog maar 2 'punten op de leiders achterstaat. Aangezien er nog een wedstrijd D.S.V.-S.D.O. moet wor den gespeeld, zal het er nog om spannen, en is het nog moeilijk te zeggen wie het kampioenschap zal bemachtigen. Volhar ding IH uit Ierseke moest met 41 de de meerdere in S.V. Waarde erkennen, die Vu weer een plaatsje klom. De wed strijd Togo IIIVios II eindigde in een 41 overwinning voor de thuisclub. De stand is nu als volgt: 6: -d *f 3 V V O JU bo bo bc O. M D. S. V. 9 7 1 1 15 22—11 S. D. O. 9 6 1 2 13 32—15 S. V. Waarde 10 5 1 4 11 27—24 Unitas 10 4 2 4 10 23—18 Togo ni 9 3 2 4 8 20—24 Volharding IH10 3 2 5 8 19—24 Vios II 9 0 1 8 0 9—37 Vios II had nog 2 punten in mindering wegens een keer niet opkomen. Kapelle. Ingekomen: A. Vis, echtge- noote van J. de Leeuw, van Tholen, naar Dijkwelschestraat A 303; Ca. de Bart, van Oudelande, Kerkplein A 253; J. F. Florijn, echtgenoote van M. Sinke, van Wolphaartsdijk naar Weststraat A 287. Vertrokken: J. Joossen en echtgen., van A 214 naar Naarden; C. J. Zegers, van A 284 naar Waarde; Ja. de Keijzer, van A 179 naar 's-H. Arendskerke; H. de Blaeij, van B 60 naar Goes; L. Brouwer, van A 35 naar Yerseke; Ja. Ca. v. Liere, echtgenoote van W. E. P. van IJsseldijk, van B 78a naar Rotterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2