Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER. 1 MAANDAG 10 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 35 Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 TINGEN koudekerke. Cointre N.V., Goes. Onze boeren. Rede van Hitier - Jaita ingenomen - Lucht bombardementen - Schepen tot zinken gebrach. Met Duitschiand tegen het Bolsjewisme. De rede van Hitier. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Bureaux Lange Vorstsiraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg*. Direcieur-Hoofdredacteuri A, DE LANGE te Goes Abonnementsonis f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is eengeste'd f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent oer reoel Overige advenent'ërv 30 cent per regel Ingezonden mertecieel"-.oen 60 cent oer reoel Kleine advedentiën f Q.óó bij vooruitbetali'ig Adveriestiën onder lette' of motte lOct. extra Bi| contract beiangrl|ke korting (APPELEN EN ZAAIGRANEN )ER, Zaadteelt, Henhuizen N.-H., DE SOOMER, Goes, Tel. 2914. RUIMTE pootaardappe- |er letter Z, aan „De Zeeuw" te 1KART1KELEN. Voor iets goeds Igoudswaard, tt 6, Middelburg. OOP: IJ W I E L. Westhoek, Kou- OOP: iRSKALF. Lz., Koudekerke. OOP: kLVEREN, jlen. oud. 'roonweg 2, Oost- SSOIRS, looie keuze bij 3. J. SINKE es. JAS. Wij hebben eenigen tijd geleden op de groote belangstelling, waarin de boer zich thans mag verheugen gewezen. Naar ons uit enkele gesprekken is ge bleken, denkt hy daar het zijne 'van. Hij is nog niet vergeten de agitatie van de groote pers, van de Kamers van Koop handel in de industrie-centra en van het groote-stadspubliek tegen wat men toen noemde „den boerensteun" en hij vreest,' dat velen na den oorlog den boer maar al"te spoedig weer zullen vergeten. Dit laatste nu mag niet gebeuren. Steeds heeft ons blad op de bres ge staan voor de agrarische belangen, om dat wij niet alleen ip oorlogstijd, maar ook in normale omstandigheden over tuigd geweest zjjn van de groote betee- kenis van land- en tuinbouw voor het volksgeheel. De landbouw heeft altijd recht op een vooraanstaande plaats in het productieproces en wij hopen van harte, dat dit nu eindelijk eens door het niet agrarisch deel van ons volk zal wor den ingezien. Er moet meer eenheid ko men tussehen stad en platteland. Anderzijds moet van den boer worden geëischt, dat hij zijn plicht tegenover "zijn volk doet. De geloovige - landbouwer en tuinder weet, dat hij ten diepste van Gods zegen afhankelijk is en dat er factoren zijn wij denken aan het weer waar hij machteloos tegenover staat. Daarom zal hij zeker eiken morgen dien zegen van God op zijn werk afsmeeken. Maar. dan ook zal hij alles doen wat in zijn vermogen is, om de bodemproduc tie tot het uiterste op te voeren en met inspanning van alle krachten werken. Altijd, maar vooral nu, waar zoo groote volksbelangen op het spel staan. De omstandigheden brengen nu mee, dat er 100.000 H.A. grasland moet wor den gescheurd. Tot 22 Nov. kan aan gifte van vrijwillig scheuren worden ge daan en wordt een belangrijke scheur- premie toegekend. Wij begrijpen volko men, dat er bij sommige landbouwers jl-tf bezwaren tegen dat grasland-scheuren bestaan, maar toch verwacht het Neder- landsche volk, dat de boer in dezen zijn plicht zal doen. Het rekent daar op. Laat de stok achter de deur, bij onvol doende vrijwillige scheuring, niet ge hanteerd behoeven te worden. DE DEELNEMERS AAN EEN ALGEMEEN ZIEKENFONDS. Het is geblekeri, dat zich bij de, uit voering van het Ziekenfondsbesluit hier en daar moeilijkheden hebben voorge daan tengevolge van de omstandigheid, dat de betrekking tussehen de algè- méene ziekenfondsen (het betreft hier dus de verplichte verzekering) en de deelnemers aan de ziekenfondsen, zooals artsen, tandartsen enz., nog niet is ge regeld. Deze regeling is binnenkort te verwachten. In afwachting daarvan kan reeds thans worden medegedeeld, dat degene, die zich heeft bereid verklaard als deel nemer toe te treden tot een algemeen ziekenfonds, niet de bevoegdheid zal hebben zijn medewerking als deelnemer aan een ander ter plaatse zijn werkzaam heden uitoefenend algemeen ziekenfonds te weigeren, m.a.w. dat de bereidverkla ring, om als deelnemer tot een algemeen ziekenfonds toe te treden in beginsel zal inhouden de bereidverklaring om toe te treden tot elk ander ter plaatse werk zaam algemeen ziekenfonds. De in sommige nieuwsbladen versche nen mededeeiingen van artsen, dat zij slechts bereid zijn in de toekomst aan een bepaald algemeen ziekenfonds hun medewérking te verleenen, zijn dan ook misplaatst. Slechts voor ondernemingsfondsen bij ondernemingen, welke beschikken over een eigen geneeskundigen dienst, zal een uitzondering worden gemaakt. Hqmoeopathische artsen hebben ten aanzien van het ziekenfondswezen de zelfde rechten en plichten als de andere artsen. SMOKKELMOLENTJES. Het vakblad „De Molenaar" vestigt er de aandacht op, dat fabrieken van land bouwwerktuigen en ook bedrijven die in den molenbouw werkzaam zijn, openlijk zoogenaamde boerenmólentjes ten. ver koop aanbieden. Mag men het blad gelooven, dan wor den er duizenden van deze molentjes ge maakt. Het molenaarsbedrijf ondervindt daarvan groote schade en bovendien wordt er veel graan en meel aan de dis tributie onttrokken. In den zwarten han del brengt het frauduleus gemalen graan een hoogen prijs op, doch daar de straf fen bij ontdekking zwaar zijn, waagt de gene, die de malerij als bedrijf uitoefent zich er niet aan. Aangedrongen wordt op het optreden van de overheid tegen de fabrikanten van smokkelmolens. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag be kend: Bij de achtervolgingsgevechten op de Krim hebben Duitsche en Roemeensche troepen aan de Zui delijke helling van het Jaiia-ge- bergte een bolsjewistische cava- lerie-divisie vernietigd. Bij de vernauwing vande landtong van Kertsj is een 10 km diepe modern opgebouwde stellingenzóne door- gestooten. De achtervolging van den hier verslagen tegenstander is aan den gang. Het luchtwapen heeft in de wateren ten Zuiden van Jalta een transportschip van 8000 brt. ver nietigd. Een Roemeensche duikboot heeft op de Zwarte Zee Sow- jettransportschepen van in totaal 12.000 brt. tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten vier vijandelijke koopvaarders met te zamen 28.000 brt. tot zinken ge bracht. Aan de Noordoostkust van E n- geland heeft het luchtwapen overdag met goed gevolg de dok installaties in B 1 y t h aangeval len. Vannacht hebben sterke for maties gevechtsvliegers in het Oosten en Zuidoosten van Enge land verscheidene haveninstallaties vooral in Sunderland gebom bardeerd. Voltreffers op werven en ravitailleeringsbedrijven deden hevige ontploffingen en groote branden ontstaan. Ten Oosten van Aberdeen is een Britsche tor pedojager met bommen tot zin ken gebracht. De vijand is vannacht op vele plaatsen Duitsch rijksge- bied binnengevlogen. Door bom men op woonwijken o.a. ook in de rijkshoofdstad leed de burgerbevolking geringe verliezen aan' dooden en gewonden. De aan gerichte schade is van geen be lang. Daartegenover heeft het Britsche luchtwapen zware ver liezen geleden; 27 van de aan vallende bommenwerpers vielen aan den Duitsehen afweer ten offer. Gisteren werd gemeld: Op de Krim hebben de Duit sche en Roemeensche troepen de achtervolging van den verslagen vijand langs de Zuidkust en op het schiereiland Kertsj met succes voortgezet. Jalta werd inge nomen. Voor de Oostkust van Engeland en Schotland hebben gevechts vliegtuigen 6 vijandelijke koop vaarders, die in konvooi voeren, onder meer een groote tankboot, met tezamen een inhoud van 38.000 brt. tot zinkeni gebracht. In de wateren der Faroer is overdag een klein vrachtschip met bommen vernield. Duikbommenwerpers hebben - de haveninstallaties van Dover met bommen van zwaar kaliber be stookt. Er ontstonden verscheide ne uitgebreide branden. Bij pogingen om de bezette ge bieden aan het Kanaal aan te val len, heeft het Britsche luchtwapen weer zware verliezen geleden. Ja gers schoten in felle luchtgevech ten 23, afweergeschut 2 vijande lijke vliegtuigen neer. Britsche bommenwerpers hebben vannacht aanvallen ondernomen op West-Duitschland. De burgerbevolking leed eenige verlie zen. 9 der aanvallende toestellen werden neergeschoten. (D. N. B.). Hitier heeft ook dit jaar op dén avond voor den 9den November een rede gehouden voor zijn oude strijd makkers. Daarin schetste hij het ontstaan en de ontwikkeling van den oorlog. Enkele malen is aan Engeland de vredeshand toegestoken, doch deze werd terug ge- stooten. Toen bleef niets anders over dan den weg in te slaan, die ons voorgoed zal bevrijden van de gevaren, die niet slechts het Duitsche r^jk, maar ook ge heel Europa bedreigen. Hitier karakteriseerde vervolgens in den breede de misdadigheid van het ka pitalistische, democratische Jodendom en kwalificeerde Engeland als de drijvende kracht daarvan. Hitier gaf vervolgens een beeld van den gigantischen Sowjet-opmarsch in het Oosten. De eerste consekwentie was het los maken van onze Zuid-Oostelijke flank. Nu wij alles weten wat is geschied, moe ten wij thans Mussolini werkelijk danken dat hij nog in 1940 de etterbuil heeft doorgestoken. Hitier kwalificeerde opnieuw het be vel tot den defensieven strijd tegen de Sowjet-Unie op 22 Juni als het zwaarste besluit van zijn geheele leven. Hij wist, dat dit bevel Duitschiand in een zeer zwaren stijd zou wikkelen. Hij hoopte evenwel, dat de kansen op een overwin ning te grooter zouden worden, naarmate Duitschiand de anderen te sneller voor was. In het kamp der tegenstanders zijn er zoogenaamde politici, die thans ver klaren, dat Hitier wel geweten heeft, dat men Duitschiand in het Westen niet zou aanvallen. Tot deze genieën kon hij slechts zeggenu miskent mijn voorzich tigheid. Ik heb mijn voorbereidingen in het Westen zoodanig getroffen, dat de Engelschen ieder oogenblik kunnen op rukken als hun dat belieft, hetzij in Noorwegen, hetzij aan onze Duitsche kust, hetzij in Nederland, in België of in Frankrijk. Indien zij inderdaad een offensief willen ondernemen, dan kunnen wij slechts zeggeng a a t u w g a n g, u zult vlugger verdwijnen dan u bent gekomen. Deze strijd is niet alleen voor Duitsch iand, maar voor geheel Europa een strijd om het zijn of niet zijn. Men kan zeggen, dat in het Oosten wellicht voor de eerste maal geheel Eu ropa strijdt, evenals vroeger tegen de Hunnen. Leningrad is ingesloten. Niemand.zal haar meer bevrijden en zij valt ons in handen. Als men vraagt: „Waarom trekken wij dan thans niet op?" dan antwoord ik: „Omdat het op het moment regent of sneeuwt of misschien omdat wij de spoorwegen nog nietgeheel gereed heb ben. Het tempo van den opmarsch bepalen niet de Britsche strategen, die het tempo van hun terugtochten hebben vastgesteld, maar dat doen wij zelf. Het aantal gevangenen in dezen veld tocht bedraagt omstreeks 3,6 millioen. Volgens de ervaringen uit den wereld oorlog komen 3,6 millioen gevangenen ten minste met hetzelfde aantal gesneu velden overeen. Als ik aanneem, dat in Rusland, evenals bij ons op een gesneu velde 3 a 4 gewonden komen, dan volgt hieruit een volstrekt verlies van 8 a 10 millioen, zonder de lichtgewonden, die misschien nog weer" kunnen genezen. Daarvan herste.lt gve en le ger ter wereld meer. Als Stalin nu zegt, dat wij vier en en half millioen menschen verloren hebben en Rusland slechts 350.000 vermisten, 350.000 dooden en 1 millioen gewonden, dan kan men slechts vragen: Waarom zijn de Russen dan iy2 duizend kilome- 9 Nov. tot eu met 15 Nov. 1941. 43-4 brood 43 brood 43 vleesch 43 vl.waren 43 melk I 4 rants, brood of gebak. y<i rants, brood of gebak. y2 rants, vleesch of vl.w. 1 rants, vleesch of vl.w. l-% liter melk. 43-A aardapp. 1% kg. aardappelen. 43-B aardapp. kg. aardappelen. 2 Nov, tot en met 29 Nov. 1941. en 136 algem. 137 algem. 138 algem. 139, 140, 141, 142 algem. D en E havermout 143 algem. 144 algem. 149 algem. 145, 146, 147, 148 algem. 2 Nov. 1 kg. suiker. 250 gr. koffie-surrogaat. 500 gr. jam. 1-rantsoen bloem, brood of gebak. 250 gr. rijst. 250 gr. havermout. 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maizena. 100 gr. kaas. tot en met 20 Nov. 1941. 51-52 boter 51-52 vet 125 gr. boter. 125 gr. boter m. reductie. Geldige bonnen voor diverse artikelen. 6 Oct. tot en met 27 Dec. 1941. 14 petroleum 2 liter petroleum. 12 Oct. tot en met 22 Nov. 1941. 21 petroleum 2 liter petroleum. Tot 30 Nov. 1941 06 KF brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec. 1941. 01—04 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 05—07 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec .1941. 08 HK brand- eenheid brandstoffen. stoffen 2) 01—11 CV brandst. 1 1 eenheid brandstoffen. 1942. 1 eenheid 1942. brandstoffen. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 12—20 CV brandst. Tot 30 April le4e per. brandst. 5e6e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 1 Nov. tot en met 30 Nov. 1941. 135 algem. 1 rantsoen zeep. D zeep 1 rantsoen zeep. D toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1941. J textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. 1Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. Wie slordig op zijn bonnen; is Staat met één beert in dé gevangenis. bar tferuggedraafd als zij geen strijd krachten hebben verloren? Het oorlogstuig, dat wij in dezen tijd hebben buitgemaakt, is onmetelijk groot. Wij hebben tot nog toe 1.670.000 km2 bezet. Dat is een gebied, ongeveer 3 a 4 maal zoo groot als Frankrijk en omstreeks 5 maal zoo groot als Enge land. In dit gebied ligt 60 a 70 pet. van 'alle industrie en alle grondstoffen, die Rusland bezit. MAANDAG 10 NOVEMBER. Juicht Gode, gij gansche aarde! Psalmzingt de eer zijns naams; geeft eer zynen lof. Ps. 66 1 b en 2. Zon Maan op onder op onder 8.52 17.55 23.12 13.51 12 Nov. Laatste kwartier. 19 Nov. Nieuwe maan. DE TOEKOMST VAN HET NIEUWE EUROPA. De Duitsche rijksminister dr Göo- beis heeft in het weekblad „Das Reien een zeer belangwekkend artikel gepuou- ceerd over de groote problemen, uie mei. den huidigen oorlog verband houden. Dr Göbbels zet uiteen, dat hec min der over de vraag gaat wanneer de spilmogendheden den ooriog zuuen win nen dan wei om de vraag hoe aeze oor log gewonnen zal woruen. Deze oorlog zal niet alleen een poli tieke beslissing brengen, doch in min stens even sterke mate een socia.e en economische. Het zal thans voor zeer velen duide lijk geworden zijn, aldus dr Göbbeis, dat de strijd in het Oosten van doorslagge vende beteekenis is voor geheel Europa en voor langen tijd de richtlijnen zal aangeven waarlangs de Volkeren van Europa zullen gaan. Indien de Sowjet- unie haar plannen had kunnen doorvoe ren, zouden de Europeesche volkeren in een barbarenstaat ondergegaan zijn. Met de Europeesche cultuur zou het gedaan geweest zijn en groote ellende zou over de volkeren van Europa gebracht zijn. Europa heeft te beslissen of het levèn zal, of in den chaos zal verzinken. Duitschiand en Italië hebben in samen werking met de bevriende mogendheden de consequenties van deze beslissing aanvaard en daarmede Europa voor den öndergang behoed. Zouden wij dezen oorlog verliezen zoo vervolgt de minister dan ware voor Europa alles verloren. Duitsch iand zal echter den oorlog winnen en deze overwinning zal het reveil zijn voor een herboren Europa, het reveil voor de verwezenlijking van vele sociale en eco nomische problemen. Om dit te berei ken moeten echter zware offers ge bracht worden. Wij vragen niet wan neer het einde van den oorlog komt, doch wij weten, dat het einde nomt en een overwinning zal zijn voor Duitsch iand en allen, die met Duitschiand voor die overwinning vechten. Dan zal het groote oogenblik aangekomen zijn voor geheel Europa, het oogenblik waarop wij allen wachten en dat een nieuw tijd perk voor een nieuw Europa zal inlui den. In de straten van het veroverde Kalinin. De sporen van den hard- nekkigen strijd om het bezit dezer stad zijn nog zichtbaar. (Orbis-Holland.) Alles is denkbaar, aldus spr., slechts niet, dat Duitschiand ooit kapituleert. Als onze tegenstanders zeggen, dat de strijd dan tot het jaar 1942 duurt, hij kan duren zoo lang hij wil. Het laatste bataillon op dit slagveld zal het Duitsche zijn. Als nu de president van de Vereen. Staten meent door een bevel tot schieten Duitschiand murw te maken, dan kan spr. slechts ten antwoord geven: Presi dent Roosevelt heeft zijn schepen bevo len, waar ze Duitsche schepen zien, daar op te schieten. Ik heb de Duitsche sche pen bevolen, zoodra zij Amerikaansche schepen zien, daarop niet te schieten, maar, zoodra een Duitsch schip wordt aangevallen, zich te verdedigen. In korte, scherpe bewoordingen wees Hitier de vervalschingen van de hand, die Roosevelt heeft samengeflanst met zijn landkaart over z.g. Duitsche plannen tot verdeeling van Zuid-Amerika. Spr. kenmerkte dit alles als de domste ver valschingen. Ook de bewering, dat Duitschiand alle godsdiensten wil oplos sen is te onbenullig, zoo verklaarde spr., dan dat hij zich met dergelijke kinder achtigheden en domheden ernstig zou kunnen bezighouden. Hitier vestigde vervolgens zijn aan dacht op de Sowjet-Unie. In het Sowjet- paradijs bestaat werkelijk het miserabel- ste slavendom, dat de wereld ooit heeft 1 gezien. Het zal voor Europa een ware verlossing zijn, als niet alleen het Bolsje wistisch gevaar verdwijnt, maar ook de vruchtbaarheid van deze streken ten goe de komt aan heel Europa. Dat is een ge wéldige taak, die ons is gesteld. Wij stellen tegenover de begrippen van goud en kapitaal weer den mensch en zijn werk. Aan het eind van dit jaar kunnen wij wel zeggen, dat voor dit Europee sche front het grootste gevaar reeds is afgewend.» Wij behoeven niet te betwijfe len, dat in dezen tyd het lot van Europa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1