Rondgang door den Dam-doolhof. DAGKALENDER. en ZATERDAG 8 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 34 Bureaux Lange Vorslstrael 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur.* De Graaf van Zinzendorf. aangesteld f 0.21 Losse nummers cent dertranscept pracht zicht 10 m. breede og en draagt jgvenster in vensters, al even zeer iet koor vijf middenschip ak van het a mooi ster iet westelijk i kap de ge- de zijbeuken n, waarop de 3 zijn prach- cht in ruime een bijzon- len, dat deze streven der an het eind vam, in zijn nen worden, niet geheel consistorie ien beurt, ief genomen 906 werd er :n Provincie nede de ver- 1 en van de tigd konden 18, kon aan restaurateur c te Scheve- len een plan ontwerpen, werden op in de uitvoe- Itooien, zoo- ir den eere genomen, rt 1930 ge- samenkomst rijke autori- woord voer lid de Ned. r de eerste kerkgebouw ras voor een eer A. D. F. a president- resauratie erk te Goes in, welke de en ons heb- ïet volk des Ilerhoogsten zeggen: in Uw huis wonen, ven is beter d elders". DAGE- de bekende zag eens, paardetram rzichtigheid it u deze sen", zei de n engel is", cke verder, ur, „ik heb tertje door ik den ge- enschen za- Deze dame in en vroeg lijn verdriet :en warmen - A E BIGGEN. KOUDEKERKE. KOOP: IEUWE BANDEN. W, Westhoek B 177, STBODE lacht, bij alleenwo- tiiet hulpbehoevend. Middelburg. Le Coiwtre N.V., Goes. WIEN GELDT DE PREDIK'NG? Een predikant bezocht een gevangenis, vergezeld door den zoon van zijn gastheer. Op den terugweg maakte de jonkman de opmerking: „Ik ben overtuigd, dat de ge vangenen een indruk hebben moeten ont vangen. Zulk een leerrede kan niet nalaten him goed te doen". „Maar heeft zij u goed gedaan?" vroeg de leeraar aan den jonkman. „Mij? Maar gij hebt toch immers voor gevangenen gepredikt!" riep de jongeling, verbaasd over deze vraag. De predikant schudde bedenkelijk het hoofd en antwoordde„Ik'heb den Heiland verkondigd; gij hebt den Heiland evenzeer noodig als zij!" (Slot.) Het zou ons te ver voeren te schrijven over het vele en prachtige werk dat de Graaf van Zinzendorf in Hernnhut heeft verricht; te spreken van den invloed, die hij op theologisch gebied heeft uitgeoefend verzen van hem aan te halen, want Van Zinzendorf had groote beteekenis als gees telijk dichter: in het gezangboek der Broe dergemeente is meer dan een vierde der lie deren van Van Zinzendorf. Bepalen we ons er evenwel toe te zien, hoe Hernnhut gedreven werd tot de Zen ding, vooral tot de uitwendige Zending. In den zomer van 1731 reisde Van Zin zendorf met eenige Hernnhutter broeders naar Kopenhagen, om daar tegenwoordig te zijn bij de kroning van Christiaan VI. Deze reis is van groote beteekenis gebleken voor het werk der Zending. Hier immers ont moetten de Hernnhutters twee Groenlan- ders, die hun veel vertelden van den on- vruchtbaren arbeid van Hans Egene; ze za gen er een bekeerden neger, afkomstig van het eiland St. Thomas in West-Indië, die hen sprak over het ellendig lot der slaven op St. Thomas en hoe velen naar de kennis van den waren God verlangden. Door ...die gesprekken kwam de edele graaf diep onder den indruk. Zoowel hij als de mannen die hem vergezelden, beschouw den deze verhalen als een roepstem van God. In Hernnhut teruggekomen, werd er veel in de gemeente over gepraat. De neger van St. Thomas liet men uit Kopenhagen over komen om in een samenkomst den toestand der arme zwarten op zijn eiland te beschrij ven. Bij twee broeders ontwaakte de wensch naar West-Indië te gaan en daar aan de slaven de Blijde Boodschap van den Hei land te brengen. Twee andere broeders meldden zich aan voor Groenland. Die eer ste zendelingen waren Dober, Nietszchmann en de beide neven Stach. Ze gingen zonder eenige voorbereiding en moesten in hun eigen levensonderhoud voorzien. „Alle mannen, die vast in het geloof staan," zei Van Zinzendorf, „kunnen tot de heidenen gaan; wie den god dezer wereld op diens eigen terrein wil bestrijden, moet zeker wezen van den bijstand der Heeren, opdat het hem niet verga als den zonen van Sceva in Hand. 19 16." Den vertrekkenden Zendelingen werd in 'tgeheel geen instructies gegeven; ook in later jaren niet. Ze werden volkomen vrij gelaten in de manier, waarop ze het werk zouden aanvatten en voortzetten. In het jaar 1732 vertrokken de eerste Hernnhutter-Zendelingen naar West-Indië. 't Volgend jaar trokken drie broeders naar de Eskimo's op Groenland; een paar maan den daarna drie anderen naar de Lappen in 't Noorden van Skandinavië. In 1734 gingen uit Hernnhut mannen naar de India nen in Noord-Amerikain 1734 werden de eerste Evangelie-boden gezonden naar Su riname. Sinds dien tijd is er geen jaar voorbij gegaan waarin niet eenige Hernnhutter- broeders of -zusters zijn uitgegaan onder de heidenen. Vanaf het begin van de Zen ding der Broedergemeente tot nu zijn er 3000 mannen en vrouwen gegaan naar alle deelen der wereld om den Heidenen te ver tellen van den Zaligmaker. r\ i i Moeilijk, zeer moeilijk was veelal hun ar beid. Op één plaats stierven tien van de achttien daarheen vertrokken Broeders en Zusters. Sommigen werkten slechts enkele maanden en werden dan weggemaaid door vreeselijke koortsen. Het was één lange doodenzang: „Hij bood zich aan vcor de prediking van het Evangelie, trok weg en hij stierf." Eén lang refrein: „Hij kwamhy stierf." Meermalen was de gemeente van Hernn hut ontmoedigd, was de zendingsijver ver lamd. Maar Van Zinzendorf zelf verloor den moed niet en wist hem steeds weer aan te wakkeren bij zijn geloofsgenooten. In 1793 werd in Zeist een genootschap opgericht onder den naam „Sociëteit in Holland ter uitbreiding van het Evangelie onder de heidenen". Thans wordt het „Zen dingsgenootschap der Broedergemeente te Zeist" genoemd. Het opschrift op het graf van Graaf van Zinzendorf meldt van een gesteld zijn om vrucht te dragen, blijvende vrucht. Indien ergens, dan kunnen we zeker hier spreken van een gezegend leven, dat rrjkè vrucht heeft afgeworpen. Uit liet mosterdzaadje, neergelegd aan den voet van den Hutberg, op een vergeten plaats, is een groote boom geworden, waarvan de takken zich tot over de geheele wereld uitstrekken. In Noord en Zuid, Oost en West, ja over al werden mannen en vrouwen uitgezonden door de Broedergemeente, de stichting van Nicolaas Lodewijk Graaf van Zinzendorf. Op dertien arbeidsvelden in Azië Oost- en Zuid-Afrika, Noord-, Midden- en Zuid-Amerika laat God de Broedergemeente voor Zijn Koninkrijk werken. (Het Zendingsblad.) Redacteur: H. M. Slabbekoom, Oostsingel 60a, Goes. Om „De Zeeuw"-wisselbeker. Groep A, probleem 2 (gevorderden) Auteur Jacs. v. Zweeden, Goes. 1 -2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 9 sch. op: 8, 9, 10, 14, 18, 20, 25, 26, 40. Wit 9 sch. op: 27, 28, 29, 32, 35, 37, 38, 43, 44. Wit begint en wint. Van dhr Jacs. v. Zweeden mochten wij een aantal problemen ontvangen, die hij be schikbaar stelde voor deze rubriek. Onzen hartelijken dank hier/oor. Groep B, probleem 2 (beginnenden). 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Stand Zwart: 2 sch. op: 29 en 30. Wit 4 schijven op: 37, 38, 39 en 40. Wit speelt en wint. Inzendingen van bovenstaande proble men tot uiterlijk 19 November a.s. Aangezien het mogelijk is, dat er dam mers zijn, die de vorige week onze rubriek niet hebben opgemerkt, of toen nog niet waren besloten om deel te nemen, geven wij ten overvloede nogmaals de cijferstand yan de eerst geplaatste problemen in dezen op- loswedstrijd. Groep A (voor gevorderden), probleem nr I, auteur C. v. Biemen, Goes. Zwart 7 sch. op: 13, 19, 22, 23, 25, 32, 35. Wit 7 sch. op: 24, 33, 34, 40, 43, 44, 49. Wit speelt en wint. Groep B (voor beginnenden), probleem nr I, auteur Is. Weiss f- Zwart 7 sch. op: 7, 8, 9, 17, 28, 30, 35. Wit 6 sch. op: 23, 29, 32, 42, 43, 49. Wit speelt en wint. Wij hebben den beginners een aanwijzing gegeven, door er bij te vermelden: meer- slag-probleem. M.a.w. wit geeft zwart meer- slag. Oplossingen tot 12 November a.s. Als tweede prijs voor onzen wedstrijd wordt uitgeloofd een bedrag van 2,50. De winnaar kan opgeven, wat hij hiervoor wenscht te ontvangen. Naar aanleiding van gestelde vragen kun nen wij mededeelen, dat er geen enkel be zwaar tegen bestaat, dat meer dan één op losser in denzelfden brief zijn oplossing in zendt. Men diént echter niet uit het oog te verliezen dat het een persoonlijke wedstrijd is, en daarom stellen wij voor dat ieder zijn oplossing sluit. Iedereen kan deelnemen, doch het is dui delijk, dat men maar voor één groep mag inzenden. In 't bijzonder is het voor de B-groep te vens een goede oefening de A-problemen op te lossen. Wij verwachten in beide groepen een flin ke deelname. Allen aan den slag, en veel succes! Het was ons een genoegen van den heer Sinke te Den Haag te mogen vernemen, dat hij in de voorronde voor den „meestertitel" als nr 1 en 2 was geëindigd, gelijk met dhr Gordijn. Dhr Sinke was de eenigste deelnemer, die ongeslagen was, n.l. 3 gewonnen en 6 remise-partijen, voorwaar een prachtig succes. In den eindstrijd zal deze Zeeuw het niet gemakkelijk krijgen. Zijn tegenstan ders zijn dhr Gordijn, Den Haag, W. Huis man, Leiden (die voor kort nog een match speelde tegen den kampioen van Neder land), W. Roozenburg en J. Blom te Rot terdam. Wij wenschen dhr Sinke goed succes. In de laatste ronde van den voorwed strijd speelde hij tegen dhr Posthuma, en met remise. Hij was verzekerd in de finale uit te komen. Hierbij de stand: 1 2 3 4 f. 47 48 49 50 Zwart Posthuma 12, 15, 18, 19, 24, 25. Wit Sinke: 21, 28, 33, 34, 35, 45, wit aan zet. 1. 34—29 15—20 2. 21—16 12—17 3. 28—22 X 4. 4540 X remise 5. 40—34 X Slechts de niet-verwende menschen kun nen met krachtige hand medewerken aan den opbouw van een nieuwe toekomst, de verwenden, de zwakkelingen blijven werk loos toezien en tellen niet mee Abonnemenrspn|s f 2.73 per kwerfoai Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is Fömiliebe'ichien 33 cent oer reoel Overige adverieniiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per reoel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Adverleniiën onder letter of motto 10 cl. extra Bij contract belangrijke korting een be- jeneraal re rege- ■onboek- die de ffen om innen m b e r, te kurj- met de ijn ver- de wet- den van n) wor- •nderne- het ge- of die rijgbaar coupons ■ïen kie- nd dag- or resp. zal zijn jes met coupons gen den gld. an toren op wor- srd dag- Lig dag- •d week- maand- lden. by elke andloon gsplich- t, dezen week-, ■spremie upon in et alge- geschre- ntvangt op hem '■aan. jaar, te- Igens de len die, uit, ver- boekjes, ikt voor toupons, eze pre- bij dan ïtbladen in min- ZATERDAG 8 NOVEMBER. Gij doet de uitgangen des morgens en des avonds juichen. Ps. 65 9 b. Zon Maan op onder op onder 8.48 17.58 21.19 12.28 12 Nov. Laatste kwartier. 19 Nov. Nieuwe maan. ZONDAG 9 NOVEMBER. Welgelukzalig is hy, dien Gij verkiest en doet naderen, dat hy wone in Uw voorhoven; wij zullen verzadigd^ worden met het goede van Uw huis, met'het hei lige van Uw paleis. Ps. 65 5. Zon op onder 8.50 17.57 Maan op onder 22.13 12.12' 141. 1941. NEDERLAND EN DUITSCHLANDS STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. In ons nummer van Donderdag j.l. we zen wij op de houding van het Bolsje wisme tegenover godsdienst, kerk, cul tuur, jeugd en gezin. Ook op de groote sucessen, door de Duitsche en met hen verbonden legers op het Sowjet-leger be haald, waardoor de sprong van hec Bois- jewisme naar het Westen werd voor komen. Reeds daarom is deze gewel dige stryd in het Oosten ook voor Neder land van zoo groote beteekenis, gelyk wij Donderdag eveneens aantoonden. Daar komt nog iets bij. Doordat de Oekraine aan Sowjet-Rus- land is ontnomen, moeten daar straks buitengewoon vruchtbare gebieden in cultuur worden gebracht. Deze uitge strekte gebieden dienen zorgvuldig te worden geëxploiteerd. Zij zijn voor de voedselvoorziening van Europa van uitermate groote beteekenis en kunnen ons werelddeel in dit opzicht van andere werelddeelen onafhankelijk maken. De Slavische volken hebben daarbij echter behoefte aan goede leiding. Hier ligt een reusachtig arbeidsveld open voor onze boeren en landarbeiders en andere deskundigen. Ons volk heeft op koloni satiegebied een uitstekenden naam. Als straks op ons een beroep wordt gedaan om de bodemcultuur in de Oekraine op een hooger peil te brengen, zullen ook Nederlanders daarin ongetwijfeld een aandeel willen hebben. uis. iet Ned. :ath op- ter. Het gsdienst p attent komen- ed moet het be- rleiding- dat in aat. Het jeds ge ding be- ette em- gegaan. om by chwater ffloeten inhouden, dient te worden bere kend over hetzelfde loonbedrag als voor de premie ingevolge de Ziektewet in aanmerking wordt genomen. Voorts zij er op gewezen, dat zij, die een wachtgeld genieten en in ver band daarmede krachtens de Ziektewet zyn verzekerd, ook onder den verzeke- "ngsplicht ingevolge het Ziekenfonds- besluit vallen. OESTERPRIJZENBESCHIKKING. De Staatscourant bevat een beschik- 'bg, waarin de maximumprijzen van oesters zijn vastgelegd. ■Als basis van berekening is de kost- behoeve van degenen, die geen winter voorraad opslaan, op de normale wijze wekelijks een bon van de nummers „05" tot en met „14" zal worden aangewezen, welke recht zal geven op een half rant soen per boy. Hieruit vloeit dus voort, dat een der nummers „05" tot en met „14" zal ko men te vervallen. Zij, die een wintervoor raad opdoen krijgen derhalve gedurende deze periode van negen weken iets meer, dan de anderen, daar bij het inslaan van den wintervoorraad rekening is gehou den met een uitschot van 10 pet. De aandacht dient er op gevestigd, dat de bonnen „01" tot en met „04" raad opdeden, toch vooral zoo verstan dig zijn, thans geen risico te nemen, maar het lievter aan hun groentenhan- delaar overlaten. Men dient wel zeer goed te bedenken, dat het gevaar van bederf of bevriezen lang niet denkbeeldig is, en dat by be derf of bevriezing in geen geval nieuwe bonnen worden uitgereikt. Het is dom en onverantwoordelyk, zelf aardappelen te bewaren, als men daar niet op inge richt is. Wie het gewend is, kan het gerust^ doen, maar wat aardappelen betreft, kan men met gerustheid den winter te gemoet zien. i totaal 'eer 500 l tablet- 1 bevre digend, maar zexer nog niet voldoende. Men zal propaganda maken voor een grooter aantal by de tweede uitreiking over 8 weken. De bouw gaat voort. Arts C. F. Fru- mau en Ir A. Rothuizen-hebben opdrach ten gegeven voor panden op de Korte Burg, waar geen winkels zullen komen, aan 2 firma's, waarvan een aan de Rot- terdamsche Kade, de woning van den heer H. J. van Geuns zal herbouwen. Op de Markt herrijst het sigarenma gazijn der firma C. F. Diesch en wel één huis vanaf den hoek Markt-Langedelft. Een firma is bezig aan het pand op den hoek Lange Burg-Langedelft, waarin de TENTOONSTELLING VAN BOLSJEWISTISCH PROPAGANDAMATERIAAL. By de opening van de tentoonstelling van Bolsjewistisch propagandamateriaal in het zaaltje van De Schouw aan de Heerengracht 56 te 's-Gravenhage, heeft de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda bij het departement van volksvoorlichting en kunsten er op gewezen, dat, behalve het Nederlandsche, vooral het Duitsche boeken- en propagandamateriaal hier een belangrijke plaats inneemt, omdat men juist in Duitschland aan den lijve heeft ondervonden, wat de Bolsjewistische agi tatie heeft uitgericht. Het is aan Adolf Hitler te danken, dat in 1933 in Duitschland daaraan paal en perk werd gesteld en dat het Duitsche leger thans in het overige Europa het Bolsjewistische gevaar voor éen groot deel heeft doen wyken. Prof. DrGoedewaagen zeide, zich over de totstandkoming van deze tentoonstelling zeer te hebben verheugd, omdat zy het streven van zyn departe ment zoo uitnemend vertolkt. Deze tentoonstelling biedt den aan- dachtigen beschouwer een kyk op de agi tatie van de Bolsjewisten. Belangryk is vooral de camouflage, waarvan het Bolsjewisme zich bediende. Spreker gaf uiting aan de^hoop, dat zeer velen door deze tentoonstelling zul len worden overtuigd van de gevaren, die zich achter het communisme ver schuilen. firma F. B. den Boer haar beide zaken zal onderbrengen. Vrijdagmorgen heeft mej. Hetty den Boer, dochter van een der tegenwoordige firmanten de eerste steen gelegd. Blijft er1 af. Het is in-droevig, dat baldidigen hun handen niet kunnen af houden van de kastjes met reddingsmid delen, die op verschillende plaatsen in de stad zijn aangebracht en die nu zeker by duisternis groote diensten kunnen bewyzen. VLISSINGEN. Werktijden bij „De Schelde". In de niet-verduisterde afdeelingen van de NV. Maatschappy De Schelde wordt volgende week als volgt gewerkt:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 7