Voor den Zondag en DAGKALENDER. ZATERDAG 8 NOV. 1941 56c JAARGANG - No. 34 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middel burg-. Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Di recteu r-H oofd redacteur i i r\ ii i Zaterdag 8 November 1941 56e Jaar gang No. 6 Het kind in den Bijbel. Abonnementspn|S 273 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesield f 0.21 Losse nummers cent VLISSINGEN. 'V GEVRAAGD: iHTIGE ZEUG. Schroeweg, Mid- IEGNEERINGS- IDDEL (ïzolen. driemaal zoo VAN DER REST, |68. - GEVRAAGD: VAARS of KOE. tegen een voor- talvende koe. Keur ?SE, Steenweg KOOP: WINDAS ;n, geschikt voor slagerij. D. COP- Serooskerke (W.) KOOP: ILFVAARS, «Tov. T.B.C.-vrij. IE Oostkapelle. KOOP: ■VAARS, iARS EN OS EN BIGGEN. KOUDEKERKE. KOOP: IEUWE BANDEN. Westhoek B 177, STBODE lacht, bij alleenwo- jiiet hulpbehoevend. Middelburg. Le Coiotre N.V., Goes. önda'i s blad U.lHIMI.V|L EEUW DROEFHEID. Want de droefheid naar God werkt een onberouwelijke bekee ring tot zaligheid, maar de droef heid der wereld werkt de dood. 2 Corinthe 7:10. Er valt in hoofdzaak tweeërlei droefheid onder de menschen waar te ne men. Tweeërlei, welke bij soms schijnbare overeenkomst, in wezen tegenover gesteld zijn aan elkander. Een mensch, die nooit eenige droefheid kent, is op deze aarde niet denkbaar. Vóór den val was droefheid een onbekende zaak. Na dien maakte ze de geheele aarde tot een tranendal. Zij grijpt nu alle menschen aan.Niet één blijft er vrij van. Zelfs de meest onverschillige niet. De droefheid behoort bij onze ontluister de natuur. Zij is er als mee saamgeweven. En geen macht ter wereld kaD hier iets aan veranderen. Droefheid laat zich niet af- koopen door goud en goed, door eer en aan zien. De zonde heeft nu eenmaal den vrede van ons leven weggenomen. En daarom heerscht er een altoos durende tweespalt tusschen ideaal en werkelijkheid. En deze scheurt ons leven in flarden uiteen. Onge stoord geluk kan hier niet meer tieren. Naar het kernachtige woord van Mozes is zelfs het uitnemendste van dit leven nog moeite en verdriet. Zoo is het geweest al de eeuwen vóór ons. En er is geen reden om aan te nemen, dat dit voor de volein ding nog wel eens beter zal worden. De droefheid is een blijvende zaak ten einde toe. Maar nu is er een diepgaand onderscheid tusschen droefheid en droefheid. De droef heid van den geloovige is ganseh anders dan die van den ongeloovige. Onder de zonde zucht het gansche schep sel. Lijden en smart is aller deel. Maar de droefheid wordt alleen hij den mensch ge- gevonden. Droefheid is een aandoening in onze ziel. Wel te onderscheiden van het lijden des lichaams. Dit lijden kan er zijn in den erg- sten graad, zonder dat er ook maar eenige droefheid in de ziel aanwezig is. Droefheid is dus iets dat de ziel raakt. Deze droefheid nu houdt gelijken tred met onze verhouding tot God. En die ver houding is óf een vijandige, óf een vriend schappelijke. Onze droefheid is óf een aan klacht tegen God óf een eerbiedi ging van Zijn heiligen wil. De droefheid naar God is vrucht van het werk des Heiligen Geestes in ons. Die Geest leidt de geloovige altijd heen- naar het doen van den wil Gods. Daarom gaat het ons in de ware droefheid om God Zelf, Die in Je zus Christus een genadig en barmhartig God is. De droefheid der wereld komt niet op uit BEMOEDIGING. Als mijn werk is afgedaan En 'k mijn hoofd ter ruste leg, Zegt mijn God: „Rust nu mijn kind 'k Neem thans al uw zorgen weg". Als het vriend'lijk morgenlicht Mij weer d' oogen op'nen doet, Krijg 'k ten antwoord op mijn beê: ,,'kWil U sterken kind, houd moed". Als mij 't harte treurig is Om mijn aardsche levenslot, Zegt mij weer die lieve stem: "t Hoofd naar boven, ben 'K niet God?" Als 'k aan Hem mijn zondeleed Diep verslagen toevertrouw, O, hoe troostvol klinkt dan 't woord: ,,'K Zie uw tranen van berouw". C. B. God, maar uit den mensch zelf. Zy heeft niet tot middelpunt het leven uit de weder geboorte, maar de aardsehgezindheid. Zij gaat over de gevolgen der zonde en niet over de zonde zelve. Onze droefheid werkt. Of tot zalig heid óf tot rampzaligheid. De droefheid naar God werkt vernieuwing van leven. De ze vernieuwing gaat niet buiten Christus, Die ons leven i s, om. Zij, die bedroefd zijn naar God, zijn door het geloof Christus in geplant. Zij ontvangen leven en kracht uit Hem om Gode vrucht te dragen. Hij was voor hen bedroefd tot den dood toe, opdat zij bedroefd zouden zijn ten leven. Christus woont door het geloof in hun hart. Daarom is hun afkeer van de zonde en hun toekeer tot God ook onberouwelijk. Zij kun nen niet verloren gaan. Zij worden in de kracht Gods bewaard tot de zaligheid. Door Gods trouw hangt onze zaligheid niet aan een spinrag-draad, maar aan een keten van Zijn eeuwige liefde. Eindelooze zaligheid en heerlijkheid wacht ons. Laten we daarom de zonde haten en vlieden, opdat dit ons vooruitzicht niet belemmerd of verdonkerd worde. De droefheid der wereld baart bittere te leurstelling. Zij werkt soms uiterlijke ver betering des levens en is dan ook van tijde lijke waarde, Maar de Naam des Heeren wordt er niet door verheerlijkt en zaligheid vloeit er niet uit voort. Op den duur maakt zij zoo zwaarmoedig, dat zij den mensch in de vreeselijke armen van de wanhoop stort. Dan zijn hem alle lichten gedoofd. Schijnbaar is de droefheid der wereld vaak van zuiver gehalte. Zij kan den in- d li wekken, dat men het leven zeer ern stig neemt. In werkelijkheid is zij echter een verbitterde gemoedsstemming over de moeiten des levens. Men meent: God had bet toch wel anders kunnen doen in ons leven. Dus verre van het: „Uw wil ge schiede". Wie buiten Christus blijft leven, moet huiten Hem sterven. Daarom: Zoo gij Zijn stem dan heden hoort, Gelooft Zijn heil- en troostrijk woord, Verhardt u niet, maar laat u leiden. Zierikzee. Ds HOOGENDOORN. Genesis. (Vervolg.) Toen Jozef 17 jaar oud was placht hij met zijn broeders de schapen zijns Vaders te hoeden hij was nog jong met do zonen van Bilha en de zonen van Zilpa, do vrouwen zijns Vaders, en al het kwade, dat men van hen sprak bracht Jozef aan zijn Vader over. Het is met dit „kwaadspreken" van Jo zef een eigenaardig geval. Inderdaad was Jozef, zooals ook uit het geheele verhaal later blijkt, een braaf kind. Nu zijn er ver schillende oorzaken waarom kinderen braaf zijn. Er zijn schuchtere, verlegen, angst vallige kinderen. Dikwijls is hun lichaams kracht niet groot, ook hebben ze weinig zelfvertrouwen. Hun zedelijk besef is goed ontwikkeld. Ze zijn vriendelijk en zacht, soms iets te teer, lichamelijk zoowel als geestelijk. De vrees voor straf is bij deze kinderen dikwijls beangstigend groot. Zs kunnen er nerveuse storingen door krijgen. In vreeselijke spanning kunnen ze verkee- ren over de gevolgen van een vaak gering misdrijf. Dan komen ze er toe van pure bangheid noodleugens te verzinnen, of aan anderen de schuld te geven. Hun Thomas- natuur doet hen de eenzaamheid zoeken. Zij moeten in de opvoeding voorzichtig ge trokken worden tot meedoen met anderen. Uit het verhaal van Jozef krijgt men niet den indruk, dat hij tot dit type behoorde. Een tweede type brave kinderen zijn de volkomen aangepaste kinderen. Zij behoo- ren tot de flegmatische en apathische tem peramenten, of op z'n Hollandsch: tot de kalmen en de sleurmenschen. Ze winden zich niet erg op, ze doen niet druk. Hun geheele gedrag is onopvallend; meestal zrjn ze ook wel wat verlegen, de apathen meer dan de flegmatici. Hun woordenkeus is ge ring en daar onder hen de „kalmte" heel vaak een overgeërfde familie-eigenschap is, wordt er bij hen thuis weinig gezegd. Zij zijn braaf door gebrek aan emotionaliteit, door gebrek aan gevoelsleven. Zij hebben geen behoefte aan revolutie of welke op winding ook, ze gevoelen zich kiplekker als ze maar hun gangetje kunnen gaan. Ook tot dit type zal Jozef zeker niet be hoord hebben. Het derde type brave kinderen zijn de nauwgezetten, het gewetenstype. Zij han delen goed uit waar zedelijk besef. Het is vaak een wonder om te zien welk een zui ver gevoel voor waar en onwaar, recht en onrecht zulke kinderen bezitten. Men kan het gerust als een genade Gods. beschou- Familiebe'icnien 33 cent oer reoel Overige advenentiëri 30 cent per regel Ingezonden mededeel noen 60 cent per reoel Kleine advertentiën f 0.55 tri vooruitbetaling Adverlentiën onder letter of motto 10 cf. extra Bij contract belangrijke korting een be- feneraal re rege- onboek- die de ffen om innen ,mber, te kuri- met de ijn ver- de wet- ien van ;n) wor- -nderne- het ge- of die rijgbaar coupons ïen kie- nd dag- or resp. zal zijn jes met coupons gen den gld. kantoren op wor- erd dag- tig dag- 'd week- maand- Iden. bij elke ■andloon gsplieh- t, dezen week-, ■spremie upon in et alge- geschre- >ntvangt op hem laan. jaar, te- igens de Jen die, uit, ver boekjes, ikt voor coupons, :eze pre- -bij dan itbladen in min- 941. 1941. ZATERDAG 8 NOVEMBER. Gij doet de uitgangen des morgens en des avonds juichen. Ps. 65 9 b. Zon Maan op onder op onder 8.48 17.58 21.19 12.28 12 Nov. Laatste kwartier. 19 Nov. Nieuwe maan. ZONDAG 9 NOVEMBER. Welgelukzalig is hij, dien Gij verkiest en doet naderen, dat hij wone in Uw voorhoven; wij zullen verzadigd worden met het goede van Uw huis, metmet hei lige Van Uw paleis. Ps. 65 5. Zon op onder 8.50 17.57 Maan op onder 22.13 12.12' NEDERLAND EN DUITSCHLANDS STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. In ons nummer van Donderdag j.l. we zen wij op de houding van het Bolsje wisme tegenover godsdienst, kerk, cul tuur, jeugd en gezin. Ook op de groote sucessen, door de Duitsche en met hen verbonden legers op het Sowjet-leger be haald, waardoor de sprong van hec Bois- jewisme naar het Westen -werd voor komen. Reeds daarom is deze gewel dige strijd in het Oosten ook voor Neder land van zoo groote beteekenis, gelijk wij Donderdag eveneens aantoonden. Daar komt nog iets bij. Doordat de Oekraine aan Sowjet-Rus- land is ontnomen, moeten daar straks buitengewoon vruchtbare gebieden in cultuur worden gebracht. Deze uitge strekte gebieden dienen zorgvuldig te worden geëxploiteerd. Zij zijn voor de voedselvoorziening van Europa van uitermate groote beteekenis en kunnen ons werelddeel in dit opzicht van andere werelddeelen onafhankelijk maken. De Slavische volken hebben daarbij echter behoefte aan goede leiding. Hier ligt een reusachtig arbeidsveld open voor onze boeren en landarbeiders en andere deskundigen. Ons volk heeft op koloni satiegebied een uitstekenden naam. Als straks op ons een beroep wordt gedaan om de bodemcultuur in de Oekraine op een hooger peil te brengen, zullen ook Nederlanders daarin ongetwijfeld een aandeel willen hebben. -uis. iet Ned. •lath op- ter. Het gsdienst •p attent - komen- -ed moet het be- rleiding- dat in aat. Het eeds ge ding be- stte em- igegaan. om bij chwater moeten inhouden, dient te worden bere kend over hetzelfde loonbedrag als voor de premie ingevolge de Ziektewet in aanmerking wordt genomen. Voorts zij er op gewezen, dat zij, die een wachtgeld genieten en in ver band daarmede krachtens de Ziektewet zijn verzekerd, ook onder den verzeke ringsplicht ingevolge het Ziekenfonds- besluit vallen. OESTERPRIJZENBESCHIKKING. De Staatscourant bevat een beschik king, waarin de maximumprijzen van oesters zijn vastgelegd. Als basis van berekening is de kost- behoeve van degenen, die geen winter voorraad opslaan, op de normale wijze wekelijks een bon van de nummers „05" tot en met „14" zal worden aangewezen, welke recht zal geven op een half rant soen per bon- Hieruit vloeit dus voort, dat een der nummers „05" tot en met „14" zal ko men te vervallen. Zij, die een wintervoor raad opdoen krijgen derhalve gedurende deze periode van negen weken iets meer, dan de anderen, daar bij het inslaan van den wintervoorraad rekening is gehou den met een uitschot van 10 pet. De aandacht dient er op gevestigd, dat de bonnen „01" tot en met „04" raad opdeden, toch vooral zoo verstan dig zijn, thans geen risico te nemen, maar het liever aan hun groentenhan- delaar overlaten. Men dient wel zeer goed te bedenken, dat het gevaar van bederf of bevriezen lang niet denkbeeldig is, en dat bij be derf of bevriezing in geen geval nieuwe bonnen worden uitgereikt. Het is dom en onverantwoordelijk, zelf aardappelen te bewaren, als men daar niet op inge richt is. Wie het gewend is, kan het gerust^ doen, maar wat aardappelen betreft, kan nten met gerustheid den winter te gemoet zien. totaal 'eer 500 'j tablet- 1 bevre- uigenu, maar zeaer xiug mei voldoende. Men zal propaganda maken voor een grooter aantal by de tweede uitreiking over 8 weken. De bouw gaat voort. Arts C. F. Fru- mau en Ir A. Rothuizen hebben opdrach ten gegeven voor panden op de Korte Burg, waar geen winkels zullen komen, aan 2 firma's, waarvan een aan de Rot- terdamsche Kade, de woning van den heer H. J. van Geuns zal herbouwen. Op de Markt herrijst het sigarenma gazijn der firma C. F. Diesch en wel één huis vanaf den hoek Markt-Langedelft. Een firma is bezig aan het pand op den hoek Lange Burg-Langedelft, waarin de TENTOONSTELLING VAN BOLSJEWISTISCH PROPAGANDAMATERIAAL. Bij de opening van de tentoonstelling' van Bolsjewistisch propagandamateriaal in het zaaltje van De Schouw aan de Heerengracht 56 te 's-Gravenhage, heeft de heer N. Oosterbaan, hoofd van de afdeeling algemeene propaganda bij het departement van volksvoorlichting en kunsten er op gewezen, dat, behalve het Nederlandsche, vooral het Duitsche boeken- en propagandamateriaal hier een belangrijke plaats inneemt, omdat men juist in Duitschland aan den lijve heeft ondervonden, wat de Bolsjewistische agi tatie heeft uitgericht. Het is aan Adolf Hitler te danken, dat in 1933 in Duitschland daaraan paal en perk werd gesteld en dat het Duitsche leger thans in het overige Europa het Bolsjewistische gevaar voor éen groot deel heeft doen wijken. Prof. DrGoedewaagen zeide, zich over de totstandkoming van deze tentoonstelling zeer te hebben verheugd, omdat zy het streven van zyn departe ment zoo uitnemend vertolkt. Deze tentoonstelling biedt den aan- dachtigen beschouwer een kyk op de agi tatie van de Bolsjewisten. Belangrijk is vooral de camouflage, waarvan het Bolsjewisme zich bediende. Spreker gaf uiting aan de» hoop, dat zeer velen door deze tentoonstelling zul len worden overtuigd van de gevaren, die zich achter het communisme ver schuilen. firma F. B. den Boer haar beide zaken zal onderbrengen. Vrijdagmorgen heeft mej. Hetty den Boer, dochter van een der tegenwoordige firmanten de eerste steen gelegd. Blijft er1 af. Het is in-droevig, dat baldidigen hun handen niet kunnen af houden van de kastjes met reddingsmid delen, die op verschillende plaatsen in de stad rijn aangebracht en die nu zeker by duisternis groote diensten kunnen bewyzen. Werktijden bij „De Schelde". In de niet-verduisterde afdeelingen van de NV. Maatschappij De Schelde wordt volgende week als volgt gewerkt

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 5