Christelijk Dagblad voor Zeeland Christelijke Opvoeding. DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnemenrspri|s 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Nieuwe Dultsche successen op de Krlm.» Luchtaanvallen op Gorki, Leningrad en Moscou - Referendum in Roemenië. Met Duitschiand tegen het Bolsjewisme. Men mag slechts één kolen- leverancier hebben» Duitschlands strijd tegen het Bolsjewisme. DONDERDAG 6 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 32 Familieberichten 33 cent per reoel Overige odverientiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per reoel Kleine advertentie" f 0.55 bij vooruitbetaling Advgrtentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Aan een artikel over de tuchteloosheid onder de jeugd en de beteekenis van de Christelijke opvoeding, voorkomend in „De Herau t", ontleenen we .„Toch zullen de doctoren, die geroepen zijn om het geval te behandelen, niet kunnen volstaan met de oorzaken aan te wijzen, maar zullen ze, hoe moeilijk dit wezen moge, in het belang van onze jeugd naar middelen hebben om te zien ten einde paal en perk te stellen aan deze wantoestanden. De diepste oorzaak van het kwaad ligt in de tuchteloosheid, die in zoovele ge zinnen heerscht en de vrucht daarvan is, dat men de Christelijke beginselen, die Gods Woord ons leert, en die inzonder heid voor de opvoeding tot zegen zijn, verworpen heeft. De ontkerstening van een groot deel van ons volk draagt de schuld van dit ziekteverschijnsel der jeugd. Feit is dan ook, zooals de statis tiek uitwijst, dat de criminaliteit het ge ringst is bij dat deel der beVolking, dat nog onder den invloed staat van de Cal vinistische traditie en deze niet alleen met den mond belijdt, maar daaraan ook vasthoudt in de p r a c t ij k voor het huiselijk leven en voor de opvoeding der kinderen. De nieuwe paedagogiek, die lijnrecht in strijd met deze Calvinistische traditie van geen strenge tucht wil we ten, de kinderen leert, dat zij hun eigen wil hebben te' volgen, eiken eerbied voor de oüders ondermijnt, zoodat het kind zelfs niet meer van vader of moeder spreekt, maar zijn ouders als waren het speelkameraden bij hun voornaam noemt, de vrijheid, die aan het opkomende ge slacht gegund wordt in den omgang tus- schen meisjes en jongens, dat alles en zooveel meer, is het giftige zaad, waar uit deze bandeloosheid is voortgekomen. Een Christelijke opvoeding in het ge zin is daarom het beste geneesmiddel te gen dit toenemend zedelijk bederf van de jeugd. Daardoor alleen wordt weer standskracht verwekt tegen de zondige neigingen, die juist op dien leeftijd zoo gevaarlijk zijn, wanneer daartegenover geen remmende invloed zich gelden doet. En naast het Christelijk gezin kan daar toe het meest dienen de opvoeding op een Christelijke School, terwijl op lateren leeftijd, wanneer het zelfgevoel ontwaken gaat, onze Christelijke jongelings- en meisjesvereenigingen tot onderlinge ver sterking van den band aan Gods ordi nantie kunnen dienst doen. En niet het minst, om dit het laatst te noemen, heeft de Kerk van Christus hier een heilige roeping te vervullen, doordat ze het zaad des Verbonds onderwijst op haar cate chisatie en onder toezicht van haar ouderlingen stelt. Zoo opgevat ligt in deze Christelijke opvoeding in het gezin, in de Christelijke school, in de Christelijke jeugdbeweging, in het toezicht en onderwijs der Christe lijke Kerk, kortom in heel de actie die van de Christelijke religie uitgaat, voor het nationale leven de grootste zegen, het bederfwerend zout, zooals Christus zelf gezegd heeft. HET SCHEUREN VAN GRASLAND. Nederland moet zichzelf voeden. Daar voor is meer broodgraan, meer aardap pelen en meer koolzaad noodig dan in vorige jaren werd voortgebracht. De oppervlakte bouwland waarover ons land tot nu toe beschikt, kan dit niet leveren. Er is dringend behoefte aan meer grond, weifee direct geschikt is voor de teelt van voedings gewassen. Hier kan alleen in worden voorzien door scheuren. Dérarom moet er gescheurd worden. We lke grohden worden gescheurd? In de eerste plaats zand-, klei en zaveTgraslanden, welke in een behoorlijke bemestingstoestand ver- keeren en flink uit het water liggen. Het is de plicht der boeren om Vrij willig te scheuren. De kosten worden bestreden met de scheurpremie. Er dient 500 spoedig mogelijk ge scheurd te worden, in eik geval voor Maart 1942. Er is dringend behoefte aan meer bouwland. In 1942 moet meer ge oogst worden. Geeft dus vóór 15 November a.s. aan den Rijkslandbouwconsulent op, wélke oppervlakten grasland er gescheurd zul len worden. NIEUWE BURGEMEESTER VAN RIJNSBURG. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Binnenland- sche Zaken is mr E. G. Bisschop tot burgemeester van de gemeente Rijns dorp benoemd. Amerikaansche correspondenten, bewe gen zich nog langs de onbegaanbare straatwegen, die uit Leningrad, Moscou en Rostov in de richting van Wolga en Oeral loopen, van wie zeer velen den weg te voet moeten afleggen. Aan den hon ger, de koude, epidemieën en de wolven zijn niet weinigen ten offer gevallen. Noord-Amerikaansche corresponden ten schatten het aantal vluchtelingen op de Sowjetwegen op 68 millioen. DE AMERIKAANSCHE EISCHEN AAN FINLAND. De Finsche bladen schrijven, dat de eischen van de Vereenigde Staten door de Sowjet-Unie zijn geïnspireerd, omdat de Bolsjewieken den Moermanskspoor- weg noodig hebben voor de Engelsch Amerikaansche transporten en zij hun troepen willen terugtrekken van het uit gestrekt© Finsche front. De Helsingin Sanomat acht het onge looflijk, dat Finsche maatregelen aan de Oostelijke grens in strijd met de belan gen van de Vereenigde Staten zouden kunnen zijn, want de Vereenigde Staten blijven een neutraal land, dat formeel ook niet met Duischland in oorlog is. Wanneer door den Finschen verdedi gingsstrijd de toevoermogelijkheden naar de Bolsjewisten worden belemmerd, dan is het toch kinderachtig te beweren, dat hierdoor de veiligheid van Amerika wordt verzwakt. (D. N. ,B.) De voormalige president van de Vereenigde Staten, Hoover, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij op scherpe wijze protesteert tegen de houding van de Amerikaansche regeer ring tegenover Finland. LUCHTAANVAL OP HELSINKI. De Finsche hoofdstad beleefde volgens United Press Dinsdagavond voor het eerst sinds maanden weer een luchtaan val. Driemaal werd alarm gegeven, doch alleen de eerste maal bereikten Sowjet- vliegtuigen het Zuidelijke deel der stad. Zij wierpen daar een aantal bommen. Eén persoon werd gedood. De aange richte schade was slechts gering. Bij de twee andere aanvalspogingen werden er geen successen behaald. EEN REFERENDUM I IN ROEMENIE. (D. N. B.). Het Roemeensche volk wordt per 9 November opgeroepen tot een referendum, waarbij het zijn stem voor of tegen de bevrijdende leiding van den Staat door maarschalk Antonescu sedert 6 September 1940 moet uitbren gen. Alle Roemeensche staatsburgers, die 21 jaar oud zijn, zijn verplicht aan de volksstemming deel te nemen. Joden zijn van deelneming aan het referendum uit gesloten. JAPAN ZENDT TWEEDEN AMBASSADEUR NAAR DE VEREEN. STATEN. TOKIO (Domei). Officieel wordt mee gedeeld, dat besloten is ambassadeur Sa- boero Koeroesoe naar de Vereen. Staten te zenden, ten einde ambassadeur No- moera te assisteeren. De woordvoerder der regeering heeft verklaard, dat Koeroesoe wordt uitge zonden om een vriendschappelijke afdoe ning van de onderhandelingen tusschen Japan en Amerika te vergemakkelijken. Dit besluit is genomen met het oog op de heersehende zeer ernstige situatie. NOG EENS 450 MILLIOEN DOL LAR VOOR AMERIKA'S" VLOOT. (D. N. B.). Roosevelt heeft van het Congres nog 450 millioen dollar voor de vloot verlangd. Volgens de New York Ti mes is 350 millioen bestemd voor vlieg tuigen en vliegtuigonderdeelen en het restant voor- medicamenten. GRONDSTOFFEN-UNIE DER ABCD-LANDEN? (D. N. B.). Volgens een te Lissabon ontvangen bericht, zouden de z.g. ABCD- landen, derhalve de Vereen. Saten, Enge land, China enNederlandsch- I n d i thans de vorming van een grondstoffen-unie nastreven. Naar verluidt hebben deze staten maat regelen genomen om de militaire behoef te aan grondstoffen te waarborgen met behulp van de beschikbare bronnen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op d e K r i m wordt de achter volging zoowel in Zuidelijke als in Oostelijke richting voortgezet. On danks moeilijke tèrreinomstandig- heden zijn onze troepen het Jaila- gebergte op één plaats reeds over getrokken en is de kust v aai de Zwarte Zee bereikt. De luchtmacht bombardeerde de Krimhavens Sebastopoi, Jal- ta en Kertsj en bracht in deze wateren, twee transportvaartuigen van te zamen 10.000 B.R.T. tot zinken alsmede een bewakings vaartuig. Vijf aodere koopvaardij schepen en een kleine kruiser der bolsjewieken werden door bom men aanzienlijk beschadigd. Bij Leningrad werd een hernieuwde poging van den vijand, welke ondernomen werd, na krach tige voorbereiding door artillerie om de Newa over te steken, on- dei zware verliezen voor den vij and door den Duitschen afweer verijdeld. Van ongeveer honderd booten werd de helft tot zinken gebracht, de rest werd genood zaakt terug te keeren. Herhaalde door pantserwagens gesteunde uit- valspogingen der bolsjewieken aan de rest van het omsingelingsfront werden grootendeels reeds bij de voorbereiding teniet gedaan. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen ondernamen overdag zware aanvallen op de industriestad Gorki, die van zoo groote be teekenis is voor de auto- en vlieg tuigproductie. Voltreffers van zwaar kaliber richtten in de auto- mobielenfabriek M o 1 o 10 f, op de werven aan de Wolga en op de spoorwegcomplexen der stad groo te verwoestingen aan. Er ontston den verscheiden groote branden. Bij luchtaanvallen op Lenin grad konden voor de oorlogvoe ring belangrijke installaties in brand geworpen worden. Ook Moskou werd gebombardeerd. Patrouillevaartuigen verijdelden in het Kanaa,l herhaalde aan vallen van Britsche torpedomotor- booten. In een artilleriegeveeht werd een vijandelijke torpedo motorboot tot zinken gebracht, 2 andere vaartuigen van dit type werden door verscheiden treffers beschadigd. In de Golf van Suez werd op 3 November een Britsche tor- pedoboot door bommen van een Duitsch gevechtsvliegtuig bescha digd. Britsche bommenwerpers onder namen gisternacht aanvallen zon der eenig succes op West- en Noord west-Duit schland. TREFFERS OP STATION TE LENINGRAD. (D. N. B.). Leningrad is in den nacht van Dinsdag op Woensdag weer 't doel wit geweest van de Duitsche luchtaan vallen. Er werden treffers waargenomen in de omgeving van het Finlandstation. Het October-station, dat eveneens door bommen werd getroffen, is het eindpunt van de lijn naar Moscou. KRIM-HAVENS GEBOMBARDEERD (D. N. B.). De Duitsche luchtmacht heeft ook Dinsdag het bombardeeren van de schepen, waarmede de Bolsjewisten troepen en materieel uit de bedreigde havens van de Krim probeeren weg te voeren, met groote uitwerking voortge zet. Ergens in den Zuidelijken sector bom bardeerde de luchtmacht voornamelijk spoorwegen. 6—8 MILLIOEN MENSCHEN OP DE VLUCHT. De evacuatie in het Oosten der Sowjet- Unie neemt volgens berichten van Ame rikaansche en Britsche correspondenten een geweldigen omvang aan, zoo meldt de „D. Allg. Ztg". Samara (Koeibisjev), de tijdelijke hoofdstad der Unie, is overbevolkt. Bo vendien is in de__stad aan alles gebrek. Vele millioenen menschen, zoo meldden Arr.-Rechtbank te Middelburg. Beëedigd. Ter openbare terechtzitting der Ar- rondissements-Rechtbank te Middelburg is beëedigd als makelaar in scheepsbe- vrachtingen de heer Jac. van Damme, scheepsbevrachter, wonende te Terneu- zen. Ten einde het onmogelijk te maken, om op onwettig verkregen brandstoffen- bonnen brandstof te betrekken, wordt met ingang van 10 November 1041 voor de distributie van vaste brandstoffen het stelsel van klantenverbinding ingevoerd, krachtens hetwelk alle verbruikers, die toewijzingen of bonkaarten of bonnen van den distributiedienst hebben ontvan gen, met uitzondering van verbruikers van generatorbrandstof voor auto's, ver plicht zijn zich bij hun vasten leverancier te laten inschrijven en voortaan uitslui tend van dezen vaste brandstoffen te be trekken. Heeft men meer dan één leverancier, dan dient men één hunner te kiezenhet ingeschreven zijn bij meer dan één leve rancier is niet toegestaan. De inschrijving bij den vasten leveran cier geschiedt als volgt: Voor alle verbruikers, die een bon kaart J, K of L hebben ontvangen al of niet aangevuld met een bonkaart vas te brandstoffen voor kookdoeleinden dan wel met losse bonnen of periode bonnen, moet als bewijs van inschrijving in het vakje „aanteekeningen" van de met „hoofd" gemerkte distributiestam kaart van dengene, aan wien de bon kaart J, K of L is uitgereikt, het code- of registratienummer van den leveran cier vermeld worden. Is de leverancier hetzij een gasfabriek, hetzij een inge schreven groothandelaar of handelaar in vaste brandstoffen of turf, dan is het codenummer zonder meer voldoende. Is de leverancier echter een erkende slijter in vaste brandstoffen, dan moet behalve het registratieunmmer ook de brand- stoffencommissie vermeld worden, waar bij de slijter is ingeschreven. Is de leve rancier een erkende turfslijter, dan moet bovendien het woord turf worden toege voegd. Voor alle verbruikers, die een „identi teitskaart vaste brandstoffen" ontvan gen hebben, moet bovenbedoelde aantee- kening geplaatét worden op hun identi teitskaart. Alle overige verbruikers, waartoe be- hooren de kleinverbruikers in de groe pen B, C, D en E-rood, alsmede de ver bruikers in de groepen E-blauw en E- groen voor zoover laatstgenoemden geen identiteitskaart hebben ontvangen, moe ten als bewijs van inschrijving een in- schrijvingskaart van hun leverancier in hun bezit hebben, waarop naam, adres en code- of registratienummer van den leverancier en naam en adres van den verkruiker zijn vermeld. Van 10 November1 af, is het brandstof- fertleverancierS verboden brandstoffen af te leveren op distributiebonnen en toewijzingen aart verbruikers, die niet bij hert zijn ingeschreven'.. Dat wil dus zeggen, waarvan de in schrijving niet, hetzij door aanteekening van het code- of registratie-nummer op de distributiestamkaart of de identiteits kaart vaste brandstoffen, hetzij door een inschrijvingskaart is vastgelegd. Anderzijds zullen de verbruikers met ingang van bedoelden datum uitsluitend vaste brandstoffen mogen betrekken bij den leverancier, bij wien zij zijn inge schreven. Den verbruikers wordt daarom in hun eigen belang aangeraden om zich, indien zij t.z.t. brandstoffen wensehen te betrek ken en hun leverancier zich nog niet met hen in verbinding heeft gesteld, zelf tot dezen leverancier te wenden. Dit laatste is zeker gewenscht. Indien een verbrui ker tot nu toe gaskokes bij de gasfabriek afhaalde en als klant bij die gasfabriek wenscht te worden ingeschreven. Indien de verbruiker op 10 November 1941 nog vaste branstoïfen in bestelling heeft bij een anderen leverancier dan dengene, bij wien hij wordt ingeschre ven, mag"hij de bestelde hoeveelheid niet meer in ontvangst nemen, maar dient hij de eventueel daarvoor reeds afgegeven bonnen terug te vragen. Met ingang van 10 November mag iédere leverancier aan, de bij hem inge schreven verbruikers sll echts zooveel brandstoffen' afleverenl ate waarop déze krachtens dé aan hem door den' distribu- diertst uitgereikte bonnen! recht hebben!. In verband hiermede is een leverancier verplicht, indien hij eraan twijfelt, of hij een bepaalden verbruiker al dan niet meer levert dan zijn rantsoen bedraagt, ter zake bij den plaatselijken distributie- dienst inlichtingen in te winnen. Zeeuwsch Landbouwblad. In verband met de reorganisatie van de landbouwbladen zal het Zeeuwsche Landbouwblad nog tweemaal verschijnen, evenals het Hollandsche Landbouwweek blad. DONDERDAG 6 NOVEMBER. De lofzang is in stilheid tot U, 0 God! Ps. 65 2a. Zon op onder 8.44 18.02 12 Nov. Laatste kwartier. 19 Nov. Nieuwe maan. Maan op onder 19.52 10.42 Ongeveer vier maanden strijden de Duitsche soldaten met hun bondgenoo- ten en met vrijwilligers uit verschillende landen (o.a. uit Nederland) tegen de Bolsjewisten. Groote gebieden zijn reeds door hen bezet en aan de Sow jet-troe pen ontrukt. Wel is na vier maanden de oorlog in het Oosten niet beëindigd, maar naar Duitsch oordeel is hij toch in feite reeds beslist en is het gevaar van een Bolsjewistisch offensief tegen Mid den-Europa en daarmee ook tegen het Westen, afgewend. Aan het Sowjet-Ieger zijn enorme slagen toegebracht. Het is, afgezien nog van de zware verliezen aan menschen en materiëel, van een belang rijk deel van zijn economische basis be roofd. Nog vóór het invallen van den winter is reeds een beslissing gevallen van wereldhistorische beteekenis. Sowjet-Rusland, dat reusachtige rijk, had zich een bewapening aangeschaft, waarmede het ongetwijfeld groote be doelingen had. Wie kan zich een voor stelling vormen van wat er gebeurd zou zijn, indien de Bolsjewistische stoom wals over Midden- en West-Europa ge gaan zou zijn? Wij mogen wel zeggen, dat zoolang het Bolsjewisme bestaat, het principieel door het positieve Christendom is be streden en dat vooral Nederland een krachtig geluid deed hooren. Het zal ons kleine land altijd tot eere blijven strekken dat het met deze macht geen diplomatieke betrekkingen wilde aan- knoopen en ze niet tot den Volkenbond wilde toelaten. Van meet af hebben wij hier te lande het ware karakter van het Bolsjewisme doorzien, dank zij de voorlichting die wij hierover ontvingen. Was het Lenin zqlf niet, die godsdienst opium voor het volk noemde en het ook schreef: „Wij moe ten den godsdienst bestrijden, dat is het ABC van alle materialisme, dus óók van het marxisme" Op deze woorden zijn in Sowjet- Rusland daden gevolgd. Vreeselijke daden. In de jaren 19271929 zijn 2012 godshuizen gesloten of opgeblazen, tot musea, hoogescholen, of bolsjewistische tehuizen gemaakt. Kunst en film werden in dienst van de vijandschap tegen den godsdienst gesteld. Er werd door den Bond van godloozen een scherpe anti religieuze actie gevoerd. Vele geestelij ken werden gedood of in gevangenis of kamp ondergebracht en was het doel van de Sowjets bereikt dan zou de stem van den laatsten verkondiger van Gods Woord zijn verstomd. Niet alleen de kerk, ook de cultuur, de jeugd, en het gezin werden aange pakt. Het huwelijk werd onteerd. De jeugd moest in een sfeer van godloos heid en godsdiensthaat worden opge voed. Met het Christendom moest ook de vrijheid van den mensch te gronde gaan. Terwijl de geestelijken in kerkers wegkwijnden, zuchtte het volk onder een ondragelijk juk. Het ging ten onder in ellende en geestelijken nood. De arbei der werd uitgebuit. Het gruwelijkste despotisme heerschte. Daarbij bedenke men het is meer malen openlijk uitgesproken dat het Bolsjewisme verder wilde dan Rusland. Zijn blik ging over de gansche wereld. In vele landen had het zijn vertakkin gen, zijn cellen, zijn agenten. Zoo zou een groot deel van de wereld het too- neel van de bolsjewistische actie tegen het geloof geworden zijn. Nog eens, wij hebben dat gevaar in ons kleine land van meet af ingezien en daarom in onze Christelijke kringen, daartegen principieel verzet geboden. De situatie is thans in zooverre ge wijzigd, dat de Bolsjewistische macht door de Duitsche en met hen verbonden legers naar het Oosten is teruggedrukt en voor een groot deel van zijn kracht is beroofd. Van Duitsche zijde wordt thans verzekerd, dat nu 'n nieüw Europa wordt geboren, waarin de individuali teit van elk volk den grondslag van het geheel zal vormen. God geve, dat voor Europa een tijd perk van welvaart aanbreke, waarin niet de despotie en de haat tegen den gods dienst, maar vrijheid van religie, vrede en gerechtigheid zullen heerschen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1