Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER WOENSDAG 5 NOV. 1941 56c JAARGANG - No. 31 Bureaux Lange Vorststraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOV lange Giststraat 34 en Noordweg 156 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnemeritspri|s f 2.73 per kwartaa Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Het landschapsschoon en 't landbouwbedrijf. Feodosia op de Krim ingenomen - Bolsjewis tische aanvallen afgeslagen - Amerika eischt van Finland staking van den strijd tegen Sowjet-Rusland. Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. Moet het tot scheurdwang komen Roosevelt en de oorlog» I Familieberichten 33 cent oer regel Overige adverientiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per reoel Kleine advertenllën f 0.55 bij vooruitbetaling Adverlenliën onder letter of motto 10 cf. extra Bl| contract belangrijke korting Er behoort eenige moed toe om in de zen tijd, waarin de bodemproductie tot het uiterste maximum moet worden op gevoerd, waarin terwille van het groote volksbelang uit den bodem gehaald moet worden, wat er in zit, het pleit te voeren voor behoud van het landschapsschoon. Dit ljjkt voor velen een onderwerp, dat in belangrijkheid ver achterstaat by den productieslag. En toch moet ook in oorlogstijd de verzorging van het landschap onze aan dacht hebben. We loopen nu zoo licht gevaar het landschapsbeeld zóó te schenden, dat het misschien nooit meer te herstellen is, in ieder- geval, dat we er jarenlang groote spijt van zullen heb ben. Gelukkig- is onlangs ingesteld de Rijksdienst voor het Nationale Plan, die de belangen van het werken, het wonen, de ontspanning en het ver keer zal hebben te coördineeren, een op gave, die lang niet eenvoudig en gemak kelijk is. Aan de uitoefening van het agrarisch bedrijf mogen geen hinderpalen in den weg worden gelegd, integendeel, deze belangen moeten zooveel mogelijk wor den bevorderd maar wel zal het noo- dig zijn, dat er overleg en samenwerking komt tusschen de mannen van den land bouw, de stedebouwkundigen, de land- schapskundigen en de sociaal-economen. Bedacht moet worden, dat ook de bewa ring van het natuurschoon een nationale plicht is. Bij groote werken als ontginning, drooglegging en ruilverkaveling kan men het landschap grondig bederven, maar kan ook gestreefd worden naar een schoon geheel. Men vergelijke maar eens vde Haarlemmermeerpolder, waarin de rechte lineaal werd gehanteerd en de verkaveling van den Wieringermeerpol- der, waarin een deskundige commissie adviseerde. Elk landschap heeft zijn eigen aard en structuur. Daarom mag gehoopt worden dat de nieuwe Rijksdienst van het Natio nale Plan de centralisatie niet te ver zal doorvoeren. Wat een variaties in de boerderijen in de verschillende streken des lands! Welk een onvergeeflijke fout zou het zijn indien men ons zou willen opknappen met een eenheidstype boerderij voor het geheele land. De beplanting van het boerenerf is eveneens een zeer belangrijke factor in het cultuurlandschap; de iepziekte heeft veel mooie beplantingen doen verdwij nen. Er is, ook in Zeeland, zeer veel ge rooid, maar er moet voor worden ge zorgd, dat er weer wordt aangeplant. Wat zijn onze boerderijen, onze binnen dijken en onze landwegen zonder beplan ting? Maar, en dit is het ergste, bij vele boeren is zekere onverschilligheid te con- stateeren ten aanzien van de beplanting der erven. Van groote beteekenis voor het karak ter van het landschap is de markeering van de perceelscheidingen. Ook afzonderlijke hooge boomen in weilanden, die het weiland zoo pittig kunnen aecentueeren, zijn van beteekenis als bescherming van het vee tegen felle zon, regen en onweer. Hoe staat nu onze boerenbevolking te genover deze vraagstukken van land- schapsbeseherming Het landbouwonderwijs van Land- bouwhoogeschöol tot landbouwwinter- cursussen had zich Vrijwel uitsluitend ingesteld op de cultuurtechniek en de te genwoordige generatie van boeren denkt in overgroote meerderheid alleen aan het verkrijgen van goede bedrijfsuitkomsten, zoo merkte onlangs de heer M. Wiegers- ma, voorzitter van „It Fryske Gea" in een voordracht te Amsterdam op. Het komt ons voor, dat getracht moet worden de actieve medewerking van den boerenstand aan de natuur- en land schapsbescherming te verkrijgen. Van groot gewicht is hier de taak van het landbouwonderwijs in al zijn geledin gen. Ook bij de vorming van leidende perso nen in den landbouw, onze landbouwinge nieurs, zou aan de natuur- en land schapsbescherming meer aandacht moe ten worden besteed. Het is merkwaardig, dat de houtvesters van het Staatsbosch- beheer vrijwel zonder uitzondering met hart en ziel natuurbeschermer zijn, ter wijl men onder de landbouwconsulenten over het algemeen daarvan niet zoo veel bemerkt. Een belangrijke opvoedende taak heeft ook de Nederlandsche landbouwpers en het ware te wenschen, dat ook de redac ties van de' landbouwbladen 4®r gecjachte der laiidschapsbescherming wilden pro- pageeren. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op het schiereiland De Krim zetten Duitsche en Roemeensche troepen de achtervolging voort. Plaatselijke tegenstand van ver strooide deelen van den vijand werd gebroken. Aan de kust van de Zwarte Zee werd de havenstad Feodosia genomen. Twee uitvalspogingen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten, gesteund door pantserwagens van Leningrad uit, werden met zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen, voordat zij de Duitsche linies bereikten. Moskou werd overdag gebom bardeerd. Bij nachtélijke aanval len van de luchtmacht op Le ningrad ontstonden groote branden in verscheiden wijken der stad. Duikbooten hebben op den A t- lantischen Oceaan 11 vij andelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 53.000 B.R.T., alsmede een torpedojager tot zinken gebracht. Drie andere schepen en een torpedojager wer den door torpedotreffers zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben ten Oosten van Aberdeen drie koopvaarders met een gezamenlij ken inhoud van 20.000 B.R.T. ver nietigd. Bovendien werd bij de Shetland-eilanden een vrachtschip door bomtreffers zwaar beschadigd. (De vijand heeft gisternacht met zwakke strijdkrachten boven N.O.- Duitschland gevlogen. Bij vluchten boven de bezette gebie den werd een Britsche bommen werper neergeschoten. VAN HET OOSTELIJK FRONT. (D. N. B.). Duitsche en Italiaansche troepen hebben in den Zuidelijken sector van het Oostelijk front in succes volle aanvallen nieuwe deelen van het Bolsjewistische industriegebied in bezit genomen. Italiaansche troepen hebben de laat ste dagen in dezen sector tijdens hevige gevechten den tegenstand van vrij ster ke Bolsjewistische afdeelingen gebroken. Gisteren kregen de Italianen ten Noor den van Stalino opnieuw contact met den vijand. Snelle troepen doorbraken na voorbereiding door de artillerie de Bols jewistische stellingen, rolden ze op en verpletterden de haarden van tegen stand. In dezelfde richting rukte Italiaansche infanterie het Donetzbekken binnen. De Bolsjewisten boden hevigen tegenstand, doch schouder aan schouder met de Duitsche formaties versloegen de Itali anen den vijand. Op 3 November ondernamen de Bolsje wistische troepen twee hevige doorbraak pogingen bij Leningrad' onder be scherming van rookgordijnen. Tevens na men gevechtsvliegtuigen en bommenwer pers aan den strijd deel. Zware Duitsche artillerie opende een spervuur en ver ijdelde den Bolsjewistischen aanval nog voordat de vijand de Duitsche linies had bereikt. De Bolsjewieken leden bijzonder zware verliezen. AMERIKA EISCHT STAKING OFFENSIEF VAN FINLAND TEGEN DE SOWJET-UNIE, (D. N. B.). Het ministerie van buiten- landsche zaken te Washington heeft het volgende medegedeeld: Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft Finland bedreigd met het af breken der vriendschappelijke betrekkin ken, wanneer Finland niet onmiddellijk het offensief tegen de Sowjet-Unie staakt en de Fiïisehe troepen uit het Bolsjewistische gebied terugtrekt. (U. P.) Huil verklaarde, dat hij den 18den Augustus aan den Finschen ge zant te Washington, Procope, had mede gedeeld, dat de Sowjet-Unie bereid was om over een vrede op grond van gèbieds- compensaties aan Finland te onderhan delen. De Vereen. Staten wachten thans, zoo zeide Huil, op het Finsche antwoord. (A. N. P.). De gisteren gehouden bui tenlandsche persconferentie in de Wil- helmstrasse stond volledig in het teeken van den heldenstrijd der Finnen tegen het Bolsjewisme en van den eisch van Washington aan de Finsche regeering .jtot staking der vijandelijkheden tegen de Sowjet-Unie en tot het sluiten van een afzonderlijken vrede. Gezant Dr Schmidt zeide niet te wil len vooruitloopen op de Finsche verkla- ring in zake de in de politieke geschie denis ongekende daad, welke de nota der Vereen. Staten aan Finland betee- kent. Men kan geen woorden vinden die scherp genoeg zijn om het optreden der Amerikaansche regeering tegen Finland aan de kaak te stellen en het gebrek aan moraal en instinct der Amerikaansche politici aan het daglicht te brengen, al dus Dr Schmidt. TANKBOOT DER VER. STATEN ZWAAR BESCHADIGD. (D. N. B.). Volgens een mededeêMng van het ministerie van Marine zou de Amerikaansche marine-tankboot ^.Sali nes" in den nacht van. 29 op 30 October door een torpedo zwaar beschadigd zijn. MOMENTEEL GEEN BESPRE KING WASHINGTON-TOKIO. TOKIO (Domei). Op een vraag, of de besprekingen te Washington op het doo- de punt zijn gekomen, heeft de woord voerder van het Japansche bureau voor inlichtingen, Isjii, aan buitenlandsche persvertegenwoordigers geantwoord,' dat zij noch stopgezet, noch afgebroken zijn. Op de vraag, wie thans het eerst een antwoord moet geven, zeide Isjii, dat elk van de beide partijen thans een ant- I woord kan geven. Hij herhaalde, dat Ja pan alles uiteengezet heeft en dat hij hoopte, dat de Ver. Staten een dieper begrip zullen toonen voor de positie van Japan. „Op het oogenblik worden er te Was hington tusschen Japan en de Ver. Sta ten geen besprekingen gevoerd", zeide Isjii. CONFERENTIE VAN VIER TE SINGAPORE. S. P. T. meldt uit Singapore: De opperbevelhebber van de Indische troepen, generaal Wavell is, onmiddel lijk na zijn aankomst te Singapore, be sprekingen begonnen met Duff Cooper, Sir Robert Brooke Popham en den be velhebber van het „China-station" admi raal Geofried. De aanleiding tot deze conferentie van vier zou volgens welin gelichte kringen te Singapore, de groei ende spanning in het Verre Oosten zijn. Generaal Wavell heeft het noodzakelijk geacht, zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den stand van de verdedi gingswerken in het Verre Oosten. In niet-officieele kringen brengt men dit bezoek van generaal Wavell in verband met het gerucht, dat Singapore door En geland aan de Vereen. Staten zal worden afgestaan, die het als vlootsteunpunt ge bruiken zullen. Volgens een bericht in het Japansche blad Asahi, heeft de Amerikaansche Pa cific vloot haar basis te Manilla verlaten en zich naar Singapore begeven. Dit be richt is evenwel nog niet officieel beves tigd. HET Zl EK EN FONDSEN BESLUIT. De uitreiking van de coupons. Sedert 1 Nov. j.l. is het ziekenfondsen- besluit in werking getreden. De werkge vers zullen, ten behoeve van de arbei ders, die hiervoor in aanmerking komen, over de eerste volle loonperiode in deze maand d.i. voor zeer vele arbeiders op Zaterdag 8 dezer een korting van 2 pet. op het loon toepassen. Hoe staat het nu met de verstrekking van de coupons, die de werknemers straks bij den bode van het ziekenfonds moeten inleveren, ten .bewijze, dat hun premie is voldaan? De uitreiking van deze coupons zal door de werkgevers geschieden en wel voor het eerst bij de loonbetalingen op Zaterdag 22 November a.s. Voor werknemers, die op 22 November geen loon ontvangen, zal de uitreiking plaats hebben bij de eerstvolgende loon- betaling na genoemden datum. Bij de eerste afgifte van coupons zul len ook de eventueel reeds eerder plaats gehad hebbende premie-inhoudingen in aanmerking worden genomen. Er zal worden zorg gedragen dat de Belangrijke mededeeling voor de Zeeuwsche landbouwers. De Rijkslandbouwconsulent voor Zee land deelt ons mede: Wanneer het met de aan gifte voor het vrijwillig scheuren van grasland niet harder gaat dan tot dusverre het geval is, staat onherroe- pelijk vast, dat in Zeeland SCHEURDWANG zal worden toe- gepast. Er is nog slechts ongeveer 20 pet. op gegeven van de totale oppervlakte, die in onze provincie móet gescheurd wor den, terwijl op 15 November de aangiften binnen moeten zijn. De kans bestaat dus, dat vele landbou wers tot scheuren zullen worden ge dwongen, zonder toekennnig van de pre mie van f 125200. De extra premie van f 75 wordt toe gekend voor iedere ha, die gescheurd wordt, wanneer op het bedrijf de totale oppervlakte aan aardappels meteen zelfde aantal ha toeneemt. Het is dus vobs trekt niet noodzake- 1 ij k, dat deze aardappels op het gescheurde gras land zelf verbouwd wor den. Aangezien overdracht van scheur- plicht mogelijk zal gemaakt worden, zal iemand dus ten behoeve van een ander kunnen scheuren. Men doet verstandig om dat ook vrijwillig aan te geven, daar anders hiervoor laten geen scheurpremie wordt uitgekeerd. werkgevers tijdig gelegenheid krijgen zich in het bezit der benoodigde coupon-, boekjes te stellen. ZIEKENFONDSPREMIE EN LOONBELASTING. Met ingang van 1 November is- het Ziekenfondsenbesluit in werking getre den. De premie komt voor de helft voor rekening van den verzekerde en voor de helft voor rekening van zijn werk gever. De aandacht van de werkgevers wordt er op gevestigd, dat bij de berekening van de loonbelasting het gedeelte van de premie, dat ingevolge het genoemde be sluit ten laste van den werkgever komt, niet als loon behoeft te worden aange merkt en dat de bijdrage van den werk nemer niet in mindering op het loon mag worden gebracht. Het vorenstaande heeft tot gevolg, dat het in werking treden van het Zieken fondsenbesluit geen wijziging brengt in het bedrag, waarnaar de loonbelasting wordt berekend. GEMENGD STOKEN ZAL - NOODIG ZIJN. Het Rijkskolenbureau schrijft: Nu wederom enkele brandstoffenbon- nen geldig zijn verklaard en de bestellin gen bij dep handel binnenkomen, blijkt, dat bij velen nog steeds de opvatting be staat, dat de brandstoffenhandelaar aan alle wenschen, die met betrekking tot soort en afmeting worden gesteld, kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt met' de soorten brandstof, die voorradig zijn. Zoo zal de brandstoffen- handelaar een deel der bestellingen in anthraciet en eierkolen moeten wijzigen in cokes, daar ook op zijn bestelling ver schuivingen werden toegepast en hij voor een gedeelte der eerder' genoemde soor ten cokes geleverd kreeg. In het algemeen zal dus gemengd ge stookt moeten worden, anthraciet of eierkolen met cokes. HET UITREIKEN VAN DISTRIBUTIE BESCHEIDEN IN DE GROOTE KERK v TE DEN HAAG. Het Rijkscommissariaat deelt mede: Aangezien de lokalen van den Dieren tuin in Den Haag noodig waren voor een tentoonstelling, heeft men het daar ondergebrachte Nederlandsche distribu tiekantoor moeten verplaatsen. Dit kan toor heeft daarop tijdelijk gebruik ge maakt van de Groote ,Kerk in Den Haag. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het hierbij een maatregel betreft van de Ne derlandsche overheid, die, na het bekend worden, van Duitsche zijde terstond on gedaan is gemaakt. ROOKVERBOD IN DE BIOSCOPEN. In een circulaire aan de commissaris sen der onderscheidene provincies heeft de secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken medege deeld, dat het den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten wenschelijk voorkomt, dat in de daarvoor in aanmërking ko mende gemeepten een verbod met be trekking tot het rooken in de bioscopen in het leven wordt geroepen. WOENSDAG 5 NOV. 1941. De rechtvaardige zal zich verblijden in den Heere, en op Hem vertrouwen; en alle oprechten van harte zullen zich be roemen. Ps. 64 11. Zon op onder 8.42 19.04 Maan op onder 19.16 9.43 12 Nov. Laatste kwartier. 19 Nov. Nieuwe maan. Het schijnt, dat president Roosevelt voorshands geen actieve deelneming aan den oorlog wil, althans den definitieven stap daartoe niet zetten wil. Misschien is het Amerikaansche volk nog niet rijp voor den oorlog en is de vereischte oor logsstemming er nog niet. De Vereen. Staten zijn dus nog niet in oorlog met Duitschland, dat den beslis- senden stap blijkbaar niet wil doen. Anderzijds hoopt Roosevelt wellicht, dat Berlijn of Tokio de eerste oorlogs daad zal verrichten. Vandaar naar Duitsche opvatting zijn voortdurende pogingen, om te wijzen op Duitsche agressie-gevaren. Op zijn beschuldiging inzake de ge heime landkaart van Midden- en Zuid- Amerika en op die om na den oorlog alle godsdiensten af te schaffen en te vervangen door de nationaal-socialisti- sche leer, met „Mein Kampf" in plaats van den Bijbel, heeft de Duitsche regee ring officieel geantwoord met een ver klaring, die ter kennis is gebracht van alle neutrale regeeringen, ook van die der Zuid- en Midden-Amerikaansche sta ten. In dit antwoord wordt gesproken van „vervalsehingen van den grofsten en meest onbehouwen aard" en van bewe ringen „zoo onzinnig e.n absurd, dat het overbodig is hierop in te gaan." Ook de beschuldiging dat .Amerikaan sche torpedojagers door Duitsche onder zeebooten aangevallen zouden zijn, heeft Bèrlijn weerlegd met de tégenbeschuldi- ging, dat integendeel van Amerikaansche zijde het eerst tot den aanval is over gegaan in de gevallen van de „Greer" en de „Kearny". In het Fransche weekblad Gringoire wordt betoogd, dat Roosevelt, onder in vloed van Joodsche bewapeningsmagna ten, reeds voor Sept. 1939 op een oorlog aanstuurde. Blijkens een te Parijs gevon den document in het archief van de vrij metselaarsloge van het Groot Oosten, heeft de voorzitter van deze loge op 2 Mei 1939 een onderhoud gehad met den ambassadeur der Ver. Staten, Bullitt, bij welke "gelegenheid deze zou hebben mee gedeeld, dat Roosevelt elk compromis ten aanzien van Polen afkeurde. Reeds in Maart was Chamberlain er van in ken nis gesteld, dat Frankrijk en Engeland niet op verderen moreelen en materieelen steun der Ver. Staten moesten rekenen, in geval van voortzetting van de pacifi catiepolitiek, aangezien naar Roosevelts meening, een compromis tusschen de de mocratieën en het nat.-socialistische Duitschland niet aanvaardbaar zou zijn. Uit een oogpunt van uniformiteit heeft hij onderstaande richtlijnen gegeven voor gemeentelijke verordeningen: 1. Het rookverbod geldt voor alle tot het theater behoorende ruimten, gangen, enz. 2. Een uitzondering mag slechts ge maakt worden voor foyers, welke niet in open verbinding met de zaal, de gangeii of andere ruimten van het theater staan. 3. Ovëral 'moet in het theater duide lijk worden aangegeven, dat het verbo den is te rooken, of zich aldaar te bevin den met een brandende sigaar, sigaret of pijp. D. A. DAAMEN f- Te Den Haag is overleden de heer D. A. Daamen, stichter en oud-directeur van de N.V. D. A. Daamen's Uitgevers maatschappij. Van 1893 tot 1939 had hij de leiding van dit bedrijf. Ook is de heer Daamen directeur geweest van het dag blad „De Nederlander". LOONREGELING VOOR HET BAKKERSBEDRIJF. Een week vacantie. Het college van rijksbemiddelaars heeft een regeling vastgesteld in zake de loonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf. De voornaamste bepalingen hebben uiteaard betrekking op de loonen. Daarbij zijn de gemeenten ingedeeld in vijf klassen. Voor volslagen arbei ders in volledigen dienst bewegen de minimumloonen zich, al naar gelang van den arbeid, dien de betrokkenen ver richten, tusschen de volgende grenzen:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1