Christelijk Dagblad voor Zeeland Kinderen der toekomst. Binnenland DAGKALENDER, DINSDAG 4 NOV. 1941 56e JAARGANG - No. 30 Bureaux Lange Vorststraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gistslraal 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementspri|s 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers cent Het Ziekenfondsenbesluit. t Bolsjewistische legers op de Krim In tweeën gesplitst - Sowjet-aanvallen mislukt - De stemming te Moscou - Japan wil olie. Met Duitschland tegen het Bolsjewisme. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Familieberichten 33 oent oer regel Overige adverientiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiên onder letter of motto 10 ct. extra 81) contract belangrijke korting Indien er in onze dagen aan iets be hoefte is, dan is het zeker wel aan vast heid. "Iet leven en de omstandigheden zjjn .itijd onvast en onzeker geweest, maar als dit vroeger werd gezegd, werd het soms met schouderophalen beant woord. Velen zijn echter nu wakker geschud. Alles is onzeker geworden. Onze gedach ten raken soms verward en we komen er niet uit. Nu zjjn er menschen, die maar bij de pakken gaan neerzitten. Dat is ijiet goed, ja het is nooit goed. We moeten voorwaarts. We mogen niet achterom zien, maar moeten in Gods kracht de- toekomst, ook al is die onzeker, aandurven. Ook onze vaderen hebben zware tijden doorgemaakt en zijn er met Gods hulp doorgekomen. Wij kunnen en wij mogen goeden moed houden, omdat we, gelijk Dr Brillenburg Wurth in „Horizon" schreef, niet leven en werken voor ons trieste heden, maar voor den bidden dag van Gods toekomst. Van Gods toekomst. In dat licht zien wtf het heden, ook onze levenstaak van vandaag. Zelfs al is die zwaar en moeilyk, toch zingen we met Van Al phen: „Voor hen, die 't heil- des Heeren wachten, Zijn bergen vlak en zeeën droog Van de laatste toekomst zijn we verzekerd,. Dat in het eind 't Koninkrijk Gods zal openbaar worden, dat staat voor ons vast! Die hoop moet al ons leed verzachten. We zijn kinderen der toekomst. We zijn kinderen der blijdschap. Voor werkloosheid is geen reden. Er is veel werk in de wereld. Er is hulp te bieden in ons gezin en in onze omge ving. En er is veel te bidden. Neen, we zitten niet bij de pakken neer. We willen, we mogen en we kun nen dat niet. We. arbeiden rustig voort. Iets van die rust moet er van ons uitstralen in onze omgeving. De bewegelijke dingen brengen ons niet in de war. Wij hebben de onbewege lijke. Van alles, wat gehoord is„ is het einde van de zaak: „Vrees God en houd Zijn geboden, want dit betaamt alle men schen". Op 1 November is voor de werkne mers, die onder de Ziektewet vallen, het verplicht lidmaatschap van een toegela ten ziekenfonds ingegaan. Het is der halve van het grootste belang, dat de werknemers spoedig lid zijn van een-toe gelaten ziekenfonds. De arbeiders, die reeds lid zijn van een ziekenfonds, zullen dezer dagen van dpn bode van het fonds de bekende dubbele briefkaarten ter in vulling ontvangen. Laten zij het voor hen bestemde deel zoo nauwkeurig mo- lijk invullen en de heele kaart afgeven aan den werkgever. Het is verder voor een vMte admini stratie en voor een soepel verloop van de verzekering van beteekenis, dat de' werkgevers de daartoe bestemde helft van de dubbele briefkaart zoo snel mo gelijk doorzenden naar het Ziekenfonds, dat de werknemer heeft gekozen. De werknemer ontvangt van den werkge ver de andere helft van de dubbele brief kaart terug. Deze dient hij goed te be waren, daar zij voor hem het voorloo- pige bewijs van lidmaatschap vormt. Eert couponstelsel. Vóór 1 Nov. ging de bode van het Ziekenfonds wekelijks rond en inde de premies: wie geregeld betaalde, deelde vanzelf in alie rechten. Bij het nieuwe systeem verrekent echter de werkgever de premies met de raden van arbeid resp. de bedrijfsvereenigingen, die ze op hun beurt in het voor dit doel opge richte vereveningsfonds storten, waar uit dan weer de ziekenfondsen worden betaald. Het rechtstreeksche contact tussehen ziekenfonds en verzekerde is dus verdwenen. Echter dienen de zie- fondsen, ook in verband met de door hen te verrichten betalingen aan artsen, apo thekers enz., precies te weten, hoeveel j betalende leden zij elke week hebben. Ter oplossing van deze moeilijkheid is een zeer vernuftig systeem bedacht. Bij elke loonbetaling geeft de werkgever een coupon af, waarop wel de loonter- mijn (dag-, week- of maandloon), maar niet het loonbedrag is aangegeven. De boekjes, waaruit deze coupons worden gescheurd, moeten de werkgevers koo- pen: de hiervoor betaalde prijs kan dan later van de te verrichten premiebeta lingen worden afgetrokken. Door deze couponregeling worden twee doeleinden gediend. In de eerste DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Onder den druk van de felle ach tervolging door puitsch-Roemeen- sche formaties, is de op de Krim verslagen vijand in twee groepen gesplitst, waarvan de eene via Sebastopol en de andere via KertsJ tracht te ontsnappen. By een aanval op de transport schepen, welke voor de vlucht van deze strijdkrachten werden gereed- gehouden, treeft de luchtmacht tien koopvaardijschepen met een geza- meniyken inhoud van ongeveer 38.000 ton, door bomtreffers tot zinken gebracht. Veertien andere schepen werden zwaar beschadigd. Andere gevechtsevliegtuigen bom bardeerden Sebastopol en het havengebied van J a 11 a alsmede militaire doelen in de straat van K e r t s j en aan de Noord-Oost kust van de Zwarte.Zee. Een groot drijvend dok kreeg bomtref fers van zwaar kaliber. Bij de doorbraak- epa achtervolgingsge vechten op de Krim werden tot dusver iri totaal 53.175 gevangenen gemaakt.' Italiaansche troepen namen in het Donetz-bekken nieuwe industrieplaatsen na strijd in be zit. nl den centralen sector van het Oostelijk front werd gisteren de districtshoofdstad K o e r s k, een belangrijk spoorwegknooppunt en industriecentrum, door infante rie en gepantserde formaties ge nomen. In de wateren om Engeland brachten gevechtsvliegtuigen een vrachtschip van 4000 ton tot zin ken en troffen zes schepen zoo elrnstig, dat nog meer verliezen genoteerd kunnen worden. DE POSITIE DER SOWJET- TROEPEN OP DE KRIM. In aanvulling op het weermachtsbe- richt verneemt het D. N. B. nog het vol gende De Sow jet-troepen op de Krim, die steeds meer op e 1 ka ar worden ge drongen, hebben nog slechts twee mogelijkheden: óf te wor den gevangen genomen, óf te vluchten "over de Zwar te Z eve. De t-ransportschepen worden door bommen vernield en het wegvoeren van troepen wordt onmogelijk gemaakt. Over den strijd op de Krim verneemt het D. N. B. nog van militaire zijde, dat van de 14 Sowjet-divisies, die op de Krim lagen, en die voor een deel reeds vernie tigd of getroffen zijn, thans ook de troe- pendeelen in het zuidelijk deel van het schiereiland, de kracht van de Duitsche aanvallen leeren kennen. Tevérgeefs trachten zij zich in de berg- stellingen te verdedigen. Alle Sowjet- voorbereidingen worden echter door Duitsche bommen te niet gedaan. Overigens hebben de zeer slechte weersomstandigheden de Duitsche lucht macht Zondag niet weerhouden aan het geheele oostelijke front de achterwaart- sche verbindingen van de bolsjewieken doeltreffend te bestrijden, waarbij be langrijke spoorwegtrajecten ernstig wer den getroffen. plaats ontvangt nu elke verplicht-verze kerde geregeld een bewijs van betaling, dat hij aan den fondsbode kan afdragen zoo zullen de fondsen dus precies weten, wie over een bepaalde periode bij hen verzekerd zijn. In de tweede plaats komen er uit de opbrengst der boekjes gelden beschik baar, waaruit aan de ziekenfondsen voorschotten kunnen worden verstrekt. De premie is om te beginnen op 4 pet. gesteld, waarvan, zooals bekend, werk nemer en Werkgever ieder de helft zullen moeten betalen. Mocht dit bedrag niet voldoende blijken, dan kan het tot ten hoogste 6 pet. worden verhoogd. Zou ook dat niet voldoende zijn, dan zullen de verstrekkingen dienen te worden ver minderd. MISLUKTE SOWJET-AANVALLEN. Ook gisteren, zoo vervolgt D. N. B., hebben bolsjewieken weer een wanhopi- gen aanval over de N e w a ondernomen, die, evenals den- vorigen dag, op een mislukking uitliep. In de ochtendschemering kwamen ze- ventien bolsjewistische booten in snelle vaart de Newa afvaren doch z)j stonden reeds dadelijk bloot aan welgericht ar tillerievuur, waardoor ook deze aanval mislukte, met zware verliezen voor de bolsjewieken. In den Noordelijken sector hebben de Duitsche troepen gisteren eveneens met succes tegenaanvallen der bolsjewisten afgeslagen. In den centralen sector hebben de bolsjewisten hun hevige tegenaanvallen op de oprukkende Duitsche troepen in de meeste gebieden gestaakt. 3TEMMING TE MOSCOU WORDT STEEDS SLECHTER. (D. N. B.). De toestand te Moscou wordt gekenmerkt door een stemming, die eèn paniek nadert, aldus een bericht, dat „Aftonbladet" uit Ankara ontvangt over de indrukken van neutrale waarne- mers te Moscou. Het vertrek-der regee ring en de hoogere ambtenaren heeft de stad in een toestand van gisting ge bracht, die elk oogenblik tot een ont ploffing kan leiden. Draconische straffen worden opgelegd aan degenen, die Moscou zonder verlof pogen te verlaten. Doeltreffende maat regelen ter bestrijding der ernstige Ie- vensmiddelenschaarschte zijn niet tijdig getroffen. DE KOUDE. (United Press). Het invallen van de koude zal de operaties waarschijnlijk niet verhinderen, integendeel, de gevechten zouden daardoor eerder vergemakkelijkt worden. i Zondagavond werd voor de Sowjet-ra- dio een bericht van een Tass-correspon- dent omgeroepen, waarin o.a. wordt ge zegd: Op alle sectoren van het Weste lijk front zijn de Duitschers in den op- marsch. Omtrent Leningrad werd voor de radio gezegd: Leningrad heeft tot dusver nog nooit een zoo sterken vijand gehad als dien, welke thans voor de poorten staat. Nog nooit heeft Lenin grad zich zoo in gevaar bevonden als thans. In Duitsche kringen verwacht men, al dus het Vaderland, dat de operaties ook gedurende den komenden winter zullen worden voortgezet. Militair gesproken is in de Sowjetunie reeds lang een beslis sing verkregen, doch daarmee is de oor log nog niet geëindigd. De moeilijkheden, die den Duitschen soldaat in de Sowjetunie zullen wachten, waren te voren door de Duitsche leiding voorzien en reeds lang voor den oorlog tegen de Sowjetunie waren de voorberei dingen getroffen, die den soldaat in staat moeten stellen de beproevingen van den barren winter te doorstaan. Sedert Oc tober 1940 werkt de Duitsche textielin dustrie b(jna uitsluitend voor de weer macht. Op het oogenblik zijn speciale schoe nen, idem handschoenen, gewatteerde ca mouflagecapes, mutsen van lemsvel, wol len dekens, wollen ondergoed, wollen vesten, hoofdbeschermers, vorstperepa- raten enz. in enorme hoeveelheden be schikbaar. De Duitsche vliegtuigen zijn sedert den veldtocht in Noorwegen zoodanig in gericht, dat in enkele minuten het lan dingsgestel met de z.g. landingski's kun nen worden verwisseld. Vérgaande hygiënische maatregelen dienen om te verhinderen, dat de solda ten het slachtoffer worden van ongedier te. Speciale architecten uit de Alpen en de Beiersche bergen hebben winteron- derkomens geconstrueerd, die in korten tijd opgebouwd kunnen worden. Ten behoeve daarvan zijn door de Duitsche industrie bijzondere electrische en petroleumkachels vervaardigd. Uiteraard is ook de levensmiddelen voorziening verzekerd. De geestelijke verzorging heeft men evenmin vergeten. JAPAN WIL ZICH GROND STOFFEN VERSCHAFFEN. Het D. N. B. meldt uit TokioDe To kio Nitsji wijst erop, dat het olievraag- stuk een zeer snelle oplossing- vereischt. Indien Japan niet in staat is, deze olie van Amerika of Nederlandsch-Indië langs den normalen weg te verkrijgen, dan zal het gedwongen zijn zich olie te verschaffen op een ongebruikelijke ma nier, zelfs wanneer dit gevaren met zich- zou medebrengen. De verantwoordelijkheid ligt uitslui tend bij de Vereenigde Staten. 2 Nov. tot en met 8 Nov. 1941. 42-4 brood 4 rants, brood of gebak. 42 brood Ya rants, brood of gebak. 42 vleesch Ya rants, vleesch of. vl.w, 42 vl.waren 1 rants, vleesch of vl.w. 42 melk I ..71% liter melk. 42-A aardapp. 1% kg. aardappelen. 42-B aardapp. Ya kg. aardappelen. 2 Nov. tot en met 29 Nov, 1941. 136 algem. 137 algem. 138 -algem. 139, 140, 141, 142 algem. D en E havermout 143 algem. 144 algem. 149 algem. 145, 146, 147, 148 algem. 1 kg. suiker. 250 gr. koffle-surrogaat 500 gr. jam. 1 rantsoen bloem, brood of gebak. 250 gr. rijst. 250 gr. havermout. 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maïzena. 100 gr. kaas. 2 Nov. tot en met 20 Nov. 1941. 51-52 boter 125 gr. boter. 51-52 vet 125 gr. boter m. reductie. Geldige bonnen voor dlvene artikelen. 9 Oct. tot en met 27 Deo. 1941. 14 petroleum 2 liter petroleum. 12 Oct. tot en met 22 Nov. 1941. 21 petroleum 2 liter petroleum. Tot 30 Nov. 1941 06 KF brand stoffen 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec. 1941. 01—04 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 05—07 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec .1941. 08 HK brand stoffen 2) 1 eenheid 01—11 CV brandst. 1 eenheid Tot 31 Jan. 1942. 12—20 "CV brandst. 1 eenheid Tot 30 April 1942. t le4e per. brandst. 1 eenheid 5e6e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen, brandstoffen. brandstoffen. brandstoffen, brandstoffen. 1 Nov. tot en met 30 Nov. 1941. 135 algem. 1 rantsoen zeep. D zeep 1 rantsoen zeep. D toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Sept. tot en met 31 Dec. 1941. J textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. HET AARDAPPELRANTSOEN. Gisteren namen wij een ons van offi- cieele zijde toegezonden bericht over het aardappelrantsoen op, waarvan de laat ste zin aanleiding tot misverstand kan geven. Daarin stond n.l. dat 3% kg. aardappelen p e r b o n dienen te worden afgeleverd, wat niet juist is. Op bon 42A moet men zie het bonnenlijstje 13A kg. en op bon 42-B ya kg. aardappe len worden verkocht. Aangezien er bij de kaart twee bonnen van hetzelfde nummer zijn, is en deze opmerking was in het bericht van gisteren wél juist het rantsoen aardappelen voor de meesten niet 1% kg., maar 3V2 kg. EXTRA BRANDSTOF VOOR ZIEKEN. Uitsluitend voor zeer ernstige zieken kan de behandelende genees heer op het formulier MD 29, hetwelk door den vertrouwensarts gefiatteerd moet worden, een aanvrage vpor een ex tra rantsoen vaste brandstoffen, gas of electriciteit bij den plaatselijken distri- butiedienst indienen. De extra-hoeveel- heid brandstoffen, die zal worden ver strekt, zal steeds één eeniheidper twee weken per gezin be dragen, terwijl voor ten hoogste één maand tegelijk bonnen zullen worden uit gereikt. In plaats van één eenheid vaste brand stoffen per twee weken kunnen zieken desgewenscht in aanmerking komen voor verhooging van het gas- of electriciteits- rantsoen. Er wordt van uitgegaan, dat één eenheid vaste brandstoffen gelijk waardig is aan 75 m3 gas of 210 kwh. electriciteit. Deze hoeveelheden worden DINSDAG 4 NOV. 1941. Gij zjjt mij een hulp geweest; en in de schaduw uwer vleugelen zal ik vroo- lijk zingen. Ps. 63 8 Zon op onder 8.40 18.06 Maan op onder 18.40 8.42 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. Zie toe, dat U de distributiebescheiden krijgt waar U nacht op hebt! Wat U na derhand mist wordt niet aangevuld! Vandaag volle maan. 12 Nov. Laatste kwartier. eveneens als een eenheid brandstoffen per twee weken per gezin beschikbaar gesteld. Een combinatie van brandstof fen, gas of electriciteit is niet mogelijk, zoodat de verbruikers steeds, hetzij brandstof, hetzij gas, hetzij electriciteit zullen moeten kiezen. Evenals zulks voor vaste brandstoffen is voorgeschreven, dient de aanvrage voor het extra rant soen gas of electriciteit op het formulier MD 29, dat door den vertrouwensarts moet z(jn gefiatteerd, door den behande- lenden geneesheer te worden gedaan. Voor bevallingen wordt op vertoon "van de distributiestamkaart van het pas geboren kind een bon voor één eenheid vaste brandstoffen uitgereikt. Desge wenscht kunnen betrokkenen ook in aan merking komen voor een extra rantsoen gas, groot 75 m3 of electriciteit, groot 210 kwh. Zij ontvangen in dit geval een verklaring van den distributiedienst, wel ke verklaring zij aan de gasfabriek, res pectievelijk het electriciteitsbedrijf die nen af te^ geven, waarna het gas- of elec- triciteitsrantsoen zal worden verhoogd. Een extra rantsoen brandstoffen, gas of electriciteit wordt eveneens beschik baar gesteld, indien een kind levenloos ter wereld wordt gebracht of kort na de geboorte overljjdt. C.A.O. VOOR HET HEEREN KLEED INGBEDR IJ F. Het college van rijksbemiddelaars heeft bij zijn beschikking van 3U Octo ber 1941, het verzoek tot algemeen bin dend verklaring der collectieve arbeids overeenkomst voor het maatkleedingbe- drijf en het maat- annex confectiebedrijf (heerenkleeding) 1941 d.d. 30 Juni 1941 voor het tijdvak 30 Juni 1941 tot 15 Fe bruari 1942 gesloten tussehen verschil lende organisaties, op juridische gron den afgewezen en tegelijkertijd de voor naamste bepalingen dier collectieve ar beidsovereenkomst behoudens daar in noodzakelijk gebleken wijzigingen voor het geheele maatkleedingbedrijf en het maat- annex confectiebedrijf (ï^ee- renkleeding) bindend vastgesteld voor den geheelen bedrijfstak en wel voor den geheelen bedrijfstak en wel voor den ter mijn aanvangende 10 November 1941 en eindigende 15 Februari 1942. MAAL- EN MENGVERBOD. Ingevolge het mengvoederbesluit 19391 is het voorhanden of in voorraad hebben van een niet-verzegelde maal- of menginrichting, welke kan worden ge bruikt voor het bereiden van mengvoe der, verboden. Dit verbod geldt echter niet voor een persoon, die het vermalen van granen voor menschelijke consumptie als bedrijf uitoefent, voor een bereider van mengvoeder, die in het bezit is van een mengvergunning en voor een persoon tot wiens bedrijf het vervaardigen, her stellen of verhandelen van maal- en maal- of menginrichtingen behoort. Zij, die deze installaties vervaardig den, herstellen of verhandelen zullen bo vendien een voorraadregister moeten bij houden. Voorts is thans ook het verhan delen en afleveren van deze inrichtingen beperkt en nog slechts toegestaan, in dien de kooper in het bezit is van een hem door de Nederlandsche meelcen trale uitgereikte aankoopvergunning. DE DUIVEN BETALEN HUN TOL AAN DEN OORLOG. Vóór den oorlog waren er in Neder land 1.000.000 postduiven. De voedselpositie van ons land laat niet toe, dat aan voor de instandhou ding van ons volk minder nuttige die ren, langer voedsel beschikbaar' wordt gesteld. Ook de duiven moeten thans hun tol betalen. Het Rijksbureau voor dé voedselvoorziening in oorlogstijd heeft dan ook bepaald, dat van 13 Sep tember j.l. af geen duivenvoer meer mag worden afgeleverd. Met het oog op de toekomst is ech ter goedgevonden een geringe hoeveel heid voeder maandelijks te reserveeren voor het instandhouden van 3000 a 3500 duiven. De nadere uitwerking van déze dis tributieregeling voor het voer voor deze dieren zal binnenkort worden bekend gemaakt. Men wachte deze medédeelin- gen rustig af.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1