Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER. MAANDAG 3 NOV. 1941 56c /AARGANG - No. 29 Bureaux Lange Vorststreot 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementspri|s 2.73 per kvyartaat Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is - aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 een» Verklaring der Duitsche regeering - Hoofdstad van De Krim Ingenomen - Bovenloop van de Donetz overschreden. duitschlaMd strijdt voor europa. Met DuitschSand tegen het Bolsjewisme. Een verklaring der Duitsche regeering tegenover Roosevelt. uit het italiaansche legerbericht. ïyk. nederlandsche arbeidsdienst distributie van bouwhout. britsche bommen. nieuwe voedselcommissaris voqr drente. burgemeesters. honden- en kattenbrood. boterrantsoen niet verminderd. kaas. aardappelen. levertraan. Distributie van Cacao voor kinderen. Schoenendistributie gewijzigd. nieuwe regeling in zake bon 1 en bon 2. 1 Familieberichten 33 cent oer reoel Overige odverientiën ,30 cent per regel Ingezonden mededeelinaen 60 cent per reoel Kleine advertentiën f 0.55 b<i vooruitbetaling Advertenliën onder letter of motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Op het schiereiland Krim 'olij ven de Duitsche en Roemeensche troepen den verslagen vyand rus teloos achtervolgen. In het Do- netzbekken werd de boven loop van de Donetz op verscheiden plaatsen overgestoken In den Noordelijken sector van 't Oostelijk front is een regiment infanterie ten Westen van Wolk hof door een krachtig versterkte vijandelijke verdedigingszöne in verbitterde gevechten van man tegen man heen gebroken en heeft 533 kazematten in bezit genomen. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart vernie tigden gevechtsvliegtuigen bij de F a rö e r een vrachtschip van 2000 B.R.T. en brachten voor de Brit sche Oostkust uit een konvooi vier vijandelijke koopvaardijschepen, waaronder een groot tankschip, to taal metende 29.000 B.R.T. tot zinken. Vier andere koopvaardijschepen van het konvooi werden door bom- treffers zoo zwaar beschadigd, dat verwacht kan worden, dat nog meer scheepsruimte verloren is ge gaan. Britsche vliegtuigen wierpen des nachts bommen op verschillende plaatsen in Noord- en Noord- west-Duitschland, o.a. op Hamburg. Negen vijandelijke bommenwerpers werden neerge- - schoten. Gisteren werd gemeld: Duitsche en Romeensche troepen hebben Simferopol, de hoofd stad van de Krim, ingenomen en hebben thans den opmarsch voort gezet naar Sebastopol. In het Donetzbekken braken .Duitsche en Italiaansche troepen, óndanks de zeer slechte conditie den wegen, vijandelijk verzet en bezette nieuwe industriegebieden. Voor Leningrad werd een nieuwe poging van den vijand om de Newa over te steken met ver liezen voor den tegenstander af geslagen. De beschieting van be langrijke militaire doelen in L e- ningrad en Kroonstad werd met goede uitwerking voortgezet. De luchtmacht bombardeerde over dag en des nachts de zeevesting Sebastopol, Zij plaatste vol treffers op de havenwerken, be schadigde een bolsjewistisch oor logsschip en wierp een vrij groot transportschip in brand, c Gevechtsvliegtuigen vielen be langrijke ravitailleeringshavens aan de Westkust van Enge land aan. De vijand liet in den nacht van 1 op 2 November op eenige plaatsen van Noord- West-Duitschland brisant- en brandbommen vallen. Drie Brit sche bommenwerpers werden neer geschoten. Marine en luchtwapen brachten in de maand October 441.300 brt. vijandelijke koopvaardijscheeps- ruimte tot zinken. (D. N. B.). De Duitsche regeering maakt een officieele verklaring bekend: I. „De president der Vereenigde Staten van Amerika heeft in een rede op 28 Oc tober de volgende beweringen verkon digd: 1) De regeering der V. S. is in het be zit van een geheime land- ka a r t, die in Duitschland door de Rijksregeering is vervaardigd. Hetbe treft een landkaart van Midden- en Zuid- Amerika, zooals de Führer die wil reor- ganiseeren, door van de 14 landen, wel ke zich in dit gebied bevinden, vijf on derworpen staten te maken om zoodoen de het geheele Zuid-Amerikaansche con tinent onder zyn heerschappij te bren gen.^ Eén van deze vijf staten zou, naar be weerd werd, ook de republiek Panama omvatten, alsmede het Panama-kanaal. 2) De Amerikaansche regeering is in het bezit van een tweede document, dat door de Rijksregeering is opgesteld. Dit document bevat het plan, na den door Duitschland gewonnen oorlog a 11 e b e- staande godsdi en sten in de wereld af te schaffen. De katholieke, protestantsche, moham- medaansche, hindoesche, boeddhistische en joodsche godsdiensten zullen op ge lijke w|jze worden afgeschaft, het bezit van de kerken zal worden geconfisceerd, het kruis en alle andere symbolen der godsdiensten verboden en de geestelijke stand op straffe van overbrenging naar een concentratiekamp tot zwijgen wor-, den gebracht. In plaats van deze kerken zal een internationale, nationaal-^ocia- listische kerk komen, waarin door de na- tionaal-socialistische Rijksregeering aan gewezen sprekers den dienst zullen uit oefenen. In plaats van den Bijbel zullen woorden uit het boek van Hitier „Mijn Kampf" worden opgedrongen en als Hei lige Schrift van kracht worden verklaard Het Kruis van Christus zal door' het hakenkruis en het ontbloote zwaard ver vangen worden en ten slotte zal in de plaats van God de Führer komen. De Rijksregeering constateert ten aan zien hiervan: 1) Er bestaat in Duitsch land nóch een door de Rijksregeering vervaar digde landkaart over een verdeeling van Midden- en Zuid-Amerika, noch een door de Rijksregeering op gesteld document over de afschaffing van de gods diensten in de wereld. In' beide gevallen moeten het dus verval- schingen van den grofsten en meest on behouwen aard zijn. 2) De beweringen over een verovering van Zuid-Amerika door Duitschland en een afschaffing van de godsdiensten en kerken in de wereld en de vervanging daarvan door een nationaal-socialistisehe kerk zijn zoo onzinnig en absurd, dat het voor de Rijksregeering overbodig is, hierop in te gaan. II. De president der V. S. van Amerika heeft in zijn rede van den 28sten Octo ber verklaard, dat een Amerikaansche torpedojager den vierden September en een andere Amerikaansche torpedo boot jager den 17den October door Duit sche zeestrijdkrachten zijn aangevallen. De Amerikaansche regeering heeft het schieten willen vermijden. Doch het schieten is begonnen en voor de geschie denis is vastgelegd, wie het eerste schot gelost heeft. Amerika is aangevallen. In werkelijkheid blijkt uit de rappor ten van de Duitsche duikbootcomman danten en uit de gepubliceerde officieele verklaringen van de Amerikaansche ma rine-autoriteiten de volgende toedracht: Het incident van den 4den September heeft betrekking op deir Amerikaanschen torpedobootjager „Greer", en dat van ,den 17den October op den Amerikaan schen torpgdobootjager „Kearny". De torpedobootjager „Greer" heeft in nauwe militaire samenwerking met En- gelsche zeestrijdkrachten een Duitsche duikboot urenlang achtervolgd. Bij deze achtervolging is de Duitsche duikboot die zich onder water bevond, met diepte bommen aangevallen. Eerst nadat deze aanval had plaats gevondeh, heeft de Duitsche duikboot van zyn strijdmidde len gebruik gemaakt. De torpedobootjager „Kearny" voer ter bescherming van een konvooi, toen h|j het verzoek om hulp van een ander konvooi op een andere plaats van den Atlantischen Oceaan opving, dat in strijd was gewikkeld met de Duitsche zeestrijd krachten. De „Kearny" veranderde zijn koers daarop, begaf zich naar de plaats waar het gevecht werd geleverd en viel een Duitsche duikboot met dieptebom men aan. De Rijksregeering constateert derhal ve, dat ten eerste de door president Roo sevelt in zijn rede gegeven voorstelling, dat Amerikaansche torpedobootjagers door Duitsche zeestrijdkraehten zijn aan gevallen en dat dus Duitschland Ameri ka heeft aangevallen, niet overeenstemt met de feiten en weerlegd wordt door de officieele verklaringen der Amerikaan sche marine-autoriteiten en ten tweede, dat integendeel de beide Amerikaansche torpedobootjagers Duitsche duikbooten hebben aangevallen en dat dus Amerika Duitschland heeft aangevallen, hetgeen eveneens door de Amerikaansche mari ne-autoriteiten wordt bevestigd. Het Italiaansche weermachtsbericht meldt o.a.: Britsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Licata, Palermo en N a p e 1 s en In de omgeving van laatst genoemde stad. Weinig' belangryke schade en eenige branden, die terstond werden bedwongen; eenige gewonden onder de bevolking. Ook hebben eenige vyandeiyke vlieg tuigen gevlogen boven de zone van Ra- go es a (Sicilië) en boven Ca stel lammere dlStabia. Het aantal slachtoffers is uiterst gering en de aan gerichte materieele schade onaanzien- In den nacht van 1 November hebben formaties Italiaansche bommenwerpers de vlootbasis La Valetta. op M a 11 a aangevallen alsmede het vliegveld Ta- venezia op M a 11 a By den Nederlandschen Arbeidsdienst zal op verschillende plaatsen en data, telkens tusschen 9.00 en 15.00 uur, gele genheid zijn voor keuring voor vrijwilli ge dienstneming. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Nederlander zijn; b. niet jonger dan 17 en niet ouder dan 23 jaar zyn; c. ongehuwd zijnd. voor zoover minderjarig, in het bezit zijn van een bewijs van toestemming van een hunner ouders, hun voogd of verzorger; Er wordt o.a. gekeurd: Dinsdag 11 November 1941 te Bergen op Zoom, Holl. Tuin, Huybergschestraat 14. In de Staatscourant is opgenomen een bekendmaking van den directeur van het Rijksbureau van hout, waarbij het ver- koopen en afleveren van bouwhout, d.i. gezaagd naaldhout, zoowel inlandseh als buitenlandsch, zonder vergunning van genoemden directeur wordt verboden. In dringende gevallen, b.v. voor herstel van schade, veroorzaakt door brand, bom- of blikseminslag of ter beveiliging tegen waterschade, is aflevering van be doeld hout zonder vergunning en tot be paalde hoeveelheden toegestaan. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een aantal Britsche vliegtuigen boven óns land verschenen en heeft brand- en brisant-bommen omlaag geworpen. De meeste bommen zijn op het vrije veld of in rivieren gevallen, zonder schade aan te richten. In een plaats in Noord-Holland zijn evenwel twee huizen vernield. Verder is een boerderij door den brisantbom ver nield. Van de burgerbevolking werden een man en twee vrouwen gedood. Bo- vendien is een dertigtal *huizen meer of minder, zwaar beschadigd. In de verniel de boerderij zijn een koe en vier paarden gedood. Met ingang van 1 November 1941 is ir G. A. Thijn te Emmen benoemd tot voed- selcommissaris voor de provincie Drente. Met ingang van dienzelfden datum is de heer R. Wichers H.Sz. te Gasselter-Nije- veenschemond uit deze functie ontheven en benoemd.tot voedselcommissaris in al- gemeenen dienst voor het vervullen van door den directeur-generaal van de voed selvoorziening te geven opdrachten. H. Leenstra is met ingang van 1 de zer opnieuw tot burgemeester van de gemeente Wyhe benoemd. J. H. Roekema is met ingang van 10 dezer tot burgemeester van de ge meente Zuidlaren benoemd. J. H. A. Gualtherie van Weezei is met ingang van 10 dezer tot burgemeester van de gemeente Westerbork benoemd. H. Cool is met ingang van 10 dezer tot burgemeester van de gemeente Gie ten benoemd. G. Bisschop is met ingang van 10 de zer tot burgemeester van de gemeente Schoonebeek benoemd. S. J. van Royen is met ingang van 10 dezer tot burgemeester van de gemeente Sleen benoemd. H. R. Bruininga is met ingang van 10 dezer tot burgemeester van de ge meente Roden benoemd. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor het tijdvak van 1 tot en met 30 Nov. 1941 op bon, nr 26 van de voederkaart voor honde'n w6rdt verkrijgbaar gesteld voor honden van: groep I 10 kg; groep 11 10 kg; groep III 8 kg; groep IV 5 kg; groep V 4 kg; groep VI 3 kg honden brood. - Op bon nr 26 van de voederkaart voor katten wordt voor dezelfde periode IV2 kg kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 November 1941 zijn de bon nen nr 26 van, vorenbedoelde kaarten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. By velen biykt ten onrechte de opvat ting te zyn ontstaan, dat het boterrant- soen voor de nieuwe periode van 2 tot en met 20 November zou zyn vermin derd. Deze opvatting is onjuist, daar het rantsoen ongewyzigd is gebleven. By het inwisselen van de oude boter en vetkaarten tegen nieuwe werden voor elke heele kaart, twee nieuwe kaarten uitgereikt, welke weliswaar tezamen op een blad kunnen voorkomen, doch dan tweemaal de nummers 51 tot en met 58 dragen. Voor het tydvak van 2 tot en met 20 November zyn de bonnen 51 en 52 gel dig verklaard, welke elk recht geven op 125 gr. boter. Aangezien houders van heele boterkaarten en heele vetkaarten thans het dubbele aantal kaarten heb ben ontvangen, hebben deze dus twee bonnen 51 en twee bonnen 52 ter be schikking, waarop in totaal 500 gr. bo ter kan worden gekocht, hetgeen over eenkomt met het oude rantsoen. Met betrekking tot de distributie van kaas is gebleken,, dat verscheidene win keliers van hun klanten bij den verkoop van volvette of 40 kaas het dubbele aantal bonnen, dat wil dus zeggen twee per 100 gram, in ontvangst willen ne men. Dit is ten eenen male onjuist. Het publiek wordt er dan ook met nadruk op gewezen, dat voor elke soort kaas per 100 gr. één bon dient te worden afgegeven. Tegen winkeliers, die zich hieraan niet houden, zal worden opge treden. Ten gevolge van het feit, dat de met „A" gemerkte bonnen van de aardappel- kaarten „U" recht geven op het koopen van 1 kg. aardappelen per bon, is de onjuiste opvatting ontstaan, als zou een rantsoen aardappelen eveneens 1% kg. bedragen. Een rantsoen aardappelen om vat evenwel 3kg. Bij afgifte van de met een rantsoen aardappelen gemerkte bonnen dienen dan Ook 3V2 kg. aardap pelen per bon te worden afgeleverd. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met in gang van 1 November 1941 de bonnen, welke door artsen voor het verstrek ken van levertraan zijn uitgeschreven, ongeldig zijn. Levertraan mag in den vervolge slechts worden afgeleverd op de zoogenaamde formulieren voor zie- kenvoedsel (md29) door den behande- lenden geneesheer en den vertrouwens arts onderteekend. Met ingang van vandaag zal een aanvang gemaakt worden met de distributie van cacao poeder. Per periode van vier weken wordt een rantsoen van 50 gr. cacaopoeder vermengd met suiker beschik baar gesteld aan kinderen beneden veer tien jaar. Het in distribu-tie te brengen product zal bestaan uit sterk ontvette cacaopoe der, vermengd met suiker in een ver houding van 50 gr. cacao met 100 gr. suiker. Elke bon van de cacaokaart geeft derhalve recht op het koopen van 150 gr. cacao met suiker. Aangezien echter bij den handel nog poeder voorradig is, die niet of slechts gedeeltelijk ontvet is, zul len de consumenten in den beginne voor 'n deel nog volvette of magere, d.i. slechts in beperkte mate ontvette poeder kunnen verkrijgen. Ook deze volvette en magere cacaopoeder, wordt volgens de boven aan gegeven gewichtsverhouding met suiker vermengd. De prijs van het product zal, onverschillig of het volvette, magere of sterk ontvette cacao' betreft, f 0.25 per rantsoen, d.i. dus f 0.25 per hoeveelheid van 150 gr., inhoudende 50 gr. cacao en 100 gr. suiker bedragen. Gedurende de eerste distributieperiode van vier weken, die begint op Zondag 2 November, en eindigt op Zaterdag 29 November zal de met „één rantsoen ca cao, eerste periode" gemerkte bon van de cacaokaart, welke kaart destijds werd uitgereikt aan personen, die op 1 Febr. 1941 den leeftijd van veertien jaar nog niet hadden bereikt, recht geven op het koopen van 50 gr. cacaopoeder, vermengd met 100 gr. suiker. Gedurende de eerste week van dat tijd vak, dus van 2 tot en met 8 November kunnen de consumenten de bonnen, die recht geven op het koopen van cacaopoe der, bij den winkelier inleveren, waar voor zij dan een ontvangstbewijs kunnen vragen. De winkelier moet de in ont vangst genomen bonnen in' het tijdvak van 10 tot en met 14 November bij den MAANDAG 3 NOV. 1941. O God! Gy zyt myn God! ik zoek U in de dageraad. Ps. 63 2a. Zon op onder 8.38 18.08 Maan op onder 18.17 7.40 4 Nov. Volle maan. 12 Nov. Laatste kwartier. plaatselijken dlstributlodlenst Inleveren ter verkrijging van toewijzing, waarop cacaopoeder bij den grossier kan worden betrokken. Eerst in het tijdvak van 16 tot en met 29 November mogen de win keliers dan aan hun klanten die daar voor bonnen hebben afgegeven, de cacao poeder afleveren. De aandacht wordt er pp gevestigd, dat op de bonnen, die na 8 November bij de winkeliers worden ingeleverd, eerst in de volgende distributieperiode, dus na 14 December cacaopoeder mag worden afgeleverd. Hotels,x café's, restaurants, cantines e.d. zullen niet voor toewijzin gen of losse bonnen voor cacaopoeder in aanmerking komen. Het is noodzakelijk gebleken in de voor schoenen geldende distributierege ling eenige wijziging aan te brengen. In de eerste plaats zijn de vrijstellin gen van de bepalingen der distributie regeling komen te vervallen, welke tot dusver golden ten aanzien van: 1. Babyschoeisel2. Pantoffels met een cosy zool en bovenwerk van stof3. Rub- berbadschoenen; 4. Klompsokken; 5. Schoenen, welke door of namens den directeur van het Rijksbureau voor Hui den en Leder weren gestempeld met de woorden „afgekeurd schoeisel R.H.L."; 6. Alle schoeisel, waaraan geen leder of rubber, noch afval hiervan is verwerkt; 7. Strandsandalen met houten zool en een boventuig van ten hoogste vijf lederen riempjes; 8. Spikes, raceschoenen voor wielrenners, boksschoenen en korfbal- schoenen. Alle bovenstaande soor ten schoenen mogen der halve met ingang van 1 November 1941 niet meer zonder bon worden ver kocht en afgeleverd. Uitsluitend de navolgende soorten schoenen mogen nog zonder bon worden gekocht, verkocht en afgeleverd: Schoeisel hetwelk gestempeld is met de woorden: „afgekeurd schoeisel R.H.- L." voor zoover hieraan geen leer is ver werkt, zoogenaamd slap babyschoeisel, waaraan geen leer of rubber is verwerkt, tot en met maat 23 en rubber-overschoe nen. Voorts is een belangrijke wijziging aangebracht in de soorten schoenen, wel ke op bon 2 kunnen worden gekocht. Dit is nog slechts toegestaan ten aanzien van: 1. Alle schoeisel, waaraan geen leder of rubber is verwerkt; 2. Gymnastiek schoenen en tennisschoenen; 3. Rübber- kinderkaplaarsjes4. Klompsokken; 5. Strandsandalen met een houten zool en een boventuig van ten hoogste vyf lede renriempjes, welke niet breeder mogen zyn dan 1% cm.; 6. Schoenen, welke door of namens den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder zijn ge stempeld met de woorden: „Afgekeurd schoeisel R.H.L." en voor zoover hieraan leder is verwerkt. Voorts zullen h ui s p ati t of f e 1 s, onverschillig uit welk materiaal vervaar digd, in het vervolg slechts mogen wor den verkocht op bonnen 2, waarop het woord „Huispantoffels" is vermeld. Van zelfsprekend mag op deze bonnen geen enkele andere soort schoenen dan huis pantoffels worden aangeschaft. Alle soorten schoenen w e l,k e niet volgens het bo venstaande op bon 2 of zonder bon kunnen wor den gekocht,, zijn uitslui tend op bon 1 verkrijg- b a a r. Derhalve mogen op schoenenbonnen 2, welke vóór 1 Nov. 1941 zijn uitgereikt, uitsluitend de in bovenstaande lijst op genomen soorten schoenen worden ge kocht. Voorts wordt bekendgemaakt, dat werkschoenen, waaronder alle soorten mansschoenen, waarvan de schacht uit rundleder is vervaardigd, ongeacht het onderwerk, met ingang van 1 November 1941 .uitsluitend vgrkrijgbaar zijn op bonnen 1, waarop 't woord „Werkschoe nen" is gedrukt. Dit alles is 1 November j.l. ingegaan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1