De nieuwe Ziehfondsregeling. Christelijk Dagblad voor Zeeland „V =VI K T 0 RIA PROCLAMATIE DAGKALENDER. Binnenland WOENSDAG 29 OCT. 1941 56e JAARGANG - No. 25 Bureaux Lange Vorststraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Bockhandel J. J. FANOY lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementspri|s f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Duitsche troepen rukten Kramatorskaja binnen - Leningrad weer beschoten - Aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen - Wat Roosevelt wil. Geen sabotage. V Familieberichten 33 cent per regel Overige odverlentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bi| contrast bsiangrijke korting Over 't Ziekenfondsenbesluit, dat op 1 November a.s. in werking treedt, zouden vele kolommen te schrijven zijn. Wij vree zen echter, dat, als wjj te uitvoerig wer den, de hoofdzaken, waarom het toch voor de betrokkenen gaat, uit het oog zouden worden verloren. Wij zullen dan ook trachten die hoofdzaken te belich ten, daarby rekening houdend met de si tuatie in onze provincie, j Het denkbeeld van een volledige ziek teverzorging ligt reeds in de ziektewet van 1913 van Minister Talma. Maar tot dusver bleef het by uitkeering van zie kengeld b\j ziekte en tot uitvoering van een ziektefondswet kwam het, ondanks vele pogingen niet. De materie bleek niet gemakkeiyk te regelen te zyn. Wel werd echter door vrywillige ver zekering by ziekenfondsen en vereeni- gingen voor ziekenhuisverpleging veeji bereikt. De nieuwe regeling, die Zater dag a.s. ingaat, zal zich by dit vrywillig tot stand gekomene zooveel mogelyk aansluiten. Het Ziekenfondsenbesluit regelt nu de geneeskundige verzorging van den ar beider en zijn gezin en de uitkeering by overlyden. De premie voor deze verzekering wordt voor de eene helft (2 pet.) betaald door den werkgever en voor de andere helft (-2 pet.) door den werknemer. Ongeacht of men zich bij een Ziekenfonds verze kert of niet, moet met ingang van 1 No vember a.s. door den werkgever de pre mie van het loon van den arbeider, die onder de ziektewet valt, worden inge houden. Degenen, die zich niet tijdig aanslui ten, zullen in de toekomst bij ziekte geen ziekengeld ontvangen. De werknemer krijgt, als hij reeds lid is van een ziekenfonds, een kaart ter in vulling toegezonden, die hij na invulling zijn werkgever ter- hand moet stellen. Is hij nog geen lid van een ziekenfonds, dan moet hij zoo spoedig mogelijk op het postkantoor zulk een kaart halen, deze invullen en zijn werkgever overhandigen. De arbeiders moeten zich dus aanmel den bij qpn toegelaten ziekenfonds. Zoo als bekend zyn er te Middelburg, Vlissin- gen, Goes, enz. ziekenfondsen gevestigd. Als de verzekerde by het ziekenfonds is ingeschreven, ontvangt hij volledige, geneeskundige behandeling, waarbij ook verpleging in een ziekenhuis of sanato rium is inbegrepen. x Van belang is nu de vraag, wie on der de ziektewet vallen. Dit zijn alle arbeiders (sters) in dienst van een onderneming, die een vast loon van niet meer dan f 3000 per jaar ver dienen. Is de man bij de ziektewet verzekerd, dan vallen ook met hem onder die wet zijn vrouw en zyn kinderen tot 16 jaar. Natuurlijk ook die kinderen van 16 jaar en ouder, die zelf in loondienst zyn en die aan de bepalingen der ziekte wet voldoen (echter geen dienstboden b.v.) Niet onder de ziektewet vallen dus o. a.middenstanders, werkgevers, land- en tuinbouwers, (zoo wel groot- als kleinbedrijf), huisperso neel (dienstboden), arbeiders in vasten dienst ^van Staat, Provincie, Gemeente, Waterschap of Polder, spoorwegarbei ders in vasten dienst, ambtenaren, gees telijken, onderwijzers, politiepersoneel, zij die in loondienst by een onderneming zijn en meer dan f 3000 per jaar, ver dienen, gepensionneerden, enz. Zij, die niet onder de ziektewet vallen, zijn niet verplicht zich bij een zieken fonds aan te sluiten. Ons wordt ook gevraagd, hóe het nu - straks zal gaan met de v e r e e n i - gingen voor ziekenhuis verpleging, waarvan in Zeeland vele duizenden lid zijn. Voor hen, die niet onder de ziekte wet vallen, verandert er n i e t s. Zij blij ven gewoon lid van hun vereeniging en behouden alle rechten. Zij, die wel onder de ziektewet val len, dienen er wel op te letten, om moei lijkheden te voorkomen, dat hun kinde ren van 16 jaar en ouder, voor zoover ze niet bij de ziektewet verzekerd zijn, be talend lid van de vereeniging blijven. Verder is, naar wij vernamen, zoowel op Walcheren als op Zuid- en Noord-Be veland, in beginsel overeengekomen, dat de ziekenfondsen hun leden bij de ver eeniging voor ziekenhuisverpleging her verzekeren voor wat de ziekenhuisver pleging aangaat, zoodat ook de bij de ziektewet verzekerden hun kaart van ziekenhuisverpleging ook al hebben zij daar voortaan niet meer op te betalen, zorgvuldig moeten bewaren. Men doet verstandig de betaling bij de vereeniging voor ziekenhuisverple ging pas te beëindigen, als men weet, dat men bij het Ziekenfonds is inge schreven. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Donetsbekken wordt de achtervolging van den terug- trekkenden vyand voortgezet. Duitsche troepen zyn in Krama torskaja binnengedrongen. De Sowjet-Unie heeft daarmede één van haar grootste vechtwagen- fabrieken verloren. Verdere be- langryke industriesteden werden door Hongaarsche formaties geno men. Ook aan de rest van het front gaan de operaties voort. De lucht macht bombardeerde met goede uitwerking het havengebied van K e r t s j en bracht daarby een koopvaarder van 3000 b.r.t. tot zinken. Ten Oosten van Great Yar mouth hebben „gevechtsvliegtui gen overdag uit een konvooi twee vyandelijke koopvaardijschepen van samen 11.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Een andere groote vrachtboot werd in den afgeloo- pen nacht ten O. van Bridling ton door bommen zwaar bescha digd. Voor de Nederlandsche kust en in het Kanaal- gebied verloor de Britsche luchtmacht gisteren 13 vliegtuigen. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers Brit sche kazematstellingen bij T o- broek vernield. De vijand is het Rijksgebied niet binnengevlogen. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" DE FABRIEKEN VAN KRAMATORSKAJA. (D. N. B.>,De stad Kramatorskaja is met haar circa honderdduizend inwo ners een van de belangrijkste industrie centra van de Sowjet-Unie. Zij bezit hoogovens en walsinstallaties voor de vervaardiging van alle soorten ijzer ën staal. In Kramatorskaja werden kanonnen, munitie en vooral pantserwagens ver vaardigd. DUITSCHE ARTILLERIE BE SCHIET LENINGRAD. (D. N. B.) Artillerie van het zwaar ste kaliber van het Duitsche leger heeft op 27 October voor den oorlog belang rijke doelen en ravitailleeringsbedrijven van Leningrad bestookt. Evenals in de voorgaande dagen konden door de Duit sche waarnemingsposten telkens opnieuw treffers waargenomen worden. Duidelijk konden verscheidene treffers worden ge zien op de marineluchthaven. Een groote hangar stortte na de eerste twee scho ten in. AANVALLEN DER BOLSJE WISTEN AFGESLAGEN. (D. N. B.) Bij tegenaanvallen in den centralen sector van het Oostelijk front 'hebben de bolsjewisten de laatste dagen bijna al hun overgebleven artille rie en pantserwagens zonder resultaat in den strijd geworpen. Ook in het gebied van Kalinin werden wanhopige aanval len met zware verliezen voor de bolsje- wiki afgeslagen. Gevangenen hebben medegedeeld, dat Stalin gedreigd heeft alle commandan ten der troepen in deze streek te laten doodschieten, als zij Kalinin niet uiterlijk Maandag zouden heroverd hebbep. Maar Kalinin is nog steeds onwrikbaar in Duitsche handen. MAARSCHALK PETA1N OVER KONING LEOPOLD. Maarschalk Pétain heeft te Vichy een redacteur van „Het Laatste Nieuws" ontvangen en de volgende verklaring af gelegd: „De uitlatingen van Reynaud en De groep losse werklieden, die nu en dan, vooral in den winter, een periode van werkloosheid doormaakt, zal wel de grootste moeilijkheid opleveren. Aangekondigd is, dat hiervoor wel licht nog een nadere regeling zal vol gen, omdat anders deze menschen groot gevaar loopen op een zeker moment bij ziekte of ziekenhuisverpleging buiten elke uitkeering te vallen. Zij zullen het beste doen in hun eigen belang vporloo- pig betalend lid van fonds of vereeniging te blyven. anderen over koning Leopold zouden on- begrypeiyk zyn, indien wy niet de at mosfeer in rekening brachten die toen heerschte. M.i. staat het vast, dat de koning zich niets heeft te verwyten. Ik stel er prijs op, te bevestigen, dat de eer en de rechtschapenheid van koning Leo pold door de gebeurtenissen in Mei 1940 niet geleden hebben. Ik heb jegens hem steeds myn achting en vriendschap be houden. Ongetwyfeld is er geen accoord tot stand gekomen tusschen België en Frankryk, waardoor de Maginot-linie langs België's Oostelyke grens zou zyn verlengd. Koning Leopold heeft hiervoor redenen gehad, die wy eerbiedigen. De ontwikkeling van de gebeurtenissen kan in geen geval in verband worden gé bracht met de houding van den vorst. Ik herhaal het: koning Leopold heeft de I eer van zyn land gered en hy is de waar dige opvolger van zyn vader. België en zyn koning zyn moreel onaantastbaar. TROONREDE VAN KONING BORIS. (D.N.B.) Met het gebruikelyke cere monieel is de gewone zitting van de Bul- gaarsche Sobranja met de troonrede van koning Boris geopend. In het deel van zijn rede, dat gewijd is aan de buitenlandsche politiek, gaf de koning uiting aan zijn groote vreugde, 'dat de door Bulgarije gevolgde buiten landsche politiek de gelukkigste resulta ten, vooral de eenwording van het Bul- gaarsche volk, heeft opgeleverd. Aan de As-mogendheden en hun vol keren is Bulgarije oprechten dank ver schuldigd. Bulgarije is met hen door banden van onwrikbaren trouw verbon den. Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Bulgarije en Roemenië zeide de kening, dat deze tot de traditioneele vriendschap terugkeeren. De betrekkin gen jegens Hongarije hebben zich steeds gekenmerkt door volledig vertrouwen en oprechtheid. Hét driemogendhedenpact heeft eveneens nieuwe, waardevolle be trekkingen jegens Slowakije en den on- afhankelyken Kroatischen staat ge bracht. ROOSEVELT EISCHT DE BEWAPENING VAN KOOPVAARDIJSCHEPEN S.P.T. meldt uit Washington: De marinedag, die Maandag in de Ver. Staten is gevierd, is besloten met een radiorede van president Roosevelt, die zyn eisch van een vèr-gaande wyzi- ging van de neutraliteitswet motiveerde. Roosevelt eischte verder niet alleen het recht, de Amerikaansohe handels schepen te doen bewapenen, doch even eens, dat ze de af te leveren goederen in de havens van de vrienden der Ver. Sta ten brengen, daarbij beschermd door de marine. Zyn eisch inzake .opheffing van de oorlogszones voor Amerikaansche koop vaardijschepen en de bewapening van deze schepen motiveerde de president met de bewering, dat hy in bet bezit is van geheime stukken, die, naar hy be toogde, van de Duitsche regeering af komstig zouden zyn. Het zou hier een document betreffen, waarin geëischt zou worden, Zuid-Ame- rika in vyf vazalstaten van Duitschland te splitsen en een ander document, waar in de afschaffing van alle godsdiensten van Duitsche zyde geëischt zou worden. Dit plan zou dan behelzen de afschaf fing van den katholieken, den moham- medaanschen, den joodschen, den boëd- dhistischen en den hindoescben gods dienst. Ter ondersteuning van zyn eischen inzake de hulpverleening aan Engeland beweerde Roosevelt ten slotte, dat Duitschland's bedoelingen niet alleen te gen Zuid-Amkerika, doch ook tegen de Ver. Staten zelf gericht zijn. Tot slot van zijn propaganda-rede voor opheffing van de neutraliteits wet vermelde Roosevelt het reeds door den vlootvoogd der V. S. bekend ge maakte bevel aan de Amerikaansche vloot om door eenheden van de V. S. te laten schieten op schepen van de mo gendheden van de spil, zoodra zy in zicht komen. Nu het kouder wordt. Juist nu is het noodig zich af te vragen, hoe onze minder met aardsche goederen bedeelde landgenooten moeten leven. Hun woningen, hun kleeding en dekking, hun schoeisel en zóóvele andere noodzakelijke levensbehoeften Jatefi te wenschen. Offert daarom by de lijstencollecte van Winterhulp op 31 October en 1 No vember. Nederlanders! Het welzyn van het Nederlandsche volk eischt, dat een ieder op de hem gewezen plaats zyn plicht vervult. Daar by zullen de in het bezette Nederlandsche gebied geldende wetten en voorschriften onvoorwaardelyk moeten worden nage leefd. De oorlogsomstandigheden plaat sen ons voor vele harde feiten, welke aanvaard moeten worden. Wanbegrip voor hetgeen deze tijden ook van ons Ne derlanders eischen, leidt alleen tot ver derf. Helaas zijn er nog landgenooten, die blijk geven den ernst van den toestand niet te beseffen. In hun verblinding mee- nen zij door sabotagehandelingen de be zettende macht te kunnen schaden, ter- wij 1 zij in werkelykheid slechts het Nederlandsche volksbelang benadeelen. Wie gelooft, door het in brand steken van voorraden van landbouwproducten of door het vernietigen van landbouwwerk tuigen een daad te verrichten, waardoor eenig Nederlandsche belang wordt ge diend, is het slachtoffer van een verder felijke dawling. Elk verlies, dat op dit gebied wordt toegebracht, treft ons- eigen volk, onze eigen volkshuishouding. Elke overtreding van de disMbutiebepalin- gen, -ook clandestiene slachtingen, ver- valsching van distributiekaarten, prijs opdrijving en dergelijke, zijn sabotage daden, gericht tegen het Nederlandsche volk. Deze kunnen niet toegelaten worden. Het is ons aller belang, dat aan het be drijf der elementen, die deze praktijken 'Uitoefenen, zoo spoedig mogelijk een eind worde gemaakt. Schaadt bij sabotage van de voedsel voorziening het Nederlandsche volk in zijn geheel rechtstreeks zichzelf, zoo heb ben aanslagen, die zich richten tegen de bezettende overheid, overeenkomstig de krijgswetten, de scherpste maatregelen ten gevolge en treffen zy zoodoende in direct onze landgenooten. Aanslagen óp goederen der weer macht, het verborgen houden van neer geschoten vliegers, hebben reeds de te rechtstelling der schuldigen én de gevan genneming van een aantal gyzelaars ten gevolge gehad. Tracht dezen tyd te verstaanbegrijpt, dat de Duitsche overheid een verkeerde houding van het Nederlandsche volk niet kan dulden en beseft vóór alles, dat door één enkele onbezonnen daad veler leven in groot gevaar wordt gebracht. Vandaar ons dringend beroep op u allen Helpt mee, opdat ons volk niet bena deeld wordt door de daden van onbezon nen en misdadige elementen. Brengt an deren zoo min als u zelf in niet te over- ziene moeilijkheden. Wy kunnen niet gelooven, dat men dit woprd onopgemerkt aan zich voorbij zal laten gaan. Wy blijven vertrouwen op het gezonde verstand van ons volk. De overheid maakt aanspraak op uw aller medewerking. De secretaris-generaal van het Depar tement van Justitie, J. J. SCHRIEKE. De secretaris-generaal van de Depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Vis- sqhery, H. M. HIRSCHFELD. De secretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken, K. J. FREDEREKS. BELOONING. De directeur-generaal van Politie looft een belooning uit van f 1000 voor iede- ren Nederlander, die omtrent ernstige vergrijpen tegen de belangen van de voedselvoorziening of de Duitsche weer macht zoodanige aanwijzingen geeft, dat deze tot arrestatie van de(n) schuldi ge (n) leidt. Deze premie wordt uitge loofd om te verhinderen, dat onschul dige landgenooten door de misdadige dwaling van een enkeling geschaad zou den worden. De directeur-generaal doet een drin gend beroep op alle Nederlandsche staatsburgers om er toe mede te werken deze schadelyke elementen te doen ar- resteerep. WOENSDAG 29 OCT. 1941. 7 Immers is mijn ziel stil tot God; van -Hem is mijn heil. Ps. 62 2. Zon op ondér 8.29 18.17 Maan op onder 16.09 2.10 4 Nov. Volle maan. 12 Nov. Laatste kwartier. DE NEDERLANDSCHE LANDSTAND Zooals wij reeds meldden, heeft de Rijkscommissaris den Nederlandschen Landstand ingesteld en tot leider daar van benoemd den heer E. J. Roskam, tot nu toe leider van het Nederlandsch Agra risch Front en déArvoor leider van het Boerenfront der N.S.B. Toen het Nederl. Agrarisch Front tot stand kwam, sprak de heer Roskam de hoop uit, dat het spoedig weer zou ver- dwijnen, omdat 't slechts was opgericht' om den Ned. volksvoedingsstand voor te bereiden. Thans is de stichting daar van een feit geworden, al is een anderen naam gekozen. Volgens de N.R.Crt. is de actie van het Ned. Agrarisch Front niet gemakkelijk geweest, omdat de meeste landbouworga nisaties zich verzetten en samenwerking weigerden en ook, omdat in andere krin gen een vertrouwen moest worden ver worven, dat niet gereedelijk werd ge schonken. Volgens dit blad kwam echter in andere kringen de wensch op naar een groote, het geheele agrarische terrein overkoepelende organisatie. Thans is het zoover. Natuurlijk is nu nog veel, dat nader geregeld moet worden, onzeker. Het na dere, meer concrete, werkprogram dient te worden afgewacht. De heer Roskam heeft verklaard, dat de Landstand is gegrondvest op de ge dachte van de souvereine levenskringen. Deze stelde hij tegenover de crisis-orga nisaties, die onder Overheidsleiding staan. De boer moet het volgens hem doen en het zwaartepunt zal komen te liggen bij den boer op zijn erf. Er zal, zooals vanzelf spreekt, in de toekomst een afbakening moeten' plaats hebben' tusschen de bevoegdheid van de Overheid en die van den boer., Vooral in dezen tijd, waarin de voedselvoorziening van zoo enorm belang is voor land en volk, is dat een vraagstuk van de eerste orde. Voorloopig zullen dan ook de land bouwcrisisorganisaties wel moeten blij ven voortbëstaan. De Overheid zal ook ten opzichte van den Landstand wel rich tinggevend en controleerend moeten kun nen optreden. In den Ned. Landstand worden boeren, tuinders en visschers tot een eenheid sa mengebundeld. Welke maatregelen ge troffen zullen worden om de eenheid in het boerenleven te bereiken, is ook nog een open vraag. Tot dusver kon deze op grond van religieuss motieven niet tot stand komen. Hoe het met de bestaande landbouw-organisaties precies zal gaan, is ook nog niet geheel duidelijk. Blijkbaar stelt de leiding van den Ned. Landstand zich een tweeledige taak: een sociale, die o.m. ook de vorming van de dorpsjeugd en vraagstukken als hypo theek-, pacht- en credietwezen omvat en de bevordering van de productie, waar voor dan de boer zelf verantwoordelijk zal worden gesteld. Dit tweede deel om vat ook landbouw-onderwijs en bedrijfs voorlichting. Voor den landarbeider wil men de mogelijkheid openen om door harden ar beid zich eigen erf en land te verwerven, hetgeen, zooals bekend is, ook de Land- arbeiderswet beoogt. CHEF GENERALE STAF IN NED.-INDIE. (S.P.T.) Uit Batavia wordt gemeld, dat kolonel R. Bakkers, in de pjaats van generaal-majoor H. ter Poorten, be noemd is tot chef van den Neder- landsch-Indischen Genéralen Staf. De nieuwe chef van den generalen staf van het leger in Neder landsch- Indië, kolonel R. Bakkers, is de oud ste hoofdofficier bij den chef van den staf. Hij is infanterie-officier en geboren in 1894. Hij werd in 1914 tweede en in 1917 eerste luitenant. In 1924 volgde zijn bevordering tot kapitein en elf jaar la ter tot majoor. In 1937 werd hij lui tenant-kolonel in 1940 kreeg hij den ko lonelsrang. Zoowel onder generaal Be renschot, als onder generaal Ter Poor ten maakte hij deel uit van den Genera len Staf te Bandoeng.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1