Kerk en School FEUILLETON NEEN! Hulppredikers. Marktberichten Goes. Groentveiling van Maandag 17 October. Andijvie 25; Groene boonen 12; Gele Savoy kool 3.50; Witte kool 2; Kool rapen 2; Prei 7; Rapen 2; Stoofsla 7; Uien B 3.50; Breekpeen 3.40, alles p. 100 kg.; Rammenas 2; Rapen 2.50; Wortelen 7, alles per 100 bos; Bloemkool 8.50— 11.50; Kropsla 2.50, beide per 100 stuks; Blauwe Druiven 36; Tomaten 12.80, beide per 100 kg. Burgerlijke Stand Radioprogramma Advertentiën Ned. Kerv, Kerk. Aangenomen: naar Gaaet en Ferwoude, cand. C. W. Wagenaar te Leeuwarden; naar G*.erdumHeveskes, S. H. de Groot, em.-pred. te Bilthoven. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Soest (vac.- H. v. Andel), H. W. Wierda te Haar lemmermeer-Vijfhuizen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Arnhem, M. Baan te Bussum en J. G. v. Minnen te Huizen (N.-H.). Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Tweede-Exloërmond, (Dr.), (vac. H. Doornkamp), C. Brandt te Hoogezand. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds H. van Andel, gekomen van Soest, deed Zondag zijn intrede bij de Geref. Kerk te Arnhem, waarbij hij het Woord bediende naar aanleiding van Matth. 13 vs 4446. Als bevestiger trad op zijn broer, Ds H. W. H. van Andel van Rot terdam-Zuid. Ds H. Doornkamp neemt 9 Nov. af scheid van de Bapt. Gemeente te Tweede Exioërmond (Dr.) en wordt 16 Nov. door zijn .ambtsvoorganger, Ds J. B. de' Neef van Arnhem, te 's-Gravenhage- Oost bevestigd. Ds F. M. Kooyman wordt Zondag 7 December door Prof. Dr H. Obbink van Utrecht, bevestigd als predikant der Ned. Herv. Gemeente te Bussum. Ds M. v. d. Meulen, die naar St Anna-Parochie vertrekt, nam afscheid van de Doopsgezinde gemeente te Apel doorn, met een preek over Lucus- 2 4ft 29. Ds A. van Wensveen t- In den ouderdom van 43 jaar is Zater dag overleden Ds A. van Wensveen, Ned. Herv. pred. te Këthel en Spaland (ge meente Schiedam). Arie van Wensveen werd 16 Nov. 1897 te Hillegersberg geboren en ging eerst op lateren leeftijd theologie studeeren aan de R. U. te Utrecht. Op 25 Februari 1934 aanvaardde hij zijn ambt te Kethel en Spaland. Eenige jaren geleden is hij langen tijd ongesteld geweest, doch in den loop van het vorig jaar had hij jzijn ambtswerk weer volledig kunnen hervat ten. Onlangs werd hij opnieuw door een ziekte aangetast, waarvan hij niet weer hersteld is. In zijn woonplaats bekleedde hij verschillende functies. De viering van het H. Avondmaal. In „De Heraut" herinnert Prof. Dr H. H. Kuyper eraan, dat kerkeraden zich voor aanvragen van extra-broodbonnen ten behoeve van de bediening van het Heilig Avondmaal, dienen te wenden tot het Secretariaat van de Hervormde Sy node, dat gevestigd is Javastraat 100 te te 's Gravenhage. Alleen deze instantie is gerechtigd om deze broodbonnen te ver krijgen. Nauwkeurig dient vermeld te worden: le de plaats waar en den Zondag waar op het Heilig Avondmaal zal gehouden worden; 2e de burgerlijke-gemeente en de pro vincie, waaronder de kerkelijke gemeente ressorteert; 3. het te verwachten aantal deelne mers aan het Heilig Avondmaal; 4e. het daarvoor benoodigde aantal onsen brood, waarbij rekening moet ge houden worden met de bepaling, dat voor iedere aanzittende aan het Heilig Avond maal een hoeveelheid van 1012 gram het overige deel van de markt. De ope ning was boven het peil van Zaterdag en vervolgens kon de,-koers ruim 1 pet. aantrekken. Het verhoogde niveau kon vervolgens goed gehandhaafd blijven. Dit was niet bij aandeelen Philips het geval, die een drietal punten hooger ge opend later nagenoeg het geheele avans verloren zagen gaan. Cert.. Leverbros wa ren iets lager, aandeelen van Berkel's Patent nauwelijks veranderd. Rubberwaarden gaven weinig bizon- ders te zien. Aandeelen Amsterdam Rub ber openden op 305 pet. en liepen ver volgens een tweetal punten terug, zoo dat het gemiddeld niveau beneden het vorige bleef. In scheepvaart-aandeelen-ging slechts 6) _o— IV. Op de deur van het vertrek der nieu welinge werd een bescheiden tik verno men, die Gretha Vandervelde deed opkij ken. In de kamer stapte een jonge verpleeg ster, die haar met een vroolijkèn blik aknzag. „Uw dienares", zeide zij op lichtigen N toon. „Ik ben gezonden door zuster Ver maas, die zei, dat ik kennis met u moest gaan maken. En aangezien de wil van zuster Vermaas hier wet is, ben ik zoo gauw mogelijk gekomen. Mijn naam is zuster Mieras, in civiel: Alexa Mieras". „Gretha Vandervelde", zei de ander, toch even in de war van de opgewekt heid en gemakkelijkheid van de binnen- gekomene. Deze stak spontaan de hand uit en Gretha drukte die stevig. Want het open, vroolijke, vriendelijke gelaat vóór haar boezemde vertrouwen in. brood ter beschikking kan worden ge steld. De aanvragen moeten ten minste veer tien dagen voor den datum der Avond maalsviering aan het Secretariaat der Algemeene Synode worden toegezonden. Voor het afhalen der toegewezen broadbonnen gélieve men zich in de week, voorafgaande aan den Zondag, waarop het Heilig Avondmaal zal wor den bediend, te wenden tot den Distribu- tiedienst, gevestigd in de burgerlijke ge meente, waaronder de kerkelijke ge meente ressorteert. Ned. Herv. Kerk: benoemd te Maasdijk, cand. C. v. d. Vlies te Rijswijk (aangenomen). Geref. Kerken: aangenomen naar Haulerwijk, cand. Joh. Knol te El- burg. NED. HERV. GEM. VAN TERNEUZEN Naar een tweede predikantsplaats. Het classicaal bestuur van IJ z e n- d ij k e heeft aan den kerkeraad en de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gem. van Terneuzen een schrijven gericht, waarin het opmerkt, dat zijn aandacht is gevestigd geworden op het groote oppervlak van de gemeente Terneuzen, waarin niet minder dan 6000 zielen door een predikant moeten worden verzorgd. Het classicaal bestuur is - van oordeel, dat het geen nader betoog behoeft, dat dit voor één predikant veel te veel is, wat ook in Terneuzen zelf ingezien wordt, getuige het feit, dat reeds tal van jaren twee hulppredikers naast den predikant den arbeid in de gemeente verrichten. Toch is dat geen bevredigen de oplossing en stichting van een twee de predikantsplaats is dan ook dringend noodig. Het classicaal bestuur stélt er prijs op dit te verklaren en alle hulp en steun toe te zeggen, zich overtuigd houdend, dat de noodzaak van een twee de predikantsplaats door de kerkelijke colleges ook verstaan wordt. Dit is echter niet voldoende want deze zaak moet in den boezem der gemeente leven, waarom het classicaal bestuur hartelijk hoopt, dat kerkeraad en kerkvoogdij zich eendrachtig zullen inspannen, in deze zaak het verantwoordelijkheidsbesef der gemeente te wekken of te ver diepen. Federatie van Hervormde, Jongeren. Te Groede-Nieuwvliet is een nieuwe afdeeling gevormd van de Fede ratie van Hervormde Jongeren, waarvan de pastor-loci, D s G. J. D e r k s e n, als voorzitter optreedt. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn thans reeds zes afdee- lingen der Federatie. Van hier en daar. Voor de vervulling van de vacature der vierde predikantsplaats der Geref. Kerk te Enschedé hebben de gemeenteleden op niet minder dan 171 predikanten te aan dacht van den kerkeraad gevestigd. De kerkeraad der Geref. Kerk van RotterdamDelfshaven heeft besloten om voorloopig niet meer als kerkeraad 's avonds, doch als kerkeraad-contractus 's Woensdagsmiddags bijeen te komen. De vervangingsbehoefte van het Onder wijzerscorps bij het Gewoon, M. O., het U.L.O. en hef B.L.O. Aan de mededeelingen van de afdee ling Cultureele Statistiek van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ontlee- nen wij dat het centraal bureau de be werking van het beschikbare materiaal aangaande vervangingsbehoefte van het onderwijzerscorps bij het gewoon, het uitgebreid en het buitengewoon lager on weinig om. Bij deze fondsen, die in de tape-noteering staan, kwamen zeer wei nig noteeringen tot stand. Het gemiddel de koerspeil was bij aandeelen Nederl. Scheepvaart Unie lager, evenals bij aan deelen Holland Amerika Lijn. Aandeelen H.V.A. waren ongeanimeerd en een vijftal punten beneden Zaterdag. Aandeelen N.I.S.U. waren iets hooger. Tabakken waren verwaarloosd en iets lager. Op de beleggingsmarkt was de staf- felleening fractioneel lager. De 3 pet. Nederland 1937 noteerde SS1/!# tegen 88% pet. vorige koersen. Ook de gemeentelee- ningen werden iets lager genoteerd. Participatiebewijzen Belegging Neder land f628. „Ik ben blij, dat u zoo gauw komt", zeide zij zacht, „want het valt niet mee in zoo'n vreemde o pi geving." „Dat went wel, hoor. Als je geen kniesoor bent, en daar zie je niet naar uit, dan kun je het hier wel hebben. Al leen moet je niet tegén werken opzien, want rentenieren kun je hier bepaald niet. Maar als je het werk met genoegen doet, dan heb je er niets geen last van, dat je het eens wat druk hebt. Je maft lekker en je staat zoo frisch als een hoentje weer op." „De directrice heeft mij er ook al op gewezen", zeide Gretha, flauw glim lachend. „Eigenlijk kan ik dus niet meer teleurgesteld worden." „Het verstandigst is, te weten, wat je te wachten staat, als je in de verpleging gaat. Misschien overdrijven we wel wat, maar dan valt het mee. Overigens heb ben wij, als verpleegsters, met de direc trice niet zoo heel veel uit te staan. Het komt op de hoofdverpleegster aan." „Is die zuster Vermaas zoo'n lastig mensch?" vroeg Gretha, die opeens dacht aan „de wil en de wet" van zoo even. Zuster Mieras barstte uit in een schier derwijs heeft voortgezet over het jaar 1940. Onder vervangingsbehoefte ver staat het Centraal bureau de behoefte aan leerkrachten welke het gevolg is van de z.g. slijtage, dat is de afvloeiing van personeel om andere redenen dan ophef fing der vaste betrekking. Zjj wordt dus bepaald door het aantal leerkrachten dat wegens pensionn'eering, overlijden, huwe lijk (onderwijzeressen) overgang naar een functie buiten het L.O. of om an dere redenen het onderwijs verlaat. Vraag en aanbod samenhangend met uit breiding en inkrimping van het corps in zijn geheel blijven hier buiten beschou wing. In 1940 werden totaal 2450 leer krachten uit vasten dienst ontslagen, w.aarvan 467 bij het Prot. Chr. Onder wijs. Dit ontslag bestond in 477 gevallen door penéionneering, in 76 gevallen door overlijden, in 272 gevallen door huwelijk van onderwijzeressen, in 43 gevallen door het aanvaarden van'een betrekking bui ten het onderwijs, in 237 gevallen door het opheffen van de vaste betrekking en om 237 andere redenen. Bij het ULO- onderwijs vielen totaal 299 ontslagen uit vasten dienst en waren de cijfers van bovengenoemde redenen resp. aldus: 76, 17, 8, 7, 44 en 147. Bij het buitengewoon l.o. vielen totaal 69 ontslagen en waren de resp. cijfers aldus9, 1, 11, 1, 1 en 46. Van de 299 ontslagen bij het ULO kwamen er 71 voor rekening van het Prot. Chr. onderwijs en bij het B.L.O. waren 8 van de 69 ontslagen in den kring van het Prot. Chr. onderwijs. In 1940 vonden totaal 2441 vaste aan stellingen bij het LX). plaats, waarvan 523 bij het Prot. Chr. onderwijs; 327 bij het ULO, waarvan 80 bij het Prot. Chr. onderwijs, en bij het buitengewoon L.O. 133, waarvan 21 in den kring van het Prot. Chr. onderwijs. Opmerkelijk is wel dat het aantal on derwijzers dat in 1940 wegens overlij den afgevoerd moest worden ondanks de buitengewone omstandigheden in het oorlogsjaar 1940 lager was dan in 1939 (in 1939 resp. 111-en 94). Het onderwijzersexamen in 1941. Blijkens het verslag van de examen commissie ter verkrijging van een akte van bekwaamheid als onderwijzer of on derwijzeres, voorkomende in de Mede deelingen van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescher ming, zijn in 1941 in totaal 121 adspi-' ranten geëxamineerd, waarvan er 58 af gewezen (26 m. en 32 vr.) en 63 toe gelaten (32 m. en 31 vr.) zijn. In 1940 slaagden 60 van de 108 candidaten. De betrekkelijk ongunstige resultaten van het examen zijn zeer sterk geïnflu enceerd door het feit, dat verschillende candidaten zich daaraan onderwierpen om het volgend jaar niet van het examen te worden uitgesloten. Benoemingen. Benoemd tot onderwijzer (es) Aan de Chr. U.L.O.-school te Goes (Westwal 34B), met ingang van 1 Januari 1942 (7e leerkracht, uitbrei ding), M. Polderman te Middel burg en A. den Boer te Goes (kw. m. a.). Aan de Chr. B.L.'O.-school te Ermelo („Groot-Emmaus") mej. H. C. Schweit zer, aldaar. Examens. Geslaagd voor het prop. examen civiel-ingenieur aan de Techn. Hooge- school te Delft, W. de Bijl en 'j. Klap, beiden te Vlissingen; voor het prop. examen scheikundig ingenieur slaagden J. Lako te Vlissingen en F. van Zeete Goes. DE NIEUWE STAATSLEENING. De wnd. secretaris-generaal van het departement van Financiën maakt be kend, dat de toewijzing op de bovenver melde leening, waarop de inschrijving openstond op 23 October 1941, zal ge schieden als volgt: a. De ingeschreven bedragen, waar voor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen; b. op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 18.5 pet van het ingeschreven bedrag, met dien ver stande, dat de toegewezen bedragen op f 100 worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is volteekend, zal tot de uitgifte van de in uitzicht gestelde gedwongen leening niet onbedaarlijke lachbui. „Neen, die is goed, die is onbetaal baar", riep zij uit. „Dat moet ik haar bij gelegenheid eens vertellen." „Ik kreeg zooeven den indruk uit uw woorden, dat zij niet een gemakkelijk mensch is." „Laat ons eerst afspreken, dat je. stijve „u" verdwijnen moet. Je bent jij en ik ben je en jij en... ja, nu weet ik het niet meer", zei ze koddig. Gretha lachte hartelijk. In geen maan den had zij zoo gelachen. Sinds moeder overleden was, mocht zij niet meer lachen, had zij gedacht. En als zij het eens even deed, v schrok zij van zich zelf Maar om deze leukerd moest je wel lachen, of je wilde of niet. „Om tot het zakelijke over te gaan", zeide zuster Mieras, „vertel me eens even, hoe je aan dien onzin komt. Ik kan me niet herinneren, ook maar iets ten nadeele van zuster Vermaas te heb ben gezegd". „Je zei toch, dat haar wil wet'was? En dat kwam er op zoo'n eigenaardigen toon uit," „O, dat was maar een Mieras-uitdruk- worden overgegaan, zoodat de zich aan de_recepissen bevindende stortingsbewij zen waardeloos zijn. Het verbod van handel in qbligatiön der 3.5 pet. Staatsleening 1941 is met ingang van heden ingetrokken. De levering van obligaties der 3.5 pet. Nederlandsche Staatsleening 1941, voor- zoover deze zullen zjjn verkocht vóór 15 November 1941, moet plaats hebben uiterlijk op den vierden dag na den eer sten dag, waarop de stukken (recepis- sen) worden uitgegeven, derhalve uiter lijk op den 19en November 1941. In verband met de storting op de obli- gatiën der 3.5 pet. Nederlandsche Staats leening 1941 zal de beurs op Zaterdag 15 November 1941 niet van 10.3011.30 uur, doch van 1314 uur worden gehou den. Voorts zal op Zaterdag 15 November 1941 op de kantoren geleverd en ontvan gen worden. Aan den wnd. Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken is verzocht te bepalen, dat in verband met werkzaamheden ten behoeve van de 3.5 pet. Nederlandsche Staatsleening 1941 op Zaterdag 15 November 1941. a. in afwijking van het bepaalde bij artikel 50, lé lid, der Arbeidswet 1919 arbeid mag worden verricht tusschen 13 uur en 19 uur; b. in afwijking van het bepaalde bij artikel 52, eerste lid, der Arbeidswet 1919 gedurende ten hoogste 10 uren ar beid mag worden verricht. MIDDELBURG. Veiling van 27 Octo ber. Veldsla 46; Spinazie 10; Augurken 830; Stokprincesseboonen 27; Stamprin- cesseboonen 1418; Spruiten 1626; Schorseneeren 516.50; Koolrapen 2; Wijnpeen 33.40; Andijvie 15; Savoye kool 2.805; Roode kool 2.803.50; Boere- "kopl 5; Witte kool 2; Chineesche kool 3 4; Peen 7; Knolselderie 5, alles per 100 kg.; Peen57; Rapen 46; Selderie 35; Radijs 23; Rammenas 25, alles per 100 bos; Bloemkool 711.50; Kropsla 12; Komkommers 13, alles per 100 stuks* Peterselie 510 ct. per chip. GOES.' Huw.afk.: D. van Loon, 32 j. en J. de Vos, 28). te Oude-Tonge. Geboren: Maria Wilhelmina, d. v. W. Th. J. Bos en A. M. P. Assmann; Maria Adriana, d. v. J. J. Lampert en A. Dom- manschet; Anthonie, z. v. C. Noom en M. S. van de Kreke. MIDDELBURG. Geboren: Suzanna Pie- ternella, d. v. J. Jongepier en P. Ver maas; Suzanna Elizabeth, d. v. P. Huij- bregtse en A. Mondeel; Maatje Catharina, d. v. C. Geljon en N. Marinissen; Hendri- kus Marinus, z. v. C. J. Kaptein en J. L. van den Berge; Pieter Johan, z. v. P. J. van Eenennaam en C. M. Reijerse; Jakob, z. v. R. Brasser en P. Minderhóud; An- thonia Catharina, d. v. J. Huibregtse en C. C. Grijspaardt; Job Hendrik, z. v. G. Schuijer en C. v. d. Ketterij; Harmke, z. v. L. van' Kooten en A v. d. Meulen; Bernard, z.' v.N. J. Hommes en G. Maar- singh; Nelly, d. v. D. Huiszoon en C. Wondergem; Janny Matty, d. v. C. de Jonge en J. J. de Kam. Overleden: G. den Breejen, 7 j., d.; P. Bosschaart, 56 j., mqn van D. Ludik- huize; G .C. Berger, 38 J., ongeh. man; J. Wattel, 25 j., man van M. Beekman; J. van Houte, 74 j., vrouw van P. F. Renalda; M. Wondergem, 52 j., vrouw v. P. de Voogt; H. Spanjaard, 83 j., wed. van J. Loopuit; M. Hoogesteger, 72 j., vrouw van A. de Zeeuw. (P.Z.C.) Van 1825 October. YERSEKE. Overleden: M. Hoogstrate, 54 j., echtgen. van M. van Nieuwen- huijzen. (I. C.) Van 19—25 October. VROUWENPOLDER. Geboren: Adriaan king, zooals ze hier zeggen. Die moet je niet zoo ernstig opvatten. Laat ik je maar gauw gerust stellen in je aanstaan de „baas". Je kunt nooit een beter krij gen. Zij is, en nu ben ik volmaakt ern stig, haar, een juweel van een verpleeg ster, die het, volgens haar zeggen en dan is het waar, niet uit roeping gewor den is, maar in dit beroep haar roeping gevonden heeft. Want zij steelt eenvou dig het hart van haar patiënten, die zij zoo verzorgt, dat een moeder niet beter haar kind verzorgen kan en vertroetelen. En voor ons is zij geen hoofdverpleeg ster, zooals er wel zijn. Bevelen doet zij nooit. Het eerste bevel moet ik nog van haar hooren. Een stille wenk,, een blik soms, een vriendelijk verzoek en wij al len vliegen voor haar. Je zult spoedig ondervinden, dat ik geen woord te veel heb gezegd." Gretha slaakte een zucht van verlicht ting. „Daar ben ik blij om, want ik houd niet van dat commandeeren. Dat ben ik nooit gewoon geweest. Je hadt me al bang gemaakt." „Daar is geen reden voor, hoor. Zij is de. vriendelijkheid en de zachtheid zelf. Levinus, z. v. M. Luteijn en A. J. Ver meulen. Van 16—22 October. WISSENKERKE. Geboren: Elisabeth Cornelia, d. v, J. A. Filius en D. L. Kempe. Getrouwd: P. W. Leendertse, 21 j. en K. T. Kramer, 20 j. Woensdag 29 October 1941. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Ochendgymn. 8.00 BNO. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gram.). 8.30 Gram. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.25 Gram. 11.00 Voor de kleu ters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen. 12.00 Schrammelkwartet en soliste. 12.25 Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 BNO.Nieuws- en economische be richten. 13.00 Trioconcert. 13.25 Gram. 14-15 Molto Cantabile. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gram. 17,15 BNO.: Nieuws-, eco nomische- eü beursberichten. 17.30 Kwartier van den Nationalen Jeugd storm. 17.45 Pianovoordracht. 18.15 Causerie „Volksgezondheid". 18.30 Gram. 19.00 Actueel halfuurtje. 19.30 Volkszangkoor met pianobegeleiding. 20.00 John Kristol en zijn orkest en so listen. 20.30 Gram. 20.45 Amusements-" orkest, solist en dameskoor „Aether- charme". 21.30 Gram. 21.45 BNO.: Nieuwsberichten. 2200 BNO.Engel- scfie uitzending: „The Dutch Achieve ments in the Netherlands Indies" of Zang met orgelbegeleiding (opn.). 22.30 Melodisten en soliste (opn.). 23.15 24.00 Gram. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO.: Nieuwsberichten. 8.15 Gram. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Vordracht. 11.00 Gram. 12.00 De Ro mancers en solist. 12.45 BNO.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Ramblers. 13.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.15 Voordracht. 14 30 Gram. 17.00 Voor de rijpere jeugd. 17.15BNO.: Nieuws-, economische- en beursberich ten. 17.30 Orgelconcert en zang. 18.00 Gram. 18.15 „Io Vivat", programma ge wijd aan het studentenleven. 19.00 BNO.: Brabantsch praatje. 19.10 BNO.: Nieuwsberichten. 19.20 Gram. 19.45 „In en om de N.S.B." (voorbereid door de N.SB.). 20.00 Omroepsymphonie-ork. (20.4521.00 Causerie „Dietsch-Duit- sche Symphonie-concerten met een die peren zin"). 21.45 BNO.: Nieuwsberich ten. 22.00 Gram. 22.1022.15 Avond wijding. Beide zenders sluiten om 20.15. Het programma loopt door, alleen voor de Radio-Centrales: »qp Hilversum I tot 24.00; op Hilversum II tot 22.15. Den nood in winterdagen Moet 'tvolk eendrachtig dragen. Gironummer Winterhulp 5553. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Overdracht van scheurplicht. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat bij eventueele invoering van den scheurplicht het mogelijk zal wor den gemaakt, overdracht van de verplicht te scheuren oppervlakte te kunnen doen plaats vinden. Reeds thans kan bij de vrij willige aangifte hiermede rekening worden gehouden, doordat desge- wenscht mag worden opgegeven, dat ten behoeve van een ander wordt gescheurd, waarbij de naam, volledig adres en organisa tienummer, zoowel van dengene, die scheurt (de aangever), als van dengene, voor wien wordt gescheurd, moeten worden opge geven." De gewone aangifteformulieren, welke op de Gemeentehuizen ver krijgbaar zijn, kunnen hiervoor worden gebruikt. De eventueele scheurpremie wordt vanzelfspre kend uitgekeerd aan dengene, die scheurt. En weet je, hoe dat komt?" „Neen", zei Gretha, verwonderd over den ernst, die plotseling verschenen was op het vroolijke gelaat vóór haar. „Dat komt, omdat zij een echte Chris tin is", antwoordde zuster Mieras. De verbazing van Gretha Vandervelde nam toe. Zulk een antwoord had zij heel niet verwacht. Van Christenen wist zij niet veel af. Alleen, dat zij naar de kerk gingen en zich verbeelden, heel wat be ter te zijn dan andere menschen, maar dat was allemaal larie, had oom in Vlis singen onlangs nog beweerd, want zij knijpen de katjes in het donker. Oom en tante moesten van die vromigheid niets hebben. Haar moeder had er nooit veel van gezegdalleendat moeten die men schen zelf weten. Alexa Mieras zag den verwonderden blik. „Vind je dat zoo gek?" vroeg zij bruusk. „Gek, dat beweer ik niet. Ik heb er eerlijk gezegd heelemaal geen oordeel over. Want ik weet van die dingen niets af." (Wordt vervolgd.) Druk Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3