AKKERTJES De controle bij den distributiedienst. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. De herbouw van Rotterdam. Gemengd Nieuws De Nederlandsche Pijnstiller Spit inden rug Rheumatiek Lendenpijn Het slagen van de Staatsleening. Indeeling van groente en fruit in prijsklassen. Finantieele Berichten KOERSEN VROUWEN EN KINDEREN WACHTEN. Vrouwen en kinderen wachten om hulp. Die hulp is van de Sow jets niet meer te verwachten, want die zijn in wilde wanorde teruggetrokken en heb ben huis en hof "vernield, hebben de levensmiddelenvoorraden vernietigd en de burgerbevolking zonder eertigen steun achtergelaten. Ook hun gewonde kame raden hebben z(j achtergelaten... Hier, in het paB veroverde gebied in de Sowjetunie is veel werk te doen voor de Nederlandsche ambulance. Vrouwen en kinderen, gewonde strijders van beide partijen moeten worden geholpen en ver zorgd. Steunt daarom de Nederlandsche am bulance. Stort uw bydrage, iets meer dan u kimt missen, op girorekening 87600 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. INDIE HEEFT HANDELSMOEILIJK- HEDEN. (A.N.P.) Ten einde de voorziening van Nederlandsch-Indië met importgoe deren te bestudeeren, zal een delegatie bestaande uit twee ambtenaren van het departement van Economische Zaken en een vertegenwoordiger van importfir ma's op 31 October a.s. naar Australië vertrekken. De delegatie bestaat uit de heer en Van Hoogstraten en Mijnarends van het departement en den heer Stok- huyzen, voorzitter van de vereeniging van importeurs. Nieuwe maatregelen, in verband met den komenden stilstand in den invoer uit Japan, zijn namelijk noodig. Tot op heden is het echter niet mogelijk ge bleken voldoende compensatie te vin den voor den Japanschen invoer, ter wijl tevens de voorwaarden waarop in voer van elders kan plaats vinden, po sitief minder gunstig zijn. Naar men uit handelskringen in Ne derlandsch-Indië meldt, heeft de ver wachting als zou de uitvoerhandel, spe ciaal die van suiker, met de landen rond de Perzische Golf wederom kunnen wor den hervat, tot teleurstelling geleid. Deze teleurstelling is hoofdzakelijk ge legen in de financieele afwikkeling, waarbij men met groote moeilijkheden te kampen heeft. De leider van'het Centraal Distributie Kantoor te 's-Gravenhage, de heer S. de Hoo, heeft aan de pers enkele inlichtin gen verstrekt over de controle bij de dis tributiediensten. Een der nieuwste maatregelen is het onmiddellijk ongeldig maken van de bonnen na inlevering. Dit geschiedt met onuitwischbare potloodstrepen of met een toestel, voorzien van een stempel. Dit gebeurt reeds op de plaatselijke distribu tiekantoren. De eindcontrole is gescha pen te Hattum en Gennep. Tegen diefstal wordt drastisch gewaakt. De veelzijdige controle aldus de heer De Hoo is een voornaam onderdeel van de organisatie. Er zijn den laatsten tijd geruchten geweest, dat vrijwel alle rantsoenen weer gewijzigd zullen wor den. Naar mijn meening zijn die geruch ten geheel onjuist. Zooals ook uit mede- deelingen van den heer Ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de Voedselvoorzie ning, en uit officieele publicaties is ge bleken, zullen wij in de komende winter maanden wel rondkomen. Maar dan moet ook het publiek de noodige voorzichtig heid betrachten. Met de medewerking van het publiek moet er voor worden ge-, waakt, dat geen rantsoenen verloren gaan. WOENSDAG 29 OCT. 1941. 's Morgens tot 8.29 u. 's Avonds van 18.17 u. SPELDJESDAG NED. ROODE KRUIS. De Zaterdag ten bate van het Neder landsche Roode Kruis gehouden speld jesdag bracht op te Middelburg f 619,36, Vlissingen f 602,96, Goes f 355, Elle- woutsdijk f9,11, Kapelle f77,50. DE KONINGINNEPOLDER. Vrijdag is de Koninginnepolder met een korte plechtigheid aangesloten 'op het electrisch gemaal van het Water schap „Het Vrije van Sluis". Om hiertoe te komen is veel werk verzet en moest een bestaande watergang worden uitge graven en over een groot gedeelte een nieuwe watergang worden aangelegd. Dit is het eerste werk, dat onder aus piciën van „Het Vrye van Sluis" door den Prov. Waterstaat is uitgevoerd. Het water uit den Koninginnepolder wordt nu afgevoerd naar den voormaligen Eli- sabethpolder, waar het electrisch ge maal het water van 13 polders in de Braakman loost. Nadat Ir van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat op de beteeke- nis en het doel van het werk had gewe zen, heeft de dijkgraaf, de heer Becu, het laatste dammetje weggegraven, zoodat het werk nu in zijn geheel voltooid kan worden. Geen brandhout maar vet. De po-, litie ontwaarde Zondagavond een wielrij der met een groot pak op zijn fiets en vroeg wat daar inzat. Het antwoord was „Kachelhout". Al was dit vrij onschul dig, toch meende de wielrijder het hazen pad te moeten kiezen op zijn rijwiej. Daarbij viel de zak van de fiets. De „smokkelaar" bekommerde zich er niet meer om, want hij had geen hout, doch 40 kg vet vervoerd, die natuurlijk in be slag genomen werd. De man kon niet worden herkend. - Opgepast! Wederom heeft de politie een winkelierster, mej. H. verbaliseerd die art. 1 van het prysaanduidingsbe- sluit heeft overtreden. Onder de kap. Verleden week is het pand, dat gebouwd wordt in de Segeer- straat voor den heer J. C.„Ketelaars on der de kap gekomen. Maandag was dit het geval met het pand in de St. Pieter straat voor den heer C. T. van der Ho ven. Jaarwedde der wethouders. De sec retaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft goedge keurd het besluit van Ged. Staten van 14 Aug., waarbij de jaarwedde voor elk der wethouders van'Vlissingen met in gang van 1 Juli 1941 wordt vastgesteld op f 1800 per jaar. Ned. Chr. Vrouwenbond. Gister avond vergaderde de afd. Goes van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Ondanks het gure weer was de opkomst zeer bevredi gend. Mevr. Brouwer, presidente van de afd. Middelburg,-hield een lezing over het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Spr zette uiteen, hoe dit genootschap werkt, wat het doet om den Bijbel voor ons volk verkrijgbaar te stellen, in hoeveel talen de Bijbel is overgezet, enz. Wegens het fietsen zonder licht heeft de politie proces-verbaal opge maakt tegen mej. E. C. de W. _Je Goes. Voetbal. Woensdagmiddag 2.30 uur zal op het Gem. Sportterrein een voet balwedstrijd gespeeld worden tusschen PolitieL. B. D. tegen U. L. O. (van Dusseldorpschool) Elftal Pol.-L. B. D.: Machielse, v. d. Merwe, Reneman (aanv.), Baarends, v. d. Plas, v. d. Hoeve, Borrie, Tak, v. Son, Heeters, Huysman. U. L. O.-elftal: Schouwenaar, Le Coq, v. Hekke, Minnaard, Kloosterman, van Heere, Stok (aanv.), Schrier, Felius, Schrijver, Boot. Kloetinge. Door 7 personen zijn 14 mantels, jassen en/of costuums bij het plaatselijk kleedingcomité ingeleverd. Het vorige jaar werd door 68 perso nen ingeleverd. Wemeldinge. Afscheid school hoofd. Vrijdagmiddag had het afscheid plaats van den heer C. de Koeijer, hoofd der O. L. school alhier. Het gymnastiek lokaal was daartoe versierd met vlaggen en groen en aanwezig waren familie, le den van het dagelijksch bestuur der ge meente, onderwijzend personeel, school kinderen, vele ouders, de oudercommissie enz. Burgemeester Willemsen herinnerde aan het Fransche spreekwoord: „Partir c'est mourir un peu". In hartelijke be woordingen dankte hij den heer De Koeij er voor het vele en mooie werk, dat hij in die 31 jaren in Wemeldinge had ge daan. De gemeente is u grooten dank verschuldigd, aldus spr. Als aandenken werd hem namens het gemeentebestuur een fraaie leeslamp aangeboden. Ook Mevr. de Koeijer werd bijzonder dank gebracht voor het vele sociale werk dat zy in Wemeldinge heeft helpen verrichten. De heer M. C. Lindenbergh sprak na mens de oudercommissie zijn dank en waardeering uit voor het gegeven onder wijs in al die jaren. Namens de afd. van Volksonderwijs dankte spr. voor de vele adviezen en voor de gevoerde propagan da voor volksonderwijs. Als blijk van waardeering bood spr. namens oud-leer lingen, ouders en leden van de afd. van Volksonderwijs een fraai tuinameuble- ment aan. Spr. hoopte, dat de heer De Koeijer in zijn nieuwe verblijfplaats nog een lange reeks van jaren met zijn fami lie zal kunnen uitrusten. Mej. Zwitselaar bracht het scheidende hoofd dank voor de prettgie samenwer king en het vertrouwen gesteld in het onderwijzend personeel, alsmede voor het onderwijs aan de leerlingen. Namens de leerlingen en ouders der schoolgaan- kinderen bood spr. een fraaie schemer lamp, aan. Na het zingen van eenige toepasselijke liederen dankte de heer De Koeijer zijn leerlingen voor het fraaie en toepasse lijke cadeau. Hij rekende er vast op, dat ze ook bij zijn opvolger hun best zouden doen onflater als flinke jongens en meis jes de maatschappij in te gaan. Nadat de kinderen een versnapering hadden ontvangen en de thee was geserveerd, bracht de heer J. Wabeke, voorzitter van de commissie tot wering van schoolver zuim den heer De Koeijer dank voor den aangenamen omgang. Als collega wees de heer Swart, hoofd der schippersschool alhier, er op, hoewel hun richtingen uiteenliepen, 't doel toch hetzelfde was, namelijk het opvoeden der jeugd Spr. was er van overtuigd, dat de heer De Koeijer hiertoe zijn beste krach ten had gegeven en uitte den wensch, dat een welverdiende, lange rust zijn deel mag zijn. Ten slotte dankte de heer De Koeijer alle sprekers en aanwezigen, zoowel voor het gesprokene, als voor de stoffelijke blijken van belangstelling, mede namens zijn familie. In Museum Boymans te Rotterdam is thans een zeer bijzondere expositie van de plannen-Witteveen voor Rotterdams nieuwe binnenstad te zien. Ir W. G. Witteveen, de ontwerper van^ het plan, heeft deze nader toegelicht. Zooals bekend, zal de industrie in den Spangenschenpolder worden bijeenge bracht. Het Zuidelijk deel der stad zal worden uitgebreid met 15.000 woningen. Belangwekkend vooral was de mede- deeling van Ir Witteveen, dat een „bode centrum" gecreëerd zal worden aan de Scheepmakershaven, terwijl in een groot aantal te projecteeren bouwblokken z.g. „expeditiehoven" zijn gedacht. Dit is een volkomen nieuwe gedachte van Ir Witte veen, dat hierdoor het drukke vracht verkeer uit Rotterdams straten wil ver- bannen. Van de 25.000 woningen, waaronder verscheidene krotwoningen waren, zal slechts een gedeelte naar schatting plm. 10.000 in de binnenstad kunnen worden herbouwd. Aan den eigenlijken ontwerp-arbeid kon eerst worden begonnen, nadat om trent het spoorwegvraagstuk klaarheid was gekomen. I In het nieuwe project zal de spoorweg van Gouda bij Nieuwerkerk van den be- staanden spoorweg in Westelijke rich ting afbuigen en in verbinding worden gebracht met het D. P.-station. Deze nieuwe spoorweg zal, voor zoover door de stad ontworpen, als viaduct worden gebouwd. Wanneer te zijner tijd het Maasstation zal zyn verdwenen, ontstaan gunstige vooruitzichten voor een fraaien begroei den oeverboulevard, welke zich uit zal strekken van de Oude Haven tot aan de Oude Plantagetoe. Een nieuwe waterkeering is thans ont worpen vlak langs de rivier, hetgeen mogelijk wordt door de toekomstige op heffing van het Maasstation. Teneinde aan de stad een element van schoonheid toe te voegen, zal deze water keering het karakter van een boulevard verkregen. Daar deze nieuwe keering over 810 jaar gereed zal zijn, zal voorloopig de be staande waterkeering niet kunnen wor den gemist. Ir Witteveen is vaïï meening, dat de Willemsbrug niet behouden kan blijven. Daar de spoorbrug over de Maas 2 M. hooger komt te liggen, zou de Willems brug, wil deze maatregel effect sortee- ren, 3.5 M. moeten worden opgevijzeld. Bovendien is de Willemsbrug veel te smal en de pijlers mogen niet zwaarder worden belast. De nieuwe brug zal rechtstreeks in contact gebracht moeten worden met een plein. Blaak en Beursplein zijn terwille van dit doel samen tot een wijdsch, lang gerekt plein vervormd, dat wij „Nieuwe Blaak" zullen noemen. De „Nieuwe Blaak" zal tevens het zwaartepunt vormen van den belangrijk sten verkeersweg in Oost-Westelijke richting. Een doorbraak Oostplein„Nieuwe Blaak" en een verbreeding van den Bin nenweg zijn in het plan voorzien. Het Hofplein zal in belangrijke mate aan be- teekenis toenemen. Meent en Hoogstraat de beste win kelstraten in de oude stadskern wor den door middel van nieuwe winkelstra ten met de woonhuizen in het Westen en Oosten der stad verbonden. DE STRIJD TEGEN DEN CLANDES- TIENEN HANDEL. Op aanwijzingen van de politie te Kampen heeft de politie van Deventer 13 personen, allen wonende te Deventer, in hechtenis genomen, verdacht van zwar ten handel, overtreding van de distribu tie-voorschriften en prijsopdrijving. In verband hiermede is te Deventer een groote partij smokkelwaar in beslag ge nomen, waarbij 2000 pond vet, 60.000 sigaren, een aantal rijwielen, \een groote partij leverworst, 36 blikken ham, een partij elas$ek, zakken met rogge, rollen manufacturen en wollen stoffen, 100 pond cacao en koffie en een groote party slaolie. De Bussumsche politie is een be langrijken diefstal van boter- en vetbon- nen op het spoor gekomen. Een twintig jarige kantoorbediende bij een melkzaak heeft in eenige maanden tijds ten na- deele van de firma meer dan duizend van deze bonnen verduisterd. Het juiste aantal is nog niet bekend, doch zal on geveer 1200 bedragen. De bediende ver kocht de bonnen aan een groep personen, die ze weer doorverkocht, zoodat een le vendige handel in de bonnen ontstond. De bediende is gearresteerd. Ambtenaren van den crisiscontro ledienst hebben te Venlo in samenwer king met de gemeentepolitie in verschil lende woningen een onderzoek ingesteld naar de aanwezigheid van verboden goe deren. Tientallen huizen zijn bij deze razzia aan een nauawkeurig onderzoek onder worpen, waarbij een aanzienlijke hoeveel heid smokkelwaar is gevonden en in be slag genomen, o.a. naai- en stopgarens, coupons heerenstoffen, textielgoederen, tapijten en huishoudzeep. De recherche te Venlo heeft in samen werking met ambtenaren belast met de controle aldaar een groote partij fruit, bestaande uit 202 kisten druiven en een groot aantal kisten appelen in beslag ge nomen, die voor illegalen uitvoer waren bestemd. Naar aanleiding van het succes, dat aan de emissie der 3V2 pet. staatslee ning Nederland 1941 is ten deel ge vallen, heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met den 'heer M. M. Rost van Tonningeh, pre sident der Nederlandsche Bank. Met groote erkentelijkheid maakte de heer Rost van Tonningen gewag van het feit, dat de leening een succes is geweest. Het resultaat van de nieuwe leening is des te opmerkelijker, waar hier voor het eerst sedert jaren weer een staats leening van hei 31/2 pet. type aan de emissiemarkt kon worden gebracht, ter wijl de laatste drie leeningen alle van het 4 pet. type waren. In geval van mislukking van deze 3V2 pet. leening zou het niet alleen op het in- dividueele vermogen, maar ook op het fiscale vermógen van naamlooze ven nootschappen zijn teruggegrepen. Daar entegen waren thans zekere categorieën van institutioneele beleggers, de spaar banken en boerenleenbanken bijv., bij voorbaat voor den stok achter de deur gevrijwaard. Het is deze keer de bedoeling ge weest de leening uitsluitend te doen opbrengen met gelden, waarover de overheid geen directe controle heeft. De heer Rost van Tonningen ver klaarde, dat hij reeds in zijn laatste jaar verslag van de Nederlandsche Bank de wenschelijkheid naar voren had ge bracht, dat het oeconomische leven in Nederland zich ging baseeren op een rentevoet voor langloopend papier van 3V2 pet. Doelbewust is de president er derhalve toe overgegaan, om de kapitaalmarkt sinds eenige maanden te blokkeeren voor gerneenteleeningen, die een hooger rentetype hadden, opdat geen storing zou intreden ten opzichte van de be staande plannen. In dit verband sprak de president der Nederlandsche Bank de hoop uit, dat de rente van hypothecaire schuld vorderingen in de naaste toekomst een overeenkomstige langzame, geleidelijke daling zal inslaan. Met nadruk werd de hoop uitgesproken, dat dit proces ge heel en al vrijwillig tot stand zal komen. Het inkomen uit arbeid heeft reeds ojffers moeten brengen. Het is rechtvaar dig, dat ook het inkomen uit hoofde van kapitaal zijn aandeel in de lasten draagt. De nieuwe leening zal zich op de markt zelfstandig moeten ontwikkelen. De heer Rost van Tonningen twijfelt er niet'aan, dat het bereiken van den pari stand binnen afzienbaren tijd mogelijk zal zijn. Vooreerst dient evenwel een overgangsperiode te worden afgewacht. Zoodra de nieuwe staatsleening door de markt voldoende is verwerkt en de stukken in vaste handen zyn gekomen, zal de markt wederom voor gemeente- leeningen worden opengesteld. In af wachting daarvan zal aan gemeenten en provincies geen vergunningen tot uitgifte van leeningen worden gegeven. Met kracht wordt er door de overheid aan gewerkt de nationale voedselvoor ziening te waarborgen. De ontginning van den Noordoostpolder is ter hand ge nomen, waardoor honderdduizenden meer kunnen worden gevoed. Het scheu ren van' honderdduizend hectare gras land, alsmede ruilverkavelingen en ont- wateringeh, zullen de brood- en aardap pelvoorziening bevorderen. Deze maatregelen hebben niet anders dan de bedoeling, het volgende jaar ons land uit eigen kracht de minimum voe ding te waarborgen, die voor de instand houding van onze gezondheid noodig is. De uitvoering van deze en andere plan nen kost geld. De opbrengst der nieujye leening o.a. zal hiervoor dienen. Binnenkort zal alle in ons land ter veiling gebrachte groente en fruit vol gens nader te stellen normen in prijs klassen worden ingedeeld. De winkeliers zullen dan verplicht zijn, op de prijs kaartjes aan te geven in welke klasse elk geëtaleerd product valt. Aan de hand van de advertenties waarin de ma ximumprijzen vermeld worden zijn dan de prijzen volledig te controleeren. Een onderzoek, ingesteld door het Economisch Instituut voor den midden stand, bracht aan het licht, dat de han del met de voorgeschreven marges van 11 en 31 procent er beter aan toe is dan vroeger. Weliswaar wordt nu op de goedkoope artikelen eigenlijk te weinig verdiend, doch de ruimere winst op de duurdere soorten en het fruit maakt dit weer goed. Tevens wordt op die manier bereikt, dat de minst draagkrachtigen dezen winter bepaal^ voordeelig terecht zullen kunnen in groenten als bieten, ra pen, verschillende koolsoorten enz. De blijvende actieve medewerking van de huisvrouw inzake de prijzencontrole is noodig. Het is mede haar eigen be lang, dat zij elke week kennis neemt van de officieele publicatie der maxi mumprijzen. Kolendampvergiftiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het echtpaar v. d. B., gewoond hebben de aan den Vleutenschenweg te Utrecht, door kolendampvergiftiging om het le ven gekomen. Meisje overreden. Zater dagmiddag was een zes-jarig meisje te Hoevelaken, dat voor het eerst met haar fiets op straat was, tegen een lang zaam rijdenden bierwagen gebotst. Zij werd door een der wielen overreden en overleed spoedig. Door trein gegrepen en gedood. Gistermorgen is de 48- jarige papierhandelaar A. B. B., gewoond hebbende te Rotterdam, die sedert eeni ge weken 's nachts te Pijnacker ver blijft, bij het oversteken van het per ron door een trein uit Den Haag ge grepen. Hij werd eenige meters meege sleurd en was op slag dood. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Maandag 27 October 1941. 4 Nederl. 1940 I 4 Nederl. 1940 II 4 Nederl. 1940 m.b. 4 Nederl. 1941 3 Nederl. 1937 3Sy2 Ned,erl. 1938 3 Ned.-Indië 1937 I Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Cert. Ned. Handel Mij. A. K. U. Van Berkei's Patent Cert. Calvé Delft Fokker Cert. Leverbros Philips Lampen Pref. idem Kon. Olie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Serbadjadi V. I. C. O. Holl. Amerika Lijn Kon. Boot Ned. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Mij. Nederland H. V. A. Javasche Cultuur N. I. S. U. Verg. Cultuur Deli Maatschappij Senembah 4% Bataafsche Olie 33/2 idem Arnsterd. Bank Incasso-Bank Rotterd. Bankverg. Twentsche Bank 6 pref. Leverbros Nat. Bez. De Schelde Ned. Gist en Spir. Van Gelder's Papier Wilton Feijenoord Hessa Rubber-/ Amsterdam Ballast Blaauwh. Vriesseveem Men is benieuwd, hoe de markt onzer staatsfondsen zich verder zal houden, m. a. w. of er veel materiaal van de nieuwe leening zal worden aangeboden. Het verloop van de effectenmarkt tot nu toe wijst er op, dat zulks niet in be langrijke mate het geval zal zijn. Toch zou het verkeerd zijn te zeggen, dat geen enkele invloed van een naderend aan bod te bespeuren valt. Deze invloed zou zoodanig moeten worden opgevat, dat er weinig animo bestaat zoowel op de aan- deelenmarkt, als op de beleggingsmarkt. Heden scheen gering aanbod voldoen de te zijn het koerspeil na vaste opening te doen afbrokkelen. Aandeelen Kon. Pe troleum openden op 316 pet. doch vielen later op 31214 pet. terug. Het slot kwam niet ver van den laagsten koers. Bij de industrieele fondsen vielen aan deelen A.K.U. óp, welke weder een an dere tendenz aan den dag legden dan V.K. Heden IOOVB lOO'/i» 997/s 9916/ie 1003/s 1007/ia 1001/ 1B 1001/a 885/s 88i/tt 93 92% 94 93% 2141/2 215% 1451/2 146V2 169 171 145 1461/2 104 IO4V2 117 118 2171/2 211 161 161 271 271 1691/2 169 314 312% 304 303% 252 245 256% 256 153 154 209 203 B 148 145 1955/s 1971/2 208 2O6V2 171% 174 172 480 475 264 265 1341/2 134 311 305 B 262V2 260 lOlVs 101"/ia 93 93 129 130 I25V2 125% 142 I42V2 146 147% 1353/s 1353/s 125% 503 v 1491/2 149 2231/2 219% 168 165 217% 214% 101 104% v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2