Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=YIKT0R1A, DAGKALENDER. Moscou tot op 60 K.M. genaderd - Timosjenko afgedankt - Paniekstemming te Moscou - De hulpverieening aan Sowjet-Rusland. Het Ziekenfondsbesluit treedt 1 November in werking. NIEUWE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. V R IJ D A G 24 OCT. 1941 5 6 e JAARGANG - No. 21 Bureaux Lange Vorsfstraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j. J. FANOY lange Gisislraar 34 en Noórdweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementson|S '4.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangeste'd f 0.21 Losse nummers cent Familieberichten 33 cent per reoel Overige advenenliëri 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per reoel Kleine advertentién f 0.55 b'j vooruitbetaling Advertentiën onder lelter/of motto 10 cf. extra Bij contract belangrijke kqrtlng DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche Weermacht maakt bekend: Ondanks moeilijke weersomstan digheden werd de buitenste ver- dedigingssteiling der bolsjewisti sche hoofdstad in de laatste da gen van het Zuidwesten en Wes ten uit over een breed front door gebroken. Onze vooruitgeschoven aanvalsafdeelingen zijn hier en daar tot op zestig kilometer van Moskou genaderd. Ook in den afgeloopen nacht werd Moskou met hrisant- en brandbommen bestookt. Duikbooten brachten vier vijan delijke schepen met te zamen 32.000 b.r.t. tot zinken. Hierbij werd het Britsche troepentrans portschip „Aurania" van 14.000 b.r.t. op den Atlantischen Oceaan uit 'n krachtig beschermd en snel varend militair konvooi geschoten. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren bij goed zicht op de aarde gericht op de ra- vitailleeringshaven Birken head. In belangrijke militaire installaties ontstonden hevige ont ploffingen en branden. Andere gevechtsvliegtuigen plaatsten vol treffers op het havengebied van Great-Yarmouth. De vijand liet vannacht brisant- en brandbommen vallen op ver schillende plaatsen van West- Duitschland. De burgerbevol king leed geringe verliezen. Er werd slechts onbeteekenende scha de aangericht. Luchtdoelartillerie schoot drie Britsche bommenwer pers omlaag. In den tijd van 15 tot 21 Octo ber 1941 verloor de Britsche lucht macht 59 vliegtuigen. In denzelf den tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië acht eigen vlieg tuigen verloren. WANT DUITSCHLAND WINT OP ■ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" TIMOSJENKO AFGEDANKT. (D. N. B.) Naar Havas uit New York meldt, zou volgens Amerikaansche in lichtingen uit Samara, Timosjenko, de bevelhebber in den centralen sector aan het Oostelijk front, een nieuwe functie hebben gekregen. Naar te Stockholm inzake die aflos sing van maarschalk Timosjenko ver der bekend wordt, wordt als opvolger ge- neraal-majoor Gregor Soekof genoemd. Van dezen laatste is alleen bekend, dat hij sedert ongeveer 25 jaren soldaat is en dat hg zich van sergeant heeft opge werkt. In een door Londen gepubliceerd be richt uit Moscou wordt geconstateerd, dat Stalin op het oogenblik, dat de strijd om Moskou zjjn hoogtepunt heeft be reikt, een aanhanger heeft afgedankt, dien hij steeds den kundigsten en den be trouwbaarsten heeft genoemd. DE TOESTAND IN MOSKOU. (D. N. B.). Het verlaten van Moscou door de buitenlandsche diplomaten heeft in Moskou groote ongerustheid onder de bevolking gewekt. Het verkeer raakt in groote wanorde en met het oog op het groote gevaar hebben talrijke kooplie den hun zaken gesloten, zo,odat de auto riteiten gedwongen waren zeer strenge verordeningen uit te vaardigen, volgens welke alle winkels, restaurants, zaken, ziekenhuizen etc. hun bedrijf open moe ten houden. Sedert het vertrek van de diplomaten tracht de bevolking steeds weer uit de stad weg te trekken. Degenen echter, die blijven, moeten in de rij staan voor de levensmiddelenwinkels om hun inkoopen te doen. (A. N. P.). Als gevolg van den Duit- sehen opmarsch heeft zich van de bevol king van Moscou een paniekstemming meester gemaakt'. „Prawda" eischt van de inwoners van Moscou een ijzeren dis cipline en stelt voor alle paniekzaaiers zonder genade te vernietigen. „Izwes- tia" neemt op scherpe wijze stelling te gen de verspreiders van alarmeerende geruchten. Naar de zender Schenectady meldt, laat men zich in Londen zeer pessimis tisch uit over den toestand aan het Oos telijk front. MISLUKTE DOORBRAAKPOGINGEN DER SOWJETTROEPEN BIJ LENINGRAD. (D. N. B.). Op 22 Octobgr hebben de te Leningrad ingesloten strijdkrachten der Sowjets opnieuw vergeefsche pogin gen ondernomen den ijzeren ring te ver breken. Alle Bolsjewistische aanvallen, die na krachtige voorbereiding door de artillerie werden uitgevoerd, mislukten onder zware verliezen voor de Bólsjewie- ken. DE BRITSCHE HULPVERLEENING AAN DE SOWJET-UNIE. (Un. Press). In het Britsche parle ment is 't debat begonnen over de hulp verleening aan de Sowjet-Unie. In het Lagerhuis beval de conserva tieve afgevaardigde Noel Baker aan, een deel der Britsche strijdkrachten in het Midden-Oosten ter ondersteuning van de Sowjettroepen naar de Oekraine te zenden. In het Hoogerhuis werd het woord ge voerd door den minister van bevoorra ding, Lord Beaverbrook. Deze verklaar de, dat Engeland van nu af gedacht moet zijn op een invasie. Beaverbrook gaf toe, dat de situatie in ,de Sowjet-Unie ernstig is. De Sowjet- Unie heeft veel kolen verloren en een deel van haar ijzer en staal. Het verlies van de aluminium-vindplaatsen is echter het ergst". Na Beaverbrook sprak de aartsbis schop van Canterbury, die een harts tochtelijk beroep op Engeland deed om de hulp aan de Sowjet-Unie te verhaas ten en uit te breiden. ROUTEWIJZIGING VAN AMERI KAANSCHE LEVERANTIES. United Press meldt uit Washington: Het ministerie van scheepvaart maakt bekend, dat de leveranties aan de Sowjets na den 28sten October niet meer over Wladiwostok, doch over Archangel zullen worden geleid. De gedachte, dat de verlegging van de route een concessie aan Japan zou beteekenen, wordt van officieele zijde verworpen. S. P. T. meldt nog uit New York, dat de levering van petroleum niettemin over Wladiwostok zal geschieden. Te Berlijn, waar men van bovenbedoeld bericht nog geen officieele bevestiging had, meende men er reeds een uitvloeisel in te moeten zien van het optreden van het nieuwe Japansche kabinet-Tojo. Dit heeft de besprekingen met Washington hervat, doch blijkbaar heel wat vastbe radener dan te voren. WAARSCHUWINGEN IN DE JAPANSCHE PERS. (Domei). De te Tokio verschijnende dagbladen publiceeren op opvallende wij ze waarschuwingen in verband met de recente ontwikkeling in den Stillen Oceaan. De „Nitsji Sjimboen" verklaart, dat het succes of het mislukken van de Ja- pansch-Amerikaansche onderhandelin gen gelegen is in de houding, die Ameri ka aanneemt, waarbij het blad er op wijst, dat Japan reeds „duidelijk zijn li mieten heeft gedefinieerd". Wanneer de ze limieten worden overschreden, moet Japan „bereid zijn het hoofd te bieden aan den ergsten toestand". De „Yomioeri" publiceert opvallend een bericht uit Sjanghai, inhoudende, dat de ABCD-landen „haastig" hun strijd krachten versterken sedert de vorming van het kabinet-Tojo. Dit bericht meldt, dat de Vereen. Staten een stroom van Amerikaansche vliegtuigen naar Ned.- I n d i zenden en ook 16 Amerikaan sche piloten hebben gezonden, die op de Philippijnen zijn aangekomen. NED. SOCIALISTISCHE WERKGE MEENSCHAP ONTBONDEN. Blijkens een bericht in „Het Volk" is de Nederlandsche Socialistische Werk Gemeenschap ontbonden. Het bestuur van de N.S.W.G. ver klaart, dat de opzet ervan niet anders is geweest, dan de socialistische waar den te behouden en te beschermen. De ondermijnende geruchten, welke opzettelijk over leiding en leden zijn ver spreid, de grievende bejegeningen, wel ke leiding en leden dagelijks bij hun ar beid voor de N.SW.G. moesten onder vinden zijn de oorzaak geweest, dat de gewenschte groei uitbleef, Het is op deze gronden, dat leiding en leden besloten hebben met ingang van 19 October 1941 tot ontbinding der N.S.W.G. over te gaan. Het nog aanwezige kassaldo is ter be schikking gesteld van Winterhulp-Ne derland". Op 1 Növember a. s. zal het Ziekenfondsbesluit in werking treden. Ten aanzien van den kring van de ver zekerden wordt in het Ziekenfondsbe sluit onderscheid gemaakt tusschen z.g. verplichte verzekering en vrije verzeke ring. Tegelijkertijd met het Ziekenfond- senbesluit is een besluit van den secre- faris-generaal van het departement van Sociale Zaken afgekondigd, waarbij wordt bepaald, dat art. 50 der Ziektewet met ingang van 1 November 1941 in werking zal treden en tegelijkertijd het bevallingsgeld van f 55,wordt inge voerd. Art. 50 der Ziektewet schrijft nu voor, dat den verzekerde geen ziektegeld toe komt, indien hij niet is ingeschreven bij een overeenkomstig de Ziekenfondsenwet toegelaten ziekenfonds. Dit heeft dus tot gevolg, dat de arbeiders, die onder de Ziektewet vallen, van 1 November af ten aanzien van het Ziekenfondsenbésluit verplicht verzekerd zijn. Daarnaast opent het Ziekenfondsenbesluit de mogelijkheid voor het afsluiten van een verzekering voor hen, die niet verplicht verzekerd zijn, dus de z.g. vrije verzekering. Het ziekenfondsenbesluit bepaalt, dat de bepalingen voor de verplichte verze kering niet alleen gelden voor den arbei der zelf, maar zich mede uitstrekken tot de leden van zijn gezin, wier kostwinner hij is. In het tweede uitvoeringsbesluit wordt gezegd, dat als gezinsleden te beschou wen zijn de personen, jegens wie de ar beider volgens de bepalingen van het burgerlijk wetboek onderhoudsplichtig is en tot zijn gezin behoorende stief- en pleegkinderen, met dien verstande, dat kinderen slechts in aan merking komen, indien zij den 1 e e f t ij d van 16 jaar nog niet hebben bereikt en in zooverre deze ge zinsleden niet zelf ver plicht verzekerd zijn. Als uitvoerende organen zullen fungee- ren de erkende of toegelaten ziekenfond sen. De ziekenfondsen, die zich bezig hou den met de verplichte verzekering, moeten door den secretaris-generaal voor de uitvoering daarvan worden toe gelaten. Zij zullen den naam moeten voeren van „Algemeen Zieken fond s". Voor de uitvoering van de v r ij e ver zekering moeten de ziekenfondsen door den secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken worden er kend. De secretaris-generaal van het depar tement van Sociale Zaken heeft den di recteur-generaal der Volksgezondheid, Dr C. van den Berg, aangewezen als com missaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen. Hij wordt bijgestaan door een „raad van bijstand", die bestaat uit 15 perso nen, t.w. een groep van 5 deskundige ambtenaren, 5 vertegenwoordigers der geneeskundigen en 5 vertegenwoordigers der verzekerden. De commissaris heeft inmiddels een oproep in de bladen geplaatst, waarbij aan de thans bestaande ziekenfondsen verzocht is zich ten spoedigste tot hem te wenden met een verzoek om toelating als algemeen ziekenfonds of om erken ning als ziekenfonds voor de vrije verze kering. Te verwachten is, dat in den loop van de volgende week in de couranten en aan de postkantoren bekend zal worden ge maakt, welke ziekenfondsen zullen wor den toegelaten. Deze erkenning, resp. toe lating zal slechts gege ven worden aan zieken fondsen, welke op 1 Aug. 1941 bestonden, waardoor het oprichten van nieu we fondsen onmogelijk wordt gemaakt. De erkenning, resp. toelatingen, die nu zullen worden verleend, zijn slechts van voorloopigen aard en nemen een einde vóór 30 Juni 1942, aange zien dan definitief erkenning of toelating verleend of wel geweigerd zal worden. Het ligt ongetwijfeld in de bedoeling om tijdens den duur van deze voorloo- pige erkenning resp. toelating de nood zakelijke maatregelen te treffen, die voor een sterke centralisatie in het zieken fondswezen noodig zijn. De commissaris kan ambtshalve sa menvoeging van bestaande fondsen ver zoeken resp. gelasten. Artikel 14. Ie. Volledige hulp door den huisarts, zoowel ten huize van den patiënt als op het spreekuur, waar bij inbegrepen verloskundige hulp, voor zoover geen vroedvrouw beschikbaar is en buitengewone verloskundige hulp op 26 Oct. toten met 1 Nov. 1941. 41-4 brood 4 rants, brood of gebak. 41 brood rants, brood of gebak. 41 vleesch y2 rants, vleesch of vl.w. 41 vl.waren 1 rants, vleesch of vl.w. 41 melk I 1% liter melk. 41-A aardapp. 1% kg. aardappelen. 41-B aardapp. kg. aardappelen. 5 Oct. tot en met 1 Nov. 1941. 121 algem. 1 kg. suiker. 122 algem. 250 gr. koffie-surogaat. 123 algem. 500 gr. jam. 124, 125, 126, 1 rantsoen bloem, brood 127 algem. of gebak. D en E rijst 250 gr. rijst. 128 algem. 250 gr. havermout. 129 algem. 250 gr. gort. 130 algem. 100 gr. vermicelli of 131, 132, 133, maizena. 134 algem. 100 gr. kaas. 14 Oct. tot en met 1 Nov. 1941. 39-40 boter 250 gr. boter. 39-40 vet250 gr. boter m. reductie. Geldige bonnen voor diverse artikelen. 6 Oct. tot en met 27 Dec. 1941. 14 petroleum 2 liter petroleum. 12 Oct. tot en met 22 Nov. 1941. 21 petroleum 2 liter petroleum. Tot 30 Nov. 1941 06 KF brand stoffen x) 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec. 1941. 01—04 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 05—07 HK brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec .1941. 08 HK brand stoffen2) 1 eenheid brandstoffen. 01—11 CV brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 12—20 CV brandst. 1 eenheid brandstoffen. VRIJDAG 24 OCT. 1941. Uw goedertierenheid is groot tot aan de hemelen, en Uw waarheid tot aan de bovenste wolken. Ps. 57 11. Zon 8.20 18.27 op onder Maan 12.51 21.46 op onder Tot 30 April le—4e per. brandst. 5e6e per. brandst. 1942. 1 eenheid brandstoffen. 1 eenheid brandstoffen, met 31 Oct. 1941. 1 rantsoen zeep. 1 rantsoen zeep. 75 gr. toiletzeep 80 met 31 Dec. 1941. 1 Oct. tot en 120 algem. C zeep .v C toiletzeep 1 Sept. tot en J textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. x) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 25 October: 40 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappe len. 27 Oct. Eerste kwartier. 4 Nov. Volle maan. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De met „generator-anthraciet tiende periode" gemerkte bonnen geven van 24 October af ook recht op het koopen van één hectoliter (maximum 75 kg.) anthra- cietnootjes IV. Genoemde bonnen geven dus in het vervolg elk recht op het koopen van één hectoliter (maximum 75 kg.) anthraciet- nootjes IV of V of 50 kg. turfcokes. NIEUWE BOTER- EN VETKAARTEN. Volgende week zal een aanvang wor den gemaakt met de uitreiking van nieuwe boter- en vetkaarten. Daarbij zullen de thans geldige kaarten moeten worden ingeleverd. Daar aan de bonnen der nieuwe boter en vetkaarten de waarde van een half rantsoen zal worden toegekend, zullen tweemaal zooveel kaarten worden uitge reikt, als het aantal, dat werd inge nomen. Aan de hand van de distributiestam kaarten zal worden nagegaan of men thans voor boter- en vetkaarten in aan merking komt. Tegelijk met het afhalen van deze nieuwe distributiekaarten moeten alle oude boter- en vetkaarten, ook die van de C- en D-boekjes voor zwaren en zeer zwaren arbeid, worden ingeleverd. De bons genummerd 41 of hooger moeten op de kaarten aanwezig zijn. Indien geen halve of heele oude kaarten worden ingeleverd, of indien de nummers 41 of hooger ontbreken, zullen geen nieuwe boter- of vetkaarten worden uitgereikt. VERMICELLI EN MAÏZENA. Zooals bekend, wordt per periode van vier weken een bon van de „bonkaart algemeen" aangewezen voor het koopen van vermicelli of maizena. Aangezien de winkeliers echter bij de bevoorrading bij den aanvang van elke periode op de door hen ingeleverde bonnen voor vijftig procent toewijzingen voor vermicelli en voor vijftig procent toewijzingen voor maizena ontvangen, zullen zij uiteraard niet altijd in staat zijn op de bonnen i van hun klanten uitsluitend maizena of uitsluitend vermicelli af te leveren. Het publiek zal er dan- ook uiteraard voor het geval zulks noodig is in verband met den voorraad van den winkelier genoe gen mede moeten nemen, een gedeelte van de op de ingeleverde bonnen ver- 1 krijgbare hoeveelheid iri vermicelli e.d. en een gedeelte in maizena e.d. te- ont vangen. verzoek van de behandelende vroed vrouw. 2e. Volledige hulp op verzoek van den huisarts, zoowel op het spreekuur als ten huize van den patiënt, te verleenen door specialisten. 3e. Tandheelkundige hulp volgens systematisch-rationeele beginse len. 4e. Verloskundige hulp door een vroedvrouw, indien deze beschik baar is. 5e. Volledige verpleging en behande ling in een ziekenhuis voor den tijd van ten hoogste 42 verpleegdagen per geval, alleen op medische indicatie en onder toezicht vanwege het bestuur van het ziekenfonds of van den contro leerend geneesheer. 6e. Tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten hoogste een jaar en tot een door den commissaris te bepalen bedrag, mits de verpleging heeft plaats gevonden op ad vies van een consultatiebureau-arts. 7e. Alle genees- en verbandmiddelen. 8e. Uitwendige geneeswijzen volgens door den commissaris te stellen regelen. 9e. Andere middelen als: a. Brillen in model-montuur b. Kunstoogenc. Breuk banden; d. Buikbanden; e. Elastieken kousen; f. Orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingeng. Steunzolen uit voorraad volgens gipsmodel; h. Steun- ringen; j. Grootere apparaten dan cor- setten, kunstledematen enz. Artikel 15. De uitkeering bij overlij den bedraagt voor verzekerden als be- doeld in art. 3 van dat besluit, ten min- 1 ste vijftig gulden; echter voor kinderen beneden den leeftjjd van 2 jaar dertig gulden. In artikel 16 wordt daarbij opgemerkt, dat ziekenfondsen de kosten voor zie- kénhuisverpleging en voor sanatoriumverpleging kunnen herverzekeren, alsmede de uit- keeringen bij overlijden. Dit geschiedt- met het doel, om de bestaande zieken- huisverplegingfondsen en sanatorium fondsen, alsmede de volksverzekering, hun bestaansmogelijkheid te doen be houden. Premiebetaling. Voor de ver plichte verzekering moet de eene helft van de premie voldaan worden door den arbeider de andere helft door den werk gever. De halve premie, die door den arbei der moet worden betaald, wordt door den werkgever van het loon ingehouden en wordt, aangevuld met de andere helft, die door den werkgever betaald wordt, doorgezonden aan de uitvoerings organen van de Ziektewet, dus de Ra den van Arbeid, resp. de Bedrijfsvereeni- gingen. Die storten op hun beurt de be dragen in een vereveningsfonds. Het ver eveningsfonds geeft aan ieder zieken fonds het hem toekomende bedrag, in verhouding tot het aantal verzekerden plus rechthebbende gezinsleden vastge stelde kostenvergoeding. De eerste premie zal met ingang van 1 November 1941 worden geheven. Zij is voorloopig vastgesteld op 4 pet., zoo dat de arbeider 2 pet. van zijn loon zal moeten betalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1