Moderniseeren Een sport! Kerk en School Gemengd Nieuws Telegrammen Burgerlijke Stand Marktberichten Zeelands Proeftuin in de toekomst. en dit dwong alle opvarenden om zoo spoedig mogelijk van boord te gaan. In allerijl werden met behulp van battings vlotten samengesteld, waarmede men trachtte het eilandje Pampus te be reiken. De zee was echter ruw, zoodat deze overtocht, ofschoon maar kort, vreeselijk was. Bij een stortzee sloeg een der vrouwelijke passagiers over boord, doch door doortastend optreden van een der matrozen gelukte het haar weer op het vlot te hijschen. Duizend en één ang sten stonden de opvarenden, onder wie een aantal kinderen, uit. Uiteindelijk be reikten allen evenwel goed den wal. Op het onbewoonde Pampus ging het gezelschap een wonderlijken nacht tege moet. Met behulp van zeilen werden ten ten geslagen, waaronder allen gedurende de stormachtige en denkere uren een on derdak vonden. Weinigen konden den slaap vatten. Eerst den volgenden dag, Zondagmid dag, kwam hulp opdagen in den vorm van het zusterschip de „IJssel", dat op zoek naar de reeds verloren gewaande „Meppel" al heel spoedig het steeds die per zinkende vaartuig vond. De „eiland bewoners" werden uit hun isolement ver lost en naar de hoofdstad overgebracht. De sleepboot „Ijsbeer" en de bok van de Amst. Droogdok Mij. voeren ter assis tentie uit en pompten de*Meppel 2 leeg, waarna het tegen half negen in den avond in de Oranjesluizen arriveerde. de vflanden, die het aanleggen op vernieling der vruchtboomen. De be strijdingsmiddelen zjjn in dezen tijd niet zoo ruim voorhanden als voor heen en men hoopt met deze proef nemingen ook na te gaan wat er te be reiken valt met de voorhanden zijnde middelen, o.a. met de Californische pap en het stemt tot verheuging, dat de ge nomen proef reeds in dit stadium zulke goede resultaten afwerpt. Men hoopt, dat de aangevangen onderzoekingen van Dr Kuene ook in de toekomst zullen kunnen worden voortgezet, want zij zijn te be langrijk om deze ontijdig te beëindigen. Bij de plannen voor de toekomst zal natuurlijk in aanmerking genomen moe ten worden, welke ruimte men nog be schikbaar heeft en hoe het met de geld middelen staat. Er kan op het program ma voor de toekomst nog veel aanj^vuld worden, zoo b.v. de uitbreiding van de proeven inzake het onderstammenvraag- stuk en de ziektebes try ding. Dat de Zeeuwsche fruitteelt velen aan het hart gaat, moge ook blijken uit een schrijven, dat wjj ontvingen van den heer F. Kakebeeke vanuit het zie kenhuis te Middelburg, dien wij voor zjjn waardeerend schrijven en zijn opmerkin gen dankbaar zjjn. Niet in het minst betuigen wjj onzen dank aan Ir Bosma, die ons opnieuw aantoonde het belang van een goede fruitteelt in onze provincie. Dat blyft het streven van Zeelands Proeftuin en wij hopen met onze artikelen de belangstel ling daarvoor aangewakkerd te hebben. Het fruit mt Zeeland moge in de verre toekomst door zijn uitnemende kwaliteit zjjn weg vinden, zoowel in Nederland als in het buitenland. Eet fruit, het is gezond! Eet fruit uit Zeeland! Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Delfzijl, Dr -A, H. Hulst te Hooge-Zwaluwe. Aa ngenomen; naar Beetgum, J. G. Steenbeek Jr. te Denekamp (O.). Geref. Kerken. Beroepen: te Dedemsvaart (2e pred. pl.), H, v. d. Weij te Munnekezyl; te Hallum (vac. wijlen F. W. Geerds)-, G. R. Visser te Monnikendam; te Zeist (3e pred.pl.) J. W. de Jager te Zutphen. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Ds H. van Andel nam wegens vertrek naar Arnhem afscheid van de Geref. Kerk van Soest, waarbij hij het Woord bediende uit Mark. 4: 2629. Na bevestigd te zijn door Ds D. de Looze van IJsselmuiden-Grafhorst, deed Ds R. W. Steur, gekomen van Oud-Al- blas, zjjn intrede by de Ned. Herv. Ge meente te Oldebroek. Tekst was Matth. 14:16b. DS D. Veenhuizen van Aalten heeft Zondag zijn broer, Ds P. Veenhuizen, gekomen van Den Helder, bevestigd als 4e predikant der Geref. Kerk te R'dam- Delfshaven. Ds Veenhuizen deed zijn in trede met een preek over GaL 1:10 en 11. Prof. Dr J. G. Appeldoorn. Donderdag herdenkt Prof. Dr J. G. Appeldoorn, rustend hoogleeraar te Bilt- hoven, den dag, waarop'hij voor 25 jaar optrad als hoogleeraar aan de Gem. Uni- verstiteit en de Doopsgezinde Kweek school te Amsterdam. Dr Johan Gerrit Appeldoorn werd op 12 Nov. 1862 te Harlingen geboren en studeerde aan de Gem. Universiteit en de Doopsgezinde Kweekschool, beide te Amsterdam. In 1888 candidaat gewor den, aanvaardde hij 27 Jan.' 1889 zijn ambt bij de Doopsgezinde gemeente te Gorredijk. Vanaf 23 Oct. 1916 tot Juni 1933 was hij hoogleeraar aan de Gem. Universiteit en de Doopsgezinde kweek school. Prof. Dr1 H. Kraemer. Zondag 2 Nov. zal Prof. Dr H. Krae mer uit Leiden voorgaan in de Gods dienstoefening der Vrijzinnig Hervorm den te Amsterdam. Ds E- J- H« van Leeuwen. Morgen herdenkt de nestor der Ned. Herv. predikanten van Arnhem, Ds E. J. H. van Leeuwen, den dag waarop hij zich voor 25 jaar aan deze gemeente verbond. Ds Edmond Julius Hendrik van Leeu wen werd 2 Maart 1883 te Zutphen ge boren en studeerde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Hij diende de gemeenten van 's-Gravemoer (Br.), Woudsend en Arnhem. Ds R. H. Oldeman. Ds R. H. Oldeman, predikant der Ned. Herv. Gemeente van Santpoort, over wien is medegedeeld, dat deze met het modernisme gebroken zou hebben, zendt „De Standaard" de volgende tegen spraak: In de eerste plaats is van een verkla ring geen sprake geweest, daar ik in mijn preek gezegd heb, dat ik het al lang niet meer eens ben met de oud-moderne opvatting omtrent den Bijbel en Jezus Christus. In de tweede plaats is door mij niet gezegd, dat ik geen moderne predi king voortaan meer wilde brengen, doch in 't vervolg als fundament te kiezen Jezus Christus. Wèl is door mij gezegd, dat ik Jezus Christus altijd centraal heb gesteld in mijn prediking. Naar aanleiding hiervan heeft het be stuur van de Evangelisatie gemeend eens contact te moeten zoeken met den predikant en den Kerkeraad, dat in de eerstvolgende dagen tot stand zal komen. Dat het bestuur van de Evangelisatie verklaard zou hebben, dat het voorloo- pig met toestemming van den Kerkeraad zijn arbeid zou blijven voortzetten, is volkomen onjuist, omdat er nog geen contact met den Kerkeraad is geweest. Het streven van den Kerkeraad is er Verdronken. Zaterdagavond is de 32-jarige schipper W. K., die bezig was het dek van zijn schip schoon te maken in de Harlingervaart bij Ritzu- mazijl overboord geslagen en verdronken. In de Koningshaven te Rotterdam heeft de politie het lijkje gevischt van den 5-jarigen H. S., die sinds 12 October uit de ouderlijke woning werd vermist. Auto rijdt op groep arbei ders in. Gisterochtend zijn eenige Am- sterdamsche arbeiders, die per fiets op weg waren naar een werkobject in den omtrek van Barneveld, achterop gereden door een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur G. v. d. B. Deze zag de wiel rijders, die voor- noch achterlicht voer den, vermoedelijk niet en reed met volle vaart op de file in. De wielrijder G. S. werd zijdeling door den auto gegrepen en tegen den weg geslingerd. In zorg- wekkenden toestand is het slachtoffer naar het Sint Elisabethgasthuis te Amersfoort overgebracht. Nachtwaker arresteert nachtwaker. Te Amersfoort is de ondernemer van een nachtveiligheids- dien&t het slachtoffer geworden van den ijver van een looper eener concurreeren- de onderneming. De maa deed 's nachts echter al jaren op gericht om tot een heid te komen en in ieder geval tot gau were samenwerking. Ds H. J. Winter. Ds H. J. Winter, predikant by de Ge ref. Kerk van Antwerpen, die door ern stige ziekte geruimen tyd aan zyn ar beid werd onttrokken en in Ellecom ver der hejstel van gezondheid zocht, is weer naar Antwerpen kunnen terugkeeren en bereids voor zyn gemeente weer in den dienst des Woords voorgegaan. Hulppredikers. Geref. Kerken: benoemd te Eindhoven, cand. C. van Rij te Rotter dam; te Wormer en Wormerveer, voor den Evangelisatiearbeid, cand. Th. Oostra te Huizum (aangenomen). Nieuwe predikantsplaatsen. In de vergadering van den kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam-West kwam ter tafel het rapport van de sa- menspreking van het moderamen met de commissie van beheer inzake het beroe pen van een derden predikant. In de vol gende vergadering van den kerkeraad zal het moderamen met nader omlijnde voorstellen komen, waarin een nadefe weg wordt uitgestippeld en een beroe pingscommissie zal worden benoemd. De kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid heeft besloten, gehoord het rapport over de gehouden gemeente vergadering, het beroepingswerk voort gang te doen hebben voor de vervulling van de vierde predikantsplaats, gedu rende de rondgang door de gemeente. Geref. Kerk van Arnhem. De kerkeraad van de Geref. Kerk van Arnhem besloot tot de aanstelling van een hulpprediker, en in verband hier mede aan enkele gemeenteleden een grootere gift te verzoeken dan gewoon lijk om zoo de actie in heel de gemeente te beginnen met een goed voorbeeld van offervaardigheid. Daartoe werd een 20- tal brieven verzonden waarop met enkele dagen bet antwoord reeds binnenkwam. 17 personen schonken totaal f1400. Geref. Kerk van Zwolle. Gehoord het rapport van de commis sie van beheer heeft de kerkeraad der Geref. Kerk van Zwolle besloten mede werking te verleenen tot institueering van een zelfstandige kerk in Zwolle- West, zoodra het de gemeenteleden al daar mogelijk zal zijn op te treden als zelfstandige kerk; 2e over te gaan tot het beroepen van een vierden predikant. Correspondentieblad' C. B. O. Wij ontvingen het laatst verschenen nummer van C. B. O., het corresponden tieblad voor Chr. Buitengewoon Onder wijs (onder redactie van Dr C. Beeken kamp, Leiden; H. Leene, Ermelo; P. G. Schreuder, Arnhem, en Dr R. Vedder te Utrecht). Juist in dezen tijd van groeienden ar beid voor dit mooie onderwijs willen wij gaarne de aandacht op dit orgaan ves tigen, dat nu zijn 5en jaargang is inge gaan en voortaan maandelijks zal ver schijnen. Dit nummer bevat een interessant ar tikel over: „B. O.-moeilijkheden en pas- beginnenden"voorts een verslag van de kampweek op de Veluwe van de leerlin gen der Chr. school voor B. L. O. te Rot terdam-Noord, nieuws uit eigen kring en boekbesprekingen. Benoemingen. Benoemd tot leeraar aan de Vaktee- kenschool „Patrimonium" te Ede, T. Mosselman en N. Corstanje (tijd.). Benoemd tot onderwijzer(es) aan de Bilderdijkschool (Geref.) te 's-Gravenhage, T. M. Gilhuis te Pijn- acker en C. Vink te Veenendaal. Aan de Sav. Lohmanschool te Over- schie, W. v. d. Heuvel te Ouderkerk a. d. IJssel; aan de C. V. O.-school te Sprang, mej. P.Francke, kw. m.' a. te W 1 s s e n- kerke. Examens. Geslaagd voor' het machinistenexa men, diploma C, J. B. d e B a k k e r en voor diploma B, W. G. B. v. Ogdorp beiden te Middelburg. tusschen 12 en 4 zijn werk in het Berg- kwartier. Een andere nachtwaker zag hem bij een villa een tuin binnengaan. Hij nam de fiets, die tegen het tuinhek stond, mee, waarop v. D., zoo heette de ondernemer, den nachtwaker achterna ging. Deze vroeg aan v. D. zijn naam, doch v. D. weigerde dien op te geven. Toen nam de nachtwaker de fiets van v. D. mee naar de woning van zijn chef, die in pyama op het tooneel verscheen en v. D. gevangen hield, totdat de politie kwam. Toen was de zaak spoedig opge lost, maar het slot zal zich wel in de rechtzaal afspelen, daar v. D. zyn collega nachtwaker ter verantwoording zal roe pen. De nachtwakers van de A.N.V. heb ben wel een imitatie-politie-uniform, maar zij hebben geen recht iemand te arresteeren. (N.R.C.) Schipbreuk op Pampus. Twintig passagiers en de bemanning van het stoomschip „Meppel 2" hebben een avontuur meegemaakt, dat zij wel nim mer zullen vergeten. Op weg van Meppel naar Amsterdam raakte het vaartuig Zaterdagavond nabij „Pampus" aan den grond. Bij de pogingen om het schip weer vlot te brengen, geraakte een kabel in de schroef. Stuurloos dreef de „Mep pel" in de richting van het kleine eiland Pampus. Andermaal raakte het schip aan den grond. Bovendien bleek echter al zeer spoedig, dat een lek w&s ontstaan "Doodelijke ongelukken. Gistermiddag is een 2%-jarig meisje te Haren spelenderwijs onder een zwaarbe laden groentenwagen geloopen. Het kind werd overreden en is spoedig daarna overleden. Terwijl de 37-jarige fabrieksarbei der P. met zijn 7-jarig zoontje op den, hoek van de Kettingstraat en den Oeler- weg te Hengelo liep, werd een zware tak van een populier gerukt, welke den man trof. P. sloeg achterover op het trottoir, tengevolge waarvan hij een schedelbasis- fractuur opliep. De man is denzelfden avond nog overleden. Het zoontje van het slachtoffer bleef ongedeerd. In onze vorige artikelen over Zeelands Proeftuin hebben wij bet een en ander medegedeeld over de ontwikkeling van den tuin sedert de oprichting in 1901 en over de genomen proefnemingen met ap pels- en peren-variëteiten, waarbij het onderstammen-vraagstuk een voorname plaats inneemt. Hieruit is wel gebleken, van welk een groot belang de proeftuin voor de Zeeuw sche fruitteelt is en daarom is het zeker niet overbodig, als wij de kweekers en veilingbesturen opwekken zich als lid der vereeniging, die den proeftuin exploi teert, aan te melden. Zij trekken immers het grootste profijt van het hier ver richte werk en als lid worden zij regel matig van de resultaten yan de onder zoekingen op de hoogte gehouden. Het tegenwoordige bestuur der veree niging, dat bestaat uit de heeren A. Minderhoudte Wilhelminadorp, voorzitter; J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge, secretaris; A. v a n der H a v e te Kapelle, P. J. J. D e k k e r te Wemeldinge, Th. Vogelaarte Krab- bendijke, C. N ij s s e te Heinkenszand, ATdeJagerte N.- en St Joosland en J. Kakebeekete Wolfaartsdijk, werkt onverdroten voort om den tuin aan zyn doel ter doen beantwoorden. Naast-de'proeven met appels en peren, vinden wij op den tuin ook proefvelden pruimen en zwarte bessen. Voor eerstgenoemde vrucht is het on derzoek tweeledig. Men beeft op 12 on derstammen 4 variëteiten veredeld, ter wijl men tevens 4 onderstammen heeft aangewend voor 12 variëteiten en deze proeven geven ook weer belangrijke uit komsten te zien, waarbij vooral wordt gelet op de opbrengsten der verschillen de variëteiten. Van dit pruimenproefveld zijn in de toekomst nog interessante re sultaten te verwachten. Voor de proeven met zwarte bessen heeft men het materiaal uit geheel Ne derland verzameld. In 1927 zijn 48 stam men van de „Goliath" uitgeplant. Hier bij heeft men echter zeer te kampen met de degeneratieziekte of z.g.n. brandwor- telblad. Het komt dm ook op geregeld selecteeren aan en steeds worden nieu we planten uitgezet. In de naaste toe komst zal het vraagstuk van de stam- selectie der bessen de volle aandacht vragen. Op 't opengekqmen stuk grond zal ver moedelijk volgend jaar een aanvang ge maakt worden met nieuwe proeven met onderstammen en zwarte bessen. Zoo gaat men steeds weer voort. De opge dane ervaringen leveren daarbij uitne mend materiaal voor volgende onderzoe kingen en zoo tracht men het beste te verkrijgen wat noodig is om de fruit teelt te bevorderen. De proeven met de West-Frisia-druif kunnen helaas niet geslaagd genoemd worden. Deze soort maakt hier geen op gang en bevalt slecht. Met de proeven inzake de veredeling van walnoten gaat het beter, al is men hiermede nog maar aan het begin. Het laatste jaar heeft men zich bezig gehouden met het spint-onderzoek. Dit geschiedt door Dr Kuene, die voor twee jaar aan den proeftuin is verbonden. Het komt er hierbij °P aan, dat de boomen op het juiste moment worden bespoten. Met één boom heeft men een proef geno men en het resultaat'is duidelijk waar neembaar. Deze proef mag een begin genoemd worden van den strijd tegen De herfst heeft zijn intrede gedaan en langzamerhand gaan de zomerkleeren hun winterrust tegemoet. We kunnen ditmaal niet als voorheen datgene aan schaffen, wat we meenen noodig te heb ben, doch ons eerste werk zal zijn om onze garderobe aan een grondig onder zoek te onderwerpen. Moderniseeren en oud tot niéuw vermaken is aan de orde van den dag, en naarmate we ons hierop meer toeleggen, worden we steeds vin dingrijker. Mevrouw Mode laat haar volgelingen meer vrijheid ten opzichte van kleurencombinaties dan ooit te vo ren en wij vragen ons niet meer angst vallig af: „wat draagt men?", doch laten onze fantasie vrij spel. Om een japon die teekenen van slij tage vertoont op de meest geschikte wijze weer tot een alleszins draagbaar geheel om te werken is evenwel niet steeds even gemakkelijk. Niet alleen ver- schilllende kleuren, doch ook verschil lende weefsels kunnen bij het vermaken Portugeesch kustvaartuig opgebracht Een tusschen de Portugeesche haven plaats Pianno Do Castelo en een Noord- Spaansche havenstad varende Portu geesch kustvaartuig is op den terugweg binnen de Portugeesche territoriale wa teren door een Engelsch oorlogschip op gebracht. Het schip werd gedwongen de haven van Gibraltar binnen te varen, waaf- het ondanks de pogingen van de reederij wordt vastgehouden. Engelsche vliegtuigen neergeschoten. (BERLIJN, D.N.B.) Bij een poging van drie Britsche bommenwerpers om de Deensche kust te naderen, werd een vliegtuig door de Duitache luchtdoelartil lerie neergeschoten. Gistermiddag probeerden twee Britsche jagers van het type Spitfire het gebied van Cherbourg binnen te vliegen. Een Spitfire werd door de luchtdoelartillerie neergehaald. Britsche vliegtuigen boven Dultseh- land. (BERLIJN, D.N.B.) De vijand wierp den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. verwerkt worden, hetgeen ons het werk dikwijls aanmerkelijk verlichten kan. Op bijgaande sachets zijn een tweetal japonnen aangegeven, die vermaakt zijn met behulp van een andere, kleur stof. Rechts is een japon aangegeven waar van zij panden en mouwen vernieuwd zijn, terwijl ook het staande kraagje met aangeknipte einden van ditzelfde mate riaal gemaakt is. Zoowel een afstekende stof als bedrukte zijde leenen er zich voor. Links is een bestaande japon een vol komen nieuw aanzien gegeven door het voor- en rugpand van ander materiaal te maken, terwijl men hiervan desge- wenscht een paar zakjes kan maken, die van den ceintuur af op den rok vallen. Zij zijn meer als garneering bedoeld, dan wel als om zoodanig dienst te doen. Beide ontwerpen geven op geslaagde wijze te zien, hoe men met gebruik making van weinig materiaal een aardig effect kan laten bereiken. van militaire zijde verneemt, brand- en brisantbommen op Noord-West-Duits,ch- land neer. Op enkele plaatsen ontstond materieele schade in woonwijken. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Nachtjagers en luchtdoelartillerie scho ten drie der aanvallende Britsche vlieg tuigen neer. GOES. Geboren: Jan Willem Friso z. v. E. N. C. van Riesen en E. M. de Witte. MIDDELBURG. Veiling van 20 Oct. Veldsla 26, spinazie 8—10, augurken 327, wagenaarsboonen 14, stoksnijboo- nen 1417, stokprincessen 2025, spruiten 1226, koolrapen* 2, wijnpeen 3,40, andijvie 45, uien 3.50, kroten 3 4, savoye kool 2,80—3.50, roode kool 2.803.50, boere kool 4r—6, witte kool 2, Chineesche kool 56, prei 7 ct. p. kg; peen 7, rapen 35, selderie 35, radijs 23, rammenas 30 ct. p. bos;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3