Christelijk Dagblad voor Zeeland =¥1K T 0 RIA Binnenland DAGKALENDER. Uit de Provincie Bureaux Lange Vorslstraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE Ie Goes Abonnementspri|s f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0.21 Losse nummers cent De boer ploegt voort! Grasland wordt bouwland. de vereveningsheffing 1941 en de arbeidscontractanten. Duitsch-Roemeensche troepen rukken Odessa binnen - Duitsche troepen dichter bij Moscou. Sowjet-regeering naar Kazan? Vroegere Fransche regeerders gestraft. Het Japansche Kabinet afgetreden. duitschland strijdt voor europa. snelle duitsche troepen dichter bij moscou. leningrad onder vlfur. japansche ambassade verlaat moscou. sowjet-regeering naar kazan? commando-wijziging in de sowjet-unie. vonnis over vroegere fransche regeerders. het japansche ka binet afgetreden. nieuwe bonnen voor voedingsmiddelen. de toekomst van nederland. samenwerking tusschen de ver. staten en ned.-indie. engelsche luchtaanvallen. telegrammen weer per telefoon. electrisch materiaal in distributie. vrijdag 17 oct. 1941. kampeerverblijven onder rijkstoezicht. dr fischbock over neder lands plaats. het winterhülpwerk in zeeland. Wanneer /Verduisteren zaterdag 18 oct. 1941. VRIJDAG 17 OCT. 1941/ 56e JAARGANG - No. 15 Familieberichten 33 cent per regel Overige advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per reoel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Honderdduizend hectare grasland moeten dezen winter gescheurd Worden en bouwland worden, dat het volgende jaar aardappelen zal voortbrengen, voed sel voor den mensch. Deze uitbreiding van het bouwland areaal is dringend noodzakelijk. Nederland is niet in staat zich zelf te voeden en heeft tot nu toe geleefd van de opbrengst van eigen bo dem, aangevuld met de opgeslagen ge- importeerde agrarische producten. Aan alle voorraden echter komt eenmaal een einde en wij zullen het volgende jaar uitsluitend aangewezen zijn op de op brengst van onzen eigen bodem. Het is dus een dringende eisch om deze op brengst té verhoggen, willen negen mil- lioen menschen geen honger lijden. Op nieuw wordt daarom een beroep op den boer gedaan. Velen beseffen niet, wat er thans wordt gevergd van den bodembewerker. Want het is niet zoo eenvoudig om de opbrengst van den bodem te vergróoten. Ons land heeft altijd, wat de bodempro ductie betreft, een hooge plaats ingeno men in Europa en zonder meer kan de opbrengst van de akkers niet worden verhoogd. De hoeveelheid béschikbare bouwgrond moet dus worden uitgebreid en dat zal alleen mogelijk zijn ten koste van het aanwezige grasland. Nu is er grasland genoeg, meer dan bouwland zelfs. Dit grasland zal de boer moeten omploegen. Dat lijkt eenvoudig en de leek zal ge neigd zijn te 'zeggen dat een dergelijke handeling eigenlijk zoo'n groot offer niet is. De veestapel is aanzienlijk ingekrom pen, vele veeboeren hebben dus eigenlijk grasland over en waar de boer ook nog èen scheurpremie krijgt van twee hon derd gulden per hectare, kan men dus moeilijk van een offer spreken. Zoo denkt de leek, maar de werkelijkheid is an ders. De stedeling rijdt met den trein door' de grazige landouwen, hij ziet de groene weiden, doorsneden met kaars rechte slooten en hij weet niet, dat deze weide eigenlijk het levenswerk van den boer is. Jaar in, jaar uit -is de zode verzorgd, bemest en gezuiveld van distels en ander onkruid. Men heeft jaren van harden ar beid en nauwlettende zorg noodig, voor dat het grasland werkelijk grasland is. Er wordt dus inderdaad 'een offer van den boer gevraagd, wanneer hij zijn gras land moet scheuren tot bouwland, een of- fer, waarvoor de scheurpremie dus ten volle gerechtvaardigd is. Doch om ons volk voor gebrek te vrijwaren, telt geen offer te zwaar en niemand behoeft er aan te twafelen, dat de boer dit offer zal brengen. Zoo zullen dezen winter honderddui zend hectare grasland worden ge scheurd. Vrijwillig zullen de boeren, v<!>ór 15 November; hun graslanden moe ten aanbieden. Na dien datum vervalt het recht op een scheurpremie en kun nen de graslanden gevorderd worden. Doch zoover zal, hét ongetwijfeld niet komen. De boer ploegt voort. Het blin kende kouter zal de graslanden scheu ren. Ook de Zeeuwsche boer verstaat zijn plicht tegenover de gemeenschap. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft het volgende geschreven aan de secreta rissen-generaal der departementen van algemeen bestuur. Ingevolge het besluit op de vereve ningsheffing 1941 moet naar den maat staf van het loon o.a. van het personeel op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht bij het rijk werkzaam, een vereve ningsheffing plaats vinden van vier en een half procent van het loon. Deze hef fing is verschuldigd door den werkgever, i.e. het rijk. Echter mag de werkgever op het loon van den werknemer een be drag van anderhalf procent inhouden, na verkregen toestemming van het college van rijksbemiddelaars. Deze aangelegenheid is op 30 Septem ber j.l. in het college van secretarissen- generaal bèsproken, waarbij werd beslo ten, dat van de vorenoipschreven moge lijkheid door het rijk ten 'aanzien van zijn arbeidscontractanten geen gebruik zou worden gemaakt, zoodat deze'ander half procent dus niet op de rijks-arbeids-» contractanten zal worden verhaald. Het centraal distributiekantoor heeft dienaangaande het volgende aan de bur gemeesters bericht. Na gepleegd overleg met het college yan rijksbemiddelaars deel ik u mede, dat het niet in de^bedoeling ligt op het loon van het personeel van de distribu tiediensten anderhalf procent in te hou den, zoodat de heffing van vier en een half procent ten laste van de distributie diensten komt. BOEKAREST (D. N. B.). De plaatsvervangende premier, Mi chael Antonescu, heeft gisteravond voor de Roemeensche radio het volgende legerbevel voorgelezen: Het Roemeensche hoofdkwartier meldt het volgende bericht van het commando der voor Odessa strijdende troepen: De troepen van het vierde leger zijn overeenkomstig de bevelen vandaag aangetreden voor den aanval op Odessa' en door de laatste linies van verzet'' gebro ken. Zij Zijn 's middags Odessa binnengerukt. De laatste haarden van verzet worden thans in straat gevechten opgeruimd. De bevolking ontvangt de Duitsch-Roemeensche troepen met geestdrift. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Het opperbevel van de Duitsche weermacht heeft het bovenstaan de Roemeensche legerberieht in eep gelijkluidenden tekst beves tigd. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelte mede: In het Oosten wordt reeds op verscheidene plaatsen om de on geveer 100 K.M. voor Moskou liggende buitenste verdedigings linie der Sowjet-hoofdstad gestre den. De belangrijkste' steden Ka- loega en Kalinin, 160 K.M. ten Zuidwesten resp. ten Noordwes ten van Moskou, bevinden zich al dagen in onze handen. Zooals reeds in een extra-be richt bekend is gemaakt, nadert de dubbele slag van Brjansk en Wjasma zijn einde. In den loop van Woensdag zijn ook de strijd krachten, die ten Noorden van Brjansk zijn ingesloten, Onder zeer zware, bloedige verliezen van den tegenstander verpletterd. Tot nog toe zijn 560.000 gevan genen bijeengebracht en 888 tanks en 4133 stukken geschut buitge- maakt of vernietigd. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 15 op 16 Octo ber voor den oorlog belangrijke installaties in het mondingsgebied van de H u m b e r en aan de Engelsche Zuidoostkust gebombardeerd. Bij vluchten van Britsche toe stellen naar de Duitsche bocht en naar de bezette gebie den aan Het Kanaal werden zonder eigen 'verliezen .20 vijande-. lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht in West-Duitsehland een aan tal brisant- en brandbommen ge worpen, die alleen schade aan huizen veroorzaakten. Drie Brit sche vliegtuigen werden neerge schoten. Het Britsche luchtwapen ver loor in den tijd van 8 tot 14 Oc tober 85 vliegtuigen. In dienzelf den tijd gingen in dén strijd tegen Qroot-Brittannië 10 eigen, vlieg tuigen verloren. MOSCOU (Un. Press.) Berichten van het front geven toe, dat de Duitsche vechtwagens en de gemotoriseerde in fanterie, gesteund door duikbommenwer pers en parachutetroepen, dichter bij Moscou zijn gekomen. BERLIJN (D. N. B.). Men gaf gister aan vertegenwoordigers der pers te ken nen, dat men mocht aannemen, dat reeds het eigenlijke Duitsche leger den buiten sten verdedigingsring van Moscou heeft bereikt en daar vecht. Men wees er verder op, dat den Bols jewisten in Moscou een reusachtige hoe- 1 'veelheid menschen ter beschikking staan die voor den aanleg van versterkingen gebruikt kunnen worden. Van een open stad, zoo verklaarde men, kan in Moscou in geen geval sprake zijn. De bevolking wordt opgeroepen tot franc-tireuroorlog. Thans is het geheele volk tot strijders geworden. Officieel wordt te Helsinki bekend ge maakt, dat Finsche troepen het plaatsje Porajarvi in Oost-Karelië, dat door de Sowjettroepen taai werd verdedigd, hebr ben ingenomen. Porajarvi is een belang rijk kruispunt van wegen. De zware artillerie van het Duitsche leger heeft, naar het D. N. B. verneemt, 15 October met succes militaire en voor den oorlog belangrijke installaties te Leningra d onder vuur genomen. (D. N. B.). In een extra-bericht uit Moscou bevestigt de „Jopüoeri Sjim- boen", dat de Japansche ambassade gis termiddag van het Sowjet-commissari- aat van buitenlandsche zaken het ver zoek ontvangen heeft, Moscou nog den zelfden avond te verlaten. (D. N. B.). Het Bulgaarsche blad „Sora" publiceert een bericht van den zender te Ankara, volgens hetwelk de Sowjet-regeering voornemens zou zijn uit Moscou te vertrekken en naar de op 600 km van Moscou gelegen stad Kazan te verhuizen. (D N. B.). Volgens berichten van het front uit Moscou heeft maarschalk Ti- mosjenko verschillende commandanten door andere vervangen. In enkele gevallen kwam het daarbij tot hevige conflicten. (D. N. B.). Maarschalk Pétain heeft het volgende vonnis geveld: L o n Blum, Da ladier en de vroegere generalissimus Gamelin worden met vestingstraf naar Pourtalet overgebracht De voormalige minister van lucht vaart, Guy la Chambre en de vroegere directeur vor de bewapening, Jacomet, blijven tot nader order te Bourrassol. Reynaud en Mant del zullen eveneens vestingstraf krij gen. De vestingstraf is voor onbepaalden tfld opgelegd. Aan het gerechtshof van Riom wordt het overgelaten het defini tieve vonnis te vellen en den duur der vestingstraf vast te stellen, hetgeen zeer waarschijnlijkTnnnenkort zal geschieden. In een radiotoespraak heeft maar schalk Pétain zijn beslissing gemotiveerd Pétain deelde mede, dat het hof te Riom zoo spoedig mogelijk vonnis zal wij zen. „De feiten", aldus Pétain, „welke den mannen, die voor onze ineenstorting in de eerste plaats verantwoordelijk zijn, ten laste gelegd worden, zijn inderdaad zóó ernstig, dat zij niet maar eenvoudig door politieke sancties uit de wereld ge holpen kunnen worden. Woensdagavond heeft het bureau voor de inlichtingen te Tokio medegedeeld, dat het kabinet-Konoje en bloc is afge treden. Het bureau voor de inlichtingen heeft bekend genïaakt, dat het kabinet-Konoje is afgetreden omdat er geen volledige overeenstemming bestond ten aanzien van de methode der voortzetting van de nationale politiek. De keizer verzocht Konoje en den le den van zijn kabinet in functie te blijven totdat hij nadere instructies zou ontvan gen hebben. Zoo is het derde kabinet Konoje vrij onverwachts na een bestaan van slechts drie maanden ten val gekomen. Dit is het vijfde Japansche kabinet, dat valt in de vier jaren sinds het uitbreken van het Chineesch-Japansche conflict De aftreding van het Japansche kabi net Konoje heeft te Berlijn, ofschoon men op bepaalde veranderingen in de re geering te Tokio was voorbereid, uiter aard toch eenige verrassing teweeg ge bracht, meldt de N. R. Ct. Te Berlijn genoot Konoje en ook de minister van buitenlandsche 'zaken Tojo- da groot vertrouwen. Men was er te Ber lijn echter van overtuigd, dat de politiè- 19 Oct. tot en met 25 Oct. 1941. 40-4 brood 40 brood 40 vleesch 40 vl.waren 40 melk I 40-A aardapp. 40-B aardapp. 4 rants, brood of gebak. lYz rants, brood of gebak. i/2 rants, vleesch of vl.w. 1 rants, vleesch of vl.w. 1% liter melk. 1% kg. aardappelen. kg. aardappelen. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 18 October: 39 brood, vleesch, vleeschwaren, melk I, aardappe len. ke koers van Tokio nog wat scherper ge accentueerd had moeten zijn. Men denkt dan in het bijzonder aan de politiek se dert het uitbreken van den oorlog tegen de Sowjetunie. Er heerschte ernstige twijfel of de nieuwe Japansche koers ten aanzien van de Vereenigde Staten wel tot het ge- wenschte resultaat zal leiden. Men was er van overtuigd, dat Roo sevelt de onderhandelingen met Konoje tenslotte alleen gebruikte om tijd te win nen. 1 Het was ook bekend, dat in breede kringen van' de Japansche weermacht en vooral van de marine, ontevredenheid heerschte over de politiek van het ka binet Konoje ten aanzien van Amerika. Men neemt nu te Berlijn aan, ,dat de komende Japansche regeering een krach tiger politiek zal voeren. Onlangs namen wij op een verklaring voorkomende in het Nationale Dagblad, betreffende het ontbreken van eenig voornemen bij de verantwoordelijke lei ders in Duitschland, om Nederland te doen aansluiten by Duitschland of dit te annexeeren. De verklaring luidt: „Vast staat, dat zij, die spreken over of streven naar aansluiting van Neder land bij Duitschland of over annexatie van Nederland door Duitschland, hande len in strijd met den uitgesproken wil van den Führer". Het Alg. Hbld meent, dat deze verkla ring aan duidelijkheid niets te wenschen laat en 'dat gezien ook de vroegere uiteenzetting van den Rijkscommissaris thans alle grond is ontnomen aan de bozorgdheid, den twijfel en het pessi misme van waarlijk goede Nederlan ders! (D.N.B.) De zender te Batavia heeft medegedeeld, dat een conferentie is ge houden tuSschen vertegenwoordigers van het Nederlandsch-Indische Departe ment van Economische Zaken en de Amerikaansche Scheepvaart-Commissie over samenwerking in scheepvaartaan gelegenheden. Het Nederlandsch-Indi sche Departement van Economische Za ken zal de Amerikaansche autoriteiten voortdurend op de hoogte houden van de ter beschikking zijnde tonnage en de vrachten. Gisternacht is een gering aantal Brit sche vliegtuigen boven ons land versche nen. Enkele bommen werden omlaag ge worpen, doch deze richtten slechts onbe; langrijke schade aan. Bij een aanval op een Nederlandsch visschersvaartuig voor'de kust zijn twee visschers gedood, twee zwaar en twee licht gewond. Van heden af kunnen binnenlandsche telegrammen wederom per telefoon wor den opgegeven. Telegrammen, voor het buitenland be stemd, blijven gebonden aan de daar voor geldende bepalingen. Inlichtingen daaromtrent worden door de telegraaf kantoren verstrekt. Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, gepubli ceerd in de Staatscourant van heden, treedt met ingang van heden een distri butieregeling in werking in zake electri- sche lamphouders, schakelaars, contact- doozen, smeltveiligheden en installatie automaten. De verkoop door fabrikanten, gros siers, alsmede door agenten en dochter ondernemingen van buitenlandsche on dernemingen van genoemde artikelen is zonder vergunning met ingang van he den verboden. Ten dage ,als ik zal vreezen, zal ik op U vertrouwen. Psalm 56 4. Zon op onder 8.08 18,42 Maan op onder 3.47 17.24 20 Oct. Nieuwe maan. 27 Oct. Eerste kwartier. Naar het „Alg. Hbld." meldt, over weegt de secretaris-generaal van Onder wijs, Opvoeding en Cultuurbescherming de instelling van een 'inspectie, die toe zicht zal houden op alle overnachtingen van jeugdige personen buiten die in ho tels, pensions en kamerverhuurinrich- tingen. De bedoeling is, dat de z.g. kampeer- centra, kampeerhuizen en kampeerboer derijen, waarvan dezen zomer, omdat niet in tenten overnacht kon worden, zeer ruim gebruik is gemaakt, onder toezicht van de overheid komen te staan. Men wil daardoor bereiken, dat exces sen en mistoestanden, die in den afge loopen zomer hier en daar geconstateerd zijn, vermeden worden, zoodat de ouders hun kinderen zonder éénige bezorgdheid naar buiten kunnen zenden. Het zou de bedoeling zijn den gemachtigde voor het jeugdherbergwezen in Nederland met de inspectie der kampeerverblijven te be lasten. Op een bijeenkomst voor den buiten- landschen handel van de Uajaarsbeurs te Berlijn heeft minister Dr Fischböck het woord gevoerd over de economischfe aan passing van Nederland aan den stand in Duitschland. De economische voorwaarden in Nederland zijn niet zoo heel verschillend van die in de weste lijke deelen van Duitschland. Door de opheffing van de douanetarieven én. van de deviezengrens zijn bijzonder voordee- li^e voorwaarden voor het plaatsen vari Duitsche opdrachten geschapen. Alle maatregelen zijn er in Nederland op ge richt het land te doen worden tot een waarderijk bestanddeel van het nieuwe Europa. Wij herinneren onze lezers onder verwijzing naar de annonce in dit num mer geplaatst aan de provinciale ope- nings-bjjeenkomst van de Winterhulp in onze provincie, die morgenmiddag in het Schuttershof te Goes zal worden gehou den. Sprekers zijn de heeren Mr P. Diele- man, wnd. Commissaris der Provincie, C. E. P. Lenshoek, wnd. burgem. van Goes, en Mr W. K. H. Dieleman, provin ciaal directeur van Winterhulp. De toe gang tot deze vergadering is vrij. - 's Morgens tot 8.10 u. 's Avonds van 18.40 u. MIDDELBURG. De Provinciale Waterstaat. Men is thans bezig het bureau van den Pro vincialen Waterstaat over te brengen naar het pand Molenwater 85. Aanvankelijk had de Waterstaat on derdak gevonden in pand Hofplein 12, doch reeds in Juli 1940 werden de bu reaux overgebracht naar lokalen op de eerste verdieping van het tijdelijk ge meentehuis. Wie stelt een kastje disponibel? Het Middelburgsch Muziekkorps verloor op 17 Mei 1940 o.a. zijn geheele, pas het- ordende en gecatalogiseerde muziekbi bliotheek. Thans heeft het korps weer veel ontvangen, en is de heer Luteijn, de secretaris, weder begonnen aan ordenen en catalogiseeren. Hij zou tijdelijk gaar ne de beschikking hebben over een kast je. Wie helpt? Het adres van den heer Luteijn is Langevielesingel 23. Ergerlijk. Kinderen mogen naar hartelust spelen, maar mogen niet bal dadig worden en met steenen de ruiten enz. van-kerken en andere gebouwen, die voor een deel verwoest zijn, stuk gooien of op voorbijgangers mikken. Onderwij zend personeel en ouders hebben hier een taak. Niet goed verduisterd. De politie verbaliseerde een inwoner dezer gemeen te, die niet behoorlijk verduisterd had.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1