Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, DAGKALENDER. Binnenland DONDERDAG 16 OCT. 1941 56e JAARGANG - No. 14 Bureaux Lange Vorslslreef 70, Goes* Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs 2.73 per kwartea. Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 I Losse nummers cent Slag van Brjansk en Wjasma nadert zijn einde - Zeer zware verliezen voor de Bolsjewisten - De ellende te Leningrad - De stemming in Engeland. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Tentoonstelling van „Eeuwig levende teekens". Opening van het tweede seizoen van Winterhulp'Nederland. Zon op onder' 8.06 18.44 De Engelsche bomaanvallen. Familieberichten 33 cent per regel Overige odverlentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentièn f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder'letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals in een extra-bericht is bekendgemaakt, zijn de strijd krachten van den vijand, die in de omgeving van Wjasma zijn in gesloten, thans definitief vernie tigd. Ook in de omsingelde gebieden rondom Brjansk schrijdt de ont binding van den vijand onophou delijk voort. Het aantal in dezen geweldigen dubbelen slag gemaak te gevangenen is inmiddels tot boven de 500.000 gestegen. Het totale aantal der Sowjet-gevange- nen, die sedert het begin -van den veldtocht in het Oosten zijn ge maakt, is reeds thans tot ver bo ven de drie millioen gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 14 op 15 Oct. be langrijke militaire inrichtingen te Moskou aangevallen. Er ont stonden verscheidene branden in installaties, die van belang zijn Xoor de economische oorlogsvoe ring. Voor Gibraltar werd een Britsche torpedojager door een duikboot tot zinken gebracht. De Britsche luchtmacht vloog vannacht met vrij zwakke strijd krachten naar West - en Zuid- Duitschland. Door het wer pen van brisant- en brandbommen ontstond er in verschillende plaat sen geringe schade. Zes Britsche vliegtuigen werden omlaag ge schoten. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" EXTRA-BERICHT. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De dubbele slag van Brjansk en Wjasma nadert het einde. In den loop van heden zijn ook de strijd krachten, die ten Noorden van Brjansk zijn ingesloten, onder zeer zware, bloedige verliezen voor den tegenstander verplet terd. De zuivering van het bosch- ge^ied ten Zuiden van Brjansk van de aldaar omsingelde overblijf selen der verslagen vijandelijke legers heeft nog voortgang. De groote massa der Duitsche strijdkrachten, die hebben deel-; genomen aan dezen geweldigen doorbraak- en omsingelingsslag, is reeds vrijgekomen voor de voortzetting varf de operaties. Tot nog toe zyn 560.000 gevan genen bijeengebracht en 888 vecht- wagens en 4133 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. MISLUKTE TEGENAANVALLEN. In den loop van 14 October hebben de bolsjewisten, naar van militaire zijde medegedeeld wordt, in den sector van een Duitsch legercorps in het Zuiden van het Oostelijk front verscheiden tegen aanvallen gedaan. Door aanwending van zeer zware pantserwagens tracht ten de bolsjewisten den voortdurenden Duitschen opmarsch tegen te houden, waarbij zij met zware verliezen terugge slagen werden. De Duitsche troepen ver nietigden vele bolsjewistische pantser wagens en maakten talrijke gevangenen. ELLENDE TE LENINGRAD NEEMT TOE. (D. N. B.) De correspondent van de „Chicago Tribune" te Helsinki meldt op grond van verhalen van vluchtelin gen, die de Finsche linies hebben bereikt, over de toestanden in het belegerd Le ningrad het volgende De sneeuw ligt 8 c.M. dik in de stra ten. Ia de bosschen ten Noordwesten van Leningrad huizen meer dan 250.000 men- schen, honger en koude lijdende, in ellen dige hptten, die gemaakt zijn van tak ken en mos: Dit zijn boeren en arbeiders uit de dorpen en steden in de omgeving, die door de bolsjewistische autoriteiten werden gedwongen de vlucht te nemen. De inwoners van Leningrad leven als haringen in een ton. lederen morgen worden mannen en vrouwen met vracht auto's naar de voorsteden gebracht om loopgraven aan te'leggen. Het middag eten, dat deze op zich zelf reeds ver zwakte arbeiders krjjgen, bestaat uit een soep van zouteviseh en een half pond brood. In de straten en parken van de stad worden de inwoners door middel van groote luidsprekers door dè communisti sche leiders aangespoord, zich tot den laatsten druppel bloed te verdedigen. Brood wordt in den sluikhandel ver kocht. Een brood kost het loon, dat een geschoolde monteur in twee dagen ver dient. De ellende in Leningrad is thans groo- ter dan ooit. Tienduizenden zijn reeds dood, honderdduizenden loopen met den dood in de schoenen. De menschen lachen bitter over de en kele Engelsche vliegtuigen, die in Moer- mansk zijn aangekomen en maken grap pen over de „Britsche hulp'". Hun angst voor de Duitsche soldaten is verdwenen. Zij wachten met een Oostersche kalmte en onverschilligheid op de inneming van de stad. DR GöBBELS OVER DUITSCH- LANDS KRACHT. (D. N. B.) Het Duitsche volk kan door de blokkade niet meer worden uit gehongerd en wat de grondstoffen be treft, treedt in het bijzonder thans onze ondubbelzinnige superioriteit tegenover onze vijanden duidelijk aan den dag, al dus de rijksminister van propaganda, dr Göbbels in een .rede te Berlijn, De vijand heeft langzamerhand moéten ervaren, dat het Duitsche rijk zoowel in militair als in economisch opzicht on aantastbaar is geworden. Toch ligt het binnen het bereik van de mogelijkheden, dat de overgebleven bolsjewistische divi sies nog gedurende bepaalden tijd een to taal nutteloozen, wanhopigen weerstand zullen bieden. De oorlog tegen de Sowjet- unie is weliswaar beslist, doch nog niet geëindigd.-Het Duitsche volk heeft ech ter thans de zekerheid, dat het dreigen de gevaar uit het Oosten definitief be zworen is. DE BRITSCHE SOLDATEN TE ARCHANGELSK. United Press meldt uit Londen: Naar men hier verneemt zijn eenige honderden Britsche soldaten in Archan- gelsk aangekomen. De aanwezigheid van deze soldaten is blijkbaar de oorzaak, zoo Zegt men hier, voor de in de Scan dinavische landen verbreide geruchten over de aankomst van een Britsch expe- ditieleger in Archangelsk. Officieel wordt uit Londen gemeld, al dus S.P.T., dat het Britsche troepen transport naar Archangelsk slechts uit eenige honderden Britsche soldaten heeft bestaan, die een materieel-transport heb ben begeleid. TOENEMENDE ONTEVRE DENHEID ONDER HET EN GELSCHE VOLK. (D. N. B.) Wanneer de Sowjet-Unie is verslagen, kan Duitschland niet meer worden overwonnen. Dit is de meening van het Engelsche volk, zegt de publi cist Spearman in een telegram uit Lon den, dat gepubliceerd wordt door het Ar- gentijnsche blad „La Nacion"'. Spearman bericht daarin voorts over de toenemende ontevredenheid onder het Engelsche volk over de onvoldoende militaire hulpverleening aan dè Sowjets. In de Engelsche pers en in particulie-- re gesprekken wordt scherpe critiek ge oefend op het gebrek aan actie van de Engelsche regeering. Het publiek eischt de grootst mogelijke hulp, niet alleen door het zenden van wapens, doch ook door een invasie op het continent. Naar de meening van bepaalde kringen is een invasie echter moeilijk uit te voeren. Groot-Brittannië is van Duinkerken nog altijd niet hersteld. Een troepentrans port over het Kanaal zou bovendien Uiterts moeilijk gaan. DE VOEDSELVOORZIENING IN FRANKRIJK. (D.N.B.) Vice-admiraal Darlan heeft in een rede verklaard, dat de regeering alles zal doen om de voedselvoorziening van de bevolking te waarborgen. De sluikhandel zal met alle middelen be streden en de bestaande strafbepalingen zullen in afzienbaren tijd verscherpt worden. Men overweegt de doodstraf in te voeren op misdaden tegen de voedsel; voorziening. TURK8CHE GENERAALS NAAR .BERLIJN. (D.N.B.) Op uitnoodiging van de, Duitsche regeering hebben twee Turk- sche généraals zich van Istanboel naar Berlin begeven, om deel te nemen aan een studiereis naar het Oostelijk front. BESPREKINGEN TE TOKIO. (Domei.) De Japansche minister-pre sident, Konoye, heeft na een audiëntie by den keizer, een bespreking gehad met den lordgrootzegelbewaarder, markies Koitsji Kido, en den voorzitter van het kabinetsbureau voor het ontwerpen van plannen, generaal Soezoeki. Naar ver luidt, hebben cl"e drie staatslieden gecon fereerd over een „ernstige aangelegen heid". In de bovenzalen van het Gemeente museum te 's Gravenhage is een ten toonstelling van volksche zinnebeelden onder den kentitel: „Eeuwige levende teekens" geopend. Niet minder dan 24 zalen en kamers treft men op deze tentoonstelling aan, die alle aan belangwekkende uitbeeldin gen van volksche teekens in de deelen van ons land gewijd zijn. De heer J. H. Feldmeyer, stichter van de Volksche Werkgemeenschap, wees er op, dat dit nu is een tentoonstelling op het gebied der volkseigen cultuur. Er zijn perioden in het leven der vol ken en zeker van de volken in het Noor den, waarin de eigen levensstijl ont breekt. Maar ook in de volken eischt het le ven telkens weer zijn rechten op. Het is de zin dezer tentoonstelling, me de te helpen ons zelf te hervinden. Vervolgens voerde Prof. Dr T. Goede- waagen, secretaris-generaal van het de partement van Volksvoorlichting en Kun sten, het woord. Een teeken kan alles beteekenen, aldus spr. Maar de diepste beteekenis hebben de teekens, die ge tuigen van wat de mensch het diepste raakt. Dit zijn de teekens, die de heilig ste waarden en goederen der menschen vertellen, vertolken en vertalen. In de eindelooze stilte van de wereld worden de teekenen sprekend en vindt een men- schengemeenschap haar weg. De teekenen, waarmee onze voor ouders de natuur en zichzelf hebben ge duid, zijn slechts schy'ndood. Zij slapen op den bodem tot een nieuw zelfbewust geslacht hen weer naar zich toetrekt. Welk een perspectieve openen zich niet voor de bouwkunst, de beeldende kun sten en het kunstambacht. Maar de kunsten hebben ten slotte hun zin in hun geestelijken inhoud. En ook daarom bezinnen wij ons op de eeu wige teekens van ons ras. „DER SOLDAT IN HOLLAND". De op initiatief en onder protectoraat van den bevelhebber der weermacht in- Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christansen georganiseerde photo- graphische tentoonstelling 1 „Der Soldat in Holland" werd gisterochtend in de Gothieche zaal te 's Gravenhage geopend met toespraken van generaal-major Schwabedissen, chef van den staf der weermacht hier te lande, en van den Rijkscommissaris, rijksminister Seyss Inquart. Generaal-majoor Schwabedissen zette in zyn inleidend woord uiteen, dat het doel dezer tentoonstelling drievoudig is: de bekroning van den wedstrijd, een ex positie van de voornaamste inzendingen en hieruit te doen voortvloeien een ten toonstelling in Duitschland van in Ne derland vervaardigd werk dezer militai ren. De wedstryd heeft ten doel gehad onze Duitsche soldaten te helpen hun vrijen tyd zoo nuttig mogeiy'k te beste den, land en volk van Nederland te lee- ren kennen en het landschap in beeld te brengen. De tentoonstelling laat zien wat Nederland aan schoonheid biedt en hoe de kijk van den Duitschen soldaat daar op is. Spreker zeide te hopen, dat ook vele niet-militairen deze tentoonstelling zul len bezoeken, omdat zij vooral bedoeld is als versteviging van de verbinding tus- schen het Nederlandsche volk en den Duitschen soldaat. De Rijkscommissaris, daarna de ten toonstelling openend, deed dit met een kort woord, waarin hij zeide gaarne zijn medewerking hieraan te hebben willen verleenen, omdat hij hierin een onder deel ziet van den hem door den Führer gegeven opdracht, alles te doen wat de taak der weermacht kan verlichten en de verhouding tusschen het Nederland sche volk en den Duitschen soldaat kan verbeteren. Hierna werd een rondgang langs de tentoongestelde werken gemaakt. De stichting WinterhulpNederland heeft haar tweede tijdvak van actie in gezet met een byeenkomst van genoodig- den en medewerkers in Pulohri Studio te 's-Gravenhage. De groote zaal was geheel bezet, het podium was met het embleem van de W. H. N., het klaverblad, en met de Nederlandsche driekleur, versierd. Mr Dr K. J. F r e d e r i k s, voorzitter van het landeiyk eere-comité, sprak een rede uit. Het vaderland, dat ons zoo na aan het hart ligt, aldus spr., beleeft een zwa- ren', duisteren tyd, niet alleen op politiek, maar ook op maatschappeiyk gebied. Men moet echter door de slagschadu wen van den tyd weten heen te zien. En dan zie ik aan de zonnezyde van dit tydsgewricht, dat 't Nederlandsche volk zichzelf is gebleven, zichzelf bewust de pandhouder te zyn van een groot verle den en verplicht tegenover het voorge slacht dat pand weer onbevlekt over te geven aan de kinderen van het heden, die de traditie zullen voortzetten. Het saamhoorigheidsgevoel, dat thans nog sterker zich uit dan in het verleden moet zich ook demonstreeren in posi tieven, opbouwenden zin. Dezen winter zal heel veel leed ver zacht moeten worden, vele nooden zul len luide roepen om leniging. Door alle eeuwen heen is het Nederlandsche volk bekend geweest om zyn zin voor welda digheid. Laat dit ook nu zoo zyn en weest mild dadig, geeft met ruime hand aan hen, die u na staan. In het midden van de weldadigheids campagne, die voor de deur staat, staat de Winterhulp-Nederland. Hoe men zich ook tegenover de stich ting stelt, vast staat, dat zy het eenige kanaal is, waarlangs het sociale werk van de georganiseerde weldadigheid mag worden beoefend. En nu staat men voor de vraag: hoe denkt men den nood het hoofd te bieden, indien dit kanaal niet gebruikt wordt? Onloochenbaar is in ons volk een stem ming, die de Winterhulp-Nederland op zijn zachtst uitgedrukt, niet welgezind is. Maar dan zeg ik tot liet Nederlandsche volk: biyf by uw oordeel toch altyd staan op den bodem van de nuchterheid en de zakehjkheid, die het kenmerk van ons volk is, vertroebel de verhoudingen niet door overdry'ving, misken niet de lessen der historie. Maar van den anderen kant richt ik my tot de leiders van de Winterhulp- Nederland om hun op het hart te bin den zoo reëel te zyn, dat zq begrijpend staan tegenover de gevoelens, die in het Nederlandsche volk leven. In dat licht van de gevoelens in het Nederlandsche volk moeten de leiders van de Winterhulp-Nederland ook de moeiiyke positie zien van de Nederland sche burgemeesters. De Nederlandsche burgemeesters ver richten him zware taak in dezen ernsti- gen tyd op een wyze, den hoogsten lof waardig. Zy moeten leiding geven by hun ar beid voor de Winterhulp, evenzeer als in het uitgebreide veld van hun bestuurs taak. Maar by het geven van die leiding moeten zy zich ook steeds voor oogen houden de massieve, ware staatsmans- wysheid, dat kracht, niet geschraagd door beleid, gedoemd is in onvruchtbaar heid onder te gaan. Miskennen zy dezen primairen regel van publieke gezagsuit oefening, dan boeten zy in het onmisken bare vertrouwen van hun burgerij. De leiders van de Winterhulp-Nederland, die zich reeds zooveel arbeid in de maanden, die achter ons liggen, hebben getroost, mogen zich deze realiteit klaar voor oogen stellen. Van beide zyden is een goéde wil noo- dig om te komen tot een resultaat, dat waard is ernaar te streven, daar er zoo groote belangen op het spel staan. Met dezen wensch, dat alle Nederlan ders zich hiervan bewust zyn, wil ik mgn inleidend woord besluiten. De heer C. P i a k, directeur-generaal zette tenslotte in een uitvoerige rede de resultaten van de winterhulp-actie in het afgeloopen tijdvak uiteen. De inzamelingen en vry'willig toege zegde bijdragen leverden een totaal van f 7.200.000 op. Alleen aan aardappelen werd aan behoeftigen een hoeveelheid verstrekt overeenkomende met den in houd van een aaneengesloten rij vracht auto's van 's-Gravenhage tot Leiden. Er werden 316.000 porties warm voedsel verstrekt en 5.179.000 waardebonnen, voorts giften en goederen in natura. Aan de speldjes is veel zorg besteed, waardoor meer handwerk kon worden verkregen, dat vreugde bracht aan de genen, die ze vervaardigden. Iedere burgemeester kan getuigen, wat DONDERDAG 16 OCT. 1941. Werp uw zorg op den Heere, en HU zal u onderhoudenHy zal in eeuwigheid niet toelaten, dat de rechtvaardige wan kele. Ps. BB 23. Maan op onder 2.34 16.66 20 Oct. Nieuwe maan. 27 Oct. Eerste kwartier. de Winterhulp doet: ieder te helpen, die in nood verkeert. Critiek zal er altyd biyven, de mede werkers van de Winterhulp stellen daar tegenover telkens opnieuw de daad, we tende, dat honderdduizenden in Neder land daarop wachten. Spr. eindigde zy'n rede met de verze kering, dat alle Winterhulpwerk uitslui tend ten goede komt aan onze behoefti ge landgenooten. EEN KRACHTIG PROTEST. Er is reeds veel geschreven over de Britsche luchtbombardementen. Maar hoe meer men hoort van de onbeschrijfe lijke ellende, die er door is aangericht des te dieper komt men onder den in druk van het leed, dat is veroorzaakt. Steeds krachtiger wordt het protest te gen deze wyze van oorlogvoering, die van Engelsche zijde wordt toegepast, waarvan onschuldige Nederlandsche bur gers het slachtoffer worden. Ook wg willen in dit protesteeren niet achter biy- ven en onze sterkste afkeuring er over uitspreken. Behalve te Rotterdam zyn nu ook, zooals Winterhulp in dit nummer mee deelt, bommen geworpen op 'n Zeeuwsch stadje, waar geen enkel militair doel aanwezig is. En toch zijn daar weer men schen gedood en huizen vernield of be schadigd. Men vraagt zich af, wat de Britsche luchtmacht bezielt om dergeiy'- ke bombardementen uit te voeren. De Nederlandsche burger, en uit zyn naam de Nederlandsche pers, kan helaas niet anders dab protesteeren en nog eens pro testeeren tegen deze ongehoorde, zinne- looze bombardementen. Laat ons hopen, dat ook de Nederlandsche autoriteiten een krachtig protest laten hooren, dat dit Londen bereikt en dat men daar er naar luistere. Moet het nu zóó worden, dat wij, Ne derlanders, beven van angst, als een Britsch vliegtuig gesignaleerd wordt, dat geen -stad, geen dorp, geen schip, ook al is er geen sprake van militair be lang, meer veilig is? Waar oorlog wordt gevoerd, daar kunnen slachtoffers vallen. Maar moe ten er nu bommen vallen op Nederland sche steden en dorpen, als er geen mili taire objecten zyn te bekennen? Moeten onze dichtbevolkte steden jachtgebied van Britsche piloten worden? In het belang van onze burgerbevol king moet geëischt worden, dat de En gelsche luchtmacht uitsluitend militairè doelen bombardeeert en dat zij alleen strydt tegen het militaire apparaat van haar tegenstander. Aangedrongen moet worden bp de grootst mogelijke zorg vuldigheid by het kiezen dezer doelen. Kan of wil men dat niet, dan kan zij re kenen op de verontwaardiging van het Nederlandsche volk. Ons land mag geen jacht- of oefenterrein van onervaren of onverschillige Britsche vliegers worden. Bombardementen in het wilde weg kunnen in geen enkel opzicht verdedigd of gerechtvaardigd worden. Wordt hiermede voortgegaan, dan wordt het leven hier te lande onhoud baar. Dat dient men toch te Londen te be grijpen. DE 31/2 PCT STAATSLEENING. De commissaris voor niet-commer- cieele vereenigingen en stichtingen maakt bekend, dat hij op grond van art. 6 der verord. 41/1941 aan niet- commercieele vereenigingen en stich tingen vergunning verleent in te schrij ven op de 3V2 pet. Nederlandsche staats- leening 1941 II. Zoodra de toewijzing heeft plaats gehad, dienen de bedragen, waarvoor is deelgenomen, onverwijld aan den com missaris voornoemd te -worden meege deeld. BURGEMEESTERS. Met ingang van 1 November a.s. is J. C. Haspels opnieuw tot burgemeester van de gemeente Enkhuizen benoemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1