Nieuwe regeling van 't veikeer. of droeve jrtenissen :n aanbod dagkalender. amma Christelijk Dagblad voor Zeeland J=V!KT0RIA. BIJ -ADVERTENTIE E ZEEUW" NSKERKE, en AdvertenÜën >men door J. LOUWS. V R IJ D A G 10 OCT. 1941 56c JAARGANG - No. 9 Bureaux Lange Vorslsiraaf 70, Goes Posfrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisisiraaf 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE ie Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers cent Dagorder van Hitier - De omsingeling bij Berd- jansk - 60 70 Sowjet-divisles omsingeld Bolsjewistische weermacht van het oorlogs- tooneel verdwenen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA, Nieuwe bonnen voor brandstof. ek worden opge- advertentiën van egels k ƒ0.55 bij ig. Iedere regel [aximum 8 regels. >f nummer 10 ct. looging. ig van den N.C.V.- ig 10 October, kan OORGAAN. HET BESTUUR. HUISHOUDING 1LDERMAN, A 12, O N IJ N E N raagd. AANSEN, Tram- Coudekerke. TE KOOP. GAPINGE. rgel, 3 spel, doorl. Bas en Disc, kop- aigton-Organ. met 3: Byk. De Zeeuw, ige Giststraat 34. VERKSTER aagd, igen per week. 3S, Woninginrich- snZonnebloem- ïsschen Buttinge EEN MEISJES- te bezorgen tij Buttinge, Grijps- een pr. coil. v. d. :inth., 30 Narciss., riss., 50 Boshya- wroem, 50 Scilla, 100 Crocuss., tot. ;aanw. en 20 BI. iarantie: Bet. des- lorn. J. den Hol- 41, Giro 1800.02. schen Koudekerke RUIN LEDEREN nh.meisjesjurk, das. Terugbez. ITER, Lewedorp terke), F 139. ber 1941. M. tendgymnastiek. tendgymnastiek. 8.15 Gram. 8.25 8.40 Gram. 9.15 am. 10.40 Voor- el en zijn orkest, s van Beeck en ak. 12.45 BNO: 1.00 Harmonie- st. te 's Graven- 2.00 Arnh. Or- gram. 4.00 Bij- .30 Romancers, n.- en beursber. igd. 5.45 Zang 6.15 Causerie: 7.00 Actueel Drdr. 8.00 Gram. lest. 9.00 Radio- 3 BNO: Nieuws- M. jm I. 8.00 BNO: 0.00 Morgenwij- pianobegel. en uters. 11.20 Or- Dle Rentmeester. econ. ber. 1.00 Voor de vrouw. Voor de jeugd. Nieuws-, econ.- mmelkwartet en Pianosoli. 6.30 n. 6.45 Gram. 7.30 Gram. 7.45 8.15 Omroep- st. 9.10 Boekbe- ymphonieorkest. ^ieuwsber. 10.15 Familieberichten 33 een! per repel Overige advertenliën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertenliën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertenliën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting 3intre N.V., Goes. TREEDT IN WERKING OP 9 DECEMBER. Verschenen is een verordeningenblad, waarin een nieuwe verkeersregeling is opgenomen. De verkeersregeling treedt in werking op 9 December, met ingang van welken datum de verordening van 31 Juli 1941 wordt ingetrokken. De verouderde verkeersteekens moe ten uiterlijk 31 December 1942 door de in het besluit vervatte teekens worden vervangen. De blauwe horden verdwijnen en zui den worden vervangen dor gele borden met zwarten rand, die aanduiden welke gemeente men betreedt en naar welke plaats een weg voert. Ook bij splitsingen der groote verkeerswegen zullen deze gele borden worden geplaatst. Borden met teksten (Inhalen verbo den, langzaam rijden, doorgaand rijver- keer gestremd, en wegyerlegging) zul len blijkens een speciaal uitvoerings besluit voor den duur van den oorlog den tekst ook in de Duitsche taal moeten bevatten. Door dit besluit zullen verschillende nieuwe verkeersbepalingen worden inge voerd, terwijl sommige voorschriften van de motor- en rijwielwet en van het mo tor- en rijwielreglement buiten werking zullen worden gesteld. De bijzondere voorschriften inzake de verduisteringsmaatregelen blijven echter onverminderd van kracht. Wat voetgangers moeten weten. Voetgangers moeten in beginsel van voetpaden gebruik maken, moeten recht, voorzichtig en zonder onderbreking de rijbaan oversteken, moeten van aanwe zige oversteekplaatsen gebruik maken, moeten haaks dus in een rechten hoek om kruispunten heen gaan. Ook voetgangers moeten voortaan op kruispunten meit verkeerslichten voor het roode licht wachten. Wel mogen zij in de vrijgegeven richting afslaan. Verboden is het blijven staan op hoe ken van straten, indien hierdoor de vei ligheid van het verkeer wordt belem merd of in gevaar gebracht. Voetgangers, die voorwerpen vervoe ren, waardoor het voetgangersverkeer wordt belemmerd, zooals b.v. door het loopen met een ladder, dienen gebruik te maken van den uitersten rechterkant van de rijbaan, daarbij rekening hou dende met het rijdende verkeer. Invalidenwagentjes en kinderwagens mogen op de voetpaden worden voort geduwd. Schoolklassen behooren gebruik te ma ken van het voetpad. Verboden is het spelen van kinderen op de rijbaan. Het spelen op den rijweg wordt dus strafbaar gesteld. Wat wielrijders moeten weten. Voor wielrijders zullen belangrijke en ingrijpende voorschriften van kracht worden. Onder het berijden van een rijwiel wordt mede verstaan het voortduwen van een rijwiel. Men mag derhalve een weg, welke voor alle rijverkeer in één richting is verboden, ook niet met een fiets aan de hand ingaan. Is de rijweg in beide richtingen ge sloten voor rijwielverkeer, dan mag men dien weg wè.1 met de fiets aan de hand ingaan. Het is verboden het stuur in het rijden met beide handen los te laten of de voe ten van de trappers te nemen. Het is verboden naast een ander voer tuig dan een rijwiel te blijven rijden, in het bijzonder naast een tram. Het is verboden om zich door een voertuig te'laten voorttrekken. Wielrijders moeten gebruik maken van de bestaande rijwielpaden, mogen hoog stens met z'n tweeën naast elkander rij den en moeten achter elkaar gaan rijden, indien het verkeer zulks eischt. Indien door meer dan 15 wielrijders in gesloten formatie en onder leiding wordt gereden, mogen zij twee aan twee naast elkander blijven rijden en ook bij aanwezigheid van rijwielpaden van de rijbaan gebruik maken, tenzij de rij baan is aangeduid als „autoweg". Op rijwielen met één zitplaats mogen geen andere personen dan de bestuurder worden vervoerd, uitgezonderd kinderen beneden tien jaar, mits de bestuurder volwassen is en het rijwiel van een ge schikte zitplaats is voorzien. Besturen van voertuigen. Voor het besturen van voertuigen gel den algemeene regels: a. Een tot zelfstandig handelen ge schikte bestuurder; b. Bij storingen het voertuig uit het verkeer weg te nemen; c. De bestuurder van het voertuig is gehouden met de noodige voorzichtigheid te rijden, moet voldoende uitzicht heb- Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals door een extra-bericht is bekend gemaakt is een door Italiaansche, Hongaarsche en Slovaaksche troepen versterkt Duitsch pantserleger uit het ge bied ten Oosten van Dnjeprope- trofsk doorgedrongen tot de Z e e van Azof en heeft het bij Me litopol verslagen negende Sowjet- leger den terugtocht afgesneden. Tegelijkertijd hebben Duitsche en Roemeensche afdeelingen de achtervolging van het Westen uit voortgezet. Daarbij is een snelle formatie der Waffen-S.S. er in geslaagd, langs de kust der Zee van Azof tot Berdjansk door te dringen en den uit het Noorden komenden gepantserden strijd krachten de hand te reiken. Aan alle kanten dicht ingesloten staan hier zes a zeven vijandelijke divi sies vlak voor de vernie tiging. De zwakke resten van de ver slagen tegenstanders, die probee- ren zich op Rostof terug te trek ken, zijn door de S.S.-formatie reeds tot Mariopol nagezet. In het midden van het Oostelijk front hebben de diepe doorbraak- operaties tot een nieuwen grooten omsingelingsslag geleid. Door ster ke pantserstrijdkrachten in den rug aangevallen, staan thans ook in het gebied rondom Briansk drie vijandelijke legers voor hun vernietiging. Nieuwe pogingen van den vij and het omsingelingsfront ten Westen van Leningrad met steun van pantsers te doorbreken, mislukten onder zware verliezen van den tegenstander. Succesvolle aanvallen van het luchtwapen waren gericht op vij andelijke troepenconcentraties, ar tilleriestellingen, verbindingslinies en spoorweginrichtingen. De wa penfabriek ten Zuidoosten van Charkoff werd opnieuw ge bombardeerd. In den afgeloopen nacht vielen gevechtsvliegtuigen voor den oor log belangrijke installaties te L e- n i n g r a d aan. In Noord-Afrika bestre den Duitsche duikbommenwerpers bij T o b r o e k met goede uitwer king een Britsche batterijstelling en transporten van den tegen stander. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 7 op 8 October Britsche vlieg velden bij Mersa Matroe en F o e k a. De vijand vloog niet naar het Rijksgebied. In den strijd tegen het Britsche luchtwapen werden in de periode van 1 tot 7 October 35 vijandelijke vliegtuigen vernield, terwijl slechts drie eigen toestellen verloren gingen. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" DAGORDER VAN HITLER. Hitler heeft voor de soldaten aan het Oosteiyk front een dagorder uitgevaar digd: Soldaten aan het Oostelijk front! Vervuld van de diepste zorg voor het bestaan en de toekomst van ons volk besloot ik op 22 Juni tot u het appèl te richten den dreigenden aanval van een tegenstander nog op het laatste oogen- buK te voorkomen. Het was de bedoe ling van de machthebbers van het Krem lin zooals wij thans weten niet al leen Duitschland, maar geheel Europa te vernietigen. Kameraden, tot twee conclu sies zult gij intusschen zijn gekomen: ten eerste deze tegenstander had zich voor zijn aanval in militair opzicht in zulk een enormen omvang uitgerust, dat ook de grootste vrees nog overtroffen werd. Ten tweede, wee ons volk en de geheele wereld, wanneer deze barbaar- sche vijand zijn tienduizenden pantser wagens vóór ons in beweging had kun nen brengen. Soldaten. Toen ik u op 22 Juni riep om het verschrikkelijk dreigende ge vaar van ons vaderland af te wenden, zijt gij tegen de grootste militaire mo gendheid van alle tijden opgetrokken. In nauwelijks drie maanden tijds is het u, kameraden, evenwel door uw dap perheid gelukt, de eene pantserbrigade na de andere van dezen tegenstander te verslaan, tallooze divisies in de pan te hakken, een onnoemelijk aantal gevan genen te maken en eindelooze gebieden te bezetten. Binnen enkele weken zullen zijn drie voornaamste industriegebieden volkomen in uw handen zijn. Uw namen, soldaten van de Duitsche weermacht, en de namen van onze dappere bondge- nooten, de namen van uw divisies, regi menten, van uw schepen en luchteska ders zullen voor alle tijden verbonden zijn met de geweldigste overwinningen der wereldgeschiedenis. Meer dan 2.400.000 gevangenen hebt ge gemaakt, meer dan 17.500 pantserwagens en meer dan 21.600 stukken geschut hebt ge vernietigd of buitgemaakt. 14.200 vlieg tuigen werden neergeschoten of op den beganen grond vernietigd. De wereld heeft zoo iets dergelijks nog nooit gezien. Het gebied, dat de Duitschers en de met ons verbonden troepen thans bezet houden, is ruim dubbel zoo groot als het Duitsche rijk van Januari 1933 en meer dan viermaal zoo groot als het Engelsche moederland. Deze strijd wordt wellicht voor de eerste maal door alle landen van Europa als een gemeenschappelijke ac tie tot redding van het kostbaarste be- schaafde continent beschouwd. Geweldig is echter ook het werk, dat achter uw enorm front gepresteerd werd. Bijna 2000 bruggen werden geslagen, 25.500 km spoorwegen zijn weer in be drijf gekomen. Ja, meer dan 15.000 kilo- i meter spoorlijnen zijn reeds op de alge meene Europeesche railsbreedte omge zet. Enorme opslagplaatsen met levens middelen, benzine en munitie liggen ge reed. Dit grootste resultaat van een strijd werd bereikt met offers, wier aantal hoe smartelijk ook voor de kameraden individueel en hun familieleden, bij el kaar nog geen vijf procent uitmaakt van de slachtoffers uit den wereldoorlog. Wat gij, kameraden, en wat de met ons verbonden dappere soldaten aan presta ties, aan dapperheid, aan heldhaftigheid, aan ontberingen en inspanningen, in deze nauwelijks 372 maand achter u hebt, weet niemand beter dan degene, die eens zelf als soldaat in den vorigen oorlog zijn plicht gedaan heeft. In deze 372 maand, mijne soldaten, is thans eindelijk de voorwaarde gescha pen voor den laatsten geweldigen slag, ben, en mag slechts personen of goede ren naast zich vervoeren, indien hij daar door in het besturen of bedienen van het voertuig niet wordt belemmerd. Bij voortduwen van het voertuig moet de lading zóó geplaatst zijn, dat er naar voren vrij uitzicht is. Bij duisternis of mist moet de verlichting naar voren en achteren duidelijk zichtbaar zijn. Invali- diteitswagentjes door personen voortbe wogen mogen op het voetpad. Men mag slechts bij het inhalen op het linker-weggedeelte komen. Het langzaam verkeer moet steeds de uiterste rechter zijde van de rijbaan houden. Belangrijk is ook, dat het parkeeren, binnen de bebouwde kom slechts aan den rechterzijde van den weg mag ge schieden. De maximumsnelheid voor motorrij tuigen bedraagt: a. Binnen de bebouwde kom voor alle motorrijtuigen: 40 km per uur; b. Buiten bebouwde kom voor perso nen-auto's, welke zijn ingericht voor het vervoer van hoogstens acht personen en voor motoren met zijspan: 80 km p. uur; c. Voor vrachtauto's, autobussen en alle andere motorrijtuigen: 60 km p. uur. Het verkeer met motorrijtuigen heeft voorrang boven het langzame verkeer. Steeds geldt de regel, dat by kruisin gen of vereenigingen van wegen de ge bruiker van den hoofdweg voorrang heeft. Het woord „voorrangsweg" verdwijnt en wordt hoofdweg. Bijzondere aan dacht trekt de verplichting van bestuur ders van motorrijtuigen om te dimmen voor voetgangers, indien deze in geslo ten gelederen marcheeren. Voorts de verplichting om steeds te dimmen tijdens het stilstaan voor spoor wegovergangen. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 12 Oot. tot en met 18 Oot. 1041. 89-4 brood 4 rants, brood of gebak. 39 brood Yz rants, brood of gebak. 39 vleesch Yz rants, vleesch of vl.- waren. 39 vl.waren 1 rants, vleesch of vl.- waren. 39 melk I 1% Liter melk. 39-A aardapp. 1% kg. aardappelen. 39-B aardapp. Yz kg. aardappelen. 5 Oct. tot en met 1 Nov. 1941. 121 algem. 1 kg. suiker. 122 algem. 250 gr. koffïesurrogaat. 123 algem. 500 gr. jam of stroop. 124, 125, 126, 127 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. D en E rijst 250 gr. rijst. 128 algem. 250 gr. havermout. 129 algem. 250 gr. gort. 130 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 131, 132, 133, 134 algem. 100 gram kaas. 25 Sept. tot en met 13 Oct. 1941. 36-37 boter 250 gr. boter. 36-37 vet250 gr. boter met reductie. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN. 6 Oct tot en met 27 Dec. 1941. 14 petroleum. 2 liter petroleum. 12 Oct. tot en met 22 Nov. 1941. 21 petroleum. 2 liter petroleum. Tot 30 Nov. 1941. 06 K.F. brand stoffen1) 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec. 1941. 01 t/m 04 H.K. brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 05 t/m 07 H.K brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Dec. 1941. 08 H.K. brand stoffen2) 1 eenheid brandstoffen. 01 t/m 11 C.V. brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 31 Jan. 1942. 12 t/m 20 C.V. brandst. 1 eenheid brandstoffen. Tot 30 April 1942. Ie t/m 4e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 5e t/m 6e per. brandst. 1 eenheid brandstoffen. 1 Oct tot en met 31 Oct 1941. 120 algem. 1 rants, zeep. C zeep 1 rants, zeep. Tot 31 Oct 1941. C toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Sept tot en met 31 Dec. 1941. J Textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 2) Hierop uitsluitend turf verkrijgbaar. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 11 Oct.: 38 brood, vleèsch, vleeschwaren, melk I, aardappelen. Na Maandag 13 Oct.: 36 en 37 boter en vet. VRIJDAG 10 OCT. 1941. Schep my een rein hart, o God! en vernieuw in het binnenste van my een vasten geest. Ps. 51 12. Zon op onder 7.55 18.58 13 Oct. Laatste kw. 20 Oct. Nieuwe maan. Maan op onder 21.54 12.48 Ten gevolge van den goeden afvoer van kolen van de mynen loopt de be voorrading van den handel met vaste brandstoffen regelmatiger. Ten einde ook den handel in staat te stellen, voor een zoo vlot mogelijke aflevering aan het pu bliek zorg te dragen, is het gewenscht, dat de handelaren eenige maanden te vo ren een indeeling kunnen maken van de nog af te leveren hoeveelheden. Op grond hiervan is besloten, om met ingang van Donder dag 9 October 1941 nog eeni ge bonnen voor vastebrand- stoffen geldig te verkla- r e n, en wel van de bonkaarten J. en K. Voor verbruikers in de categorie „haarden en kachels" de bonnen „05 H.K.", „06 H.K." en „07 H.K." en van de bonkaart L voor de verbruikers in de categorie „centrale verwarming" de bon nen „12 C.V.", „13 C.V.", „14 C.V.", „15 C.V.", „16 C.V.", „17 C.V.", „18 C.V." „19 C.V." en „20 C.V.". De bovengenoemde bonnen geven ge durende het tijdvak van Donderdag 9 Oc tober 1941 tot en met 31 Januari 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Bovendien zijn met ingang van Don derdag 9 October 1941 geldig verklaard de bonnen gemerkt brandstoffen een eenheid vijfde periode" en „brandstoffen een eenheid zesde periode" van de zoo genaamde periode bonstellen, welke aan verbruikers, die op een extra rantsoen van 10 of meer eenheden recht hebben, en aan verbruikers in de groepen B, C en D met een verbruik van 10 eenheden of meer zijn uitgereikt. Deze periodebon nen geven gedurende het tijdvak van 9 October 1941 tot en met 30 April 1942 elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Aan de z.g. groot verbruikers, die van de distributiedien sten een toewijzing per periode ontvan gen, zullen eveneens toewijzingen voor de 5de en 6e periode worden verstrekt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat met de hoeveelheid brand stoffen, die op de tot nu toe geldige en en de thans geldig verklaarde bonnen is of wordt betrokken, tot lFebr. 1942 zal moeten worden gestookt. De verbruikers kunnen derhalve op grond hiervan zelf bepalen, wanneer zij met stoken zullen kunnen beginnen. die nog voor het invallen van den win ter dezen vijand moet verpletteren. Alle toebereidselen zijn voor zoo ver mensehen deze kunnen tot stand brengen thans gereed. Heden begint de laatste groote beslissende slag van dit jaar. Hij zal dezen vijand en daarmede ook den aanstichter van den geheelen oor log, Engeland zelf, vernietigend treffen. Want door dezen tegenstander te ver slaan, ruimen wij ook den laatsten bond genoot van Engeland op het continent uit den weg. Van het Duitsche Rijk echter en van heel Europa nemen wij daardoor een ge vaar weg, zooals er sedert de tijden der Hunnen en later van de Mongoolsche stammen geen ontzettender meer boven het continent heeft gezweefd. Met ingehouden adem en zegenwen- schen begeleidt het geheele Duitsche va derland u in de komende zware dagen; want gij schenkt, met Gods hulp, het va derland niet alleen de overwinning, maar daarmede ook de belangrijkste voorwaarde voor den vrede. BESLISSING IN HET OOSTEN MILITAIR DEFINITIEF GE VALLEN. Aan de mededeelingen van den Duit- schen rijksperschef Dr Dietrich, aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche pers te Berlyn, ontleenen wij het vol gende De beslissing is militair definitief ge vallen. De verdere militaire ontwikke ling in het Oosten zal verloopen zooals wij dat wenschen. De Sowjet-Unie heeft met dezen laatsten geweldigen slag, dien wij hem hebben toegebracht, militair af gedaan. De Engelsche droom van een oorlog op twee fronten is definitief uit- gedroomd. De geweldige doorbraak door het cen trale front heeft geleid tot de omsinge ling van het leger van maarschalk Ti- mosjenko in twee omsingelde gebieden. Men raamt den omvang van de hier in gesloten Sowjetlegers op 60 tot 70 divi sies. Wanneer men bedenkt, dat de legers van Worosjilof in Leningrad zijn inge sloten, dat de legers van Boedjenny practisch afgedaan hebben, dan bestaat er geen twijfel aan, of het geheele Sow- jetfront is thans verbrijzeld. „Na de ver nietiging van het leger van Timosjenko, die op het oogenblik aan den gang is, zullen ook de laatste Sowjetlegergroe- pen uit den weg geruimd en opgeheven zijn". Van het brongebied van de Wolga tot aan de Zee van Azof zijn thans, af gezien van de ingesloten legers, die ver nietigd worden, de resten van de ver slagen Russische legers overal op den terugtocht." De" hoop der Engelschen, dat de veld tocht in het Oosten de geheele Duitsche weermacht op uiterst sterke wijze zou binden, heeft de rijksperschef voorts nie tig verklaard. Leningrad is van iedere verbinding over land afgesneden en zal daarvan af gesneden blijven. (A. N. P.) In militaire kringen te Berlijn legt men vooral den nadruk op het feit, dat in den strijd tegen het bols jewisme thans de beslissing is gevallen. Er zijn natuurlijk nog uitgestrekte ge bieden in het Oosten die moeten worden bezet, ook zullen nog militaire operaties plaats hebben om de Sowjet-Unie, voor zoover dit noodig is, vast in Duitsche handen te krijgen. Het staat echter vast, dat de bolsje wistische weermacht thans verdwijnt van het groote oorlogstooneel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1