Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, Binnenland DAGKALENDER. MAANDAG 6 OCT. 1941 56e JAARGANG - No. 5 Bureaux Lange Vorsfstraol 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J, FANOY lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE ie Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent U aangesteld f 021 Losse nummers cent Prijsvorming en prijsbeheersching. Gevechtshandelingen van groote beteekenis aan den gang - Vergeefsche Sowjet-landings- poging - Eiland Abruka bezet. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Militaire maatregelen in N ederlandsch-Indië. Familieberichten 33 cent per regel Overige edverlentiên 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine odvertentién fCL55 bij vooruitbetaling Advertentiên onder letter of motto 10 ct. extra Bt| «ontreet belangrijke korting Dezer dagen heeft het hoofd van de afdeeling prijsvorming van den dienst van den Gemachtigde voor de prijzen, Dr A. Winsemius, ons eenige Interessan te mededeelingen gedaan over de taak en werkwijze van dezen dienst, alsmede over de tot nu toe bereikte resultaten. Hij begon met de beteekenis uiteen te zetten van een goede distributieregeling zooals zij hier te lande ook werkelijk is. De huidige bijzondere omstandigheden stellen echter ook nog andere problemen. Tot de omvangrijkste hiervan behoort het probleem van de controle op 't prijs peil. Het gaat hierbij om belangen van de eerste orde. Wel en wee van het eco nomisch leven in al zjjn geledingen, dus zoowel van den consument als van het bedrijfsleven zijn hier in het geding. Im mers waren de prijzen en met name die van de eerste levensbehoeften, z|j het slechts korten tijd, vrijgelaten, dan zou den deze ongetwijfeld zeer snel en schoks gewijze gestegen zijn tot een hoogte, waarbij het voor het overgroote deel der bevolking niet meer mogelijk was ge weest in de allereerste levensbehoeften te voorzien. Handhaving van de oude voor-oorlog- sche prijzen zonder meer, bleek echter in de geheel gewijzigde situatie ook niet mogelijk. Op velerlei gebied waren, bv. tengevolge van de veranderde grond- stoffenpositie van ons land prijsstijgin gen niet te vermijden. Teneinde deze prijsstijgingen binnen de grenzen van het redelijke en verant woorde te houden, was het noodig een systeem van prijsmaatregelen op te bou wen, dat met al deze factoren rekening houdt. Hierbij werken de rijksbureaux onder controle van de betrokken depar tementen samen en de Gemachtigde voor de prijzen coördineert alle getroffen maatregelen, opdat de belangen van de verschillende groepen tegenover die van het geheel op de juiste wijze worden af gewogen. De taak van den Gemachtigde voor de prijzen heeft echter ook nog een andere zijde. Hem werd tevens de berechting van alle overtredingen der prysvoor- schriften opgedragen en dat deze straf fen niet gering zijn, zal onzen lezers be kend zijn. Het niet tegen te spreken feit, dat sommige artikelen duurder zijn gewor den zoo zeide Dr Winsemius is goed beschouwd zeer redelijk. Dat hout aanzienlijk in prijs is gestegen, moet al leen gezien worden als een gevolg van de gestegen transportkosten. De hoop is iatusschen gerechtvaardigd, dat we er in zullen slagen om reeds het volgend jaar de houtpryzen al iets te kunnen ver lagen. Ten aanzien van de verhooging der prijzen van verschillende land- en tuin bouwproducten, merkte de heer Winse mius op, dat deze prijsstijgingen voor namelijk zijn te wijten aan het feit, dat het prijsniveau op agrarisch gebied vóór j 10 Mei 1940 te laag was. De verhoogin gen van de toeslagen aan de landbou wers, welke noodig werden geacht, zijn voor een deel in de verkoopprijzen van hun producten tot uiting gebracht. In het vervolg van zijn uiteenzettin gen betoogde Dr Winsemius, dat de tij delijke boterschaarschte, welke zich in den vorigen winter in Zeeland mani festeerde, uitsluitend in onze provincie is voorgekomen. Het tekort was een ge volg van de omstandigheid, dat Zeeland des winters weinig boter produceert. De aanvoer uit andere deelen des lands heeft eenigen tijd gestagneerd, maar er zijn maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. Na er op gewezen te hebben, dat de winkelstand er thans beter aan toe is dan vóór 10 Mei 1940, dat er ondanks prijsbeheersching betere bedrijfsuitkom- sten zijn dan in het verleden, waarbij spr. een uitzondering maakte ten aanzien van de slagers, voor welke categorie van neringdoenden binnenkort echter maat regelen worden genomen, betoogde Dr Winsemius, dat de levensstandaard thans ongeveer een vast niveau heeft bereikt. Eenige producten zullen echter nog een kleine verhooging in prijs moeten ondergaan. Zoo o.m. het brood, het geen eert gevolg is van de verhooging van den richtprijs voor tarwe. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, zal men een groote prijsstijging over het geheel genomen evenwel niet behoeven te vreezen. Zelfs is het niet onmogelijk, dat de kosten van het levensonderhoud in de toekomst weer iets zullen dalen, n.m.l. wanneer de prijzen zullen dalen van die artikelen, welke de afdeeling prijsbe heersching door gebrek aan tijd nog niet voldoende heeft onderzocht. In dit ver- band wees spr. op de kosten voor de schoenreparaties. Na vervolgens uiteen gezet te hebben, dat de verankering der huishuren in het verleden een waardevolle bijdrage heeft geleverd tot bet behoud van den levens standaard en dat de huiseigenaar in de tegenwoordige tijdsomstandigheden hee- lemaal geen reden .tot klagen beeft, be sloot Dr Winsemius zijn mededeelingen met te wijzen op de beteekenis van de prijsbeheersching. Z|j moet beschouwd worden als een sluitstuk op de prijsvor ming. Wordt de beheersching der prijzen niet met kracht doorgevoerd, dan heeft prijsvorming geen zin. In 1941, dus van Januari tot nu, zjjn voor ongeveer f 4.5 millioen boeten opgelegd. Spr. verzocht ons met klem, ook de huisvrouwen te waarschuwen, dat zfl zich eveneens aan straffen blootstellen, wanneer zjj mede helpen aan een overtreding. Koopers ma ken prysopdryvers en ook koopers zul len in de toekomst zwaar worden ge straft. Huismoeders, die zoo nu en dan een pondje boter clandestien koopen, zijn dus gewaarschuwd. Laat ons allen de overheid in den strijd tegen het gevaar van overtreding en wanorde steunen. BROOD EN GEBAK. Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat, zooals ook uit de l|jst van geldige bonnen voor voedingsmiddelen van Vrijdag 3 October blijkt, de kleine bonnen van de brood kaart uitsluitend recht geven op het koopen van een half rantsoen brood of gebak, zoodat op deze bonnen geen bloem kan worden gekocht. PETROLEUM VOOR KOKEN. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken, de periode, waarin de nieuw aan te wijzen bon voor petroleum voor kookdoeleinden geldig zal zijn, van acht op twaalf weken te brengen. Derhalve geeft gedurende het tijdvak van 6 October tot en met 27 December a.s. elke der met „14" genummerde bon nen van de bonkaarten „M" en „O" recht op het koopen van twee liter pe troleum voor kookdoeleinden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front zijn ge vechtshandelingen van groote be teekenis aan den gang. Het luchtwapen heeft in de Zwarte Zee een troepentransport schip van ongeveer 20.000 ton tot zinken gebracht en belangrijke militaire inrichtingen te Mos kou en Leningrad aangeval len. Er werden verscheiden zware branden waargenomen. Eenheden van de Duitsche ma rine gingen in samenwerking met de Finsche marine voort met het leggen van versperringen in de Finsche Golf. Duikbooten hebben op den At- lantischen Oceaan vier vijande lijke koopvaardijschepen, waaron der een groot tankschip, van te zamen 28.000 ton tot zinken ge bracht. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië brachten gevechtsvliegtui gen ten Oosten van Great Yar mouth drie koopvaardijschepen van de zamen 28.000 ton tot zin ken. Zij beschadigden bovendien in dezelfde wateren, alsmede in het Kanaal van St. George vier groote koopvaardijschepen zóó ernstig, dat nieuwe verliezen aan scheepsruimte als zeker kunnen worden aangenomen. De luchtaan vallen waren voorts gericht op vliegvelden in Oost-Enge- 1 an d. Britsche bommenwerpers ver woestten in den nacht van 3 op 4 October te Rotterdam twee kerken, brachten een Nederlandsch hospitaalschip tot zinken en ver oorzaakten verliezen/ onder de burgerbevolking. Gevechtshandelingen van den vijand boven het gebied van het Duitsche Rijk vonden niet plaats. De Britsche luchtmacht verloor in den tijd van 24 Augustus tot 30 September 476 vliegtuigen. In denzelfden tijd gingen in den str|jd tegen Groot-Brittannië in totaal 40 eigen vliegtuigen ver loren. WANT DUITSCHLAND WEST OP ALLE FRONTEN VOOB EUROPA" Gisteren werd gemeld: De aanvalsoperaties in het Oos ten vorderen gunstig. In het Zui den van de Oekraïne hebben infan teriedivisies by gevechten om sterk opgebouwde en taai verdedigde Sowjetstellingen in het gebied van Perekop en bij de zuivering van het schiereiland bezuiden de Dnjeprmonding en van eenige klei ne eilanden in de Zwarte Zee in den tijd van 24 tot 29 September ruim 12.000 gevangenen binnengebracht en 34 tanks, 179 kanonnen en 472 machinegeweren buitgemaakt. Vanuit Oesel hebben pioniers met stormbooten in stoutmoedi- gen aanval het eiland Abruka bezet en de bezetting gevangen genomen. In Oost-Karelië hebben de Finsche troepen hun operaties met succes voortgezet. Luchtaanvallen zijn in den afge- loopen nacht gericht, op een be langrijke wapenfabriek ten Zuid- Oosten van T s j a r k o f en op mi litaire installaties in Moskou en Leningrad. Aan de Oost- en Zuid-Oostkust van Engeland hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht voor den oorlog be langrijke installaties gebombar deerd. In Noord-Afrika hebben Duit sche duikbommenwerpers losplaat sen in de haven van T o b r o e k en Mersa Matroeh met suc ces aangevallen. Tijdens luchtge vechten zijn twee Britsche jagers neergeschoten. Er zijn geen vijandelijke toestel len naar het rijksgebied gevlogen. LANDINGSPOGING DER SOWJETS VERIJDELD. (D. N. B.) Op 3 October hebben de Sowjets na krachtige voorbereiding door de artillerie een vergeefsche landingspo ging ondernomen aan de kust van de Finsche Golf bij Strelja. Daarbij werden 2000 Sowjetsoldaten gedood. Voorts werden drie Sowjetmo- torbooten tot zinken gebracht en werd een Sowjet-koopvaardijschip in brand geschoten. BOLSJEWISTISCHE HAVENS BESCHOTEN. (D. N. B.) De voor Leningrad opge stelde zware Duitsche artillerie heeft ook op 3 October weer met succes de bolsjewistische havens Oranien- baum en Kroonstad beschoten. Verscheidene van de daar liggende Sowjetschepen werden door het vuur van de Duitsche artillerie beschadigd. DOODVONNISSEN IN HET PROTECTORAAT. (D. N. B.) De standrechtbank te Praag en te Briinn hebben eenige per sonen ter dood veroordeeld wegens voor bereiding tot hoogverraad, economische I sabotage en ongeoorloofd bezit van wa penen. Onder de gevonnisten bevindt j zich een voormalig kolonel van het Ce- j chische leger. De vonnissen zijn reeds i voltrokken. NA DE REDE VAN HITLER. (D. N. B.) De rede die Hitier Vrijdag uitgesproken heeft, heeft alle groote problemen zoo grondig behandeld en het vertrouwen van het Duitsche volk en zijn leiding in de overwinning zoo duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat het inne men van een standpunt te dien aanzien volgens de meening van politieke krin gen in de Duitsche hoofdstad overbo dig is. Van de door de rede naar voren ge brachte kwesties verdient, naar men in Berlijn meent, in het bijzonder het so ciale probleem genoemd te worden, daar juist op dit oogenblik de leider der Ver- eenigde Staten oproept voor het Winter- hulpwerk. Op een vraag uit bultenlandache pers kringen of Turkse eenlgerlel maatrege len genomen keert in zake den door den Fllhrer In zfln rede van Vrijdag opnieuw aangehaalden elsch van Molotow van steunpunten aan de Dardanellen, heeft men te Berlijn verklaard, dat deze eisch van Molotow voor de Turksche regeering ternauwernood iets nieuws kon zijn, daar de rjjksregeering reeds in haar memo randum van den 22sten Juni het thema heeft aangeroerd en de Turksche regee ring ook overigens wel gelegenheid zou hebben gehad inlichtingen over dit feit in te winnen. MR W. M. VAN LANSCHOT f Te Vught ia Zaterdag, 72 jaren oud, overleden de heer Mr W. M. van Lan- echot, lid van de Eerste Earner. Mr van Lanschot heeft van 1902 1908 de functie van griffier der Staten van Noord-Brabant vervuld. Op 9 December 1913 werd h$ benoemd tot president van den Krijgsraad te Den Bosch. Aan den arbeid van den Volkenbond heeft hij een werkzaam aandeel geno- mtm VOOR STRAF IN DONKER. De burgemeester van Hilversum heeft bepaald, dat inwoners, die de voorschrif ten ter zake van de verduistering niet afdoende in acht nemen, voor den tfld van ten minste één wéék van stroom toevoer zullen worden uitgesloten. VERBEURDVERKLARING VOOR VERNIETIGING. De secretaris-generaal van het depar tement van Justitie heeft bepaald, dat in gevallen, waarin by veroordeeling we gens een strafbaar feit de vernietiging of onbruikbaarmaking van bepaalde voorwerpen in gevolge eenig wettelijk voorschrift zou worden bevolen, deze in stede daarvan worden verbeurd ver klaard, indien zij voor de volkshuishou ding van belang zjjn. ZILVEREN JUBILEUM W. C. F. SCHEPS. Onze medewerker, de heer W. C. F. Scheps, journalist te 's Gravenhage, viert 1 Nov. a.s. zjjn zilveren journalistiek ju bileum. De heer Scheps is o.m. een voor aanstaand figuur in de Ned. drankbe strijding, waarin hij een groot aantal functies bekleedt. DUITSCH SPORTFEEST TE AMSTERDAM. In het Olympisch Stadion te Amster dam is een massale sportdemonstratie op initiatief van den Rijkscommissaris dr Seyss Inquart door de Duitsche dienst- post gehouden. Zaterdagmiddag werden de Duitsche athleten, die op uitnoodiging van den Rijkscommissaris naar Nederland zyn gekomen, te Den Haag officieel door den Rijkscommissaris ontvangen. In een persoonlijk woord dankte de Rijkscommissaris in het bijzonder Dr Jensth voor zyn overkomst en de orga nisatoren van dit sportfeest. LICHTEN AAN BIJ ZONS ONDERGANG. De Alg. Automobiel Club schrijft: De Hooge Raad stelt zich op het standpunt, dat door de verordening van den Rijkscommissaris de bepalingen van de Motor- en Rijwielwet in zake de tijdstippen van ontsteken en dooven der voertuigverlichting zijn vervallen. Dit beteekent dus, dat men voortaan straf baar is, indien men met een voertuig (ook een rijwiel) zonder licht rijdt tus- schen zonsondergang en zonsopkomst. BEZOLDIGING V.M. ZEE- EN LANDMACHT. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft bepaald, dat te rekenen van 1 December 1940 de bij besluit van 23 September 1933 (Staatsblad no. 486) vastgestel de normen tijdelijk met 6 pCt. worden verhoogd. VERVANGING BIJ HUWELIJK OVER TE LEGGEN STUKKEN In het Verordeningsblad is opgeno men een beschikking van den sec/etaris- generaal van het departement van Justi tie, waarbij het volgende wordt bepaald Indien ten gevolge van de bijzondere omstandigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet de beschikking kan worden verkregen over aan den ambtenaar van den Burgerlij ken Stand voor de voltrekking des hu welijks over te leggen stukken, kunnen MAANDAG 6 OCT. 1941. Offert Godo dank, en betaalt den Al lerhoogste uwe geloften. Pb. 50 14. Zon Maan op onder op onder 7.48 19.08 19.40 8.44 13 Oei. Laatste kwartier. 20 Oct. Nieuwe maan. b|j rechterlijke beschikking andere stuk ken of verklaringen ter vervanging ge noegzaam worden verklaard. De beschikking wordt by met rede nen omkleed verzoekschrift gevraagd aan de rechtbank, binnen welker arron dissement het huwelijk was te voltrek ken. Tegen de beschikking staat hoo- gere voorziening niet open. In de huwelijksakte zal van de be schikking melding worden gemaakt. KEURING VOOR DEN NEDER- LANDSCHEN ARBEIDSDIENST. Voor vrijwillige dienstneming- bij den Nederlandschen arbeidsdienst zal op verschillende data en plaatsen gelegen heid zyn voor keuring voor vrijwillige dienstneming. Ieder, die aan de volgende voorwaar den voldoet, kan zich naar de dichtst- bjjgelegen keuringsplaats begeven en zich aanmelden by den voorzitter van den keuringsraad. Reiskosten voor de heen- en terugreis worden vergoed. Gegadigden moeten aan de volgende voorwaarden voldoen: a. Niet jonger zyn dan 17 en niet ouder zijn dan 23 jaar. b. Ongehuwd zijn. c. Gezond zijn. De keuring heeft o.a. plaats op Dins dag 7 en Woensdag 8 October te Rot terdam, Oranjeboomstr. 109. Donderdag 9 en Vrijdag 10 October, te Breda, Leuvenaarstraat 97. Ieder die wordt goedgekeurd en ove rigens aan de te stellen eischen voldoet, wordt op 3 November 1941 opgeroepen om gedurende SVz maand in den Neder landschen Arbeidsdienst te dienen. Na beëindiging van den diensttijd van 5Va maand kan de vrijwilliger bij ge bleken geschiktheid, in aanmerking ko men voor een van de drie volgende groepen: a. opleiding tot kader; b. vrijwillig nadienen gedurende na der te bepalen tyd; c. na eervol ontslag voorkeur bij ar beidsbemiddeling in Nederland. (S. P. T.). Onder den titel: „Oorlogs voorbereidingen in Nederlandsch-Indië'' publiceert de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" een telegram van haar by zonde ren correspondent in Azië. In het artikel wordt onder meer ver klaard, dat in Bangkok steeds meer be richten binnenkomen over een in tensieve oorlogsvoorbe reiding in Nederlandsch- Indië. In alle steden worden haastig schuilkelders ingericht. In Batavia bouwt men zelfs schuilplaatsen, die een onderkomen bieden aan 20.000 personen. In de munitiefabrieken van Ban doeng wordt koortsachtig gewerkt, terwyl in holen in de hergen geheime munitiedepots worden ingericht. De Ver. Staten krijgen dagelijks op drachten voor de levering van bommen- werpers en vrachtauto's. De kusten der eilanden worden doorloopend door water vliegtuigen bewaakt. In de rimboe zyn meer dan 50 zorgvuldig gecamoufleerde vliegvelden aangelegd. In geheel Ned.- Indië constateert men een uitbreiding van het luchtwapen, hetgeen de beste afweer wordt geacht tegen een vijande lijke invasiepoging. Aan den anderen kant wordt het land leger steeds meer gemotoriseerd. Men besteed aandacht aan het feit, dat, het van groot nut is, indien een groot aan tal troepen zoo snel mogelijk op bepaal de bedreigde plaatsen kan worden sa mengetrokken. Ook worden zooveel mo gelijk inlanders tot militair chauffeur opgeleid, terwijl de autoriteiten alle aan dacht besteden aan het aanleggen van zeer groote hoeveelheden levensmiddelen, voornamelijk rijst. Ten slotte, zoo bericht de „D. A. Z.", zouden parachutisten worden opgeleid, die over een geheime techniek beschik ken, in verband met het tropische kli maat.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1