Rondgang door den Dam-doolhof. Voor de Jeugd. DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorslstraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 3438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 i Losse nummers cent ltsche Want deze God is onze God eeuwigltJk en altoos; Hfj zal ons geleiden tot den dood toe. Pb. 48 15. Rede van den Rijkscommissaris te Amsterdam '<il i, 2 konijnen, een een dweil, 2 vel- •ozenkrans in etui, een horloge met ïoen, een dames- aderen riemen, een en doublé ring, een jouden zegelring, 8 ije, 2 rijen brood-j schoentje, eed :en sleutel aan een, tennisballen, een. distributiebonnen. 11. ecteur van Politie, RENEMAN. ZATERDAG 4 OCT. 1941 56e JAARGANG - No. 4 In Ruslroö was er groote behoefte aan veevoeder, zoodat een wagen hooi dertig „Lewendaalders" opbracht. Plotseling komt er een wending ten goe de. Tegen het einde van de maand Mei slaat het weer in Duitsehland om en wordt dan mild en zacht. De boomen beginnen te ont luiken. In het overige Europa bleef de tempera tuur echter laag-. Zelfs sneeuwde het nog dagelijks in Noord-Italië en werden te Pa rijs processies gehouden, om zachter weer af te smeeken. Einde Mei was het aantal door gebrek omgekomen dieren in Friesland gestegen tot 12.000 en in Groningen tot 17.000. Kwamen uit. België eenigen tijd later be richten binnen van beter weer, in Italië scheen nog steeds de winter te heerschen. De Zuidelijke Alpendalen lagen nog dik onder de sneeuw en een felle Noordenwind veroorzaakte een nijpende koude. In plaats van granen at men wortels. Ondanks verlagingen tegen het einde van 1718, bleven in de meeste Europeesche lan den de prijzen van de levensmiddelen en van het veevoeder vrij hoog, of door misgewas, of door kunstmatige prijsopdrijving. Zoo verbrandden enkele baatzuchtige lie den verschillende hooibergen, om de hooi- prijzen op een hoog peil te handhaven. Om zulke wandaden te voorkomem werden de hooibergen voortaan van overheidswege be waakt. WAT EEN CHINEESCK EVANGELIST LEERT. Zendeling Boskamp, die langen tijd in China werkte, vertelt in zijn boek „Ver nietigende en opbouwende machten in China" een gelijkenis, die een zijner Chi- rieesche Evangelisten eens in een preek ge bruikte. Zij luidt ongeveer als volgt: „Het schip moet in het water zijn, niet het water in het schip. De ziel leeft wel in de wereld, maar toch mag de wereld niet in de ziel leven. Is het water in het schip, dan zinkt het; vervult de wereld de ziel, dan gaat zij verloren. Zie, hoe de schipper dag en nacht acht geeft of het water door de planken heendringt, ziet hoe hij telkens het water uit het schip schept. Zoo moet ook gij door het geloof en berouw het water der wereld en het slijk der zonde uit uw-ziel scheppen." Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 6Qa, Goes. Van wedstrijdprobleem nr 10 ontvingen oplossingen van M. J. v. d. Weele en D. v. d. Kreeke te Goes, J. Strooband en W. Boogaard te Middelburg. Alleen aan M. J. v. d. Weele kon een vol punt worden toege kend, daar hij de eenige was die de volle dige oplossing heeft aangegeven. De andere drie inzenders kregen een punt toege wezen. De uitslag van den wedstrijd is: le prijs M. J. v. d. Weele, Goes 1,50; (na loting) 2e pr. D. v. d. Kreeke, Goes 0,753e pr. J. Strooband, Middelburg 0,75. De andere oplossers hopen we een vol gend keer, door hun doorzettingsvermogen, in de prijzen-toekenning aan te treffen. In onze rubriek van 20 Sept. hebben we een tweetal vraagstukjes geplaatst van J. F. Moser; de oplossing luidt hiervan als volgt Stand nr 1: zw. 5 sch. op 9. 16. 27. 31. 33wit 4 sch. op8. 36. 41. 42. 1. 42—37 31X42 2. 41—37 42X31 3. 8—3 9—13 nog het beste. 4. 326 en wint. Stand nr 2: twee schijven van zwart op 36 en 41twee dammen van wit op 15 en 20. Abusievelijk werd een zwarte dam afge drukt op 41 inplaats van een schijf. 1. 20—14 4147 A 2. 1441 en wint. 1A 41—46 2. 145 3641 3. 1547 wint. De Hekstelling. De hekstelling behoort tot één van de spelsystemen, die al vroeg in de partij toe gepast kunnen worden. Algemeen is het vormen van deze stelling, in de aanvangs- zetten, niet sterk, en uit het oogpunt van positie wordt dit dan ook veroordeeld. De hekstelling wordt met 4 schijven ge vormd, en wel voor wit met 36, 31, 26, 27 en voor zwart met 15. 20, 24 en 25. Wanneer één der spelers de hekstelling neemt, is het een eerste vereischte te ver hinderen dat zijn tegenstander geen te sterk centrum kan vormen. Het nemen van de hekstelling brangt dan ook niet altijd voor deel, en om dit aan te toonen ontleenen wij aan „Damopeningen en middenspelstu dies", door J. B. M. J. Eekhoud, het vol gende: 1 2 3 4 5 16 26 86 46 lü n wr Ui W up m. m 15 25 35 45 47 48 49 50 Zw. 11 sch. op: 6. 8. 12. 13. 14. 16. 18. 19 22 23. 24. Wit 11 sch. op: 26. 27. 31. 33. 36. 39. 40. 42. 43. 44. 45; Wit heeft hier de hekstelling ingenomen en haalt er zijn voordeel uit. Hoe? U zult het liever zelf even bekijken, dan dat het antwoord er direct onder staat. 1 2 3 4 5 Zw. 18 sch. op: 2. 3. 5. 6. 7. 8. 9. 11. 13. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 22. 24. 25. Wit 18 sch. op: 26. 27. 29. 31. 33. 35. 36. 37. 38. 39. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. Wit haalt voordeel; hoe? Het nemen van de hekstelling kan ook nadeel hebben, hetgeen we in onderstaan- den stand kunnen zien. 12 3 4 5 Zw. 15 sch. op: 2. 3. 6. 7. 9. 11. 12. 13. 15. 16. 18. 20. 24. 25. 26. Wit 15 sch. op 27. 29. 31. 32. 33. 35. 36. 38. 39. 42. 43. 45. 47. 48. 49. Zwart, die de hekstelling heeft, ontkomt nu niet aan nadeel. Hoe? Aan de Nichtjes en Neefjes! Het is weer zoo ver hoor, dat de prijsjes kunnen worden bekend gemaakt. De winnaars zijn ditmaal: Vaders Oud ste, Lumey, Naerebout en Dolfijn, die ieder een schetsboek krijgen, Zonnebloem en Zangvogeltje een foto-album en Zusje een poësie-album. De oplossingen van de prijsraadsels zijn: 28 Juni: Een goed humeur is een der sie raden die ons het beste staan. Onderd: Ro meinen, hunnebed, diadeem, steunen, boei en, had, es boomgaard, bessen, stoer, are, ho. 2. Vroeg begonnen, veel gewonnen. On derd.: boeren, neen, groen, bevel, wennen, eg, vogel. 12 Juli: Met groote heeren is het kwaad kersen eten. Onderd.: kersen, eten, tros, morgen, mand, hek, wei, heet, water. 2. Zingt den Heere een lied. Onderd.: le ren, ring, lied, ring, dertig, heel, geel. 6 Sept.: 1. Wie zich aan een ander spie gelt, spiegelt zich zacht. Onderd.: richten, aandachtig, spil, Peel, ezel, wicht, harp, spiegel, zwierig, spaander. 2. Goed begin is 't halve werk. OndercL: heden, gevel, begin, berk, woest, nat, vies. 20 Sept.: 1. Maak dat geen jonkheid le dig gaat, want ledigheid leert enkel kwaad. Onderd.Waarde, Drente, Leiden, Aken, Wight, Den Haag, delta, wallen, koekoek, geit, handig, graat, mengen. 2. Kakelen is niemendal, eieren leggen is het al. Onderd.: helm, ginds, lelie, heide, kakelen, rammelaar, angst, trein. En nu de briefjes. We beginnen ditmaal op Walcheren met: "St. Laurens. „Vaders Oudste". Jij bofte maar weer, dat je twee maal uit lo- geeren mocht. Wat fijn dat je het hondje mag hebben. Heb je er al een naam voor bedacht? Nee, in de vacantie zijn de bad pakken niet erg gesleten. Nu maar weer hopen dat het een volgend jaar beter gaat. Serooskerke. „Karekiet." Ik vind het erg gezellig dat je weer een briefje schrijft, maar hoe zit het met de raadsels? Heb je de oplossingen niet kunnen vinden of heb je vergeten ze er bij te doen Als je broer ze eens mee wil nemen, dan graag. Middelburg. „Willem de Zwijger". Ja, ook in den herfst is er veel in de na tuur te genieten en we moeten dat altijd zien als een wonder van God. Ja, het is bij jullie wel een tegenstelling, in de stad de verwoesting, en daarbuiten de natuur, die vóór den winterslaap nog eens in gouden pracht staat te prijken. Vrouwenpolder. „Bloemenmeisje". Ik merk wel dat jij niet bang bent om een flinke fietstocht te maken. Maar, jullie had den dan ook een mooie uitgezocht. Al woon je dan niet meer in Vlissingen, jullie heb ben toch de zeekant gehouden en voor het oogenblik is het hier wel zoo prettig. „Moeders Meisje". Jullie treft het deze vacantie beter dan in de zomervacantie. Ge lukkig maar, dat je zoo gauw beter was, nu kun je heerlijk nog wat van de buiten lucht genieten. Fijn hoor, zoo'n verjaardag- feest. N i s s e. „Zusje". Ik kan Jopie geen on gelijk geven, want je zou mij ook niet mee krijgen hoor. Ik zou achter het hek blijven! Fijn dat de M.V. weer begint. Hebben jullie nog wol en rijde in voorraad voor de hand werkjes? O ja, wil je me nog eens het vol ledig adres met den naam geven van dat meisje in VI. Kattend ij ke. „Dolfijn". Ja, zoo'n mooie Septembermaand was wel een mee vallertje na al den regen in Augustus. Je moet je vrije tijd maar zooveel mogelijk be steden om er van te genieten. Nu, als we van den winter genoeg licht hebben, kun je heel wat lezen. „Naerebout". Je weet, ik heb mijn woord gegeven, maar, voor ik het vergeet, nog hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Al was het dan geen snoe perij, je hebt mij toch ook getracteerd. Een Familieberichten 33 cent per regel Overige edverlentièn 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine edvertentiën f 0.55 bif vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract beleagrljke korting r den c c e s mbar- op 3 ■es in elang- Zuid- arvan waar- •e ge- geloo- itsche a s t- rnking waren g be- a de 1 u i d- •schei- scho- een- itsche mbar- ■nwer- 'erken d T o- noch boven men." !T OP iOPA- artikel over de betrekkingen tusschen Engeland en Nederlandsch-Indië. Daarin wordt gezegd: Het is tijd, dat de „Hol- landsch-Britsche alliantie" ook tot het Verre Oosten wordt uitgebreid. Voor zijn bezoek aan Batavia heeft Duff Cooper verklaard, dat het doel van zijn reis de vorming van een Ame- rikaansch - Britsch - Chineesch - Neder- landsch-Indisch diplomatiek front is. In Batavia zei hij nog duidelijkerEngeland zal niet werkeloos toezien, indien Neder lands ch-Indië mocht worden aangevallen. Het wederzijdsche begrip kon niet beter zijn. „Nederlandsch-Indië is onze bond genoot, Britsche troepen zouden in ge val van nood zonder dralen er tot steun worden heengezonden". te brengen, heeft Churchill steeds maar één ding geroepen: „Ik wil een oorlog hebben!" Hij heeft hem nu. Er wordt een strijd geleverd tusschen de waarheid en de leugen. En zooals steeds zal deze Strijd tenslotte zegevie rend eindigen voor de waarheid. Een feit is, dat thans sedert twee ja ren Duitsehland den eenen tegenstander na den anderen tegen de aarde heeft ge worpen. (Stormachtige bijval.) Ik heb terstond na de eerste botsing weer mijn hand toegestoken. Zij is ter stond afgewezen eri sindsdien hebben wij immer beleefd, dat ieder vredesaanbod van mij terstond werd uitgebuit door den oorlogsopruier Churchill en zijn aan hang, om te verklaren, dat het een he men zijn, niet alleen aan de vernietiging van Duitsehland, maar van Europa. Ik spreek dat eerst heden uit, omdat ik heden zeggen mag, dat deze tegen stander reeds gebroken is en nooit meer zal opstaan.- Dat dit gevaar werd afgewend hebben wij in de eerste plaats te danken aan de dapperheid, de volharding, de offer vaardigheid van onze Duitsche soldaten en ook aan de opofferingen van allen, die met ons zijn opgerukt. Van de IJszee tot aan de Zwarte Zee strijden nu onze Duitsche soldaten en met hen de Finnen, Italianen, de Honga ren, de Roemenen, Slowaken, komen de Kroaten en Spanjaarden, zij allen ruk ken thans op naar den slag. Belgen, Ne- Ifs Frah- i in dit hebben maanden geleden, an Smo- d en wij aan vöor ■ssen, die aans ge- Russen, cnietigde geschut Het aan- dus in igt reeds ernietig- vliegtui- en dap- i en aan aen zich -dijk. Bo- presta- iresteerd •n 25000 zijn weer ter Rus- Duitsche nter dit „tuur op en dank- dit ver- dat er is, dien eelheden kunnen eëindigd soldaat a werke- ertegen- loor het '.illioenen er deze daaruit natieker ?er was. ug, weer niet mijn oude partijprogram, welks ver wezenlijking mij nog belangrijker is en schijnt te zijn dan wellicht op den eersten dag. ENGELSCH-BOLSJEWISTISCHE STAPPEN IN AFGANISTAN, (D. N. B.). Naar de Engelsche nieuws dienst meldt, hebben de regeeringen van Engeland en de Sowjet-Unie bij die van Afganistan stappen ondernomen wegens den z.g. „verderfelijken invloed" van de in Afganistan wonende Duitschers. COLETTE BEGENADIGD. (D. N. B.). Colette, de dader van den i aanslag van Laval en Déat, heeft heden van maarschalk Pétain gratie gekregen. Hij was ter dood veroordeeld. ZATERDAG 4 OCT. 1941. Zon op onder 7.45 19.12 5 Oct. Volle maan. 13 Oct. Laatste kwartier. Maan op onder 19.02 6.34 ZONDAG 5 OCT. 1941. O God! wij gedenken uwer weldadig heid, in het midden uws tempels. Pa. 48 10. Zon op onder 7.46 19.10 Vandaag Volle maan. 13 Oct. Laatste kwartier, Maan op onder 19.26 7.39 Op de groote betooging van de N. S. Frauensehaft in het Concertgebouw te Amsterdam heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss-Inquart, gespro ken, na de rede van de Reichsfrauen- führerin, mevr. Gertrud Scholtz-KIink. Hij gaf uitdrukking aan zijn voldoe ning, dat Nederlandsche en Duitsche vrouwen bijeen waren gekomen in een vergadering, als een bewijs, dat in dit land menschen zijn, die zich volkomen bewust zijn, waarom het gaat. Deze Duitsche vrouwen, die thans wederom aan de zijde van de Duitsche mannen haar lot dragen, zijn dezelfde, die reeds eens haar vaders of broers en toekomstige echtgenooten uit hebben zien trekken in een worsteling van vier jaren en die den tijd hebben doorleefd, waarin de veldslagen in het Westen en het Oosten werden gestreden. Vrouwen, die het ineenstorten van het Rijk hebben meegemaakt en niet hebben gewanhoopt, doch toen, te zamen met de mannen, die eveneens uit deze moeilijkheden omhoog zijn gekomen, begonnen zjjn het leven van het Rijk nieuw op te bouwen. De Duitsche vrouw heeft de jaren, waarin de Fiihrer riep, en de verrijzenis van het Rijk meegemaakt en is niet jui chend, doch met ernstige vastberaden heid in den oorlog getreden, welken thans haar broeders, echtgenooten en zo nen strijden tot het beslissend einde. Zij staat recht, met een houding, wel ke den man het gelukkige gevoel geeft een lotgenoote en kameraad te hebben, die men noodig heeft om het lot vorm te geven. Dit wil niet zeggen, dat men kan beweren, dat do Duitsche vrouw hard is, zeker niet, wanneer men onder hardheid verstaat de uiting van het ge voel en den uiteriijken levensvorm. Har de dingen geschieden en zijn noodzake lijk. Dat is geen karaktereigenschap, doch dat is slechts het voltrekken van het lot. Wanneer ik hier spreek van hardheid, aldus ging de Rijkscommissaris verder, welke wij ook hier dikwijls moeten toe passen, dan moet men hieronder niet verstaan de uiterlijke handelingen. Wij moeten hard zijn tegen ons zelf, aange zien wij de verantwoording dragen, op dat wij de groote taak kunnen vervul len, welke ons is opgedragen. Gij vrouwen evenwel, kent deze hard heid niet, en bij u is- het de uiterlijke houding en de waardigheid, waarmede gij steeds weer uw lot draagt. Ik spreek thans heel openhartig, want het zou volkomen onoprecht zijn, wan neer ik zou beloven, dat de komende winter bijzonder aangenaam of beter zou zijn, dan wat we .tot nu toe hebben ge had. Daarvoor zorgt de vijand, omdat hij ons militair niet kan overwinnen. Nog steeds tracht hij ons door econo- sche vernietiging ook moreel te treffen en daardoor militair te overwinnen. Wij weten echter beter en deze poging kan thans reeds mislukt genoemd worden. Wel kunnieni we zeggen), dat in den ko menden! winter niemand van honger of koude zal omkomen). In het algemeen kunnen we, dat kan nu reeds worden gezegd, het levenspeil van thans handhaven tot het oogenblik, waarop we weer zullen kunnen putten uit de groote reserves. Alles, wat onze mijnwerkers in Lim burg sedert September van dit jaar aan steenkool hebben gewonnen, kan ter be schikking worden gesteld van de Ne derlandsche verzorging en we kun nen dus zeggen, dat wig, in dit gebied, er doorheen zullen kunnen komen, doch even duidelijk is, en dat zeg ik openhar tig, dat we dezen zwaren tijd door zullen moeten maken, een tjjd, waarin niet 1 VI 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 9