mazon Hop hop, paardje Aanbesteding. Ksrk^isyws Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. Onderwijs Laatste Berichten ZUID-BEVELAND. Aiinop Varkoopingen en Aanbestsdingen Marktberichten Burgerlijke Stand Abonneert U op dit blad 'f-w. Ned. Herv, Kerk, Beroepen: „e Beetgum (Fr,), J. G, Steenbeek Jr te Denekampte Zullen (U,), .T. J, H. v, d. Roe te Vianen. Bedankt: voor Aalst, cand. P. J. Dorsman te Rotterdam. In de 22ste zitting der Alg. Synode bracht de president ter sprake de eind redactie der nieuwe aangenomen regle menten en stelde voor aan de commis sie voor de eindredactie een speciale commissie bestaande uit de heeren dr Wagenaar en de secretaris toe te voe gen om deze eindredactie voor te berei den. De eigenlijke commissie voor de eindredactie zal dan rapport uitbrengen aan de Synode. Het moderamen zal wor den gemachtigd in dit bijzondere geval de eindredactie vast te stellen. Aangenomen werd een voorstel om uit de noodcollecte f 850 te schenken voor de evangelisatie onder de havenarbeiders te Rotterdam. Besloten werd onderafdeelingen van -kerkelijk overleg n.l. Kerk en Jeugd en Kerk en Zending op te heffen, omdat deze beide haar beslag hadden gekregen in den Hervormden Jeugdraad en den Hervormden Zendingsraad. Op voorstel van de werkgroep Kerk en Ziekenzorg werd een subsidie ver leend tot 't vervaardigen van een kaart, waarop vermeld alle diaconesseninrich- tingen, protestantsche ziekenhuizen en philantropisehe vereenigingen. Met belangstelling werd kennis geno men van een verslag van de vergade ring van den Ned. Kinderzorg-Bond, als ook van de ingekomen dankbetuiging van het hoofdbestuur van het Nederl. Bijbelgenootschap over de wijze, waarop de Synode de nieuwe Bijbelvertaling ont vangen had. Naar de jaarlijksche vergadering van de federatie van de Hervormde Jongeren werd afgevaardigd Ds de Bruijn. Een concept brief vna de werkgroep „Kerk en Kerken" aan de buitengewöne- class. vergaderingen werd, naar „Kerke lijk Overleg" verwezen. Ds A. Groenewegen. In den ouderdom van 84 jaar is te Zeist overleden Ds A. Groenewegen, em. pred. van de Geref. Kerk van Woudsend (Pr.). An dries Groenewegen studeerde aan de Vrij© Universiteit en aanvaardde op ruim 35-jarigen leeftijd het predikambt bij de toenmalige Ned. Geref. Kerk van Woudsend (Fr.), welke hij diende van 5 April 1891 tot 1 Sept. 1910, toen hem eervol emeritaat werd verleend. Hulppredikers. Cand. L. S. Blom te Hilversum is be noemd tot hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente van Westzaan. Cand. H. J. André Douwes is benoemd tot hulpprediker der Ned. Herv. Ge meente te Nieuw-Dordrecht. Benoemd tot hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente te Nieuw-Vennep, cand. A. J. Flink te Hilversum. Tot voorganger-hulpprediker der Ned. Herv. Evangelisatie in de Wieiïn- germeer is benoemd cand. C. Fortuin te Maassluis. Tot hulpprediker der Ned. Herv. Gemeente te Warnsveld is benoemd cand. G. van Moorsel. Benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam (wijk Q), cand. A. W. D. A. Ravesloot te 's-Gravenhagé. Herv. Evangelisatie te Tilburg. Tot voorganger-evangelist van de Her vormde (Geref.) Evangelisatie „Elim" te Tilburg is benoemd de heer H. J. Begeer, godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravemoer, die deze benoeming heeft aangenomen. Algemeene vergadering Unie C. B. O. Gisteren werd in het Chr. Doofstom- meninstituut „Effatha" te Voorburg de algemeene vergadering gehouden van de Unie C. B. O. (onderwijzers en artsen bij het Chr. Buitengewoon onderwijs). Aan de algemeene vergadering ging een bezoek aan de school „Effatha" vooraf. Na een gemeenschappelijken maaltijd in de gymnastiekzaal der school, ving om 2 uur de algemeene vergadering aan onder presidium van Dr R. Vedder van Amsterdam. Als spreker trad op de heer A. A. v. Holten, hoofd van de school van „Effa tha", die een lezing hield over het on derwijs aan doofstommen. Spr. zette al lereerst het doel van dit ondérwijs uit een, stond stil bij het lezen en liplezen, het articulatie-onderwijs, het verstaan der taal, het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis, het godsdienstofaderwjjs, de vakopleiding en de nazorg. Nadat met den inleider van gedachten gewisseld was, werden nog enkele huishoudelijke zaken afgedaan, waarna de vergadering op gebruikelijke wijze werd gesloten. De gelijkstelling van diploma's. Het is nu ongeveer vier maanden ge leden, dat de secretarissen-generaal van zes Nederlandsehe departementen van algemeen bestuur het besluit tot gelijk stelling VS/11 Duitsche diploma's met over eenkomstige Nederlandsehe publiceer den. Het Groot-Duitsche rijk heeft nu de in Nederland verworven bevoegdhe- éev princpiücl met dj Dnitwjba gelijk gesteld, dit natuurlijk behoudens speciale eisehen, b.v. v«n onbesproken gedrag, ariërschap, enz, De studiegelegenheid wordt nu zeer vergroot, want het oude bezwaar, daf een opleiding in het buitenland wel ken nis en bekwaamheid maar daarom nog geen bevoegdheid gaf, is nu weg gevallen. A.o. artsen, ingenieurs en be- kieeders van andere z.g. academische (maar ook andere!) beroepen kunnen zich nu in het buitenland bekwamen, met het vooruitzicht, dat het daar verwor ven diploma ook hier geldig zal zyn. Een belemmering van de vrije keuze is hier mede uit den weg geruimd. De autoriteiten houden het in de hand, een overmatigen toevloed van krachten uit Duitschland, dat nu eenmaal zooveel grooter is, te beletten. En wel hierdoor, dat een diploma op zich zelf niet voldoen de is, maar een „Staatsstempel" behoeft om voor beroepsuitoefening geldig te zijn. Ook zyn er studies, die alleen in eigen land voor beroepsuitoefening in datzelfde land kunnen worden gevolgd, men denke b.v. aan de rechten. Vereeniging van Chr. Bewaarschoolon derwijzeressen in Nederland. Onder presidium van mej. A. v. Weesp werd te Haarlem de 37e algemeene ver gadering gehouden van de Vereen, van Chr. Bewaarschoolonderwijzeressen in Nederland, welke druk bezocht was. De presidente opende de vergadering met gebed en lezing van een Schriftge deelte. Vervolgens sprak zij een woord van welkom, waarin zij er op wees dat in dit jaar, zoo vol' van moeilijkheden, de vereeniging haar werk en haar leden kennelijk gezegend zijn. De secretaresse, mej. C. Kooy, van 's Gravenhage, bracht vervolgens het jaarverslag uit. Daaraan ontleenen we dat het hoofdbestuur een actief aandeel genomen had aan de Frötaelherdenking. De hulpactie voor noodüjdende voorbe reidende scholen bracht veel werk aan den winkel, maar vele scholen en colle ga's konden dan ook geholpen worden. De federatie gesloten met andere orga nisaties op voorbereidend lager onder wijsgebied werd door alle afdeelingen goedgekeurd. Het bestuur trad ook toe tot het comité voor het te houden Chr. schoolcongres. Het verslag van de penningmeester- esse, Mej. A. Brants van Den Haag, ge waagde van een klein batig saldo. De verslagen werden goedgekeurd en de penningmeesteresse, gehoord het accoun tantsrapport, van haar beheer gedechar geerd. De verslagen van het maandblad „De Chr. Bewaarschool", van „Helpt elkan der" en „Martha" werden eveneens goedgekeurd. In de middagvergadering hield de heer S. Stemerding van Voorburg, oud-direc teur van een Chr. Kweekschool te Rot terdam, een referaat over: „Gekrookte rietjes en rookende vlaswiekjes". De aftredende adviseur van de ver eeniging, de heer J. Hobma van Utrecht, werd herkozen en tot tijdelijk lid van het hoofdbestuur gekozen mej. J. Vljjm te Utrecht. Benoemingen, Benoemd tot onderwijzer (es) aan de Herv. School te Ermelo, mej. C. F. Schmelling te Ameide; aan de Chr. School te Woudsend, K. Dijkstra te Gerkesklooster. Westkapelle. Behoudens goedkeuring door den secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming werden door den loco-burgemeester aan de avondschool voor theoretisch nijverheidsonderwijs al hier voor het tijdvak van 1 October 1941 tot en met 30 September 1942 benoemd: Tot directeur en leeraar in lijn- en vakteekenen, schetsen, projectieteekenen en redisschrift, de heer LHuibregt- s e W z. te M i d d e 1 fc u r g; tot lee raar in Nederlandsehe taal, rekenen, meetkunde en algebra, de heer L. C. J. Kooiman te Westkapelle; tot leeragr in het technisch schetsen en handteekenen de heer A. vanderZee te Z o u t e 1 a n| d e; tot leeraar in lijn en vakteekenen, vaktheorie en projectie teekenen de heer A. Boone te West kapelle; tot leeraar in lijn- en vak teekenen en projectieteekenen de heer C. v a n D ij k te V 1 i s s i n g e ntot lee raar in algebra, meetkunde, natuurkun de en werktuigkunde de heer J. A. C a s- teleyn te Westkapelle. Deze benoemingen geschiedden tijde lijk. De lessen aan bovengenoemde school zijn inmiddels begonnen en worden be zocht door ongeveer 70 leerlingen. Examens. Aan de R. U. te Utrecht is voor het propaedeutisch examen theologie ge slaagd de heer M. C. Don te Oostka pel 1 e. Niet Mej. F. J. de Boer, maar Mej. F. J. de Plaa te Middelburg is geslaagd voor het examen apothekers-assistentie. Yersteke. Verlof burgemees ter. De commissaris der provincie Zee land heeft aan den burgemeester verlof verleend zich van 6 t'm 17 October bui ten zijn gemeente op te houden. Wethouder P. de Koeijer zal geduren- de dien tijd als zjjn algemeen vertegen woordiger optreden. Door den heer Inspecteur der Do meinen te Goes werd aan de Gebrs. Fr. Hoornick Fzn. te Goes en Chr. Hoor nick Fzn. te Roosendaal, gegund het sloopen van elf stuks houten zomer woningen, staande en gelegen te Re- transchement, voor de som van f4688, als zijnde de hoogste inschrijvers. (Her plaatsing wegens misstelling.) MIDDELBURG Veiling van 2 Oct. Appels: Allington Pippin, Ananas Reinette, Cox Orange Pippin, Graven- steinen, Laxton's Superbe, Ripston Pip pin 2050, Glorie van Holland, Goud- reinette, Groninger Kroon, Landsberger Reinette, Notarisappel, Ontario,. Present van Engeland, Signe Tillisch, Sterappels 1535, Blemheim Pippin, Cox's Pomo na, Lemoenappel, The Queen, Zoete Bloemée 1230, Bramley's Seedlin, Handsmuil, Jacq. Lebel, Lane's Prince Albert, Tuinzoet, Zoete Champagner 12 20, Val- en Kroetappels 512. Peren: Bonne Lcuisse, Doyenné du Commice, Josephine de Malines, Soldat Laboureur, Spaansehe Wijnperen 15 45, B. Clairgeau, B. Durondeau, Confe rence, Legipont, Williams Duchesse, Zwijndrechtsche Wijnpeer 1635, B. de Merode, B. van. Ham, Hertogin Elza, Jo- denpeer, Maagdenpeer, Nouv. Poiteau, Pandsperen, St. Remy 1022. Druiven: Frankenthalers 40—50, Black Alicante 3645, Tomaten 5—16, Perziken 512. Meioenen p. stuk 2230, p. kg. 623. Diversen: Noten per kg. 1.401.50, Bramen 3034. GOES. Veiling van 2 Oct. Appels: Baumans Reinette 1017, Bramley Seedling 1220, Cox's Orange Pippin 20—50, dubb. Bellefleur 12—20, Fr. Goudreinetten 1230, Gulderling 10 17, Gron. Kroon 1535, Glorie v. Hol land 1535, Goudreinetten 1535, Geld. Holaart 10—17, Jac. Lebel 12—20, Lane's Prince Albert 1220, Lemoen- appels 1230, Lady Henniker 1017, Laxton Superbe 20—50, Notarisappel 15 35, Paradijsappels 1220, Princesse Noble 1535, Pomme d'Orange 1220, Sterappels 1535, tuinzoet 1220, zure bellefleur 1230, zoet Campagne 12— 20, zoete Bellefleur 1017, kroet- en valappels 510 gld'. p. 100 kg. Peren: Bergamot d'Espern 1015, Br. Clairgeau 1035, Br. Hardy 1035, Br. Hardy 1035, Br. Bachelier 1015, Br. Alex. Lucas 1035, Conference 10 35, Doyenne du Comice 1545, Duch. d'Angouleme 1035, Dorothea Royal 10 15, Emile d'Heyst 1035, Fr. Maag deperen 1015, Foppeperen 1015, Herzogin Elsa 1022, Legipont 1035, Louise Bonne d'Avr. 1545, Maagdepe ren 10—22, Marsepijnperen 1015, Nou veau Poiteau 1022, Pondsperèn 10 22, Sold. Laboureur 1545, St. Remy 1022, IJzerperen 1015, Zwijndr. Wijnperen 1035, kroet- en valperen 5 gld. p. 100 kg. Diversen: Blauwe druiven 4050, witte druiven 55, tomaten 16 gld. p. 100 kg; dubb. noten 43, perziken 1.50 gld. p. 100 stuks. 4 OCTOBER: WERELDDIERENDAG. Het is een mooie en goede gedachte, om jaarlijks op den 4den October de bij zondere aandacht voor het dier té vra gen. Misschien leent deze tijd zich voor zoo'n werelddierendag minder goed dan vroeger. Toch is het uit velerlei oogpunt en niet op de laatste plaats uit opvoedkun dig oogpunt, zeer nuttig, dat aan de jeugd liefde voor het dier wordt bijge bracht. Waarmee overigens geenszins wil gezegd zijn, dat er op dat gebied bij de ouderen niets meer te doen zal zijn. Vooral in onze dagen wordt er meer dan ooit een beroep op het dier gedaan en behoeven we slechts te "wijzen op het aanwenden van het dier als trekkracht bij de moeilijke vervoersproblemen, die we thans kennen. GOES. Geboren: Jacobus Marinus z.v. L. H. Landa en J. J. Soeters. Getrouwd: H. Sinke 28 j. te Oud- en Nieuw Gastel en L. Valk 23 j.; N. de Pree 18 j. en C. L. Bal 19 j. te Hoede- kenskerke. Over de maand September. AAGTEKERKE. Geboren: Maatje d.v. J. Wisse en E. de Visser; Jan z. v. St. van Keulen en P. de Voogd. MELISKERKE. Geboren: Elizabeth en Cornelia (tweelingen), d. v. K. Dek ker en J. Huijsman. Gehuwd: J. Dekker 23 j. en P. Louws 21 j. Overleden: Kornelis, 9 mnd., z. v. G. Geschiere en S. Dekker. GRIJPSKERKE. Ondertrouwd: J. A. Boogaard 26 j. en A. K. Boijenk 24 j. te Serooskerke; W. J. Kivit 24 j. en E. Looise 19 j. Geboren: Marinus z. v. C. C. Komejan en J. Louws; E. F. z. v. F. Sturm en N. Bastiaanse; Hendrik z. v. J. Dekker en M Marinissen. Levenloos aangegeven: een kind van J. H. Geschiere en M. Arendse, Oyer de maand September. BORSSELE. Geboren: 29, Adriana d. v. M. P. Pleite en A, N. Leendertse. Overleden: 11, M. de Back, 88 j„ wed. van L. v. d, Bosse, eerder van D. Ge schiere; 15, Ma. Fraanje, 42 j., ongeh.; 20, Jacomina Cornelia, 6 j., d. v. H. v. d. Dries en A. Koens. Ondertrouwd: 17, A. Knuit 37 j. te Heinkenszand en D. v. Gessele 26 j. WOLPHAARTSDIJK. Gehuwd: J. F. Borgs 30 j. en D. v. d. Giezen 24 j. Geboren :re 1, Pieter Marinus z. v. C. F. Moerland en J. P. Smits13, Cornelia Pieternella d. v. J. Nijsse en G. Beeke; 13, Jan z. v. A. Eggebeen en S. P. de Jager; 15, Josina d. v. M. A. de Jonge en A. C. Schouwenaar; 22, Maria Johan na d. v. M. Kole en F. Oreel. Overleden8, W. Verburg, 26 j., echtg. van J. Kloosterman. NISSE. Geboren: Adriana Jaeoba d. v. W. L. Harthoorn en L. Marijs. Cor nells z. v. P. de Baar en M. Drijdijk. Jaeoba Pieternella d. v. D. Torenaar en A. Nieuwenhugse. H. I. LP.ENOERT8£ en i. R. LEENDERTSE—HELM8 zeggen mede namens wederzjjdsóhe ouders en familie, hartelijk dank voor de zeer vele bljjken van be langstelling voor en by hun huwe- ltjk ondervonden. Bergen op Zoom, Antwerpschestraat 19 A. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deel neming, tijdens de ziekte en na het overljjden van onzen geliefden Broeder, Behuwdbroeder en Oom, ANTHEUNIS DEKKER, betuigen wij onzen hartelijken dank. DE FAMILIE. Arnemuiden, 2 October 1941. Onvermoeibaar is de kleine man maar Moeder rorgt dan ook dat hij flink eetl Natuurlijk krijgt hij regelmatig een bordje Mazon-vermicellisoep. Daar is hij dol op - en Moeder weet, dat daar in dézen tijd de meeste voedingswaarde in zit. Koop kwaliteit èn voedingswaarde voor Uw bonnenkoop Mazon- vermicelli I Volg deze aanwijzingen bij het bewaren Opbergen in bussen of glazen potten. Twee a drie maanden houdbaar. Namens het. Provinciaal Be stuur van Zeeland zal ondergetee- kende op VRIJDAG 24 OCTOBER 1941, des nam. half twee in Hotel „Cen traal", aan de Markt te Goes, trachten aan te besteden: Het bouwen van een kan toor, waarin Agentenwoning en een afzonderlijke Machi nistenwoning aan de nieuwe veerhaven nabij Kruiningen, voor den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester- schelde. Bestek met 3 teekeningen a 6,(franco per post 6,20), verkrijgbaar ten kantore van on- dergeteekende. Restitutie op den dag der be steding 2,50. Plaatselijke aanwgs Donderdag 16 Oct. te 2 uur. Architectenbureau L. ;DE BRUIJNE, Heerengracht 3, Terneuzen. Tel. 2291. PROVINCIALE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Levering Melk resp. Room aan fabrieken. „De Landbouw Crisis Organisa tie voor Zeeland" op aanwijzing van den Heer Provinciaal Voed- selcommissaris voor Zeeland, ge let op artikel 2 lid 2 van het Zuivelbesluit 1941 (Bestemming der melk), legt aan de veehouders in haar ressort, behoudens na te noemen uitzonderingen, de ver plichting op, alle gewonnen melk af te leveren aan-een melk verwer kend bedrijf, resp. aan een stan- daardisatiebedrijf. De veehouders, die thans reeds een deel der gewonnen melkaan een melkverwerkend bedrijf afleve ren, dienen in het algemeen ook het overige gedeelte aan datzelfde bedrjjf af te leveren. De veehouders, die thans nog geen melk afleveren, moeten de melk aan het dichtsbijzijnde melk verwerkend bedrijf afleveren, dan wel aan het bedrijf, waarvan een melkrit in de nabijheid van het bedrijf van den veehouder komt; de Landbouw Crisis Organisatie behoudt zich het recht voor in dit geval een bedrijf aan te wijzen, waaraan de melk dient te worden geleverd. Van deze verplichting zijn al leen uitgezonderd: a. degenen, die over een geldige, door de Nederlandsehe Zuivel- centrale, Afdeeling Zuivel, na 15 Juli 1940 afgegeven karn- vergunning voor het verkamen van koemelk beschikken; b. degenen, die van de Nederl. Zuivelcentrale, Afdeeling Zui vel toestemming hebben tot het bereiden van kaas; c. degenen, die van de Nederl. Zui velcentrale, Afdeeling Zuivel, toestemming hebben room te bereiden, mits de bereide room wordt afgeleverd aan het room- verwerkende bedrijf, .waaraan thans de room wordt geleverd; d. de hoeveelheden, welke door degenen, die over een daartoe door de Nederl. Zuivelcentr. na 1 October 1941 af te geven geldige vergunning beschikken, aan consumenten mogen wor den afgeleverd; e. de hoeveelheid, welke door de inwonende gezinsleden voor eigen gebruik wordt aangewend; f. de hoeveelheid, welke gezien het Besluit van 28 Augustus 1939 No. 66 (aanwijzing ver boden voederproducten) zooals dit bijj Besluit van den Heer Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij d.d. 10 December 1940 is gewijzigd, aan het vee mag worden gevoerd (uitslui tend voor het instandhouden van den veestapel). De onder a t/m d genoemde uit zonderingen gelden uiteraard zoo lang de bedoelde vergunningen resp. toestemmingen, niet zijn in getrokken. Controle op de uitvoering van deze voorschriften zal door den Centralen Crisis Controledienst worden uitgeoefend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3