Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, Dr Postuma over den productie-slag. DAGKALENDER. MAANDAG 29 SEPT, 1941 55e JAARGANG - No, 128 Bureaux Lange Vorslslraaf 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg! Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredaeteurj A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent De slag bij Kief geëindigd - Groote ver liezen voor het Sowjet-ieger - De Sowjet- Oostzeevloot zwaar getroffen - Engelsche scheepsverliezen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. De slag bij Kief ten einde. De slag bij Kief keerpunt in ontwikkeling van den veldtocht tegen de Sowjets, Een nieuwe regeling voor de brandstoffendistributie. Familieberichten 33 ceni per regel Overige adverfentiën 30 cent per regel ingezonden mededeetingen 60 cent per reqe! Kleine advertentiën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto i0 ct. extra Bt| contract belangrijke korting Nu de bekende commissie-Posthuma een halfjaar heeft gewerkt, heeft een redacteur van het A.N.P. dr Posthuma bereid gevonden, een en ander te vertel len over de voorloopige resultaten van den productieslag. „Ontevreden over het tot nu toe be haalde resultaat ben ik zeker niet", zei- de de oud-minister. „Wil Nederland zichzelf kunnen voeden, dan dient er in de allereerste plaats voor gezorgd te worden, dat broodgraan en aardappelen in voldoende mate ter beschikking ko men. In 1940 waren met broodgraan beteeld 362.000 ha, waarvan 134.000 ha tarwe en 228.000 ha rogge. Over 1941 378.000 ha, waarvan 137.000 ha tarwe en 241.000 ha rogge. Met consumptie-aardappelen waren beteeld in 1940 129.000 ha, en in 1941 160.000 ha, 'n vermeerdering met 31.000 ha, waarvan 25.000 ha consumptie-aard appelen en 6000 ha fabrieksaardappelen. De propaganda voor het scheuren van grasland met premie van f 100 per ha, heeft tot gevolg gehad, dat gedurende het voorjaar in rond 22.000 hectaren grasland de ploeg is gezet. Wat de koolzaadcampagne betreft, hiervan is een vermeerdering met onge veer 10.000 ha koolzaad van het grootste belang voor de vetvoorziening het resultaat. „Natuurlijk", aldus dr Posthuma, „is het jammer, dat het weer niet altijd heeft medegewerkt. Zoo is de graanoogst ten gevolge van het aanhoudende natte weer in Augustus niet best te noemen. Maar alles en alles bij elkaar is er ze ker reden tot tevredenheid. Hetgeen echter niet wegneemt, dat er nog zeer veel te doen valt. Voor de boeren, maar ook voor mij. „Welke zijn uw voornemens voor het volgende werkjaar?" „Deze vraag meen ik het beste te kun nen beantwoorden door u een overzicht te geven van het programma 1941/42, zooals ik dit deze dagen heb opgesteld. Dit programma omvat tien punten, te weten: Geen plekje cultuurgrond mag onbe nut blijven, terwijl de cultuurtoestand van den bodem zoo gunstig mogelijk moet zijn. Dat geldt niet alleen voor den boerengrond, doch ook voor parken, plantsoenen, bouwterreinen en mede voor particuliere tuinen. De grootst mogelijke oppervlakte bouwland. Dus: scheuren van alle gras land, dat daarvoor nog in aanmerking komt. Gebruik van deugdelijk, zooveel mo gelijk dus van door den N.A.K. goed gekeurd zaaizaad en pootgoea. Op peil houden van den verbouw van broodgraan en aardappelen, zoomede uit breiding van den koolzaadverbouw. Ook het gebruikte ras speelt in dezen een rol. De veel-opbrengende rassen verdie nen de voorkeur. Plantenziekten-bestrijding. Ook be strijding van het onkruid. Moderne weidebouw. Dus: omweiden, Finseh kuilen en ensileeren, silobouw, hooi-ruiteren, grasdrogen. Verbouw van stoppelgewassen. Deugdelijke mest- en gierbewaring. Over het geheele land voldoet slechts ongeveer 25 pet. der bedrijven aan de te stellen eischen. Uitbreiding van den gier- kelderbouw en juiste stapeling van den mest. Verbetering van de productie-eigen schappen en van den gezondheidstoe stand van onzen veestapel. Rationaliseering van den paardenar- beid. Vooral van belang is, dat producten als tarwe, rogge, aardappelen en voorts erwten, boonen en ook vlas en koolzaad in zoodanige mate ter beschikking ko men, dat Nederland zooveel mogelijk in eigen behoeften, kan voorzien. Dit is echte ralleen te bereiken, wanneer de oppervlakte bouwland wordt uitgebreid. Het scheuren van grasland is op dit oogenblik zeker het belangrijkste punt van den productieslag. Samenvattende kan ik zeggen, dat naar mijn meening voor den langeren duur vooral „de moderne weidebouw", waardoor de opbrengsten van ons gras land nog enorm verhoogd kunnen wor den, en „deugdelijke mest- en gierbewa- ring", hun speciale beteekenis hebben. Gedurende den winter zullen in aile streken des lands vergaderingen wor den gehouden, waar de strekking van den productieslag wordt uiteengezet en de voor de betreffende streek meest be langrijke punten van den productieslag aan een technische bespreking zullen worden onderworpen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag in een extra-weermachtsbericht be kend: De groote slag bij Kief is ge ëindigd. In een omsingeling is het van twee kanten over een gewel dige oppervlakte gelukt de ver dediging aan den Dnjepr te ont wrichten en vijf sowjet-legers te vernietigen zonder dat ook maar zwakke troependeelen zich aan de omsingeling konden onttrekken. Tijdens de operaties, welke ge schiedden in zeer nauwe samen werking van leger en luchtwapen, werden in totaal 665.000 gevange nen gemaakt, 885 pantserwagens, 3718 stukken geschut en ontel bare hoeveelheden ander oorlogs materiaal buit gemaakt of vernie tigd. De bloedige verliezen van den vijand zijn weer zeer hoog. Hier mede is een overwinning behaald in een veldslag zooals de geschie denis nog niet heeft gekend. De exploitatie van dit succes is thans in vollen gang. Verder meldt het weermacht- bericht: Het luchtwapen bombardeerde wapenfabrieken in het gebied om Tula alsmede militaire inrichtin gen te Moskou. In den strijd tegen de Britsche ravitailleeringsscheepvaart hebben gevechtsvliegtuigen in den afge loopen nacht Oostelijk van Huil twee tot een konvooi behoorende vrachtschepen met te zamen 15.000 B.R.T. tot zinken gebracht. An dere luchtaanvallen waren gericht op havenwerken aan de Zuid- en Oostkust van het Britsche eiland. Zwakke strijdkrachten van het Britsche luchtwapen vlogen in den afgeloopen nacht naar de Duit sche Bocht en naar West-Duitsch- land. Bommen richtten onaanzien lijke schade aan. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: Aan het omsingelingsfront voor Leningrad hebben zware bat terijen van het leger op 26 Sep tember sowjet-oorlogsschepen in de haven van Kroonstad en in het kustgebied ten Zuiden daar van doeltreffend onder vuur ge nomen. Een kruiser werd in brand geschoten. De luchtmacht be- streedt transporten per spoor en spoorwegwerken in 't gebied ron dom Charkof en Moskou, alsmede in het brongebied van de Wolga. Gevechtsvliegtuigen plaatsten voltreffers van zwaar kaliber op een sowjetslagschip bj Kroonstad. Nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op militaire installaties in Moskou. In 't zeegebied der Faro er- eilanden heeft de luchtmacht overdag twee vrachtschepen met tezamen 3300 brt. tot zinken ge bracht. Bij pogingen van de Britsche luchtmacht om gisteren overdag de Kanaalkust aan te vallen, ver loor de vijand 23 vliegtuigen. Hier van werden er 17 in luchtgevech ten, vier door de luchtdoelartille rie en twee door eenheden van de marine neergeschoten. De vijand heeft overdag noch 's nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. WANT nUTTSCHLAND WEST OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Voorts werd nog het volgende extrabericht bekend gemaakt: Uit een van Gibraltar naar En geland varend convooi hebben de Duitsche duikbooten in aanvallen, welke verscheidene dagen hebben geduurd, twaalf schepen in totaal metende 67.000 brt. en een bewa kingsvaartuig tot zinken gebracht. Verder heeft een Duitsche duik boot in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan een tank schip van 12.000 ton tot zinken gebracht. De Britsche ravitaillee ringsscheepvaart heeft zoodoende in de afgeloopen dagen opnieuw 79.000 brt. door het optreden van duikbooten verloren. (D. N. B.). Van militaire zijde wordt nog het volgende aan het D. N. B. mee gedeeld: De reusachtige slag in het gebeid ten Oosten van Kief, die in de geschiedenis zijn weerga niet kent, is geëindigd. Het aantal gevangenen overtreft met bijna 200.000 gevangenen het resultaat van den op 22 Juni 1940 geëindigden slag in Elzas Lotharingen. Het verloop van den strijd tegen de Sowjets heeft getoond, dat de Duitsche leiding er in geslaagd is het probleem des massa's meester te worden, zoowel wat de leiding van de eigen omvangrijke afdeelingen betreft als het verslaan van een numeriek sterkeren tegenstander. De loopgravenoorlog van den wereld oorlog met zijn verstarde fronten en veldslagen, waarbij massa's materiaal moesten worden ingezet, liet blijken, dat destjds het militaire denken, ten minste aan de zijde van den tegenstander, geen gelijken tred had gehouden met de nieu we ontwikkeling. Daartegenover bewees reeds het verloop van den veldtocht in het Westen, nog meer echter de veld tocht tegen de Sowjets, dat ook de grootste en best uitgeruste legers bij een goede opstelling en uitvoering der ope raties verslagen kunnen worden. Wanneer men bij de 665.000 gevan genen het aantal gesneuvelden, dat ge zien den verbitterden tegenstand onge twijfeld zeer groot is, rekent, dan moe ten de Sowjets in het verloop van dezen slag alleen meer dan een millioen man verloren hebben. Nog zwaarder moet ech ter het verlies van 884 pantserwagens en 3718 stukken geschut wegen. De eigen productie der Sowjets zal het tot dusver geleden verlies aan wapens en materiaal in geen enkel opzicht meer kunnen compenseeren. De hulp uit Groot-Brittannië en Noord-Amerika is echter alleen hulp op papier gebleven en zal, zelfs indien zij thans nog energiek wordt uitgevoerd, waarschijnlijk te laat komen. Dei gigantische slag ten Oosten van Kief beteekent een keerpunt in de ver dere ontwikkeling van den veldtocht te gen de Sowjets. DE SOWJET-OOSTZEEVLOOT ZWAAR GETROFFEN. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De resten van de Bolsjewistische Oost- zeevloot, die na de verovering der Balti- sche landen in hun operaties volkomen belemmerd zijn, hebben zich na doel treffende Duitsche luchtaanvallen van de laatste dagen, in de haven van Kroon stad teruggetrokken. Zware batterijen van het Duitsche leger lieten hen ook in dit toevluchtsoord niet tot rust komen en namen hen op 26 September onder doel treffend vuur. Hierb j werd een kruiser van de Kirowklasse zoo zwaar getrof fen, dat er een geweldige ontploffing ontstónd. Twee andere oorlogsbodems werden in de haven van Kroonstad ge noodzaakt het vuren te staken. Een linie schip moest door de uitwerking van de Duitsche granaten zjn ankerplaats ver laten. Ook bj Oranienbaum werd een oorlogsschip zwaar getroffen. De Duit sche artillerie bestookte ook het haven hoofd van Leningrad met hevig vuur en trof een duikboot, die in zinkenden toe stand door de bemanning moest worden verlaten. HET 1TALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In zjn weermachtsberieht no. 481 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend Noord-Afrika: Tjdens gevechten te land aan het front van Solloem heb ben Duitsche detachementen Engelsche krjgsgevangenen binnengebracht en En gelsche automobielen buitgemaakt. Tripolis, Benghasi en Palermo waren het voorwerp van vjandeljke luchtaan vallen. Er vielen geen slachtoffers. Te Bengasi werden twee vjandeljke bom menwerpers neergehaald. Een ander vliegtuig is door onze jagers neerge schoten. Een vierde toestel werd ge* noodzaakt binnen dé linies te landen. De bemanning werd gevangen genomen. Het weermachtsberieht no. 482 van het Italiaansche opperbevel luidt als volgt: In NoordrAfrika bedrijvigheid van de artillerie aan de fronten. Tjdens aan vallen op Benghazi en Bardia werden 3 vjandeljke vliegtuigen bran dend neergeschoten, een vierde vliegtuig werd door een van onze vliegtuigen tj dens een verkenningsvlucht in het gebied van K o e f r a neergeschoten. In Oost-Afrika heeft het dappere gar nizoen van Quolchefit, dat sinds 15 April wordt belegerd, en sinds eenige dagen alle voorraden levensmiddelen zjn uitgeput, het bevel gekregen met ingang van 26 September den strjd te staken. Het garnizoen heeft zjn schitterende aanvals- en verdedigingsacties bekroond met zjn laatste vermetele uitvalspoging, in het verloop waarvan het numeriek in de meerderheid zijnde strijdkrachten heeft aangevallen eni op de vlucht gedre ven, waaxbj de vjand aanzienljke verlie zen leed. Vjandeljke vliegtuigen hebben aanval len ondernomen op Agrigento, Marsala, Trapan i, Cagiiari en Porto Enapedocle, waarbj drie burgers werden gedood en acht ge wond. De luehtdoelartillerie schoot een vliegtuig neer. Een ander vliegtuig werd te Marsala neergehaald. In het centrale gedeelte van de Mid- dellandsche Zee zjn op het oogenblik he vige aanvallen van de Italiaansche lucht macht aan den gang op een groote Brit sche vlootfcrmatie, afkomstig uit de richting van Gibraltar. DE JAARDAG VAN HET DRIE-MOGENDHEDEN-PAGT. S.P.T. meldde gisteren uit Berljn: Vandaag is het een jaar geleden, dat het Groot-Duitsche Rjk, het Italiaan sche Imperium en het Japansche Kei zerrijk zich hebben verplicht elkaar bj de schepping van eea nieuwe orde in Europa en Azië te helpen. Door de oorlogstoestand gaat deze eerste verjaardag niet met uiterlijke feestelijkheden gepaard. De eenige uiter lijke feestelijkheid heeft gisteren be staan in een officieele ontvangst van de Duitsche pers en de Berlijnsche corres pondenten van de bladen der landen, die bij het driemogendheden-pact zijn aan gesloten door den minister van buiten- landsch© zaken, Von Ribbentrop. Aan deze ontvangst hebben voorts de gezan ten van Italië, Japan, Hongarije, Roe menië en Slowakije deelgenomen: Kroa tië en Bulgarije deden zich door een zaakgelastigde vertegenwoordigen. De Berlijnsche bladen geven uitvoe rige beschouwingen op de voorpagina over het pact, dat door de tegenstan ders van Duitschland, Italië en Japan niet wordt onderschat. Nakano, de leider van de Japansche Blauwhemden-beweging verklaarde aan United Press, dat het Japansche volk een vastbesloten buitenlandsche politiek verlangt. Hij geloofde niet, dat Enge land en de Vereenigde Staten van wege het Nederlandsch-Indische vraagstuk een oorlog tegen Japan zouden voeren. In ieder geval zouden zj Japan volko men paraat vinden. De Japansche minister van oorlog, luitenant-generaal Tojo en de chef van den generalen staf, generaal Soegijama, hebben gelukwenschen gezonden aan Hitler en Mussolini ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de ondërtee- kening van het Driemogendhedenpact. ROOSEVELT OVER ZIJN PLANNEN. (D. N. B.). Roosevelt heeft in een rede ter gelegenheid van het van stapel loopen van 14 Amerikaansche vracht schepen, naar „Associated Press" meldt, nadrukkelijk het licht laten vallen op zjn voornemen „de Amerikaansche schepen te beschermen tegen torpedo's, granaten en bommen". Het Amerikaansche volk in zjn geheel, aldus de president, kan geen gehoor schenken aan de Amerikanen, die eischen dat de Vereen. Staten de vrijheid ter zee beschermen maar tegelijkertijd hun sche pen in eigen havens houden. De Ameri kaansche schepen moeten hun doel na komen en alle zeeën bevaren. Het scheepsbouwprogram der Vereen. Staten vormt een onzer antwoorden aan de aanvallers, die een slag aan onze vrij heid willen toebrengen. Er zal geen dood van Amerika, van de democratie en van den vrede bestaan. Voor de geheele we reld moet er een eeuwige vrijheid zijn. Daarvoor bidden wj en daartoe verplich- MAANDAG 29 SEPTEMBER 1941. God is ons een toevlucht en sterkte; Hj is krachteljk bevonden een Hulp in benauwdheden. Fa. 46 2. Zon Maan op onder op onder 7.36 19.24 16.39 1.30 5 Oct. Volle maan, 13 Oct. Laatste kwartier. t enwj ons tegenover de geheele mensch- heid. RIJKSPROTECTOR VON NEURATH MET ZIEKTEVERLOF. Naar het D. N. B„ uit Praag meldt, heeft rijksminister freiherr Van Neu- rath, de rijksproteetor in Bohemen en Moravië, zich gedwongen gezien den Fiüirer een langdurig verlof te vragen tot herstel van zjn gewondheid. De Fübrer heeft het verzoek van den rjksprotec.tor ingewilligd en den S. S. Obergruppenführer Hsydrich voor den tijd der ziekte van rjksministei' Von Neuzath, belast met de leiding der zaken van het vr je proteetoraat in Bohemen en Moravië, 20 COMMUNISTEN IN NOORD- FRANKRIJK DOODGESCHOTEN. Het D. N. B. meldt uit Brussel De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrjk maakt bekend, dat in den nacht van 22 op 23 September com munisten in Noord-Frankrijk ontplofbare stoffen uit een opslagplaats ontvreemd hebben. La den nacht van 24 op 25 en in den loop van 25 September werden daar op in de buurt van de plek, waar de dief stal was uitgevoerd, aanslagen gepleegd op Fraesshe tremen es op transporttrei nen vaa d© weermacht. Dientengevolge sjn 20 bekende ©©raiaïronisten doodge» schotea» BROODRANTSOENEERING IIRI GEHEEL ITAL8E, De Italiaansche ministerraad heeft on der voorzitterschap vaa Mussolini beslo ten van 1 October af de in de laatste maanden reeds in verscheidene provin cies uitgevoerde ssmtsoeneermg van brood uit te breiden tot geheel Italia ©E «jaPANNERS VER OVEREN TSJANGSJA, De Japanners zj.» Zaterdagmiddag Tsjangaja binnengedrongen, aldus meldt pe persafdeeling van de Japansche troe pen in Midden-China. Van >Ie ongeveer dertig divisies van Tsjoengkiag, da© aan de gevechten heb ben deelgenomen, zouden tot dusver tien vernietigden. De secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Njverheid en Scheepvaart maakt het volgende bekend in zake de distributie van vaste brand stoffen. Ten gevolge van de zorgelijke kolen- positie is het noodzakeljk gebleken een bezuiniging in de ontworpen distributie regeling voor vaste brandstoffen aan te brengen. Als gevolg van deze bezuini ging zullen verschillende rantsoenen moeten worden verminderd en voorge nomen extra-verstrekkingen geen door gang kunnen vinden. Ten einde echter te voorkomen, dat de beoogde rantsoen-, vermindering op de eene categorie ver bruikers zwaarder drukt dan op de an dere, is thans een nieuwe verdeeling der vermoedeljk beschikbare hoeveelheden opgesteld, waarbj getracht is aan alle verbruikers een rantsoen te verstrekken waarmee aan zekere minimum-verwar- mingseischen kan worden voldaan. Het oorspronkelijk opgezette plan had tot doel te bereiken, dat verbruikers' in de categorie „haarden en kachels" met 1 t/m 4 kamers één ka mer gedurende den winter zouden kun nen verwarmen; verbruikers in de categorie „haarden en kachels" met méér dan 4 kamers één kamer gedurende den winter zouden kunnen verwarmen en zoo nu en dan in een tweede kamer zouden kunnen sto ken; verbruikers in de categorie „centrale verwarming" hun verwarming matig zouden kunnen stoken, ook indien zj een groot huis bewonen. Bovendien zou een toeslag gegeven worden, indien een huis meer dan twee vrjstaande buitenmuren bezat. Thans zal evenwel worden getracht zoodanige rantsoenen te verstrekken, dat: 1. Alle verbruikers in de categorie „haarden en kachels" één kamer gedu rende den winter zullen kunnen verwar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1