Bij pijnen Kerknieuws Onderwijs „De groote Ketter" Gemengd Nieuws Marktberichten ZonnemairleL De voordracht voor hoofd der bijzondere school alhier bestaat uit de heeren: J. de Ridder te Noordeloos, 2. G. Lips te Barendrecht, 3. C. Heuze- veld te Sassenheim. FEUILLETON GOES. ZUID-BEVELAND. THOLEN EN ST.-PHILEPSLAND. ZEEUWSCH'VLAANDEREN. Mijnhardt's Poeders van de Gent de was het Hooft len heer wist te tgenoem- iggen en lartoe te terwijl haar lig- fldig het rossinan- ïut werd uut" van rden, die n pracht- js kreeg Have te achtste /houstly" 3ita" van „Pedro" te Nieuw- Vesteinde Th. Stal van W. van C. i-merries, snwagens, n gemak die zich gevoelen, e en het voor de was. Aan ïvens een le uit een :baar ge- ies, welke lal in to om defi- 3land, met Aria"; 2. iet Bruin- in „Aria"; met Vos- en „Suzan ie Putter, ran Bieze- g"; 5. De /ossen; 6. met Vos- r. C. Mol, en „Elza de Putter, van Oost- ilinge"; 9. ■Biezelinge Goes" en enge met De Wil- ossen12. Hand met gegeven of te Krui- ïg van de was een nde paard- eld te zien •alop-cours j. Verbeek :e wist te k op „Ser- passeerde. is een mis- lel van het omde, toen naakte, iven beëin- ren noodig nma af te verliep vlot aar zonder üdsverster- 3eren A. J. eeling Zee- kpaard, en lende num- g gegeven, oogte bleef er afwisse- n gedraaid iming ont- aagde con- al zijn ge- van ruiter- telling van stedelingen jde van uw en niet van uit wèl te ser daarom kanten. d. Driest e; vèrsprin- a, 2. C. Gil- 1. J. v. d. .06 m; ko- 6.99 m, 2. ïrpen: 1. C. Driest 16.12 >ckheer 13.6 ipringen: 1. Wieme 4.44 •escher 1.30 agelstooten ackheer 8.18 me 22.80 m, es: le prijs prijs H. Pet> Ned. Herv, Kerk. Beroepen: te Amsterdam (schip- perspredikant), F. D. Emous, hulppred. voor den Herv. Schippersraad, aldaar; te Groot-Ammers, T. H. Oostenbrug te 's-Grevelduin-Capelle. Aangenomen: naar Amsterdam, F. D. Emous. Geref. Ker'ken, Tweetal: te Amersfoort (3e pred. pl.), E. Th. v. d. Born te Heemstede en A. J. W. Vogelaar te Lemele-Lemeler- veld. Aangenomen: naar Maassluis, K. W. Dercksen te Maastricht; naar Zaandam (vac. R. J. v. d. Meulen), M. Boukema te Leidschendam. Bedankt: voor Delft (vac. T. J. Hagen), W. C. v. d. Brink te 's-Graven- zande. Chr. Geref. Kerk. Tweetal:te Middelburg, K. Groen te Rotterdam-West en Prof. G. Wisse te Amsterdam-Oost. Geref. Gemeenlteri. Bedankt: voor Hilversum, J. Fraanje te Barneveld. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Op Zondag 5 October doet cand. G. Janssen zijn intrede bij de Geref. Kerk te Ten Post. Bevestiger is Ds B. A. Bos te. Assen. Gisteravond is Ds J. C. J. Kuiper, gekomen van Arnhem, door zijn schoon vader, Ds J. M. Goudappel, em. pred. te Velp, bevestigd als 6e predikant der Geref. Kerk te 's-Gravenhage-West. Woensdagavond doet Ds Kuiper zijn intrede. Cand. J. C. Streefkerk wordt 12 October door Prof. Dr J. H. Bavinck be vestigd als predikant der Geref. Kerk te Lobith. Ds M. van Alphen. Ds M. van Alphen, Geref. pred. te Voorst, heeft tegen 1 November eervol emeritaat gevraagd. Ds v. Alphen werd 1 Nov. 1871 ge boren, studeerde aan de Vrije Universi teit en deed op 28 Maart 1909 zijn in trede bij de Geref. Kerk van Voorst. Vijfmaal werd hij elders beroepen, maar hij bleef de gemeente van Voorst ge trouw. Na zijn emeriteering gaat Ds v. Alphen zich te Wassenaar vestigen. Ds H. v. d. Brink. Daar Ds H. v. d. Brink, miss. pred. te Makassar, voornemens is in de komen de winterperiode door spreekbeurten en anderen Zendingspropaganda-arbeid in de noordelijke Provinciën te gaan wer ken, is hjj tijdelijk verhuisd naar Drach ten, p.a. Ds D. Ringnalda, aldaar. Ds J. L. Klomp t> In den ouderdom van 59 jaar is Za terdag plotseling te Woudenberg overle den, Ds J.L, Klomp, Ned. Herv. predi kant aldaar en een vooraanstaand figuur in de kringen van het Prot. Chr. Onder wijs. Ds Klomp werd 4 Mei 1882 geboren, studeerde aan de R. U. te Leiden en deed op 12 Sept. 1909 zijn intrede te Meeu wen. In 1915 vertrok hij naar S c h o r e (Z.), welke gemeente hij in 1924 met Capelle a. d. IJssel verwisselde. Sedert 21 October 1928 diende hij de gemeente te Woudenberg. De overledene isinZeeland een op den voorgrond tredende persoonlijkheid geweest. Hij had voor onze provincie zitting in den Schoolraad en was lid van de hoofdcommissie van Chr. Nat. School onderwijs. Vele jaren maakte hij deel uit van de'examen-commissie van C.N.S. en tevens heeft hij het secretariaat bekleed van het district N.-Brabant-Bimburg van den Schoolraad. Voorts was hij langen tijd penning meester van de classicale zendingscom missie op Zuid-Beveland. Zijn stoffelijk overschot wordt Woens dagmiddag te Woudenberg ter aarde be steld. Hulppredikers. Tot hulpprediker der Ned. Herv. ge meente te Heiloo is benoemd cand. J. Burghardt te Nieuw-Weerdinge. Cand. A. Plaatsman te Oldeholt- pade heeft de benoeming tot hulppredi ker der Geref. Kerk te Wolvega (voor den Evangelisatiearbeid te Noordwolde) aangenomen. Benoemd tot hulpprediker der Ge ref. Kerk te Franeker, cand. Th. Swen tejAerdenhout. Het geheele Avondmaalsformulier. Naar aanleiding van een vraag om ad vies van den kerkeraad der Geref. Kerk van V e e r e aan de classis Middel burg in betrekking tot het lezen van het Avondmaalsformulier in den twee den dienst, sprak de classis uit, dat dit formulier ook in den tweeden dienst on verkort moet gelezen worden, tenzij dat daartegen onoverkomelijke bezwaren be staan. Ledeniy die elders vertoeven. Naar aanleiding van een vraag van de kerk van Oostkapelle, hoe ge handeld moet worden met leden van de Geref. Kerk van Vlissingen, die tijdelijk elders vertoeven, sprak de clas sis Middelburg als har gevoelen uit, dat genoemde leden in de kerk van Vlissin gen ingeschreven blijven, terwijl de kerk van Vlissingen van hun verblijf kennis geeft aan de kerken met welke zij als gast medeleven. Kerkina/titueerlrtg. Ter jongste vergadering van de clas sis Haarlem der Geref. Kerken werd ge rapporteerd over kerkinstitueering te Overveen. De classis sprak de wensche- lijkheid van deze institueering uit en droeg aan de commissie ad hoe op de practische mogelijkheid onder de oogen te zien. Evangelisatie-arbeid, De classis Haarlem der Geref. Kerken heeft aan de kerken van Beverwijk en Velzen voï een jaar steun toegezegd voor de benoeming van een hulpprediker voor den evangelisatie-arbeid, welke van deze kerken zal uitgaan. Geref. Kerk van Zwolle. De commissie ad hoe heeft den kerke raad der Geref. Kerk van Zwolle gerap porteerd, dat de rondgang door de ge-, meente, om te komen tot verhooging van de jaarlijksche vrijwillige bijdragen, om daaruit de vierde predikantsplaats te kunnen financieren, ruim f 3900 per jaar heeft opgeleverd, waarom zij den kerke raad voorstelde het beroepingswerk on verwijld ter hand te nemen. Bij den kerkeraad kwam echter ook een verzoek in van een groot aantal ge meenteleden, wonende in het Veerallee- kwartier, Hoogstraat en omgeving, Spoelde, Westerholte en Mastenbroek om te willen bevorderen, dat in genoemde buurten een zelfstandige gemeente wordt geïnstitueerd. Giften ert legaten. Wijlen de heer A. Timmerman te Zwolle heeft aan de Ned. Herv. gemeen te aldaar een bedrag van f 1000 gelega teerd, te verdeelen tusschen diaconie en kerkvoogdij. Voor de zending in de classis Am sterdam der Ned. Herv. Kerk kwam een gift in van f 1000. Goes. De afdeeling „Zeeland" van den Bond der^ Chr. Bewaarschool-onderwijze ressen vergaderden Zaterdag te Goes, onder leiding van Mej. J. v. Wuijckhuijse van Yerseke. Mej. J. v. Willigen tp Ka- pelle behandelde: „Met onze kleuters door de branding" en Mej. S. Duinkerke van Yerseke: „Het aanleeren der moza- ieksoorten". Op beide onderwerpen volg de een drukke, practische bespreking. De spelleiding berustte bij Mej. L. Be- hage'te 's-Heer Arendskerke. Tot afgevaardigde naar de Bonds- jaarvergadering te Haarlem werd geko zen Mej. P. Wisse te Souburg. terson met 2277 p.; heeren: le prijs J. C. Bal 2125 p.; 2e prijs C. Hulstaert 1841.5 p.; meisjes: le prijs J. v. d. Driest 2113.5 p.; 2e C. Gillissen 1821.5 p.; jon gens le prijs E. Wieme 2787 p., 2e G. Dockheer met 2732 p. Weer repetities. Verleden winter hebben de repetities van de zangvereeni- ging „Tot oefening en uitspanning" ge heel stil gestaan. Thans is tot de wer kende leden de vraag gericht of zij weer willen medewerken en wel op Zaterdag middag. Weer eeni straat opgeheven). De Oude Kerkstraat, die liep van de Lange- delft tegenover de Segeerstraat tot het terrein aan Wal en Kapoenstraat, welke beide namen ook zijn verdwenen, behoort tot het verleden. Op dit terrein wordt thans de grond geëgaliseerd en bouw rijp gemaakt om er het gebouw van den Polder Walcheren en de huizen voor ouden van dagen op te doen verrijzen. In plaats van de Oude Kerkstraat komt iets meer naar de Markt het Gou- denzonnestraatje, loopende tot den Groe nen Ring, die weer een verbinding met Burg en Groenmarkt zal krijgen en dus ook met „Onder den Toren". Een gok-café. Marechaussees in burger hebben een bezoek gebracht aan een café waar men „gokken" vermoedde. Be politiemannen hadden het juist ge troffen. Er werd door personen om veel geld gespeeld. Proces-verbaal volgde. 46) _o_ De prins van Condé komt aanrennen. Hij is schuldbewust en zegt niet veel, kijkt min of meer hulpeloos De Coligny aan. „We kunnen niet langer ons heil zoe ken in de snelheid van onze voeten, mijne heeren. Maar waartoe zijn wij sol daten? Laten we het zoeken in ons zwaard." Er wordt dezen dag vreeselijk gevoch ten. Over den halfbevroren grond dave ren de paardenhoeven. De lucht is ver vuld van krijgsgeschreeuw. De lucht wordt heet van den adem der paarden. De strijd golft op en neer. Een be slissing valt voorloopig niet. Tot de con nétable gewond raakt en gevangen ge nomen wordt. Die afdeeling, aangevoerd door den oom, is radicaal door De Co- ngny, den neef, verslagen. .Waarom heeft de hertog De Guise met ingegrepen? Het is een raadsel, dat nooit zal worden opgelost. Eerst als hij verneemt, dat de connétable gevangen genomen is, valt hg aan en komt de vermoeide ruiterij van De Coligny te Verduistert goed. Nog eens wordt er met klem op aangedrongen tijdig te verduisteren. De politie zal niet nalaten proces-verbaal op te maken. Bedorven koffie. De recherche, die onlangs opheldering bracht in de op lichtingsaffaire van bedorven koffie, is er in geslaagd nog een partijtje van 130 kg in beslag te nemen. Men vermoedt, dat er nog meer van deze ondeugdelijke koffie in omloop is. Korfbal. "s-Heer Arendskerke. Zaterdagavond speelde alhier Seolto I een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Unitas I uit Kloe- trnge. Seolto won met 51, nadat de rust met 21 was ingegaan. Yerseke. De mosselhandel. De mosselexport naar België is nu tot op een kwart van verleden jaar terugge bracht. Alleen schepen die minstens 200 ton kunnen laden, mogen varen. Er mag alleen naar de centra: Brussel, Mechelen en Antwerpen worden gevaren. Luik wordt vanuit Mechelen, Gent vanuit Phi lippine bediend. Met ingang van 1 October mag Ne derland bediend worden en mogen de mosselpellerijen gaan beginnen. De ex port naar Duitschland begint 22 Sept. Werk is er volop en werkloosheid is er nu niet meer. genover versche tegenstanders te staan. Men vecht als leeuwen. Maar de ver moeidheid is te groot. Schrik en verwar ring worden in de gelederen gebracht. De afdeeling van den prins van Condé slaat op de vlucht, hijzelf wordt gevan gen genomen. De slag bij Dreux is voor de Hugeno ten verloren, al heeft ook de tegenstan der op dezen Decemberdag ontzettende verliezen geleden. Als de balans wordt opgemaakt, blijkt aan weerszijden de bloem van den Franschen adel te zijn gedood. Bovendien achtduizend solda ten. Met waar krijgsmanstalent verdeelt admiraal De Coligny zijn troepen, om onder het leveren van schijngevechten een goede verzamelplaats te zoeken. Dat is bij Neuville, waar diep in den nacht nog krijgsraad wordt gehouden. En dan gaat in vervulling de profe tische vraag van dominee d'Aubigné van Valleville: admiraal De Coligny wordt aangewezen als^ opperbevelheb ber der Hugenoten, nu de prins van Condé krijgsgevangene is. Niettegenstaande den zwaren dag van vechten, die achter den rug is allen zijn doodelijk vermoeid wordt langdurig krijgsraad gehouden. „Een tijd van rust ligt in het ver- Waren we tot heden verschoond gebleven van rijwieldiefstallen, Donder dag en Vrijdag is een rijwiel dat onbe heerd stond aan den weg, gestolen. De aanvoer van mosselzaad is ver der teruggeloopen tot plm. 6000 ton, meest IHe soort, prijs f 1,25 en le soort a f2 per 100 kg. Ook op de Zeeuwsche stroomen wordt een weinig zaad gevangen. Tholen. De botvangsten waren deze week aanmerkelijk minder dan vorige week. Door 15. vaartuigen werd aan de botvangst deelgenomen. Zij brachten on geveer gemiddeld van 4 tot 10 tobben groote bot binnen. Andere vischsoorten werden weinig gevangen. De verzending van mosselen, althans aan de plaatselijke grossiers, heeft ook een aanvang ge nomen. Ruim 750 ton werden te Tholen afgenomen, welke in de loodsen worden gekookt en ingemaakt, zoodat reeds ve len hierin een stuk brood verdienen. De uurloonen zijn gesteld, voor hen die in d'e loods werken op 35 cent en voor de op- vangers, welke speciaal het zware werk doen, op 50 cent. De gelegenheden voor den mosselin- maak nemen geregeld toe. Nu heeft de heer G. Verkamman een aanvrage bij den burgemeester ingediend. Ook zal straks de firma Clair uit Antwerpen haar be drijf weer in de groote loods aan de schiet", meent De Coligny. „Want beide partijen hebben zware verliezen gele den. We moeten ons reorganiseeren, om straks weer gereed te zijn." Er is één, die er anders over denkt. Dat is Catharina de Medici, die nu weer eens kans ziet, om in troebel water te visschen: met beide partijen „aanpap pen", om aldus haar invloed te ver- grooten. Maar zij vangt bot bij den hertog De Guise, die trotscher is dan ooit en han delt, alsof hij koning is. De voorspelling van De Coligny komt niet uit: er ligt niet een tijd van rust in het verschiet. Want van de overwin ning tracht de hertog De Guise partij te trekken, door Orléans, dat „nest van ketterij" te gaan belegeren, niettegen staande de jonge koning en de koningin moeder het hem willen beletten. Dat baat niet. Het leger rukt op. Ook Ca tharina de Medici is aanwezig. De groote, mooie stad aan de Loire wordt dapper verdedigd door Andelot, die van zijn broeder de tijding ontvangt, dat deze zich met de Engelsehen ver- eenigd heeft en komt aansnellen, om de stad te ontzetten. Maar de nood is op het hoogst gestegen. Hg vreest, de stad niet te kunnen houden. brug in werking stellen. Reeds melden i zich vele werklieden uit andere gemeen ten aan, voor de pellerg en inmaak. Door de marechaussee alhier is een geval ontdekt van een handel in valsche kolenbons. De verdachte, een zekere J. A. van Oud-Vossemeer, is in hechtenis gesteld. VAKSCHOOL VOOR VLASBEWER KING TE KOEWACHT. De gelden voor de stichting van een gebouw voor een vakschool voor vlas bewerkers te Koewacht zijn thans groo- tendeels bijeengebracht. In verband hier mede vond te Hulst een bijeenkomst plaats van belanghebbenden, waarbij o. m. aanwezig waren het bestuur der Ver- eeniging voor Vlasteelt en Vlasbewer king in Zeeuwsch-Vlaanderen, de bestu ren der Vlassersvereeniging van Koe wacht en St. Jansteen, het bestuur van de Vereeniging van Vlasexplpiteurs in Zeeuwsch-Vlaanderen, de burgemeesters van de meest belanghebbende gemeen ten e.a. De plannen tot oprichting van een vakschool zijn daar besproken met enkele heeren van de directie van den Landbouw, zoodat verwacht kan worden, dat de school vrij spoedig opgericht zal zijn. De bedoeling is, dat het bestuur van de vakschool voor vlasbewerkers te Koe wacht gevormd zal worden door een vijf tal vlassers, met vertegenwoordigers van de Provincie en de gemeenten Clinge, St. Jansteen, Koewacht, Zuiddorpe en Axel. Breskens. Doodelijk ongeval. De voerman F. uit IJzendijke heeft met zijn paard en wagen alhier een ongeluk gehad, dat helaas doodelijk is afgeloo- pen. Zijn wagen stond voor de smederij van Gebr. Rookus, toen het paard schichtig werd en met den wagen op hol sloeg. Bij een poging om zijn gerij te redden werd de voerman opzij gesmakt, waar door hij een hersenschudding opliep. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar hij nog denzelfden avond is overleden. en vele ongesteldheden, zullen de,- genezende en pijnstillende U veilig en vlug helpen. Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders Mijnhardt's Kiespijnpoeders Mijnhardt's Maagpoeders Mijnhardt's Hoestpoeders Mijnhardt's Rheumatiekpoeders Mijnhardt's Pijnstillende poeders enz. enz. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij 't koopen hierop Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. (Adv.) DE STRIJD TEGEN DEN CLAN DESTIEN EN HANDEL. Het rijksbüreau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat 20 slagers wegens frauduleuze slachtin gen of 't voorhanden hebben van vleesch afkomstig van frauduleuze slachtingen, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch door de Nederlandsche Veehouderij cen trale zijn uitgesloten. Noorderlicht. Het Nederl. meteorologisch instituut te De Bilt deelt mede: In den morgen van 18 September meld de het magnetisch station te Witteveen (Drenthe)j sterke magnetische storin gen. Des avonds werden omstreeks 22 uur in de Noordelijke provincies prach tige Noorderlichtverschijnselen waarge nomen. De waarnemers maken melding van een helgroen segment vanwaar stra lenbundels uitschoten tot nabij en over het zenith. In het midden was de hemel overwegend betrekken en werden de stralenbundels tusschen 21.30 en 22 uur door enkele personen opgemerkt. Later op den avond verraadde het Noorderlicht zich in een wonderlijk groen schijnsel Het is in dit kritieke moment, dat een jonge Hugenoot, Poltrot van Meré, de stad verlaat en overloopt naar den te genstander. Hij heeft gehoord de gebe den, die alom worden opgezonden om Gods wraak uit te roepen over de gru weldaden van den hertog De Guise. Hij zal wraak nemen. En daarom verlaat hij de stad. „Ik heb er genoeg van", verklaart hij, „en sluit mij aan bij de katholieken. De zaalf der Hugenoten is ten doode ge doemd. Houd vol. Nog even en de stad moet zich overgeven." Men vertrouwt den jongen man, die thans vol vuur tegen Orléans Vecht. Er is niemand, die zijn beweegredenen vermoedt. Maar als Poltrot van Meré zijn kans schoon ziet, schiet hij vanuit een hinderlaag den hertog De Guise neer. Doodelgk gewond valt deze ter aarde, om drie dagen later den geest te geven Een glans van voldoening, die zij nau welijks verbergen kan, glijdt over het dikke gelaat van de koningin-moeder, als zij den dood van De Guise verneemt. Nu is het haar dag. De hoofdleiders der katholieken zijn dood. Met Condé is wel garen te spinnen. Een compromis is mo gelijk, Aan den burgeroorlog kan een 1 eind komen, moet een eind komen. achter het gesloten wolkendek. Uit het Zuiden werden geen berichten ontvangen. Het magnetisme bleef gestoord tot den morgen van den 19den. Het sterkst was de storing om 2 uur in den nacht. Graf der Quislings ge schonden. De Oslosche pers brengt in grooten opmaak het bericht, dat het familiegraf der Quislings door onbeken de daders geschonden is. Op een der gra ven werd een bordje met het opschrift „Afval hier deponeeren" neergezet. De bladen keeren zich met afschuw tegen deze schending der graven, waarin nog onlangs de moeder van Quisling bijgezet werd en waarin ook proost Quisling, de vader van den leider van de Nasjonal Samling, rust. „Aftenposten" schrijft, dat deze ongehoorde gebeurtenis alle Noren tot nadenken moet brengen. „Wij zijn op een ontwikkelingslijn aangeko men, die wij niet langer volgen kunnen, wanneer niet de Noorsche volksziel duur zame schade wil oploopen." (D. N. B.) Verdronken. Vrijdag is in de Rotte te Rotterdam het lijk drijvend gevonden van den 40-jarigen J. van W., die sinds enkele dagen werd vermist en waarschijnlijk tengevolge van de duis ternis te water is geraakt en verdron ken. Lysol gedronken. De 2-jarige J. v. G. te Rotterdam heeft in een onbewaakt oogenblik een fleschie met lysol in handen gekregen en daar uit gedronken. De kleine werd onmid dellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Doodelijk ongeluk. De -53-jarige arbeider J. V/. uit Dedems- vaart kreeg bij het laden van boomen een boom op het lichaam. Met den autobus is W. naar Dedemsvaart ver voerd, vanwaar hij naar het ziekenhuis te Zwolle werd overgebracht. Spoedig na aankomst is het slachtoffer over leden. Ongevallen. De 56-jarige schilder D. V. N., die Vrijdag op den Molendijk te Oude Tonge door een vrachtauto is aangereden en met ern- stigcf kneuzingen was opgenomen, is aan de gevolgen overleden. Misplaatste grap. Een veehouder te Woubrugge kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat ongenoode gasten zijn appelboom tot de laatste vrucht hadden geplunderd. De daders, die onbekend zijn gebleven, hadden aan den boom een briefje bevestigd met de woorden: „Nederland voedt zichzelf!" GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Zaterdag 20 Sept. 1941. Appels: Bismarck 1220, Codlin Keswick 1220, Clasieappels 1017, Cox Pomona 1230, Cox's Orange Pip pin 2050, Ellisons Orange 2050, Gansebout 1017, Gulderling 1017, Glorie v. Holland 1535, Hondsmuil 12 20, Jac. Lebel 1220, Lanes Prince Albert 1220, Mancks Codlin 1535, Notarisappel 1535, Paradijsappels 12 20, Peasgood Nonsuck 1017, Prin- cesse Noble 1535, Reinette d'Automne 1017, Striepelingen 1017, Transp. de Cronsels 1535, The Queen 1230, Tuinzoet 1017, Zomer Ermgaard 10 17, Kroet- en valappels 510, alles per 100 kg. Peren: Bergamotten 1015, Br. Du- randeau 1035, Br. de Merode 1022, Br. Wilhelmina 1015, Br. Hardy 10 35, Conference 1035,Callebasse Tirle- mont 1015, Cons, a la Cour 10—25, Calleboutsperen 1015, Diamantperen 1022, Dr Cornelis 1015, Duifjespe ren 1015, Herzogin Elsa 1022, Kruidperen 1015, Louise Bonne d'Avr. 1545, Maagdeperen 1022, Pres. Roo sevelt 1015, Soldat Laboureur 15 45, Sehellebellen 1015, Triomph de Vienne 1545, Will. Duchesse 1035, Kroet- en valperen 5, alles per 100 kg. PruimenAbrikoospruimen 1227, Burbank Giant 1227, Jeffersonprui- men 35, Monarchpruimen 35, alles per 100 kg. Diversen: Bramen 33, Blauwe Drui ven 3750, Tomaten 916, alles per 100 kg. Hij aarzelt geen moment. Te zamen met den jongen koning, die, al is hg veertien jaar, meerderjarig wordt ver klaard, zorgt zij er voor, dat Condé vrij gelaten wordt en ook de connétable. Zij "brengt de twee tegenstanders aan de conferentietafel. Alleen wanneer Condé den wensch te kennen geeft, dat ook de admiraal De Coligny aan de bespreking zal deelnemen, wijst zij dit verlangen af. Er moet thans met spoed worden gehandeld. Er is al genoeg kostbaar bloed vergoten. Met spoed moet de vrede komen. De ware reden van haar weige ring verbergt zij: een scherpzinnig staatsman, als De Coligny, moet verre van de conferentie gehouden worden. Drie weken later draaft een ruiter naar Normandië, waar hij arriveert in het kamp van admiraal De Coligny, die er werkloos ligt, nu, na den dood van De Guise, het beleg van Orléans is opge heven en de onderhandelingen begonnen zijn. Andelot, want hij is de ruiter, bè- treedt onmiddellijk de tent van zijn broe der, die hem met warmte ontvangt. Je komt me vertellen, dat de over eenkomst gesloten is? Wat is de in houd?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3