Christelijk Dagblad voor Zeeland J=VIKT0RIA, HUWELIJK EN GEZIN. Binnenland DAGKALENDER. MAANDAG 22 SEPT, 1941 55e JAAjKGANG No. 122 Bureaux Lange Vorslslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg m plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Bezetting van Kief geeft zich over - Zee van Azof door Duitsche troepen bereikt - Arensburg ingenomen - Groote oorlogsbuit behaald. - Engelsche verliezen van vliegtuigen. DIXITSCHLAND s STRIJDT VOOR EUROPA* Familieberichten 33 cent per rene* Overige advertentiën 30 een' oer regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per 'egel Kleine advertentién f 0.55 bij vooruitbetaling Advertenties) onder letter of motto 10 et. extra Bij contract belangrijke korting Dezer dagen gaven wij plaats aan een aantal mededeelingen, die Mej. A. E. Ejjkman te Rotterdam deed, mededee lingen, die wy niet anders dan ont stellend kunnen noemen. Er blijkt uit, dat in dezen tijd de teerste banden wor den losgerukt en dat alle mogelijke le vensverbanden worden losgewrikt. Het gezin wordt verwoest. En dat is voor het heden en de toekomst van een volk wel het ergste, dat denkbaar is. Daarom maken wjj met groote dank baarheid melding van een waardevol boek, dat kort geleden de persen van „De Graafschap" te Aalten heeft ver laten. Het draagt tot titel „Huwelijks boek" en is samengesteld door Ds Th. Delleman en arts A. Hijmans. Een boek, dat men met groote belangstelling leest het is natuurlijk niet voor alle leeftij den geschikt en dat een verrijking van de litératuur over deze materie be- teekent. Wij zijn niet blind voor de gevaren en bezwaren aan boeken als deze verbon den. Maar toch juichen wg de verschij ning van dit kloeke, typografisch uitste kend verzorgde werk toe. Het wil een wegwijzer zijn voor ver loofden, die huwelijksplannen hebben, een raadsman voor jonge ouders, een gids voor gehuwden. Het werd geschreven vanuit een po sitief Christelijke levensbeschouwing. Het komt een taak vervullen, speciaal in een tijd als de onze, waarin (wij ver wijzen wederom naar de mededeelingen van Mej. Eijkman) de grondslagen van het huwelijk meer dan ooit worden be dreigd en waarin niet genoeg de nadruk kan worden gelegd op het groote be lang van een gezond en sterk huwelijks- en gezinsleven. Zoowel de godsdienstige en zedelijke richtsnoeren als de zielkundige en licha melijke vragen van huwelijksleven en gezinsvorming worden hier op fijne en kiesche wijze behandeld. De inhoud van dit belangrijke boek waaraan tal van bekende en bekwame schrijvers en schrijfsters medewerkten, is als volgt: Deel I. Het H u w e 1 ij k. Het huwelijk in den Bijbel. De eerste tijd. Huwelijk en karaktervor ming Trouw. De avond. Deel II. Het Gezin: Het gezin in den Bijbel. Wording van het gezin. Zwangerschap en be valling. De zuigeling. Ouders en peuter. Wij zouden uit den rijken inhoud van dit boek graag enkele citaten geven, maar moeten ons wel zeer beperken. Het mooie artikel over „Trouw" door Dr F. T. Diemer-Lindeboom bevat me nige opmerking, waardoor gehuwden gewezen worden op de rechte houding in hun huwelijk. „In het huwelijk, zooals het eerste Bijbelboek ons dit voor oogen stelt, is ontbinding van en ontrouw in deze le vensgemeenschap een ongerijmdheid. God schiep den mensch naar Zijn Beeld, man en vrouw schiep Hij hem, letterlijk nog „mannelijk en vrouwelijk schiep Hij hem. Dit wil dus zeggen, dat man en vrouw samen dat beeld Gods vertoonen. Tezamen zijn zij de volledige mensch". „Dit huwelijk is niet maar een contract, waarvan men samen de voorwaarden vaststelt, het is een instelling. Wie huwt, stelt zich daarmede onder de in terne huwelijkswet: de echtelijke liefde trouw. Is die liefde afwezig, dan blijft de plicht tot liefhebben, de plicht, te leven naar de huwelijksnorm." „Liefhebben kan geleerd worden. Doch dan moet men zijn zelfzucht opzij zetten en wil len leeren vaneen grooten Leermeester, Die zelf het volkomen offer der dienen de liefde heeft gebracht. Hij moet hier den weg wijzen en Zijn trouwen bijstand verleenen. 'Christus' trouw voedt onze trouw. Zijn liefde vormt de bron van onze liefde". „Het huwelijksleven is een dagelijksche oproep tot onzelfzuchtig heid. Zoodra aan dien oproep geen ge hoor wordt gegeven, zijn de voorwaar den voor derailleering voorhanden. Maar men is ge-trouw-d. Trouw werd beloofd. Deze trouw moet blijken. Niet eenvoudig is het, die trouw na te komen. Dat vraagt zelfbeheersching en geduld, zelfverloochening en aanpassing. Een steunen van elkander in den dagelijk- schen strijd tegen den ouden mensch in ons. Op die manier alleen kan het hu welijksleven op peil worden gehouden." Over het gezag in het gezin schrijft Dr Brillenburg-Wurth o.a. „Gezag beteekent zeggenschap. De ouders hebben iets „te zeggen". Het Woord, het Woord Gods heeft absolute autoriteit, volstrekte zeggenschap over heel het menschenleven. Maar iets daar van straalt in het menschenleven af op de ouders. Hun woord moet ook zijn met macht. Zij mogen, zij moeten gebieden. Zij moeten dat doen, nooit in een geest van hardheid, van despotie. Alle tyran- nie is hier uit den booze en verbittert alleen, ondermijnt bovendien alleen hun gezag. Zg moeten het doen in een geest van liefde, die dienen wil en niet zich zelf maar het heil van hun kinderen zoekt. Maar zij moeten hun -gezag om Gods wil laten gelden. Zij mogen er niet mee laten spelen." Nogmaals, wjj zijn dankbaar voor dit werk. Moge het voor ons volksleven ten zegen zgn. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag vlogen eenige Britsche vliegtuigen bo ven ons land. Door de neergeworpen bri sant- en brandbommen werden in een plaats in Noordholland zes woonhuizen en één school beschadigd. De branden konden snel worden ge- bluscht. Een persoon werd zwaar en één licht gewond. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag be kend: In een dapperen aanval drongen de Duitsche troepen Kief binnen en heschen de Duitsche oorlogs- vlag op de citadel. Nadat de op perste leiding der Sowjet-troepen was gevlucht, wierp de geheele bezetting de wapens weg en gaf den tegenstand verder op. In samenwerking met formaties van de marine en van de lucht macht hebben troepen van de landmacht half September de voor de Golf van Riga gelegen eilanden Worm en Moon genomen. Op eigen initiatief brak de kapitein Pankow op 16 September met zijn compagnie over den door den vij and gedeeltelijk vernielden dam door tot op het Oostelijke deel van het eiland ösel. Door dezen verrassenden overval schiep hij de voorwaarden voor de geslaag de gevechtshandelingen, welke op het oogenblik plaats vinden ter verovering van het eiland. De luchtmacht heeft wederom Odessa en Moscou gebom bardeerd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 19 op 20 Septem ber uit een convooi ten O. van Huil twee koopvaardijschepen, waaronder een tankboot, samen 17.000 b.r.t. metende, tot zinken gebracht. Overdag werd vóór de Engelsche Zuidoostkust nog een vrachtboot door bommen zwaar beschadigd. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in I den nacht van 18 op 19 Septem- I ber de olie-opslagplaatsen van Suez, benevens havenwerken van Port Said en Alexan- d r i met goed gevolg aan. De vijand is Vrijdagnacht met zwakke afdeelingen Noord- Duitschland binnengevlogen. Enkele vliegtuigen drongen door tot in de omgeving van de Rijks- hoofdsta'd. Op woonwijken te Stettin werden bommen ge worpen, waardoor aan de burger bevolking geringe verliezen wer den berokkend aan dooden en ge wonden. Luchtdoelartillerie schoot "twee Britsche bommenwerpers neer. Gisteren werd bekend gemaakt: Aan den Zuidelijken vleugel van het Duitsche aanvalsfront is de Zee van Azof bereikt. De vernietiging van den in het gebied ten Oosten en Zuid-Oosten van Kief ingesloten tegenstander gaat voort. De Duitsche formaties, die uit het Westen Kief waren binnengedrongen, zijn via de Dnjepr naar het Oosten opgerukt en hebben zich vereenigd met de strijdkrachten, die over de Desna uit het Noorden hadden aangeval len. De felle doorbraakpogingen van den vijand mislukten. De aan tallen van gevangenen en buit nemen ieder uur toe. Eenheden der marine zijn diep doorgedrongen in de Finsche Golf. Zij versterkten den °gordel van mijnen en beveiligden de te gen de Baltische eilanden inge zette operaties. Het luchtwapen heeft ten N.W. van de Krim een patrouilleboot tot zinken gebracht, een kanon neerboot en drie koopvaarders met in totaal 10.000 brt. inhoud, terwijl bomtreffers werden ge plaatst op een Sowjettorpedoboot. Haveninstallaties en ravitail- leeringsbedrijven van Sou thampton werden bestookt met bommen van zwaar en van 't zwaalr- ste kaliber. Treffers op opslag plaatsen, dokken en militaire in stallaties der stad hebben aanzien lijke vernielingen aangericht. Een reeks groote branden werd waar genomen. Andere gevechtsvlieg tuigen deden aanvallen op ver scheidene vliegvelden en haven installaties in Zuid- en Oost- Engeland en brachten een vrachtschip van 4000 brt. tot zin ken. Een tweede groote koopvaar der werd beschadigd. In het gebied van het Kanaal heeft hetBritsche luchtwapen Zaterdag bij 'n aanvalspoging, die geen effect had, 39 vliegtuigen verloren. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Gisternacht is de vijand naar Noord- en Zuid-West- Duitschland gevlogen en met enkele vliegtuigen doorgedrongen tot aan de rijkshoofdstad. Door neergeworpen bommen ontstond schade van gering belang in woon wijken. Drie Engelsche bommen werpers werden neergeschoten. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het verloop van den ten Oos ten van Kief aan den gang zijn- den omsingelingsslag hebben het leger van generaal-veldmaarschalk von Reichenau en de pantserlegers van de kolonels-generaal Von Kleist en Guderian sterke deelen van den omsingelden vijand ver nietigd en reeds thans ruim 150.000 gevangenen binnengebracht, bene vens 151 tanks, 602 kanonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriëel buitge maakt. Het uiteenslaan van de overige deelen van den ingeslo ten vijand is in vollen gang. Ver dere, groote aantallen gevangenen en buit kunnen verwacht worden. Een tweede extra bericht meld de: In voorbeeldige samenwerking hebben afdeelingen van leger, luchtmacht en marine en een nieuw belangrijk succes behaald. Arens burg, de hoofstad van Ösel, is in een vastbera- den aanval genomen. Moon en ösel zijn daar door hecht in onze han den. Op het Westelijk deel van Ösel bevinden zich nog slechts verstrooide deelen van het garni zoen van Ösel. Hun vernietiging kan elk oogenblik verwacht wor den. DE LUCHTAANVALLEN -BOVEN HET KANAAL. (D.N.B.) Naar van bevoegde zijde wordt gemeld, heeft de Britsche lucht macht ook gisteren bij luchtgevechten boven het Kanaal aanzienlijke verliezen geleden. In de laatste 24 uur heeft de Britsche luchtmacht boven het Kanaal 65 jacht - SOCIALE WEDKAMP VAN DUITSCHE BEDRIJVEN. Op plechtige wjjze en in tegenwoordig heid van den Rijkscommissaris heeft in het gebouw van het Rijkscommissariaat aan den Kneuterdijk te Den Haag de opening plaats gehad van een „Leis- tungskampf der deutschen Betriebe" in Nederland, waarvan de bedoeling is op sociaal gebied het hoogst mogelijke te presteeren, volgens nationaal-socialis- tisch principe, hetgeen weder ten goede komt aan den algemeenen bloei van het bedrijf. Tijdens de plechtigheid voerde het woord de Duitsche Betriebsfuehrer dr Hupfauer. De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart noemde deze bijeenkomst het begin van den Leistungskampf. Spr. bracht naar voren, dat Nederland ligt in Germaansche levensruimte en het Ne- derlandsche volk nog verstrikt is in een verouderde gedachtensfeer, waarin het een beetje ingeslapen is. Het heeft wei nig nut, alleen maar propaganda te voe ren door woorden. De feiten moeten spreken en zullen spreken door den so cialen opbouw. Materieel kan hec volk thans weinig geboden worden en er zijn tal van moeilijkheden. Men bedenke echter, dat naarmate meer Engelsche schepen zinken, de ruimte van Europa grooter wordt. Behalve tegen het kapi talisme gaat de strijd ook tegen het bolsjewisme. Van de 230.000 bedrijven in Nederland zijn eenige honderden Duitsch. Uit deze laatste moet het ar beidende volk zien, wat nationaal-socia- lisme is. talrjjke kazernes stormenderhand ver overd. In den loop van den dag werd vervolgens stelselmatig de eene stads wijk na de andere bezet. De stad was door de militaire Sowjet-autoriteiten in gereedheid gebracht voor huis- en straatgevechten. Mortieren, vechtwa- genvallen, prikkeldaadversperringen, Spaansche ruiters, groote straatver sperringen, opgestelde mitrailleurs en stukken geschut in de geëvacueerde voorsteden en een met kazematten ver sterkte straat moesten de verdedigers in staat stellen tot het laatste oogen blik tegenstand te bieden. Regimenen van de Gepeoe waren in de Westelijke van kazematteil voorziene wijk der stad in den strijd geworpen en militie be staande uit arbeiders was voor de ver dediging gemobiliseerd. Al deze maat regelen werden echter door de verras sende Duitsche operaties te niet ge daan. De val van Kief beteekent tevens de ineenstorting van de geheele Sowjetver- dediging in de Noordelijke Oekraine. Juist daarop had men in Moskou en Londen in het bijzonder zijn hoop ge vestigd. Daar hield men de laatste we ken het Duitsche opperbevel steeds weer hoonen'd voor, dat het den Duit- schen troepen niet gelukt was Kief te nemen. Thans is de geheele noordelijke Oekraine in Duitsche handen gekomen en blijft den Sowjets nog slechts de Oostelijke Oekraine met hét industrie- gbied van Charkov en het Donetzbekken. DE WRIJVING TUSSCHEN MOSCOU EN SOFIA. Uit Sofia verneemt United PressTen gevolge der landing van afzonderlijke Sowjet-saboteurs uit de lucht en van zee uit, zijn de betrekkingen tusschen Bulgarije en de Sowjetunie nog slechter geworden, hetgeen ook in een nieuwe Bulgaarsche nota aan Moskou tot uit drukking komt. Militaire voorbereidse len van Bulgarije tegen de Sowjetunie zijn niet waar te nemen. Voor het overi ge rekent men erop, dat de Duitsche sucessen de Sowjets zullen berooven van de middelen tot verdere onderne mingen tegen Bulgarije. toestellen verloren. De Duitschers verlo ren slechts drie toestellen. KIEF ONBESCHADIGD IN DUITSCHE HANDEN. (D.N.B.) Het is Boedjenni niet ge lukt van Kiejev een puinhoop te maken. Op 19 September des ochtends wer den de citadel met het arsenaal en de LIJSTENCOLLECTE VAN WINTERHULP. (A. N. 'P.). De werkzaamheden, welke „Winterhulp Nederland" vorig jaar is begonnen zullen a.s. seizoen zoo moge lijk op nog breeder schaal worden voort gezet. Immers de practijk heeft bewezen dat een groote groep Nederlanders in de wintermaanden dermate verkommert, dat hulp een dringende noodzaak is. Laten diegenen, die zich nog in een zekeren materieelen welstand mo gen verheugen, aan hun in kommer le vende landgenooten denken, wanneer htm op 3 of 4 October a.s. de lijst voor de eerste collecte van Winterhulp wordt aangeboden. De winter zal door de omstandighe den harder zfn dan ooit te voren en er zal dus ook veel meer geld noodig zijn. MAANDAG 22 SEPT. 1941. Gljjk een hert schreeuwt naar de wa- terstroomen, alzoo schreeuwt mijn ziel tot U, o God! Ps 412. Zon op onder 7.25 19.40 Maan op onder 8.50 20.25 2? Sept. Eerate sasafiöan. 5 Oct. Volle maan. ZEER ERNSTIGE WAARSCHUWING. Zoo willen wij noemen het dezer da gen gepubliceerde bericht, dat vijf Ne derlanders ter dood veroordeeld zijn, omdat zij hulp hadden verleend aan in zittenden van een Engelsch vliegtuig, dat genoodzaakt was op Nederlandsch grondgebied te dalen. Het vonnis is in middels voltrokken. Een kort bericht, maar dat ontzag lik veel inhoudt. Onlangs schreven wij, dat er nog steeds Nederlanders zijn, die er blijk baar nog niet van doordrongen zijn, dat wij in oorlogstijd leven en dat Neder land bezet gebied is. Begunstiging van of hulpverieening aan de vijanden van Duitschland wordt nu eenmaal zwaar gestraft. Dat weten wij en daarvan moeten wij ons steeds helder bewust zijn. Zij, die hiermede geen rekening willen houden, stellen zichzelf aan uiterst zware straffen bloot, brengen hun gezin nen in diepe ellende en zjjn wellicht oor zaak, dat de overige ingezetenen van hun woonplaats ook ernstige gevolgen ondervinden. Vandaar onze herhaalde waarschu wing: gedraagt U naar de voorschrif ten, die de bezettend!! macht geeft. Pro beert ze niet te ontduiken of te sabo- teeren. Het is geen sport of spel, maar volle ernst. Van Duitsche zijde zal uiter mate scherp worden opgetreden. LOOS GERUCHT. Er hebben zich te Amsterdam volko men onnoodige moeilijkheden voorge daan bij het betalen met zilverbons van één gulden, waarvan de serienummers aan de achterzijde in rood zijn ge drukt. Onverantwoordelijke lieden heb ben het gerucht verspreid, dat deze bankbiljetten niet geldig zouden zijn. Bij informatie aan de Nederlandsche Bank deelde men aan de „Telegr." mede, dat de vrees, dat deze zilverbons waar deloos zouden zijn, volkomèn onge grond is. Het zijn oude bons uit 1920 die verleden jaar in circulatie werden gebracht, doch thans weer geleidelijk worden ingenomen, zoo deelde men ons te bevoegder plaatse mede. Men store zich dus niet aan praatjes of looze geruchten en neme de bons mét de roode serienummers rustig in beta ling aan! VELEN OP ZOEK NAAR SURRO GAATBANDEN. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat velen zich in dezen tijd er toe hebben gezet om na den oproep van het Centraal Instituut voor Indu strialisatie een oplossing voor het bandenprobleem te vinden. Dat reeds nu echter ongeveer een duizend inzendin gen zijn binnengekomen, heeft de stout ste verwachtingen overtroffen. De jury ziet zich dan ook voor een uitermate zware taak gesteld, te meer daar een werkelijk goede uitvinding aan zoovele eischen moet voldoen. De inzen ders zullen dus eenig geduld moeten oefenen, voordat zij den definitieven uit slag van de jury zullen vernemen. Wel valt reeds op te merken, dat veel uitvinders eenzelfde gedachte hebben ge had. Men zou de mogelijke systemen naar vijf groepen kunnen classificeeren: con structies, waarbij het loopvlak buigzaam is, veerende constructies met een weinig of niet buigzaam loopvlak, andere vee- rende constructies, houten banden zon der veeren en overige constructies. Het Centraal Instituut voor Industria lisatie, waaraan voor 1 October a.s. alle ontwerpen kunnen worden toegezonden, is gevestigd: Bezuidenhoutscheweg 81, 's Gravenhage. BURGEMEESTERS, DIE AFTREDEN. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening nr 108/1940 den burgemeester van de ge meente Maastri/Cht jhr. mr W. Mi- ciels van Kessenich, op zijn verzoek van zijn ambt ontheven. Verder heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1