Binnenland „De groote Ketter" Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Gemengd Nieuws Rechtszaken FEUILLETON MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Kruiningenl. Goed afgeloopen. Toen dezer dagen de landbouwer A. B. alhier met eenige helpers een klamp met gerst zette, viel deze klamp op een gegeven oogenblik om, waardoor A. B. onder de gersteschooven bedolven werd. WALCHEREN. noeming van een nieuw hoofd van den Btaat en herziening van de grondwet. D3 BCZETTI 'G VAN TEHERAN De Londens^ nieuwsdienst meldt uit Teheran, d„ het geheele openbare leven in Iran thans onder de controle gesteld is van de Britsche en bolsjewis tische strijdkrachten. OOK TAPTEMELK EERST KOKEN1 De directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Amsterdam schrijft: Naar mij wordt gerapporteerd, deelen sommige slijters van melkinrichtingen aan het publiek mede, dat hun losse (ge- standariseerde) melk en taptemelk niet gekookt behoeven te worden. Ik vestig er hierbij uitdrukkelijk de aandacht van het publiek op, dat deze melk en tapte melk, zoo zij ongekookt wordt gebruikt, een gevaar voor de gezondheid kan op leveren en geef dus ernstig in overwe ging alle melk, behalve gepasteuriseer de melk en taptemelk in flesschen, vóór het gebruik te koken. RAAD VAN BIJSTAND VOOR HET ZIEKENFONDSWEZEN. De Secretaris-generaal van Sociale Za ken heeft benoemd tot lid, respectieve lijk plaatsvervangend lid van den raad van bijstand voor het Ziekenfondswezen A. in de eerste groep: Dr C. Banning te 's Gravenhage, lid, en Dr D. K. Rij kels te 's Gravenhage, plaatsvervangend lid; A. H. v. d. Velde te 's Gravenhage, lid, en H. W. J. M. Trines te Breda, plaatsvervangend lid; Mr H. G. Groene- veld te 's Gravenhage, lid en mej. Mr. G. J. Stemberg te 's Gravenhage, plaatsver vangend lid; Dr E. B. F. F. baron Wit- tert van Hoogland te 's Gravenhage, lid en M. J. Harts te Rotterdam, plaatsver vangend lid; Mr J. H. C. Slotemaker te 's Gravenhage, plaatsvervangend lid. B. in de tweede groep: A, Vermeulen te Badhoevedorp, lid, en A. Kaub te Vel- sen, plaatsvervangend lidMr A. J. Leli- veld te Warmond, lid, en J. Koster te Amsterdam, plaatsvervangend lidG. J. van Noorden te Amsterdam, lid, en J. de Jonge Pz. te Amsterdam, plaatsvervan gend lid; C. J. van Lienden te Eindho ven, lid, en C. Stolk te Wassenaar, plaats vervangend lid, W. A. M. Korink te Rotterdam, lid, en C. Groendijk te Ter- naard, plaatsvervangend lid. C. in de derde groep: dr J. J. Ho- moet te Arnhem, lid en Dr J. P. Wefers Bettink te Utrecht, plaatsvervangend lid; Dr H. Hondelink te Utrecht, lid, D. van Capellen te Amsterdam, plaatsver vangend lid; Dr J. W. Birza te Amster dam, lid, en W. F. Daems te Arnhem, plaatsverv. lid; Ir J. N. Tekenbroek te Zeist, lid, en B. J. Brugman te 's Graven hage, plaatsvervangend lid; mej. Zr. S. Sievertsen Buvig te Amsterdam, lid, en mevr. J. H. BoermanLammers te Die ren, plaatsvervangend lid. TEGEN CLAN DESTIEN EN GROENTÈNUITVOER. Het is aan de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale bekend, dat een gedeelte der op de groentenveilingen verkochte of toegewezen producten wordt uitgevoerd zonder uitvoermachti- ging van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Deze handelwijze kan door haar niet langer worden geduld, daar hierdoor ernstige benadeeling van de aan de Cen trale opgedragen taak moet worden ver wacht. De Centrale zal daartegen dan ook de strengste maatregelen treffen en zij zal er niet voor terugdeinzen alle bij haar aangesloten handelaren, die zich hieraan direct schuldig maken of hun verkoop of de aflevering zoodanig doen geschieden, dat zij bij den verkoop of de aflevering behooren te begrijpen, dat ofwel de kooper ofwel de plaats der le vering het waarschijnlijk maken, dat de door hen verkochte producten hun weg naar het buitenland zullen vinden, voor korten of langeren tijd te schorsen. Deze schorsing zou voor hen beteeke- nen, dat zij gedurende den bij de schor sing bepaalden termijn, niet meer in de gelegenheid zullen zijn, waar dan ook producten van den tuinbouw te koopen, 45) o Intusschen lijkt het er veel op, dat de sombere vermoedens niet vervuld zullen worden. Er komen gunstige berichten van Rouaan. Het wordt krachtig verde digd. En de natuur helpt even krachtig mee. Want in stroomen valt de regen neer. Het water stroomt van den berg af en óverstroomt de loopgraven der be legeraars, die schier in moerassen hui zen. Ontbering, ziekte, moedeloosheid nemen bij de koninklijken hand over hand toe. Weken, maanden gaan voorbij. Maar Rouaan houdt het. Condé weet alleen niet, wat De Coligny vermoedt, dat de belegerden onbe suisde dingen doen bij hun uitvallen. De Montgomery kan er niet tegenop. Hij ziet, dat de kracht vermindert, ook het aantal, doordat niet tactisch wordt op getreden. Tot Orléans dringt het gerucht door, dat de koningin-moeder, gesteund door Anton van Navarre, de ontmoedigde troepen aanvuurt tot besloten wordt, den beslissenden stormloop te wagen. Maar aan den morgen van dien dag verbrijzelt een musketschot een arm van den een terwijl verkoop van producten van den tuinbouw aan hen verboden zal zijn. DE INDUSTRIALISATIE VAN NLucRLMNDSCH-INDIE. De op de Ned.-Indische staatsbegroo- tiijg geplaatste 10 milljoen gulden voor subsidie aan nieuwe Nederlandsch-In- i dische industrieën zgn reeds verre over- I schreden. De deelneming der regeering in de oprichting van een ammoniak- fabriek, pharmaceutische fabrieken, eenige machinefabrieken en scheeps werven heeft het toegestane bedrag aan subsidie reeds overschreden, zoodat aan vulling van dezen post op de Ned.-Indi sche begrooting wordt verwacht. De Ned.-Indische regeering onderhan delt n.l. nog met een aantal kleinere ondernemingen voor uitbreiding dezer bedrijven, waarbij subsidie verleend zal worden. BRAM VAN DER STAP 70 JAAR. Begin November a.s. hoopt de Delft-' sche baritonzanger, Bram van der Stap, zijn 70sten verjaardag te herdenken. Meer dan een halve eeuw is hij één onzer meest gevierde Nederlandsche ba ritonzangers, die steeds het geheele land door is opgetreden. Een huldigingscomité zal worden ge vormd, terwijl het in de bedoeling ligt in November a.s. een feestconcert te Delft te organiseeren, waarbij de jubila ris tot medewerking zal worden uitge- noodigd. VERPLICHTE LEVERING VAN SLACHTSCHAPEN. Naar het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in oorlogstijd mededeelt, zal in verband met den onbevredigenden aanvoer van slachtschapen op korten termijn een verplichte levering van slachtschapen worden ingesteld, waar voor in het algemeen als basis zal wor den genomen de onlangs gehouden Sep- tember-inventarisatiemochten echter reeds vroegere omtrent een bepaald be drijf beschikbare gegevens daartoe aan leiding geven, dan kunnen in deze geval len die gegevens als basis voor de ver plichte levering worden benut. ZONDAG 21 SEPTEMBER 1941. 's Morgens tot 7.23 uur. Avonds van 19.42 uur. MAANDAG 22 SEPTEMBER 1941. 's Morgens tot 7.25 uur. 's Avonds van 19.40 uur. DISTRIBUTIE VAN MELK. In enkele gemeenten bestaat tot dus verre niet de mogelijkheid tot het ont- roomen van melk. Het gevolg hiervan is, dat in deze gemeenten geen tapte melk verkrijgbaar is. Maatregelen om hierin verandering te brengen zijn in voorbereiding. Zoolang echter nog niet tot ontroomen kan worden overgegaan, is het noodzakelijk voor bedoelde ge meenten een afzonderlijke regeling te treffen voor de melkdistributie. Deze re geling zal hierin bestaan, dat in die ge meenten personen boven 14 jaar, die normaal genomen slechts voor de con sumptie van taptemelk in aanmerking komen, tijdelijk volle melk zullen kun nen betrekken op basis van het voor 3 Augustus j.l. voor bedoelde personen algemeen geldende rantsoenen, d.i. dus 1% liter per week. In verband met het bovenstaande wordt dezer dagen aan de bewoners van meergenoemde gemeenten, voor zoover zij geboren zijn voor 2 Februari 1927, te gen inlevering van de oude groen ge kleurde melkkaart per persoon een nieu we kaart uitgereikt, waarin de bonnen, evenals die van de in het geheele land aan personen beneden 14 jaar uitgereik te nieuwe melkkaarten, het opschrift „melk I" dragen. De thans uit te reiken kaarten zgn echter, ter onderscheiding van de algemeen aan personen beneden 14 jaar uitgereikte blauwe „melk I"- kaarten, rood gekleurd. Deze roode kaar ten zijn uitsluitend geldig in de gemeen ten, waar zij uitgegeven worden, en zij loopgraaf verkennenden koning van Na varre, wat de onrust doet toenemen. Er wordt geen stormloop gewaagd. De ko ning ligt bewusteloos in zijn tent, om ringd door Catharina de Medici, door tal van officieren en doktoren. Maar die al len kunnen dat wegvlietende leven niet redden. De dood is er mee gemoeid, al kan die nog een paar dagen uitblijven... Het kost der koningin groote moeite, de troepen te bewegen tot den storm loop. Maar eindelijk gebeurt het dan toch, welke aanval evenwel wordt afge slagen. Een herhaling, enkele dagen1 later, brengt de beslissing. Rouaan valt. Bezetting en burgerij worden in een bloedbad gedompeld. Aan alle kanten wordt de stad in brand gestoken. Twee dagen lang duurt de plundering. En een dag daarna de bevelhebber, Montgo mery, heeft kans gezien, te ontsnappen naar Engeland houden de koning, de koningin-moeder en het geheele parle ment intocht op de puinhopen der ver woeste stad Dan blaast Anton van Navarre den laatsten adem uit. XIII. Dreux. Als Fontaines het tentzeil wegtrekt en binnentreedt, schrikt hij geweldig: in zullen dan ook in andere gemeenten door de distributiediensten niet van den melk handel worden aangenomen. Zoodra het mogelijk zal zijn gebleken in de gebieden, waarvoor de bovenom schreven regeling wordt getroffen, tot ontrooming over te gaan, zullen de roode „melk I"-kaarten ongeldig worden ver klaard. De gemeenten, waarop de thans getroffen regeling be trekkingheef t, zijn o. m. de navolgende: de gemeenten van de provincie Zeeland met uitzondering van: Axel, Koudekerk e, Middelburg, O.- e n W.-S ouburg, St. Laurens en Vlissingen. Besmettelijke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Sept. 1941 kwamen er in ons land 582 geval len van besmettelijke ziekten voor, waar van 4 gevallen van roodvonk in Zeeland, n.l. 2 te Krabbendijke, 1 te Rilland-Bath en 1 te Vlissingen. Zwem-exameris. De met groot suc ces gehouden examens, uitgaande vein de Middelburgsche Reddingsbrigade en de Zwemvereeniging „Luctor et Emergo", hadden tot resultaat, dat voor het voor bereidend examen diploma slaagden de volgende candidaten van 14 tot 16 jaar: de vrouwelijke: A. Blokpoel, F. Flierman en L. van Langeraad en de mannelijke: A. J. Venteville. Voor diploma A (prac- tisch deel) de dames L. Barendse, A. Bimmel, S. v. d. Ende en S. Petiet en de heeren C. Dingemanse, C. de Kuijper, J. Lefévre, N. C. Boot, B. J. Kouw en J. L. Steketee. Deze laatste drie heeren zijn agent van politie en droegen bij het ge kleed zwemmen 't zware uniform. Voor al in hun beroep is de kennis van het zwemmend-redden van groote beteeke- nis. Voor diploma B, practisch deel, slaag de Mej. L. Joosse en ook 'de heer J. Reijnders, die den vorigen winter reeds voor het medisch deel is geslaagd. Voor diploma C slaagde de heer P. A. Bou- wense, doch alleen voor het practisch gedeelte. Daar na drie jaar het diploma verloo- pen is, deden opnieuw examen de heer A. W. Zandee voor A en de dames L. Bosschaart, D. Simonse-Poerstamper en S. Wolf en de heer G. Eijkelenboom voor B. „Luctor et Emergo" kan niettegen staande tegenwerking van het weer, te rugzien op een goed jaar. Er was groote deelname voor de cursussen. Donderdag heeft na de oefening de heer J. de Pagter namens de leden den hoofdleider, den heer A. C. Julianus, hulde en dank gebracht voor alles wat hij ook dit jaar weer voor de brigade ge presteerd heeft. Dit deed hij vergezeld gaan van een fraaien sigarenkoker met inhoud. De heer Julianus heeft daarvoor zijn dank gebracht en de hoop uitge sproken, dat hij ook volgend jaar zijn krachten weer zal mogen geven aan „Luctor". Binnen enkele weken zullen de medi sche lessen onder leiding van arts C. G. Frumau aanvangen. Concerten. Het R. K. muziekgezel schap „St Caecilia" heeft Vrijdagavond een door goed weer begunstigde uitvoe ring op het Molenwater gegeven. Woensdag a.s. zal het Middelburgseh muziekkorps de reeks van concerten be sluiten. Het concert zal te 7 uur aanvan gen. Te 8 uur zal het programma zijn afgewerkt. Chr. Geref. J. V. De Chr. Geref. Jongelingsvereeniging alhier is toegetre den als lid van den Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen in Nederland. Bloemententoonstelling. Voor de 10e maal heeft de bloemeneommissie van de O.L. school A thans haar jaar- lijksche bloemententoonstelling georga niseerd. Gisteravond heeft het hoofd der school, de heer H. J. M e m e 1 i n k, deze aardige tentoonstelling, welke wordt gehouden in het „Schuttershof", een ruststoel zit zijn meester, de oogen gesloten. Het magere gelaat is inbleek. Hij heeft nauwelijk lippen meer. Hij is ziek of erg ziek geweest, denkt Fontai nes, die zich verwijderen wil. Maar bij de beweging, die hij maakt, slaat de ad miraal de oogen op. „Fontaines," zegt hij verbaasd, maar tegelijkertijd met afkeuring in de stem. „Wat kom je hier doen Waarom blijf je niet op Chatillon, zooals ik je bevolen heb?" „De gravin zendt mij hierheen, edele heer. De Vrouwe is zoo ongerust, omdat zij in langen tijd niets verneemt. Ik heb de hartelijke groeten over te brengen. Op Chatillon is alles rustig." „Ik heb langen tijd de koorts gehad. Maar het betert nh weer. We zullen bin nenkort wel optrekken. Je kunt hier blij ven." Hij informeert naar de bizonderheden van Chatillon. Er komt kleur op zijn wangen. „De zaken gaan niet naar wensch," zegt hfl dan plotseling. „De prins van Condé handelt zoo onbesuisd." Maar dan opeens: „Je hebt niets gehoord, Fontai nes!" „Neen, edele heer," antwoordt de an der droog. Er is schier dagelijk3ch strijd tus- schen den prins van Condé en den admi- geopend. In zgn toespraak verwelkomde hg o.a. den wnd. burgemeester, den heer C. Q. P. Lenshoek, het oud-hoofd der school, den heer Chr. Klooster man en voorts hoofden en leerkrachten van andere onderwijsinrichtingen. Spr. wees er voorts op, dat in dezen tijd van strijd en leed, de natuur haar schoo- ne taal blgft Bpreken en dat zij met haar bloemen en planten vraagt om daarbg stil te staan. De onderwijzers- Cessen) hebben ook op dit punt een taak, om de leerlingen ook in deze rich ting op voeden. Bij monde van den heer Phaff heeft de jury, welke bestond uit de heeren Goudswaard, Mennen en Phaff, de uit slag van de door haar toegekende prij zen (in totaal 35) bekend gemaakt, waarbij hij tevens een toelichting gaf op de beoordeeling van de jury. In de tien afgeloopen jaren is zeer zeker een voor uitgang in de verzorging van de planten te bespeuren. Vervolgens werd nog het woord ge voerd door den heer K. H. van F a a s- s e n, hoofd- van de Mr van Dusseldorp- school en den heer Chr. Klooster man, die beiden den heer Memelink complimenteerden met het succes van deze tentoonstelling. De tentoonstelling is tot vanavond 9 uur geopend. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan is er hedenmiddag een kinderfeest voor de leerlingen der school Oplichting. In verband met oplich ting heeft de politie proces-verbaal op gemaakt tegen mej. P. A. C. D. uit Hans- weert, die bij een winkelier alhier een windjack had gekocht en meegenomen op naam van een ander. Deze persoon wist echter van het geheele geval niets af. De recherche slaagde erin de dieveg ge op te sporen en kon het windjack in beslag nemen. Gelukkig kozen de helpers direct de juiste plaats om B. te ontzetten, waar door het niet lang duurde of B. werd uit zijn benarde positie bevrijd. Hij bleek ongedeerd te zijn, doch had benauwde oogenblikken doorgemaakt. 's Heerenhoek. Eergisterna^cht hield de marechaussee na middernacht iemand aan, die bloedvlekken op zijn kleeren had. Het bleek een slager te zijn, die clandestien twee varkens geslacht had. Het vleesch werd in beslag genomen en gistermiddag aan de ingezetenen ver kocht. De noodige processen-verbaal werden opgemaakt. Yerseke. Mossel-radi o-r epor- t a g e Vrijdag werd door den Ned. Om roep in Yerseke een reportage opgeno men, speciaal gewijd aan de mossels. Met den burgemeester werd een vraag gesprek gehouden, terwijl bovendien wer den opgenomen flitsen uit de bedrijven, van de haven en het dorp. Vermoedelijk zal reeds volgende week deze reportage voor de Hilversumsche zenders draaien. Bezoek Dr Ringers. Donderdagmiddag bezocht de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, Dr Ringers, onze gemeente. Hij hield met den burgemeester be sprekingen ten gemeentehuize en nam de vorderingen van den wederopbouw daar na persoonlijk in oogenschouw. Krabbendijke. De Burgemeester be noemde tot zijn plaatsvervanger wet houder Haverhoek, wien tevens sociale zaken werd toegewezen. Wethouder van Vessem kreeg openbare werken. O.- en! W.-Souburg. De Chr. muziek- vereeniging Vlijt en Volharding, direc teur de heer J. J. van Soelen, geeft a.s. Zondagavond van 7.158.15 een con cert van gewijde muziek op de tent op het Oranjeplein. CLANDESTIENE HANDEL. De Zaandamsche politie was ter oore gekomen, dat zich in een schuur aan raai. De opperbevelhebber is even ont moedigd geweest na den val van Rou aan, maar toen heeft hij gezegd: „Rouaan gevallen? Goed. Wij gaan Pa rijs belegeren!" Het is een dwaas denkbeeld. Maar het baat niet, als de admiraal hem dat onder het oog brengt. „Eén nederlaag hebben we geleden, anders niet", roept Condé. „En we heb ben versche mannen. Andelot heeft zich immers met de Duitschers vereenigd?" We zullen binnenkort wel optrekken zegt de Coligny tot Fontaines. Want Condé zal zijn zin wel doordrijven. Dat gebeurt. Het leger der Hugeno ten trekt tegen Parijs op, waar het warm wordt ontvangen. Tegenslag op tegenslag. Enorme verliezen. Te laat ziet Condé zijn dwaasheid in. Dan maar zich werpen in Normandië, om de ver- eeniging met de Engelschen tot stand te brengen, die in Havre zijn. Hij erkent: er is verkeerd gehandeld. In alle stilte, des nachts, wordt opge broken. Met de voorhoede, bestaande uit Duitschers, marcheert De Coligny een eind vooruit; de middenmoot com mandeert de prins van Condé; de ach terhoede, Fransche cavallerie, heeft den prins van Porcien als leider. Onderweg is er veel oponthoud, zoodat het ach tervolgende katholieke leger van Parijs het Hanepad vleesch van een clande stien geslachte koe bevond. Toen zg zich des nachts om 2 uur ter plaatse ging lOvertuigend vond zij inderdaad het een en ander aan de haak hangen. De eigenaar van de schuur verklaar de van het geval geheel onkundig te zgn. Hij had de schuur verhuurd aan een vervoerder, doch ook deze getuigde met de zaak zelf niets te maken te heb ben. Hij had alleen het vleesch naar de schuur vervoerd. Tegen hem is evenwel proces-verbaal opgemaakt. Naar den slachter wordt alsnog een onderzoek ingesteld. Ongeluk bij het dorschen. Gistermiddag is de landbouwer D. B. te Andijk met zijn hand in een dorsch- machine gekomen, waardoor deze werd verbrijzeld. Toen men den man naar het dorp had gebracht, bleken de levensgees ten al te zijn geweken. In kokend water gevallen. Het ruim 1-jarige kindje van de fam. van K. te Utrecht is Donderdag in een teil kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Verdronken. Gistermiddag is te Amsterdam een 6-jarige jongen bij het spelen te water geraakt en ver dronken. Knaapje door koe ge wond. Te Lemmer werden koeien in geladen van den havenwal in de daar voor gereed liggende stoombooten. Deze inlading had veel belangstelling van het publiek, dat tot dichtbij de in te.laden dieren stond, toen een der koeien zich losrukte. Het 9-jarig zoontje van den heer V. werd door het dier omver ge- loopen en zoodanig getrapt, dat hij be wusteloos bleef liggen. Voor het leven van het knaapje wordt gevreesd. De ontploffing op de Zweedsche torpedojagers. Het aantal dooden bij de ernstige ont ploffing, waarbij drie torpedobootjagers zijn gezonken, is volgens het D.N.B. tot 35 gestegen. De opvatting, dat de oor zaak van de ramp bij het ontploffen van een torpedo ligt, wint steeds meer aanhangers. Een stad zonder stroom. Tengevolge van de staking bij de electrische centrale te Kansas City was, naar United Press meldt, de stad met haar 550.000 inwoners van middernacht af in een volledig duister gehuld. De waterleiding functionneerde niet meer, terwijl de trams bleven staan. De automatisch sluitende deuren konden niet geopend worden, zoodat de passagiers door de ramen naar buiten moesten klauteren. Ook in de staalfa briek, die wapenopdrachten tot een be drag van vele millioenen heeft, moest het werk gestaakt worden. De zieken huizen konden hun electrische operatie instrumenten niet gebruiken. Vier uur na het uitbreken van de staking werd op bevel van den gouverneur een ba taljon der nationale garde gemobiliseerd, die met behulp van de politie de sta kingsleiders arresteerde. Pas bij het aanbreken van den dag werd er weer stroom geleverd. De meeste arbeiders echter weigerden het werk te hervatten. (D. N. B). POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Zitting van Vrijdag 19 September 1941. De volgende personen werden o.a. ge dagvaard: D. M. v. Dr., 31 j., landarbeider te Oud-Vossemeer, wegens mishandeling van P. A. Fase te Sint-Annaland. Eisch en uitspr. vrijspraak. A. A., 35 j., molenaar te Aardenburg, wegens valschheid in geschrifte. Eisch en uitspr. 1 mnd. gev.straf. L. de R., 36 j., filiaalhouder te Axel, wegens aanwezig hebben van 20 bussen, ieder inhoudende 20 liter motorolie. Eisch en uitspr. f15 b. of 10 d. K. M. K., 24 j., grossier te Terneuzen, wegens het aanwezig hebben van 2160 blik (gewicht 799.2 K.G.) pastamella. Eisch f 40 b. of 20 d. Uitspr. f 25 of 10 d. K. S., 38 j., koopman te Wolphaarts- dichterbij komt. Tot overmaat van ramp wijzigt Condé de vastgestelde marsch- route en rukt in ijlmarschen op tot voorbij de voorhoede. Fontaines heeft zijn meester weieens verbolgen gezien, maar nooit zooals nu. Hoewel hij niet de opperbevelhebber is, geeft hij last, het leger een dag rust te geven, om de oorspronkelijke volgorde te herstellen. En nu zit de tegenstander hen dicht op de hielen, vlakbij het stadje Dreux. In de dorpen in de omgeving rusten de onvermoeide troepen. Condé laat niet eens wachtposten uitzetten: de tegen stander is nog verre! Alles slaapt. Han dig maken de katholieken, onder opper bevel van den ouden connétable, die thans wel een jongeling gelijkt, daar van gebruik. Als de Decembermorgen grauw aanbreekt is het leger zóó ver deeld, dat de Hugenoten vrijwel in de val zitten. Fontaines gaat naar buiten, om ijlings terug te keeren en te schreeuwen „Admiraal!" Meteen wijst hg in de richting van Dreux. „De ruiterij van den connétable!" suist het van de bleeke lippen van ad miraal De Coligny. „Hoe komt dat nu?! Is er dan geen wacht gehouden?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2