Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD „V=VIKTORIA, DE PRIJSBEHEERSCHING. DAGKALENDER. ZATERDAG 20 SEPT. S941 55e JAARGANG - No, 121 Bureaux Lange Vorstslraal 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkanfoor Middelburg! Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent Directeur-Hoofdredacteun A. DE LANGE te Goes De vermindering van het broodrantsoen. 4 Sowjet-legers omsingeld - Duitsohe troepen zijn Kief binnengedrongen - Poltawa veroverd - De Russische en Duitsche verliezen. DUIT SCHL AND STRIJDT VOOR EUROPA. Boter- en vetkaarten voortaan 19 dagen geldig» Waarschuwing. Ter dood veroordeeld wegens begtmstigmg van den vijand. Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertentiên 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra Bl| contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HOE HET PUBLIEK KAN MEEWERKEN. Zooals bekend is in Mei j.l. de Dienst van de Prysbeheersching in werking ge treden. Nu deze dienst dus reeds enkele maanden werkt en wy inmiddels zoo nu en dan ook berichten hebben gelezen vein successen, die in den stryd tegen de prijsopdrijving zijn behaald, hebben wij eens geïnformeerd bij den districtscom mandant voor Zeeland van de prjjsbe- heersching, hoe zijn dienst in onze pro vincie werkt en welke ervaringen daar bij zijn opgedaan. De heer Lieneman stelde met groo- ten nadruk op den voorgrond, dat deze dienst er is in het belang vah het pu bliek. De bedoeling is dit publiek in de groote moeilijkheden van den oorlogstijd te helpen en het voor economische ex cessen te bewaren. Zoowel de belangen van fabrikanten, grossiers, winkeliers als verbruikers worden behartigd. Dit wordt helaas wel eens uit het oog verlo ren. Vandaar ook, dat de dienst van de prysbeheersching wel eens klagen moet over te geringe medewerking van de zijde van het publiek. De dienst is er niet voor één categorie, maar voor a 1 - len, en wil het algemeen belang, de geheele gemeenscha p, dienen. Het spreekt vanzelf, dat in oorlogstijd prijsstijging van sommige artikelen niet te voorkomen is. Maar het mag geen wilde prijsstijging worden. Het prijsop- jagen moet de wereld uit. De prijzen moeten op redelijke hoogte blijven en elke prijsstijging moet gemotiveerd zijn. Het mag niet zoo zijn, dat wie geld heeft zyn huis kan vullen en dat de minder gesitueerde tekort komt. Helaas zijn er a-sociale elementen, die dit niet inzien, die niet anders willen dan him portemonnaie spekken en feite lijk zich schuldig maken aan het beste len van hun medemenschen. Liet men deze elementen vrij baan, dan werd het een onhoudbare toestand. Tegen hen moet de "strijd krachtig worden gevoerd. Welnu, dat- wordt hij ook. Waar de dienst van de prijsbeheersching toeslaat, daar slaat hij goed toe. Dit is reeds in de achterliggende maanden gebleken. De medewerking van het publiek kon wel wat beter zijn, zoo deelde men ons mede. Sommigen zeggen niet den verra der te willen spelen, maar deze menta liteit, aldus de heer Lieneman, is geheel onjuist. Het is een nationale plicht om schouder aan schouder te staan en de a-sociale elementen, die niet het algemeen, maar alleen hun eigen financieel belang op het oog heb ben, te bestrijden. Wordt boven den ma ximumprijs gevraagd, dan dient men hiervan aangif'e te doen. De heer Lieneman deelde ons sterke staaltjes mee van de woekerprij zen, die gevraagd en betaald werden voor brood, boter, rijwielbanden, wollen stoffen, enz. Maar tal van overtreders zijn reeds tegen de lamp geloopen. En merkwaardig bijna elke zaak brengt de rechercheurs weer op het spoor van an dere. Er gaan meestal weer vertakkin gen naar andere richtingen. Wordt er in Zeeland veel op dit ge bied gezondigd?, zoo vroegen we. Ja, inderdaad, zoo luidde het ant woord. Zeeland is te verdeelen in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar vooral de smokkelhandel welig tiert en de eilan den. Hier op de eilanden doen zich de meeste en de grootste gevallen van kettinghandel voor, veel meer dan het publiek wellicht weet. Er wordt ontzag lik veel verhandeld. In bijna eiken winkel worden fouten geconstateerd, soms te goeder trouw begaan. Het is wellicht goed in dit verband ,°P te merken, dat, wat bij overtredingen in beslag genomen wordt, in Zeeland blyft en dat goederen, die aan bederf onderhevig zijn, direct in de normale distributie worden gebracht. Op onze vraag, of er in de afgeloopen vijf maanden reeds vele processen-ver baal zijn opgemaakt, werd geantwoord, dat dit aantal ongeveer duizend bedraagt. De inspecteur-tuchtrechter voor Zuid- Holland en Zeeland te 's-Gravenhage straft tuchtrechtelijk. De hoofdstraf is boete. Ook kan publicatie van het von nis plaats hebben, terwijl het uitoefenen van het bedrijf voor een bepaalden tijd of voor goed kan worden verboden. Ook kan terugbetaling van het teveel ont- vangene worden opgelegd. Is er sprake van een misdrijf, dan kan de inspecteur bovendien vervolging door den economischen rechter vorderen. De grootste boete, die ln Zeeland tot dusver is opgelegd, is f 50.000. Vermoe delijk zullen nog een paar van deze flinke bedragen volgen. Groote partijen z(jn reeds in beslag genomen zooals schoenen, textielwaren, leer, rijwielbanden, levensmiddelen, enz. Onlangs werden op Walcheren 300 boeren en slijters gestraft, die hun boter te duur verkochten. Het is gebleken, dat sommige perso nen niet op één bepaald terrein operee- ren, maar handel drijven op vrijwel elk gebied. Hoewel de straffen meestal zwaar zijn, is er nog geen daling van het aan tal overtredingen waar te nemen. Dit wijst er, aldus de heer Lieneman, op, dat de mentaliteit van het publiek nog niet is, zooals die wezen moet. Graag wil de dienst van de prijsbe heersching hier opvoedend werken ook door middel van de pers. Maar tegen kwaadwilligen wordt doortastend opge treden en het zal voor een overtreder niet gemakkelijk vallen zich er uit te redden. Dat hebbed velen reeds onder vonden. De aangekondigde vermindering van het broodrantsoen gaat Maandag in. Op de bonnen 36-4 brood zullen de gewone 4 rantsoenen verkrijgbaar zjn, doch voor de overige bonnetjes 36 brood zal in plaats van 1 rantsoen de volgende week Yz rantsoen worden verstrekt. Ten gevolge hiervan wordt de weke- ljksche hoeveelheid brood: voor kinde ren tot en met 3 jaar 900 gram, voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar 1800 gram, voor kinderen van 14 tot en met 20 jaar 2000 gram en voor volwassenen 1800 gram. Daartegenover staat een verhooging van het aardappelrantsoen met Yz kg. Zoodat op bon 37 reserve 3.5 kg aard appelen gekocht zal kunnen worden. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt in een extra bericht bekend: Binnen het bestek van de heden bekendgemaakte omsingelingsope raties is ook de aanval op de Oekraïnsche hoofdstad Kief in gezet. Na een stoutmoedige doorbraak door de uitgebreide, sterke forti ficaties op den Westelijken oever van den Dnjepr zijn onze troepèn de stad binnengedrongen. Op de citadel wappert sedert hedenochtend de Rjksoorlogsvlag. Het tweede extra-bericht meldt: Duitsche troepen, die na den overtocht over den Dnjepr bij Krementsjoeg, den aanval ook naar het Noordoosten voortzetten, hebben Poltawa, op 120 K.M. ten Zuidwesten van Charkof gelegen, veroverd. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: De concentrische aanvalsopera- ties van de legergroepen van ge- neraal-veldmaarschalk von Rund- stedt en van generaal-veldmaar- schalk von Bock hebben geleid tot een nieuwen, geweldigen omsinge lingsslag. In aansluiting op den slag bij Gomel waren sterke strijdkrach ten opgerukt naar den boven- en benedenloop van den Desna om in hardnekkige gevechten den overgang over de rivier te forcee- ren. Van hieruit werd de aanval naar het Zuiden voortgezet om een verbinding tot stand te bren gen met een groep strijdkrachten, welke den Dnjepr aan weerszijden van Krementsjoeg onder de moei lijkste omstandigheden over een breedte van 120 kilometer had overwonnen en in den strijd was geworpen voor een aanval naar het Noorden. Sedert 13 September is de vereeniging van deze strjd- krachten 200 kilometer ten Oos ten van Kief voltooid. Zoodoende is de ring om vier Sovjet-armeeën gesloten. Haar vernietiging is in vollen gang. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 18 op 19 Septem ber Moskou, alsmede de stad en de haven van Odessa met goede uitwerking aangevallen. Er ontstonden talrijke branden. Aan de Britsche Oost kust bombardeerden gevechts vliegtuigen verschillende belang rijke militaire inrichtingen. Bj pogingen van den vjand om gistermiddag naar Nederland en de bezette gebieden aan het Kanaal te vliegen werden twintig Britsche vliegtuigen, waaronder vier bommenwerpers, omlaag ge schoten. De vijand heeft noch over dag, noch des nachts militaire acties boven het Duitsche gebied ondernomen. De verliezen, die de Sov jet-weermacht tot dus verre heeft geleden aan gevangenen, hebben het cijfer van 1.8 millioen overschreden. Hun aan tal dooden is overeen komstig de ervaring min stens even zoo hoog, waar schijnlijk hooger. Daar tegenover tracht de vijandelijke propaganda het effect van deze Duitsche successen, welke zij niet meer 'kan betwisten, te verzwak ken door te beweren, dat de Duit sche verliezen alleen aan dooden IV2 A 2 millioen man bedragen. In feite bedragen onze verliezen volgens juiste vaststelling in het tijd- vak van 22 Juni tot 31 Augustus 1941 bij het le ger, met inbegrip van de Waffen-S.S. 84.354 doo den, 292.690 gewonden, 18.921 vermisten; bij het luchtwapen: 1.542 doo den, 3.980 gewonden, 1.378 vermisten. Het Duitsche luchtwapen ver loor in den veldtocht in het Oosten tot 31 Augustus slechts een deel van de maandelijksche productie, n.l. 725 vliegtuigen. DE NIEUWE RING OM 4 SOWJETLEGERS. (D. N. B.) De beteekenis van de ope raties, die zich thans voltrekken in het gebied van den benedenloop van den Dnjepr en de Djesna is nog niet te over zien, aldus het D. N. B. Zooveel staat echter wel vast, dat de Duitsche troepen een ring om vier Sow- jet-armeeën gevormd hebben en dat ge rekend kan worden op de vernietiging van deze armeeën. De tot dusver te overziene resultaten Van deze operaties zijn: le. De volledige omsingeling van Kief. 2e. De te verwachten vernietiging van vier legercorpsen van de legergroep Boedjenny. 3e. Een aanzienlijke verkorting van het front tusschen de legercorpsen van ge neraal-veldmaarschalk Von RundStedt en generaal-veldmaarschalk Von Bock. SOWJETSCHEPEN IN ZWARTE ZEE GEBOMBARDEERD. (D. N. B.). Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben 18 September hun succes volle aanvallen op eenheden van de Sow- jet-oorlogs- en koopvaardyvloten in de Zwarte Zee voortgezet. Een luchtafweer- kruiser en een kleiner oorlogsschip lie pen door bomtreffers zware beschadigin gen op. Drie Sowjet-koopvaardyschepen van tezamen 10.000 brt. werden even eens zwaar getroffen. In de Zuidelijke Oekraine hebben de Duitsche gevechtsvliegtuigen belangrijke treinen met goed succes gebombardeerd en voltreffers op een pantsertrein ge plaatst. De gevechten in den Zuidelijken sector EXTRA RANTSOENEN VOOR PER SONEN VAN 14 T. M. 20 JAAR. In de week van 21 tot en met 27 Sep tember a.s. geven de met „36—4 rant soenen" gemerkte bonnen van de brood kaart elk recht op het koopen van 400 gram brood of vier rantsoenen gebak en de met „36 brood" gemerkte bonnen elk op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Bij de uitreiking der aardappelkaar- tenl in de komende wekert zullen aan per sonen van 14 tot en met 20 Jaar bonnert, rechtgevende op 28 rantsoenen brood', worden verstrekt, welke hoeveelheid dienlt als extra rantsoen voor het tijdvak van 21 September tot enl met 27 Decem ber a.s. In de week van 21 tot en met 27 September a.s. geven de met „37 reser ve" gemerkte bonnen van de bonkaart diversen recht op het koopen van 3Yz kg aardappelen. Na afloop van #en geldigheidsduur van d© thans geldigs bonnen var» de bo« ter- en vetkaarter* zullen twee bonnen van deze kaarten worden aangewezen, op elk waarvan gedurende een tijdvak van 19 dagen) 250 gr. boter kan worden verkregen. Bovendien zal binnenkort een bon' wor den uitgereikt, waarop personen van1 14 tot en met 20 Jaar eert half rantsoen bo tter of vet kunnen verkrijgen, welke hoe veelheid dienlt als extra rantsoen voor het tijdVak van 24 September tot en met 28 December a.s. Het liet zich al eenigen trjd aanzien, dat het broodrantsoen niet op dezelfde hoogte als tot nu toe kon worden ge handhaafd, daar de grondstoffen ervoor niet in voldoende mate aanwezig waren en goede vervangingsmiddelen niet zyn gevonden. Men heeft zich dus gedwon gen gezien, dit rantsoen te verlagen en wel van 2000 gram per week per per soon op 1800 gram. Daar, ten gevolge van de halveering van de waarde van de enkelvoudige bon nen de huidige E-kaarten voor personen van 14 tot en met 20 jaar slechts recht zullen geven op 200 gram per week en het in de bedoeling ligt, den ouden toe slag van 400 gram per week voor deze groep te handhaven, zullen er per week twee rantsoenen extra worden verstrekt. Gedurende veertien weken zijn dit 28 rantsoenen, waarvoor de bonnen, gelijk bóven is medegedeeld, bij de uitreiking der aardappelkaarten zullen worden ver strekt. Tegenover de verlaging van het brood rantsoen staat een verhooging van het aardappelrantsoen, en wel van 3 kg tot 3.5 kg per week. De vooruitzichten ten aanzien van den voederpositie maken een voorzichtige hanteering van de vettoewijzingen ge- wenscht. Men heeft zich daarom ge dwongen gezien het vetrantsoen te ver lagen en wel door de perioden, waarin de aangewezen bonnen geldig zyn, te verlengen. Werden voorheen twee bon nen in 17 dagen of 18 dagen aangewe zen, de regeling is thans zóó, dat alle 19 dagen twee bonnen worden aangewe zen, op elk waarvan men 250 gram boter kan verkrijgen. Om echter de daling van de beschik bare hoeveelheid in het bijzonder voor jeugdige personen zoo gering mogelijk te maken, heeft men besloten in de pe riode van 24 September tot en met 28 December a.s. een half rantsoen vet extra toe te wijzen aan personen van 14 tot en met 20 jaar.' van het Oostelijk front blijven succesvol verloopen. Een divisie forceerde den overgang overgang over een rivier. In herhaalde aanvallen trachtten de Sowjets het door de Duitschers gevormde bruggenhoofd te vernielen. Alle Bolsjewistische aanvallen werden met zware verliezen afgeslagen. Het bruggehoofd werd uitgebreid. DUITSCHE BOMMEN OP SUEZ. Naar het D. N. B. verneemt, hebben Duitsche vliegtuigen aanvallen op de reede van Suez gedaan. Peteroleumraf- finaderijen werden getroffen, waardoor brand ontstond. Te Port Said en in de havenwerken van Alexandrië werden eenige belangrijke militaire objecten ge troffen. PARACHUTES MET PERSO NEN EN MATERIAAL IN BULGARIJE GEDAALD. D. N. B. In den nacht van 13 op 14 September heeft een vreemd vlieg tuig in het Zuiden der Dobroedsja eeni ge parachutes met personen en materiaal uitgeworpen. Plaatselijke politie en een kleine afdeeling militairen hebben de om geving afgezet, waar de parachutisten ZATERDAG 20 SEPT. 1941. Geloofd zjj de Heere, de God Israëls, van eeuwigheid en tot ln eeuwigheid! Amen, ja amen. Pi., -ii 14. Zon op onder 7.22 19.45 Maan op onder 6.14 19.27 21 Sept. Niöuwe maan. 27 Sept. Eerste kwartier. ZONDAG 21 SEPT. 1941. JuichJ aarde, juich alom den Heer! Dient God met blijdschap, geeft Hem eer, Komt, nadert voor Zjjn aangezicht, Zingt Hem een vroolyk lofgedicht. Ps. 100:1. Zon op onder 7.2319.42 Maan op onder 7.32 19.56 Vandaag Nieuwe maan. 27 Sept. Eerste kw, (A.N.P.). In den nacht van 15 op 16 September is een Nederlandsch burger, die, zonder daartoe de bevoegdheid te hebben, een militaire inrichting in da omgeving van Amsterdam naderde, door een wachtpost doodgeschoten, daar hjj op sommatie niet bleef staan. Dit voorval bewijst weer eens duide lijk, hoe gevaarlijk het is, wanneer men, zonder daartoe verlof te hebben, mili taire inrichtingen nadert. Het zij tevens een dringende waarschuwing voor hen, die meenen op lichtzinnige wijze mili taire verbodsbepalingen te kunnen ne- geeren. (A.N.P.). Het Kriegsgericht heeft vyf Nederlanders, die hulp verleend hadden aan Esgelsche vliegers, die na een nood landing hadden trachten te ontkomen, wegens begunstiging van den vijand ter dood veroorde^d. Het vonnis is voltrok ken door middel van den kogel. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt de bevolking er opnieuw op gewe zen, dat in dergelijke gevallen ook in de toekomst de hardste straffen zullen worden opgelegd. naar beueden w aren gesprongen. Na een vuurgevecht werden de parachutisten gedood. Aan Bulgaarsche zijde werd een luitenant van het garnizoen van Dobritsj en het hoofd der politie van het district Dobritsj gedood. Verder werden nog en kelen gewond. Het neergeworpen materiaal bestond uit aanzienlijke hoeveelheden ontplofbare stoffen, helsche machines, machinege weren, autamatische geweren, enz. On- omstootelyk is geconstateerd, dat het van Sowjet-afkomst was. Verder wordt in de mededeeling ver klaard, dat de vorige maand aan de kust van de Zwarte Zee eenige personen, die door een duikboot uit Sowjet-Rusland waren aangevoerd, in rubberbooten aan land waren gezet, ten einde daden van sabotage te plegen. Daarbij werden wa pens en materiaal gevonden. RAAD DER GEALLIEERDEN WELDRA TE LONDEN BIJEEN (S.P.T.) Onder voorzitterschap van Eden, den Engelschen minister van bui- tenlandsche zaken, zal volgende week de „raad der geallieerden" wederom bij eenkomen. Waarschijnlijk zal voor de eerste maal ook de Sowjetunie op deze zitting vertegenwoordigd zyn. Welingelichte kringen vermoeden, dat oeconomische problemen voor de periode na den oorlog zullen worden besproken. NIEUWE INDEELING VAN FRANKRIJK. (D.N.B.) De twee commissies, die zich bezighouden met de uitwerking van de nieuwe Fransche grondwet, heb ben haar werkzaamheden zoo goed als geëindigd, aldus meldt „Les nouveaux Temps". Volgens dit blad zal Frankrijk in 19 provincies worden ingedeeld. Politiek zal het volk door twee orga nen worden vertegenwoordigd, n.l. den „Grooten Raad" die uit 200 onafzetbare en door het hoofd van den staat be noemde leden bestaat en de Kamer, die zal bestaan uit 300 vertegenwoordigers der gezinnen, der beroepsorganisatiès en van het legioen. Deze twee volksverte genwoordigingen zullen ieder jaar een maal in een Nationale Vergadering bij eenkomen om een boodschap van het hoofd van den staat in ontvangst te nemen. Tot hun taak behoort o.a. be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1