[/ewa&s&ide- cesuttcd&t Gemengd Nieuws Alleen maar door te zeggen, dat u de Ncöc. Lr/lsoho ain', glance wel een mooie instelIL* vind* «„bt a sioh nog niet van uw pliwïl gekweten. Dat kunt u pas zeggen, wanneer u uw bedragen gestort bobt op girorekening 0- 7 Nedorlandsehe Ambulanee. Koninginnegracht 23, 'e-Gravenhago. Binnenland De NederXandeehe bond van arbeiders Ook in do vleesohwarenlndustrie wordt gestreefd naar een eolleotieve arbeids overeenkomst. Uit een circulaire van den secretaris generaal van Binnenlaudsche Zaken blijkt, dat ten gevolge van de voortdu rende uitbreiding van de overheidsbe moeiingen en de daarmee gepaard gaan de oprichting van nieuwe bureaux enz. een groote vraag is ontstaan naar ge routineerde machineschrijfsters, in die mate zelfs, dat verschillende diensten en bureaux met de loonen van deze werk krachten thans tegen elkander zouden opbieden, om aan geschikt personeel te komen. Iconen van f 70—80 per maand voor nog betrekkelijk jonge krachten, zouden thans geen zeldzaamheid zijn. Wanneer verduisteren? Uit de Provincie de oester- en mosselbanken werden be zichtigd. Ook werd een langdurig be zoek gebracht aan een fabriek ter con serveering van mosselen. MIDDELBURG. i de heer G. H. D. Textor, alhier en tot adjunct-commies in tijdelijken dienst de heer P. J. van Otegem, eveneens alhier. ongelijkt gevoelende man zich verwijder- y ZUID-BEVELAND. fl. 410.00. vereenlging niet» bekend ie. Mocht hier Kerkn Ned, Herv, Beroepen: te P, J. Dortunan te Rol Aangenome; aio, J. J. R. KalmJJu; «oord. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. Snellere ruilverkaveling. Ds P. J. Steinz. NIET PRATEN, MAAR DOEN. UITREIKING AARDAPPEL- KAARTEN. De secretaris-generaal van het De partement van Landbouw en Visschertj maakt bekend, dat er in het persbericht omtrent de uitreiking van nieuwe aard- appelkaarten een onjuistheid is ge slopen. In het schema, waar de diverse cate gorieën van personen staan genoemd, met de hoeveelheid kaarten, waarop zij recht hebben, staat onder A. in de tweede kolom vermeld: geboren na 1 October 1938. Dit moet zijn: geboren na 1 Januari 1938. Dus personen, die geboren zijn na 1 Januari 1938, ont vangen een U-kaart en een V-kaart. DE NAJAARSBEURS 1941 EEN GROOT SUCCES. De belangstelling uit de Nederland- sche zakenwereld voor de Najaarsbeurs is buitengewoon groot geweest, aldus Mr J. Milius, zakelijk directeur van de jaarbeurs, tot een redacteur van het A.N.P. Deze beurs heeft de beurs van 1940 verre overtroffen en staat gelijk aan de voorjaarsbeurs van 1941, een beurs, die zoo druk werd bezocht, als wij nog nooit hadden meegemaakt. Om een enkel voorbeeld te noemen. Dinsdag alleen bezochten 16000 menschen buiten Utrecht deze beurs, die allen entrée be taalden. Het verheugende in dit bezoek is wel, dat het percentage boeren, dat deze beurs bezocht, grooter is dan het ooit geweest is. Er zijn naar deze beurs 247 boerenexcursies geweest, nog onge acht de uitstapjes van boerenvereenigin- gen. En, hoe is het gegaan met den handel op deze beurs? Ja, dat is moeilijk precies in cijfers aan te geven. Deze beurs immers droeg sterk het karakter van een oorlogsbeurs. De afnemer is allereerst naar Utrecht gekomen om te zien wat er nog te krij gen is en dat viel in veel gevallen bij zonder mee. Wij hebben dan ook het merkwaardige verschijnsel gezien, dat in tegenstelling tot vroegere beurzen thans juist de eerste dagen het drukst waren. Het „wie het eerst komt, het eerst maalt" is daaraan natuurlijk niet vreemd. Vooral de afdeelingen verwarmings industrie, het handwerk en niet te ver geten de surrogaten hebben het over stelpend druk gehad. Verder zou ik er op willen wijzen, dat de demonstraties, welke van overheids wege zijn gegeven op deze beurs, zich mochten verheugen in een uiterst druk bezoek. HET VACANT!ESEIZOEN 1941. De Nederlanders hebben in het afge- loopen seizoen in hun vacantie de be kende toeristencentra in ons land druk bezocht. Voornamelijk Gelderland, Overyssel, Limburg en Friesland behooren tot de provin cies, waar het op tal van plaatsen zelfs overvol is geweest. Er waren streken, zooals op de Ve- luwe en sommige plaatsen in Gelderland Overijsel en Limburg, waar het op de dagen van het hoofdseizoen eenvoudig „uitverkocht"1 was, zoodat er vele va- cantiegangers, die het er maar op waag den daarheen te trekken zonder zich eerst voldoende op de hoogte te stellen of er wel plaats was, teleurgesteld terug moesten, omdat zy nergens onderdak konden vinden. Nadat verschillende beperkende bepa lingen voor de watersport waren opgehe ven, heeft Friesland met zijn heerlijke gelegenheid voor de beoefenaren van de watersport nog duizenden uit alle dee- len van het land getrokken. De zeebadplaatsen hebben niet die overvolle drukte gekend, al waren er ook periodes dat het hier goed bezet was. Toch hebben de bekende toeristen centra langs den duinrand velen getrok ken. PRIJSREGELING VOOR MOSSELEN. In verband met de opening van het mosselseizoen per 15 September j.l. is in de staatscourant een prijsregeling voor mosselen gepubliceerd. Van belang voor den consument is voorts, dat voor mosselen in azijn, gelei en tomatensaus eveneens een prijs is vastgesteld. Op deze wijze is voorkomen, dat de pr|js van het onbewerkte product door latere bewerking onevenredig zal oploo- pen ten koste van den consument. C. A. O. IN BAKKERSBEDRIJF. De persdienst van het N. V. V. meldt: Thans is tusschen werkgevers en werk nemers overeenstemming bereikt over een landelijke 'Collectieve arbeidsover eenkomst voor het bakkersbedrijf. Dezer dagen werd z|j ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars toegezon den. Tevens is de algemeen verbindend verklaring aangevraagd. Ook voor het banketbakkersbedrijf is over een collectieve arbeidsovereenkomst overeenstemming bereikt. in de voeding»- en genotmiddelenbedrjj- ver voert thans onderhandelingen om te kom/ui trt tsz oo'Je; t-ievo arbeidsover eenkomst v5or ds «oetwarenlndustrie. DB MACHINEIQHFIIJFBTBE» OP OVERHEIDSBUREAUS Een verzoek om terzake van salariee- ring van machineschrijvers een algemee- ne regeling te treffen, belangrijk gunsti ger dan die, waartoe het Bezoldigings besluit ruimte biedt, heeft hij echter niet ingewilligd. In de eerste plaats omdat het in strijd met het landsbelang is en daarom ontoelaatbaar, dat de overheids- en semi-overheidsdiensten door aanbie ding van hoogere salarissen goede krachten van elkander trachten weg te lokken, een euvel dat reeds bij herhaling scherp is veroordeeld. Indien alle overheids- en semi-over heidsdiensten zich van dergelijke hande lingen onthouden, zal een wedloop naar hoogere salarissen van deze categorie van arbeidskrachten worden vermeden. De huidige regeling acht de secretaris generaal voor machineschrijvers alles zins redelijk. De ongehuwde machineschrijfsters hebben f 682—941, tusschen 18 en 21- jarigen leeftijd f 447, f 582 en f 618 en van de jongeren (1517 jaar) resp. f 319, f 361 en f 404. Verhooging van deze loonen acht h|j volmaakt overbo dig en met het oog op de daaruit voort vloeiende consekwenties volstrekt ontoe laatbaar. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1941. 's Morgens tot 7.22 uur. 's Avonds van 19.45 uur. KINDEREN NAAR DUITSCHLAND. Hedenmorgen zijn 25 meisjes, afkom stig uit alle deelen van Zeeland, voor een vacantie-verblijf naar Duitschland ver trokken. Zy werden aan de verschillende stati ons langs de Zeeuwsche lijn uitgeleide gedaan door hun ouders en familieleden en in ontvangst genomen door de reis leiders. Tot 24 October zullen de meisjes gast vrijheid genieten in het Kinderheim Hasewinkel, gelegen nabij Arnsberg in Westfalen. Op 30 September zal een groep van 50 Zeeuwsche jongens naar Duitschland reizen en daar enkele weken in een mooie omgeving verblijven. Deze reizen worden verzorgd door den Nederlandschen Volksdienst in samen werking met de N. S. V. BOND VAN CHR. BAKKERSPA TROONS IN NEDERLAND. GEWEST ZEELAND. Het bestuur van het gewest Zeeland van den bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland heeft aan het hoofdbestuur dezer organisatie voorgesteld, waar deze provincie wat geïsoleerd' ligt, een vertegenwoordiger in het hoofdbestuur te mogen hebben en daarvoor aangewe zen de voorzitter van dit gewest, de heer C. Douw te Oudelande. Op voorstel van den voorzitter besloot het hoofdbe stuur dat Zeeland een adviseerende plaats in dit college ontvangen zal, die door den heer Douw zal worden bezet. Het volgend jaar zal het hoofdbestuur met nadere voorstellen terzake komen. COMMISSARIS-GENERAAL DR W!M- MER BEZOEKT ZEELAND. Men meldt ons: De commissaris-generaal voor be stuur en justitie, Staatssecretaris, Dr Wimmer, heeft een bezoek van twee da gen aan Zeeland gebracht, ter bezichti ging van de provincie. Hij kwam Maan dagmorgen, 10 uur, met de hem verge zellende heeren, Dr K. Rabl en Dr Voll- mer aan de grens van de provincie, bij Bergen op Zoom aan, waar hij door den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zeeland, de heer Mün- zer en den heer Lanwer, alsmede door den wnd. commissaris der provincie, Mr P. Dieleman, hartelijk werd begroet. Nadat de heer Dieleman de aandacht van de gasten gevestigd had op de on- dergeloopen deelen van het eiland, wel ke juist onder een spiegelgladde water vlakte lagen en op de geschiedenis van dit land, alsmede het een en ander ver teld had van het moeilijke, jarenlange werk, dat gevolgd was op de indijkingen, werd de reis over den d|jk in de richting van Yerseke voortgezet. Hierbij werden in bijzonder de in Mei 1940 geïnundeerde gebieden in oogenschouw genomen. In Yerseke werd Dr Wimmer by aankomst bij het raadhuis begroet door den burgemeester, den heer Gunning, waarna onder diens leiding Over Goes en Middelburg ging de reis naar Vlissingen. 's Middags woonde de commissaris-generaal, met ztyn ge volg, de bijeenkomst b(j, waarin Dr K. Rabl een rede hield over: „De grondmin* gen van het nieuwe bestuursrecht in Ne* derland". In aansluiting hierop begaf hij sioh naar de Abdij, waar hy den Rijks archivaris, Dr Meerkamp van Embden, als geschenk van den Rijkscommissaris zes oude, in varkensleer gebonden, han- delsboeken van den Middelburgschen koopman en reeder Benjamin Raule overhandigde. Deze folianten werden tot nu toe in het Staatsarchief te Berlyn- Dahlem bewaard. Raule was de eerste directeur der marine van den grooten Duitschen keurvorst. Hy heeft een groot aandeel gehad in den opbouw van de Brandenburg-Pruisische vloot en de ko loniale politiek van den keurvorst. ïn deze boeken wordt een overzicht gegeven over de periode van 16041673 en over de talrijke handelsbetrekkingen, die destijds hebben bestaan tusschen het Zeeuwsche Handelshuis en Hamburg, Bordeaux, Portugal en West-Indië. Op Dinsdag 16 Sept. werd eerst de op het eiland Walcheren gelegen gemeente Westkapelle bezocht. Dr Wimmer werd ten raadhuize hartelijk begroet door den wnd. burgemeester, den heer Huibregtse, waarna door twee vrouwen, in de schoo- ne Zeeuwsche kleederdracht, het kant klossen werd gedemonstreerd. Ook werd een kleine tentoonstelling van fraaie door vlijtige handen vervaardigde werk stukken bezichtigd. Langs de kust ging de reis verder over de badplaats Domburg, Oostkapelle, Vrouwenpolder naar de oude havenplaats Veere. De burgemeester, de heer Mar- teijn, begroette den commissaris-gene raal, den Beauftragte en de overige heeren van het gezelschap en gaf uit drukking aan zijn vreugde, dat de oude cultuur-historische gebouwen van de stad Veere, waarvan in het bijzonder ge- noemd moeten worden het stadhuis en de kathedraal, ook door de Duitsche be- stuursautoriteiten naar waarde geschat en bezichtigd worden. Hij gaf den commissaris-generaal de verzekering, dat hij al zijn krachten zou inspannen, om Veere iets van zijn ouden glans terug te geven. Na een langdurig bezoek aan het klei ne, maar interessante gemeente-mu seum, zette het gezelschap de reis over het eiland voort, om naar Zuid-Beveland te gaan. In Goes, het hart van Zuid-Beveland, was het de wnd. burgemeester, de heer Lenshoek, die den commissaris-generaal een welkom toeroep. In een toespraak heeft de heer Dieleman zijn waardeering uitgesproken voor de goede samenwer king tusschen hem en den Beauftragte van den Rijkscommissaris in Zeeland. Na een mooie tocht met de veerboot over de Oosterschelde werd in den na middag Zierikzee bereikt. Na een rond rit door dit mooie, oude stadje, vond een ontvangst ten stadhuize plaats. Hier werd ook het gemeente-museum bezich tigd. Ten besluite van de rondreis werd te Zonnemaire nog een boerderij bezocht. Over de eilanden Tholen en St. Phi- lipsland keerde het gezelschap weder huiswaarts. Te Steenbergen nam Dr Wimmer af- cscheid van den Beauftragte, den heer Münzer en van den wnd. commissaris, den heer Dieleman, waarbij hij beiden hartelijk dank bracht en hun de verzeke ring gaf, dat hij onder den indruk was onze mooie, gelukkige en werkzame pro vincie bezichtigd te hebben. HET CONCOURS HIPPIQUE TE GOES. Het eerste concours hippique, dat Za terdag te Goes plaats vindt, belooft heel wat. Indien het weer wil meewerken, zal het Goesche Sportterrein vol stroo men met belangstellenden. Het eere-comité bestaat uit niet min der dan dertig bekende personen. Voor zitter is mr P. Dieleman, waarn. Com missaris der provincie. Van de leden noemen wij jhr J. v. Vredenburgh, voor zitter van het Nederl. Trekpaarden stamboek den heer Aernouts, burge meester van Sluis, bekende figuur in de fokwereld; mr van Walré de Bordes, burgemeester van Middelburg; J. M. van Vloten te Goes; mr Fransen v. d. Putte te Goes, Joh. Pilaar, oud-notaris; L. Kranenburg, Scheele-de Putter uit Biezelinge, enz. Mr Dieleman zal het coucours ope nen. Benoemingen, Bij den Raad van Arbeid is benoemd tot adjunct-commies Tot Rijksklerk 1ste klasse in vas ten dienst van het parket der Arrondis- sements-rechtbank te Middelburg is be noemd de heer S. ten Wolde, voorheen rijksklerk 2e klasse in vasten dienst van het parket der Arrondissements-recht- bank te Arnhem. Een woesteling. Donderdagmiddag had in de Lange Noordstraat een korte vechtpartij plaats tusschen een belas tingplichtige, die zich verongelijkt acht te en een ambtenaar van het belasting kantoor in genoemde straat. De aan valler heeft den ambtenaar op den grond gegooid, wat gelukkig zonder letsel van beteekenis afliep. Terwijl de zich ver de, begaf de aangevallene zich naar de politie om een klacht in te dienen. De belastingplichtige, die bekend is, zal er dus wel nader van hooren, Malariabestrijding. Gedurende de laatste dagen hebben hier vertoefd Prof. Dr Wilhelm Behüffnor, veorultter, Prof, Dr N, H. Hwoliengrebol, secretaris, Dr A. de Buck en Dr van Thiel, leden van de malariacommlasle uit den gezondheids raad, ten einde een onderzoek in te stel len in verband met de malaria, de met hooge koortsen gepaard gaande ziekte, die onze stad reeds sinds onheugelijke tijden nu eens meer, dan weer minder geteisterd heeft, en die ook thans nog in vele gezinnen groote last veroorzaakt. Doordat in de laatste jaren de ken nis over de wijze van ontstaan en ver spreiding der ziekte zeer verdiept is, is een doelmatige bestrijding daarvan thans mogelijk. In dit, jaar en in het vooraf gaande heeft een lid van genoemde com missie de plaatselijke omstandigheden bestudeerd. Als resultaat daarvan en van het onderzoek van de andere leden der commissie zijn thans plannen voor een krachtige bestrijding der malaria uitge werkt, waarvan het eerste reeds begin nende met heden ten uitvoer is gebracht. De poelen, die zich gedeeltelijk in vroe gere kelderruimten in de verwoeste ge deelten der stad bevinden en waarin nog talrijke malariamuggen bleken te broe den, worden door bespuiten met een dun laagje petroleum, dat de larven verhin dert aan de oppervlakte te komen om lucht te krijgen en hen tevens vergiftigt, ontsmet. Door deze bespuiting wordt dus de betrokken poel ongeschikt als broed plaats. Wij waren hedenmorgen getuigen van het begin dezer werkzaamheden en ver namen ook, dat het water door de be spuiting voor menschen en huisdieren niet schadelijk wordt. Alleen de larven vinden er onherroepelijk den dood in. Om de maatregelen, welke het vol gend jaar voor de volgende besmet tingsperiode getroffen zullen worden, zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, wordt bij voorbaat de medewerking der burgerij ingeroepen. Zuid- en Noord-Beveland. leveren de wekelijkse MIDZA-PREMIE-UIT KERINGEN op. Het totaal bedrag van de uitkering van deze week bedraagt: een ziekenhuis komen, dan hangt het er van af of de patiënten naar hier of naar Noordgouwe zullen gaan. De ver voerskosten naar hier zullen geringer z(jn. (Z. Nsb.) Ellewoutsdijk. Met ingang van 1 Oc tober a.s. is tot wegwerker, havenmees ter, grafdelver en klokopwinder benoemd de heer W. Goetheer, alhier, die tot dus ver deze betrekkingen tijdelijk waarnam. Arnemuiden. Het dochtertje van de wed. L., woonachtig aan den Rijksstraat weg, bij den Sloedam, had het ongeluk, met een stoel, waar zij op geklommen was, te vallen. Ze kwam daarbij zoo on gelukkig terecht, dat zij haar rechter arm brak. Een der oudste inwoners dezer ge meente viert morgen zyn 90sten ver jaardag, n.l. dhr R. Schroevers. De jubi laris is algemeen bekend. Hij was een reeks van jaren ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier. Zierikzee. De Vereen. „Steun bij Zie- kenhuisverpleging voor Schouwen en Duiveland" hield haar algemeene ver gadering onder presidium van den heer R. Gerritsen. Van de ruim 7300 leden waren er slechts 9 aanwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat 1940 voor de vereeniging geen slecht jaar is geweest, niettegenstaande de 209 operaties, die onder de leden verricht wérden. Er werd f 14483,23 aan vergoedingen uitbetaald, Niettegenstaande deze belangrijke uit gave, bedroeg het voordeelig saldo nog f 1649. De secretaris-administrateur, de heer H. Uyl, bracht daarop het jaarverslag uit. Hieruit blijkt o.a. dat de vervoerkos ten in het afgeloopen jaar hoog z|jn geweest, terwijl het zich laat aanzien, dat ze in 1941 nog hooger zullen zyn. Het ledental nam met 339 toe en be droeg op 31 December 1940 7659. De aftredende bestuursleden zuster Potappel en de heer J. Catshoek, wer den herkozen. Bij de rondvraag werd gevraagd of er reeds plannen bekend zijn voor den bouw van een ziekenhuis alhier. De voorzitter antwoordde, dat hiervan der CLANDESTIENE HANDEL. Ambtenaren van den Opsporingsdienst hebben een inval gedaan in een schuur te Alphen a. d. Ryn, op vermoeden, dat deze gebruikt- werd als slachtplaats. Binnen vonden zy enkele personen bezig met in kisten pakken van groote hoe veelheden vleesch, dat van clandestiene slachting afkomstig was en voor Rotter dam bestemd bleek te zyn. Drie handelaars werden gearresteerd. Uit hun verhoor bleek, dat by deze af faire. ook een tweetal slagers, die reeds eerder wegens een dergelijk delict zyn veroordeeld, waren betrokken. Ontploffing. In de stofzuiger en ornamentenfabriek van de N.V. Tha- bor te Den Haag, is een moffeloven in de lakspuitery uit elkaar gesprongen. Vier arbeiders werden tegen den grond geslagen. Een van hen, een 17-jarige jongeman, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Wervelstorm op de Phi lip p ij n e n. Uit Manilla wordt gemeld dat het Noordelijke deel van het eiland Luzon geteisterd is door een wervel storm, gepaard gaande met overstroo mingen. Tot dusver zijn 30 menschen omgekomen. De materiëele schade is nog niet te overzien. Ernstig ongeluk op een station. Op een station in een voor stadje van Brünn is een ernstig ongeluk gebeurd. Op het station stond een groote menigte te wachten op een trein. In het halfduister waren velen op een vrij spoor gaan staan. Plotseling naderde op dit spoor een sneltrein. Achttien menschen werden op slag gedood. Enkele perso nen werden zwaar en verscheidene licht gewond. Oneerliike controleur. De 48-jarige controleur J. F. B. bij den par ticulieren nachtveiligheidsdienst te Ven- lo, die in verband met verscheidene in braken is gearresteerd, heeft nog tal van andere diefstallen gepleegd in win kels, en magazijnen, welke aan zijn be waking waren toevertrouwd. Een auto vol goederen is uit zijn wo ning gehaald. Bij onderzoek bleek, dat niet alleen de geheele inhoud van de linnenkast, maar ook de tapijten, kar petten, gordijnen en zelfs de lampen aan het plafond van diefstal afkomstig waren. Van de trap gevallen. Te Stein is de 50-jarige heer M. G. in zijn woning van de trap gevallen. De man brak een halswervel en is kort daarna overleden. Geschilderde gordij- n e n. Van de openbare lagere school in de voormalige gemeente Vlaardinger- Ambacht zijn eenige leerlokalen in het vroegere raadhuis ingericht, omdat er geen ruimte meer in de school beschik baar was. Alles ging goed, tot men aan de gordijnen kwam. Toen was de nood groot, want vanwaar moesten de benoo- digde punten komen? Maar nood maakt vindingrijkheid. De gordijnen werden op de ruiten geschilderd. Slechts van zeer dichtbij is dit ie zien en deze surrogaat-gordijnen bieden in den heden- daagschen distributietijd veel voordee- len, daargelaten de puntenbesparing. Bovendien passen ze aardig bij de an tieke luiken van het gebouw. (N.R.C.) Landbouwer neerge slagen. Het Vlaamsche dorp Slei- dinge is in opschudding gebracht door een poging tot moord, welke blijkbaar het gevolg was van een roofoverval. De landbouwer Wouters was bezig met een veehandelaar over den verkoop van eenige varkens te spreken, toen hij plotseling verdachte geluiden hoorde op de binnenplaats van de boerderij. Toen Wouters ongeveer een kwartier was weggebleven, werd de veehandelaar ongeduldig en ging eveneens een kijkje nemen op de binnenplaats. Groot was zijn ontsteltenis toen hij in de keuken, welke aan de binnenplaats grenst, den landbouwer op den vloer vond liggen. De man wa3 bewusteloos en had een gapende wonde aan het hoofd. De toestand van Wouters, die met een ijzeren staaf was neergeslagen, was zoo ernstig, dat hij onmiddellijk naar een ziekenhuis te Gent werd overgebracht, waar operatief moest worden ingegre pen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat een bedrag van 12.000 tot 15.000 francs is gestolen. De dieven schijnen door Wouters verrast te zijn en toen van de staaf te hebben gebruik gemaakt, om hem onschadelijk te maken. Hierover schrijft „De Nederlander": Ruilverkaveling is door een schrijver over staatsrecht genoemd: door den Staat afgedwongen ruil van perceelen land. Als zoodanig zouden wij haar kunnen vergelijken met onteigening, die dan af gedwongen koop van perceelen moet hee- ten. Bij onteigening legt de Staat aan den eigenaar van een stuk grond de ver plichting op, dien grond in het algemeen w Afsoneld, Bevestig Woensdagavond de« er, gekomen van Kat intrede by de Ned. 's Gravenhage, met ee chiël 33 7 en 11. Zondag werd cand. K. T. Gorter van Oo£ als predikant der Doo Burg. Ds Knot had kozen2 Kor. 4 5. Naar wy vernem van Ds J. Tolsma Kerk te Zaamsiat plaats hebben, in verl re omstandigheden, diging uitgesteld. LEGT AMBT Nog ongeveer 14 ds P. J. Steinz, Ned. Goes, zyn ambt neer. van 1 October a.s. na 41 jaar en 8 maande: verleend. En al bljjft Ds Stei: wonen, zijn practiscl en leeraar van haar einde. Dat losmaken valt niet gemakkelijk Steinz te Goes gear! liefde, trouw en met Ds Steinz werd 28 geboren en is dus rui: geboorteland is hy tri de aanvaarding van twee gemeenten in Z< het volbrengen van jonge dominee Stein: jaar) in zyn eerste n i s s e, bevestigd, ger optrad Ds Ossev In deze gemeente jaar gewerkt en begi beroep naar G o e s a: deed hij hier zijn int: over 1 Joh. 1 16. Naast zijn ambt Woords, een arbeid, mensch opeischt, wei gevonden toch nog gebied te vervullen. Onderwijs en het Re< liefde van zijn hart, gevangenispredikant classeeringscommissii nog lid is van den V Van het bestuur Schoolvereeniging „E Goes is hij nu al voorzitter. Voor de vi Volksonderwijs is hij inspectie Zeeland, der Chr. Kweekschol jaar (van 192419: mitteerde. En zoo zi werkzaamheden te Steinz in de voorbi; bekleed. Zyn verdiensten v kenning in zyn beno' de orde van Oranje- In de 33 jaar, dat heeft gearbeid, is er burgerlyke gemeente len toe. Vroeger h: predikanten en toen de combinatie met stand kwam, is dat Wanneer Ds Stein: staat van dienst, ve zijn hart. Ruim 40 gezant van Christ prediken en zoo hi duizenden harten, aan God overlatendi vruchten van zijn ai voor het oog nog openbaar worden. Moge het hem gegi belang aan iemand gen, waarvoor hij d devergoeding krijgt, dwingt de Overheid een groot aantal kl een bepaalde streek, het ware bijeen te t gens, naar de verb vlakte, die ieder be: deelen. Het nuttige dat een ieder zijn gi meer uit talrijke vers bestaat) beter kan gewonnen wordt don gen als slooten en 1 geworden, dat de verbeterd kan worde Dat de Overheid ruil dwingt, was maar ten deele waai ging alleen door, als eigenaren daarmede de Overheid bij ver kaveling toch tot maar alleen als mins de gezamenlijke eige eigenaren, die gezam vierde van den gro vóór verklaarden. Thans echter zijn aanzien van de rui] wijzigd, dat de betr neraal ook zonder slechts één eigenat uiterste geval te noi kaveling kan besluit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2