Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIK TOR IA EERSTE BLAD Zedelijke verwildering. DAGKALENDER. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburgs Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Di recteur-H oofd redacteur s A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 een' Nieuwe Duitsche successen bij Leningrad erp in den centralen sector - Convooien onder Amerikaansche bescherming vertrokken - Nieuwe Sjah van Iran beëedigd. DUIT SCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA, Amerikaansche konvooien vertrokken. GELDIGE BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Zware tuchthuisstraffen tegen communisten. Nieuwe Sjah van Iran beëedigd. V R IJ D A G 19 SEP T, 1941 55e JAARGANG No, 120 Ferohieberichren 33 eenr ps' feces Overige edvedentiën a0 cent oer 'ecet Ingezonden mededeelingen 60 cent oer -egel Kleine odvertenliën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cf. extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De mededeelingen, die Mej. A. E. Eykman, inspectrice bij de kinderpolitie te Rotterdam, dezer dagen in het Week blad der Ned. Herv. Kerk deed, stem men tot diepen ernst en geven aanlei ding tot groote ongerustheid. Het gezinsleven wordt geheel ont wricht, daar waar de vader in de werk verschaffing of in 't buitenland werkt en de moeder de gewone moeilijkheden, vermeerderd met de beslommeringen van de distributie, de duurte, enz. alleen niet aan kan. Gewoonlijk komen eerst de schulden, het geknoei met distribu tiebonnen, de kleeding gaat achteruit, daarna volgen moedeloosheid, prikkel baarheid, ruzie, onverschilligheid, ver vuiling en verwaarloozing. Er wordt niet meer gelet op het schoolgaan der kinderen. De ééne moeder zal in moede loosheid met haar gezin mee afzakken, de andere zal haar gezin alleen laten en haar vermaak elders zoeken. De laatste gaat er 's avonds op uit en laat de kin deren alleen liggen. Zij vindt gemakke lijk gezelschap om de avonden op een „vroolijke" manier door te brengen. En als de man thuiskomt van de werkver schaffing of het buitenland, vindt hij zijn gezin verwaarloosd, zijn vrouw weg- geloopen uit angst voor ontdekking of erger nog in het ziekenhuis opgenomen en de kinderen bij vreemden uitbesteed. Dergelijke symptomen, die vroeger sporadisch voorkomen, zijn nu aan de orde van den dag. Ongekend was tot nu toe de onver schilligheid, ja harteloosheid, die som mige vrouwen ten opzichte van haar kin deren aan den dag leggen. Als het zoo ver met haar gekomen is, dat haar de kinderen door de Kinderpolitie moeten worden afgenomen, neemt zij zondereen spier te vertrekken of met een zucht van verlichting afscheid van de kinderen en zegt hen voor 't laatst goeden dag. De kinderen zijn uit het lood geslagen, alle remmen op hun gedragingen zijn weg. Bij de jongens uit zich dit in een lust tot avonturen, zwerven en spijbelen. De kinderen staan aan grootere verlei dingen bloot dan ooit. Het begrip van het mijn en dijn ver vaagt. De feiten waarvoor de jongens met de politie in aanraking komen, zijn ernstiger dan voorheen, de diefstallen op veel grooter schaal. Waar in de ja ren vóór den oorlog de criminaliteit on der de jongens toenam, wijzen de statis tieken uit, dat zjj thans meer dan ver dubbeld is. De statistieken van vóór den oorlog toonen aan, dat het aantal meisjes, dat wegens wangedrag met de Kinderpolitie in aanraking kwam, het hoogste was op 17- a 18-jarigen leeftijd. Thans zijn het vooral de meisjes van 1416 jaar, die moreel ten gronde dreigen te gaan. Men hoeft slechts 's avonds naar de parken of de café's in de volksbuurten te gaan om de waarheid hiervan bevestigd te zien. Gij zult dan zelf aanschouwen hoe jong de meisjes zjjn, die in de buurt van café's in de portieken staan te wachten totdat iemand haar mee naar binnen neemt, of de meisjes, die met de manne lijke bezoekers uit het café komen en in' de duisternis verdwijnen. Mocht het vroeger een hooge uitzon dering heeten, dat de meisjes zich aan drank te buiten gingen, thans is dit schering eri inslag, ook bij heel jonge. Het loopt op het bureau af en aan van ouders, die komen klagen over het wan gedrag van hun dochtersvelen ook, om dat de_ meisjes 's nachts niet thuisgeko men zijn en het duurt vaak dagen, ja weken, voordat de politie de meisjes vindt, die de ouderlijke woning ontloo- pen zijn. De schaamteloosheid en onbeschaamd heid van dit soort meisjes is ook iets nieuws. Zij zijn over het algemeen on- J verschillig en cynisch en hebben een houding van „jullie maken mij toch niets". Er is haast geen zachte plek te vinden om deze meisjes te benaderen. Hoe moet onze houding als Christenen tegenover dit alles zijn Als het zoo door gaat, dreigt de zedelijke verwildering van ons volk een lawine te worden, die niet meer te stuiten is. Wij kunnen ons er niet mee afmaken met te zeggen, dat de nuchtere Nederlander na afloop van den oorlog zijn evenwicht wel weer te rughal vinden. Het kwaad is reeds te diep geworteld. Het oogenblik is geko men, dat er een groote daad van het Christendom moet uitgaan. Als wij een Christelijk land willen zijn, zal dat in dien zin moeten zijn, dat wij vele Christe nen hebben, die zich van hun taak en opdracht bewust zijn en bereid zjjn sa men op de bres te staan voor ons volks heil. Allereerst zullen van den kansel en op alle manieren, die de kerk ten dienste staan, practische raadgevingen gegeven moeten worden. De ouders moeten van daaruit gewezen worden op x de verlei dingen waaraan hun kinderen in dezen tfld bloot staan. Zij moeten worden aan gespoord hun kinderen binnenshuis te houden en de sfeer in huis moet zóó zijn, dat de kinderen liever thuis blijven en hun vrienden meebrengen, dan dat zij hun heil op straat zoeken. De ouders moeten zich meer dan ooit bezinnen voor Wien en waartoe zij hun kinderen wil len grootbrengen en zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid om hun kin deren klaar te maken voor den strijd des levens. In de groote steden, zouden, evenals wij in Rotterdam reeds hebben, bureaux voor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden opgericht moeten worden. Er is een groote behoefte aan goede gezinsvoogdessen, en aan sociale wer kers op allerlei gebied. Laat iedereen, die daarvoor geschikt is, tijd vinden om te helpen. Het opperbevel van de Duit sche weermacht maakt bekend: In de Oekraïne maken de aan- valsoperaties ten Oosten van den Dnjepr onweerstaanbaar vorde ringen. In den strijd om de ver dedigingswerken van Leningrad werden groote successen behaald. Onderdeelen van één enkele divi sie infanterie hebben alleen 119 kazematten bestormd. In het zeegebied van de Krim, voor het eiland Oesel, in het Ladogameer, aan de monding van de Wolchow en in de Witte Zee heeft de luchtmacht drie trans portschepen, totaal metende 3000 B.R.T., tot zinken gebracht en zestien andere schepen zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat een groot deel van deze scheepsruimte verloren is gegaan. Bovendien werden een torpedobootjager, twee duikboo- ten en vier motortorpedobooten der Sowjets vernietigd. Motortorpedobooten hebben voor de Engelsche kust een Britsch konvooi aangevallen en vier vij andelijke koopvaarders met een totalen inhoud van 25.000 B.R.T. tot zinken gebracht. Na een ge slaagd gevecht met de Britsche torpedobootjagers keerden alle booten onbeschadigd terug. Gevechtsvliegtuigen hebben gis ternacht havenwerken in Zuid oost-Engel and gebombar deerd. Bij pogingen om gisteren de bezette gebieden aan het K a- n a a 1 aan te vallen, verloor de Britsche luchtmacht 18 vliegtui gen. Drie eigen vliegtuigen wor den vermist. Een gering aantal Britsche bommenwerpers heeft gisternacht storingsaanvallen op Zuid- west-Duitschland onder nomen. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" VAN HET OOSTELIJK FRONT. (D. N. B.). De strijd om de verster kingen van Leningrad is Woensdag on der hardnekkigen tegenstand van de Sowjets met succes voortgezet. Op ver scheidene plaatsen poogden de Sowjets door tegenaanvallen, die door de zware pantserwagens werden gesteund, den Duitschen opmarsch te stuiten. Deson danks gelukte het den Duitschen troe pen nieuwe terreinwinst te behalen. Ook aan het Finsche front hebben de verbonden Duitsche en Finsche troepen nieuwe terreinwinst behaald. Een Sow- jetgevechtsgroep werd ingesloten en staat op het punt te worden vernietigd. Tevens werd bij deze gevechten oorlogs materiaal buitgemaakt of vernietigd. De Duitsche troepen bij Leningrad hebben, naar een oorlogscorrespondent meldt, een telegram opgevangen, dat uit de ingesloten stad naar Moscou was ge zonden en dat luidt: „Wij hebben geen brood noch andere levensmiddelen meer. Waarvan moeten wij leven? Het volk kan niet langer honger bjden, het houdt het niet uit". Het antwoord uit Moscou luidde: „Wjj zullen zien brood en levens middelen te sturen". Voorposten van een Duitsche divisie infanterie zijn Dinsdag in den centralen sector diep in de formaties der Sowjets doorgedrongen. Deze boden slechts wei nig verzet, dat snel kon worden gebro ken. Een Sowjet-aanval werd met zware, bloedige verliezen voor dei Sowjets afge slagen. Naar het B. N. B. verneemt, hebben de Duitsche luchtmacht en het afweer geschut gisteren 69 Sowjetvliegtuigen vernield. Vier Duitsche vliegtuigen wor den vermist. Gisternacht hebben Duitsche vliegtui gen met goed gevolg militaire doelen te Moskou en Odessa aangevallen. SCHEPEN BESTOOKT. (D. N. B.). Duitsche gevechtsvliegtui gen en Stuka's hebben weer aanvallen ondernomen op oorlogs- en koopvaardij schepen der Sowjets binnen het bereik van de Zwarte Zeekust. Hierbij werden een transportschip van 10.000 brt., een koopvaarder van 5000 brt., en een koop vaarder van 1000 brt. tot zinken ge bracht. Een ander transportschip van 6000 brt. werd door zware bomtreffers beschadigd en bleef stil liggen. Twee koopvaarders van 1000 brt. werden ook door bommen betroffen en leden daar door zware schade. Een kruiser van de Leningrad-klasse werd op succesvolle w^jze toet bommen bestookt. AANVALLEN AAN HET FRONT VAN TOBROEK AFGESLAGEN, In zijn weermachtsbericht No. 471 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Tobroekin Cyrenaiea zijn aanvallen van vijandelijke afdeelingen afgeslagen. Duitsche vlieg tuigen hebben de vesting Tobroek ge bombardeerd, Waarbij automobielen en barakken getroffen werden. Ook gister nacht zijn Tripolis en Bengha- s i het doel van vijandelijke luchtaan vallen geweest. Er vielen eenige slacht offers en er werd lichte schade aange richt. De bevolking van deze beide ste den, die bijzonder het doel zijn van de j aanvallen der vijandelijke luchtmacht, onderscheidt zich door haar rustige en waardige houding. Gisteren hebben Engelsche vliegtui gen bommen laten vallen en met machi negeweren geschoten op Licata (Agri- gento), waardoor een tiental personen gedood werd en onbeteekenende schade werd aangericht. ENGELSCH OFFENSIEF IN ABESSINIE VERWACHT, (United Press.) Goed ingelicht krin gen verklaren, dat in verband met het feit, dat de regentijd in Noord-West> Abessinië spoedig zal beginnen, een veld tocht tegen de nog te velde staande Ita liaansche strijdkrachten zal worden on dernomen. Men gelooft, dat zich nóg on geveer 15.000 man Italianen en inheem- sche troepen in het gebied van Gondar bevinden, die onder bevel van generaal Nasi staan. Het offensief tegen deze troepen zal door Britsche en Britsch- Indisehe troepen, alsmede door afdeelin gen van het Soedaneesche verdedigings corps worden ondernomen. S. P. T. meldt uit Washington: In deni nacht van Woensdag op Don derdag zijn voor de eerste maal konvooi en! onder sterke bescherming der1 Ame rikaansche vloot uit Amerikaansche ha vens over dienl Atlantische» Oceaan naar Engeland1 vertrokken!. Volgens den corr. van Schweiz. Press Telegraph te Lissabon neemt men daar aan, dat de regeering der Vereenigde Staten ook het scheepvaartverkeer tus- schen Lissabon en New York door Ame rikaansche oorlogsschepen zal doen be schermen. (D. N. B.) De minister van marine Knox heeft verklaard, dat de Ameri kaansche vloot „alle methoden" zal ge bruiken om een veilige aankomst van het materieel voor de hulpverleening aan Engeland te waarborgen. Het convoyee- 21 Sept tot en met 27 Sept 1941. 36-4 brood 4 rants, brood of gebak. 36 brood rants, brood of gebak. 36 vleesch rants, vleesch of vl.- waren. 36 vl.waren 1 rants., vleesch of vl.- waren. 36 melk I 1% Litermelk. 37 reserve Sy2 kg. aardappelen. 7 Sept tot en met 4 Oct 1941. 114 algem. 115 algem. 116 algem. 34-35-36-37 bloem 1 kg. suiker. 250 gr. koffiesurrogaat 500 gr. jam of stroop. rants, bloem, brood of gebak. 250 gr. rijst. 250 gr. havermout. 250 gr. havermout. 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maï zena. C rijst C haverm. 117 algem. 118 algem. 119 algem. 34-35-36-37 kaas 100 gram kaas. 7 Sept tot en met 24 Sept. 1941. 34-35 boter 250 gr. boter. 34-35 vet 250 gr. boter met reductie. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 20 September niet meer geldig. 35 brood brood of gebak. 35 vleesch vleesch of vleeschwaren. 35 vl.waren vleesch of vleeschwaren. 35 melk I melk I. 36 reserve aardappelen. 33 eieren eieren. De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig verklaard, met uit zondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op den daar aan voorafgaanden Zaterdag worden ge bruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwa ren bij den kleinhandel op Maandag of Dinsdag is niet geoorloofd. BROOD- EN AARDAPPELRANTSOEN GEWIJZIGD. Zooals men uit de aanwijzing van de nieuwe bonnen ziet, ondergaat het brood- en aardappelrantsoen met ingang van a.s. week wijziging. Op bon 36-brood zal n.l. niet, zooals tot dusver de gewoon te was, één, maar y2 rantsoen brood of gebak worden ver strekt, terwijl Ojp bon 37 re serve "in plaats van 3 nu Sy2 k.g. aardappelen beschikbaar worden gesteld. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van binnen- landsche zaken is de voorloopig ver lengde ambtsperiode van den burge meester der gemeente Geertruiden- berg, J. L. F. M. Bianchi, geëindigd. Bij besluit van den secretaris-gene raal van departement van binnenland- sche zaken is Mr J. Dijckmeester, met ingang van 24 October 1941 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Zut- phen benoemd. ren door slagschepen is slechts een der vele gebruikte methoden. Voor het eerst gaf de minister te ver staan, dat de schepen en vliegtuigen der Vereenigde Staten op het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan zullen worden gebruikt. Op een vraag, of de Amerikaansche bescherming slechts zal worden verleend tot een bepaald punt voor IJsland en of de schepen dan aan de Britsche vloot zullen worden over gegeven, antwoordde Knox, dat het on verstandig en indiscreet zou zjjn, nadere bijzonderheden mee te deelen. ■Voorts maakte Knox bekend, dat voor bereidingen worden getroffen voor net- versperringen aan de ingangen van de groote Amerikaansche havens, alsmede voor mjjnversperringen ter bescherming van de inrichtingen te land der Ameri kaansche marine. Knox heeft volgens de „United Press" op de persconferentie toegegeven, dat door zjjn ministerie de mogelijkheid be studeerd wordt, koopvaardijschepen te bewapenen. Zijn ministerie beschikt over voldoende geoefende kanonniers, om voor het geval de koopvaardijschepen worden bewapend, het geschut ook te kunnen bemannen. De New Yorksche bladen wijden veel aandacht aan de verklaring van Knox over het instellen van konvooien naar IJsland. De „Associated Press" schrijft, dat de Amerikaansche regeering aan de reeds lang slepende debatten in het congres voor of tegen het convooistelsel een ein de heeft gemaakt door eenvoudig con- vooien te vormen. VRIJDAG 19 SEPT. 1941. Laat in U vroolijk en verblijd zjjn allen, die U zoeken; laat de liefhebbers uws heils gedurlgljjk zeggen: De Heere zjj groot gemaakte Pso 40 17. Zon op onder 7.20 19.47 Maan op onder 4.58 18.59 21 Sept. Nieuwe maan, 27 Sept. Eerste kwartier. Ih, het-proces tegen communisten uit Amsterdam heeft het Deutsche Oberge- richt te 's-Gravenhage gisteren vonnis geveld; 22 beklaagden werden veroor deeld tot tuchthuisstraffen tot 12 jaar. Van het uitspreken van nog zwaar dere straffen heeft men alleen afgezien, omdat de beklaagden geen leidende func tionarissen weren en hum daden gepleegd zjjn vóór 22 Juni 1941, den dag waarop de oorlog met de Sowjet-Uni© begon. Wie na den 22en Juni 1941 communis tische actie voert, heeft, zooals reeds is bekend gemaakt, de doodstraf te wach^ ten, (U. P.) De nieuwe Sjah van Iran 'heeft in het parlement den eed op de grondwet op den Koran afgelegd. De Sjah verklaarde in een rede, dat „thans alles tot tevredenheid is geregeld. Ik hoop het schip van staat in veilige ha ven te kunnen sturen." Hij eischte voorts, dat de burgerlijke ambtenaren hem trouw zouden blijven; zoo niet, dan zouden zjj worden gestraft. De geheele ceremonie duurde niet lan ger dan tien minuten. In de radio van Iran werd bekend ge maakt, dat de vorige Sjah is afgetreden omdat hij een oud man is en te vermoeid om de regeeringszaken te bljjven behar tigen, meldt U. P. verder. Te Teheran is het rustig. De straten zjjn vol menschen en er heerscht een ze nuwachtige atmosfeer. En zijn tot nu toe geen demonstraties geweest. (S. P. T„) Uit Teheran wordt ge meld, dat de kroning van den jongen Sjah van Iran voorloopig nog niet zal plaats hebben. Naar Reuter uit Teheran meldt, heeft de nieuwe Sjah in zijn na het afleggen van den eed gehouden korte rede samen werking van zijn regeering beloofd met Groot-Brittannië en de Sowjets. Verder verklaarde hij, dat de regee ring voornemens is in samenwerking met het parlement hervormingen in te voe ren en gaf hij te kennen vastbesloten te zijn in overleg met het parlement te re- geeren. SOWJETS ZIJN TEHERAN BINNENGERUKT. (D. N. B.) De Sow jet-omroep heeft medegedeeld, dat de Sowjettroepen Woensdag 17 September de Iraansche hoofdstad Teheran zjjn binnengerukt. De chef van de Iraansche politie is volgens een bericht van Reuter van zjjn functie ontheven. Ten aanzien van de Duitsche burgers in Iran is te Berlijn bekend gemaakt, dat behalve de vrouwen en kinderen thans ook de mannen boven de 45 jaar in Teheran zijn achtergebleven. Het zou in het voornemen der bezetters liggen de gevangenen naar Siberië en Britsch-In- dië te transporteeren. STAAT VAN BELEG TE KANTON. (S. P. T.) Te Kanton hebben acht bomaanslagen plaats gehad. In verband hiermede is de staat van beleg afge kondigd. Hoeveel menschen bjj de aanslagen het leven hebben verloren, kon nog niet wor den nagegaan. Alleen in een bioscoop, waar een der bommen ontplofte, werden 20 Japanners gedood. Ook voor het ge bouw, waar het hoofdkwartier der ma rine. is gevestigd, ontplofte een zware bom. Het gebouw werd zwaar bescha digd en twee er voor staande auto's, waarin zich marine-officieren bevonden, werden totaal vernield. Het D. N. B. meldt bet volgende: Als gevolg van een bomaanslag zjjn te Nan king twee Japanners en vier Chineezen gedood en veertig personen gewond. De onbekende daders wisten te ontsnappen. Te Sjanghai is een vuurgevecht gele verd tusschen terroristen en manschap pen van de Japansche marine-landings brigade. Alle bioscopen en vele plaatsen van vermaak zjjn gesloten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1