Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VihTURIA, „De school aan de oudors". DAGKALENDER. DONDERDAG 18 SEVT. 1941 55e JAARGANG - No, 119 Bureaux Lange Vorsisirael 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bi|kentoor Middelburgs Plrme Boekhandel J. J. FANOY lange Gislslraat 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur! A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent De operaties in het Oosten nemen enormen omvang aan - Nieuwe faze van den strijd ingetreden - Kairo gebombardeerd - De toe stand in Iran. DIIIT SCHL AND STRIJDT VOOR EUROPA. Slag bij Leningrad neemt in hevigheid toe. Vermindering van het broodrantsoen. (A. N. P=) Van deskundige zijde vernemen wfl, dat de ongunstige weers omstandigheden, die de oogstopbrengst gedrukt hebben, de voedselvoorziening voor den komenden winter in ons land niet gemakkelijker maken. Nieuwe textielkaarten tegen 1 November* Fam'Üeberkhtert S3 een« per run*! OvsHge advnnentiSp .O een' onr Ingezonden mededeelingen 60 c^nt oer 'eqe! Kleine odverfentiên f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 et. extra Bij contract belangrijke korting In de laatst gehouden algeméene ver gadering van het Geref. Schoolverband sprak Prof. Dr J. Waterink over boven staand onderwerp. De heer J. v. d. Waals dit referaat besprekende, is in „De Ge ref. School" van oordeel, dat het van het grootste belang is, dat de ouders een sterken band aan hun school gevoelen, dat ze de school van harte liefhebben, dat ze er alles, ook het geldelijk offer, voor over hebben, als het gevraagd wordt en dat ze zich beraden over de middelen, waardoor de band aan de school versterkt kan worden. Dat de ouders niet alleen in staat ge acht werden, maar ook in staat bleken, zelf voor de school hunner kinderen te zorgen, getuigt, volgens Prof. Waterink, van het hooge peil, waarop de Neder- landsche cultuur stond en staat. Wat een volkskracht wordt er in openbaar, dat onze vaderen eigen scholen hebben ge sticht. In een tijd, waarin hun schouders den zeer zwaren last van het stichten en onderhoud hadden te dragen. Een school stichten en besturen, wat een moeizaam werk voor de vaak eenvou dige bestuursleden. Voor de mannen, die reeds een zware dagtaak in de werk plaats of op den akker achter den rug 'hebben, wanneer ze ter bestuursverga dering opgaan om te beraadslagen over wat voor de scfiool dienstig is. Zeker, de besturen van den tegenwoor- digen tijd hebben niet meer de drukken de lasten van de financieele zorgen als hun voorgangers van voor 1889, althans niet in dezelfde mate, nu de kosten der school in hoofdzaak gedragen worden door rijk en gemeente. Hoewel het nog groote zorg vereischt om goede orde te houden in de verrekening der financiën met beide instanties. Maar er is meer te doen dan over de gelden te handelen. Er moet gesproken en beslist over 't leerplan, over de leermiddelen, over de richting van het onderwijs, over de methode, over de orde en de tucht in de school; er moet toezicht zijn op het schoolwerk. Heeft het bestuur er toezicht op te houden, dat het onderwijs beantwoordt aan het gestelde doel, de ouders hebben er zich van te vergewissen, dat dit in derdaad geschiedt. En de vergadering der schoolvereeniging biedt daartoe de gelegenheid. Maar die moet dan ook trouw bezocht worden. De ouders mogen de zaken niet aan het bestuur overlaten. „De kring van de school," zegt Prof. Waterink, „waarin van souvereiniteit sprake kan zijn, is de totaliteit, die omsloten wordt door de lijn, die loopt van den eenvoudigsten ouder, die lid is van de schoolvereeniging, via het be stuur en het schoolpersoneel tot het jongste en domste kind op school." Over de heele linie moet gewerkt in hartelijk samengaan, in groot vertrouwen, in op rechte onderlinge waardeering van elk der bijzondere kringen in den grooten kiting. Wat bindt zoo'n goede samenwerking aaneen. Met wat hartelijke toewijding kan het bestuur zich aan zijn taak ge ven. En hoe weten de onderwijzers zich zoo gedragen door het vertrouwen en de liefde der ouders en van het bestuur. Waarlijk, de volkskracht, die in het vrije onderwijs tot uiting kwam, kan niet ge makkelijk overschat worden. De school aan de ouders. Dat bindt samen. Ouders, bestuur, onderwijzers. Het bestuur heeft er naar te streven de ouders zooveel mogelijk te doen me deleven. Dat kan door ouderavonden, waar alle schoolgroepen elkaar ontmoe ten. Waar geïnformeerd en van gedach ten gewisseld kan worden. Dat kan door de tentoonstelling van gemaakt werk. De ervaring heeft bewezen, dat de ouders dat op hoogen prijs stellen. Het zou ook kunnen door het doen bijwonen van een openbare les, al zijn daaraan bezwaren verbonden. Laat ook de band van het bestuur en het personeel versterkt worden. Is het overal regel, dat het hoofd der school de bestuursvergaderingen als advisee- rend lid bijwoont, bijzondere omstandig heden uitgezonderd? Maar aan te beve len ia ook, dat het bestuur zeker ten min ste eenmaal per jaar het heele perso neel tot zijn vergadering uitnoodigt om samen te handelen over den geest van het onderwijs. En laten de onderwijzers er'naar stre ven de liefde van de ouders te verwer ven. Laten ze contact zoeken met de ouders. Door systematisch huisbezoek. Door bezoek aan zieke leerlingen en bij belangrijke gebeurtenissen in het gezin. Maar laten dan ook anderzijds de ouders zich bevlijtigen, om aan de onder wijzers en onderwijzeressen hunner kin deren achting en liefde toe te dragen. Saambinding van allen, die in het schoolleven betrokken zijn, hoe dringend hebben we dat noodig. Toenadering eischt der tijden nood. Onze genadige en getrouwe God wake over de planting Zijner hand, over de vrjje, christelijke school in Nederland. Wij hopen zeer, dat deze behartigens waardige woorden ter harte zullen wor den genomen door besturen, onderwij zers en ouders. De band van de ouders met de school mag zeker niet verslappen, waarom dan ook een bestuur, dat nala tig is in het beleggen van een schoolver gadering en ouderavond, maar evenzeer die ouders, die deze zonder wettige reden verzuimen bij te wonen, ernstig in gebre ke moeten worden gesteld. GENEESKUNDIGE DIENST ZELFSTANDIG. De Staatscourant van 17 September bevat een besluit van den secretaris generaal van het Departement van So ciale Zaken, waarbij wordt bepaald, dat met ingang van 16 September 1941 de „geneeskundige dienst" als nieuwe zelf standige dienst wordt geplaatst onder het Departement van Sociale Zaken (afdeeling Volksgezondheid) en gesteld onder toezicht van den geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezond heid. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten ontwikkelen de aanvalsacties zich tot een opera tie van den grootsten omvang. Onderzeebooten brachten in het noordelijk deel van den A11 a n t i- schen Oceaan zes vijandelijke koopvaarders met tezamen 27.000 b.r.t. tot zinken. In het zeegebied om Enge land werden twee groote koop vaarders bij duikaanvallen door twee gevechtsvliegtuigen zwaar beschadigd. Verdere aanvallen uit de lucht richtten zich tegen haven werken aan de Zuid-Oost kust van het eiland, alsmede tegen verscheidene vliegvelden. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen op 15 September concentraties van Engelsche auto's aan de L i - bysch Egyptische grens aan, en vernielden ze door be schieting met wapens aan boord. Bij een aanval van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op het vliegveld Heliopolis bij K a r o in den nacht van 15 op 16 September ontstonden in vliegtuighangars en munitie-opslagplaatsen groote branden en ontploffingen. De vijand wierp gisternacht met zwakke strijdkrachten een gering aantal brisant- en brand bommen op eenige plaatsen in Zuid-West-Duit schiland; in woonbuurten ontstond schade aan gebouwen. De marineartille rie schoot twee, en luchtdoelartil lerie één Engelschen bommenwer per neer. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" MOSCOU (United Press.) Berichten van het front van Leningrad melden, dat de slag, welke dag en nacht voortwoedt, voortdurend in hevigheid toeneemt. Aan beide zijden nemen honderdduizenden soldaten aan de gevechten deel. De sche pen der Oostzeevloot ondersteunen de Sowjet-troepen te land, terwijl alle ma trozen en mariniers, die op de schepen gemist kunnen worden, aan den strijd te land deelnemen. Duizenden leden van de volksgarde, die enkele weken geleden nog in de fabrieken werkten, bevinden zich thans eveneens aan het front. DE STRIJD BIJ DEN DNJEPR. •BERLIJN, 17 Sept. (D. N. B.). Bij de gevechten om den overtocht over den Dnjepr is het Duitschen pantserwagens naar het D. N. B. van militaire zijde ver neemt, gelukt, tezamen met vluchtende Bolsjewisten over een 1200 meter lange noodbrug over den Dnjepr op te rukken en op die wijze het eerste bruggenhoofd aan den Oostelijken oever van den Dnjepr te vormen. Ondanks de hardnek kige tegenaanvallen der Sowjets, die en kele dagen aanhielden, konden de Duit sche troepen onder zware verliezen der Sowjets het bruggenhoofd behouden en verder uitbouwen. Op andere plaatsen aan den Dnjepr drongen eveneens Duitsche troepen tot den Oostelijken oever van den Dnjepr door en leden de volledig verraste Bols jewisten ook in deze gevechten zware bloedige verliezen. In gevechten, die verscheidene dagen duurden, verloren de Sowjets bij pant- seraanvallen op een lichte Duitsche1 di visie 127 pantserwagens. In zware ge vechten werden 16.000 gevangenen ge maakt. NIEUW STADIUM IN DEN OORLOG INGETREDEN. In aansluiting op het. weermachtsbe- richt van hden verneemt het D.N.B. het volgende: Een nieuwe fase in de succesvolle ge- i vechten tegen de Sowjets is ingetreden, nu de Duitsche Zuidelijke vleugel weer den strijd heeft opgenomen en een ener- gieken aanval tot over den Dnjepr heeft ingezet. Achter dezen belangrijken rivier sector waande de Sowjetverdediging zich voorloopig veilig, te meer daar het aan houdende slechte weer der laatste weken de bewegingsmogelijkheid der Duitsche eenheden buitengewoon bemoeilijkte. Hoewel de Dnjepr in zijn benedenloop 12 km breed is, zijn de Duitsche troe pen er toch in geslaagd hem op die plaat sen te bedwingen, welke voor de voort zetting der operaties van belang zijn. Een doorslaand succes van den nieu wen Duitschen aanval ten Oosten van de bruggehoofden kan het geheele Dnjepr- front der Sowjets in gevaar brengen. Ten Oosten van den Dnjepr liggen de belangrijke industriegebieden van Char- kov en het Donetzbekken, beide op on geveer 200 km afstand van den Dnjepr- bocht. De volgende groote natuurlijke verdedigingslinie ligt echter achte de Do- netz, dus ten Oosten van de genoemde industriegebieden. HET ITALIAANSCHE WEERMACHTSBERICHT. In zijn weermachtsbericht no. 470 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Noord-Afrika en in den sector van Gondar plaatselijke actie van onze vooruitgeschoven deta chementen, die verkenningen onderna- 1 men en vijandelijke afdeelingen verdre ven. Doeltreffende actie van onze artil lerie tegen verdedigingswerken aan het front van Tobroek. De Britsche luchtmacht ondernam nieuwe aanvallen op de steden Tripolis en Benghasi. Er vielen geen slachtoffers. De materieele schade was gering. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen vielen vijandelijke gemotoriseerde colon nes aan in de zone van Dzjarabub. Tal rijke vijandelijke automobielen werden getroffen en zwaar beschadigd. FINSCH LEGERBERICHT. (D. N. B.). Officieel wordt medege deeld: Op 16 September hebben onze luchtstrijdkrachten vijandelijke opslag plaatsen en arsenalen, alsmede colonnes vrachtauto's in Oost-Karelië met succes i gebombardeerd en onder vuur genomen. Verscheidene auto's werden in brand ge schoten. Het luchtafweergeschut heeft op de Karelische landengte en in Oost- Karelië twee vijandelijke jachtvliegtui gen en vier bombardementsvliegtuigen neergeschoten. BRITSCHE PERS EISCHT EEN AANVAL OP ROME. (United Press.) In verband met den gemelden luchtaanval op Kairo, die in den nacht van Maandag op Dinsdag zou hebben plaats gehad, eischt de Britsche pers, dat de regeering haar dreigement „om Rome systematisch uit de lucht te bombardeeren", ten uitvoer brengt. In April verklaarde men namelijk in Downing Street: „Met het oog op de Duitsche dreigementen om Athene en Kairo te bombardeeren, wil de regeering verklaren, dat, indien een dezer steden mocht worden aangevallen, een systema tisch bombardement van Rome zal wor den uitgevoerd". In officieele kringen zwijgt men er over, of Engeland thans dit dreigement in daden zal omzetten. Ofschoon het aantal slachtoffers te Kairo er ep wijst, dat de aanvallers hun MEER AARDAPPELEN, DOCH MINDER BOTER. Reeds in normale tijden zijn wij van invoer van elders afhankelijk. Ons land is op één na het dichtstbevolkte land van Europa. België heeft 4,6 inwoner per H.A. cultuurgrond, Nederland 3,7 en het is onmogelijk een volk van 9 millioen zie len te voeden van de opbrengst van den hier beschikbaren cultuurgrond. Steeds moest een aanzienlijk deel van het be- noodigde worden ingevoerd. En is de oogstopbrengst gelijk thans het geval is, niet al te gunstig, dan stijgt de' noodza kelijkheid van invoer in dezelfde mate. Nu is het bekend, dat Engeland zich van het wel of wee der burgerbevolking van zijn voormalige bondgenooten zeer wei- j nig aantrekt. Het heeft den voedseltoe- I voer naar alle door de As-mogendheden bezette landen zonder meer stopgezet. Zoodoende slaat de ongunst van het weer en de verminderong van de oogst opbrengst op de distributiemogelijkhe den terug en dwingt tot eenige beperkin gen. Het broodrantsoen zal, daar de graanoogst vrijwel overal lager geweest is dan normaal, eenige vermindering on dergaan. Ook de vetpositie van ons land wordt er, gezien het feit, dat het kracht voer voor het vee inkrimpt, niet beter op en een kleine vermindering der rant soenen behoort niet tot de onmogelijkhe den. Inmiddels wordt al het mogelijke ge daan. Wij verklappen geen geheim, wan neer wij zeggen, dat de Duitsche autori teiten hier te lande zich zeer vee1, in spanning getroosten, ook bij de autori teiten te Berlijn, om de voedselpositie van Nederland zoo gunstig mogelijk te maken en aan de Nederlandsehe distri butie-autoriteiten allen mogelijken steun bieden. De Nederlandsehe distributie-autori teiten gevoelen diep leed over elke beper king, die zij aan de bevolking moeten op leggen en zouden liever blijde-klanken doen hooren. Doch voorzichtig en voor uitziend beleid is nu eenmaal eiseh en dit beleid zai te meer succes hebben, naarmate de bevolking de autoriteiten sterker steunt en alleszins helpt om het saboteeren der distributie door den sluikhandel tegen te gaan. Inmiddels behoeft ook dit stukje niet enkel somberheid te ademen. Het aard appelrantsoen wordt verhoogd. Wat wij in granen tekort komen, hebben wij des te ruimer in aardappelen mogen oogs- tem Het zijn voorloopig in hoofdzaak veenaardappelen, die een maximale op brengst gaven en het eerst op moeten. En dit zijn niet de mooiste aardappelen, maar daarna komen de mooiere. doelen dicht bij het centrum der stad hebben gezocht, wijzen waarnemers er op, dat het communiqué meldde, dat „het gebied van Kairo" was aangevallen. Er zijn naar men zegt, in den laatsten tijd vliegtuigen voor zware en langduri ge aanvallen op Rome gereed gehouden. TEHERAN DOOR BRITTEN EN SOWJETS INGESLOTEN. (D. N. B.) Volgens een bericht uit Londen hebben de Britsche en de Sowjet- strijdkrachten de stad Teheran volledig ingesloten. Gisterochtend hebben zich, volgens hetzelfde bericht officieren van den Britschen en den Sowjet-staf naar de stad begeven. Naar United Press meldt, waren de Britsche troepen gistermiddag om onge veer twee uur in de Zuidelijke voorste den van Teheran aangekomen. De bevol king toont een gelaten kalmte. Naar ver luidt blijven de Sowjet- en Britsche troe pen, aldus United Press, voorloopig nog buiten Teheran staan. Uit Istanboel meldt D. N. B., dat de Iraansche minister-president gisteren volgens radio Teheran in de bijzon dere bijeenkomst van het parlement o.a. verklaarde Daar de Engelsche én Bolsjewistische troepen deelen van ons land bezet heb ben, zijn wij in een zeer moeilijke positie geraakt. Ons is door de Engelschen en Sowjets beloofd, dat zij geen druk op ons zullen uitoefenen. Thans echter ruk ken de Sowjet-troepen naar Teheran op. Wij hebben dienovereenkomstige mili taire maatregelen genomen, ten einde dezen opmarsch tegen te houden. DONDERDAG 18 PEPT. 1941. Gij, o Heere! zult uw barmhartighe den van my niet onthoudenlaat uw wel dadigheid en uw trouw mij gedurig!ijk behoeden, Ps. 40 12. Zon op onder 7.18 19.49 Maan op onder 3.47 18.40 Z1 Sept. Nieuwe maan. 27 Sept. Eerste kwartier. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, kan de uitreiking van de nieuwe textielkaart tegen 1 November a.s. te gemoet worden gezien. Uitvoerige mededeelingen over de nieuwe dfstributieregeling van kleeding en huishoudgoederen zullen tijdig wor den verstrekt. WAAROM DE SJAH VAN IRAN AFTRAD. Het Bulgaarsche blad „Sora" geeft in een eigen verslag uit Ankara de motie ven weer, welke den sjah van Iran heb ben bewogen afstand te doen van den troon. Het oprukken van de Britsche en Sovjet-troepen in Iran en het staken van den tegenstand door Iran hebben den sjah aanleiding gegeven, zoo schrijft het blad, enkele maatregelen te nemen, waarmede de nieuwe regeering van Iran het niet eens was,, In den nacht van Zondag op Maandag heeft de nieuwe regeering van Iran een beslissing geno men, welke neerkwam op een volledige beperking van de grondwettelijke rech ten van den sjah. In verband hiermede heeft sjah Riza Khan Pahlevi besloten ten gunste van den troonopvolger afstand te doen. TAYLOR'S BESPREKINGEN MET DEN PAUS. (D. N. B.) V'an officieele Vaticaan- zijde weigert men mededeelingen te doen over de beide besprekingen, die de ver tegenwoordiger van president Roosevelt b|j het Vaticaan, Myron Taylor, de laat ste dagen met den paus heeft gehad. De in de buitenlandsche pers ver spreide geruchten, volgens welke Taylor den paus een uitvoerig schrijven van Roosevelt zou hebben overhandigd, waarin Roosevelt verlangde, dat het Va ticaan zich ondubbelzinnig tegen de bei de fascistische mogendheden zou uit spreken, worden door toonaangevende Amerikaansche zijde krachtig tegenge sproken, evenals het gerucht, dat Roo sevelt om bemiddeling van het Vaticaan zou hebben verzocht tusschen de Ver- eenigde Staten en Japan. De indruk wordt hier sterker, dat de anti-bolsjewistische houding van het Va ticaan door Washington als een stoor nis wordt beschouwd en dat men den paus heeft voorgesteld, zijn houding t.o. V. de Sowjet-Unie te herzien. Men verklaart eenstemmig dat het Va ticaan een afwijzende houding heeft aan genomen tegenover de wenschen van Washington. BOODSCHAP VAN TSJIANG KAI-SJEK AAN ROOSEVELT. TOKIO, 17 Sept. (S. P. T.). De „Asa- hi Sjimboen" verneemt uit Hongkong, dat generaal Tsjiang Kai-sjek een bood schap tot den president der Ver. Staten heeft gericht. In deze boodschap schildert Tsjiang- Kai-sjek het belang van den Chineeschen tegenstand tegen Japan. China als een soort veiligheidsblok tusschen de Asmo- gendheden en democratieën te beschou wen. Tsjiang Kai-sjek wenscht dan ook van den inhoud der besprekingen tusschen Amerika en Japan op de hoogte te wor den gehouden. ONJPLOFFING OP ZWEEDSCHE TORPEDOJAGERS. STOCKHOLM. (D.N.B.) Naar het Zweedsche Telegraafagentschap meldt, heeft zich vanochtend op een formatie Zweedsche torpedojagers in het Sche- rengebied van Stockholm een hevige ont ploffing voorgedaan, waardoor drie tor pedojagers zwaar beschadigd werden. De Zweedsche omroep meldt, dat de drie torpedojagers Klas Uggla, Klas Horn en Goeteborg zijn gezonken. Men neemt aan, dat een munitie-ont ploffing de oorzaak is van het ongeluk. Voor zoover bekend zijn 31 man ge dood en 11 gewond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1