's Morgens en 's Avonds Oproep Vrijwilligerslegioen Nederland. „De groote Ketter" VRUWILU^LEGIOEM NËqgg.JM>' FEUILLETON Wanneer verduisteren Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. Ordening van het vervoerwezen. Gemengd Nieuws DITJES en DATJES. GEJOND ^ER-STAND. Gezouu verarm*. DjO" de eeuwen heeii is dit bezit van ons volk ge weest. Hierdoor heeft het zich een eere plaats in Europa kunnen veroveren. Dat deze plaats niet verloren zal gaan, dat Nederland in het nieuwe Europa met opgeheven hoofd kan staan te midden van de anderen, daarvoor zorgen dui zenden en duizenden Nederlandsche mannen, die nu strijden aan het Oost front. Nederlanders, uw gezond verstand zegt u, dat dit de eenige weg is naar een betere toekomst. Schouder aan schouder met de Duit- sche weermacht, met de daarmee ver bonden legers, met de vrijwilligers-legi- oenen, strijden tegen het bolsjewisme en zoodoende een gelukkige toekomst ver zekeren voor ons volk en vaderland. Uw gezond verstand zegt u dat dit uw plicht is en daarom: Schaart u in de gelederen van hen, die begrip hebben voor het gevaar, dat dreigt, maar ook voor de gelukkige toekomst, die ons deel kan zijn: Meldt u aan bij het Koninginnegracht 22, 's Gravenhage. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. (Adv.) MR J. E. W. DUYS f. In 66-jarigen ouderdom is overleden mr J. E. W. Duys, oud-lid der Tweede Kamer. 21 Februari 1877 in Nijmegen gebo ren werd hij, na aanvankelijk als licht matroos te hebben gevaren, opgeleid tot candidaat-notaris. Als zoodanig was hij sinds 1900 op verschillende kantoren werkzaam, totdat hij in 1903 adjunct commies werd aan de Rijksverzekerings bank. Intusschen had hij zich bij de SDAP aangesloten en trad als propa gandist op. In 1905 vestigde hij zich te Zaandam, waar hij in 1909 lid van den raad werd en in 1912 wethouder werd, wat hij tot 1923 is geweest. In 1909 werd hij in de Kamer gekozen. Hij is lid gebleven tot 1936, dus 27 jaar lang. In 1935 verliet hij de soc. dem. fractie. In 1926 promoveerde hij in de rechten en hij werd een bekend pleiter in straf- en civiele zaken. Niet lang nadat hij de Tweede Ka mer had verlaten, is de heer Duys uit Den Haag vertrokken. Hij vestigde zich toen in Lochem. In 1938 is hij lid der NSB geworden en kort geleden is hij tot vrederechter in Arnhem benoemd. BELGISCH-NEDERLANDSCHE GOEDEREN RUIL. (Europapress.) Door een overeen komst is de BelgischNederlandsche goederenruil, welke voor de Belgische levensmiddelenvoorziening van beteeke- nis is en welke een waarde omvat van 17 millioen gulden, tot het einde van het loopende jaar geregeld. DUITSCHE SPORTWEDSTRIJDEN (A. N. P.). Van 1820 September a.s. worden in het Olympisch Stadion te Am sterdam athletiekwedstrijden gehouden door de S. S.- en Polizeisportgemein- schaft Niederlande. Deze wedstrijden hebben tot doel naast de lichamelijke oefening der manschappen op de Neder landsche sportvelden een duidelijke de monstratie te geven van de in nationaal- socialistischen geest ingerichte Duitsche lichaamsoefeningen, om te toonen, dat men door de lichamelijke opvoeding van het geheele volk komt tot een breeden en hechten grondslag, ter opvoering van de individueels lichamelijke toppresta ties. De in Nederland aangetreden leden van het leger, de S. S., den Rijksarbeids dienst èn van de politie, alsmede de hier op 't rijkscommissariaat werkzaam zijn- 42) o- „Mevrouw, het verstandigst is, dat u zoo spoedig mogelijk toegeeft. Wij wil den graag morgen vertrekken." „Ik denk er niet aan. Deze zaak moet rustig worden overwogen. Voorloopig gevoel ik er nog niets voor, naar Parijs te vertrekken." „Het zou ons spijten, uwe majesteit te moeten dwingen. Onze strikte orders zyn, den koning en de koningin-regentes naar de hoofdstad te brengen." Catharina de Medici past haar gewoon middel weer toezij barst in snikken uit. Maar de volgelingen van De Guise heb ben er slechts een medelijdend glim lachje voor over. Overigens zullen zij zich niets haas ten hun prooi kan niet meer ontkomen de koningin-regentes zal eenmaal toe geven; is het niet onmiddellijk, dan over een paar dagen. Zij behoeven den jon gen koning, die van het gebeuren niets begrijpt en die niets doet dan weenen, niet over te halen. Zijn moeder zal de de Duitschers, zullen in een sportleven kamp getuigenis afleggen van de onbe dwingbare kracht en den onbuigzamen wil van r 'tsch'.on'' r,m te overwinnen. Naast, de gebru'kelijke wedstrijden zal ongetwijfe'd de lange afstandsmarsch op Zaterdagmorgen 20 September a.s. bijzonder interessant zijn en veel belang stelling weten te trekken, daar de deel nemers hierbij bijzondere moeilijkheden hebben te overwinnen, zooals schieten, het werpen met handgranaten en het ne- nen van hindernissen. Eveneens zullen de aan de athletiek wedstrijden nog toegevoegde demonstra ties als voetbal en handbalwedstrijden tusschen speciaal daarvoor samengestel de ploegen van de S. S. en de Politie, spe ciale demonstraties met motoren en mo torrijtuigen, alsmede massale gymna- stiekuitvoeringen zeer veel belangstel lenden weten te trekken. Reeds hebben zich meer dan 900 deelnemers voor deze wedstrijden opgegeven. In alle onderdee- len kan men dus spannende ontmoetin gen verwachten. DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1941. 's Morgens tot 7.18 uur, 's Avonds van 19.49 uur. DE KOKHAAN (CARDIUM EDEELE). Reeds jarenlang worden in Holland de zoogenaamde kokkels of kokhanen ge vangen, gekookt en ingemaakt. Speciaal voor onze provincie vindt dit plaats in de Westerschelde. Zoo zagen wij dit voorjaar kokhanen koken in Phi lippine en in Breskens. De visch wordt gekookt en in azijn ingelegd, in kleine fleschjes (jampotten) gedaan en zoo naar Holland gezonden. De smaak is fijn en de visch voedzaam. In Den Haag b.v. worden ze momen teel door fijne vischwinkels aangeboden. Een ander schelpdier (de z.g. strand- gaper), zagen wij wel in België, maar nog niet in Holland aangeboden. Deze schelpdieren worden langs de kustlijn, b.v. van de Westerschelde, uitgegraven bij laag water en leveren veel vleesch. De kokkel-kokerij en -inleggerij is al van ouden datum. Zoo werd deze tak van bedrijf o.a. op Texel veel uitgeoefend. In Coksdorp trof men daar in sommige ja ren groote hoopen ledige schelpen aan van de kokerijen, die dan weer voor col lecteurs in de oestercultuur naar Zee land werden vervoerd en uitgezaaid. De kwaliteit en grootte der kokhanen van de Wadden is veel beter dan die van Zeeland. Vakopleiding en ontwikkeling werkloozen. Het ligt in het voornemen van de com missie voor vakopleiding en ontwikke ling van werkloozen in den a.s. winter wederom vak- en ontwikkelings-cursus- sen te organiseeren voor werkloozen uit Middelburg en omgeving. Aan de ingeschreven werkloozen en oud-leerlingen van verschillende onder- wijs-instellingen werd een schrijven ge richt, waarin zij worden opgewekt de cursussen te bezoeken, welke geheel gra tis worden gegeven. Verkoop van distributiebescheiden. Door twee ambtenaren van den centra- len crisis-controledienst is naar het po litiebureau overgebracht de kellner C. C., dien zij in een café betrapten bij het verkoopen van een textielkaart. Tegen C. is procesverbaal opgemaakt. Wat niet mag. Onder de, de laatste dagen, opgemaakte processenverbaal wa ren er een paar wegens het fietsen zon der achterlicht en een wegens het par keeren van een auto op den Langeviele- singel. Verloren en gevonden. H. S. v. B. heeft bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke diefstal van zijn rijwiel hetwelk hij geplaatst had voor hotel „Ti- voli", doch in den avond werd het rij wiel weder onbeheerd voor hetzelfde ho tel aangetroffen. H. N. deed eveneens aangifte van diefstal van zijn fiets. De politie vond in deze omstandigheden wijste partij wel kiezen. Na een paar dagen valt het besluit: de koningin-regentes zal de heeren naar de hoofdstad volgen en zij deelt dat Con- dé per brief mede, meldend dat zij tot haar leedwezen hem niet volgen kan, omdat de anderen hem te vlug af ge weest zijn. Het is een tragische stoet, die van Fontainebleau naar Parijs trekt: in de koets een toornige, met opeengeklemde lippen zittende koningin-moeder, die geen woord zegt en die met moeite adem haalt; nevens haar een knaap-koning, die niet dan weent; om de koets de zwaar gewapende edelen en krijgsknech ten. Catharina de Medici weet: voor het oogenblik heeft zij het spel verloren. De De Guises hebben haar in hun macht. Met de Hugenoten heeft zij geen con tact meer. De burgeroorlog is onafwend baar. Haar sluwe geest is al aan het over leggen, hoe zij straks uit de gebeurtenis sen partij zal kunnen trekken. De zaak der Hugenoten laat haar in den grond koud; de zaak der katholie ken interesseert haar matig; haar doel is alleen: heerschen. het rijwiel des nachts onbeheerd op den Oostsingel, zoodat ook N. weder geluk kig gemaakt kon worden. Concours Hippique. Zooals wy reeds meidden, zal Zaterdag a.s. op het ge meentelijk sportterrein een concours hip pique worden gehouden, waarvoor veel belangstelling blijkt te bestaan. Men ver wacht een druk bezoek. Het concours, dat om één uur begint, en den geheelen middag in beslag zal nemen, is grootsch opgezet. Het programma bevat niet min der dan 14 nummers, zooals springnum- mers voor heeren en amazones, aange spannen koudbloed merries en hengsten, dressuur-proeven van heeren en amazo nes, drafkoers voor sulkeys over 1000 M., enz. Enkele landelijke rijvereenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen hebben medewer king toegezegd. Alle liefhebbers van de paardensport en dat zijn er in Zeeland velen zul len zeker present zijn. Voor opluistering met muziek wordt gezorgd. Een afscheid. Wie kent niet „Frank van de krant"? 19 jaar lang heeft hij iederen dag bij de abonné's van ons blad in zijn wijk de krant bezorgd. Jarenlang was hij de eenige bezorger van ons blad te Goes. Voor eenige ja ren is daarin wegens uitbreiding van het aantal abonné's en van de stad verande ring gekomen. Al die jaren heeft hij zijn bescheiden, maar toch zeer belangrijke werk, met accuratesse en opgewektheid gedaan. Belangrijk want iedere abon- né wenscht zijn krant op tijd te ontvan gen. Al die jaren heeft hij zonder onderbre king (en dat zegt wat), door weer en wind, zijn route gemaakt. Nu is daar plotseling een eind aan gekomen en zag men op zekeren dag een ander zijn werk in zijn wijk voortzetten. Velen zullen toen met belangstelling hebben gevraagd: „Waar is Frank? Is hij ziek?" Het valt hem zwaar zijn werk te moe ten opgeven. Want uit alles bleek wel, dat hem dit bescheiden werk voor ons blad lief was geworden. Maar het was heerlijk te mogen vernemen dat bij on zen ouden trouwen bezorger het Hooger Licht niet ontbrak. Wij hopen van harte dat hij nog menig jaar ons blad, waar aan hij op zijn wijze ook heeft mogen meewerken, zal kunnen lezen. Een van de eerste vervoerssectoren, die volledig onder controle kwamen, was de wilde binnenvaart. Hier had men ook de meeste aanknoopingspunten aangezien door de verschillende tariefs- verhoogingen sedert November 1939 toegestaan op grond van de wet op de evenredige vrachtverdeeling, de prijzen over het algemeen reeds een behoorlijk niveau hadden bereikt. Dadelijk daarop volgend mag men de tariefsverhooging van de Ned. Spoor wegen noemen, terwijl als derde belang rijk onderdeel van het binnenlandsch vervoer de instelling van den auto-be- vrachtingsdienst de mogelijkheid schiep, een zeer groot terrein te bestrijken. Op 15 Juli j.l. is het officiëele tarief van den A. B. D. uitgekomen. De tarieven zijn absoluut bindend. Een bedrijfstak, die sterk van den be- staanden toestand profiteerde, is de sleepvaart. Een sleepvaartregeling werd in het leven geroepen, waarbij evenals bij den A. B. .D., gewerkt wordt met talrijke bijkantoren. Deze zoeken de sleepen bij elkaar. Zoowel de sleep bootkapiteins als de schippers, die ge sleept willen worden, zijn verplicht, zich bij den dichtstbijzijnden sleepvaartcom- missaris of agent te melden, zoodat deze een overzicht van vraag en aanbod in zijn rayon heeft. Tevens is een bindend tarief voor de binnenlandsche sleep vaart vastgesteld, dat sedert Juli j.l. in werking is. Van het vervoer te water blijft dan nog de beurtvaart over. Hierom trent kan gezegd worden, dat een ont- werp-maximumtarief zijn eindstadium heeft bereikt, zoodat publicatie spoedig verwacht mag worden. De taxi's vormen een afzonderlijk probleem. Het heeft lang geduurd al- Terwijl Fontaines zich naar het kas teel te Chatillon spoedt, maakt zijn meester zich gereed, om het bevel op zich te nemen van de ruitergroep, die hij in de buurt van Orléans weet. Hij wacht alleen, omdat de mogelijkheid be staat, dat de koningin hem nog ontbie den zal. Maar dan verneemt hij, hoe zijn ver moeden bewaarheid is: Catharina de Medici is voor het moment volkomen in de macht der De Guises; zij is te Parijs. Strijd is niet meer af te wenden. Het is goed, zoo spoedig mogelijk Parijs te verlaten. Nauwelijks acht-en-veertig uur later hij heeft een dolle rit achter den rug ontmoet hij de legergroep, waarover hij, voor het geval de burgeroorlog zou ontbranden, het bevel voeren zal. Met de hoogste onderscheiding wordt hy door de onderaanvoerders ontvangen. „De teerling is geworpen, mijne hee ren. Wy zullen de zaak van den waren godsdienst met het zwaard hebben te verdedigen. God Almachtig helpe ons! Kunnen wij ons morgen vereenigen met den prins van Condé?" Er is een haken naar den strijd. Alle toebereidselen zijn getroffen. Dus kan de ruiterschaar oprukken. vorens er eenige orde werd geschapen in den bestaanden chaos van tarieven. En toen eindelyk de tariefbeschikking huurauto's per 29 Juni j.l. het licht zag, was er practisch geen benzinetaxi meer op straat. Het is duidelyk, dat de huurauto's, die thans nog in omloop zijn en worden voortgedreven door persgas, methaan gas, electriciteit en wat er al op dit gebied wordt uitgedacht, niet gebonden kunnen blijven aan tarieven, die op den benzineprijs en de daaraan verbonden exploitatiekosten zijn gebaseerd. De verschillende particuliere auto busondernemingen, die in de provincie vaak onontbeerlijke lijndien sten onderhouden, zijn eveneens gebon den aan de bepaling, dat voor elke tariefsverhooging toestemming moet worden aangevraagd. Van een drasti sche verhooging over de geheele linie, zooals een tijdlang werd gevreesd, zal in elk geval geen sprake zijn. Toege geven, dat het verbouwen van de wagens voor generatortractie den ondernemers hooge kosten heeft opgelegd, daartegen over staat, dat de bezetting bevredigen der is dan ooit te voren. Als tijdelijke aanvulling op al deze maatregelen zal men ten slotte de voor schriften voor het vervoer per „aapje", carrier, paard-en-wagen enz. mogen zien, welke ongetwijfeld niet lang op zich zullen laten wachten. Tevens wordt er gewerkt aan een uurtarief voor vrachtdiensten binnen de stad en over korte afstanden (be neden 15 K.M.), ten einde aan het spe ciale karakter van dit vervoer zooveel mogelijk te gemoet te komen. De inspecteurs der prijsbeheersching zullen, naar „De Telegraaf" meldt, dezer dagen een grootscheepsch offensief in zetten tegen de overtreders der diverse bepalingen. -^-Motorongelukken. Op den nieuwen provincialen verkeersweg Vree landHilversum is een motorongeluk gebeurd, waarbij twee Amsterdammers vrij ernstig gewond werden. Tengevolge van het springen van den voorband sloeg het motorrijwiel over den kop. Beiden mpesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. In het gehucht Alphen-Oisterwijk (gemeente Alphen) zijn twee kommie zen door tot nog toe onbekende oorzaak in de bocht van den weg met hun mo torrijwiel tegen een boom gereden. De 24-jarige T. M. uit Schiedam had een zware hersenschudding en een pols ge broken. De kommies W. K., afkomstig uit Rotterdam, die op de duo was geze ten, kreeg slechts lichte kwetsuren. Doodelijk motoronge val. Op den Rijksweg Nijmegen Venlo, ter hoogte van het gehucht Mils- beek (gem. Ottersum), zijn twee motor rijders in volle vaart achter op een met paard bespannen melkwagen gereden. De motorrijders waren op slag dood. Aardbeving in Tur- k ij e. Bij de aardbeving, die de vorige week het gebied tusschen Erzindsjan en Van heeft getroffen, zijn tien plaat sen volkomen verwoest en 220 men- schen om het leven gekomen. De red dingsbrigades zijn nog steeds aan het werk om de dooden en gewonden uit de puinhoopen te halen en men verwacht, dat nog meer menschen zijn omgeko men, omdat uit enkele dorpen nog niets is vernomen. De verbindingen zijn ver broken. In het stadje Erzindsjan, dat 2700 inwoners telt, zijn alle huizen van meer dan een verdieping, waaronder het postkantoor, vernield. „De roode halve maan" heeft reeds 700 tenten naar het getroffen gebied gezonden, maar dit aantal is nog niet voldoende om het aan tal slachtoffers te bergen. Verder zijn kleedingstukken en voedsel ter beschik king van de bevolking gesteld. (S. P. T.) Treinongeluk. Bij een treinongeluk op het traject KobeSji- moneseki in Japan zijn meer dan hon derd personen gedood of gewond. Val van een wagen. Door dat zijn paard op hol sloeg is Maandag avond de 63-jarige landarbeider H. de J. te Klazienaveen van z'n wagen gevallen. Het is hard noodig, dat den prins van Condé een riem onder het hart gestoken wordt! De brief van de koningin-regen tes heeft hem geweldig terneer gesla gen. De anderen zijn hem vóór geweest. Hij verwijt zich, niet voortvarend te zijn geweest. Hij is niet meer de levenslus tige prins van vóór enkele maanden. Het verraad van zijn broeder heeft hem bit ter lijden bezorgd. Daarbij komt, dat men getracht heeft ook hém met aller lei mooie voorspiegelingen om te koo- pen. Maar hij heeft een ander karakter dan zijn broeder. De calvinistische leer heeft de liefde van zijn hart; hij wijkt er niet het geringste van af. Maar al met al ziet hij de toekomst donker in. Met vreugde begroet hij de komst van De Coligny, zijn vriend en wapenbroe der bovendien: een handig diplomaat en ervaren krygsman. Het is midden op den weg, dat zij elkander ontmoeten. De zon straalt aan den hemel. Her is een levendig tooneel van allerlei krijgsgewoel. „Ik wacht op u", zegt de prins, den admiraal krachtig de hand schuddend. „Misschien hebt u nog nadere mededee- lingen na het lezen van dezen brief?" Het is de brief van de koningin-moe der, die de Bourbon zoo diep in de put Terecht is den laatsten tijd van ver schillende zyden hulde gebracht aan de goede en verstandige huisvrouwen, die door de vele distributiemoeilykheden weten heen te zeilen en het gezin zóó weten te besturen, dat ieder tot en met den laatsten dag van een bonperiode het noodige krijgt en dat er in huis een op gewekte stemming heerscht. Dit is in derdaad een prestatie, die groote waar deering verdient. Maar gemakkelijk is tegenwoordig evenmin het werk van een serieus za kenman. Hij heeft voortdurend te maken met voorschriften, formulieren, staten, enz., zoowel wat de distributie, de prys- regeling als de belasting betreft. Dat zelfs de meest goedwillende wel eens een foutje maakt, zullen ook de autoriteiten wel begrijpen en billijken. Als maar de ernstige wil aanwezig is, om de regelingen na te leven en daar door het algemeen belang van ons volk in dezen tijd te dienen. Ook het koopend publiek moet, mee werken. Het moet den winkelier niet pressen tot overtreding van de voor schriften. Beiden, huisvrouw en zaken man, hebben het niet gemakkelijk. La ten zij saipen, in een vlotte samenwer king, trachten zich door de moeilijkhe den heen te slaan. Hij kreeg een schedelbreuk en is eenige uren later overleden. Verdronken. Te Grootebroek is de 78-jarige tuinbouwer C. R. tijdens werkzaamheden van den walkant in de sloot gevallen en verdronken. J o n g e n o n d e r e e n trein geraakt. Gistermiddag wilde de 18- jarige G. B. den overgang voor voet gangers en wielrijders bij de Spaarne- straat in Den Haag oversteken. Hij werd gegrepen door een locomotief van een passeerenden trein en geraakte daarbij onder den trein, waarbij 15 wagons over hem heen gingen. De jongen liep slechts een gecompliceerde beenbreuk op en werd naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht. Een zonderlinge regen val. De inwoners van Lissabon waren niet weinig verwonderd, toen kort ge leden een vliegtuig over de huizen van de stad vloog en honderden spaarbank boekjes naar beneden liet vallen. Ieder, die kans kreeg, zoo'n boekje op te ra pen, had niets anders te doen dan zijn naam in te vullen. Daarmee was hij in het bezit gekomen van een bankconto met een inlage, waarvan de grootte reeds aangeteekend was in het boekje, dat zoo plotseling uit de lucht was ko men vallen. Deze „geldregen" was een inval van een groote bank in Lissabon, die een vliegtuig had gehuurd en den piloot spaarbankboekjes naar beneden liet gooien. Moordaanslag. Er ontstond een hoogloopende woordenwisseling tus schen het echtpaar P., wonende te Lub- beek-St.-Bernard (Vlaanderen)Van woorden kwam het tot daden, zoodat de vrouw met een borstel op haar man losging. Geheel bebloed verscheen de echtgenoot op straat en op aanraden van een buurvrouw ging hij zich laten verbinden bij een dokter, waar hij uit geput bewusteloos neerviel. De gekwet ste werd met een Roode Kruisauto naar het ziekenhuis van Leuven overgebracht waar hij eenige uren later is overleden. Zijn echtgenoote werd gearresteerd. Rijwieldief neerge schoten. Gistermiddag nam een man in de Prinsestraat te 's Gravenhage doet zitten. De Coligny schudt ontkennend het hoofd. „Bij het vernemen der tijding, dat de koning en de koningin-moeder in Parijs zijn teruggekeerd, heb ik de stad verla ten. Bemiddeling is thans verder ten eenenmale uitgesloten. Hare majesteit is volkomen in de macht der De Guises. De teerling is geworpen." „Wij zijn nu zoover gegaan, dat wij óf voortgaan óf omkomen moeten." Zwijgend rijdt het tweetal over den weg. „Zoo het de wil des Heeren is, dat wij omkomen, dan komen wij om", zegt De Coligny dan opeens. „Uw eerste taak moet thans zijn, een manifest te richten tot het Fransche volk, opdat het wete, wa onze beweegredenen zijn. En dan moet ons plan de campagne opgesteld." Nog aan den avond van dienzelfden dag komen de hoofdaanvoerders bijeen. Daar zijn de drie Chatillons: Odet, Gas- pard en Frans de Coligny, de graaf Ro han, de ervaren Montgomery, de graaf Gramont en enkele anderen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2