Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VIKTORIA, Geen verbrokkeling, maar eenheid. DAGKALENDER. MAANDAG 15 SEPT. !94i 55e JAARGANG - No. 116 Bureoux Lange Vorststreat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY lange Gisislraai 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent Femtïieberi^hter» 33 eetè par s-«o«sk Overige advertentlën 30 npn» Weer een aantal Britsohe sohepen tot zinken gebraoht - De strijd tegen het Bolsjewisme - Dultsohland verwaoht spoedig weer suooessen Weer 2 Amerlkaansche schepen aangevallen? DUITSCHLAND STRIPT VOOR EUROPA. De strijd in het Oosten. Weer twee Amerikaansche schepen aangevallen? GELDIGE BONNEN. Binnenland Scherp optreden tegen clandestien slachten. Ingezonden mededeelingen 60 cent per 'nqel Kleine advertentiën f 0.55 bi| vooruitbetaling Adverfentiën onder letter of motto 10 et. extra BI] eootreat belangrijke korting In verband met de op 1 Nov. a.s. In te voeren wijzigingen in de werking der ziekenfondsen, is van meer dan één zijde de opmerking gemaakt, dat er op het terrein der ziekenzorg te veel verbrok keling bestaat. Gewezen wordt dan op kleine plaatselijke fondsen of vereenigin- gen, terwijl toch streekorganisaties verre de voorkeur zouden hebben verdiend. In het algemeen kan de juistheid van deze opmerking moeilijk worden ont kend. Het aantal te kleine fondsen, die uiteraard meestal over te geringe re serves beschikten, die per lid berekend, te veel aan onkosten en administratie kwijt waren, is in ons land zeker groot, als men de diverse lijsten raadpleegt. Er zijn gevallen aan te wijzen, waarin men pertinent weigerde, deel uit te ma ken van een districtsvereeniging en er een zekere eer in stelde, het zelf ook wel te kunnen. In een enkel geval scheur de men zich zelfs los van een kerngezon de, uitstekend werkende organisatie, om een klein, plaatselijk fondsje op te rich ten. n Zulke handelingen moeten onvoor waardelijk worden afgekeurd. Gelukkig was dat in Zeeland geen re gel, maar uitzondering. In een uitgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek„De verzekering tegen de kosten van ziekenhuisverple- ging in Nederland op 1 Januari 1940", krijgt onze provincie zelfs een eervolle vermelding. Wij lezen daar: „De vereenigingen voor ziekenhuisverpleging zijn overwe gend plaatselijke vereenigingen. Slechts in enkele deelen van ons land strekken zij hun werkzaamheid over breeder ter rein uit, zooals in Zeeland, waar streekvereenigingen zijn ontstaan, die een geheel eiland omvatten en in Fries land, waar in de uitgestrekte plattelands gemeenten meerdere dorpen onder één vereeniging ressorteeren." Deze goede aanteekening is verdiend, Raadplegen wij de lijst per 1 Jan. 1940, dan zien wij, dat er in Zeeland slechts zes kleine, plaatselijke vereenigingen voor ziekenhuisverpleging met in totaal 6644 leden worden gevonden, terwijl de zes groote (meerendeels districts) orga nisaties, niet minder dan 93.303 leden, dat is ongeveer 93 pet. van het totale aantal, tellen. Bij de oprichting van deze vereenigin gen (1928 tot 1936) heeft men over het algemeen ingezien, dat om op dit gebied iets goeds te bereiken, de bevolking van een geheele streek diende samen te wer ken. Zeeland kan hier aan andere deelen des lands ten voorbeeld worden gesteld. In ons gewest is ruim 43 pet. der be volking lid van een vereeniging voor zie kenhuisverpleging en ruim 31 pet. van een ziekenfonds. Daarbij merken wij nog op, dat voor de ziekenfondsen meestal een weistandsgrens geldt, wat men bij de vergelijking der beide percentages niet uit het oog mag verliezen. Wat de ziekenfondsen betreft beschik ken wij niet over Volledige gegevens, maar wel is ons bekend, dat men ook voor Zuid- en Noord-Beveland en Wal cheren (behalve voor Middelburg, dat zelfstandig staat) districtsfondsen heeft waarin destgds de plaatselijke dokters fondsen zijn ondergebracht. De situatie was hier iets moeilijker, omdat men hier niet, zooals bij de ziekenhuisverpleging, met een schoone lei kon beginnen, maar te maken had met het historisch ge groeide. Wij meenen dan ook, op grond van het bovenstaande, dat Zeeland in het ver leden metterdaad geheel vrijwillig ge toond heeft, tot samenwerking te willen komen. Daarom zal, als men van hooger- hand hier met beleid optreedt, de aan sluiting aan den nieuwen toestand, die per 1 November a.s. intreedt, minder moeilijk zijn, dan wellicht in andere pro vincies het geval zal zijn. .?~eYeiia sPrelcen wij hier den wensch uit, dat <ie vereenigingen en fondsen, op net gebied der ziekenzorg in Zeeland werkzaam, elkander zullen weten te vin den, waardoor ongetwijfeld het algemeen belang zal worden gediend. GEEN KORTING OP OUDERDOMS- EN INVALIDITEITSRENTE. De secretaris-generaal van het Depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft zich in een brief tot de gemeentebestu ren gewend, waarin wordt medegedeeld, dat er prijs op wordt gesteld, dat inzake ue bijslagen op de ouderdoms- en invali- diteitsrente voor de uitkeeringen krach- ens de Armenwet dezelfde gedragslijn wordt gevolgd als voor de steunregeling, d-w.z., dat deze bijslagen ook niet op eerstgenoemde uitkeeringen worden ge kort. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front ver- loopende aanvalsoperaties vol gens de plannen met succes. Duikbooten hebben bij her nieuwde aanvallen op het vijan delijk convooi, waarvan in het vorige weermachtsbericht melding is gemaakt, nog vier vrachtbooten van 19.000 t. in totaal, benevens drie bewakingsvaartuigen tot zin ken gebracht. Daardoor heeft de vijand van dit convooi 28 vracht- booten met een gezamenlijken in houd van 164.000 t. verloren. In den strijjd tegen Groot-Brit- tannië heeft de luchtmacht ten oosten van Great Yarmouth drie groote koopvaarders, die deel uitmaakten van een vijandelijk convooi, met bommen getroffen. Andere doeltreffende luchtaanval len waren gericht op vliegvelden in de Midlands, benevens op bewapeningsbedrijven en een ben zineopslagplaats in het zuidoosten van het eiland. Bij een aanval overdag op Scarborough troffen gevechtsvliegtuigen een fa ta rieksinstallatie met bommen van zwaar kaliber. In Noordafrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van Donderdag op Vrij dag Port Tewfik en olie-op slagplaatsen in de haven van Suez gebombardeerd. Uit een reeks groote branden bleek het succes van dezen aanval. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Vrijdag op Zater dag de streek tusschen Frank furt aan de Main en Mann heim aangevallen. Bommen op woonwijken veroorzaakten eenige verliezen onder de burgerbevol king. Luchtdoelartillerie schoot twee vijandelijke bommenwerpers neer. •WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" Gisteren werd gemeld: In 'tOosten zijn als gevolg van het gunstige verloop der operaties nieuwe successen te verwachten. Nu sterke Duitsche strijdkrach ten tot in het verdedigingsfront van St.-Petersburg zijn doorge drongen, wordt de nauwe omsin geling van de stad, ondanks den verbitterden afweer, onweerstaan baar voortgezet. Ten Zuiden van" de Faroer- eilanden is een vijandelijk vracht schip door bomtreffers zwaar be schadigd. Ten Oosten van Great Yarmouth is een Britsche torpe dojager door een bom van zwaar kaliber getroffen. In Noord-Afrika bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen Brit sche luchtdoelstellingen en tenten kampen rondom T o b r o e k. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire acties uitgevoerd. Op 12 September is tijdens de gevechten aan het Oostelijk front de opperbevelhebber van een leger corps, generaaloberst Ritter von Schobert gesneuveld. (D. N. B.) In het gevechtsgebied rond Leningrad hebben sterke for maties van de Duitsche luchtmacht op 12 September de versterkingen vooral ten Zuiden van de stad met goed succes aangevallen. Ondanks het slechte weer vernielden Duitsche gevechtsvliegtuigen kazematten, veldstellingen en batterijen der Sowjets. In weerwil van de slechte weersom standigheden heeft de Duitsche lucht macht op 13 September in het gebied 1 ten Zuiden van Leningrad den bols jewisten aanzienlijke verliezen toege bracht. Op 13 Sept. en in den nacht van 13 op 14 Sept. heeft de Duitsche luchtmacht I 53 Sowjetvliegtuigen vernietigd. WORDT LENINGRAD OPGEBLAZEN? (D. N. B.) in den Noordelijken sec tor van het Oostelijk front hebben Duit- sche afdeelingen bolsjewistische gevan genen gemaakt, wier verklaringen van 1 bijzonder belang zijn. Zij vertelden dat I in alle wijken van Leningrad talrij ke gebouwen zijn opgeblazen. Onder lei ding van de politieke commissarissen werden vooral belangrijke openbare ge bouwen, doch ook talrijke woonhuizen in puin gelegd. Het is dus niet de beschie ting van de zware Duitsche artillerie, maar het zijn de bolsjewisten zelf, die Leningrad nog vóór de eigenlijke be schieting door de Duitsehers in een puin hoop veranderen. BESLISSINGEN ZULLEN VOOR DEN WINTER VALLEN. (V. P. B.) In een persconferentie werden van Duitsche militaire zijde en kele interessante mededeelingen gedaan over de operaties in het Oosten, welke een zoo gunstig verloop hebben, dat bin nenkort berichten over belangrijke suc- sessen, behaald bij Leningrad en op andere deelen van het front, tegemoet gezien kunnen worden. Van militaire zijde werd voorts nog een commentaar gegeven op de Angel saksische en Sowjet-Russische verwach tingen ten aanzien van de hulp van „ge neraal Winter", welke in het verleden steeds de beste bondgenoot van Sowjet- Rusland geweest is. Nog voor 't invallen van den winter, aldus werd verklaard, kan men met felle Duitsche slagen in het Oosten rekening houden, slagen, waarte gen de Sowjetlegers, gelet op hun huidi ge positie, niet meer opgewassen zullen blijken te zijn. Weliswaar dragen de winters in Rus land een ander karakter dan in Midden- Europa, maar in het gebied van Lenin grad en Moscou dalen de gemiddelde dagtemperaturen eerst van begin No vember af beneden nul graden. In de omgeving van Kiew en aan de Don eerst eind November. Vorst en een lichte sneeuwval kunnen de operaties niet be lemmeren. (D.N.B.) De Amerikaansche pers pu bliceert een bericht van het departement van buitenlandsche zaken, als zou de Amerikaansche vrachtboot „Montana" (1700 ton), die onder Panameesche vlag voer, tot zinken zijn gebracht. Dit ge schiedt onder reusachtige koppen en met dien overeenkomstige commentaren. Voorts heeft het ministerie van bui tenlandsche zaken medegedeeld, dat het in de oorlogszone van het Suezkanaal varende Amerikaansche vrachtschip „Arkansas" door bomscherven is be schadigd. BEWAPENING VAN AMERIKAAN SCHE KOOPVAARDIJSCHEPEN? (D.N.B.) Associated Press geeft een bericht van zijn correspondent te Was hington, die uit gesprekken met leden van het Congres afleidt, dat na de rede van Roosevelt de bewapening van de koopvaarijschepen der V.S. als de vol gende stap beschouwd wordt. Als voor naamste voorwaarde daarvoor is echter noodig, dat de neutraliteitswet wordt omgewerkt, daar deze uitdrukkelijk al leen handvuurwapenen op Amerikaan sche schepen toelaat. Een tweede pro bleem is de aanschaffing van het ge schut. WAAR LIGGEN DE AMERIKAAN SCHE VERDEDIGINGSZONES? (D.N.B.) De correspondent van de As sociated Press schrijft, dat de Ameri kaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil zich met opzet tij dens een persconferentie vaag heeft uit gelaten omtrent de Amerikaansche „ver dedigingszones". Zijn woorden beteeke- nen, dat de Amerikaansche regeering i zich het recht voorbehoudt te bepalen, waar deze verdedigingszones liggen. Dientengevolgen wordt levendig ge discuteerd over de vraag of de Ver. Sta ten thans convooien tot aan de Britsche eilanden zullen zenden en of eveneens j de schepen op de route door de Roode Zee Ié Sept. tot en met 30 Sept 1941, 85-4 brood 4 rants, brood of gebak. 85 brood 1 rants, brood of gebak. 85 vleesch rants, vleesch of vl.- waren. 85 vl.waren 1 rants, vleesch of vl,» waren. 35 melk I 1% Liter melk. 36 reserve 3 kg. aardappelen. 7 Sept. tot mi met 4 Oct. 1941. 114 algem. 115 algem, 116 algem. 84-35-36-37 bloem C rijst C haverm. 117 algem. 118 algem. 119 algem. 1 kg. suiker. 350 gr. koffiesurrogaat. 500 gr. jam of stroop. rants, bloem, brood of gebak. 250 gr. rijst. 250 gr. havermout 250 gr. havermout 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maï zena. 7 Sopt tot en met 24 Sept 1941. 34-35 boter 250 gr, boter. 34-35 vet 250 gr. boter met reductia N.B. De bonnen 33 voor eieren blijven geldig tot en met 20 September 1941. ANDERE ARTIKELEN. 1 tot en met 30 September 1941» 113 Zeep150 gr. toiletzeep (nieuwe (algem.) samenstelling) of 120 gr. B-Toiletzeep huishoudzeep of 200 gr. P en Qzachte zeep (oude samen stelling) of 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstel ling) of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder of 600 gr. wasch- poeder. I Sept. tot en met 31 Dec. 194L J Scheerzeep 50 gr. scheerzeep, of 1 groote tube scheercrême, of 2 kleine tubes, of 1 pot scheerzeep. Brandstoffen, Bons 0111. Van 24 Juni tot en met 31 December. Kaart „baarden en kachels J" bons 01, 02 en 03. Kaart „haarden en kachels K" bons 01, 02, 03 en 04; „cen trale verwarming L", bons 01 tot en met II elk één eenheid vaste brandstoffen. Bons 05, 06 en 07 „haarden en kachels T", 05, 06, 07 en 08 „haarden en kachels K", elk 300 st. persturf; 450 st bagger- turf, 275 KG. Peel-turf of 200 KG. andere soorten. Bons „brandstoffen één eenheid" recht op: één eenheid. Petroleum. Zegel 13. Geldig voor 2 liter petroleum van 11 Aug. tot en met 5 Oct. voor kook- doeleinden. Voor honden. Bon 16 van de voederkaart honden tot en met 30 September hondenbrood. Voor katten. Bon 16 van de voederkaart. katten tot en met 30 September kattenbrood. escorte zullen krjjgen. Voorts wenscht men te weten, of ook de wateren rond om Japan by deze zones behooren, daar de leveringen aan de U.S.S.R. hierlangs komen. IRAANSCHE OLIEVELDEN GEHEEL ONDER BRITSCHE TOEZICHT. Reuter meldt uit Teheran, dat de Iraansche petroluemvelden zich thans geheel onder Britsch toezicht bevinden. De Engelsche strijdkrachten hebben met de bolsjewistische de strategisch belang rijke punten der Iraansche verkeerswe gen bezet. De Britsche en Bolspewistische regee ring onderzoeken thans grondig het vraagstuk der transporten van oorlogs tuig door Iran naar de Sowjet-Unie. Er loopt slechts een spoorlijn door het land, dat driemaal zoo groot is als Frankrijk. Er zullen groote moeilijkheden te over winnen zijn. Daar de spoorlijn van Tehe ran door het gebergte naar de Kaspische Zee loopt, zal deze lijn waarschijnlijk zeer spoedig insneeuwen. Het materiaal, dat per spoor van de Perzische Golf naar Te heran komt, moet worden overgebracht naar de Kaspische Zee en vandaar wor den verscheept naar Bakoe. Reuter merkt voorts op, dat ook een moeilijk heid is, dat er bij de Iraansche spoorwe gen te kort aan rollend materieel be staat, waarbij komt, dat er drie of vier maanden sneeuw ligt op het traject door het gebergte. „GROOT-ANTWERPEN" KOMT TOT STAND. (A. N. P.) De Belgische Staatscou- MAANDAG 15 8F.PT. 1941, En nu, wat verwacht ik, o Heere? mijn hoop, die is op U„ Ps, 39 8 8. Zon Maan op onder op onder 7.13 19.56 16.36 21 Sept. Nieuwe maan. 27 Sept. Eerste kwartier. rant zal over eenige dagen een verorde ning tot annexatie van acht voorateden door Antwerpen bevatten, waardoor het sinds jaren bestaande streven naar een „groot-Antwerpen" zal zijn geslaagd. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de pers verklaard, dat deze maatregel om redenen van socialen en eeonomischen aard noodzakelijk was geworden, doch vooral ter wille van de eenheid in de le vensmiddelenvoorziening. Op 1 Januari wordt de verordening van kracht. VIER MEDEPLICHTIGEN AAN FRAUDULEUZE SLACHTINGEN NAAR CONCENTRATIEKAMP. De Rijkscommissaris maakt bekend; De commissaris-generaal voor de vei ligheid heeft zich opnieuw genoopt ge zien met de scherpste middelen energiek op te treden tegen de volksparasieten, die een behoorlijke levensmiddelenvoor ziening van het Nederlandsche volk stel selmatig saboteerem. D© Duitsche Sicherheitspolizei heeft te Renkum in de provincie Gelderland omvangrijke clandestiene slachtingen op gespoord. De vier hoofdschuldigen zijn naar een Duitsch concentratiekamp over gebracht om daar te boeten voor hun misdadig optreden, Zij zijn: Hendrik Smaling, arbeider, Kerkstraat 100, Renkum; Jan Nab, sla ger, Bennekumsoheweg 70, Renkum; Cornelius Johannes Heukelman, schoen maker, Kerkstraat 87, Renkum; Jan Rozenboom, arbeider, Van Ingeweg .65, Renkum. Verdachte Smaling heeft eind April van. dit jaar een schuur gehuurd van Eénkelmaa en in deze ruimte de run deren, die hij had gekocht, door Nab la ten slachten. Big het verhoor erkende hij, dat hij het besluit had genomen door clandestiene slachtingen geld te verdie nen. Verdachte Nab, de slager, heeft in op dracht van Smaling geslacht en deelge nomen aan den verkoop van het vleesch. Reeds in Februari 1941 werd hg door een Nederlandsche instantie wegens het clandestien slachten met een geldboete gestraft. Verdachte Henkelman, de schoenma ker, heeft het slachtlokaal verhuurd. Hg was van de gebeurtenissen op de hoogte want hg was zelf aanwezig bij vrgwel alle slachtingen en heeft aantoonbaar hiervan vrij groote hoeveelheden vleesch betrokken en aan anderen verkocht. Het vleesch werd op het terrein van Henkel man bewaard, alvorens het werd ver kocht. Verdachte Rozenboom is opgetreden als wederverkooper van vleesch, afkom stig van de clandestiene slachtingen, en heeft het grootste gedeelte hiervan ver kocht. Rozenboom heeft volgens zjn eigen mededeeling aan den sluikhandel deelgenomen, om daardoor bijverdienste te krijgen. Hierbj moet nogmaals het ondermij- nende optreden tegen de belangen des volks van degenen, die ondanks alle waarschuwingen uit louter winstbejag zich aan de gemeenschap vergrjpen, aan de kaak worden gesteld. Moge de hun opgelegde straf opnieuw een waarschu wing zjn voor allen, die de wet ontdui ken en in hun gebrek aan verantwoor- deljkheidsbesef jegens de volksgemeen schap, deze benadeelen. Laten zj in het oog houden: men bljft toeslaan. ENGELSCHE LUGHTM AARSCH-ALK OP JAVA. (D. N. B.) Volgens een bericht uit Batavia is de opperbevelhebber der Brit sche strjdkrachten in het Verre Oosten Sir Robert Brooke-Popham, op Java aangekomen om aldaar, naar het heet, met den gouverneur-generaal en opper bevelhebber van leger en vloot van Ne- derlandsch-Indië besprekingen te voe ren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1