14-27 SEPT. NEPE R LANPSCH Ml/ZIEKWEEK „De groote Ketter" RADIO omroep Wanneer verduisteren Uit de Provincie NEWRLANDSCHE Gemengd Nieuws FEUILLETON Hoofdpijn en Kiespijn. Aanmelding Amerikaansche vermogenswaarden. nederlandsche' muziekleven van vroeger ssj no nedebuandsche componisten nederlandsche dirigenten nederlandsche orkesten nederlandsche koren nedeblandsche1 sou stem XI. Burgeroorlog. Ongeveer een uur geleden is hij van SCHOUWEN-DUIVELAND. NOORD-BEVELAND. Het verbod is niet van toepassing, in dien het vervoer plaats vindt op de Zeeuwache Stroomen, met uitzondering van de Westerschelde en van een kust strook van 50(> meter, te rekenen van de hoogwateren af. ALLEEN EEN NIEUW GEBIT ALS ALLE TANDEN GETROKKEN ZIJN V66R 22 JULI, Naar gemeld wordt, zal door den di recteur van het Rijksbureau voor ge nees- en verbandmiddelen op aanvragen voor een vergunning tot het verwerken van tandrubber tot nieuwe protheses alsnog gunstig kunnen worden beslist, indien deze aanvragen geschieden door den. behandelenden tandarts, mondarts of tandheelkundige op daartoe door het Rijksbureau voor genees- en verband middelen te verstrekken formulieren. Echter slechts voor die gevallen, waar het betreft protheses, waarvoor alle ex tracties waren verricht op 22 Juli 1941, den datum, waarop het persbericht, in houdende het verbod van de verwerking van tandrubber tot protheses, in de dag bladen geubliceerd is. Deze maatregel wordt genomen, ten einde te voorkomen, dat de bij de tand artsen, mondartsen, tandheelkundigen en tandtechnische laboratoria nog aanwezi ge voorraden tandrubber door bederf verloren zouden gaan. De bij de dental depots aanwezige voorraad tandrubber blijft gereserveerd voor reparatie-doel einden. Nieuwe gebitten zullen derhalve slechts kunnen worden gemaakt, wanneer de tandarts, mondarts, tandheelkundige of het tandtechnisch laboratorium over vol doende tandrubber beschikt. REGELING BETALING TOT HERSTEL VAN RIJN- EN BINNENVLOOT, Op grond van de Verordening no. 60/1941 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden be treffende het herstel van de Rijn- en Binnenvloot I hebben de secretarissen- generaal van de Departementen van Waterstaat, Financiën, Justitie en Han del, Nijverheid en Scheepvaart een be sluit uitgevaardigd, waarin de betaling van koopsom en vergoeding voor in be slag genomen vaartuigen wordt geregeld. De koopsom en de vergoeding, de scha deloosstellingen en de toelagen voor de in beslag genomen vaartuigen worden in een tot dit doel in opdracht van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën en volgens zijn voorschrif ten by te houden „Grootboek voor de Ryn- en Binnenvloot" ingeschreven. Dit inschrijven geschiedt ten gunste van de rechthebbenden en op de ingeschreven bedragen wordt een jaariijksche rente uitgekeerd van 4 pet., waarbij de ieder half jaar vervallende interest ten laste van den staat komt. Bij de inschrijving wordt aanteekening gehouden van de hypotheek en andere op de schepen druk kende zakelijke rechten. OMZETBELASTING VOOR AARDAPPELEN EN BOTER. De secretaris-generaal van financiën heeft het volgende bepaald: 1. De levering van aardappelen door landbouwers aan aardappelmeelfabri kanten is vrijgesteld van omzetbelasting. De aardappelmeelfabrikanten zijn we gens den inslag van de van landbouwers betrokken aardappelen over de som der inkoopsprijzen van de aardappelen om zetbelasting verschuldigd naar het tarief van één ten honderd. 2. Ten aanzien van de leveringen van boter door fabrikanten anders dan vee houders wordt het percentage van twee verhoogd tot twee en een half. De leveringen van boer door groot handelaren als zoodanig zijn van omzet belasting vrijgesteld. 1. wordt geacht e zijn in werking ge treden met ingang van 1 Juli 1941; 2. met ingang van 1 September 1941. LOONEN STRAATMAKERSBEDRIJF. Het College van Rijksbemiddelaars heeft goedkeuring verleend aan de lan delijke collectieve arbeidsovereenkomst 39.) o— Maar een officier der lanciers vraagt op luiden toon: „Wat beteekent dat klok gelui, poortwachter?" „De Hugenoten houden hun gods dienstoefening," antwoordt de poort wachter. Onmiddellijk gaat er dan een boosaar dig, homerisch gelach op. De De Guises houden hun paarden in en vragen ver wonderd naar de oorzaak. Doch als zij die vernemen, lachen zij even luid mee. „Een vuurtje zal ons verwarmen, heer hertog," zegt de officier, aangemoedigd door het gelach der leiders. „We roeien ze uit!" schreeuwt de her tog De Guise. „Weg met dat vervloekte edict!" „Weg met dat vervloekte edict! Dood aan de Hugenoten!" De klok zwijgt op dat moment. Maar dat vriendelijke, vredige, noo- dende geluid wordt verdrongen door een helsch kabaal. Onder daverend wapen gekletter en luid gejoel rennen de lan ciers naar het groote huis, waarvan, bij hun nadering, de hevig verschrikte Hu genoten de deuren hebben dichtgesme ten. De woestelingen beuken de muren. voor het straatmakersbedrijf en voor het Zwarte Corps, aangegaan van 1 Juli 1941 tot 28 Fehr. 1942. Hiermede zijn voor de eerste maal lan delijke contracten voor beide bedrijven tot stand gekomen. Wat de straatmakers betreft is ernaar gestreefd, zoo min mo gelijk variatie in de loonen aan te bren gen; deze zijn provinciegewijze vastge steld. De loonen voor helpers en hand langers zijn gelijk aan die in klasse II en III van de C.A.O. voor Water-, Spoor- en Wegenbouw. Voor wat het Zwarte Corps betreft zjjn in hoofdzaak weekloonen vastgesteld, er zjjn thans twee verschil lende loonen, zoodat men hier te doen heeft met een contract zonder loonklas- sen. Voortaan zullen voor beide groepen alle sociale bepalingen, zooals die van vacantiebons, enz., gelden als in 't bouw bedrijf. GEEN VERHOOGING VAN ONGEVALLEN-RENTEN. De onlangs afgekondigde tijdelijke verhooging van onderscheidene ouder- doms-, invaliditeits-, weduwen- en wee- zenrenten, toegekend uit hoofde van de ouderdoms- en invaliditeitswet, heeft er toe geleid, dat verscheidene personen, die een voorloopige, dan wel een defini tieve rente genieten krachtens de bepa lingen van een der beide ongevallenwet ten, zich om inlichtingen tot het bestuur der rijksverzekeringsbank wenden met de vraag of dientengevolge ook de door hen genomen renten een verhooging heb ben ondergaan. Ter vermijding van misverstand wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat de genomen maatregel niet van toepas sing is op de beide ongevallenwetten. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Ca chets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. AANGIFTE VOOR 15 OCTOBER a.s. In het Verordeningenblad is opgeno men een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende aanmelding van ver mogenswaarden, toebehoorende aan de Ver. Staten van Amerika, aan hen, die de nationaliteit der Ver. Staten van Amerika bezitten of aan bepaalde andere personen. In artikel 1 der verordening is be paald, dat de vermogenswaarden, welke zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden en aan 1) De Ver. Staten van Amerika (Ver- eenigde Staten) of hun bezittingen, als mede haar gebiedsonderdeelen en an dere publiekrechtelijke personen. 2) Natuurlijke personen, die de natio naliteit der Ver. Staten hebben of die in het gebied der Ver. Staten of van hun bezittingen hun woon- of verblijfplaats hebben. 3) Privaatrechtelijke rechtspersonen, alsmede vereenigingen, instellingen, stichtingen en andere doelvermogens, voor zoover zij hun zetel of hun hoofd kantoor in het gebied der Ver. Staten of van hun bezittingen hebben, dan wel voor zoover hun oorspronkelijke rechts persoonlijkheid op het recht van de Ver. Staten berust. 4) Andere dan de onder 2 en 3 ge noemde personen met betrekking tot kantoren, welke zij in het gebied der Ver. Staten of van hun bezittingen heb ben, rechtens of economisch toebehoo- ren, naar den toestand van 30 Septem ber 1940, alsmede naar den toestand van 30 Juni 1941, bij verkrijging na dit tijd stip naar den toestand van den dag van verkrijging, dienen te worden aangege ven. In artikel 2 is omschreven wat als zich in het bezette Nederlandsche gebied be vindende vermogenswaarden zijn te be schouwen. Lid 1 van artikel 3 bepaalt, dat tot aangifte is verplicht hij die de nationa liteit der Ver. Staten bezit en in het be zette Nederlandsche gebied verblijf houdt, zulks ten aanzien van zijn ge- heele in het bezette Nederlandsche ge bied bevindende vermogen. De aangifte dient te geschieden vóór 15 October 1941 bij de „Deutsche Revi sions und Treuhand A.K." te 's-Graven- hage. De bepalingen der verordening zijn overeenkomstig de verordening die in het Duitsche rijk is uitgevaardigd als repressaillemaatregel voor de ongewet tigde excessen van het imperialisme van Roosevelt, die de Duitsche vermogens- bestanddeelen in de V. S. heeft laten blokkeeren. Bij de aanmelding moet worden ge bruik gemaakt van een formulier, dat verkrijgbaar is bij Kamers van Koophan del en Fabrieken. Deze aanmelding moet ook dan worden gedaan, indien twijfel omtrent de verplichting daartoe bestaat. Op overtreding van de voorschriften de- MIDDELBURG. zer verordening staan gevangenisstraffen en geldboeten. ZONDAG 14 SEPTEMBER 1941. 's Morgens tot 7.12 uur. 'b Avonds van 19.59 uur. MAANDAG 15 SEPTEMBER 1941. 's Morgens tot 7.13 uur. 's Avonds van 19.56 uur. DIRECTE BELASTINGEN. De secretaris-generaal van Financiën heeft besloten met ingang van 1 Octo ber 1941: 1. op te heffen het kantoor der directe belastingen en accijnzen te T h o 1 e n 2. In te stellen een kantopr der directe belastingen en registratie in Tholen, om vattende de gemeenten Tholen, Oud- Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Anna- land, St. Maartensdijk, St. Philipsland en Stavenisse, behoudens het beheer van de in die ge meenten liggende domeinen, hetwelk be rust aan de kantoren der registratie en domeinen te Bergen op Zoom; 3. Het kantoor der directe belastingen en registratie te Tholen te doen ressor teeren onder de inspectie der directe be lastingen te Zierikzee. INENTING TEGEN TYPHUS EN PARATYPHUS. Naar het oordeel van de secretarissen- generaal van de departementen van bin- nenlandsche zaken en van sociale zaken bedragen de inentingskosten voor de ge meenten ongeveer 10 cent per injectie tot een maximum van 35 cent per volle dige inenting. Ter verkrijging van een volledige inenting moeten namelijk drie injecties met tusschenpoozen van onge veer een week worden gegeven. Ih bo vengenoemd bedrag van 35 cent per per soon zijn dan alle kosten, b.v. ook de huur van lokalen enz., begrepen. In verband met het bovenstaande is er bij de gemeentebesturen op aangedron gen het recht voor een volledige inen ting vast te stellen op een bedrag van ten hoogste 35 cent per persoon. EEN FEEfcTELtm. OVERZICHT VAN HET En dan draven ze onder hevige verwen- schingen om het gebouw heen. De dienst zou juist begonnen zijn. De predikant staat reeds op een soort ver hooging. „Dominee, vlucht!" roept er een. „Be ter wy dood, dan onze leiders." Hij schudt het hoofd. „We vluchten allen. Want in het ge bouw worden we levend verbrand. Opent de deuren en zoekt een goed heenkomen. God zij ons genadig!" „Hadden we wapenen!" roept er een. „Er zyn nog straatsteenen!" roept j een ander. „We hebben het recht ons te verdedigen by dezen lafhartigen over- val." I „Denkt aan je eed, myn jongen," zegt de edelman. De elfjarige Gérard d'Aubinal perst de trillende lippen op elkaar en knikt alleen. „In één drom naar buiten en een goed heenkomen zoeken," commandeert een gezaghebbende stem. „Verweer lykt mjj niet mogelijk." De deur wordt opengesmeten. In een aanééngesloten phalanx dringen de Hu genoten naar voren. Maar ontkomen is onmogelijk. Met smalend gejuich wor den zfl ontvangen. Kletterend vallen wapens op hun hoofden. Het bloed gaat in stroomen vloeien. „Steenea!" schreeuwt een schorre Btéra, Tientallen bukken zich, mannen, vrou wen, kinderen. Ze graven de steenen uit de straat. Gérard d' Aubinal staat ten worp ge reed. Daar komt, heesch schreeuwend en lachend, de hertog De Guise aanrennen. Wat op zyn weg hem tegentreedt, wordt omver gesmeten. Met een doordringen den gil valt een vrouw neer. Het paard van den hertog trapt haar in gruzele menten. Er ligt weldra geen mensch meer. Alleen stukken vleesch en been in wegvlietend bloed De steen van Gérard d' Aubinal suist door de lucht. Heeft hij te Amboise by de lijken der gehangenen niet een eed af gelegd? De scherpe steen raakt de zy- de van den hertog, die, zij het licht, ge wond wordt. Het bloed sijpelt er uit. Gérard d' Aubinal houdt zyn eed. Maar zijn daad maakt de aanvallers nóg doller van woede. Er is geen enkel par don meer. Op straat vallen de dooden. Anderen worden in het gebouw terugge drongen en daar laaghartig afgeslacht. De predikant, hevig gewond, ziet nog kans over de daken van naburige huizen te komen, maar uitgeput valt hy in een dakgoot en bloedt dood Hy is de laatste doode. De geheele ge meente, op het klokgelui vol blijdschap opgegaan naar het bedehuis, zestig man nen, vrouwen en kinderen, zyn ver moord. Met een lange lans heeft een ruiter het hart van Gérard d' Aubinal doorsto ken. Het brekend oog van den jongen ziet naar den vermoorden vader en het zegt: ik heb mijn eed gehouden. Maar dan is dat oog op aarde gesloten De aanvallers hebben geen verliezen. Het is ook geen kunst, met een goed ge wapende bende zestig weerloozen aan te i vallen. De hertog De Guise zijn verwonding beteekent niets laat den burgemeester van Vassy, die reeds op de hoogte is met wat hy te doen heeft, ontbieden. De magistraat komt, ontzet, te staan vóór het gebouw, te midden van lijken en bloed. „Hoe durft u het wagen, aan ketters vrye godsdienstoefening toe te staan?!" snauwt De Guise hem toe. De hertog vraagt naar den bekenden weg. „Krachtens het gesloten edict hebben de Hugenoten recht op vrije godsdienst oefeningen, Excellentie. Ik ben in mijn plicht niet te kort geschoten," antwoordt de burgemeester onvervaard. „Recht! Wat recht!" schreeuwt De Guise, heesch van woede. „Dat recht zal ik hun dan met mijn zwaard ontnemen!" Op het magere gelaat van admiraal De Coligny ligt een vastberaden trek. Jaardag van den Beauftragte. Gis teren vierde de heer W. Mtlnzer, Beauf tragte van den Rijkscommissaris, zijn jaardag. Twee Duitsche muziekgezel schappen, een van het leger en een van de marine, hebben den jarige in den loop van den middag een muzikale hulde ge bracht. Benoeming schoolarts. De burge meester heeft benoemd in plaats van Dr J. Eerelman tot schoolarts Mej. arts J. C. P. Tazelaar te St Maartensdijk. Groote aanvoer van bouwmaterialen. Men heeft thans moeite om voldoende geschikte opslagplaatsen te vinden voor de groote hoeveelheden bouwmaterialen, die worden aangevoerd. Alom hoort men van te houden aanbestedingen of van gereed gekomen bouwplannen. Men gaat dus thans opschieten met den herbouw van Middelburg. Renesse. Motorongeval. Woens dagmorgen is de motorrijder O. ter hoogte van hotel Prummel, toen hy voor een uit de tegenovergestelde richting na derende auto wilde uitwijken, tegen een verkeerspaal gereden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. By onderzoek is gebleken, dat de bestuurder van de auto geen schuld treft. Bruinisse. Verzending van mosselen uitgesteld. De ver zending van mosselen naar het binnen land is uitgesteld tot 1 October a.s. Dit beteekent een teleurstelling. Kortgene. De commissie voor huishou delijke voorlichting, gevestigd te 'sGra- venhage, heeft alhier in de landbouw- huishoudschool een tentoonstelling ge organiseerd, welke „Onze voeding in de zen tijd" is genoemd. Mr P. Dieleman te Middelburg heeft er voor gezorgd, dat de tentoonstelling in verschillende plaat sen in Zeeland gehouden kan worden. De tentoonstelling werd Vrijdagmid dag door burgemeester Schuit geopend. „Een tentoonstelling als deze", aldus spr., wil een voorstelling geven hoe wij in dezen tyd onze voeding moeten berei den en hoe wij met de ons ten dienste staande middelen, goede en voedzame maaltijden kunnen klaar maken." En dat deze inderdaad smakelijk be reid kunnen worden, dat bewezen wel de tafels, waarop niet alleen aardappels tentoongesteld werden met groenten enz. doch ook de tafel waarop een broodmaal tijd gereed gemaakt was. Er was verder o.a. een stand voor kin dervoeding, een afd. van den Keurings dienst van Waren enz. Verder werd aan gegeven hoe men levensmiddelen moet bewaren en brandstof kan besparen. Ook werd gedemonstreerd hoe jus bereid kan worden, hoe vleesch is te vervangen door heerlijke bruine „coteletten", en garna len-gehakt en hoe men thee en koffie kan vervangen, door lindenbloesemthee rozenbottels, en zoete most. Mej. Diny J. ten Haaf, leerares koken en voedingsleer uit Den Haag, gaf tal van inlichtingen. Clandestiene handel. Te Zaandam zijn twee slagersknechts op heeterdaad betrapt bij het clandestien slachten van een varken. Ook werden 8 zakken tarwe, vermoedelijk van smokkel handel afkomstig, aangetroffen. De da ders zijn gearresteerd; terwijl de goede ren in beslag zijn genomen. Distributiebonnen gestolen. Den laatsten tijd werden uit de kluis van de gemeente-secretarie te Mill, waar ook de bescheiden van den distributie- dienst worden opgeborgen, regelmatig bonnen (bonboekjes) vermist, zonder dat er inbraak had plaats gehad. Bij onder zoek bleek een zekeren R., thans werk zaam bij den wederopbouw te Mill en voordien ambtenaar op het gemeentehuis in het bezit te zijn van sleutels van het Parys naar Fontainebleau gereden, waar hy ontboden is door de koningin-regen tes, die daar met haar zoon, den jongen koning, verblijf houdt, daar zij niet in Parijs wil vertoeven, nu de De Guises heer en meester zyn. Want dat is het geval sinds het bloed bad van Vassy. Dè.t heeft het sein ge geven tot allerlei uitspattingen, tegen de Hugenoten. In een groote stad werd him bedehuis omsingeld en koelbloedig in brand gestoken. Zij, die er zich in bevonden, verbrandden levend. Zij, die uit het gebouw wisten te ontkomen, werden er buiten afgeslacht. In Tou louse hadden bedreigde Protestanten met vrouw en kinderen heul gezocht op het kapitool, waar hun vrye aftocht beloofd werd. Maar vierduizend van hen werden wreedaardig vermoord. Een ge geven woord gold niet voor ketters. In Parys was, na de terugkomst der De Guises, de ommekeer volkomen. De connétable stond nu geheel aan hun zijde. Zelfs de onstandvastige koning van Navarre speelde den verradersrol Hij, de rijksstedehouder, liet zich om praten. Hem werden aanlokkelijke aan biedingen gedaan. Hij zou het eiland Sardinië krijgen of land in Noord-Afn- ka, indien hy zich zou losmaken van zyn broeder, den prins van Condé; van de party der Hugenoten. En... Anton van Navarre zwichtte. £Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2