itO BAX Prettig geschoren met „De groote Ketter" Kastanjes, eikels, beukenootjes inzamelen! Wanneer verduisteren? Uit de Provincie Verbond van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjes- vereenigingen. "feuilleton middelburg. goes. zuid-beveland. schouwen-duiveland. zeeuwsch-vlaanderen. Turf koopen is een vertrouwenszaak. Kerkrii Gemengd Nieuws DITJES en DATJES. Nog t^kele weken en de grond onder de boomen .-•al weer bedekt zijn met ka stanjes, eikeis en beukenootjes, die door rapers vljjtig zullen worden opgezocht. Eikels en kastanjes vormen, hoofdzake lijk wegens hun gehalte aan zetmeelach- tige stoffen, een goed veevoeder. Boven dien zjjn eikels een gezochte grondstof voor de vervaardiging van koffie-surro- gaat, en, wat beukenootjes betreft, hier uit kan olie worden geëxtraheerd en het restant kan tot veevoeder worden ver werkt. Aangezien ons volk het grootst moge lijke rendement van de vruchten moet verkrijgen, wordt dit Jaar de inzame ling van rijkswege geregeld en geschiedt zij onder de auspiciën van de Ned. In koopcentrale van Akkerbouwproducten l(N.I.C.A.). Het land is voor de inzameling in een achttal districten verdeeld. Aan het hoofd vaü elk district staat een hoofd agent. Wie agent wil worden, moet zich niet met de N.I.C.A., maar met den hoofd agent van de streek, waar hij woont, in verbinding stellen. Wat het rapen aangaat, ieder, die wil, kan er aan meedoen. Men heeft er geen vergunning voor noodig en zal er wat mee kunnen verdienen. De prijzen, waar tegen de agenten de vruchten van de ra- pers overnemen, zullen nog worden vast gesteld. De rapers zijn verplicht de vruchten, welke zij hebben verzameld, bij den naastbij gevestigden agent in te leveren. Wenschen de grondbezitters niet zelf te laten verzamelen, dan moeten zij toe staan, dat rapers, die de agent zal aan wijzen, de vruchten zullen verzamelen. 1i—'i VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941* 's Morgens tot 7.08 uur. 's Avonds van 20.03 uur. BUITENMIDDAG VAN DEN RING GOES. Gisteren hield de ring Goes van het Verbond van Chr. J. V. en Meis- jesvereenigingen een buitenmiddag te Kloetinge, in de weide van den heer Van Iwaarden. Deze middag werd geleid door de Presidente, Mevr. Ds C. M. van der W a a Van H o e k e, die bij de ope ning wees op de beteekenis van de Li turgie. Spr. begon met te zeggen, dat er tijdens het voorlezen uit de H. Schrift volle aandacht moet zijn. De bijbeltek sten zacht meespreken. Met het eerste vers uit Ps. 95 loven en prijzen we God en als we verder 1 Joh. 3 2324a lezen, zingen we: Heer vermeerder ons geloof. Dan hooren we, dat God een licht is en gansch geen duisternis in Hem is en als wij gemeenschap met Hem willen hebben, niet in de duisternis moeten wandelen, want dan doen wij de waar heid niet. Dan spreken we weer uit in het lied Gez. 204 1: Laat ons saam met Jezus wandelen, waarop volgt de be lijdenis van cnze zonden, wat wij uit spreken in Ps. 139 14. Hooren wij dan tenslotte uit Gods Woord, dat de vrede Gods alle verstand te boven gaat en God onze harten en zinnen bewaren zal in Christus Jezus. Zoo geven wy door ons amen-zingen het antwoord, dat het waar en zeker is, dat God onze gebeden hoort. Nadat de presidente in gebed was voorgegaan en het Verbondslied was gezongen, sprak zij een welkomstwoord in 't bijzonder tot Mevr. D s C. E. van Voorthuizen v. d. Flier, als presidente van de vereeniging te Kat te n d y k e, welke weer tot het Verbond is toegetreden. Daarna werden eerst de buitenspelen uitgevoerd door 's-Heer Abtskerke en 's-Heer Hendrikskinderen, 37.) o— „Werp flinke blokken op den haard, Fontaines," gelast de Admiraal, als zij thui3 zijn. jZoo dicht mogelijk neemt hij plaats by het vuur. Fontaines een wenk gevend. Die moet in het vertrek blijven. Het hout knettert. De vlammen spelen grillig door den haard, die een verkwikkende warm te geven gaat. Zwijgend staart Gaspard de Coligny in de vlammen. Hij gaat het verleden na, hij denkt over het heden, hij schouwt, voor zoover dat mogelijk is, in de toekomst, een toekomst, die donker is, maar die hem meer en meer zeggen gaat, dat hij een gedragslijn moet gaan aannemen, die anders is dan tot nu toe. Hij zal daad werkelijk moeten gaan optreden. Er wordt geen woord gesproken tus- schen heer en dienaar. Fontaines is ver standig genoeg, om te begrijpen, dat de toch al weinig spraakzame Admiraal thans zeker geen woorden heeft. Waar zijn diens gedachten? onder leiding van Mevr. Ds E. Zan- d e e, welke zeer vlot verliepen en waar aar tenslotte alle vereenigingen deel namen. Vervolgons vertelde Mevrouw J. M. Schimmelpenninck v. d. Oyen- Jkvr, Beelaerts v. Blokland 'n zendingsverhaal over 'n meisje en jongen uit de Bataklanden, die 'n Westersche opvoeding genoten hadden en samen' op 'n kantoor komen. Tegen hun huwelyk verzetten zich de ouders van het meis je, welke tot het Christelijk geloof zyn overgegaan, maar toch de heidensche gewoonten hebben vastgehouden. Na de pauze volgt het buitenspel „Zon en zegen", door de vereeniging te Biezelinge. De zin van dit spel is in vyf tafereelen het verloop van 'tjaar voor te stellen. Dit spel werd zeer mooi uitgevoerd. Na het spel sprak Mevr. Ds C. M. Boersma de Wit een slotwoord. Spr. ving aan met op te merken, dat jonge menschen veel van het leven ver wachten, b.v. een wonder, waardoor hun verwachtingen vervuld zullen worden. Maar velen kunnen niet wachten tot God het geeft en grijpen zelf in, ook wat betreft het huwelijksleven. Spr. maande aan juist in dezen tijd niet te verslappen in 't geloof, doch te allen tijde waakzaam te zijn. Met voorbeelden toonde spr. aan, hoe wij iets voor an deren kunnen zijn, zooals de barmhar tige Samaritaan. Tenslotte wees spr. er op, dat een maal Jezus zal wederkomen. Dan zal ons alles geschonken worden wat God ons in Zijn Woord heeft voorzegd. Na deze rede, welke met aandacht werd gevolgd, dankte de presidente allen, die aan het welslagen van dezen middag hebben medegewerkt, waarna de vice-presidente, Mevr. Z a n d e e, voorging in dankgebed. Concert op het Molenwater. Het concert, dat „Excelsior" gisteravond op het Molenwater gaf, heeft wat meer belangstelling genoten dan dat van ver leden week, doch ook nu was het verre van druk. Het programma werd achter elkaar afgewerkt, trouwens dat zal ook de beide volgende weken moeten ge schieden, want anders komt men er zelfs beginnende te 7 uur voor de duis ternis niet mede gereed. Benoemd. Benoemd tot opzichter- teekenaar bij den dienst van Gemeente werken (vacature-Hoekstra) de heer A. J. N. Kok te Zeist. 's Heerenhoek. Gistermiddag is alhier als onderafdeeling van het Wit-Gele Kruis, een consultatiebureau voor zuige lingen geopend. Dit is het eerste bureau van dien aard dat deze organisatie op de Zeeuwsche eilanden stichtte. Bruinisse. Ongewenscht be zoek. Toen de landbouwer B. de Jon ge te Oosterland deze week 's morgens opstond, bleken koeien van een anderen boer uitgebroken te zijn uit de naburige weide. Ze waren zijn moestuin binnenge drongen. Bijna alle groenten waren op gegeten en drie broeiramen vernield. Verzending van mos selen. De aflevering van mosselen is begonnen. Handelaars zullen waarschijn lijk 7080 pet. van de door hen het vo rig jaar bij het C.V.K. gekochte mos selen voor het seizoen mogen koopen. Naar België zullen 50.000 tonnen mos selen worden verzonden, waarschijnlijk in 14 achtereenvolgende weken, te be ginnen vanaf 15 Sept. a.s. De verzen ding naar dit land zal plaats hebben in schepen, die tegelijkertijd moeten ver trekken en gesleept moeten worden. De verzending naar plaatsen in ons land mag alleen plaats hebben per spoor. Voor de grootste plaatsen als Botter dam, Amsterdam en Den Haag zullen dagelijks wagons van 15 ton op de sta tions te Bergen op Zoom en Kruiningen gereed gehouden worden. Slechts enkele exporteurs zijn aange wezen voor den export naar Duitschland. Voor Nederland werkende inlegge- rijen mogen 150 pet. aankoopen van hun kwantum van het vorig seizoen. „Als het vechten wordt, Fontaines, staan wy beiden aan denzelfden kant. God zy ons genadig!" Het is niet een recbtstreeksch ant woord op de vraag van Fontaines. En tóch vindt deze het een duidelijk antwoord. X. V a b s y. Toen de avonturier De Renaudie en zijn eedgenooten te Amboise door de De Guises waren veroordeeld en terechtge steld, (dagenlang hingen de lijken aan de galgen), was er in Amboise een ver armde edelman, volgeling van Calvijn, gekomen, vergezèld door zyn elfjarigen zoon. Beiden waren te paard. Op de plaats van de terechtstelling gekomen, liet de edelman zyn paard stilhouden en zeide: „Myn zoon, je moet je hoofd niet sparen zoo min als ik het myne om deze eenvoudige hoofden te wreken. Als je het spaart, zal je door my vervloekt worden." En de knaap, bleek tot op de lippen, was niet in staat een woord te zeggen en hief alleen de hand ten eed op» Van Amboise is het tweetal naar Vas- sy getogen, waar het geruimen tijd ver- Wee!, Een ziekenauto voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. In een Zaterdag te Oostburg gehou den vergadering van afgevaardigden van Groene Kruis-afdeelingen werd bespro ken de aanschaffing van een ziekenauto voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Men was algemeen overtuigd van de noodzakelijkheid van een dergelijke auto. De bezwaren zyn natuurlyk in dezen tyd wel vele, maar men achtte ze toch niet onoverkomenlijk. Verwezen werd naar Zuid-Beveland, waar deze zaak in sa menwerking met de Vereen, voor Zieken- huisverpleging e.o. uitstekend mar cheert. Men achtte Oostburg de meest aange wezen standplaats voor de auto. Con tact zal worden gezocht met auto-ver- huurders. De zaak zal verder in de af- deelingen worden besproken. 'sHEER ABTSKERKE. Naar 'sHeer Abtskerke „in de Poel" Waar ik gewoond heb jarenlang, Maakt' ik nog eens verleden zomer Onopgemerkt een stille gang. Zoo welbekend was m' alles weder, Hetzelfde vriend'lijk dorpje nog; De oude toren, kerk, de huizen Niets was veranderd hier en toch 'k Ontdekte op mijn weg er menschen Die ik voorheen nog nimmer zag, Zij vulden er met werken, zwoegen Den ganschen langen zomerdag. Heel even bleef ik staan by 't huisje Van mijne dierb'ren van weleer. Onder de vlierboom speelden kind'ren En zongen wijsjes zacht en teêr. Met welbehagen sloeg ik gade Dit lief taf reel vol reine vreugd; Toen ben 'k bewogen heengetreden En groette 't dorpje mijner jeugd. Middelburg. H. denEngelsman. Velen, die in normale tijden er niet aan zouden denken turf voor huisbrand doeleinden te koopen, haasten zich nu zooveel mogelijk van deze brandstof in te slaan. Het bezwaar is echter, dat het voor een leek ten eenen male onmogelijk is de goede van de slechte turf te on- j derscheiden. Dé goede turf moet hard en vast zijn. Doch ook slechte turf kan hard en vast zyn, terwijl ook de kleur geen uitkomst kan bieden. Geen wonder, dat veel uiterst inferieure turf het pu bliek als goede turf wordt aangeboden en gretig wordt gekocht. Koop daarom uw turf bij een ver trouwd adres en wel bij uw brandstof- fenhandelaar, waar u steeds uw brand stoffen heeft gekocht. Zooals men weet, geven de bonnen 05, 06 en 07 van de bonkaart „haarden en kachels J" en de bonnen 05, 06, 07 en 08 van de bonkaart „haarden en kachels K" tot 31 December a.s. recht op het koo pen van 195 kg persturf (300 stuks), of 200 kg. baggerturf (450 stuks) of 275 kg. uit de Peel afkomstige turf of 200 kg. overige soorten turf. De genoemde bonnen kunnen laten alsnog geldig wor den verklaard voor het koopen van alle soorten vaste brandstoffen. Hier en daar zijn er „leurders" die aan de woningen absoluut waardeloozen rommel als „turf" te koopen aanbieden. Deze „turf" is meestal afkomstig van gelegenheids veenderijen. Uiteraard heb ben dergelijke leurders geen vergunnin gen van het rijkskolenbureau om hun handel uit te oefenen en worden, indien zij worden gesnapt, ernstig gestraft. Men loopt de kans waardeloozen rom mel te ontvangen, want behalve de z.g. aanmaakturf, welke „bonvry" is, is goede turf slechts tegen inlevering van bonnen te koop. De aanmaakturf, welke als brandstof niet geschikt is, kan men gemakkelijk van de brandstofturf onderscheiden, doordat zij los is en gemakkelijk met de hand kan worden verbrokkeld. Nog vestigen wij er de aandacht op, dat niet elke haard of kachel geschikt is met turf gestookt te worden. Ook in dit opzicht kan men zich teleurstellingen besparen door tydig vakkundig advies in te winnen. Opeens snuift hij: een verdachte reuk kittelt zijn reukorgaan. Dan bespeurt hy de aanleiding: de schoenzolen van den vlak bij het vuur zittenden eerste edele van Frankrijk schroeien. „Heer Admiraal, uw schoenen!" De figuur bij het vuur blijft beweging loos. „Edele heer, uw schoenzool schroeit!" Fontaines kan evengoed tegen een standbeeld sprekén De schroeilucht wordt al heviger. Dan springt de trouwe bediende op en schudt den peinzenden man heen en weer. „Neem mij niet kwalijk, edele heer, maar u hoort my niet. Uw schoenen schroeien!" De Coligny ontwaakt uit zyn gepeins en trekt den voet terug. „Fontaines, Fontaines, acht dagen ge leden zouden wy beiden blij geweest zyn, als wy zonder beenen weg hadden kunnen komen; nu hebben wy alleen een paar schoenen te betalen. Je moet toegeven, dat dat goedkoop is." Fontaines glimlacht, verheugd, dat de schier wezenlooze trek in het magere gelaat van zyn heer verdwenen is. „Wordt het vechten, Excellentie?" vraagt hy opeens. „Ik vrees, dat er an ders toch geen oplossing komt." Wie zijn nieuwen scheerzeepbon „J" der paarse textielkaart inwisselt voor een staaf PROBAX, zal zich daarmee zeker vier maanden lang eiken dag op de prettigste wijze scheren. Vervaardigd volgens een ideaal recept, geeft PROBAX met reeds een geringe hoeveelheid, zoo'n frisch geparfumeerd en overvloe dig schuim, dat het scheren van een last tot een lust wordt. Indien U bon „J" nog bezit, wissel hem vandaag dan nog in voor een scheerstaaf PROBAXI PROBAX nederlandsch fabrikaat oer n.v. prodenta - amersfoort p 94 Motorongeval. Dinsdag avond is de 34-jarige W. de B. uit Leeu warden op den weg tusschen Den Burg Oudeschild (Texel) met zijn motor te gen een vrachtauto gereden en op slag gedood. Verdronken. De politie te Sneek heeft gistermiddag uit de Prin sengracht het lijkje opgehaald van de driejarige A. B., die sedert gistermor gen werd vermist. Eenheidssigaretten. In België zal een eenheidssigaret op de markt gebracht worden, zoo meldt de Telegraaf. Het schijnt, dat de rookers daardoor beter van tabak voorzien zullen worden en dat de verdeeling der beschikbare hoeveelheid tabak er rechtvaardiger door zal plaats vinden. Het gewicht der siga retten zal verminderd worden. Natuurlijk wordt er rekening gehouden met de fa- bricagemoeilijkheden, die van dezen maatregel het gevolg kunnen zijn. Er zal dan ook aan de fabrieken een zekere ter mijn worden toegestaan om zich aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Inval in speelhol. De Haag- sche politie heeft in de Limburg Stirum- straat een inval in een speelhol gedaan. Men moest met een breekijzer de deur openbreken. In 'n voorkamer op de eer ste etage zat een gezelschap van zestien personen om een met groen laken be dekte tafel, waarop zich een aantal fishes bevond. Bij een verder ingesteld ond'er- zoek werden ook in vazen en tusschen stoelzittingen nog meer fishes gevonden, terwijl onder een canapé een roulette was verborgen. Het geheele gezelschap ging naar het bureau, waar vastgehou den zijn de bankhouder, g. A. J., zijn assistent P. L. J. S. en de croupier C. J. A. Twee mannen bedwelmd. In een woning te Amsterdam zijn twee mannen, die bezig waren met het reini gen van kleeren, bedwelmd geraakt door Vassy is een stadje in Champagne. Ze zijn daar onder broeders en zusters. Want er wonen zeer veel Hugenoten. In de richting van Vassy rijden, op vurige paarden, de hertog en de kardi naal De Guise, vergezeld van vele edel lieden en twee compagnieën lanciers. Zy zijn op weg naar Parijs. Sinds den dood van koning Frans zijn enkele maanden verloopen. Het nieuwe jaar heeft intrede gedaan. Het zal een vreeselijk jaar worden. Dat voorvoelt ieder. Al lijkt het tegendeel het geval te zijn. Is Andelot, de broeder van den Admi raal, niet uit Bretagne teruggekeerd en heeft hy niet eenigen tijd, mét zijn broe der, op Chatillon vertoefd? Dat is geen slecht teeken. Is er onder de Hugenoten niet een zucht van verlichting geslaakt, toen de jonge koning plotseling overleed? Ze ker, die dood heeft de verwarring groo- ter gemaakt, maar ook de kans gege ven, dat de macht der bittere vijanden, de De Guises, gebroken worden kon. En die kans is benut. Na de begrafe nis van den koning was er eiken dag zitting der bijeengeroepen Staten en de De Guises hebben hun invloed ziender- oog zien verminderen. Reeds meermalen is er op gewezen, dat de Nederlandsche landbouw tegen over die in andere landen een goed fi guur maakt, dank zij den ijver en de in spanning van de menschen van de prac- tijk, maar ook de voortreffelijke voor lichting van de mannen der wetenschap. Een van de nieuwste uitgaven in de serie Boeiende Statistiek komt deze mee ning bevestigen. Met keurige plaatjes wordt aange geven o.a. hoeveel de gemiddelde op brengst per h.a. is van verschillende producten in vergelijking met Europa. Ook de melkgift per koe wordt vergele ken. Zoo wordt b.v. voor graan opgege ven 2625 kg per ha. voor Nederland en gemiddeld 1500 kg voor Europa. Voor Nederland is gemiddeld het aantal liters melk per koe jaarlijks 3250 liter Voor Europa is het 2000 liter. Dit boekje mag en zal er zeker niet toe leiden, om op onze lauweren te gaan rus ten. Onvermoeid moet worden nagegaan of de productie nog omhoog kan. Maar een woord van hulde aan onze landbou wers en veeboeren en aan allen die hen voorlichten, is toch wel op z'n plaats. Laten zij trachten deze eereplaats te blij ven bezetten. dampen van tetra. Gelukkig bemerkten huisgenooten spoedig wat er gebeurd was. Het ongeluk had geen nadeelige ge volgen. Redding in de bergen. Een drietal Nederlanders, allen afkomstig uit Amsterdam, besloten op 28 Augustus den Fraunstein in Salzkammergut te beklim men. Hoe meer zij den top naderden, hoe slechter het weer werd. Eindelijk boven gekomen, konden zij geen hand voor oogen zien. Na een korte rust ging het weer naar beneden. Op duizend me ter hoogte hoorden zij hulpgeroep. Na zoeken vonden zij een neergestorten bergbeklimmer, die naderhand bleek te zijn Prof. Dr. Ing. George Müller uit Berlijn. Na een zeer vermoeiden tocht, met den gewonde op transport, werd na Ze hebben het niet meer alleen voor het zeggen. Behalve hen, zijn er nog drie kopstukken: de koningin-moeder, die zich het regentschap over den jeug digen koning heeft aangematigd en nu haar eerzucht bevredigd ziet; de koning van Navarre, die als prins van den bloede, thans ook stem in het kapittel heeft en de oude Connétable. Alleen de De Guises volharden in hun oude politiek. De koningin-moeder tracht de gunst van beide partijen te winnen en begunstigt daarom ook de Bourbons, terwijl zij vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt met admiraal De Coligny, nog steeds staande aan het hoofd der gematigden, maar bereid, om toe te slaan, indien het noodig is. Het lijkt er op, dat het niet noodig is. Want ondanks het verbod van kardinaal De Guise, worden ter Statenvergadering godsdienstvragen ter sprake .gebracht De gemoederen zijn hevig verhit. Men komt niet tot conclusies. Maar de her tog en de kardinaal De Guise zien wel in, dat hun invloed aan het tanen is. Ned. Herv Beroepen: va Sluipwijk (vac. R. Da Dorsman te Rotterüi woerd (toez.), H. A. Ede; te Terwolde (vi p. v. Wijnen te Winsi Bedankt: voor dyk, A. S. Bijlsma te Geref. K Beroepen te B pl.), J. Boer te Duisl delijk hulpprediker b Aangenomen: j. Boer. Chr. Gerei Beroepen: te senburg, M. Baan te Geref. Ger Tweetal: te Dir berg te Kampen en berg te Yerseke, Beroepen: te D hagen te Midde (Wordt vervolgd.) AFSCHEID, BEV INTRE Ds H. Bakker, die ii neemt Zondag 28 Sep pelkerk, afscheid van meente te Amsterdam Ds O. W. Bouws ber afscheid van de selmuidenGrafhorst vember door zijn am M. de Goede van Ufa Breukelen. Zondag zal Ds Amersfoort, cand. J. tigen als predikant c Amersfoort. Beroepbaar Cand. P. H. de Bresl zich niet meer beroq Herv. Kerk. De classis Gouda heeft cand. B. Rietvel Gouda) praeparatoi beroepbaar verklaard Cand. Drs S. J. Rl 603, Heerde) stelt zic| beroepbaar in de Ger Het Prov. Kerkt Brabant en Limburg I geliebediening in de| toegelaten de heer cand. aan de R. U. I Flint, eveneens candJ Utrecht en T. J. Drq R. U. te Groningen. Hulppre Benoemd tot hulpp Kerk te IJmuiden, Amsterdam. Cand. J. M. Vlij de benoeming tot hu| ref. Kerk te Ameide Een drieling in een Maandagavond heq Waal, echtgenoote Waal, Ned. Herv. pre (voorheen te Grijpskd schonken aan een drij jongens. Moeder en wel. Giften en De Ned. Herv. Ger heeft een legaat ontl van wijlen mej. F. Wa DE KRACHT DE In de „Charloische| Dr H. N. Ridderbos voorbede: „De tyd waarin wijf zichten moeilijk en hij ook iets vóór schrijven: zijns ond™. terugbrengt tot de oa geestelijk bestaan, o| concentratie van watf nerlijke krachten Heeren. Eén van die kracht waarde misschien hebben, is de voorbea digheden, waarin wij ongeveer zes uur de reik. De lang el van een kater. een Haagsche familie I naar Apeldoorn. De l] werd als lid van dj men naar de schoor! Wie schetst de verbal dezer dagen Tinus zj 'aaiden toestand in q toonde, waar hij zichl vroegere woning begl oude hoekje neer te P De nieuwe bewoner» hoe zij het hadden, ml ten hen weldra op da aangediende bezoekel was zoo verbluffend,] niet konden geloovea Tinus van vroeger w een soortgenoot. Nu herinneren, dat Tim; ratie aan de keel hi het verdwijderen van| was blijven steken. d| teeken achtergeblevei huren het dier aan c ten, vonden zij inderl Plek het litteeken, meer mogelijk was.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 2