Christelijk Dagblad voor Zeeland „V=VI K T 0 RIA ONZE JONGE MENSCHEN. DAGKALENDER. Binnenland DONDERDAG 11 SEPT. J94J 55e JAARGANG - No. 113 Bureaux Lange Vorstsireat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gisisiraai 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteur» A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent Met ingang van 1 October winkelsluiting om 6 uur. De strijd in het Oosten - Deel der Sowjet-vloot in Finsche golf opgesloten - Suez-zöne weer gebombardeerd - Verliezen van de Britsche luchtmacht. DlIITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Toestand in Sowjet'Rusland uiterst ernstig. De geheime raad van Japan vergaderde. Iran aanvaardt alle voorwaarden. De Engelschen weer van Spitsbergen vertrokken Staat en cultuur. Proces tegen communistische functionarissen. Winkels, die van 10 tot 6 uur open moeten zijn. I Familieberichten 33 cent per regel Overige edvertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 ct. extra Bij contract belangrijke korting Het was ook dit voorjaar en dezen zomer heerlijk om de bijeenkomsten on zer Christelijke jeugdorganisaties bjj te wonen. Wat een bezieling, wat een ge loofskracht viel daar waar te nemen. Van matheid en inzinking viel niets te bemerken. Men gaf zich ook niet over aan uitbundigheid, maar, zich ten volle bewust van de verantwoordelijkheid, die wachtte, wilde men met geestdrift de taak voor de toekomst aanvaarden, daarbij van God de kracht afsmeekend om ze te volbrengen. God heeft ons rijk gezegend in onze knapen-, meisjes- en jongelingsvereeni- gingen. Op 1 Januari 1940 bedroeg het totale ledental der jeugdbeweging 746.747. Daarvan waren 221,385 lid van een prot.-chr. organi satie 361.887 lid van een r.-k. organisa tie; en 163.475 lid van een andersoortige or ganisatie. Wekelijks worden onze Chr. jonge menschen bekwaamd voor de roeping, die hen straks wacht. Hier worden krach ten gekweekt, die later, zoo God wil, Hem in het volle leven willen dienen. Naast de ervaring, de bezonnenheid en de bedachtzaamheid der ouderen zijn het enthousiasme en het idealisme van de jeugd noodig. Daarom past ons groote dankbaarheid, dat zoovele jonge menschen zich voor hun levenstaak oefenen willen. Rijke vruchten heeft de trouwe arbeid van de jeugd meermalen afgeworpen. Wijlen Ds Vonkenberg heeft er eens In een rede op gewezen dezer dagen werd er in „Pro Ecclesia" nog aan her innerd dat God voor Zijn zaak op aarde Zich bij voorkeur van jonge men schen bediende: De prille Samuël in plaats van EliDavid, de jongste en ge ringste der broederen; de discipelen, die Christus koos; Timotheus, wiens jeugd Paulus in bescherming moest nemen; Luther, de jonge monnik; Cakgijn die op vijf en twintig jarigen leeixqd zijn Institutie gereed had. Ook in dezen t\jd bevestigt God Zijn Verbond van kind tot kind tot sterking van ons geloof. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, waarbij wijzi ging is gebracht in de thans van kracht zijnde wettelijke regeling inzake de win kelsluiting. In hoofdzaak zal dit besluit inhouden, dat het sluitingstijdstip der winkels op de werkdagen wordt vervroegd en wel gedurende het winterhalfjaar (aanvan gende 1 October) voor de eerste vijf werkdagen tot 18 uur en voor den Zater dag tot 19 uur en gedurende het zo merhalfjaar (aanvangende 1 April) voor de eerste vijf werkdagen tot 19 uur en voor den Zaterdag tot 20 uur. Met deze regeling wordt voor alles aansluiting aan de verduisteringsvoor schriften beoogd. Voor het venten zal een gelijke regeling komen te gelden. In- tusschen blijven thans bestaande afwij kingen van de Winkelsluitingswet, op grond van plaatselijke bijzondere om standigheden vastgesteld, onverminderd van kracht. Voorts geeft het besluit genoemden secretaris-generaal de bevoegdheid te bepalen, dat door hem aan te wijzen groepen van winkels op werkdagen gedu rende door hem vast te stellen tijdvak ken voor het publiek geopend moe ten zijn. De bedoeling van deze laatste bepa- hng is, den consument den waarborg te geven, dat hij in de voor hem belang rijkste winkels op de daarvoor meest ge schikte tijdstippen tot het doen van in- koopen terecht zal kunnen. Va n bedoelde bevoegd heid zal wordengebruik gemaakt om een verplich te openstelling van 10 tot 18 uur in te voeren voor de belangrijkste catego rieën ievensmiddelenwin- kelsen voor de kleeding en rjjwielzaken. Deze categorieën winkels mogen ech ter buiten den verplichten verkoop- tijd nog, voor zoover zulks in het alge meen is toegestaan, voor het publiek geopend zijn, derhalve des morgens voor 10 uur en des avonds voor zoo ver mogelijk na 18 uur. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten voortdurende aanvalssucc essen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op 9 September een aanval gedaan op het vlieg veld Aboe Soeair, aan het Suezkanaal. In hangars en benzineopslagplaatsen ontstonden felle branden. Op het Groote Bittermeer kreeg een vracht schip een bomtreffer. In de G o 1 f van Suez werd nog een koop vaarder zwaar beschadigd. Andere succesvolle luchtaanval len waren gericht op haveninstal' laties in To broek en op Brit sche vliegvelden en spoorwegin stallaties in Noord-Egypte. In den afgeloopen nacht heeft een krachtige formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen het vliegveld I s m a i 1 i a aangevallen. Gevechtshandelingen van den vijand boven het Rijksgebied heb ben overdag noch des nachts plaats gevonden. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" LUCHTAANVALLEN OP ODES- SA, MOSCOU EN PETERSBURG. (D. N. B.) In den nacht van Dins dag op Woensdag heeft de Duitsche luchtmacht aanvallen gedaan op Odes- sa, Moscou, St. Petersburg en andere steden in de Sowjet-Unie. Voorts werden in alle sectoren van het Oostelijk front bolsjewistische stellin gen, vliegvelden en verkeersverbindin gen aangevallen. Vele branden en explo sies bewezen de trefkracht der Duitsche aanvallen. GEVECHT VAN DRIE DAGEN AAN DE DNJEPR. ,(D. N. B.) Tijdens de gevechten, wel ke in de tweede helft van Augustus aan den benedenloop van den Dnjepr zijn ge voerd, heeft een Duitsch pantsercorps den bolsjewisten aanzienlijke verliezen toegebracht. De Sowjets probeerden te vergeefs met alle krachten een brugge- hoofd op den Westelijken oever van den Dnjepr te houden. Met uiterste verbetenheid boden zij aan de oprukkende Duitschers verzet. De tegenstand der bolsjewisten werd door het pantaercorps in een gevecht, dat drie dagen duurde, gebroken. DEEL DER SOWJETVLOOT INGESLOTÈN. (D. N. B.) In aansluiting op het weermachtsbericht verneemt het D. N. B. van militaire zijde, dat ten gevolge van de omsingeling van Petersburg ook de lichte schepen der bolsjewistische Oostzeevloot niet meer naar de Witte Zee kunnen ontkomen. Deze Oostzeevloot bestaat uit twee oude slagschepen drie slagschepen zijn in aanbouw tenminste 6 kruisers tot 10.000 ton, ongeveer 30 torpedoboot- jagers, waarvan bijna de helft bescha digd is, een twaalftal torpedobooten, on geveer 100 duikbooten, verscheidene mijnleggers, ongeveer 50 mijnvegers en een groot aantal motor-torpedo- en mo torbooten. De Oostzeevloot is thans opeengedron gen in een klein gebied in de Finsche Golf. Weliswaar beschikt zij daar nog over de basis Kroonstad, doch zij'wordt in haar vrijheid van beweging zeer be lemmerd door het wegvallen van de ver bindingen over land en door de heer schappij van Duitsch-Finsehe marine en luchtmacht in de Finsche Golf. (D. N. B.) United Press meldt uit Londen, dat Stalin tijdens zijn jongste onderhoud met den Britschen ambassa deur, Sir Stafford Cripps, verklaringen heeft afgelegd met de strekking, dat de situatie in de U.S.S.R. uitermate ernstig is. H\j drong er bjj Cripps op aan de Amerikaansche en de Engelsche leveran ties van oorlogstuig uit te breiden en te bespoedigen. Deze verklaring over den ernstigen toestand heeft volgens genoemd persbu reau diepen indruk gemaakt in Britsche regeeringskringen. GROOTE VERLIEZEN VOOR DE BRITSCHE LUCHTMACHT (D. N. B.) Van militaire zijde ver neemt het D. N. B., dat de Britsche luchtmacht van 22 Juni tot 9 September meer dan 1200 vliegtuigen heeft verlo ren. Naar thans bekend gemaakt wordt, beeft de Duitsche luchtdoelartillerie in den nacht van Zondag op Maandag van de Britsche bommenwerpers, die Berlijn naderden, er nog een neergeschoten. Met j inbegrip van den boven Zweden veron gelukten bommenwerper heeft de aanval op de Duitsche hoofdstad den Engel- schen dus ten minste 21 bommenwer pers gekocht, waaronder tal van vier motorige. ITALIAANSCH WEERMACHTS BERICHT. In Noord-Afrika bedrijvigheid der artillerie aan de fronten van S o 11 o e m en To broek, waarbij gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand werden vernield. Onze bommenwerpers hebben doeltreffend doelen op den grond ge raakt in de gebieden van Tobroek enMersaMatroeh. Britsche vliegtuigen hebben aanval len gedaan op Reggio (Calabrië) en Messina. Geen enkel slachtoffer on der de bevolking. Onze bombardementsvliegtuigen heb ben haveninstallaties gebombardeerd van Famagosta op Cyprus en olie-instal laties in Haifa; branden en groote ex plosies werden waargenomen. GENERAAL DENTZ TE MARSEILLE. Het convooi, met aan boord de laat ste Fransche soldaten en burgers uit Syrië, met aan het hoofd generaal Dentz, is gistermiddag in Marseille aangekomen. Onder groote geestdrift dfer bevolking is generaal Dentz met groote militaire eerbewijzen ontvangen. Gistermorgen is de geheime raad van Japan te Tokio bijeengekomen. De mi nister van Buitenlandsche Zaken, Tojo- da, heeft verklaard, dat hij zoowel b(j het kabinet als bij den geheimen raad rapport heeft uitgebracht over de „laat ste ontwikkelingen", nadat hij bespre kingen met de Amerikaanschen ambas sadeur Grew had gevoerd. Officiéél wordt dienaangaande nog verklaard, dat binnenkort „belangrijke kennisgevingen" verwacht kunnen worden. Het kabinet heeft een verderen stap ter mobiliseering van de industrie voor de verdediging ondernomen, ten einde de fabricage van bewapeningsmateriëel te bespoedigen. Als reden voor dezen maatregel wordt „de scherpe keer, die onlangs in de internationale situatie heeft plaats gevonden", opgegeven. Volgens D.N.B. is vice-admiraal Kata- giri, die tot nog toe opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche wateren was, tot chef van den marine- vliegdienst benoemd. (D.N.B. De Britsche berichtendienst meldt uit Teheran, dat de regeering van Iran alle Engelsch-Bolsjewistische eischen heeft aanvaard. (D.N.B.) Volgens een bericht van United Press zou de demarcatielijn der Sowjettroepen ongeveer 100 km ten noorden van de hoofdstad in de rich ting van Kaswin en vandaar naar het zuiden langs de grens van Irak loopen. De Britsche troepen zouden het Zuide lijke deel van het land bezetten. De centrale deelen van Iran zouden niet worden bezet. De olievelden zouden on der Engelsche controle vallen. De Sow jets zouden alle vliegvelden, wegen en andere verkeersinrichtingen controlee ren. IN EN BIJ KAUKASUS 300.000 MAN DER SOWJETS. (D.N.B.) Het blad Sora meldt uit Ankara, dat volgens verklaringen van een Amerikaanschen journalist in den Kaukasus en ten zuiden daarvan ruim 300.000 man Sowjettroepen zijn gecon centreerd. De Sowjetambassadeur in An kara zou den minister van buitenland sche zaken Saragoglu hebben mede gedeeld, dat de troepen zijn samenge trokken ter beveiliging van de olie- gebieden. Deze verklaring wordt echter in Ankara met reserve beoordeeld. Schweiz Press Telegraph meldt uit Londen De Britsche troepen hebben, nadat zij de kolenmijnen en den radiozender onbruikbaar hebben gemaakt Spitsber gen weer verlaten. De voorraden heb ben zij meegenomen. De radiozender werd door de Duit schers voor weerberichten gebruikt. Na de medeneming van de op Spitsbergen wonende bevolking is de expeditie naar Engeland teruggekeerd. „Op Spitsbergen bevindt zich nu niets meer", aldus wordt in militaire kringen te Londen gezegd. DONDERDAG 11 SEPT. 1941. Let op den vrome, en zie naar den op rechte, want het einde van dien man zal vrede zjjn. P% Sï s 37. Prof. Dr Goedewaagen, secretaris-gene raal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, heeft te En schede een rede gehouden over „gilden en gouwen". In deze rede heeft hij aller eerst de verhouding tusschen staat en cultuur geschetst. De staat heeft een plicht en een taak te vervullen tegenover de cultuur en om gekeerd heeft de cultuur een verplich ting tegenover den eersten dienaar des volks: den staat. De staat zal zich niet louter meer door finaucieele en politieke maatregelen met de cultuur bemoeien, maar zich ook rechtstreeks stuwend en leidend op cul tuurterrein begeven. Om overheid en cultuurleven tot elkaar te brengen zal er straks een tusschenor- ganisatie worden geschapen. Deze orga nisatie wordt een Cultuurkamer met zes gilden, n.l. voor de pers, voor de film, voor de muziek, voor het theater, voor de beeldende kunsten en voor de letteren. Het departement krijgt een cultuur-poli tieke taak en geeft dus leiding aan het geheel. De Cultuurkamer en vooral de gilden krijgen tot taak het maatschappe lijk bestaan der cultuurwerkers te behar tigen. De Cultuurkamer heeft publiek rechtelijke bevoegdheid. Het lidmaat schap zal verplicht wezen en gebonden worden aan vakbekwaamheid en volk- sche betrouwbaarheid. De Cultuurkamer adviseert de overheid. Naast de verticale landelijke gilden- groepeeringen zal nog een horizontale gouwindeeling tot stand komen. Er ko men gewestelijke kringen onder een ge westelijken cultuurleider. Voor het Duitsche Obergericht te 's-Gravenhage wordt een proces gevoerd tegen 22 leidende functionarissen van de illegale C.P.N. (Communistische Partij Nederland). Allen zijn aangeklaagd we gens hoogverraad. Zij hebben o.a. in Februari en Maart van dit Jaar aan gespoord tot een algemeene staking. Aangezien alle strafbare handelingen zijn gepleegd vóór 22 Juni 1941, dus vóór het tijdstip, waarop het Duitsche Rijk in oorlog is met de Sovjet-Unie, worden zij niet beschouwd als begunsti ging van den vijand en wordt het pro ces niet gevoerd voor de militaire recht bank. NEDERLANDSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT? (D.N.B.) Volgens de „Associated Press" maken New-Yorksche scheep vaartkringen bekend, dat het van Ba tavia naar New-York varende Ned.- Indische passagiersschip „Kotonopan", groot 7322 B. R. T., over tijd is. Men neemt aan, dat het schip door optreden van den vijand tot zinken is gebracht. Het motorschip Kota Nopan van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam, 7322 ton bruto en 4563 ton netto, werd in 1931 bij de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen gebouwd. HET BESTUUR DER GEMEENTEN. Als gevolg van de totstandkoming van de achtste verordening van den rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied betreffende bijzondere maar regelen op administratief rechtelijk ge- Zon op onder 7.07 20.06 Maan op onder 22.42 13.01 13 Sept. Laatste kwartier. 21 Sept. Nieuwe maan. bied, hebben nu feitelijk alle gemeenten een regeeringscommissaris. Deze wordt ♦echter voortaan burgemeester genoemd, ook in de plaatsen waar een speciale re geeringscommissaris was aangesteld. De secretaris-generaal van handel, nij verheid en scheepvaart heeft het vol gende bepaald: 1. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak ten verkoop in voorraad zijn: a. één of meer der navolgende waren: brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptieijs; b. waren, welke te zamen tot ten min ste vier der in artikel 1 van het Vesti- gingsbesluit Kruideniersbedrijf 1939 ge noemde groepen van waren behooren; c. melk en zuivelproducten, al dan niet te zamen met consumptie-ijs d. groenten en aardappelen en/of fruit; e. vleesch entaf vleeschwaren; f. heeren- en/of dameskleeding; g. rijwielen, rjjwielonderdeelen, rjj- wieltoebehooren of rijwielbanden, moeten op werkdagen van 10 uur des voormiddags tot 8 uur des namiddags voor het publiek geopend zijn. 2, Voor zoover de verkoop van waren, als in het vorig lid genoemd, krachtens eenig wettelijk voorschrift verboden is, vindt het bepaalde in dat lid geen toe passing. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 15 dezer. HUURFE1L VAN NIEUWE HUIZEN WORDT H0OGER. ZocaSs men weet, worden de huurprij zen vastgehouden op het peil van 9 Mei 1940, op grond van het huurprijsbesluit. Dit besluit is echter niet van toepassing op huizen, die eerst na 27 December 1940 gereed zijn gekomen. Bij het bepalen van den huurprijs van nieuw gebouwde hui zen zullen de eigenaren in de eerste plaats rekening houden met de bouwkos ten. Daar deze sinds den genoemden da tum gestegen zijn is het mogelijk dat hierdoor de huren hooger worden dan die, welke voor soortgelijke huizen op 9 Mei 1940 golden. Op zichzelf behoeft dit nog niet tot onbillijkheden te leiden. De gemachtigde voor de prijzen deelt echter mede, dat hem gevallen bekend zijn, waarin de huren van nieuwe huizen ex cessief hoog zijn gesteld. Hiertegen zal in het vervolg worden opgetreden en wel op grond van de bepalingen van 't prjjs- vormingsbesluit. Het maken van een hooger rendement dan voor nieuwen bouw redelijk is, kan niet in overeenstemming worden geacht met het algemeen belang. CONTROLE OP GROENTE- EN FRUITPRIJZEN. Sinds eenige weken wordt de controle op de prijzen van groente en fruit uitge voerd aan de hand van de prijslijsten, welke de Gemachtigde voor de Prijzen heeft vastgesteld. Gebleken is, dat de prijsovertredingen zoowel in den groot als in den kleinhandel voorkomen. In het ressort Amsterdam kwamen onge veer 40 verbalen tegen grossiers binnen. De detaillisten zijn uiteraard in belang rijk grooter aantal in overtreding ge weest; te Amsterdam zijn reeds meer dan honderd vonnissen gewezen. Het resultaat van deze actie is, voor zoover dit nu reeds kan worden overzien, bevredigend. In vele plaatsen zijn de prijzen scherp gedaald. Rij ksverzekeringsban k. Met ingang van 1 December 1941 is aan D. N. v. G e 1 d e r e n te Middelburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als controleerend geneeskundige bij de Rijksverzekeringsbank. De heer van Gelderen is 18 November 1876 geboren en zal dus bij het neerleg gen van zijn taak den pensioengerech tigden leeftijd hebben bereikt. Hij kwam 29 Augustus 1918 uit Lekkerkerk, waar hij als arts gevestigd was, in zijn hui dige functie naar Middelburg. Als zoodanig is hij dus 23 jaar werk zaam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1