FINANTIEELE BERICHTEN. PUROL Geneest en Verfraait de Huid Kerknieuws Land- en Tuinbouw Telegrammen Burgerlijke Stand afscheid, bevestiging en intrede, afscheid n. pattist, Brabant werkt aan zijn toekomst. Waar eens slechts een dorre zand KOERSEN Pachtboeren» Maandag 8 September 1941. ét Memoriaal Zevenbergen ir de bemid- in de hand cel letterlijk: van het Gil- mren of ver knecht daar- stuivers, ook gaan; en als itad moet be ien zijn dag- Idus besloten Drossaart en :n). de aandacht n historische len bouw van en heele wet- bij den bouw berg geschil- aaide arbeids- erbonden be- e optrad als ddeling, ten- een einde te opslaat, zal de afkorting Joyd's", doch ing, wist hij, otste verzeke- ld is, speciaal licht wist hij ■dige geschie- Men zou haar kroeglokaal d te Londen verstreet, een en lossen der eflokaal werd iloyd en voor slui van aller- orrel pakken, nsleven op de t eerst wan- arkas te water de eerstvol- a zou maken, nonsterd kon kapiteins het ergelijke voor langrijke din- men kon met soort gemeen- ende werd het sbeurs in zak- n en reeders, aalrdijkapiteins angen bespra- ten aangingen, ilingsmilieu is ngenoemd ge- springstoffen, geheime che- cht. ïuldigd 10.000 erd en illegaal n het Ameri- aangenomen. t senaatsdebat opdracht van ngen heeft ge- t hij den naam h spion te zijn. hij een spring- waarvan een t grootste oor- blazen, terwijl hem geheele d kunnen bren- r zijn van de gelschen boven eworpen en die liegen. erraders. omwonenden na De Gruyter Haag lawaai kei te hooren. litie, doch die verdachts be scheen op het itig. Niettemin oog gehouden dden een paar :s met hun be- ,n hun zaklan- ;maals den win- ergens in den rermoed. Ik be niet een gods- mden. Kerkelijk politiek blijven il een beslissing band met den wees er verze- zijde, overigens n mijn overtui- leilige Moeder- niraal is thans oelsmensch dan acht. Na eenige beslissing geno- beslissen. Maar k voor het voet den, schijnt te een drama." ar tenslotte an- sft verwacht, de broeders .da- et de koningin bezorgdheid be- doorzetten. 'ordt vervolgd.) w- wrcnHMKnaimMi Geref, Karkerï, Beroepen: re Maassluis, K, W. perckssn te Maastricht. Chr. Geref, Kerk. Bedankt: voor Wildervank, A. Grappen te Eindhoven. Geref, Gemeenten, weeta 1: te Dordrecht, A. de Blois te Gouda en A. "Verhagen te Middelburg. Doopsgezinde Broederschap, Aangenomen: naar St Anna- Parochie, M. v. d. Meulen te Apeldoorn. Ds H. van Andel is voornemens Zon dag 19 October afscheid te nemen van de Geref. Kerk van Soest wegens vertrek naar Arnhem, waar hij de door het heen gaan van Ds J. C. J. Kuiper naar 's-Gra- venhage-West vacant gekomen plaats gaat vervullen. Zondag 26 October zal Ds van Andel te Arnhem zijn intrede doen. Met een predicatie over Openb. 3:11 nam Ds F. J. Broeyer, wegens ver trek naar 's-Gravenhage, afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee. Ds J. C. J. Kuiper nam Zondag, wegens vertrek naar '-Gravenhage-West, afscheid van de Geref. Kerk te Arnhem. Tekst was Galaten 1: 8. Zondag is Ds W. J. F. Meiners, ge komen van Den Helder, door zijn pl. col lega, Ds B. J. E. Bik, bevestigd als pre dikant der Herst. Evang. Luth. gemeen te te Amsterdam, met een preek over Joh. 21:1519. Ds Meiners doet Zon dag zijn intrede. Ds H. J. Mispelblom Meyer, die naar Rotterdam vertrekt, nam Zondagmorgen afscheid van de Rem. Gemeente te Lei den. Tekst was Ps. 139- 24b. Wegens het bekomen van emeritaat heeft Ds T. G. Reeuwijk afscheid geno men van de Ned. Herv. Gemeente in de hoofdstad des lands, waarbij hij tot tekst had gekozen Deut. 33: 27a. Ds P. Nieuwerthuis t In den ouderdom van 88 jaar is giste ren te Apeldoorn overleden Ds P. Nieu- wenhuis, em. predikant van de Protes- tantsche kerk in Nederlandsch Oost-In- dië. Ds Nieuwenhuis studeerde aan de Theologische Hoogeschool te Kampen en aanvaardde in 1874 het predikambt bij de toenmalige Chr. Geref. gemeente te Uithoorn. In 1889 volgde zijn benoeming tot predikant bij de Protestantsche kerk in Ned. Oost-Indië, waar hij in verschil lende plaatsen is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat in 1919. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nas- sau. Ds A. J. Wartena. Zaterdag 13 September herdenkt Ds A. J. Wartena, em. pred. te Arnhem, den dag, waarop hij voor 45 jaar het pre dikambt aanvaardde. De jubilaris werd 11 April 1872 te Doesburg geboren, studeerde aan de R. U. te Utrecht en diende van 1896 tot 1 Oct. 1936 de gemeenten van Bredevoort, Steenderen en Zevenaar. Geref. Kerk te Yerseke. Op 18 October a.s. zal het 75 jaar ge leden zijn, dat de Geref. Kerk te Yerseke gerestitueerd werd. Dit feit zal Zondag 19 October- in den Dienst des Woords herdacht worden, terwijl 's avonds een herdenkingssamenkomst met de leden der gemeente en afgevaardigden wordt gehouden. Hulppredikers. Cand. A. Pietersma te Rotterdam-Zuid heeft de benoeming tot huiprediker der Ned. Herv. Kerk te Ommen aangenomen. In de aula van het Ned. Lyceum te 's-Gravenhage heeft de heer J. P a t - tist, inspecteur van het L. O. in de inspectie Den Haag, afscheid genomen van de onderwijskrachten bij het lager- en uitgebreid lager onderwijs in deze in spectie. Namens alle onderwijskrachten in de inspectie, heeft de heer Visser de ver diensten van den heer Pattist geschetst en hem een encyclopaedie, alsmede foto's van 158 scholen aangeboden. In zijn dankwoord zeide de heer Pat tist, dat hij steeds heeft getracht het on derwijs zoo goed mogelijk te dienen en hij besloot met den wensch dat dit steeds meer moge getuigen van en groeien in een echt vaderlandschen geest. Prijsvragen R. U. te Groningen. Van de twee ingekomen antwoorden op de op 1 Mei 1940 door den Senaat der Rijksuniversiteit te Groningen uitge schreven prijsvragen heeft de faculteit der godgeleerdheid het ingekomen ant woord onder de spreuk „Reason teaches you there must be a God" een eervolle vermelding waardig gekeurd. De facul teit der rechtsgeleerdheid heeft het in gekomen antwoord onder de spreuk „Er is wel een tijd voor alle dingen, maar er is niet voor alle dingen tijd" eveneens een eervolle vermelding waardig ge keurd. De schrijvers van deze antwoor den kunnen zich bekend maken bij den secretaris van den Senaat Prof. Dr J. G. van der Corput, Academiegebouw, Gro ningen. Geen school voor buitengewoon- L.O. te Goes. Zooals bekend, was reeds geruimen tijd een commissie aan het werk, die zou trachten te komen tot oprichting van een school voor buitengewoon l.o. te Goes. Naar schatting zouden er op Zuid-Beveland 125 kinderen zijn, die voor dergelijk onderwijs in aanmerking kwamen, terwijl het minimum-aantal kinderen voor zulk een school 35 be draagt. Het Gemeentebestuur van Goes stel de de noodige lokaliteiten ter beschik king, zoodat ook dit geen zorgen gaf. De oorlogsomstandigheden zijn echter oorzaak, dat er van de stichting van een dergelijke school voorloopig niets kan komen. De verkeersmoeilijkheden zijn van dien aard, dat de kinderen óf te vroeg óf te laat te Goes zouden arri- veeren. Ook het uur van vertrek leverde moeilijkheden op. Van het laten rijden van schoolbussen moet natuurlijk worden afgezien. Men heeft nog overwogen alleen voor Goes en Kloetinge een school te stich ten, maar het aantal leerlingen uit deze twee gemeenten bleek weer te gering te zijn, zoodat men niet aan het wettelijk minimum kon komen. winkel een paar schoenen op den grond. Dat wekte natuurlijk argwaan en zij doorzochten den winkel nog eens wat verder. Daarbij ontdekten zij onder de toonbank een paar sokken met voeten er in en even later dook rechts boven de toonbank het hoofd van den inbreker op. Toen de man bemerkte, dat hij ont dekt was, maakte hij aanstalten om de vlucht te nemen. Hierdoor kwamen de agenten in een moeilijk parket te ver- keeren, want zij stonden voor een ge sloten deur en wisten niet, of de in breker aan de achterzijde nog een anderen uitgang tot zijn beschikking had. Daarom loste één der agenten een schot uit zijn revolver door een winkel ruit, teneinde den inbreker te" waar schuwen, dat er bij verdere ontvluch tingspogingen óp hem zou worden ge schoten. Deze pogingen werden dan ook terstond gestaakt en daarop klom de politie door de verbrijzelde ruit naar binnen om den man te arresteeren. Het bleek de 34-jarige machinebankwerker T. te zijn. Hij had zich toegang verschaft door een tuimelraam en was uit angst voor ontdekking van middernacht tot twee uur in den winkel blijven zitten. De man had het geheele perceel, ook de bovenverdieping, doorzocht en hij had reeds een flinke partij vet, boter, suiker 'en thee gereed gezet om mee te nemen. T. is in bewaring gesteld. („Vad.") (V. P. B.). Midden in de bosschen lig gen bij het dorpje Lage Mierde witte ba rakken rond een met lupinen bezaaid veld. Hier is een der werkkampen voor arbeiders uit andere provincies, die in toabant tewerkgesteld worden, geves- tig'ci. Reeds zijn zes van dergelijke kam pen in gebruik, terwijl er nog zes in aan bouw zijn. oinV,*1?^ by Lage Mierde wonen Rotterdammers en ze hebben het er goed! Woon- en slaapruimten, waschlo- kalea, de cantine alles modem en proper ingericht. Het allerbelangrijkste de keuken is prima in orde: uitste kend toebereid voedsel endubbele rantsoenen voor deze mannen, die zwaar werk verrichten. Geen wonder, dat de arbeiders hier dikker worden, alle distri butie ten spijt! Bij menigen oud-soldaat worden herinneringen wakker bij het zien van de houten britsen met de keurig op gevouwen „wolletjes". De kok is tevens beheerder van het kamp, een lastig karwei tei midden van zooveel vogels van divers epluimage, die eerst de grootestadssfeer van zich moe ten afschudden, hetgeen niet altijd even vlot verloopt. Maar, eenmaal gewend aan de nieuwe omgeving weten de mannen deze wel degelijk te waardeeren. Waar eens het stuifzand woei In alle deelen der provincie worden in werkverruiming cultuurtechnische wer ken uitgevoerd. In het Noorden werkt men aan de dijkverzwaring van den dijk langs de Bergsche Maas, elders worden woeste gronden ontgonnen, weer ergens anders wegen aangelegd, maar een der voor den leek indrukwekkendste resulta ten zijn ongetwijfeld de reinigingsvelden bij Tilburg. Brabant is berucht om zijn door fa briekswater verontreinigde beken. Op vele plaatsen is het water geheel ver vuild, zoodat de visschen sterven, het vee geen drinkwater heeft en de afwatering door vuilafzetting belemmerd wordt. Niet in de omgeving van Tilburg. Daar wordt de „landbehandeling" toegepast om het fabriekswater te zuiveren en zelfs te gebruiken ter bemesting van het land. Dit systeem bestaat hierin, dat men het water over het land laat vloeien, zoodat het wegzakt in den bodem en daar door oxydatie en de werkzaamheid van bacteriën onschadelijk gemaakt wordt. En wat het belangrijkste is: waardevolle bestanddeelen van het fa briekswater dragen bij tot de vrucht baarheid van den bodem. Deze reini gingsvelden zijn in werkverruiming on der toezicht van de Nederlandsche Hei demaatschappij aangelegd. vlakte was, loopt nu het vee in grazige weiden en brengen de akkers recordop brengsten op. Grauw is het stinkende water, dat langs kanaaltjes op geregel de tyden de velden bevloeit helder en zelfs drinkbaar verlaat het na een ge heimzinnig zuiveringsproces in den bo dem het terrein. Ten zuiden van Tilburg wordt binnenkort een tweede complex van dergelijke velden aangelegd en ook te Breda bestaan plannen om op deze wijze het fabriekswater te gebruiken. Werkverruiming in de toekomst. Uit de tot stand gekomen resultaten blijkt duidelijk, dat de werkverruiming van groote belang is voor de agrarische productie van ons land, maar daarnaast heeft zij de taak den werklooze nuttigen arbeid te verschaffen. Juist in dit licht moet men de jongste reorganisatie van de werkverschaffing zien: de werkverruiming wordt een voor sterke inkrimping en uitbreiding vat bare arbeidsreserve. Het is immers ken merkend voor de cultuurtechnische wer ken, die in werkverruiming worden ver richt, dat zij bij uitstek geschikt zijn om in wisselend tempo te worden uitge voerd. Bij grootere werkloosheid kan men veel van deze werken laten uitvoe ren en in een periode van geringen om vang der werkloosheid kunnen de cul tuurtechnische werken beperkt worden. Dit is vooral voor de toekomst van belang, daar de richting, waarin de werkloosheid zich zal ontwikkelen, door allerlei omstandigheden zeer onzeker is en men nu de zekerheid heeft, dat een eventueele toename door een verhoogde tewerkstelling in de werkverruiming kan worden opgevangen. Ook indien de werkloosheid onver hoopt mocht stijgen, behoeft dus nie mand werkloos rond te loopen met al de nadeelige gevolgen van dien. Ieder in Brabant, die wil werken, kan werken. (Nadruk verboden.) van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Ongeveer de helft van de oppervlakte cultuurgrond, welke voor den landbouw wordt gebruikt, wordt door pachters ge ëxploiteerd. Bij den tuinbouw is dit het geval met ruim 40 der oppervlakte; bij de landarbeidersperceelen met ruim 50 pet! en voor den grond, die door niet-landbouwers gebruikt wordt 'met bijna 40 Waar de grootste oppervlakte in ge bruik is bij den landbouw, de veehouderij en den tuinbouw, welke tevens het groot ste aantal personen omvatten, kunnen we de laatste twee groepen buiten be schouwing laten. Een populaire misvatting is het, dat de pachtboeren vooral gezocht moeten worden op de kleine bedrijven en dat in 't algemeen de boeren-eigenaars behoo- ren tot de rijke, de pachters tot de arme lieden van het platteland. Eenige cijfers^ ter illustratie kunnen geen kwaad. We onderscheiden de bedrij ven naar de grootte in drie klassen en geven voor ieder van die het percentage eigenaars-gebruikers. 1-10 ha 10-20 ha 20-25ha Zeekleistre ken 39 36.2 411.% Weidegebie den 48 46.5 39.9 Zandstreken 68.7 67.9 55.7 Tuinbouw gebieden 52 40 38.7 Rivierklei streken 45.9 45.6 43.5 Men ziet hieruit, dat in de kleistreken bij de verschillende grootte-klassen er weinig verschil is tusschen het aantal eigenaars-gebruikers en dat der pach ters. Zoowel bij de kleine boertjes als bij de groote boerenbedrijven heeft men pachters en van beide groepen een onge veer even groot percentage. Anders is het in de weidegebieden, de zandstreken en de tuinbouwgebieden. Bij deze overweegt het aantal eigenaars-ge bruikers juist in de klasse der kleinste bedrijven, terwijl het percentage pach ters toeneemt, naarmate de bedrijven grooter worden. In het algemeen kan men dus zeggen, dat het aandeel van den pachtersstand op de groote bedrijven grooter is dan op de kleine of m.a.w. dat de kleine boeren voor een grooter per centage eigenaar zijn van htm bedrijf dan de groote boeren. Hiertiit blijkt dus wel de onjuistheid van de zeer1 algemeen verbreide opvat ting, dat dte grootere boerderijen in in hoofdzaak bewoond zouden) worden door rijke eigenaars en dat daarentegen de kleine boertjes hoofdzakelijk arme pachters zouden zijn. Nu is in het bovenstaande de zaak veel eenvoudiger voorgesteld, dan ze werkelijk is. Immers, het is niet zoo, dat alle boeren zouden rijn óf pachter óf eigenaar. Er rijn talloozé gevallen, waarin een boer eigenaar is van de gebouwen en van een zekere oppervlakte grond, ter wijl hij dan een meer of minder groote oppervlakte losse perceelen land daarbij pacht. Hierbij kan het eigen bezit over wegen, maar evenzeer het pachtland en zoo vihdt men allerlei overgangen van geheel eigenaar tot geheel pachter. Hierbij komt nog, dat een deel der pachters in de bijzondere omstandigheid verkeert, dat de eigenaar der boerderij niet een vreemde is, maar dat de jonge boer van zijn ouders gepacht heeft. Dit 4 Ned. 1940 I 4 Ned. 1940 II 4 °/o Ned. 7940 m. b. 4 Ned. 1941 3 Ned. 1937 3-3Va Ned. 1938 3 °/o Ned.-Indië 1937 I Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Cert. Ned. Handel Mjj. A. K. U. Van Berkel's Patnet Cert. Calvé-Delft Fokker Cert. Leverbros Philips Lampen Pref. idem Koninklijke Olie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli-Batavia Rubber Serbadjadi V. I. C. O. Holland Amerika Lijn V. K. Heden IOIVI» 101 Via 100s/i« 1003/18 IOIVi» '100 v» lOOVs 100% 90Vl6 89V2 94% 94Va 9613/ia 9613/ie 206 206V2 140 145% 157 154 153 153% 107 104 123 121V2 225 159 160 278 277 169% 170V2 295 292% 300 298 248 249% 250 249 158 149 196 146 144 Unie Koninklijke Boot Ned. Scheepvaart Rotterd. Lloyd Mij. Nederland H. V. A. Javasche Cultuur N. I. S. U. Verg. Cut uur Deli-Maatschappij Senembah 4V2 Bataafsche Olie 3Vz Bataafsche Olie Amsterdamsche Bank Incasso-Bank Rotterd. Bankverg. Twentsche Bank 0 pref. Leverbros Nat. Bez. De Schelde Ned. Gist- Spiritus Van Gelder's Papier Wilton Fijenoord Hessa Rubber Amsterdam Ballast Blaauwh. Vriesseveem V. K. Heden 190 189 203 202 164 159 163 161 465 462 277 277 265 263 133 133 297 297 252 251/2 100% 1005/s 917/a 91% 132% 130% 129 128% 140 143% 143 13U/8 135 480 480 154 254 245 I6OV2 162 212% 212% 99 99Va Ook de nieuwe week heeft geen ople ving van affaire gebracht. De hausse, die het begin van de vorige week zoo zeer had gekenmerkt, dankte haar ont staan aan geaccumuleerde aankoop-or ders eenerzijds en een publiek, dat geen aanleiding Vond zich van rijn bezit te ontdoen anderzijds. Weliswaar is het aanbod op het oogen- blik niet groot, doch van kooplust is weinig te bespeuren, zoodat de affaires slechts tegen lagere koersen tot stand kunnen komen. Hieraan was het o.a. te wijten, dat de aandeelen Koninklijke Pe troleum op 297 pet. geopénd, dus onge veer op het vorig slot, nadien voortdu rend in koers terug liepen met het ge volg, dat niet veel boven de 291 het slot kwam. Rubberwaarden hielden zich naar ver houding vrij goed. Aand. Amsterdam Rubber waren een oogenblik 300 pet., doch liepen vervolgens een tweetal pun ten terug. De nadeelige verschillen bij andere rubberaandeelen hadden niet veel te beteekénen. Ook bij de scheepvaart-aandeelen had den de koersverliezen zoo weinig te be- teekenen, dat men van deze afdeeling kan getuigen, dat rij al zeer goed weer stand tegen de reactie heeft geboden. Aand. Java-China-Japan waren zelfs iets hooger, terwijl de aand. Nederlandsche Scheepvaart Unie vrijwel onveranderd waren. Aand. Holland-Amerika Lijn wa ren echter iets lager. Aand. H. V. A. openden op het vorige slot, dat aan den lagen kant was geweest. Vervolgens boette het fonds nog een drietal punten in. Aand. Javasche Cultuur en N. I. S. U. waren eveneens eenige punten lager. Van de meer courante industrieele aandeelen konden A. K. U. zich goed in koers handhaven. Ook cert. Leverbros waren weinig veranderd. Aand. Philips die hooger geopend waren, konden het peil van den aanvang niet handhaven, doch waren gemiddeld hooger dan Za terdag j.l. De minder courante industrieele aan deelen bleken overwegend van aanbod te lijden te hebben, zoodat verschillende, o.a. Nederlandsche Kabelfabriek, Ko ninklijke Zout, Wilton Fijenoord enz. op lager niveau kwamen. Dei beleggingsmarkt kon prijshoudend worden genoemd. De koersen gaven hier met Zaterdag j.l. vergeleken nauwelijks verandering te zien. Participatiebewijzen Belegging Neder land f 617. komt zelfs voor bij ongeveer 13 pet. der pachters. Maar, zal men zeggen, we mogen toch aannemen, dat de eigenaar-gebruiker van een boerderij beter af is dan een pachter van een boerderij van dezelfde klasse? Ook dit is in rijn algemeenheid onjuist. Een zeer groot deel van de eigen-ge- erfde boerenbedrijven is met een min of meer zware hypotheekschuld belast. In sommige, of liever in vrij talrijke geval len gaat deze schuldenlast de'helft van de waarde der boerderij niet onbelang rijk te boven. De boeren, die op deze bedrijven zitten, hebben dan behalve hun hypotheekrente en de aflossing van de schuld ook de grond- en waterschapslas ten op te brengen, waardoor hun vaste lasten in vele gevallen per ha meer be dragen, dan de pachtsom, die de pachter opbrengen moet. Daarbij komt, dat een niet onbelangrijk aantal boeren gekocht heeft in den duren tijd met gebruikma king van veel hypothecair crediet. Door de daarop gevolgde waardedaling van den grond rijn deze thans practisch hun eigen kapitaal kwijt geraakt, hoe wel ze nog als eigenaar zitten op een groot bedrijf. Deze groote boeren behoo- ren thans tot de arme. Zoo ziet men, dat de welgesteldheid niet rechtstreeks afhankelijk is van de grootte der boerderij, noch van de om standigheid, of men pachter is. Men vindt welgestelde boeren zoowel onder de kleine als onder de groote eigenaars en onder de kleine pachters zoowel als onder de grootë. Maar hetzelfde geldt voor de niet-welgestelden, die voortdu rend in zorg leven hun bedrijf gaande te houden. (De Nederlander.) SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. BERLIJN (D.N.B.) Twee koopvaar ders van in totaal 6000 br.r.t. en twee bolsjewistische torpedobooten zyn op 7 September in de Finsche golf nabij het eiland Oesel door Duitsche gevechts vliegtuigen tot zinken gebracht, zoo wordt aan het D.N.B. van militaire zijde gemeld. Bovendien is een transportschip met bommen beschadigd. SOWJET-TROEPEN DOOR VLIEG TUIGEN BESTOOKT. Van Duitsche militaire! zijde wordt aan het D.N.B. medegedeeld: Sterke strijdkrachten van het Duit sche luchtwapen hebben hun aanvallen in onafgebroken actie gericht op de zich ten Zuiden van het Ladogameer opeen- dringende massa van de uit het Zuiden door de Duitschers en de uit het Noor den door de Finnen teruggeworpen Sow- jetformaties. Evenals op de voorafgaan de dagen waren de verliezen der Bols jewisten ook op 7 September weer bui tengewoon hoog. Het aantal vernielde voertuigen en ander oorlogstuig, alsmede de bloedige verliezen der Sowjets zijn zeer aanzienlijk. BRITSCHE BOMMENWERPERS BOVEN WEST-DUITSCHLAND. BERLIJN (D.N.B.) Britsche bommen werpers hebben in den afgeloopen nacht in Zuid- en West-Duitschland, in het bijzonder in het gebied van Kassei, een aantal bommen neergeworpen. De burgerbevolking leed eenige verliezen. DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. BERLIJN. (D.N.B.) Van militaire zijde wordt medegedeeld: Binnen het bestek van de gewapen de verkenning hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 7 op 8 September een hoogoven in het Noorden van de Engelsche Oostkust aangevallen en voltreffers geplaatst op de hoog oveninstallatie en de cokesfabrieken. In de haven van Scarborough werd een loods door verscheidene voltreffers ge troffen en in brand gestoken. Bovendien werden twee vliegvelden in het graaf schap Norfolk met bommen bestookt. GOES. Geboren: Helene Janneke d. v. A. J. Hendrikx en E. P. HoekHubrecht z. v. F. van Dalen en M. F. de Witte; Gerard Herman z. v. D. de Ridder en M. J. Merrelaar; Beatrix Louise Maria d. v. P. W. E. van Laere en M. Geus. Overleden: J. F. van Riet, 74 j., wednr. van A. T. van der Vorst; M. Rijk, 14 dagen; C. P. Muste, 60 j., echtgenoote van J. Neij. Van 48 September. VLISSINGEN. Getrouwd: M. Jonck- man 42 j. en L.M. de Block 46 j. (P.Z.C.) Van 27 Aug.3 Sept. O.- EN W.-SOUBURG. Overleden: M. Suurmond, 64 j., echtgenoote van J. Huson. Van 30 Aug.-6 Sept. DOMBURG. Geboren: Cornelis z. v. J. Simonse en A. Kluijfhout. KRABBENDIJKE. Geboren: 5, Mari- nus z. v. A. J. Hoogstrate en A. J. Goe- ree; 5, Eliza Marinus z. v. J. Huissen en P. J. Krijnsen; 7, Johanna d. v. D. Overbeeke en G. van de Vreede; 20, Christina Helena d. v. F. W. de Schip per en E. C. van Schaik; 20, Petronella Willemina d. v. D. P. Woutersen en I. B. van ten Have. - Overleden: 9, te Goes, A. de Kok, Gehuwd: 7, J. Kramer 30 j. te Arne- muiden en P. M. Kok 26 j.; C. D. Krij ger 27 j. en M, G. Vogelaar 19 j.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 3