Christelijk Dagblad voor Zeeland J=VIKTORIA, DAGKALENDER. Binnenland DINSDAG 9 SEPT. 1941 55e JAARGANG No. 111 Uitbreiding van onze bodemcultuur. Petersburg geheel omsingeld - Schltisselburg genomen - Sowjet-tegenaanvallen afgeslagen. De slachtoffers van de luchtaanvallen. Woningbouw in oorlogstijd. thans plannen voorbereiden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Petersburg volkomen omsingeld. toestand te peters burg ernstig. GELDIGE BONNEN. De luchtaanval op Rotterdam. Tijdelijke toelage voor eenige categorieën Bureaux Lange Vorslstraal 70, Goes Postrekening 4445-5 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg» Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gislslraal 34 en Noordweg 155 Directeur-Hoofdredacteurs A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 021 Losse nummers 6 cent Familieberichten S3 cent per regel Overige advertentiën 30 cent oer regeï Ingezonden mededeetingen 60 cent per regel Kleine advertentiën f 0.55 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter o| motto 10 ct. extra Bl| contract belangrijke korting Wij merkten onlangs op, dat de land bouw zich nu weer in de algemeene be langstelling mag verheugen. Er wordt met den boer en zyn werk ook door de stedelingen meegeleefd, omdat men nu wel begrijpt, van hoe groot belang in dezen oorlogstijd de voedselvoorziening voor ons volk is. Regende het in vorige jaren in Augus tus en dat kwam nogal eens voor dan jeremieerde men over de arme va- cantiemenschen, wier genot vergald werd, maar aan den boer en den oogst dachten maar weinigen. Het tekort van eigen bodem zou wel op andere wijze worden aangevuld. Of de bedrijfsuitkom- sten voor den landbouw ook al slecht waren, men maakte er zich niet druk over. Boeren gingen nu eenmaal door voor een soort menschen, dat altyd klaagt. Velen zijn nu tot een beter inzicht ge komen, waarvan wij hopen, dat het blij vend zal zyn. Het spreekt van zelf, dat wy na den oorlog ook een volk van handel en indu strie moeten zyn, maar het mag toch niet meer voorkomen, dat de Dritte im Bunde, de landbouw, als het stiefkind wordt beschouwd en behandeld. Land bouwers en landarbeiders behooren evenals anderen een redelijke belooning voor hun arbeid te ontvangen. 'Dat ook voor de toekomst groote waarde wordt toegekend aan uitbreiding van onze bodemcultuur, blijkt wel uit de plannen tot indijking, drooglegging, ont ginning, enz., die in zoo snel mogelijk tempo worden uitgevoerd. Wat in dezen oorlog door ons tot stand wordt gebracht met de inpolde ring van de Zuiderzee, is van zoo groo- ten omvang, dat men daarover in het buitenland hulde en bewondering uit spreekt. Het werk aan den Noord-Oost polder, waardoor straks weer 35.000 H.A. grond aan de zee ontwoekerd wordt, is thans in vollen gang. Wij mo gen er terecht trotsch op zijn. Evenals op hetgeen de rijksdienst voor de werk verruiming dag in dag uit doet, om de oppervlakte cultuurgrond uit te breiden en te verbeteren. Wij wezen er gisteren nog op. Nederland zit waarlijk niet met de armen over elkaar. Straks zal onze bo- jdemcultuur belangrijk uitgebreid zijn en kunnen wij daarvan onder Gods zegen 'de vruchten plukken. Wij spreken daarby echter tevens de hoop uit, dat, ook in de toekomst, ge streefd worde naar een verstandige agrarische politiek en dat daarbij zeker de kleine boer en de landarbeider niet worden vergeten. Natuuriyk zullen ook emigratie en kolonisatie daarbij niet verwaarloosd kunnen worden. Een krachtige, gezonde boerenstand is voor een volk van ontzaglijke beteeke- nis. Wee het land, waar het platteland kwijnt. De heer J. Boinmer te Amsterdam, secretaris van den Nationalen Woning raad, heeft in een te Arnhem gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Gelderland van dien raad o.a. gezegd: Het oogenblikkeiyk aspect van de woningvoorziening in ons land is niet gunstig. Men moet rekening houden met twee feiten: de realiteit, dat zoolang de oorlog duurt, de volkshuisvesting naar beneden gaat, pok bij inspanning van alle krachten, om de woningproductie gelijken tred te doen houden met de be hoefte. Na den oorlog zal ereen felle woningnood zijn; er z a 1 speciaal worden ge vraagd naar arbeiderswo ningen. Voorts zal ons land verarmd uit den oorlog te voorschijn komen en vooral de bouw van arbeiderswoningen zal groote- re financieels moeilijkheden met zich brengen dan tot dusver. Inzonderheid zal het vraagstuk van het bouwkapitaal meer zorgen geven dan de laatste tien jaar het geval was. Het belangrijkste werk komt als de oorlog is afgeloopen en dan zal de groot ste activiteit moeten worden ontwikkeld. In dezen tijd is er ten aanzien van de voorbereiding van hetgeen na den oorlog moet geschieden reeds belangrijk werk te verrichten. Men kan den tijd nu ge bruiken om nieuwe bouwplahnen voor te bereiden. De gemeentebesturen kunnen van deze periode gebruik maken, waar noodig uitbreidingsplannen te herzien en bouwterreinen aan te wyzen. Nu reeds kan leiding worden gegeven voor wo ningbouw, die straks op groote schaal met toepassing van rationalisatie moet worden uitgevoerd. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Da Finsche troepen, die ten Oosten van het Ladoga-meer een aanval doen, hebben de Swir be reikt. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië hebben vrij sterke forma ties van de luchtmacht in den afgeloopen nacht militaire instal laties aan Tyne en Humber, benevens havens aan de Britsche Oostkust en vliegvelden op het eiland met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber bestookt. Patrouillevaartuigen hebben aan de Britsche kust een konvooi onder sterk escorte aangevallen en vyf gewapende koopvaarders van 13.500 ton tot zinken gebracht. Het luchtwapen vernietigde aan de Britsche Oostkust en by de Faroër-eilanden 3 vrachtboo ten van 12.000 ton in totaal. In de Kanaalzone heeft het Britsche luchtwapen overdag in luchtgevechten vijf jagers en drie bommenwerpers verloren. Strijd krachten ter zee schoten aan de Noorsche en Nederland- sche kust twee Britsche bom menwerpers neer. Britsche vliegtuigen hebben zich in den afgeloopen nacht via Noord- en West-Duitsch- 1 and naar de omgeving van Ber lijn begeven. De sterke afweer was oorzaak, dat de aanval op de Duitsche hoofdstad niet tot volledige ontplooiing kon' komen. De burgerbevolking leed door bri sant- en brandbommen verliezen aan dooden en gewonden. Nacht jagers en luchtdoelartillerie scho ten 14, marine-artillerie 3 der aanvallende bommenwerpers neer. WANT DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN VOOR EUROPA" SCHLüSSELBURG stormen derhand genomen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Snelle divisies van het Duit sche leger, op voortreffelijke wijze gesteund door gevechtseskaders der luchtmacht, hebben over een breed front de Newa ten Oosten van St. Petersburg bereikt en de stad Schlüsselburg aan het Lado- gameer stormenderhand genomen. Daarmede is de Duitsch-Finsche ring om St. Petersburg gesloten. De stad is thans van alle verbin dingen over land afgesneden." (D.N.B.) De Finsche pers publiceert de verklaringen van een schoenmaker uit Ingermanland, die er in geslaagd was 1 September uit Petersburg te vluchten. Hij bevestigt de catastrofale positie, waarin de stad zich bevindt, den hon gersnood en de volstrekte afwezigheid van alle orde. Alles is onder de wapenen geroepen. De fabrieken zijn gesloten en de arbeiders hebben wapens gekregen. Ook vrouwen en kinderen nemen aan de verdediging deel. Ambtenaren van de Gepeoe beloeren iedereen en bij een onbedachtzame uitla ting wordt men terstond gearresteerd. Het Engelsche blad „Daily Express" meldt uit Petersburg, dat mannen, vrou wen en kinderen bezig zijn met werk aan de versterkingen. Schouder aan schouder met de troepen van het geregelde leger strijden ook eenheden der communisti sche burgerwezen, die uit arbeiders der fabrieken en magazynen zy'n samenge steld. De kortegolfzender Boston (Ver. St.) deelde mede, dat in Petersburg, Odes- sa en Kiejev de geheele burgerbevolking met inbegrip van vrouwen en kinderen, is uitgenoodigd de strijdende troepen als een soort militie te versterken. SOVJETS VERLOREN ZON DAG 71 VLIEGTUIGEN. (D.N.B.) Volgens tot nu ontvangen berichten hebben de Sovjets den 7en September in totaal 71 vliegtuigen ver loren. De Duitsche luchtmacht heeft den 7en September met succes haar aanvallen voortgezet op de in Odessa ingesloten troepen. In het zeegebied ten westen van de Krim hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen Zondag herhaaldelyk Sowjetschepen aangevallen en een handelsschip van 6000 br.t. in brand gebombardeerd, waardoor dit schip waarschyniyk ver loren is. Bovendien werden twee transportsche pen van 10.000 en 3000 br.t. beschadigd. BOLSJEWISTISCHE TEGEN AANVALLEN AFGESLAGEN (D.N.B.) Ook Zondag zyn op verschei dene plaatsen van het Oosteiyk front bolsjewistische tegenaanvallen, met ver sterkte strijdkrachten ondernomen, af geslagen, met zware verliezen voor de aanvallers. Ofschoon de bolsjewieken ook in het gebied van Gomel op alle mogelijke ma nieren den Duitschen opmarsch tracht ten tegen te houden, hadden zij geen suc ces. De stad Gomel ligt sedert geruimen tyd ver achter het Duitsche front. DE AANVAL OP BERLIJN. Tot dusver 27 dooden. (D. N. B.) Naar ter aanvulling op het bericht over den aanval van Brit sche vliegtuigen van gisternacht op Ber iyn wordt gemeld, zyn van de neerge schoten vyandeiyke bommenwerpers drie in de onmiddeliyke omgeving van Beriyn omlaag gehaald. Onder de bur gerbevolking vallen tot dusver 27 doo den te betreuren. SLACHTOFFERS DER LUCHTAANVALLEN. (D. N. B.) Het aantal dooden ten gevolge van vyandelijke bomaanvallen op Duitsch gebied beliep in de periode tusschen het uitbreken van den oorlog en 2 Augustus 1.1. 3853. Van Engelsche zijde wordt het aantal dooden ten gevolge van de Duitsche ver- geldingsaanvallen op bewapeningsinstal laties en oorlogseconomische bedrijven gesteld op 41.900. In werkelijkheid is het waarschijnlijk aanzieniyk meer, maar ook 41.900 is meer dan tienmaal het aantal slachtoffers, die de Engelsche bomaanvallen vermochten te bereiken. HET GREER-INC1DENT. (D. N. B.) In toonaangevende krin gen te Berlijn verklaart men, dat de of- ficieele Duitsche mededeeling over het voorval met den Amerikaanschen torpe dojager Greer onbetwistbaar is en dat niemand kan beweren, dat van Duitsche zyde twist gezocht is. Bovendien kan men hier niet ontko men aan den indruk, dat de voorstelling, welke in de V.S. van het voorval wordt gegeven, slechts een schakel is in de ke ten van tendentieuze mededeelingen, waarmede men den oorlog naderby wenscht te laten komen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, spreekt de New York Times de hoop uit, dat bij de volgende ontmoeting tusschen een Amerikaansch schip en een Duitsche duikboot in de IJslandsche wa teren het Amerikaansche schip het eer ste schot zal afvuren. GENERAAL DENTZ NAAR FRANKRIJK. (D.N.B.) De voormalige Fransche opperbevelhebber in Syrië, generaal Dentz, zal op 10 September te Marseille aankomen. NATIONALE GEBEDSDAG IN ENGELAND. (D.N.B.) De leiders van alle kerken in Engeland hebben Zondag speciale diensten gehouden, zoo meldt Reuter uit Londen, om den dag tot een natio nalen gebedsdag te maken, waartoe de Koning het volk had uitgenoodigd. De Britsche Koning en Koningin en hun kinderen hebben in een dorpskerkje gebeden. BEPERKTE BEWEGINGSVRIJHEID VOOR JODEN IN BELGIë. (A.N.P.) In het nieuwe Belgische verordeningenblad wordt een verbod voor Joden gepubliceerd om zich tus schen 8 uur 's avonds en 7 uur 's och tends buitenshuis op te houden. De Joden mogen zich voorts niet begeven naar andere plaatsen dan Brussel, Ant werpen, Luik en Charleroi. 7 Sept tot en met 13 Sept. 1941. 34-4 brood ..,4 rants, brood of gebak. 34 brood 1 rants, brood of gebak. 34 vleesch rants, vleesch of vL- waren. 34 vleeschw.1 rants, vleesch of vl.- waren. 34 kaas 100 gram kaas. 34 melk I 1%, Liter melk. 35 reserve 3 kg. aardappelen. 7 Sept. tot en 114 algem. 115 algem. 116 algem. 34-35-36-37 bloem C rijst C haverm. 117 algem. 118 algem. 119 algem. met 4 Oct 1941. 1 kg. suiker. 250 gr. koffiesurrogaat 500 gr. jam of stroop. rants, bloem, brood oi gebak. 250 gr. rijst. 250 gr. havermout. 250 gr. havermout 250 gr. gort. 100 gr. vermicelli of maï zena. 7 Sept tot en met 24 Sept. 1941. 34-35 boter 250 gr. boter. 34-35 vet 250 gr. boter met reductie. N.B. De bonnen 33 voor eieren blijven geldig tot en met 13 September 1941. ANDERE ARTIKELEN. 1 tot en met 30 September 1941. 113 Zeep150 gr. toiletzeep (nieuwe (algem.) samenstelling) of 120 gr. B-Toiletzeep huishoudzeep of 200 gr. P en Qzachte zeep (oude samen stelling) of 150 gr. zachte zeep (nieuwe samenstel ling) of 300 gr. zachte zeeppasta of 250 gr. zeep poeder of 600 gr. wasch- poeder. I Sept. tot en met 31 Dea. 1941. J Scheerzeep 50 gr. scheerzeep, of 1 groote tube scheercrême^ of 2 kleine tubes, of 1 pot scheerzeep. Brandstoffen. Bons 0111. Van 24 Juni tot en met 31 December. Kaart „haarden en kachels J" bons 01, 02 en 03. Kaart „haarden en kachels K" bons 01, 02, 03 en 04; „cen trale verwarming L", bons 01 tot en met II elk één eenheid vaste brandstoffen. Bons 05, 06 en 07 „haarden en kachels J", 05, 06, 07 en 08 „haarden en kachels K", elk 300 st. persturf; 450 st. bagger- turf, 275 KG. Peel-turf of 200 K.G. andere soorten. Bons „brandstoffen één eenheid" recht op: één eenheid. Petroleum. Zegel 13. Geldig voor 2 liter petroleum van 11 Aug. tot en met 5 Oct. voor kook- doeleinden. Voor honden. Bon 16 van de voederkaart honden tot en met 30 September hondenbrood. Voor katten. Bon 16 van de voederkaart katten tot en met 30 September kattenbrood. GENERAAL. OSJIMA VANDAAG IN DEN HAAG. Vanmorgen kwam de Japansche am bassadeur te Beriyn, generaal O s j i m a, met gevolg in Den Haag aan, om een bezoek te brengen aan den bevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers, Fr. Christiansen, en den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Dr Seyss Inquart. Tydens zyn verblijf in Nederland is hij de gast van den be velhebber der weermacht. Ter eere van den ambassadeur werd vanmiddag om 1 uur op het Plein een parade gehouden. Deze verordening was noodig, daar gebleken was, dat juist de Joden het ook thans nog wagen, op groote schaal sluikhandel te drijven. R.K. BLADEN IN FRANKRIJK VERBODEN. De Katholieke tijdschriften „Le Temps Nouveau" en „Esprit", die tot dusver in het onbezette Fransche gebied zijn verschenen, zijn door de regeering verboden. GANDHI ONDER STRENGE BEWAKING. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Bom bay hebben de Britsche-Iricüsche autori teiten Gandhi onder strenge bewaking gesteld. De artikelen van Gandhi worden aan een strenge censtuur onderworpen of achter gehouden. Ook het blad van Gandhi „Haryan" is verboden. DINSDAG 9 SEPT. 1941. De Heere kent de dagen der oprech ten; en hun erfenis zal in eeuwigheid biyven. Zij zullen niet beschaamd worden in den kwaden tyd, en in de dagen des hon- gers zullen zy verzadigd worden. Ps. 37 18 en 19. Zon op onder 7.04 20.10 Maan op onder 21.46 10.57 13 Sept. Laatste kwartier. 21 Sept. Nieuwe maan. Met ontroering lazen wij de berichten over den nieuwen luchtaanval op Rot terdam. Natuurlgk moeten wy ons steeds reali- seeren, dat wy in oorlogsgebied Wonen, zoodat de burgerbevolking nu en dan door oorlogshandelingen getroffen kan worden. Sommigen schijnen dat wel eens te vergeten, getuige b.v. de nonchalante wijze, waarop zy de v'erduisteringsmaat- regelen toepassen. Het is nu eenmaal geen spelletje, maar diepe ernst, waar mede wij te maken hebben en elke na latigheid kan hoogst ernstige gevolgen hebben. Dat dus een havenstad als Rotterdam vaak door vliegtuigen bezocht wordt, kan niemand verwonderen. Deze stad is helaas in dezen oorlog meermalen zwaar getroffen. Maar dat daar van oneindige hoogte een vliegtuig zijn bommen omlaag laat suizen, waardoor veertien personen wor den gedood, 27 zwaar en anderen licht gewond werden, en talryke woonhuizen vernield of zwaar beschadigd worden, is toch door niets gemotiveerd. Men moet het zich even indenkenhet dagelykseh leven in een stad is in vollen gang, men hoort of ziet geeE vliegtuig, luchtalarm wordt niet gegeven, niemand is gewaarschuwd en daar vallen plotse ling de bommen. Naar het A, N. P. meldt, is het vol gens deskundige kringen, belachelijk, om te beweren, al a zou men instrumenten bezitten, om vanuit stratosfeer-hoogte toch nog zijn doel te kunnen vinden. Zulke instrumenten bestaan niet! Welnu, dan mag toch gevraagd wor den, welk militair nut een dergelijken luchtaanval heeft. Dan moet toch ter wille van een weerlooze burgerbevolking geëischt worden, dat de militaire objec ten, als die er zijn, met meer zorg uitge zocht worden. Het is gebleken, dat bom men werpen uit stratosfeerhoogte niet anders dan vreeselyke gevolgen voor de burgers heeft en daarom onverantwoor- delyk moet worden genoemd. BEZOLDIGING VAN VROEGERE BEROEPSMILITAIREN. In het Verordeningenblad is bepaald, dat met ingang van 1 December 1940 aan de tot het beroepspersoneel behoo- rende gehuwde militairen van de voor malige zeemacht, zoomede aan de tot de beroepspersoneel behoorende gehuwde jaarwedde of soldy genietende militairen van de voormalige landmacht, een tijde- lyke toelage wordt verleend van 6 pet. van de bruto-bezoldiging, voor zoover de bruto-bezoldiging, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van f 1900 per jaar niet overschrijdt .Het bovenstaande is niet van toepassing, wanneer ingevolge een Algemeene Bezoldigingsverbooging na 31 December 1937 de bezoldiging van vorenbedoelde militairen is verhoogd. Voor de toepassing van deze regeling wordt onder bruto-bezoldiging verstaan de bezoldiging (voor het personeel der zeemacht bij plaatsing aan wal), ver meerderd met de geldelyke inkomsten, voor zoover deze by de berekening van den pensioensgrondslag in aanmerking komen. Dagelyksche soldijen en andere dagelijksche inkomsten worden tot in komsten over een jaar herleid, waarbij het jaar wordt gerekend op 365 dagen. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, by wyze van tydelijken maatregel, het minimum-bedrag van de kindertoelage van het „reglement voor de militaire ambtenaren der landmacht" van f 60 'sjaars per kind, opgevoerd tot f 75 's jaars per kind. BRITSCHE BOMMEN. In het afgeloopen weekeind verscheen een klein getal Engelsche vliegtuigen binnen het Nederlandsche luchtgebied.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1941 | | pagina 1